ILEIDSCH DAGBLAD Uur korter werken bij rijk I Fiscus heeft nog 16 miljard te innen Onzekerheid over lot ontvoerde Emanuela Zeegevecht tussen Nicaraguaanse en Hondurese schepen !- Minister Rietkerk wil inlevering prijscompensatie Dode haai op strand Katwijk Provincie kiest voor grotere gemeenten Leiden gaat onkruid met gif te lijf KISSINGER DONDERDAG 21 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37143 Mi C Directeur: G. Koopman P (Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar m |Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W.nts. zie colofon Meer deurwaarders, ontvangers en speciale ambtenaren Minister Ruding DEN HAAG (ANP) - Het aantal deurwaarders, belastingontvan gers en speciale fiscale ambtena ren zal aanzienlijk worden uitge breid. Het ministerie van finan ciën wil op die manier de achter stand proberen in te lopen die is ontstaan bij de vordering van belastingen. Op het ogenblik heeft de staat nog voor ruim zes tien miljard gulden aan belastin gen tegoed van bedrijven en par ticulieren. Het grootste deel van de belasting schuld komt voor rekening van ondernemers en vennootschap pen (ruim 8,5 miljard gulden). Aan inkomstenbelasting heeft de staat nog 3,9 miljard gulden te vorderen en aan loonbelasting ruim een miljard gulden. Een en ander blijkt uit de schrifte lijke antwoorden die minister Ruding (financiën) gisteren heeft gegeven op vragen van dé vaste Tweede-Kamercommissie voor de rijksuitgaven. Over drie tot vier jaar moeten er 1045 deurwaarders zijn (nu 895) en 200 ontvangers (nu 135). Dit betekent een uitbreiding van het huidige bestand met respectieve lijk ruim vijftien procent en bijna vijftig procent. Bovendien zullen nog eens 550 ambtenaren wor den aangenomen voor bijzonde re invorderingen. Ondanks deze uitbreiding is de achterstand volgens Ruding nooit geheel in te lopen. Een te kort aan geld bij de belasting schuldenaars is voor een belang rijk deel de oorzaak van de enor me achterstand. De minister ver wacht dat er de komende jaren steeds meer betekeningen en be slagleggingen zullen plaatsheb ben, maar minder dan in voor gaande jaren. Een betekening is een document waarmee een deurwaarder iemand dwingend voorschrijft zijn schuld binnen een bepaalde termijn te voldoen. Wordt er niet tijdig betaald, dan gaat de deurwaarder over tot be slaglegging. Van de nog te innen belastingen staat op de post premies volks verzekeringen nog een bedrag open van ruim twee miljard gul den. Kleinere bedragen worden nog ingewacht op de posten on- roerend-goedbelasting (137 mil joen gulden), wegenbelasting (130 miljoen) en vermogensbe lasting (127 miljoen). Overigens betekent de uitbreiding van het belastingapparaat niet dat de werkgelegenheid voor een zelfde aantal mensen groeit. Door besparingen op de admini stratieve afdelingen via automa tisering zullen 500 volledige ba nen verdwijnen. Netto levert de uitbreidingsoperatie 250 nieuwe arbeidsplaatsen op. DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) wil dat ambtenaren volgend jaar hun prijscompen satie inleveren in ruil voor een uur korter werken per week. De bewindsman is van plan dit voorstel te bespreken met de ambtena renbonden bij het overleg over de bezuinigingen die het kabinet vori ge week bekend heeft gemaakt. De prijscompensatie zal per 1 januari a.s. ongeveer twee procent bedragen. LONDEN - Catherine Bramwell-Booth (midden), kleindochter van de stichter van het Leger des Heils, viert vandaag haar honderdste verjaardag. Samen met haar zussen Olive (l) van 91 en Dora van 90 brengt zij de Heilsgroet: "Als we elkaar hier beneden niet meer zien, dan wel later boven in de hemel". (Foto ANP/UPI) Na verstrijken van ultimatum ROME (AP) - Over het lot van de ontvoerde Emanuela Orlandi be stond vanochtend, na het ver strijken van het voor midder nacht gestelde ultimatum, onze kerheid. De vermeende ontvoer ders van het 15-jarige meisje had- Warm Droog en zonnig, minimumtempera tuur ongeveer 14 graden, middag- temperatuur omstreeks 28 graden. Matige oostenwind, windkracht 3. Morgen is het zonnig zomerweer. Bepa lend. is nog steeds een hogedrukgebied, dat via de Britse eilanden, de Noord zee en ons land langzaam naar het zuidoosten trekt. De middagtempera- tuur is ongeveer 28 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot on geveer 14 graden. De wind is matig en waait uit het oosten, maar in de loop van de dag kan de wind aan de kust Ook zaterdag is het nog warm, maar daarna wordt het koeler. Een depres sie trekt vanuit het zuiden het land binnen en er is een kans op enkele 22 juli Zon op 5.46, onder 21.46 uur; maan op 20.24, onder 3.12 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.21 en 14.56 uur; laagwater om 10.29 en 23.02 uur. den gedreigd haar te zullen do den als de dader van de aanslag op paus Johannes Paulus II niet voor vannacht om 12 uur zou zijn vrijgelaten. In de vroege ochtenduren van van daag werd er geen melding ge maakt van verdere contacten met de ontvoerders. In een anoniem telefoontje naar het Italiaanse persbureau Ansa werd gisteren eerder gezegd dat het meisje nog in leven was, maar dat haar uren geteld waren als de eis niet zou worden inge willigd. De Italiaanse president Sandro Pertini is de enige persoon die Agca in vrijheid kan stellen. Aan genomen wordt evenwel dat Ag ca nooit het noodzakelijke ver zoek voor gratie heeft ingediend. Paus Johannes Paulus II deed gis teren zijn vierde openbare op roep tot vrijlating van het meisje en bad voor haar leven. Agca, die een levenslange gevange nisstraf uitzit voor de aanslag op de paus van 13 mei 1981, distan tieerde zichzelf van de zaak en eiste dat zij zou worden vrijgela ten. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Op het strand van Katwijk is vanmorgen een één meter lange dode haai aangespoeld. Het beest werd omstreeks zeven uur aange troffen door een strandtent houder. Het Rijksmuseum voor Natuurhistorie in Lei den heeft zich inmiddels over het kadaver ontfermd. Volgens een woordvoerder van het museum komt het zelden voor dat een haai op een Ne derlands strand terecht komt. Morgen wordt beslist of het beest in de alcohol wordt ge zet of dat slechts het geraamte zal worden bewaard. Soort en herkomst konden vanmor gen nog niet worden vastge steld. Wel dat het om een vrije kleine volwassen haai gaat. Onlangs werd door een inwo ner van Katwijk voor de kust nog een haai met twee jongen waargenomen. Rietkerk wil zijn voorstel inbren gen tijdens het afrondend kabi netsberaad over de rijksbegro ting voor volgend jaar. Tegelij kertijd zal hij het kabinet om toe stemming vragen de hierdoor vrijkomende arbeidsplaatsen voor tachtig procent opnieuw te bezetten. Dit zou kunnen door de afslanking van het ambtenaren apparaat bij de rijksdiensten - twee procent per jaar - soepel toe te passen. Veel ministeries blij ken er grote moeite mee te heb ben deze operatie tot stand te brengen. De minister heeft de ambtenaren bonden inmiddels duidelijk ge maakt dat er tegenover het inko mensoffer van 3,5 procent voor ambtenaren en trendvolgers vol gend jaar geen arbeidstijdver korting zal komen te staan. Het kabinet besloot vorige week tot deze salariskorting om het tekort op de rijksbegroting verder terug te dringen. Hoewel de ambtenarenbonden vol gend jaar voor een fors koop krachtverlies vrezen, hopen zij dat de schade kan worden be perkt door periodieke salarisver hogingen. Verwacht wordt dat de ambtenaren met een inkomen boven 4000 gulden per maand netto gelijk zullen blijven. Wel achten de bonden een verder gaand koopkrachtverlies onont koombaar als er gemorreld gaat worden aan de sociale premies in het particuliere bedrijfsleven. Weliswaar is nog niet precies be kend wat er volgend jaar met de premies gaat gebeuren, maar als de werknemers in het bedrijfsle ven hogere premies moeten gaan betalen, zal dat ten koste gaan van de inkomens van ambtena ren en trendvolgers. Overigens zit minister Rietkerk, los van de nu voorgestelde bezui nigingen, nog met een gat van 430 miljoen gulden. Hij denkt daarvoor onder meer een dek king te vinden door een verbod voor hogere ambtenaren om met de trein eerste klas te reizen. Ook wil hij met het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds nagaan of er iets valt te doen in de sfeer van de ambtenarenpensioenen. 22 PAGINA'S Een dagje bij de vierdaagse Verdeelde reacties op besluit Israël PAGINA 6 Betere controle op ziekteverzuim PAGINA 7 SER wil belegger meer beschermen Voorschrift voor hoeveelheden geneesmiddelen DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta- ris Van der Reijden (volksge zondheid) zal een beperking van de hoeveelheden voor te schrij ven geneesmiddelen dwingend gaan opleggen als de organisa ties van ziekenfondsen, artsen en apothekers daarover geen over eenstemming kunnen bereiken. Hij heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Beckers (PPR). De staatssecretaris spreekt in dit verband van een maatregel die hij overweegt. MANAGUA, WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI) - Nicara guaanse en Hondurese schepen hebben een anderhalf uur duren de zeeslag uitgevochten in de Golf van Fonseca tussen El Sal vador en Nicaragua. Volgens het Nicaraguaanse ministerie van buitenlandse zaken vielen twee schepen van de Hondurese kust wacht gisteren een Nicaraguaan se patrouilleboot in de territoria le wateren van Nicaragua Het Nicaraguaanse schip beant woordde daarop het vuur. In de Nicaraguaanse verklaring werd ook de aanwezigheid ge meld van twee Amerikaanse fre gatten - buiten de Nicaraguaanse wateren. Het is niet duidelijk of deze fregatten deel uitmaken van de Amerikaanse marinevloot die morgen naar de wateren bij Mid- den-Amerika wordt gedirigeerd. Deze vloot bestaat uit acht sche pen. De Golf van Fonseca, waar Hondu ras en Nicaragua elkaar troffen, wordt door de Verenigde Staten beschouwd als de route waar langs wapens voor het linkse ver zet in El Salvador worden aange voerd. El Salvador Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in zijn (verplichte) halfjaarlijkse rappor tage aan het Congres verklaard dat het afgelopen half jaar een verbetering is opgetreden in de mensenrechtensituatie in El Sal vador. Volgens het ministerie voldoet El Salvador aan de voor- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben vanochtend hun voorlopige standpunt over de gemeentelijke herindeling in de provincie be kend gemaakt. Gekozen is voor grotere gemeenten met mini maal 10.000 inwoners. Van deze plannen zal de samenvoeging van de vier gemeenten Alkema de, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge tot een grote Volgens de herindelingsplannen blijven de gemeenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Bos koop, Nieuwkoop en Waddinx- veen zelfstandig. Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven moe ten één gemeente gaan vormen, iets waar men in deze dorpen niet ongelukkig mee is omdat de dreiging van de herindeling by Hazerswoude, Koudekerk en Bent huizen worden eveneens samen gevoegd, met dien verstande dat Hazerswoude als gevolg van een grenscorrectie een flink stuk van het sierteeltgebied aan Boskoop kwijt raakt. Zoeterwoude en Stompwyk worden volgens de plannen ook bij elkaar inge deeld. waarden die het Congres verbindt aan voortzetting van militaire hulp. "Maar de staat van dienst van de Salvadoriaanse regering op het vlak van de mensenrech ten gaat niet vooruit", zo schrijft minister Shultz aan het Congres. Die toevoeging is kritischer van toon dan tot dusver gebruikelijk in de rapportage aan het Con gres. Shultz is vooral teleurge steld omdat de Salvadoriaanse regering er niet in is geslaagd de discipline in het leger te verbete ren. Om kosten te besparen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De gemeente Leiden is van plan om het onkruid in de plantsoenen met gif te lijf te gaan. De chemische onkruidbe- strijding maakt een flinke bespa ring mogelijk. Het gebruik van gif zal beperkt blijven tot de Me ren wijk, het Boerhaavedistrict en het Morskwartier. Wethouder Waal van ruimtelijke ordening zei vanochtend dat "de ze gifwijken" waren gekozen, omdat er naar verhouding het meeste openbaar groen per in woner is. De onkruidbestrijding met chemische middelen levert een bezuiniging op van jaarlijks 430.000 gulden. De maatregel heeft geen effect op het aantal ar beidsplaatsen bij de gemeentelij ke plantsoenendienst. Het werk wordt nu veelal uitbesteed. Het voornemen van de gemeente maakt deel uit van een pakket bezuinigingsmaatregelen ter grootte van bijna zestien miljoen gulden. B en W hebben vandaag de voorstellen bekend gemaakt. Het gemeentebestuur houdt hierover op 2 september in de Stadsgehoorzaal een hoorzitting. De Leidse bevolking kan dan haar mening geven. (Zie verder pagina Leiden) Om de problemen in de Middenamerikaanse achtertuin van de Ver enigde Staten de baas te kunnen, ♦heeft president Reagan een op merkelijke stap gezet. Met de benoeming van dr.Henry Kis singer tot voorzitter van een ge mengd republikeins- democrati sche commissie voor Midden-Ame- rika heeft Reagan een van zijn voormalige critici teruggehaald op het schouwtoneel van de wereldpo litiek. Op dat toneel heeft Kissinger altijd graag geopereerd, als adviseur en als minister van buitenlandse za ken. Met zijn studie over Metternich en het Congres van Wenen, ge schreven in zijn jeugdjaren, toonde Kissinger zich al de man met de grote greep op de wereldgeschie denis. Vanuit de wetenschap in de politiek beland, is hij altijd de grote lijnen blijven zien en trok hij als een strateeg zijn plan. Als minister van buitenlandse zaken onder de presidenten Nixon en Ford werd hij de bouwmeester van het buitenlands beleid, die werkte aan de toenadering tot China, de ontspanning ten opzichte van de Sowjet-Unie, en aan de verbeterde betrekkingen tussen Israël en Egypte. Dat zijn allemaal hoofdpunten uit een constructieve buitenlandse politiek, die creatief was, het ondenkbare denkbaar maakte en vervolgens ook binnen bereik bracht. Maar Kis singer is ook de man die in Parijs aan de onderhandelingstafel zat met Le Due Tho, terwijl tezelfdertijd terreurbombardementen op Noord- Vietnam de gesprekspartner in Pa rijs duidelijk maakten hoe ver de Verenigde Staten bereid waren te gaan. Geleid door zijn scherpe verstand en niet openlijk gehinderd door morele overwegingen, kon Henry Kissin ger jarenlang zijn geopolitieke denkbeelden over de door hem ge wenste loop der geschiedenis uit testen in het bikkelharde overleg met de grote leiders in de wereld politiek. Het hoeft niet te verbazen dat hij zich daarbij vele vijanden wist te maken. Voor de een is hij een geniaal en amoreel strateeg, voor de ander het voorbeeld van een politicus die nergens voor terugschrikt als hij zijn doel maar kan bereiken. De gecombineerde inzet van ver schillende middelen op hetzelfde moment, diplomatie en militaire macht, openlijk en/of in het geheim, is Kissinger wel toevertrouwd. Of die aanpak ook een Nobelprijs voor de vrede verdient, is natuurlijk maar de vraag. Op verzoek van zijn president gaat Kissinger zich nu bezig houden met Midden-Amerika, waar het argu ment van de wapenen sterker is dan rustig overleg. In de wereldpo litiek is dat natuurlijk niets bijzon ders, maar Kissinger is in het verle den dikwijls een krachtig pleitbe zorger én uitvoerder geweest van die gecombineerde aanpak van praten en vechten. Of de Middena merikaanse landen daar nu in de eerste plaats behoefte aan hebben, is echter de vraag. De benoeming van Kissinger en de aankondiging van militaire oefenin gen door de Verenigde Staten in Midden-Amerika komen praktisch op hetzelfde moment. Dat is mis schien toeval, maar in de toekomst moeten we wellicht vaker bedacht zijn op georganiseerde toevallighe den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1