FORD ESCORT mm WEL BEZUINIGEN, MAAR NIKS INLEVEREN. F.16.996,- Evangelisten uiteen na oproep Tienduizenden Oegandezen zijn ontheemd Al meer dan één miljoen Escorts bewij zen dagelijks dat zij méér waard zijn. Meer waard met hun komplete uitrus ting, waarbij werkelijk alles inbegrepen is. Vooral als u de Ford Escort Bravo neemt. UITZONDERLIJK ZUINIG: 1:19,6 De Ford Escort Bravo is standaard uit gerust met Economy Plus Pack. Daarbij hoort het econolite op het dashboard, dat u helpt zo zuinig mogelijk te rijden. Daarbij hoort óók het lage benzine verbruik: slechts 1 liter per 19,6 kilometer Ibij 90 km/h konstant, volgens ECE- norml. Dat scheelt guldens bij de pomp! TRAP 'Al OP Z N STAART: TOP 145 KM/H In 16 sekonden accelereert u van 0 naar Ook op levensduur hoeft u niks in te leveren. Daarvoor zorgen het'long-life' uitlaatsysteem en de 6 jaar garantie tegen doorroesten van binnenuit. Zonder extra kosten en zonder tussen tijdse behandeling. Met 1.1 liter motor en Economy Plus Pack kost de Escort Bravo 3-deurs f 16.996,-.* In 5-deurs uitvoering f 17.712,-.* Ook verkrijgbaar met 1.3 of 1.6 liter CVH- motor. Maak een proefrit. Uw nieuwe Escort staat startklaar bij uw Ford Dealer. VERBRUIKSCIJFERS FORD ESCORT 8RAVOIVLG. ECE-NORMI 90 KM/H 120 KM/H STADSVERKEER 1100 CM'-MOTOR 1:19.6 1 13.9 1 13.5 1300 CM'MOTOR (CVHI 1 16.7 1 13.0 1.10.8 1600 CM'MOTOR ICVHI 1 15.6 1 12.2 1 10.9 'Adviesprijzen incl. BTW af importeur. Aflevenngskosten v.o. f 358,-. Prijswijzigingen voorbehouden. Vraag uw Ford Dealer naar de gunstige Garantie Exlra: 2 jaar extra garantie op voordelige voorwaarden. Hij kan u ook deskundig informeren over een vlotte financiering via Ford Credit en over de voordelen von Ford Leasing DONDERDAG 21 JULI 1983 Varia Hel econolite helpt u zuiniger te rijden. 100 km/h. En ook op z'n tópsnelheid zorgen de voorwielaandrijving en de onafhankelijke wielophanging voor een prima wegligging. Met standaard radio met voorkeuze- toetsen, van binnenuit verstelbare buitenspiegel, achterruitverwarming, dagteller, elektrische ruitesproeier en intervalschakelaar plus quartzklokje. Evenals brede beschermstrips, achteruit- rijlampen, mistachterlicht en robuuste bumperbeschermers. Bidden, samenwerken en evangeliseren De internationale conferentie van rondreizende evangelisten in Amsterdam (3500 deelnemers) roept in een slotverklaring de we reldwijde kerk op om samen te werken en te bidden voor de vre de en voor geestelijke opwekking. De christenen wordt gevraagd zich opnieuw toe te wijden aan evangelisatie (verbreiding van de christelijke boodschap) en aan de eenheid van de gelovigen. Wie het evangelie verkondigt, zal - volgens de slotverklaring moe ten aandringen op een beslissing tot het volgen van Christus. De evangelisten zeggen hun werk te willen doen zonder mensen te dwingen of te manipuleren. "Wij zijn mede verantwoordelijk voor de kerk en zullen trachten onze bediening zo te vervullen, dat de plaatselijke gemeente erdoor wordt opgebouwd en de kerk ge diend". Diepe bewogenheid wordt in de slotverklaring uitgesproken met het persoonlijke en maatschap pelijke lijden van de mens. "Wij aanvaarden onze verantwoorde lijkheid als christenen en als evangelisten en zullen ons ui terst inspannen om de menselij ke nood te verlichten". Billy Graham zelf - de initiatief nemer van het congres las de slotverklaring voor. In een laat ste toespraak tot de evangelisten zei Graham, dat er nog veel te doen is. "God heeft een leger van evangelisten doen opstaan over de hele wereld. U zult grotere din gen kunnen doen dan ik ooit ge dacht heb te kunnen doen". Gra ham drong sterk aan op eenheid en samenwerking. Vijfhonderd Het congres is nu geëindigd. Afgelopen zondag zwermden vele deelnemers uit over de Randstad op pleinen, straten en stranden en in parken - om te evangelise ren en de instructies van de con ferentie in praktijk te brengen. Volgens een persbericht van de or ganisatie gaven bij die gelegen heid ruim 500 Nederlanders hun hart aan Jezus Christus als hun persoonlijke verlosser. Het com muniqué voegde er wel aan toe, dat het niet zeker is, of deze 'be keerden' blijvend tot het chris tendom zijn gebracht. Ieder die de voorgedrukte geloofsbelijde nis tekende kreeg binnen 24 uur bezoek van iemand uit de 'pink sterbeweging'. De Derde Wereld was op het con gres goed vertegenwoordigd, on geveer tweederde. Qua opzet en stijl was het echter een typisch Amerikaanse aangelegenheid. "Dat is hun goed recht, want zij betalen deze conferentie", zei een dominee uit India. Niets was aan het toeval overgelaten. De organisatie zat in alle opzichten perfect in elkaar. Aan het tijd schema werd strak de hand ge houden. Er was een staf van 1000 mensen: In de hand De congresleiding had kennelijk ook afspraken gemaakt om de publiciteit enigermate in de hand te houden. Lastige vragen van journalisten tijdens de dage lijkse persconferenties werden, met hulp van ervaren publici- teitsmensen, ontwijkend beant woord. Sprekers en gasten met een persoonlijke of politieke ach tergrond, die aanleiding kon ge ven tot discussie, kwamen niet in de perszaal. De aangekondigde persconferentie met een paar omstreden tv-evangelisten uit Amerika werd afgelast en ook een Russische deelnemer kwam onverwacht niet opdagen. Waren er tóch interessante discus sies, dan was daarvan in de offi ciële berichten - die gul werden rondgestrooid - niets terug te vinden. Mensen uit de omgeving van Graham zelf maakten die communiqués. Er waren toehoorders op het con gres die het allemaal maar tam vonden. Ene Arthur Blessit, die al veertien jaar door vele landen reist met een houten kruis op zijn schouder, zei, dat de hoofdstad van Nederland had moeten schudden met zoveel evangelisten binnen haar poorten. "Het bloed van Amsterdam zal aan de han den kleven van degenen die van daag het evangelie niet met an deren delen", liet de man drei gend weten. Kort daarna verliet hij de conferentie. Op weg naar het Engelse eiland Wight. Werkgelegenheid De hervormde diakonie in Nij megen heeft onder de naam 'De kleine schaal' een werkgelegen- heidsfonds ingesteld om bijdra gen te geven aan kleine projek- ten binnen de gemeente Nijme gen. Daarbij wordt gedacht aan projekten in de ambachtelijke of dienstverlenende sector. De dia konie heeft om te beginnen f. 25.000 in het fonds gestort. Dit bedrag wordt vergroot door mid del van speciale collecten in de kerkdiensten. Voor de beoordeling van de aan vragen om steun heeft de diako nie een paar regels opgesteld. Voorrang wordt gegeven aan kansarme groepen. Het projekt moet gericht zijn op een maat schappelijke behoefte. Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger bij de stich ting 'Hervormd rusthuis' te En schede A. Bekkenkamp Krab- bendijke; bedankt voor Tricht H. A. Molenaar (leraar) Zoetermeer. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Kootwijkerbroek (in tijdelijke dienst) H. G. Verhaa- gen, aanstaand emeritus-predi kant, Slikkerveer. Op zondag 28 augustus hoopt mevrouw ds. E. H. de Clercq in trede te doen in de doopsgezind- remonstrantse gemeente van Leiden, na te zijn ingeleid door ds. P. Messie (Breda). Ds. De Clercq volgt ds. W. Kuipers op, die naar Rotterdam ging. De bisschoppen Simonis van Rotterdam en Gijsen van Roer mond hebben gisteren deelgeno men aan de algemene audiëntie van de paus op het Sint Pieters plein. Bij hen was een groep van ongeveer 250 jeugdige Neder landse pelgrims, allemaal cate chisanten uit de twee bisdom- Concessies Het bestuur van de Lutherse We reldbond roept in een verklaring na een bijeenkomst in Genève - de regeringen van de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten op tot concessies bij de onderhan delingen in Genève, "om zo een beslissende bijdrage te leveren aan stopzetting van de nucleaire wapenwedloop". Gewezen wordt op de groeiende angst in Europa voor de raket ten. De lutherse top is ervan overtuigd, dat concessies aan beide kanten mogelijk zijn zon der dat hun veiligheid in gevaar Komi. De onderhandelingen in Genève mogen in geen geval mislukken". Spelregels. "Tegenstanders van de bewapening in de Evangeli sche Kerk, die hun verzet tegen de nieuwe raketten in de Bonds republiek tot een belijdenis kwestie maken, geven blijk van het traditionele onvermogen in protestantse kringen om zich aan de democratische regels te hou den". Dat schrijft de voorzitter van de 'af deling voor publieke verant woordelijkheid' van de Evangeli sche Kerk van Duitsland, profes sor Trutz Rendtorff, in het laatste nummer van het 'Tijdschrift voor Evangelische Ethiek'. Rendtorff keert zich tegen elke vorm van verzet die tegen de de mocratische rechtsorde ingaat. De officiële oppositie die in overeenstemming met de grond wet opereert - is, volgens hem, effectief genoeg. Het maken van de rakettenkwestie tot een belij- denispunt noemt hij 'nieuw fun damentalisme'. "Niemand in de kerk is vrijgesteld van de eisen die de democratie stelt". Over de manier waarop de demo cratie gestalte krijgt moet steeds weer gediscussieerd worden, maar, zegt Rendtorff, het protes tantisme kan pas aan zijn op dracht voldoen als het zich ba seert op de uitgangspunten van de democratie. "De kerk mag haar vrijheid en speelruimte niet misbruiken voor een nieuw cleri- calisme". Bokshandschoen. De paus kreeg gisteren van een groep Engelse pelgrims een reusachtige boks handschoen. In grote letters staat erop: 'Johannes Paulus II. kam pioen voor de wereldvrede'. NAIROBI (Reuter) - Tiendui zenden Oegandezen leven in vluchtelingenkampen in het district Luwero ten noorden van de hoofdstad Kampala. Zij trokken weg uit hun dor pen toen Oegandese rege ringstroepen in maart dit jaar in Luwero een offensief be gonnen tegen bases van guer rillastrijders die tegen het be wind van president Milton Obote vechten. Volgens de Canadese ambassa deur in Kenia en Oeganda, David Miller, heerst er in de kampen gebrek aan water en medicijnen. Volgens sommi ge berichten zijn al honder den mensen daardoor overle den. Miller vreest dat er een groot gebrek aan voedsel zal ontstaan, wanneer de vluch telingen niet binnen enkele weken terugkeren naar hun dorpen om voorbereidingen tot de oogst te treffen. En de mensen willen niet terug, uit angst betrokken te raken bij gevechten. Eerder deze maand brachten vertegenwoordigers van de Canadese, de Australische en de Engelse ambassade een bezoek aan Luwero. Zij za gen daar naar schatting 45.000 vluchtelingen die leef den in vier zelfgemaakte kampen. Miller verklaarde na dit bezoek zich ernstige zor gen te maken over de om vang van het probleem. We hebben maar vier van de mo gelijk 18 kampen gezien, al dus Miller. Reizigers die onlangs terug keerden uit Oeganda vertel den dat zeker 100.000 mensen hun huizen in Luwero zijn ontvlucht. Volgens hen leven zij nu in gebrekkige omstan digheden in centra, die ge controleerd worden door het regeringsleger. De Oegande se regering ontkent dat het leger in de kampen aanwezig is. Obote sprak tegen dat het interneringskampen zijn, zo als in sommige persberichten is gezegd. „De mensen zijn er uit eigen beweging naar toe gekomen", aldus de Oegan dese president. In mei braken gevechten uit in een van de kampen. Volgens de regering vielen er 81 do den en meer dan 100 gewon den toen guerrillastrijders met messen en bijlen het kamp bij Kikyusa binnenvie len. Diplomaten vrezen dat het vluchtelingenprobleem nog grotere vormen aan zal ne men. De strijd tegen de guer rillastrijders gaat nog steeds door. Het Oegandese rege ringsleger heeft de guerrilla strijders verdreven uit Luwe ro. Maar nu trekt het moge lijk westwaarts om opstande lingen die die kant op zijn ge vlucht op te sporen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19