Betere controle op ziekteverzuim 0ZANUSSI ZANUSSI DURFT. Nieuw vaccin tegen hepatitis B Kankerfonds steunt onderzoek therapie Europees Parlement tikt Smit-Kroes op de vingers Weer blijft spoken in zuiden Frankrijk Artsen moeten gaan samenwerken Anti-militaire vlag in Vierdaagse mag niet Instructeur bracht zelf mijn tot ontploffing DONDERDAG 21 JULI 1983 Binnenland D-~ DEN HAAG/VERGT (ANP) - Een derde camping in Frankrijk is slachtoffer geworden van noodweer. In de nacht van dinsdag op woensdag trok een zwaar noodweer gepaard gaande met flinke hagelstenen over een camping in de Franse Dordogne bij het plaatsje Vergt. De materiële schade is enorm. Volgens de eerste berichten zijn er echter geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De Dordogne ligt in zuidoost-Frankrijk. Met het gebied is geen communicatie mogelijk, omdat de telefoon lijnen of overbelast of defect zijn geraakt. Vermoed wordt dat op de getroffen camping tien Nederlandse gezinnen verblijven. Dit is de derde achtereenvolgende dag dat zuid-oost- en zuid-west- Frankrijk worden geteisterd door plotseling opkomende wer velstormen. Dinsdag werd een naturistencamping bij Montali- vet-les-Bains (zuid-west-Frankrijk) door noodweer getroffen. Deze zware onweerbuien, zoals die de afgelopen dagen boven zuid-oost- en zuid-west-Frankrijk hebben gewoed, zijn in deze tijd van het jaar niet ongebruikelijk, vooral als de temperaturen boven de 30 graden komen. DEN HAAG (GPD) - Er is een vei lige en goedkope entstof gevon den tegen hepatitis B, een ge vaarlijke vorm van geelzucht die leverontsteking veroorzaakt en kans op leverkanker vergroot. Het vaccin is ontwikkeld door Amerikaanse en Nederlandse onderzoekers. De entstof is ontwikkeld uit men selijk bloedplasma met behulp van de nieuwste erfelijkheids- technieken (zogenaamde Re combinant DNA). Leiding van het onderzoek had prof. Ken Murray van de universiteit van Edinburgh. Voor Nederland nam onder andere deel dr. H. Schelle- kens van het Primatencentrum TNO (Rijswijk) deel. Daar werd het vaccin op chimpansees uitge probeerd. Tot dusver bestaan wel bestrij dingsmiddelen voor hepatitis B, ontwikkeld uit het bloed van geelzuchtlijders. Nadelen zijn echter de prijs (ongeveer f300 per persoon, terwijl het nieuwe middel waarschijnlijk enkele tientjes gaat kosten) en het risico dat hiermee andere ziekten wor den overgebracht. Het is bijvoor beeld niet uitgesloten dat via de ze middelen de (nog steeds onbe kende) verwekker overbrengt van de nieuwe ziekte AIDS (vi rus dat de afweer van het li chaam afbreekt) wordt gebracht. Hepatitis B wordt meestal door be smet serum overgebracht. Over de hele wereld wordt het aantal dragers op ongeveer 200 miljoen geschat. Deze mensen hebben een verhoogde kans op leverkan ker. In W-Europa en de VS gaat het slechts om een tot drie pro cent van de bevolking. In ons land zijn er 15 tot 20.000 dragers en worden per jaar 5.000 nieuwe gevallen geconstateerd. In de landen van de Derde Wereld is dat percentage veel hoger. Het loopt uiteen van 10 tot 20 pro cent. Vooral in ZO-Azië be schouwt men deze ziekten als een der belangrijkste bedreigin gen van de volksgezondheid. In theorie zou met het nieuwe mid del hepatitis B kunnen verdwij nen. Er zou een grootscheeps entpro gramma moeten worden opge zet, waarbij in alle landen de pas geborenen moeten worden in geënt, omdat zwangere vrouwen die besmet zijn de ziekte in de eerste drie maanden aan hun kinderen overdragen. Er zijn meer groepen die kans op besmetting lopen: mensen die veel bloed of bloedprodukten krijgen toegediend (zoals kan kerpatiënten, hartoperatiepa tiënten en mensen die nierspoe lingen ondergaan). Verder ana listen en anderen die veel met bloed omgaan, heroïnegebrui kers (door gebrek aan hygiene), homosexuelen. De producent van het vaccin, het Amerikaanse biotechnologiebe drijf Biogen, hoopt eind van dit jaar voldoende hoeveelheid te hebben om met inentingen te kunnen beginnen. Bij proeven in het Primatencentrum TNO is be wezen, aldus Schellekens, dat er geen gevaar voor besmetting met andere virussen bestaat. Een voordeel is ook dat de produktie nu niet meer afhankelijk is van bloefafgifte door mensen uit risi cogroepen. Volgens de tot dupver gebruikelij ke gang van zaken moest elke nieuwe voorraad weer op apen worden uitgetest. Men kan nu het benutten van proefdieren vermoedelijk verminderen. De produktie is ook goedkoper, om dat mede gebruik werd gemaakt van een Nederlands gistprodukt bij de genetische technieken waarmee het virus werd „opge wekt" om eiwit te maken voor het vaccin. Hepatitis manifesteert zich door al gemene ziekteverschijnselen als koorts, slechte lichamelijke toe stand en heeft als typische ver schijnsel geelzucht. De minder ernstige vorm van le verontsteking, hepatitis A, is vooral een kinderziekte. Epide mieën komen vooral voor in min of meer gesloten gemeenschap pen als scholen, kazernes etc. Er zijn ook epidemieën voorgeko men die zijn ontstaan door voed sel, bijvoorbeeld door het eten van mosselen uit zeewater waar op een riool loost. DEN HAAG (ANP) - Huisartsen, bedrijfsartsen en verzekeringsartsen moeten nauwer gaan samenwerken bij de sociaal-medische begeleiding van mensen die ziek zijn of arbeidsongeschikt. Hierdoor kan het ziekteverzuim worden teruggedrongen. Dat is de kern van een adviesaan vraag die de staatssecretarissen De Graaf, Kappeyne van de Cop- pello (beiden sociale zaken) en Van der Reijden (volksgezond heid) hebben ingediend bij de Nationale Raad voor de Volksge zondheid. Volgens de bewindslieden is er op het ogenblik geen sprake van sa menwerking tussen eerderge noemde artsen of is deze onvol doende. Het gevolg hiervan is dat het ziekteverzuim soms lan ger duurt dan nodig is. Doorver wijzingen. wachttijden en een gebrekkige uitwisseling van in formatie leiden ertoe dat mensen soms lang in het medische en ad ministratieve circuit van de wet telijke ziekte- en arbeidsonge schiktheidsregelingen blijven AMSTERDAM (GPD) - Het Konin gin Wilhelmina Fonds is bereid bij te dragen aan het onderzoek naar de werking van de zoge naamde Moerman-therapie. Het fonds heeft 1,9 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het on derzoek, dat ongeveer vier jaar zal duren. Vorig jaar werd een subsidieverzoek aangehouden omdat het onderzoek op enkele punten niet voldeed aan weten schappelijke maatstaven van het KWF. Bovendien was het oor spronkelijke onderzoek te uitge breid en daardoor nodeloos duur. Het onderzoek zal waarschijnlijk pas over anderhalf jaar kunnen beginnen, omdat de Moerman- artsen zoveel tijd nodig hebben om twee groepen vqn 60 patiën ten te selecteren, die nodig zijn voor het onderzoek. Het KWF vindt dat de overheid de financiële consequenties van de administratieve begeleiding van het onderzoek moet dragen. Daarbij wordt gewezen op de Tweede-Kamermotie van maart 1979, waarbij het onderzoek werd gevraagd. De toenmalige staatssecretaris, mevrouw Ve der, heeft deze uitspraak aan vaard. WEERRAPPORTEN Intussen is het nog steeds niet ze ker wanneer het onderzoek zal beginnen. Of het onderzoek doorgaat, hangt namelijk vooral af van de medewerking van de Moerman-artsen (dokters die de ze geneeswijze toepassen). Staatssecretaris Van der Reijden heeft hen schriftelijk om mede werking verzocht. Het onderzoek zal nagaan of een behandeling volgens de metho de-Moerman een meetbare ver kleining van kankergezwellen tot stand kan brengen. Wanneer zou blijken dat de Moermanthe rapie inderdaad een anti-tumo reffect heeft, zou een volgende stap een vergelijkend patiënten- onderzoek kunnen zijn. Hierbij zouden dan de geneeskansen moeten worden vergeleken van kankerpatiënten die volgens de Moerman-methode worden be handeld en van patiënten die een traditionele therapie krijgen. In dit onderzoek worden twee groepen van 60 patiënten onder zocht: de ene groep zal patiënten omvatten die al eerder een be handeling hebben ondergaan (chirurgie, radiotherapie, behan deling met medicijnen of hormo nen). De andere groep heeft geen andere behandeling dan de Moermantherapie ontvangen. hangen. De werkhervatting wordt dan uitgesteld, waardoor het steeds moeilijker wordt om weer aan de slag te gaan, aldus de bewindslieden die de samen werking tussen de artsen vooral zien als een coördinatievraag- stuk. De bewindslieden vragen de Natio nale Raad voor de Volksgezond heid advies over drie vormen van samenwerking, waarbij de coör dinatie van de sociaal-medische begeleiding berust bij resp. de huisarts, de verzekeringsarts en de bedrijfsarts/verzekeringsarts Bij het "huisartsmodel" moet de huisarts het proces van behande ling en werkhervatting (revalida tie, arbeidsgeschiktverklaring) coördineren. Het "verzekerings artsmodel" legt de coördinatie van de begeleiding in handen van de verzekeringsarts, waarbij de huisarts/specialist verant woordelijk blijft voor de behan deling. In het gecombineerde model is de verzekeringsarts ver antwoordelijk voor het coördine ren van de behandeling en werk hervatting, terwijl de bedrijfsarts de arbeidsongeschiktheid beoor deelt. Ambassadelid uitgewezen PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - Het bewind in Suriname heeft een lid van de Nederlandse ambassade in Paramaribo ver zocht binnen zes dagen het land te verlaten. Het gaat om de twee de man op de ambassade, drs. K. A. Schermel. Volgens de Suri naamse regering heeft hij onjuis te informatie over de toestand in Suriname doorgegeven. Binnen zes dagen moet Schermel het land verlaten. Hierdoor is. volgens premier Ali- bux in een interview op de Suri naamse staatstelevisie, de me ningsvorming in Nederland ten aanzien van Suriname negatief beïnvloed. Bejaarde eist carillon terug MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg is gisteren begonnen met de be handeling van de rechtszaak die een bejaarde inwoner uit Drachten en de stichting Ons Nationaal Monument uit Aar denburg hebben aangespan nen tegen de Zeeuwsvlaamse gemeente Aardenburg. De 88-jarige De Boer eist terug gave van een carillon dat hij de gemeente zo'n vier jaar ge leden heeft geschonken. De Boer had bij de schenking van het klokkespel de voor waarde gesteld, dat het caril lon zichtbaar voor het pu bliek in een aparte klokketo- ren zou worden opgehangen. De gemeente Aardenburg had een andere plaats op het oog, namelijk in de toren van de plaatselijke Sint Baafs- kerk. De zaak heeft de afgelopen tijd tot grote ruzies binnen de ge meenteraadfracties en het college van B en W in Aar denburg geleid. Het is niet bekend wanneer het in deze zaak tot een uitspraak zal komen. Dergelijke proce dures kunnen een jarenlange loop hebben, aldus een woordvoerder van de recht bank. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Parys Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tunis half bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. geheel bew. licht bew. licht béw. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt NIJMEGEN (ANP) - De marslei der van de Vierdaagse van Nij megen heeft gisteren de anti-mi litaristische wandelclub 'Is het hier oorlog?' verboden het club vaandel nog langer mee te dra gen. Het verbod volgt na een waarschuwing die hierover dins dag al was gegeven. Dodelijke aanrijding ZANDVOORT (GPD) - De Am sterdamse politie heeft gisteren een 25-jarige Amsterdammer aangehouden, die ervan wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Zandvoortste boulevard een 21-jarige West- duitse toerist te hebben doodge reden. Na het ongeval was de au- tomoblist doorgereden. De arres tatie volgde nadat dinsdagavond na het tv-journaal een politiebe richt was uitgezonden. De politie kreeg bijna 100 tips. De Westduitser werd aangereden terwijl hij de weg overstak. De wagen die hem schepte, reed na het ongeluk door in de richting Zandvoort. De auto raakte bij het ongeval aan de rechter voorkant beschadigd. ADVERTENTIE 18 5 19 12 19 9 18 11 34 23 30 21 21 11 24 11 35 18 18 8 - 17 32 18 21 12 33 15 30 19 39 19 36 22 27 11 28 22 - 7 29 11 33 20 33 22 19 11 30 15 31 14 24 19 21 SCHIPHOL (ANP) - De sie voor vervoer van het Europe se Parlement heeft de minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) beschuldigd van "voortdu rende verontachtzaming van de opvattingen van de Tweede Ka mer en het Europees Parle ment". Deze beschuldiging is het gevolg van de afwijzende hou ding van de bewindsvrouwe in zake het Eurocontrol-luchtver- keersleidingscentrum in Beek (Zuid-Limburg). De beschuldiging staat in een ver klaring die per brief aan de mi nister is gestuurd in haar functie van voorzitter van de permanen te commissie van Eurocontrol. Kopieën zijn gestuurd aan - de Belgische vervoersminister De Croo en de vaste Tweede Kamer commissie van verkeer en water staat. In de verklaring zegt de vervoers- commissie verder de "voortdu rende schending van het Euro- control-verdrag van de Neder landse regering ontoelaatbaar te achten". Dit met name tegenover België dat "de dupe dreigt te De kwestie van de toekomst van het Eurocontrol-centrum Beek houdt het Europese Parlement al geruime tijd bezig. Dit parlement heeft zich herhaald uitgesproken voor een vergaand samengaan van de begeleiding van het lucht verkeer door West-Duitsland, België, Luxemburg en Neder land. de vier landen die in Beek samenwerken. Parlementariërs uit de vier landen hebben in fe bruari een motie opgesteld die daar in sterke bewoordingen op aandringt. Deze motie zal in de nationale par lementen worden behandeld. De Nederlandse Tweede Kamer heeft deze motie, "een unicum", inmiddels aangenomen. Ook het Europees Parlement heeft deze motie inmiddels unaniem aange- Minister Smit-Kroes Met de door de Tweede Kamer aangenomen moties had minis ter Smit-Kroes op 7 juli naar Brussel moeten gaan voor het ge bruikelijke halfjaarlijkse overleg van de commissie van Eurocon trol. De bewindsvrouwe was ech ter verhinderd. Haar plaats werd ingenomen door de directeur-ge neraal van de Rijks Luchtvaart dienst, mr. H. Raben een tegen stander van Eurocontrol Mocht uw Zanussi diepvriezer binnen 5 jaar na aankoop een mankement krijgen waardoor de levensmiddelen bederven, dan vergoedt Zanussi de schade. Deze unieke verzekering durft Zanussi u te geven. Omdat we weten hoe betrouwbaar onze diepvriezers zijn. Uw winkelier kan u er alles over vertellen. Mooi de grootste in Europa. MONTFORT (ANP) - Ongeveer 80 mensen, die zondag aanwezig waren in de door een windhoos vernielde feesttent in Montfort, hebben gisteren in de gemeenteloods gezocht naar verloren voorwerpen. Brillen, schoenen, portemonnees, fietsen en kledingstukken lagen tentoongesteld. Twintig mensen konden een of meerdere verloren voorwerpen niet meer terugvinden. Zo bleek een koffer met video-apparatuur spoorloos. De politie sluit niet uit. dat deze koffer en andere voorwerpen zijn geplunderd. De club verscheen gisterochtend gewoon met het vaandel aan de start, het verbod volgde tegen de middag bij een rustplaats. Dit heeft een woordvoerder van de club gistermiddag meegedeeld. De club is boos en verwijst naar een vergelijbkaar incident vorig jaar. Toen werd een vlag meege dragen met het ban-de-bom te ken erop. Die werd verboden omdat het om politieke propa ganda zou gaan. Dit keer gaat het volgens de woordvoerder om een gewone clubvlag waarop de ei gen naam en embleem een voet die een geweer vertrapt - staat afgedrukt. Volgens 'Is het hier oorlog?' heeft marsleider Van Dongen zelf eerder gezegd dat het meedragen van vlaggen met clubemblement is toegestan. De club heeft de marsleider er op gewezen, dat een groep militai ren een vaandel meedraagt waar op twee gekruiste geweren staan. Op de vraag wat hij daarvan vond, zou Van Dongen volgens de worodvoerder 'prachtig, prachtig' hebben gezegd. De wandelclub heeft wel gehoor ge geven aan het verbod, maar be raadt zich volgens de woordvoer der nog over wat eraan gedaan kan worden. Van de marsleiding van de Vier daagse was gistermiddag nie mand bereikbaar. 'T HARDE/DEN HAAG (GPD) - Instructeur De Bakker heeft maandagmiddag in het leslokaal van de schietschool in 't Harde zelf de scherpe mortiermijn tot ontploffing gebracht. De bewus te mijn was al enige tijd aan de vijftien soldaten getoond voor dat de explosie plaatsvond. Dit heeft een overlevende verteld van het drama, dat het leven heeft gekost aan de beroeps- wachtmeester en zes dienstplich tigen. Tegenover de Zwolse Courant ver- ldaarde een lichtgewonde mili tair, die zijn naam niet in de krant wil hebben, dat de mijn met aan weerskanten draden voor iedereen zichtbaar op een tafel was gelegd. „De mijn stond op scherp en omdat de instruc teur ervan uit ging dat het om een oefenmijn ging, werd aan de draad getrokken. Er gebeurde niets. Toen vroeg iemand wat er gebeurt als je aan de andere kant trekt". Er zou opnieuw aan de draad zijn getrokken waarna de mijn explodeerde. Verhalen als zou de mijn direct zijn afgegaan toen het wapentuig uit de kist werd gehaald, zijn ook te gengesproken door een andere overlevende van de ramp. In het NOS-journaal zei een niet met naam genoemde jongeman dat er enige tijd zat tussen het moment dat de mijn uit een kist kwam en het ogenblik van de ontploffing. Verder kon hij zich niet veel her inneren. „Ik heb gezien dat de wachtmeester de mijn in zijn hand had en toen ineens is dat ding ontploft". Het onderzoek naar de ramp richt zich steeds meer op de vraag of er bij de verpakking van de mij nen een fout is gemaakt waar door de scherpe tussen de oefe nexemplaren zijn terecht geko men. De herkomst van de explo sieven wordt nagegaan. De scherpe mortiergranaten zijn waarschijnlijk geleverd door Eu rometaal in Zaandam. Specialis ten uit het leger controleren in de fabriek of het bestelde wapen tuig in orde is en of het ook goed is verpakt. Gisteren konden drie lichtgewon de militairen het ziekenhuis ver laten. Zes dienstplichtigen, van wie er nog een in levensgevaar verkeert, liggen nog in het Sop- hia-ziekenhuis in Zwolle. De families van de vijf dienstplich tigen die maandag op slag wer den gedood hebben afgezien van de mogelijkheid van een begrafe nis met militaire eerbetoon. Na bestaanden van de 22-jarige om gekomen wachtmeester-instruc teur De Bakker en de 21-jarige soldaat Schumacher, die dins dagavond aan zijn verwondingen overleed, stellen wel prijs op een militaire begrafenis. De weduwe of wezen van de omge komen militairen komen in aan merking voor het normale wedu wen en-of wezenpensioen. Een dienstplichtig soldaat die bij het verlaten van de militaire dienst een verwonding heeft die hij heeft opgelopen tijdens en in verband met de uitoefening van zijn dienstplicht komt in aan merking voor een invali- diteitsuitkering. Piloot dreef acht dagen op Javazee VLAARDINGEN (ANP) - De 35-jarige helikopterpiloot Querijn Fikke uit Vlaardin- gen heeft acht dagen op een rubbervlot op de Javazee rondgedreven, nadat zijn he likopter was neergestort. Fik ke spoelde aan op de kust van Zuid-Borneo, waarna hy na anderhalve dag dwalen zelf zijn maatschappij belde vanuit een klein dorp. Volgens de vrouw van Fikke had haar man een noodrant soen aan boord, waarmee hij zich in leven wist te houden. "Het grootste probleem vormde de brandende zon. Hij heeft zich daarom geheel in verband gewikkeld", aldus mevrouw Fikke. Zij had zelf haar echtgenoot al opgegeven, toen zij zondag avond vanuit Jakarta werd opgebeld met de mededeling dat Querijn was gevonden. "Ik dacht dat hij dood was en vertelde dat mijn man in In donesië gecremeerd wilde worden. Daarop zei de man aan de andere kant "dat wordt dan een pijnlijke zaak want uw man leeft nog". Fikke is in dienst van Schrei- ner Airways in Leiden en was uitgeleend aan een zuster maatschappij in Indonesië. tal Nederland BV. Postbus 12' AC Alphen aan den Rijn.Tel. 01720-45121. Parachutist gedood TEXEL (ANP) - De 32-jarige ma- rinier uit Den Helder is gisteren na een parachutesprong boven Texel te pletter gevallen. Vol gens een politiewoordvoerder is de parachute van de marinier niet gebruikt. Een onderzoek moet nog uitwijzen of de para chute defect was. De marinier maakte een vrije val vanaf een hoogte van 1200 me ter.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7