c Centrum zonder auto failliet? Financiële meevaller begroting Leiderdorp Isolatie Patrimoniumpark steeds nijpender gevoeld >- Deel subsidies vloeit terug Douche voor lindeboom Burgerlijke stand Snel verkeerslichten bij Van Eysingabrug Stad en rand DONDERDAG 21 JULI 1983 'Vergeten' deel Leiderdorp LEIDERDORP Een dorp bui ten een dorp, maar het hoort wel bij de gemeente Leider dorp. Dat is het Patrimonium park. Een doodlopende straat in de polder op enkele kilome ters afstand van de bebouwde kom van het oude gedeelte van Leiderdorp, ergens voorbij de industrieterreinen richting Koudekerk. "In vele opzichten vallen we tus sen de wal en het schip", vin den de bewoners. Met name het vervoersprobleem begint steeds nijpender te worden. Vooral nu de gemiddelde leef tijd van de bewoners immer hoger wordt. Het gaat bij het Patrimonium- park om 24 huizen in één straat, die 'plompverloren' ligt in een verder agrarisch gebied. Dit geïsoleerde karakter zal ook volgens de huidige be stemmingsplannen niet wor den gewijzigd. Wanneer je een praatje met de bewoners gaat maken is het ontbreken van een busverbin ding het eerste dat bij hen bo ven komt. Daaraan zit een hele geschiedenis vast. Enige bewo ners gaan in hun verhalen te rug tot 30 jaar geleden. Toen er nog wel een bus reed en de Achthovenerweg niet meer dan een karrespoor was. Later is die busverbinding opgehe ven en zijn er verschillende ex perimenten geweest met enke- door Inez Keijzers le bussen per dag. Maar die bleken steeds niet haalbaar. Er is best begrip voor de busmaat schappijen. Een geregelde bus dienst zou te duur zijn. "Maar waarom moeten alle bussen vanuit Kouderkerk nu over de Hoge Rijndijk", vragen de Pa trimoniumbewoners zich af. Want eens in de twee uur een bus langs het Patrimonium park zou het al uit zijn isole ment halen. Er kwam weer hoop toen onlangs een handte keningactie werd gehouden voor een buurtbus in het Oude Dorp. Dat zou tevens voor de Patrimoniumbewoners de op lossing kunnen zijn. Maar ook deze bus zal niet verder gaan dan de Doesbrug. Het probleem van het ontbreken van een goede busverbinding wordt groter naarmate de men sen ouder worden en ze niet meer durven fietsen. Ze wor den dan steeds afhankelijker van buren en kinderen om met de auto te worden gehaald en gebracht. Maar de kinderen wonen dikwijls elders. Voor scholen en winkels is het Patrimoniumpark volkomen aangewezen op het Oude Dorp. De oudere mensen zijn echt bezorgd. "Wanneer je hulpbe hoevend wordt ben je ver plicht om te verhuizen", aldus mevrouw Rotmensen. Geen lolletje Fietsen over de Achthovenerweg is ook geen lolletje. Een moe der van schoolgaande kinde ren toont zich erg bezorgd over het ontbreken van een hekje tussen het fietspad en de Rijn. "Wanneer het flink waait wor den de kinderen zo het water ingeblazen. Ze kunnen dan echt niet meer alleen naar school". Vaak is er bij de gemeente aange klopt, maar meestsal zonder resultaat. "Het zal wel onge veer net zo gaan als jaren gele den met de aanleg van tele foon", zegt Van der Wal. "Een dokter wilde hiervandaan bel len in verband met een spoed geval en dat kon hij toen niet. Door zijn toedoen is er toen te lefoon gekomen". "We worden vaak vergeten", zegt mevrouw Van der Luit dan ook. "Het is net alsof we achter krantenpapier weggeplakt zit ten. Alleen met de collectebus vinden ze ons altijd als eerste". Het Patrimoniumpark wordt zo vaak vergeten dat het op de meeste plattegronden van Lei derdorp niet eens voorkomt. Dat laatste was ooit aanleiding voor een van de bewoners om naar het gemeentehuis te gaan en daar te vragen waar het Pa- Een dorp buiten het dorp: het Patrimoniumpark. trimoniumpark toch ligt. Hij werd doorverwezen naar de af deling voorlichting. Dezelfde reactie: vraagtekengezichten. Er was daar echter iemand die het wel zo ongeveer wist en het hem zou uitleggen. Toen heeft hij maar gezegd wie hij was en waar hij woonde. Waarschijnlijk omdat ze zo geïso leerd wonen trekken de men sen in het Patrimoniumpark naar elkaar toe. Ze vormen een vrij hechte gemeenschap waar burenhulp nog vanzelfspre kend is. Aan het einde van het vriendelijke straatje ligt een speeltuintje voor de kinderen en een klein zwembadje. Ieder een zorgt mee dat het er netjes en schoon blijft. Er is ook een speeltuinvereniging, waarvan iedereen lid is en die voor jong en oud voor vermaak zorgt. Dagjes uit, kaart- en sjoelavon den worden er geregeld geor ganiseerd. Vergeten De sfeer in het Patrimoniumpark is dan ook prima. De mensen voelen zich allemaal verant woordelijk voor het behoud van de straat. De huizen en tui nen zijn goed verzorgd en vol trots is men er over het feit dat "hun" telefooncel nog nooit is vernield. Een deel van de huizen is van voor de oorlog en is in 1972 ge renoveerd. De ander huizen dateren uit 1950. Ook deze zien er nog goed uit en vooral bin nen is er door de bewoners veel aan opgeknapt. De wonin gen vallen vanaf 1978 alle on der het beheer van de Algeme ne Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL). Er was toen even sprake van dat de bewoners de huizen konden kopen. Velen wilden dat toen ook graag, maar de gemeente raad heeft dat plan tegenge houden. De AWL stopt vrij veel geld in de huizen. Sommi ge zijn al geïsoleerd en van dubbel glas voorzien. Maar de mensen klagen wel dat ook de AWL vaak moeite heeft om het Patrimoniumpark te vinden en dat bij problemen vaak meer keren gebeld moet worden voordat reparaties worden uit- gevóerd. Zeker tijdens de zomermaanden is het ideaal wonen in het lan delijke Patrimoniumpark. De mensen denken er nog maar even niet aan de winter. Als ze weer worden vergeten wan neer er gestrooid moet worden. DONDERDAG Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, ope ning foto-tentoonstelling Wim Lam- boo, 17 uur, 's avonds optreden Old Stars. Filmhuis LVC - Breestraat 66, Russi- sche film 'Stalker' van Adrej Tar- kowski, 20 uur. Warmond Park Groot Leerust - kindermarkt vi jeugdige kooplui t/m 13 jaar, 14 u nationale touwtrekwedstrijd voor mes en heren, 19 uur. Ut Sloepie - optreden Jo Lemaire Flouze, 21 uur. VRIJDAG Leiden LVC - Breestraat 66, optreden va groep Tribu, Afrikaanse muziek. Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat 17, The Little Shop of Horrors' van Ro ger Corman, 20 en 22.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, films: 'Sherpa's van Komjong'; 11.30 uur, 'Bhoetan, tus sen de Oude en Nieuwe Wereld', 14.30 uur; 'De Koning en de Maan', 16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 juli tot 22 juü door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, teL 894400. •WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Zou de Voorschotense centrum middenstand volledig in elkaar storten wanneer de de plaatse lijke Schoolstraat autovrij wordt verklaard? De Voor schotense plaatselijke nering doenden vrezen het met grote vreze en zien de onlangs ge troffen maatregelen om het historische centrum autoluw te maken dan ook als een eer ste stap op weg naar hun fail lissement. Enigen van hen hebben nu al aangekondigd dat zij zullen vertrekken indien de "city" volledig autovrij wordt ge maakt. Voorschotenaren wil len voor de winkel parkeren, zeggen ze, anders gaan ze in andere gemeenten hun inko pen doen. Of de vrees van de ondernemers gegrond is, kan niemand nu nog zeggen. Volgens woord voerder Stienstra van het cen traal instituut voor het mid den- en kleinbedrijf (cimk) in Amsterdam, hangt het ant woord op die vraag namelijk van zuiver plaatselijke omstan digheden af. Tot nu toe is ech ter bij hem alleen de zeer nega tieve situatie bekend die in Tiel ontstond toen daar een winkelgebied louter domein voor voetgangers werd. Jaren lang heeft de winkelstand als gevolg daarvan met een groot aantal wisselingen te kampen gehad. Supermarkten, slijters en doe-het-zelf zaken waren de eerste die verdwenen om plaats te maken voor boetiek jes in kleding en schoeisel. Overigens is de maatregel er niet teruggedraaid dus hij ver wacht dat een en ander zich zal hebben aangepast. Fenomeen Het fenomeen autovrij winkelge bied is, na aanvankelijk even eens sterke oppositie, in de ja ren '60 opgekomen. Na de te genstand uit de beginperiode sloeg de belangstelling ervoor echter gedurende een bepaal de periode naar de andere kant door. "Er zijn zelfs winkelcen tra ontstaan op plaatsen die daarvoor in het geheel niet ge schikt waren", aldus Stienstra. Want hoe plaatselijk gebonden de omstandigheden ook zijn, er zijn wel een aantal algemeen geldende voorwaarden waar aan een winkelgebied moet voldoen om er een geslaagde promenade van te kunnen ma ken. Zo moet het winkelbe stand een duidelijke samen hang vertonen, aluds Stienstra en uitnodigen tot zogenoemd recreatief winkelen. Voor de detailhandel in dagelijk se boodschappen is het duide lijk minder geschikt. Of de su permarkt moet een achteruit gang hebben met een ruime parkeerplaats. Verder is het van belang dat de zogenoemde open ruimte, het eigenlijke wandelgebied, aantrekkelijk is. Bovendien is niet onbelang rijk hoe het bevoorradingsver- keer kan worden afgewikkeld. Want als je rustig loopt te win kelen zijn parkerende, vracht verladende supertrucks na tuurlijk minder gewenst. Maar het cimk ziet een volledig autovrij winkelgebied voor door Hans Sonders kleinere plaatsen niet zitten. "Het karakter van deze winkel gebieden leent zich hiervoor niet en de bereikbaarheid (per auto) is er dikwijls essentieel", zo lijkt het instituut de Voor schotense centrumwinkeliers gelijk te geven. Daarom is er al eerder een tussenvorm van de traditionele straat en een puur voetgangersgebied naar voren gekomen: het winkelerf. De Voorschotense Schoolstraat is hiervan een voorbeeld. Een winkelerf is een gebied waar aan de verblijfsfunctie extra aandacht is besteed, maar waar tevens de bereikbaarheid voor auto's is gegarandeerd. Ver dere kenmerken van een win kelerf zijn dat de ruimte voor de wandelende voetganger er overheerst, er geen onder scheid tussen rijbaan en trot toir is, de snelheid van de au to's er laag is, langparkeren uit den boze is en er speciale laad- en losplaatsen zijn. Stap Bovendien is de verblijfsfunctie van zo'n straat geaccentueerd door aankleding met zitban ken, bloembakken, bomen, pergola's, luifels, fietsklem- men, gevarieerde sierbestra ting enz. enz. Invoering van een winkelerf betekent ver sterking van de verblijfsfunc tie en beperking van de ver keersfunctie. zegt het cimk dan ook. Het doel ervan is om het "recreatief winkelen" wat meer tot zijn recht te laten ko men. Daarom moet de straat wel de potentie hebben om meer tot winkelgebeid uit te groeien in plaats van bood- schappenstraat te blijven. Vol doende winkels lijkt op zijn minst noodzakelijk en dan vooral in de niet-levensmidde- lensector. Om goed te kunnen bepalen in welke richting een bestaand winkelgebied moet worden omgevormd doet het cimk aan plaatselijke studies over ver keerssituatie, parkeerbehoefte, bevoorradingsproblemen £n winkelvoorziening. Bovendien worden er dan enquêtes onder passanten en ondernemers ge houden. Voor die laatste werk zaamheden ligt op het ge meentehuis van Voorschoten al een offerte klaar. De eerste stap lijkt dus voor de hand te liggen. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp is met een financiële meevaller geconfron teerd. Bij de afrekening van de subsidies voor de sportverenigingen en de sociaal- culturele instellingen, blijkt een bedrag van ruim 55.000 gulden aan subsidies niet te zijn gebruikt. Het exacte bedrag is nog niet be^ kend, omdat nog niet alle afreke ningen binnen zijn bij de ge- Reconstructie kruispunt Acacialaan/ Hoogmadeseweg LEIDERDORP - Er komen hoogst waarschijnlijk verkeerslichten op de kruising Acacialaan/Hoog- madeseweg in Leiderdorp. De plaatsing van de lichten vormt een onderdeel van de algehele re constructie van de kruising, die als een van de gevaarlijkste van het Leiderdorpse wegennet wordt gezien. Het wachten is nu alleen nog op de reservering van de voor de reconstructie beno digde financiën. meente. De afrekening heeft be trekking op 1982 en voorgaande jaren. De sportverenigingen, aan wie 180.000 gulden aan subsidies was verstrekt, blijken zuinig met de centjes te zijn omgesprongen. Maar liefst 45.000 gulden blijkt terug te vloeien naar de gemeen te. De grootste weldoener in dit geval is ruitervereniging Lie- thorp, die voor 29.000 gulden bij draagt in het overschot. Bij de sociaal-culturele instellin gen ziet de zaak er wat minder rooskleurig uit. Zij hielden slechts tussen de zes en twaalf mille over van de dik een miljoen gulden die hun was toebedeeld. Het juiste bedrag is nog niet be kend. De grootste slokop bij de 'socu'-instellingen is de streek- muziekschool, die ruim viere- neenhalve ton voor haar reke ning neemt. Verder behoren tot de instellingen ook nog de volks universiteit en verenigingen in de recreatiesfeer zoals de scou- tingvereniging. Een woordvoerder van de gemeen te deelde mee dat in elk geval dit jaar nog 3000 gulden zal worden uitgetrokken voor een eenmalige activiteit in de sportsfeer. Welke activiteit dat wordt, kon nog niet worden gezegd. "Daar moet de gemeenteraad zich over uitspre ken", aldus de woordvoerder. VOORSCHOTEN - Als gevolg van de aanhoudende droogte moest de Voorschotense plantsoenendienst er vanmorgen met brandspuiten aan te pas komen om de eeuwenoude lindebomen in de Voorstraat te ontdoen van miljoenen bladluizen. Het glibberige slijm dat de bladluizen afschei- De opknapbeurt van de kruising den had de historische straat voor voetgangers de laatste weken steeds voorziet in de aanlee van vriilir^ onbegaanbaarder gemaakt. In andere jaren zorgde de regen er wel voor dat de straat schoon bleef, maar nu moest dat dus op mechanische wijze gebeueren. Vooral met het oog op de wekelijkse markt in de straat, mor gen, had de gemeente besloten actie tegen de bladluizen en hun slijm te ondernemen. Het karwei werd vanmorgen echter zowel met gevloek als gejuich beje gend. Automobilisten bleken het buitengewoon jammer te vinden dat een brandweerauto midden op de straat hun weg belemmerden. Maar de be woners van de straat toonden zich verheugd dat "die glibbertroep nu eindelijk werd weggehaald". OEGSTGEEST - Er komen over enkele maanden verkeerslichten op het kruispunt President Ken- nedylaan/Irislaan/Van Eysinga brug. Aanvankelijk zou in de stoplich teninstallatie een zogenoemd ve- tag-systeem worden ingebouwd Dit voorkeursysteem voor bus sen (minder lange wachttijden) gaat echter niet door. De NZH heeft namelijk van het ministerie van verkeer en waterstaat te ho ren gekregen, dat voor dit dure systeem (75.000 gulden) van de overheid geen subsidie zal wor den gegeven. B en W van Oegstgeest hebben nu besloten de verkeerslichten zon der vetag-systeem te plaatsen. De plaatsing van de stoplichten vormt reeds een half jaar een punt van discussie in de Oegst- geester gemeenteraad. Vooral so cialist Haasnoot vestigde de af gelopen maanden steeds de aan dacht op het feit dat de plaatsing zo lang op zich liet wachten. Ook bewoners van de nieuwbouw wijk Haas wijk gaven op de on langs gehouden raadscommis sievergadering voor verkeer nog te kennen, dat zij een spoedige aanleg wensten. Haasnoot: "Ik ben blij dat er nu eindelijk verkeerslichten komen. De Kennedylaan is immers een racebaan voor vele automobilis ten. Daarom is het voor de Haas wijkbewoners uiterst moeilijk om de oversteek naar de Irislaan te maken", aldus een verheugde Haasnoot. voorziet in de aanleg van vrijlig- gende fietspaden, op dezelfde manier als is toegepast op de kruising Persant-Snoepweg/Aca- cialaan. Om de aanleg hiervan mogelijk te maken zal het voor het verkeer in de toekomst niet meer mogelijk zijn om vanaf de parallelweg langs de Hoogmade seweg de Acacialaan op te rijden. De parallelweg zal aan de zijde van de Acacialaan worden afge sloten. Reden voor de reconstructie is de wens van omwonenden om het kruispunt veiliger te maken. Daarnaast heeft het verkeer tij dens spitsuren vaak moeite om vanaf de Hoogmadeseweg de Acacialaan op te draaien. Een en ander heeft in het verleden al meer malen tot ernstige ongeval len geleid. "Een reconstructie zonder ver keerslichten zou voor het au toverkeer niet veel uithalen", al dus een ambtenaar van de ge meente Leiderdorp. Vandaar dat men op dit moment naarstig op zoek is naar de financiële midde len hiervoor. Verwacht wordt dat pas begin volgend jaar met de werkzaamheden kan worden be gonnen. ZOETERWOUDE - Geboren: Maria Adriana Johanna van der Meer; Gehuwd: B. Pijnakker en A. Hoenson; R.J.C. van der Voort en C.F. Smit. Overleden C J. Engel (1901); M.H: Kuy- pers (1895). LEIDEN Gehuwd: R. van Kooten en M.A. Dumas; R.W. van Hove en 1. Verkerk: J.G.P.M. van Dam en M.M.R Morales Rico; J. de Swyger en A.M. Brouwer; A.J.L. Ammerlaan en M. Molenaar; P.J. Boot en M. Lam- mers; G. Keijzer en S. de la Rie; A. Schrama en C. Janssen; R. Chaudron en M. 'de Vogel; L.P.J. Duindam en J. Rietbergen; K. Csorba en D.A. van Houten; E. de Boer en G.M. Leuering: F.W. Keeréweer en C. Groenendijk. Het kruispunt Acacialaan/Hoogmadeseweg LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Indien eén maand voor het abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers f 0.85 Directie G Koopman Adj.dir N Oüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeveen Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2