"Fignon heeft Tour gewonnen" Van der Velde mist bocht in afdaling Verwondingen vallen mee Planckaert naar Post Peter Winnen buigt in Alpenrit voor Fransman Luis Ocana spookrijder Ludwig wint etappe cWe^* DONDERDAG 21 JULI 1983 Sport MORZINE-MOUSTIERS (GPD) Voor Johan van der Velde kwam er gisteren tijdens de laatste grote Alpenetappe een dramatisch einde aan de Ronde van Frankrijk. Tijdens de levensgevaarlijke afdaling van de Col de la Madeleine miste de Nederlander een bocht en stortte zes meter diep in een ravijn. Van der Velde liep daarbij een open breuk van de linkerpols en een zware hersenschudding op. Hij werd vervoerd naar het zieken huis van Moustiers waar hij 's middags nog geopereerd werd aan zijn arm. De verwondingen van Van der Vel de bleken bij nader inzien min der ernstig dan aanvankelijk werd gevreesd. Minuten name lijk was de Raleigh-coureur be wusteloos. „Ik wil niemand aan het schrikken maken, maar achteraf durf ik wel te stellen dat ik even bang ben geweest", ver telde Frans Hoeven, huisarts uit Enter die als motorrijder van de Rotterdamse fotograaf Cor Vos de Tour de France volgt. „Na een minuut of vijf kwam hij gelukkig weer langzaam bij kennis", aldus de arts die als eerste bij de onfor tuinlijke Nederlandse Tour-troef arriveerde. Over de toedracht van de ernstige val op de smalle, bochtige weg die van de top van de Madeleine zeer steil naar beneden gaat, lie pen de lezingen uiteen. Ludo de Keulenaer, de Belgische ploeg- MORZINE (GPD) De Belg Eddy Planckaert heeft een contract getekend voor de wielerploeg Panasonic die Peter Post volgend jaar op de been brengt. Daarmee heeft de Amstelvener voorzien in de afwezigheid van een sprinter voor die formatie. Post name lijk raakt aan het eind van het seizoen zijn sterkste finishers, Jan Raas, Jan Wijnands en Leo van Vliet, kwijt. Eddy Planckaert, 24 jaar, maakt momenteel deel uit van de Belgi sche formatie Euro Shop-Splendor van ploegleider Albert de Kimpe. Maar sinds een maand ligt hij uit de gratie van De Kim- pe, nadat de sprinter had geweigerd te vertrekken in de Dauphi- né Liberé, de lastige rittenkoers in het zuidoosten van Frankrijk. Planckaert zei zelf dat hij ziek was, maar De Kimpe weigerde die verklaring voor waar te nemen. Hij noemde „de kleine", zoals de troetelnaam van Eddy Planckaert luidt, een profiteur en ver weet hem gemakzucht. De Belg kan niet klimmen en zou om die reden de Dauphiné hebben gemeden. Planckaert werd eind 1980 beroepsrenner en zijn roem als sprinter was hem toen al vooruitgesneld. In 1981 won hij zes wedstrijden, waaronder de Tour-etappe tussen Brussel en Zolder en een jaar later bracht hij vijf ritten in de Ronde van Spanje op zijn naam en won hij de Ronde van het Baskenland. maat van Van der Velde, meende dat de 26-jarige Rijsbergenaar - die bekend staat als een man die best wat risico's durft te nemen zelf een bocht heeft gemist. Met hem zou ook de Belg Guy Nulens (gebroken sleutelbeen) gevallen zijn, terwijl andere bronnen weer spraken van een val die Nulens veroorzaakt zou hebben. Diens ploegleider Fred de Bruyne echter gaf de volgau to's, die stopten bij het punt waar Van der Velde de afgrond was in gegaan, de schuld. „Guy moest kiezen. Op de auto's knallen, of het ravijn in". Volgens dokter Hoeven is Van der Velde alleen gevallen. „Op de Tour-radio hoorden wij „chute", dus dat er een valpartij was en als fotograaf moet je daar onmid dellijk bij zijn". Vol gas dook hij met Cor Vos achterop naar de plaats van het onheil. Nog voor dat de Ronde-arts Gerard Porte, die de ronde in en auto volgt en daardoor wat minder mobiel is, was gearriveerd verleende hij eerste hulp. Hij knielde bij Van der Velde neer en voelde zijn pols, maar omdat de Nederlan der zeer diep buiten bewustzijn was, was die moeilijk te vinden. „En dat was wel een moment om ongerust te zijn", aldus de Enter- se arts. "Infuus" Toen Van der Velde bijkwam was hij erg onrustig. Inmiddels was toen ook de Ronde-arts gearri veerd. „Samen hebben we een infuus aangebracht en een snel- verband om zijn pols. Dat infuus was gevuld met water met fysio logisch zout. Niets dus eigenlijk, maar dat wordt bij ongevallen al tijd gedaan om alles al klaar te hebben als er echt een infuus moet worden aangebracht", al dus dokter Hoeven. Na de aan komst van dokter Porte hield hfj zich zoveel mogelijk afzijdig van de medische behandeling. „Ik heb bij het inbrengen van het in fuus zijn arm vastgehouden en verder heb ik geprobeerd hem rustig te houden door tegen hem te praten". Dat deed ook Gerrie Knetemann, de ploegmaat van Van der Velde die zelf begin dit jaar bij een zeer ernstige valpartij in de semi-klas- sieker Dwars door België zwaar gewond raakte. Knetemann, als verslaggever van de NOS in de Tour de France, volgde de onge lukkige Brabander in de auto van de NOS naar het ziekenhuis. Het was niet de enige dienende taak van de Nederlandse Om roep Stichting. Via het interne kanaal kreeg men in de aan komstplaats Morzine de laatste informatie, die aan de aldaar aan wezige familieleden van Van der Velde werd doorgegeven. Voorts werd de directie van de Tour via de NOS ingelicht. In de eerste communiques werd namelijk ge sproken over mogelijk hersenlet sel, maar dat bericht werd later ingetrokken. Van der Velde is de vierde renner die na een ernstige valpartij de Tour moet verlaten. Op de wie lerbaan in Roubaix smakte de Franse kampioen Marc Gomez onderuit en brak daarbij zijn heup, in de elfde etappe brak lei der Pascal Simon zijn schouder blad, een blessure die hem maan dag noopte de strijd te staken, en in Saint Etienne viel Michel Lau rent in de eindsprint met Henk Lubberding en brak daarbij een handwortelbeentje. Van de Ne derlandse Tour-favorieten is Van der Velde de derde „ongelukki- Drie artsen ontfermen zich over Johan van der Velde, die gisteren in de levensgevaarlijke afdaling van de col de Madeleine ten val kwam. (Foto ANP) ge". Hennie Kuiper moest de strijd als gevolg van familie-om standigheden staken in de rit door de Pyreneeën, Joop Zoete melk zakte in het klassement na dat hij positief had gereageeerd op een dopingcontrole. Tijdens de achttiende etappe wa ren niet alleen Van der Velde en Nulens het slachtoffer van een valpartij. Ook de Belg René Mar tens, ex-winnaar vari de Ronde van Vlaanderen, kwam ten val. Hij liep een hersenschudding op. MORZINE - Peter Winnen zal, zoals het er nu naar uitziet, niet de derde Nederlandse Tour-winnaar uit de historie worden. De theoretische kans die hij daar nog op had greep hij woensdag in de verschrikkelijk zware Alpenrit tussen Alpe d'Huez en Morzine weliswaar met twee handen aan, maar al strijdend tegen gele truidrager Laurent Fignon ging hij ten onder in zijn streven de gele trui te pakken. Honderd kilometer lang kon Win nen de illusie koesteren dat zijn zeer indrukwekkende machts greep succesvol zou zijn, maar de aanvoerder van het algemeen klassement vocht schitterend te rug en verijdelde de coup van Winnen. Die troostte zich met de gedachte dat hij nog steeds een kans heeft op de tweede plaats. „En dat zou ik al schitterend vin den, want mijn uitgangspunt is steeds geweest dat ik op het po dium wilde komen", zei de Lim burger. MORZINE (GPD) - De Colum- biaan Patricinio Jimenez keek diep droef uit zijn don kere ogen. In de zware rit tus sen Alpe d'Huez en Morzine had hij een schitterende kans om in de top-tien van het klassement terecht te komen. In de slotfase van de wed strijd reed hij in het spoor van onder andere Lucien van Impe richting Morzine, toen hij plots zijn versnellingsap paraat kapot trapte. Ploegleider Luis Ocana zat ech ter een kilometer voor hem, de tweede materiaalwagen lag vele minuten achter. Ocana greep razendsnel in. Hij pak te een reservefiets van de wa gen en reed daarop tegen de rijrichting van het peloton in naar Jimenez. Die had echter toch al veel tijd verspeeld. Acht minuten bedroeg de schade en Jimenez duikelde naar een veertiende plaats. De Ronde van Frankrijk kwam gis teren - hoewel de sensationele ontwikkelingen sinds de start drie weken geleden elke voor spelling tot voorbarig hebben ge maakt - in een beslissend sta dium terecht. In de slopende etappe over vier zware cols, ge wonnen door de voor het klasse ment onbelangrijke Jacques Mi- chaud, werd het leiderschap van Fignon zwaar op de proef ge steld. Aanval na aanval kreeg hij te verduren en steeds was het aan hem om te antwoorden. Reactie Het moeizaamst kwam zijn reactie tot stand op de aanval van Peter Winnen. De kleine Limburger zag meer dan twee uur kans ach ter het doublé brilletje van de ge le truidrager een zorgelijk trekje te toveren. Op de Col de la Made leine, een kwelling die van de or ganisatoren het predikaat 'bui ten categorie' kreeg opgeplakt, belandde hij in een kopgroep die voor de nodige opwinding zorg de. Niet ver van de plaats waar voor Johan van der Velde de Tour ein digde, zette Winnen zijn slotof- fensief in. Geholpen door zijn ploegmaats Ludo de Keulenaer, Lubberding en Theo de Rooy en met steun van de Angelsaksische tak van de Franse Peugeot-ploeg (Phil Anderson, Stephan Roche en Robert Millar) werd aan een voorsprong van maximaal vie renhalve minuut op Fignon op gebouwd. Het was op dat mo ment voldoende voor Winnen om het geel in ontvangst te ne- Een aanval die zeker niet op de rustdag met het routeschema in de hand was voorbereid. „Ben je gek", zei Theo de Rooy, „dat kan in een Tour als deze niet. Er wordt veel gedemarreerd en het is vooral een kwestie van impro viseren. Dat is onze ploeg wel toevertrouwd". Net over de 1984 meter-hoge top van de Madelei ne zag De Rooy, toen hij naar een forse kopgroep was toegereden, dat Fignon ontbrak maar zijn kopman Peter Winnen plus twee helpers, Lubberding en De Keu lenaer, vertegenwoorigd waren. „Theo en ik hebben geweldig op kop zitten rijden. Het gat werd steeds groter, de groep steeds kleiner. Ook Theo moest de tol voor zijn inspanning betalen, net als De Keulenaer", schetste Henk Lubberding de situatie. Zijn aanwezigheid hield de lcan- sen van Winnen later overeind. Tussen Alpe d'Huez en Morzine, waar de rossige Raleigh-coureur vorig jaar een grote triomf vierde door in een duel-met-twee Van der Velde te kloppen, moest Lubberding twee maal zijn kwa liteiten als superknecht bewij zen. Eén keer toen er van fiets werd gewisseld, één keer toen Winnen lek reed en een achter stand goed moest maken. "Goeie zaak" Dat het achteraf in het klassement niet tot schokkende veranderin gen had geleid (alleen de Span jaard Pedro Delgado tot voor de start twee, ging kopje onder en finishte op ruim 25 minuten) en dat Winnen geen tweede zege in een Alpenrit had kunnen afdwin gen, kon Lubberding achteraf weinig schelen. De koerskapi- tein stelde zelfs tevreden vast: „Peter heeft op zijn concurren ten niets of bijna niets verspeeld. Dat is een goeie zaak". Inderdaad had Winnen zijn moor dende inspanning net zo goed met een geweldige inzinking moeten bekopen. „Ik zat er op jaard Angel Arroyo (negende). De laatste overigens ontplooide echter nauwelijks activiteiten om de voorsprong uit te breiden. Hij immers verdedigde de twee de positie van zijn ploeggenoot De uitslag van de achttiende etappe van Bourg d'Oisans naar Morzine over 247 km Is: 1. Michaud (Fra-Danguillaume) in 7 uur 45 min 25 sec., 2. Arroyo (Spa-Eche- varri) op 1.11, 3. Corredor (Col) op 2.15, 4. Van Impe (Bel-Poggiali) op 2.16, 5. Alban (Fra-Crepel) op 2.18, 6. Roche (Ier-Berland) op 2.48. 7. Millar (Gbr-Berland) z.t., 8. Fignon (Fra-Gui- mard) op 3.42, 9. Winnen (Ned-Post) z.t., 10. Bemaudeau (Fra-Boishardy) op 4.11, 11. Anderson (Aus-Berland) op 5.55, 12. Ferratti (Zwi-Girard) z.t., 13. Boyer (Vst-De Gribaldy) z.t., 16. Kelly op 9.42, 17. Lubberding (Ned- Post) z.t., 22. De Rooy (Ned-Post) op 14.18, 24. Zoetemelk (Ned-Danguil- laume) op 15.09, 25. Van der Poel (Ned-De Bruyne) z.t., 37. Pirard (Ned- Poggiali) op 24.05, 41. De Keulenaer (Bei-Post) op 26.40, 42. Veldscholten (Ned-Post) z.t., 61. Lammerts (Ned- Post) op 37.43, 79. Manders (Ned- Bruyne) op 43.09, 83. Van Houwelin- gen (Ned-Jossart) op 47.56, 89. en laat ste Gallopin (Fra-Crepel) op 1.06,13. Opgegeven: Chappuis (Fra-De Gribaldy), Vincen- deau (Fra-Boishardy), Nulens (Bel-De Bruyne), Martens (Bel-De Bruyne), Seiz (Zwi-Girard), Bolle (Zwi-Girard) en Van der Velde (Ned-Post). Algemeen klassement: 1. Fignon (Fra-Guimard) 90 uur 16 min. 32 sec, 2. Bemaudeau (Fra-Boishardy) op 3.02, 3. Winnen (Ned-Post) op 3.31, 4. Alban (Fra-Crepel) op 3.37, 5. Ar royo (Spa-Echevarri) op 3.55, 6. Van Impe (Bel-Poggiali) op 4.32, 7. Madiot (Fra-Guimard) op 9.12, 8. Kelly (Ier- De Gribaldy) op 10.20, 9. Boyer (Vst- De Gribaldy) op 12.54. 10. Anderson (Aus-Berland) op 15.00, 11. Lubber ding (Ned-Post) op 16.02,12. Agostin- ho (Por.-De Gribaldy) op 17.37, 13. Millar (Gbr-Berland) op 17.58, 14. Ji- minez (Col) op 18.21, 15. Corredor (Col) op 21.09, 23. Zoetemelk (Ned- Danguilaume) op 42.03, 27. Veld scholten (Ned-Post) op 52.01, 29. De Rooy (Ned-Post) op 54.36.42. Van der Poel (Ned-De Bruyne) op 1.26.08, 46. Pirard (Ned-Poggiali) op 1.34.02, 72. Lammerts (Ned-Post) op 2.08.33. 73. De Keulenaer (Bei-Post) op 2.08,50, 80. Van Houwelingen (Ned-Jossart) op 2.36,49, 82. Manders (Ned-De Bruyne) op 2.38,44, 89. Laurens (Bel- De Bruyne) od 3.41.08. Dagploegenklassement: 1. Ploeg Berland 23.27,46, 2. ploeg De Gribaldy 23.42,52, 3, ploeg Post 23.43,57, 4. ploeg Guimard 23.44,56, 5. Columbia 23.46,46. Algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg Danguillaume 277.54,23. 2. ploeg Post op 2.55, 3. ploeg Berland op 13.20. Puntenklassement: 1. Kelly (Ier) 278 punten, 2. Pirard (Ned) 108, 3. Lubberding (Ned) 96,4. Ander- Debutenklassement: 1. Fignon (Fra) 90.16,32, 2. Arroyo (Spa) op 3.55, 3. Millar (Gbr) op 17.58. Bergklassement: 1. Van Impe (Bel) 245 punten, 2. Jiminez (Col) 183, 3. Millar (Gbr) 157, 4. Delga do (Spa) 123, 5. Michaud (Fra) 117,10. Winnen (Ned) 87. Wie wel keihard werkten waren de drie renners van de Franse Peu geot-ploeg (Anderson, Roche en Millar) en Winnen met Lubber ding. „Vijf van de twaalf is mis schien een beetje weinig", reken de Henk Lubberding voor, „met Jean-René Bemaudeau of Lu cien van Impe er bij blijven ze misschien wel weg", opperde Theo de Rooy. Theorieën die het aflegden tegen de pure kracht van Fignon. Hij bracht een her groepering tot stand in de aan loop naar de Joux Plane, die dit maal een speeltuin werd voor de minder geklasseerden. Winnen: "Fignon heeft vandaag de Tour gewonnen. In deze rit heeft hij bewezen de sterkste van ons alle maal te zijn". Peter V/innen (links): "Fignon is de sterkste van ons allemaal". het laatst helemaal door. In de beklimming van de Joux Plane, die me toch wel goed ligt, ging het helemaal niet meer. Maar ja, mag het... Als je zo'n inspanning hebt geleverd en al die cols over- geknald ben kun je wel eens in eens een inzinking krijgen", al dus de beste (3e plaats) Neder lander in het klassement. Slecht of niet zelfs met pijnlijke be nen probeerde Winnen nog bru taal de leider te beproeven. Met de moed der wanhoop sprong hij even weg bij Fignon, maar „op hem stond vandaag geen maat. Alleen weet je nooit of hij er niet nog verder door zit dan jezelf'. (Foto ANP). Het was de laatste pijniging die Winnen de gebrilde leider be zorgde. Bijna zij aan zij passeer den ze als achtste en negende de eindstreep, enkele minuten na een aantal coureurs die in de al gemene klassering geen directe bedreiging voor hen vormde. De vredige binnenkomst was teke nend. Het illustreerde het einde van de strijd tussen Winnen en Fignon. De laatste voorstelling ontstond dus op de Madeleine, waar uit een aanvankelijk om vangrijke formatie een dozijn vluchters wegknalde. De belang rijksten waren Winnen (vierde in de ochtendstand) en de Span- WTITLICH (ANP/SID) - De Oostduitser Olaf Ludwig heeft gisteren in de amateur- wielerronde van Rijnland- Palts zijn derde etappezege binnen gehaald. In de eind sprint van de achtste etappe van Simmern naar Wittlich versloeg de Vredeskoers 1983 zijn mede vluchters Heinz Imboden uit Zwitserland en de Oostenrij ker Kurt Zellhofer. Nico Ver hoeven won de sprint van de achtervolgende groep en ein digde als vierde. De koers moest onderweg enige minu ten worden stilgelegd we gens een demonstratie van wijnboeren, die protesteer den tegen de - in hun ogen te lage prijzen, die zij voor hun produkt ontvangen. De Tsjechoslowaak Milan Jur- co, die in het peloton met een achterstand van 5 minuten en 43 seconden binnenkwam, verdedigde de leiderstrui met succes. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11