VS positief over aanbod Nicaragua Hoe de Westduitse FDP capituleerde C Verdeeldheid over besluit Israël Dutten in de cockpit Rooksignaal redt drie verdwaalde toeristen Britse parlementariërs verhogen hun salaris Honduras afwijzend Hergroepering troepen Libanon Grondwetswijziging Polen goedgekeurd 'Schepen met kernlading vertonen soms lekken' Omstreden demonstratierecht Fransen trots op arrestatie Armeense dader aanslag Orly Terroristen vrijgesproken Tientallen arrestaties bij Camorra DONDERDAG 21 JULI 1983 LONDEN (Reuter) - Piloten van een passagiersvliegtuig hebben gedu rende twintig minuten boven de Atlantische Oceaan slapend in hun stoelen gezeten tot zij gewekt werden door een alarmschei, aldus een Brits luchtvaartrapport. Het was een van drie gevallen van dutten 'achter het stuur' die ter kennis werden gebracht van het "instituut van de koninklijke luchtmacht voor luchtvaartgeneeskunde", in een studie over menselijke factoren en vei lig vliegen. Het betrokken toestel was langzaam sneller gaan vliegen, waardoor een alarminstallatie in werking werd gesteld die de piloten wakker maakte. Het bemanningslid dat het incident had bekend gemaakt heeft volgens het orgaan van het instituut, "Feedback", gezegd: "Ik moet er niet aan denken wat had kunnen gebeuren". In een ander rapport, getiteld "Goeie nacht, allemaal" stond dat een pi loot die alleen was geweest op 2800 meter hoogte en met ingeschakelde automatische piloot, in slaap was gevallen. Hoewel gevallen van in slaap vallende piloten statistisch vrij onbeteke nend zijn, vindt het rapport van het instituut het een belangrijk pro bleem. Buitenland GRAZ (DPA) De 41-jarige Deen Madsen Claus, zijn 20- jarige zoon Kresten uit As sens en de 44-jarige Duitser Wilhelm Scharft, bleken de indianenverhalen van hun jeugd niet vergeten te zijn. Nadat ze in het Grimmings- massief in Stiermarken wa ren verdwaald, staken ze hun zakdoeken in brand en gaven daarmee "rooksignalen". Naar de politie gisteren mee deelde kon het drietal wor den opgespoord. LONDEN (Reuter) - De leden van het Engelse lagerhuis hebben, tegen de zin van premier Margaret Thatcher, gisteren besloten zichzelf een reeks loonsverhogingen toe te kennen. Leden van de Conservatieve Partij legden het verzoek van mevrouw Thatcher naast zich neer om af te zien van aanzienlijke verhogingen om zo het land een voorbeeld te stellen. Het lagerhuis besloot het inkomen van Lagerhuisleden op hetzelfde ni veau te brengen als het salaris van hoge ambtenaren, die nu 18.500 pond (ongeveer 80.000 gulden) verdienen. Pas in 1988, wanneer er waar schijnlijk alweer verkiezingen zijn geweest, zal de gelijkschakeling een feit zijn. Voor de leden van het Lagerhuis betekent dit dat hun inkomen in vijfjaar tijd met 27,5 procent stijgt. Met onmiddellijke ingang gaat het inkomen van de Lagerhuisleden met 5,5 procent omhoog. De overige 22 procent wordt verspreid over vier jaar gegeven. Premier Thatcher, die hoopt de loonsverhogingen van overheidspersoneel te beperken, had een enkele loonsverhoging van vier procent voorgesteld. WASHINGTON (AP/Reutr/UPI) - De Verenigde Staten hebben het voorstel van Nicara gua om vredesbesprekingen met de overige Middenamerikaanse landen te houden po sitief ontvangen. Washington hoopt dat de voorstellen een eerste stap vormen in de richting van een oplossing voor het conflict in Midden-Amerika, zo verklaarde een woordvoerder van het Witte Huis. Bill Walker, een Britse loodgieter, toont de klauw van een dinosaurus die hij vond in een kleiput in Surrey. Op zijn aanwijzingen werd later het skelet van het prehistorisch beest opgegraven. Het skelet is 125 miljoen jaar oud. (Foto AP). ministerie van buitenlandse za ken stond ook dat het voorstel ernstige terkortkomingen heeft. Larry Speakes, de woordvoerder van het Witte Huis, zei hierover: "Het voorstel wil de opstandelin gen in El Salvador op hetzelfde niveau brengen als de democra tisch gekozen regering". Het voorstel, dat Daniel Ortega, de leider van de Nicaraguaanse jun ta, dinsdag deed, riep op tot stop zetting van de wapenleveranties aan alle strijdende partijen in de Salvadoriaanse burgeroorlog. Speakes merkte voorts op dat in het voorstel niet werd gerept van de versterking van het militaire apparaat van Nicaragua. Ook geeft het volgens Speakes geen duidelijke aanwijzingen hoe eventuele overeenkomsten moe ten worden gecontroleerd. Hij zei dat de regering in Washing ton hoopt dat het voorstel, en an dere in het gebied gepresenteer de voorstellen, zullen worden "overwogen en uitgewerkt" door de Contadoragroep. Afwijzing Honduras heeft gisteren afwijzend gereageerd op de vredesvoorstel len van Nicaragua.Volgens de Hondurese minister van buiten landse zaken, Eduardo Paz Bar nica, zijn de voorstellen uitslui tend gericht op het eigenbelang van Nicaragua. Hij betuigde wel zijn steun aan de Contadora groep, die bestaat uit Mexico, Pa- De Israëlische minister van defensie Arens (links) en brigade-generaal Yaron verlaten de kabinetszitting, waarop werd besloten tot een gedeelte lijke terugtrekking van Israels troepen uit Libanon. (Foto AP) WASHINGTON (Reuter) - Uit Amerikaanse marineschepen is ten minste 37 maal radioac tieve straling ontsnapt sinds zij werden uitgerust met kernreactoren. In meer dan tien gevallen werden daarbij de kust- en binnenwateren van Japan, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten be smet. Dit staat in een rapport dat gisteren in Washington is gepubliceerd. Het "fonds voor constitutionele regering", een particuliere onderzoeksinstelling, heeft het rapport opgesteld. De on derzoekers beschuldigen de Amerikaanse marine ervan "informatie achter te houden over de 30-jarige geschiede nis van stralingsongelukken en veiligheidsproblemen". De marine verwerpt de be- schuldigingen en verklaart dat haar kernreactoren volle dig veilig zijn. Maar in de studie wordt op grond van documenten van het Amerikaanse ministerie van defensie en het Congres gesteld dat door kernenergie aangedreven Amerikaanse onderzeeërs ten minste der tien maal verantwoordelijk waren voor het besmetten van kustwateren met radio activiteit. Onder de incidenten die in de studie worden opgesomd, is een voorval in de haven van Apra op het eiland Guam in de Stille Oceaan. Daar lag in 1975 een onklaar geraakte kernonderzeeër, die hoog- radioactief koelwater uit de reactor in de haven loosde. Kort daarna werd in het wa ter bij twee openbare stran den een radioactiviteit geme ten die 50 keer zo hoog was als de toegestane dosis, zo ge tuigde een marinetechnicus onder ede. WARSCHAU (UPI/Reuter) - Het Poolse parlement, de Sejm, heeft gisteren vrijwel unaniem een aantal grondwetswijzigingen goedgekeurd. De belangrijkste voorziet in de introductie van de "uitzonderingstoestand" onder welke de Poolse regering ook bij een interne bedreiging van de staatsveiligheid over speciale be voegdheden kan beschikken. De uitslag van de stemming was 368 stemmen vóór, één stem tegen en één onthouding. Het Poolse parlement komt ook vandaag nog bijeen om de ophef fing van de staat van beleg voor te bereiden. Waarnemers ver wachten dat de staat van beleg morgen formeel zal worden op geheven. Dan is de "dag van de grondwet", de nationale feestdag van Polen. Twee andere belangrijke grond wetswijzigingen die werden aan genomen, betreffen een garantie voor het voortbestaan van de particuliere landbouw en het vervangen van het Front voor de Nationale Eenheid door de PRON, Patriottische Beweging voor Nationale Wedergeboorte, als eenheidslijst voor alle verkie zingen in het land. Tijdens de openingszitting werd bekend dat er een amnestiewet was toegevoegd aan de voorge stelde wetswijzigingen. Dit voor stel zal nog in stemming komen. Vandaag zal ook generaal Jaru- zelski het parlement toespreken. Uit kringen rond de Sejm werd vernomen dat de amnestie waar schijnlijk zal worden afgekon digd voor het grootste deel van de ruim duizend mensen die nog onder de bepalingen van de staat van beleg gevangen zitten. De wetten die de situatie na de op heffing van de staat van beleg moeten regelen en die de rechten van de Poolse bevolking aan zienlijk beperken zullen tweeë neenhalf jaar van kracht blijven. De regering heeft echter de mo gelijkheid de beperkingen één jaar eerder op te heffen. JERUZALEM, WASHINGTON (DPA/AFP) De voorgenomen gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troepen in Liba non heeft gisteren aanleiding ge geven tot gemengde reacties. Terwijl de Libanese minister van buitenlandse zaken, Elie Salem, een dergelijke hergroepering van de Israëlische militairen afwees, verklaarden woordvoerders van het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington dat Israël zelf zijn beslis singen moet nemen, maar Was hington blijft erbij dat alle bui tenlandse troepen zich geheel uit Libanon dienen terug te trekken. Het Russische persbureau Tass sprak van een "nieuwe stap op de weg naar annexering van Zuid-Libanon" door Israël. Gisterochtend aanvaardde het Is raëlische kabinet op een speciale vergadering met algemene stem men een aanbeveling van de ge nerale staf om de Israëlische troepen uit de omgeving van Bei roet en het Shoufgebergte terug te trekken. Tegen oktober moet een nieuwe linie worden betrok ken op circa 50 km ten noorden van de Israëlische grens. Deze li nie die beter te verdedigen is, loopt ten noorden van Sidon langs de rivieren de Alawi en de Basri. Aan de oostkant ervan ligt de 2.000 meter hoge berg Ba- rouk, vanwaar de Israëliërs met radar toezicht kunnen houden op de Syrische hoofdstad Da mascus. Verzet Het is duidelijk dat het Israëlische besluit ingaat tegen de wens van de Amerikaanse regering. Begin juli verklaarde minister van bui tenlandse zaken George Shultz bij een kort bezoek aan Jeruza lem, dat Washington zich tegen elke gedeeltelijke terugtrekking van de Israëliërs uit Libanon zou verzetten, als dat niet een eerste stap is tot een volledige ontrui ming van het Libanese grondge bied. De Libanese minister Salem die zich met president Amin Ge- mayel in Washington bevindt, zei dat zijn land al acht jaar lijdt on der "oorlog en verwoesting" en "niet in de stemming is om te zien dat een leger zich een of twee kilometer of 500 meter te rugtrekt". "Het gaat ons om het leven van een natie en de red ding van de democratie. Wij voe len er niet voor de binnenlandse politieke belangen van andere landen rechtstreeks te dienen". Deling President Gemayel gaf als zijn me ning dat de gedeeltelijke Israëli sche terugtrekking neerkomt op een "feitelijke deling" van Liba non. Hij drong aan op de volledi ge terugtrekking van alle buiten landse troepen. Hij zei dit na ach ter gesloten deuren te hebben ge sproken met de commissies van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Congres. Hij be tuigde de Verenigde Staten zijn dank voor hun politieke, militai re en economische steun. Woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis deelde mee dat nog geen verzoek is binnengeko men om de activiteit van de in ternationale vredesmacht, waar van ook Amerikanen deel uitma ken, uit te breiden tot de gebie den die Israël wil ontruimen. Libanon en de VS vrezen dat bij een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëliërs, Syrië nog moei lijker zal zijn te bewegen tot een terugtocht van zijn 40.000 militai ren in Libanon. Volgens de in mei door Israël en Libanon gete kende overeenkomst moeten alle buitenlandse militairen Israë liërs, Syriërs en Palestijnen - ge lijktijdig verdwijnen. Zelden heeft een wetsontwerp voor zulke heftige reacties gezorgd als de vorige week door het Westduitse kabinet eenstemmig besloten beper king van het demonstratie recht. De president van het federale gerechtshof, Gerd Pfeiffer, schilderde het schrikbeeld van „duizenden demonstranten" die „als krijgsgevangenen in voorlo pige hechtenis worden geno men". De vroegere minister van justitie Jahn (SPD) be sliste: „De Bondsregering heeft de strijd aangebonden met het recht om te demon streren en met allen die daar van gebruik maken". Het liberale weekblad Die Zeit zette als kop boven het ope ningsartikel: „Een aanslag op de vrijheid". De vakbond IG Metall (2,6 miljoen leden) heeft het over een „reactio naire maatregel" die de „rechtsvoorstellingen van de Wilhelminische autoritaire staat weer doet opleven". En de sociaal-democratische mi nister van binnenlandse za ken van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen, Herbert Schnoor, vindt dat „de rechtsstaat op zijn kop wordt gezet als vreedzame burgers door de nieuwe bepalingen tot misdadigers worden ge maakt". Schnoor kondigde dinsdag aan, dat Noordrijn- Westfalen een klacht bij het federale constitutionele hof in Karlsruhe (dat waakt over de grondwet) zal indienen als het regeringsontwerp door Bondsdag en Bondsraad wordt aangenomen. Gegeven de politieke verhoudingen is dat overigens zeker. door Hans Amesz De kern van het nieuwe wets ontwerp is, dat in de toe komst elke demonstrant een misdaad begaat als hij of zij zich niet onmiddellijk uit de demonstratie verwijdert als de politie daartoe het bevel heeft gegeven. Zij het dat men beroepsmatig (artsen, journalisten) aanwezig is of kan bewijzen dat men gepro beerd heeft „matigend" op te treden. Hoe dat laatste in de praktijk moet, is onduidelijk. De Bondsregering, en vooral de CSU-minister van binnen- landse zaken Zimmermann, verdedigt zijn plannen met het argument dat het te gek om los te lopen is dat een paar honderd gewelddadige demonstrantener voortdu rend weer voor zorgen dat ve le betogingen ernstig uit de hand lopen. Vreedzame de monstranten zouden daarbij helpen omdat zij, aldus de re gering, als het ware dekking geven aan „chaoten en terro risten", die daardoor rustig hun onzalige gang kunnen gaan. Nu is er geen enkele liberaal denkende Westduitser die vindt dat een paar honderd reizende rellentrappers, al dan niet bewapend met hel men, stokken, kettingen, bommetjes, het demonstra tiewezen in de Bondsrepu bliek mogen bepalen en dan ook nog zonder straf blijven. Zij moeten gearresteerd en veroordeeld worden. Maar daartoe geeft ook de huidige wetgeving alle mogelijkhe den. De nieuwe regeling van de con- servatief-liberale Bondsrege ring draait de klok terug naar voor 1970. In dat jaar beslo ten de „hervormers" van de sociaal-liberale reeringscoali- tie onder kanselier Willy Brandt („meer democratie wagen"), dat het niet voldoen Drie doden door explosie Beiroet BEIROET (Reuter/UPI) - Een zware bomontploffing in een ga rage onder een luxe hotel in Bei roet heeft gisteren aan drie men sen het leven gekost. De bom was geplaatst in een auto. Vol gens ooggetuigen openden de in zittenden het vuur op de bewa kers van het hotel, reden vervol gens in de parkeergarage en ren den weg uit de auto. Na de explo sie brak een hevige brand uit, die een grote ravage aanrichtte. De zeven mensen die bij de ontplof fing gewond raakten, liepen geen ernstige verwondingen op. PARIJS (GPD) De Franse auto riteiten beschouwen het als een overwinning van de eerste orde dat voor het eerst in de bloedige historie van terroristische aan- 'slagen op Franse bodem nu de directe leider van aanslag op het vliegveld Orly achter slot en grendel zit. De 29-jarige Syriër Varadjian Gar- bidjian maakte deel uit van de groep van 50 Armenen, die door de politie sinds maandag werden verhoord na de aanslag van afge lopen vrijdag, waarbij zes reizi gers op weg naar Istanboel op het vliegveld Orly het leven lie ten, terwijl er ruim vijftig ernstig Een héél kilo in één pak werden gewond. Garbidjian heeft bekend de leider van de operatie te zijn geweest en dege ne die de tas met de uit gasfles sen geconstrueerde helse machi ne aan een passagier had afgege ven. Naar wordt aangenomen heeft Gabidjian vervolgens via een kortegolfzender de tas van uit de verte tot ontploffing ge bracht. De begrijpelijke trots van de Fran se politiediensten wordt echter getemperd door het communi que dat de Asala, de „Armeense nationale beweging" aan het kantoor van Agence France Presse in Teheran heeft afgege ven. In dit communique wordt de Franse regering van „terreur methodes" tegen de beweging beschuldigd en wordt gedreigd dat Franse belangen over de hele wereld van dit moment af niet meer veilig zijn. Op het ogenblik bevinden zich ze ventien Armeense terroristen in Franse gevangenissen: BOLOGNA (AFP/DPA) - Het Hof van Appel in Bologna heeft gisteren drie rechtse extremisten (foto boven) die werden beschuldigd van de aanslag op de Itolicus-expres, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Bij de aanslag op de exprestrein van Rome naar München kwamen in 1974 12 mensen om het leven. De aangeklaagden Piero Malentacchi, Mario Tuti en Luciano Franci heb ben aangekondigd tegen de formulering "wegens gebrek aan bewijs" in beroep te zullen gaan. Malentacchi (op de foto met snor) zal nu de gevangenis verlaten, na een straf van vijf jaar te hebben uitgezeten. Tuti (rechts van hem) zit een levenslange gevangenisstraf uit wegens moord op twee politie-agenten. Terwijl Franci (links) 17 jaar moet uitzitten wegens het plegen van een aantal aanslagen. De aanslag veroorzaakte grote verontwaardiging in Italië vooral omdat de bom die de trein liet ontsporen eigenlijk in een tunnel had moeten exploderen waardoor het aantal slachtoffers veel groter zou zijn ge weest. aan een politioneel bevel zich te verwijderen voortaan moest worden beschouwd als „overtreding" en niet meer als „misdaad". Dat was, zoals Die Zeit schrijft, een „vredes aanbod aan de meerderheid van de toen jonge mensen; een vertrouwensbewijs daar voor, dat zij de staat niet wil den vernietigen, maar dat zij meer democratie wilden ver werkelijken". Nu wordt opnieuw het uitoefe- .nen van het grondwettelijke recht om te demonstreren in principe afhankelijk gemaakt van de toestemming van de politie. Wie zich daar niet aan houdt, handelt crimineel. De vele tegenstanders van de verscherping van het demon stratierecht, dat volgens poli tici als Zimmermann en zijn CSU-chef Strauss nog verder moet gaan, vragen zich ver bluft af waarom de liberale coalitiepartner FDP hieraan heeft meegewerkt. Immers, nog in januari van dit jaar hadden de liberalen zich op hun partijcongres in Frei burg sterk gemaakt: „Een in perking van het demonstra tierecht wijzen wij af'. Nadat de FDP vorig jaar september de coalitie met de SPD van Helmut Schmidt verlaten had en het grootste deel van de fractie op 1 oktober samen met CDU en CSU Helmut Kohl tot Bondskanselier had gekozen, verzekerden de li beralen onophoudelijk dat zij ook in de nieuwe regerings coalitie garant voor de libera le rechtsstaat zouden staan. In waarheid vielen zij al bij de coalitiebesprekingen na de verkiezingen van maart, waarbij CDU-CSU en FDP ruim de absolute meerder heid haalden, om. De kleine coalitiepartner bleek niet in staat een haar in feite onwel gevallige verandering om te buigen. Vooral FDP-minister van justi tie Engelhard werd door de CSU van Strauss in de man gel genomen. Eerst hoonde Strauss, dat Engelhard een man is die, als hij de cijfer plaat van een klok zou moe ten schilderen, door de kleine wijzer tegen de grond wordt geslagen. Vervolgens schreef het CSU-huisorgaan, de Bayernkurier, dat de minis ter van justitie niet in staat is om de „ommekeer" na 13 jaar sociaal-liberale politiek te be werkstelligen. Zimmermann dreigde ten slot te, dat hij Engelhard met een eigen wetsontwerp in het ka binet zou overstemmen. Zo kon het gebeuren dat het om streden wetsontwerp in de kern door Engelhards minis terie werd geformuleerd. Daarmee was de moeizame capitulatie van de FDP voor de machtige CDU-CSU-coali- tiepartner een feit. En wel op het enige gebied waarop de liberalen nog- een kans had den hun eigen inbreng in de nieuwe Westduitse politiek te leveren: de rechtspolitiek. CASERTA (AP) - In een nieuwe klopjacht op leden van het Ita liaanse misdaadsyndicaat Ca morra, een op Mafia-leest ge schoeide organisatie die vooral actief is in Zuid-Italië, zijn 31 mensen gearresteerd en arresta tiebevelen uitgeschreven tegen 86 anderen. vermeende le- 'Nuova Camorra", de Camorra on- de gevangen zit tende Raffaele Cutolo, hadden gisternacht plaats. Vorige maand werden ruim 1.000 arrestatiebevelen uitgeschreven en ruim 700 leden van Cutolo's bende aangehouden. De politie zei dat 56 van de arresta tiebevelen betrekking hebben op mensen die reeds gevangen zit ten en dat 30 mensen nog wor den gezocht in Caserta, een stad 30 kilometer ten noorden van Napels. Cutolo leidt vanuit zijn cel een van Italië's machtigste en misdadig ste misdaadsyndicaten. Drie jaar geleden lanceerde hij een bloedi ge bende-oorlog tegen enkele concurrerende groepen van de Camorra, die ruim 760 mensenle vens eiste.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6