Met STER geen volle zalen Sowjet-Unie in sfeer van anti-zionisme Simonis Simonis (2) Simonis (3) Simonis (4) DONDERDAG 21 JULI 1983 PAGINA 17 3e bezoekersaantallen van de theaters dalen gestaag en de be schikbare subsidiegelden wor den steeds minder. Begrijpelijk dus dat de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) samen werking met het bedrijfsleven heeft gezocht om een één mil joen gulden kostende STER-tv- campagne te kunnen bekostigen. In het najaar komen zo'n 50 com mercials op de buis waarin be kende acteurs u adviseren om een gezellig avondje naar het theater te gaan. Aan het slot wordt dé naam vermeld van de sponsor: „Deze spot is mogelijk gemaakt door bedrijf X". door Eric van der Velden De angst, dat de commercie zoveel invloed kan krijgen dat het de autonomie van de kunst kan aan tasten, is voor het eerst in de ge schiedenis van het gesubsidieer de theater overwonnen. En het altijd zwaarwegende gevoelsma tige aspect - „Koning Lear eet ook Campina.-ijs" - is ook voor een groot deel opzij gezet. Dit alles om toe te treden tot het rijk van Loekie de Leeuw. Daar moet wel een flinke emotionele drem pel voor zijn genomen. Wat maar één ding kan betekenen: het kunstbedrijf voelt zich in zijn be staan bedreigd. Deze angst, die de angst voor de commercie doet verbleken, is te recht. Het gevaar komt namelijk van twee fronten tegelijk: van de overheid èn van de consument, waarbij de laatste groep het grootste gevaar vormt. Voor be zuinigingen is namelijk geen be ter argument te bedenken dan een dalend aantal bezoekers. „Bij ons heeft de indruk postge vat dat de daling van structurele aard is. Omdat een kleine gToep profiteert van een verhoudings gewijs hoog subsidiebedrag, lijkt ons deze bezuinigingsoperatie Sinds 30 maart is in de Sowjet- Unie een anti-zionistisch comité actief, dat erop is gericht een eind te maken aan de emigratie van joden uit de Sowjet-Unie. Het comité wordt geleid door een aantal prominente anti-zio nistische joden. Voorzitter is ge neraal David Abramovitsj Dra- gunsky, die door de autoriteiten twaalf jaar geleden al werd inge zet om de toen nog jonge emigra tiebeweging in diskrediet te brengen. Op 6 juni j.l. verklaarde het Comité, dat de emigratie van joden uit de Sowjet Unie defini tief zou stoppen, aangezien er bijna niemand meer is die wil vertrekken. Berichten in het Westen, dat er nog steeds hon derdduizenden joden wachten op een uitreisvisum werden door het comité toegeschreven aan zionistische demagogie. door Ineke Brasz De anti-zionistische campagne is in de Sowjet-Unie op een nieuw hoogtepunt gekomen, wat zeer bedreigend overkomt voor de in de Sowjet-Unie wonende joden. Half juni werd bekend, dat alle overheidsgebouwen, fabrieken, scholen en kantoren een waar schuwing moeten ophangen te gen de "zionistische vijand van binnenuit". In de waarschuwing wordt iedereen opgeroepen "ver dachte activiteiten" te rapporte ren aan de KGB (inlichtingen dienst van de Sowjet-Unie). Al deze ontwikkelingen vormen geen plotselinge ommekeer in de Sowjet-politiek ten aanzien van de joodse bevolking. Het lijkt eerder een poging om de emigra tiebeweging nu de definitieve ge nadeklap te geven, nadat al vanaf de eerste maanden van 1980 de emigratie sterk is teruggedron gen. Bovendien is de KGB er de laatste twee jaar in geslaagd de in de tweede helft van de jaren ze ventig opgebloeide joodse stu diegroepen en klassen modern Hebreeuws bijna volledig uit te schakelen. De belangrijkste or ganisatoren zijn in werkkampen en gevangenissen verdwenen. Jiddisj In de Sowjet Unie wonen ongeveer 2 miljoen joden. De laatste in 1979 gehouden volkstelling kwam uit op een aantal van 1.801.876. Na de Russische revo lutie in 1917 zijn de joden erkend als aparte en gelijkwaardige na tionaliteit met dezelfde rechten als andere Sowjet-volken. Die nationaliteit staat vermeld als het minst pijnlijke", zo heet het dan in ambtelijke taal. Niet voor niets zijn de theaters en gezelschappen zo voorzichtig met bezoekcijfers. Ze gaan achteruit, maar hoeveel precies, daar kom je niet achter. De lei ding van het Holland Festival, die in het verleden de kleinste stijging in bezoekcijfers altijd breeduit mat, had dit jaar zoge naamd nog geen cijfers voorhan den. De reden laat zich raden: de opkomst was diep bedroevend en dat zegje niet graag hardop in een tijd waar de rekenaars op de loer liggen. Offensief Een offensief tegen de dalende be zoekcijfers is het verstandigste wat het kunstbedrijf kan doen. Maar men kan zich afvragen, of de gekozen Ster-weg de beste is. De opzet is zodanig, dat de ad vertentiecampagne in het voor deel gaat werken van de gezel schappen en theaters die dat het minst nodig hebben en in het na deel gaat uitvallen voor de werkelijk bedreigde sector van het kunstbedrijf. Een offensief, tegen wat dan ook, is het meest doeltreffend als het zich richt op de zwakste plek. Met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid ligt die bij het gesubsidieerde toneel. Bal let- en operavoorstellingen lopen momenteel zeer goed en ook de vrije produkties draaien uitste kend. Deze vorm van amuse ment is namelijk afgesteld op een zo breed mogelijke publiek sgroep. Niets op tegen natuurlijk, maar als er alleen bestaansrecht voor dit soort voorstellingen zou zijn, dan wordt de meest fundamentele functie van kunst terzijde ge schoven: het vooruitlopen op stromingen en ontwikkelingen, het bewerkstelligen van de „schok van het nieuwe". Maar de STER-spots gaan reclame maken voor theater in het alge meen. En hoe wordt daarbij "Evrei" in het binnenlandse pas poort. Officieel is het jiddisj de erkende taal van de joden in de Sowjet-Unie. Omdat het echter nergens wordt onderwezen en de joodse scholen systematisch zijn gesloten in de Stalinistische pe riode, speelt het jiddisj vrijwel geen rol meer. In 1926 gaf nog 70% van de joden het jiddisj op als moedertaal. Hoewel ook van daag de dag nog één op de vijf joden jiddisj kan spreken of ver staan, is bijna niemand meer in staat het te lezen of te schrijven. Bij de laatste volkstelling bleek dan ook het Russisch de belang rijkste taal voor joden te zijn ge worden (97,03%). Over het alge meen kan worden gesteld dat de joden in de Sowjet Unie zeer geassimileerd zijn. Voor sommi gen kwam dat overéén met hun eigen wensen, maar veel anderen werden gedwongen. Vrije emigratie Hoewel de Sowjet-Unie enkele in ternationale verdragen onderte kende waarin het recht op vrije emigratie werd gewaarborgd, be staat er vanuit de Sowjet-Unie in feite geen vrije emigratie. De communistische staatsvorm wordt als dermate ideaal voorge steld, dat personen die willen emigreren uitsluitend verraders aan de ideologie en de Sowjet- Unie idealen kunnen zijn. Wel bestaat er in de Sowjet-Unie begrip voor mensen die op basis van "repatriëring" of "familie hereniging" willen emigreren. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat de Tweede Wereldoorlog veel mensen van hun vaderland of fa milie heeft gescheiden. Op basis van deze principes hebben grote aantallen Polen, Grieken, Span jaarden, Duitsers en Armeniërs het land kunnen verlaten. De emigratiebeweging van Joodse Sowjetburgers is dan ook geen uitzondering en kwam zelfs vrij laat tot stand. Pas in 1966 liet pre mier Kosygin weten, dat voor jo den de mogelijkheid zou bestaan naar familie in Israël te "repatrië ren". Daarbij verwachtten de Sowjetleiders dat het slechts om enkele honderden personen zou gaan. Aan het eind van de jaren zestig groeide het bewustzijn onder de joden echter sterk. De zich uit breidende "anti-zionistische" campagne in de Sowjet-Unie, het mislukken van het streven naar democratische veranderingen binnen de Sowjet Unie zelf en de populariteit van de staat Israël na de juni-oorlog van 1967 waren de voornaamste oorzaken van de waarschijnlijk geredeneerd? „Laten we een bekend gezicht nemen, Ton van Duinhoven of zo, die kennen de mensen ten minste. En dan laten we hem iets grappigs zeggen, zoals bij die Ja- min-spots, dat vinden de mensen vast leuk". Het gevolg is dan ech ter wel, dat het publiek voor de „bekende gezichten en de grap pige voorstellingen" toeneemt, de vrije produkties dus. Vermoe delijk ten koste van het gesubsi dieerde toneel. Paard van Troje? Een ander gevaar van de STER- spots is waarschijnlijk nog gro ter. In hoeverre haalt de kunst wereld met het bedrijfsleven een paard van Troje in huis? Natuur lijk, de tijd datje een vies gezicht moest trekken bij het woord commercie is - gelukkig - voor bij. Ook geld van het bedrijfsle ven stinkt niet, alleen loop je het gevaar dat er van overheidsziide De Haagsche Comedie speelde af gelopen seizoen "De gelaarsde kat": met reclame meer bezoekers? (foto GPD) opleving van het joods bewust zijn. Toen duizenden joden een uitreisvisum aanvroegen pro beerden de autoriteiten daaraan snel een einde te maken, maar het effect was averechts. Joden in de Sowjet Unie boden hard nekkig verzet en slaagden erin de wereldopinie wakker te schudden. Na deze geforceerde doorbraak kwam de emigratie op gang. In de afgelopen 15 jaar konden 260.000 Russische joden op basis van "repatriëring" en "familie hereniging" de Sowjet-Unie ver laten. Terwijl op het ogenblik bij na geen visa meer worden ver strekt zijn bij het joods Agent schap in Jeruzalem de namen be kend van 382.000 joden, die de Sowjet-Unie willen verlaten. Handelsakkoord De inzinking in het aantal verstrek te uitreisvisa halverwege de ja ren zeventig wordt over het alge meen toegeschreven aan het mis lukken van een handelsakkoord tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten waaraan de VS de emigratie van de Russische jo den hadden gekoppeld. Tegen het eind van de jaren zeventig nam de emigratie sterk toe en be reikte een hoogtepunt in 1979. De sterke daling vanaf 1980 wordt gewoonlijk aan twee facto ren geweten. In de eerste plaats verslechterden de Oost-West ver houdingen drastisch na de Rus sische inval in Afghanistan, de Poolse kwestie en het aan de macht komen in de Verenigde Staten van president Ronald Reagan. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs wat al te gretig op dit initiatief ingesprongen wordt. Mogelijk een reden om subsidies af te bou wen. En het bedrijfsleven zal na tuurlijk die voorstellingen spon soren waarvan je mag veronder stellen dat ze een groot publiek bereiken. De investering is im mers dan het meest verant woord. Maar dat zijn nou juist de produkties, die toch al niets te klagen hadden. Vervlakking en nivellering slaan toe. Het kunstbedrijf is bezig met symptoombestrijding. Over de oorzaak van de slechtere bezoek cijfers hoor je nets. Is de kwali teit van het gesubsidieerde to neel misschien achteruit gerold? Dat valt wel mee. Van gezel schappen als Globe, Publiek- stheater, RO-theater en Haagse Comedie heb ik afgelopen sei zoen prachtige voorstellingen ge zien. Maar er is wel iets anders aan de hand: de gezelschappen voelen de geest van deze tijd niet altijd even goed meer aan, of ze missen het repertoire om vol doende aansluiting te vinden bij het moderne publiek. De mensen zijn een beetje moe van het prachtige, maar loodzware, Duitse toneel van mensen als Thomas Bernard, Botho Strauss of de klassieke schrijvers. Het is dus tijd om te „vernieuwen", exact de reden waarom de gezel schappen gesubsidieerd worden. Hoe? Die vraag is voor de toneel makers. Een bevredigend ant woord zal elke STER-spot over bodig maken. Voor voorstellin gen die nauwelijks appelleren aan de smaak van het publiek kun je nog zoveel reclame ma ken, maar komen doet het niet. Het afgelopen Holland Festival was hiervoor een bewijs. Voor tonnen is er reclame gemaakt, de kranten hebben bol gestaan van de redactionele stukken, maar de zalen bleven nagenoeg leeg. (De auteur is kunstredacteur van het Brabants Nieuwsblad) In de tweede plaats wordt de da ling van de emigratie toegeschre ven aan een verschijnsel dat "neshira" wordt genoemd. Daar mee wordt bedoeld, dat steeds meer joden na hun aankomst in Wenen besloten hun visum voor Israël niet te gebruiken maar door te reizen naar de Verenigde Staten, Canada en Australië. In 1971 haakte slechts 0.4% van het totale aantal emigranten in We nen af. In 1976 en 1977 lag dat percentage al aanzienlijk hoger op 50%. In 1979 en 1980 kwam het op 66% te liggen en in 1981 op 81.4%. De kern van de emigratiebeweging waarschuwde al snel dat deze ontwikkeling weliswaar op basis van de rechten van de mens was te rechtvaardigen, maar dat het de emigratiebeweging uiteinde lijk ernstige schade kon toebren gen omdat voorbij werd gegaan aan de door de Sowjet-Unie ge stelde principes van "repatrië ring" en "familiehereniging". Als joden op deze manier het recht op vrije emigratie hadden ver worven, zou dat vroeg of laat on rust gaan veroorzaken onder de andere nationaliteiten van de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft het verschijnsel eerst gene geerd, maar toen de Oost-West verhoudingen verslechterden, werd het steeds gebruikt als re den om de emigratie te vermin deren. Overigens liep ook de emigratie van andere bevol kingsgroepen in gelijke mate te rug. Antisemitisch De anti-zionistische campagne in de Sowjet-Unie is de laatste jaren toegenomen en vertoont duide lijk antisemitische trekken. Aan vallen op het jodendom gaan hand in hand met aanvallen op Israël. Door de campagne uit drukkelijk anti-zionistisch te noemen weet de Sowjet-Unie zich gesteund door een groot deel van de in de Verenigde Na ties vertegenwoordigde staten, die immers in 1975 een resolutie aannamen waarin zionisme werd gelijkgesteld aan racisme. Om te voorkomen dat de lezers van deze krant ten onrechte de in druk krijgen, dat het artikel van pater C. van Vliet (pagina "Me ningen" van vorige week) de me ning vertolkt van alle Nederland se katholieken, wil ik gaarne als priester van de Rooms-Katholie- ke Kerk verklaren, dat ik, en ve len met mij, oprecht verheugd zijn met de benoeming van mgr. dr. A.J. Simonis. Het is absurd deze benoeming te duiden als Amerikaans imperialisme. In de pers wordt in negatieve zin ab normaal veel aandacht aan Israël besteed. Zelfs de oorlog in Af ghanistan komt blijkens een personderzoek van joodse acti visten ver na de aandacht voor het zionisme. Op ieder artikel over Afghanistan zijn er acht te gen Israël gerichte artikelen. Bo vendien wordt het zionisme overal voor verantwoordelijk ge steld. Het zionistische complot, dat streeft naar wereldheer schappij moet met alle macht worden bestreden. Een andere karakteristiek van het Sowjet anti-zionisme is de voort durende vergelijking met het na zisme. De Tweede Wereldoorlog speelt in het dagelijks leven van de Sowjet-burgers en in hun her innering nog een zeer grote rol. Er zijn meer dan 20 miljoen in woners van de Sowjet-Unie om gekomen en er is nog steeds een groot aantal, nu inmiddels be jaarde, oorlogsinvaliden. In de herinnering van de Sowjet-bur gers zyn de nazi's hun ergste vij anden. De voortdurende vergelij king in artikelen en cartoons van zionisten (lees: joden) met nazi's vindt in de Sowjet-Unie dan ook een vruchtbare voedingsbodem. Een voor de joden zeer goed merk bare vorm van overheids-antise- mitisme bestaat uit het weren van joden uit bepaalde beroepen en uit de 1968 aangenomen be slissing om joden op grote schaal te gaan weren op universiteiten en andere instellingen voor ho ger onderwijs. Tussen 1968 en 1970/1971 daalde het absolute aantal joodse studenten aan Sowjet-universiteiten voor het eerst van 111.900 naar 105.800. In 1972/1973 zakte het verder naar 88.500 en in 1976/1977 kwam het op 66.900 te liggen. Dat is een da ling van 40% in acht jaar. Ook het aantal academische aanstellin gen van afgestudeerden daalde tussen 1970 en 1975 met 40%. Het afnemen van de mogelijkheden om te studeren moet voor veel mensen een belangrijke stimu lans vormen bij hun wens de Sowjet-Unie te verlaten. kerkpolitiek. Zij is alleen een ui ting van de vaderlijke bezorgd heid van onze Heilige Vader voor de kerk van Nederland, waarin zoveel authentiek geloof verdwe- Past ons Nederlandse katholieken niet veeleer een ernstig gewe tensonderzoek? Intussen, mgr. Simonis, veel sterkte toege wenst. A.M.E.Th. Vreeburg pr. (ook een leider van een basisgemeente) Stëenschuur 19 Leiden Op de pagina 'Meningen" (in deze krant van vorige week) steekt C. van Vliet (zelf priester) zijn me ning niet onder stoelen of ban ken, op een manier die van wei nig naastenliefde getuigt. Mgr. Simonis is een goed katho liek, een persoon die nooit in het openbaar een kwaad woord zegt over mensen, hen respecteert, naar hen kan luisteren en open staat voor dialoog. Hij aanvaardt wat van hem wordt verwant, als priester ten opzichte van de kerk. Hij is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid. De schrijver kritiseert mgr. Si monis en diens benoeming, wat getuigt van weinig respect en be reidheid tot samenwerking aan een eenwording van de kerk. In de krant staat ook niet hoe C. van Vliet voorgaat in de geloofsbe- diening of iets over de kritiek op zijn preek. De ene priester is de andere niet. Onder de ongewenste gevolgen die de schrijver aan de benoeming van Simonis verbindt, noemt hij het afhaken van volwassen kerk gangers; er zijn er al zoveel (om zijn woorden te gebruiken) afge haakt. Wat is daarvan de reden? Met dit soort artikelen, waarbij priesters collega's in het open baar kritiseren, zijn de gelovi gen niet gebaat. Wij moeten allen meewerken mgr. Simonis te aan vaarden, hem respecteren. De gelovigen zitten niet op deze arti kelen van C. van Vliet, die men sen kwetsen, te wachten. A. v.d. Wissel Rijnsburgerweg 140a Rijnsburg Na de benoeming van bisschop Si monis tot opvolger van kardinaal Willebrands, reageerde mevrouw M. Klompé op de veelvuldig geuite teleurstelling: "We moe ten oppassen de kerk niet te eng te zien. We moeten niet afhaken omdat we in de Nederlandse si tuatie geen bron van inspiratie vinden. Er zijn buiten die kleine omheining nog zoveel pluspun ten en plusfiguren te ontdek ken..." Toch zitten we met een heel con creet feit: de vacature op het bis dom Rotterdam, en de procedure voor de opvolging. Bij alle apa thie is het misschien toch goed erop te attenderen, dat het zg. ka pittel (d.w.z. een zevental pries ters, onder wie een aantal basis pastores, die echte "voeling" hebben met de kerk-aan-de-ba- sis) het recht heeft om een voor dracht te doen van drie kandida ten. Deze lijst gaat er advies naar de bisschoppenvergadering en de nuntius in Den Haag. Zou het een goed idee zijn om die bisschoppenvergadering met een lawine van persoonlijke brie ven te vragen de voordracht van het Rotterdams kapittel serieus te nemen? En dan met als voor naamste argument, dat de accep tatie van de nieuwe bisschop, zijn herkenbaarheid voor de mensen in het bisdom, de enige garantie is voor een inspirerende dialoog tussen bisdomleiding en plaatselijke kerkgemeenschap pen. Vóór alles zie ik hierin een blijk van niet-afhaken; van het benut ten van de organieke wegen die nog openstaan. Geen handen in de schoot, met de wijsheid van stuurlui-aan-de-wal. Maar boven dien: een mijns inziens onweer legbaar argument vanuit de op rechte betrokkenheid bij de op dracht van de kerk. Voor wie op deze suggestie willen ingaan, is hier het adres van het secretariaat van de Bisschoppen conferentie: Biltstraat 121, 3507 LA Utrecht. Wie zich teleurgesteld voelt in een verkregen antwoord en zijn ei gen vraag daarin niet herkent, moet zich niet mokkend terzijde stellen, maar trachten zijn vraag nogmaals duidelijker te formule ren. En wie zich door deze keus in zijn eigen gelijk bevestigd voelt, zal zich toch ook niet te ge makkelijk mogen neerleggen bij de teleurstelling van zóvelen. De samenstelling van het Rotter dams kapittel wettigt de ver wachting, dat zij een nieuwe bis schop als "bruggenbouwer" zien, niet alleen tussen Rome en Rotterdam, maar vooral ook tus sen de gelovigen van het bisdom onderling. Daarom durf ik hun voordracht ongezien - want deze blijft geheim - bij u ter adhesie aan te bevelen. J. Schlatmann deken van Leiden Hoge Rijndijk 16 Zoeterwoude-Rijndijk Naar aanleiding van het artikel van pater C. van Vliet, in deze krant van 14 juli, even uw attentie. In zijn negatieve benaderingswijze omtrent de aanstelling van mgr. Simonis als aartsbisschop van Nederland, wordt het onder meer duidelijk, dat de nieuwe aartsbisschop, voordat hij ook maar enige kans heeft gehad om zich als zodanig te ontplooien, kan rekenen op fel Verzet vanuit de basis. Ik vind dat - buiten de goede be doelingen en gedachten die er ook in deze beweging leven - af keurenswaardig. En zeker fnui kend voor de R.K. Kerk ten aan zien van haar functioneren in ons land, in het bijzonder in de Leid- se regio. Als hoogwaardigheidsbekleders in onze kerk niet meer worden geaccepteerd door "progressie- ve"pastores, omdat laatstge noemde groep een andere visie op het "kerk zijn" heeft, is dat een slechte zaak. Het lijkt me dan ook zinvol, dat on der anderen pater Van Vliet zich in alle eerlijkheid afvraagt of hij - en de basis - zich wel zo oncolle giaal mag opstellen. Deze vraag is zeker gerechtvaardigd als je dan nog lid bent van een deke naal team. Worden hier geen grenzen overtre den in verband met het priester zijn, als hij zegt toch door te gaan? Tenslotte is het toch altijd nog zo, in onze R.K. Kerk, dat we niet moeten doen wat mensen willen (lees: basisgroepen) maar voor alle activiteiten moet de kerk - onvervalst en onverkort - Gods woord en gebod bij de (al le) mensen brengen. Dat is haar taak. In het verleden, heden en in de toekomst. Met polariseren bereiken we niets! J.H.M. Biesjot Ericalaan 22 Leiderdorp Israël en het zionisme zijn de auteur is partime-medewer- grootste vijanden van de Sowjet- ker van het Centrum voor Infor- Unie geworden in plaats van het matie en Documentatie Israël) vHet plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Een demonstratie van joodse studenten in New York, tegen de heimelijke internering van joden in de Sowjet- Unie. (Archieffoto API

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17