Gemeente: in vier jaar 12 miljoen gulden bezuinigen c „Iedereen is verzot op ordening, op systemen' Weer verlies aan banen 3— - Restauratie Boommarkt- school klaar ,\antaarcfig Raadslid wil pand voor Inloophuis Werk in uitvoering Slopersbedrijf Antiekmarkt Snackbar Stof en Stijl Stichting helpt in één jaar 21 vluchtelingen Auto belandt op boot in Rapenburg Man verliest controle over kringspieren Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen Een club van fanaten en generalisten DONDERDAG 21 JULI 1983 LEIDEN - De gemeente Leiden gaat opnieuw een ingrijpende bezuinigingsronde door voeren. B en W hebben vandaag plannen gepresenteerd waarmee de komende vier jaar zestien miljoen gulden kan worden bespaard. Omdat het tekort tot 1987 is ge raamd op 'slechts' twaalf miljoen, heeft de gemeenteraad de ruimte om ongeveer een kwart van de bezuinigingsvoorstellen te verwerpen. Leiden De voorstellen bevatten een verlies aan werkgelegenheid van 1868 uur, oftewel 46-full-time banen en 28 uur. Een belangrijk deel van de 'bezuinigingen' zijn in fei te voorstellen om de lasten voor de burger te verzwaren. De in voering van het lozingsrecht (een nieuwe belasting voor huiseige naren) en diverse tariefsverho gingen moeten de gemeente ruim zes miljoen opleveren. De voorstellen die B en W vandaag presenteerden bevatten het laat ste deel van de operatie, met een totaal van bijna vier miljoen. Tot die voorstellen behoren onder meer: inkrimping van de Stich ting Welzijn met zes arbeids plaatsen; automatisering van de afdeling burgerzaken (ten koste van vijf arbeidsplaatsen); ver mindering van de subsidies aan onder meer de VW (30.000 gul- den) en de Stichting Leidse Bin nenstad (5000 gulden); minder al gemene en gezondheidsvoorlich ting. Tot de voorstellen die B en W al eerder deden - en nu herha len behoort het voortaan nog maar één keer per week ophalen van het huisvuil in plaats van twee keer. De bezuinigingsvoorstellen heb ben ook gevolgen voor de ambte naren en de leden van het college van B en W zelf. De ambtenaren op het stadhuis moeten voortaan koffie uit automaten drinken en zelf hun broodjes voor de lunch meenemen. De wethouders en de burgemeester kunnen zich dit jaar voor het laatst door de ge meentelijke chauffeur in de dienstauto laten vervoeren. In de toekomst zullen ze aangewezen zijn op de fiets, taxi of openbaar ïr, aldus de voorstellen. LEIDEN Wethouder Bordewijk heeft gistermiddag de laatste res tauratiehandeling aan de Boom- marktschool verricht. In september zullen de deuren van de Webster universiteit opengaan. Bordewijk werd uitgenodigd om een stukje te schilderen. Veel erva ring heeft de wethouder op dit ter rein duidelijk niet, want hij han- teerde de kwast alsof het een veder licht penseeltje was. Begin dit jaar werd bekend dat de Amerikanen een nederzetting van hun universiteit in Nederland wil den hebben; nu, enkele maanden later, is het onderkomen aan de Boommarkt al gereed. "Het is inderdaad allemaal snel ge regeld", wist Bordewijk. "Vierhon derd jaar geleden werd de Leidse universiteit overigens nog sneller binnengehaald". (Foto: Holvast) ir Hoekema (D'66) (foto Wim Dijkman) ADVERTENTIE LEIDEN - Krijgt het Inloophuis voor psychiatrische patiënten een pand van de gemeente, ook wanneer de subsidie van de pro vincie niet doorgaat? Dat is een van de schriftelijke vragen die D'66-raadslid Hoekema heeft ge steld aan burgemeester en wet houders. Ook wil Hoekema we ten of het al zeker is dat de pro vincie geen subsidie aan het In- loopshuis geeft. "Zo ja, waarop was dan de optimistische ver wachting van het college op ge baseerd?" Initiatiefnemers van een inloop huis voor psychiatrische patiën ten wendden zich al maanden ge leden tot de gemeente met een subsidieverzoek. Wethouder Schoute wees dat verzoek af, "omdat de provincie nog een potje heeft waarop we in dit ge val een beroep kunnen doen". Wanneer er subsidie van de pro vincie kwam, zou de gemeente voor een onderkomen zorgen. De provincie liet onlangs echter we ten dat het bedoelde subsidie potje al enige tijd leeg is. Hoekema dringt er nu bij het colle ge op aan om in elk geval de ge maakte onkosten van het Inloop huis te subsidiëren. LEIDEN - Het Delftse slopers bedrijf Van Eijk BV heeft vori ge week haar Leidse vestiging officieel geopend. Aan de Ad miraal Helfrichweg 11 (indus trieterrein De Waard) heeft het bedrijf een nieuw onderko men. De Delftse sloper heeft in opdracht van het Leidse ge meentebestuur diverse grote sloopwerkzaamheden verricht. Zo nam Van Eijk onder meer de textielfabriek Krantz en de zeepfabriek Sanders ondei handen. De Leidse Antiekmarkt is on langs verhuisd van de Nieuwe Mare naar het Harteveltcom- plex aan de Langegracht. De handel in boerenmeubelen, boeken en curiosa begon zeven jaar geleden in de Pieterskerk, verhuisde vervolgens naar de voormalige zeepfabriek San ders en van daar naar de Nieu we Mare. De Leidse Antiek markt huurt 130 vierkante me ter van de eigenaresse van het complex, de gemeente Leiden. De gemeente heeft veertig vier kante meter van het gebouw verhuurd aan de bij het com plex woonachtige familie Van Vliet. Van Vliet drijft in de Jan- vossensteeg een handel in tweedehands goederen. Het gemeentebestuur heeft ver der de jongeren die in de Zie kenboeg aan het Noordeinde een alternatief werkproject hebben opgezet, coöperatieve vereniging De Klos, deze week een brief gestuurd, waarin het aanbiedt een groot deel van het complex te verhuren. De Klos moet binnen veertien dagen uitsluitsel geven over de vraag of zij hierop in wenst te gaan. Snackbar Atlas (Morsstraat 11) was gisteren voorlopig voor - het laatst open. In verband met een ingrijpende verbouwing van de panden Morsstraat 11 en 13 wordt de zaak gedurende twee maanden gesloten. Half september wordt het - ver nieuwde en uitgebreide eet huis heropend. De verbouwing wordt uitgevoerd door de Leidse aannemer Bey. Jos en Sylvia Lammers hebben afgelopen zaterdag een nieuwe winkel in stoffen, dekbedover trekken en andere woonacces soires geopend. De winkel draagt de naam Stof en Stijl en is gevestigd aan de Nieuwe Rijn 29. Sterbus De Stichting Sterbus zoekt vrij willigers die één of meer och tenden of middagen in de week achter het stuur willen zitten. De Sterbus vervoert bejaarden die slecht ter been zijn en inva liden. Belangstellenden, in het bezit van een gewoon rijbewijs, kunnen zich melden bij een van de volgende bestuursleden: S. Jacobs-Kaay, Haagweg 188, tel. 764377; W. Dierks, Bree- straat 141a, tel. 146724; J.J. van Riesen, Rijnsburgerweg 138, tel. 154425. Cursussen Vormingscentrum Troef organi seert met ingang van septem ber weer een aantal cursussen. Het centrum is bestemd voor de leeftijdsgroep 17-30 jaar. Bij cursussen die overdag worden gegeven, wordt voor kinderop vang gezorgd. De volgende cur sussen staan op net program ma. Nederlands voor buiten landers; maatschappelijke be geleiding voor wsw'ers; open school voor volwassenen die minstens vijfjaar lagere school hebben gehad en niet meer dan een paar jaar huishoudschool of lts; administratieve cursus voor werkloze jonge vrouwen; raamweven; fotografie; zee- drukken; klussen in en rond het huis voor vrouwen). Voor meer informatie: Vormingscentrum Troef, Stationsweg 32, tel. 130494. Rommelmarkt De Stichting Schaatscentrum Leiden organiseert op 9 en 10 september een rommelmarkt in de ijshal aan de Vondellaan. Verenigingen kunnen er door oude spullen van de hand te doen, hun kas spekken. Con tactpersoon is A. Ravensber- gen, Groenvinkerf 2 in Voor schoten, tel. 01717-3248. Foto's In café Scarabee aan de Pieters- kerkchoorsteeg is vanmiddag de tentoonstelling "bewogen fo to's" van Wim Lamboo ge opend. Vanavond is er een op treden van de Old Stars, een af scheiding van het Tilt Team, die in blues is gespecialiseerd. De sluitingstijd is voor deze ge legenheid een uur later. LEIDEN - De Stichting Vluchte lingenwerk Leiden/Oegstgeest heeft vorig jaar onderdak en hulp geboden aan 21 vluchtelin gen. Daarmee is het 'vluchtelin- genbestand' van de stichting aanmerkelijk gestegen. Een ten dens die zich overigens ook aan het begin van 1983 voortzette. Zeker tien vluchtelingen meld den zich dit jaar al aan bij de stichting. De meeste vluchtelingen die hun heil in Leiden zochten, waren af komstig uit Eritrea, anderen uit onder meer Ethiopië, Turkije, Polen en Tanzania. Slechts één Eritrees gezin lukte het de B-sta tus te krijgen. De andere vluchte lingen weten nog niet of ze al of niet in Nederland mogen blijven. Wel konden alle vluchtelingen vo rig jaar onder dak worden ge bracht, zo meldt het jaarverslag van de Stichting Vluchtelingen werk. Dat was vooral te danken aan de opening van het vluchte- lingenhuis aan de Rijnsburger weg. Dit huis voor acht personen werd door de Hervormde Diaco nie aangekocht, terwijl de katho lieke stichting Verbum Dei afge lopen mei de deuren van Planta ge 4 openzette voor een zestal vluchtelingen. LEIDEN - Omdat de remmen plot seling weigerden, belandde een 28-jarige Warmonder gister avond met de voorkant van zijn auto op een boot die aan het Ra penburg lag afgemeerd. De houten boot - type vlet - raakte daardoor met zijn voorplecht on derwater. De mast brak af en een zijpaneel versplinterde. De man wilde slechts aan het Rapenburg parkeren; toen hy bemerkte dat zijn remmen het niet meer de den, restte hem niet anders dan door te rijden. Zijn automobiel, die gisteravond nog uit het water is getakeld, raakte beschadigd aan de onderzijde en de motor. LEIDEN - Een 47-jarige man uit Leiden die gisteravond op de Jan van Houtkade op een voor hem rijdende auto bot ste, maakte zich zo druk toen een politieagent hem voor stelde mee te gaan voor een bloedproef dat hij de controle over zijn kringspieren ver loor en in de broek poepte. De man, die volgens de agent dronken was, is na dit gebeu ren voor enige tijd op het bu reau ingesloten. Ze leiden vaak een bestaan in de obscuriteit, in de goede zins des woords. Veelal kleine clubjes waarvan de leden zich verenigd hebben op grond vaneen gemeenschappelijke belangstelling voor het afwijkende of omdat ze dezelfde, ietwat buitenissige hobby erop nahouden. Ook het Leidse verenigingsleven kent zijn rariteitenkamer. Het wordt tijd de schijnwerper te plaatsen op een aantal van deze clubs. Was het vorige week de Leidse Luchtvaart Club die uit de anonimiteit trad; ditmaal is de beurt aan de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen. LEIDEN - "Op zaterdag avond bestaat 882 Maas- tricht-Amsterdam uit 3 plan K's met een RD. De ze combinatie rijdt, verge zeld door de rijtuigen van de D 231, op zondag de 1625 naar EnschedeO), waarna de 3 plan K's, zon der de RD, maar mét A+3B (plan E) in 1676 in Amsterdam terugkeren". door Wim Brands C.J. Wansbeek, de secretaris van de afdeling Rijnland van de Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramwegwezen, leest deze passa ge uit het verenigingsblad met een glimlach voor. "Dit soort le den heb je dus ook. Mensen die langs de spoorlijn bivakkeren om te controleren of de treinen op tijd rijden". In '31 werd de landelijke vereni ging opgericht. Wansbeek: "Er waren zo'n vijfentwintig dertig leden. Ze kwamen uit de rand stad. Het was natuurlijk een rij- keluishobby, want ga maar na: de heren gingen in de crisisjaren even vrolijk een dagje trammen door Oost-Groningen. Dat kon een arbeider natuurlijk niet beta len. Je zou dat clubje uit die be ginjaren wel een soort Gideons bende kunnen noemen, in die zin dat het om een klein groepje met een harde kern ging". Eind jaren zestig werd de vereni ging pas groter. In '67 telde de NVBS tweeduizend leden, in '81 waren dat er vijfduizend. Wans beek denkt dat vijfduizend ook wel de limiet is. Op de vraag of hij iets over de leden kan vertel len antwoordt de secretaris: "Naar mijn opvatting zijn het al lemaal individualisten. De be langstellingen lopen natuurlijk uiteen: je hebt er die alles van treinen willen weten en niets van trams en omgekeerd. Rivalise rende fracties zijn er gelukkig nog niet". Eén ding bindt alle leden volgens Wansbeek: de voorliefde voor cijfers is groot. Wie "Op de rails", het landelijke verenigingsblad heeft bekeken zal dat inderdaad grif beamen. Onder een foto in één van de nummers staat bij voorbeeld: "Tr 4569 naar Enk huizen, bestaande uit de trein stellen 676 275 701 vlak voor de Hembrug; 24 mei 1983. Foto P.W. van der Vlist, 5255.13712). Wansbeek: "Iedereen is verzot op ordening, op systemen. Onze avonden beginnen we ook stee vast met de vraag: mogen we even uw lidmaatschapsnummer weten? En echt alle leden ken nen dat nummer van zes cijfers uit hun hoofd". Zoals alle verenigingen kent ook de NVBS de echte fanaten. Of om Wansbeek te citeren: luna tics. Het zijn er niet veel, maar hun aanwezigheid blijft zeker Secretaris C. J. Wansbeek: "Je hebt er die alles van treinen willen weten e meer een generalist". niet onopgemerkt. Deze leden rapporteren namelijk veel in de verenigingsbladen. Dat de 3002 op de avond van de derde okto ber via de route van lijn zes de remise bereikte bijvoorbeeld. Wansbeek: "Deze lieden gaan echt ver in het beleven van hun hob by. Ik niet; ik ben meer een gene ralist. Maar ik moet zeggen: ik vind het wel iets sympathieks hebben, die rapporteerdrift. Het duidt in elk geval op een goed ontwikkeld gevoel voor syste men". Nieuwsflits De afdeling Rijnland van de NVBS heeft een tijdje een zieltogend bestaan geleden. Dat heeft te ma ken met het feit dat in Leiden de winkel van de landelijke vereni ging is gevestigd, aldus Wans beek. Hij vervolgt: "In die win kel aan de Apollolaan kunnen de leden boeken en dat soort dingen kopen en bestellen. Nu is het zo dat de afdeling Rijnland veel energie heeft gestoken in die winkel, waardoor het normale verenigingsleven een beetje is verwaarloosd". Begin '82 kwam daar verandering in. Een paar leden stak de kop pen bij elkaar en kwam tot de slotsom dat de afdeling Rijnland nieuw leven moest worden inge blazen. Wansbeek: "En dat is ons gelukt. We hebben zo'n 350 leden en op de maandelijkse avonden in het Wienerwald komen toch zo'n veertig tot vijftig man". De avond begint altijd met een kwartier nieuwsflits. Eén van de aanwezigen vertoont een tiental dia's die betrekking hebben op iets dat hy heeft bijgewoond. Wansbeek: "Een nieuwsflits kan zeer opwindend zyn. Een lid kan bijvoorbeeld iets vertellen over zyn reis door Thailand. Maar er wordt natuurlijk ook wel eens een nieuwsflits besteed aan de nadagen van plan '46. Een meer specialistische flits, zou ik willen zeggen". Saaier, bedoelt de se cretaris. Na dit kwartiertje volgt er meestal een lezing plus film. "Er wordt vaak aandacht besteed aan een actueel onderwerp. En we zor gen er altyd voor dat er een goe de verhouding tram-trein en bin- nen-buitenland is. Want je moet alle leden tenslotte aan hun ge rief laten komen". Blauwe Tram In de afdeling Rijnland bestaat overigens sterk de neiging om achterom te kijken. Verklaar baar, want Leiden is natuurlijk vijftig jaar lang het knooppunt geweest van de mooiste interlo kale tramlijn die Nederland heeft gekend: de blauwe trams. "Ik ken leden die als je ze een foto van een blauwe tram voorlegt weten: dat is de A221 en niet de A222, want..." Volgend jaar juni gaat de afdeling Rijnland overi gens een ronrit per bus maken langs delen van het traject van de vroegere blauwe trams. Een sen timental journey. Wansbeek zal er niet bij zyn. "Want ik zei al: ik ben meer een generalist".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3