Wachtgeld voor ambtenaar lager 3 Tunnel toch in onderzoek NEEM WAT EXTRA VOETJES MEE NAAR DE 4.-DAAGSE. Opsterland zet werklozen aan de slag -c Ministerie wil artikel zigeuners opgehelderd Nieuwe regeling voor universiteiten Minister draait bij 3 WOENSDAG 20 JULI 1983 DEN HAAG (ANP) - Dr. Hen driks, directeur-generaal maat schappelijke ontwikkeling van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (wvc), heeft gisteren in een brief aan het ministerie van justitie om ophel dering gevraagd over de publika- ties rond het rapport over de be geleiding van zigeuners in Epe. Dat rapport is door de gemeente Epe in december 1982 opgesteld en door de Utrechtse officier van justitie mr. Van Capelle in het tijdschrift voor de politie on langs van lovend commentaar voorzien. Het ministerie betreurt het dat met de negatieve publikaties over de zigeuners weer een groep in dis- Binnenland crediet is gebracht, aldus een woordvoerder. Feiten als zou het ministerie aan zigeuners opge legde boetes zelf hebben betaald zijn onjuist. Het ministerie heeft dergelijke boetes nooit betaald. Ook het feit dat het rapport van Epe destijds bij het ministerie onder de tafel terecht is geko men klopt niet. Het rapport is niet aan wvc aangeboden. Mr. Van Capelle moet, aldus de woordvoerder, de hand in eigen boezem steken als hij vindt dat zigeuners zich crimineel gedra gen. Dat is een zaak van justitie. Mr. R.J. van Hardenbroek, advo caat van de vereniging ROM in Amsterdam, die voor de belan gen van zigeuners opkomt, heeft een kort geding in voorberei ding, waarin rectificatie wordt geëist van het artikel van mr. Van Capelle. Hij heeft bij de hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. A. Herstel, in een brief een klacht ingediend tegen de publikaties. Mr. Van Hardenbroek wil dat de hoofdofficier gaat onderzoeken of er sprake is van strafbaar han delen van zowel de Utrechtse of ficier van justitie, mr. Van Capel le, die het artikel in het politie blad schreef, als ook van de op stellers van het rapport van de gemeente Epe. Het hele artikel had niet gepubli ceerd mogen worden. Het heeft veel emotie opgeroepen en na dert te dicht de discriminatie van alle zigeuners, aldus Van Har denbroek. 'Krijgsgevangenen Indië doodgeschoten' HILVERSUM (ANP) - "De Nederlanders hebben in Indië hetzelfde gedaan als de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog. Als het leven van duizen den op het spel staat, is die ene man niet belang rijk en ga je ver. Soms liet je iemand met opzet vluchten, zodat je hem kon neerschieten. Op zich mag dat en is het niet tegen de mensenrechten." Dit zeiden gisteren in het KRO-programma 'De kleine oorlog' soldaten, die in 1947 betrokken wa ren bij de eerste politionele actie van het Neder landse leger in Indonesië. De eerste politionele actie in juli 1947 volgde na een periode van einde loos onderhandelen tussen Nederland en Indo- Er'werden troepen gestuurd. Hen werd volgens een van de soldaten duidelijk gemaakt dat men met terroristen te maken had. "Over vrijheids strijders werd niet gesproken. Wij vonden dat te recht, de koloniën moesten behouden blijven". Volgens een van de soldaten ging men eigen rech ter spelen. Voorzieningen en richtlijnen voor de opvang van krijgsgevangenen waren er niet. Er was geen berechting, krijgsgevangenen werden omgebracht. "Je wist niet wat je er verder mee aan moest. Er was altijd wel iemand die zei 'ik neem hem wel even mee'." DEN HAAG (ANP) - De huidige wachtgeldregeling voor ambtenaren zal vrijwel zeker gaan verdwijnen. Er komt een nieuwe regeling, waarbij de wachtgelden waarschijnlijk lager zullen uitpakken dan in het bestaande systeem. Dit kan worden afgeleid uit een brief die minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) gisteren aan de universitei ten en hogescholen heeft gestuurd. Daarin zet hij uiteen welke sociale regelingen er zullen worden getroffen om de gevolgen van de zg. taakverdelingsoperatie in het weten schappelijk onderwijs op te vangen. De regering is bereid universitaire leerkrachten boven 55 jaar, die in het kader van de taakverdelings operatie worden ontslagen, een inkomen te garanderen dat neer komt op 80 procent van hun laatstgenoten salaris gedurende één jaar, en 70 procent in de jaren daarna tot hun pensionering. Zij kunnen echter ook kiezen voor de gewone wachtgeldregeling (90 procent gedurende één jaar, 80 procent het jaar daarop, en 70 procent daarna), maar aangezien Storm in Frankrijk teistert toeristen MONTALIVET-LES BAINS (ANP) - Twintig toeristen, onder wie vier5 Nederlandse, zijn ge wond geraakt bij een ware storm, die in de nacht van maandag op dinsdag over zuidwest-Frankrijk trok. Een van hen heeft door een omvallende boom het leven ver loren. De materiële schade is groot. Vooral een naturistencamping bij Montalivet-Les Bains aan de monding van de Gironde boven Bordeaux werd zwaar getroffen. Evenals bij de storm die in de nacht van zondag op maandag boven de Dordogne woedde, werden caravans, tenten en au to's geraakt door omvallende bo men. Zeker veertig gezinnen zijn door de storm gedupeerd. Maandag kostte een zware storm boven de Dordogne in zuidoost- Frankrijk het leven aan een Ne derlandse vrouw. Haar' zoontje ligt nog zwaargewond in het zie kenhuis. De eigendommen van zo'n vijftig gezinnen, waaronder vijftien Nederlandse, werden toen eveneens door valllende bo men getroffen. Overigens lijkt de schade beperkt te zijn gebleven. WEERRAPPORTEN die regeling zo goed als zeker op de helling gaat vanwege de be zuinigingen. hebben ze dan aan zienlijk minder zekerheid. Leerkrachten die jonger zijn dan 55 jaar, krijgen van de regering geen inkomensgaranties. Voor hen geldt nu nog de gewone wachtregeling van respectieve lijk 90, 80 en 70 procent, maar die zal te zijnertijd veranderen. Hoe de nieuwe regeling er uit zal gaan zien, is nog niet bekend. Overgangsregeling De minister wil dat vrijwilligheid vóórgaat bij ontslag wegens overtolligheid. Verder wil hij een overgangsregeling invoeren voor leerkrachten die binnen 2,5 jaar na hun ontslag uitzicht hebben op een nieuwe baan. Zij hoeven geen wachtgelder te worden maar kunnen formeel meteen in dienst treden bij de instelling waar zij in de toekomst gaan werken. Ze behouden dan ten minste een 4/5 aanstelling, met de mogelijkheid van een volledi ge baan. Uit de brief aan de instellingen blijkt verder dat er mogelijkhe den komen voor deeltijd-ontslag en deeltijd-wachtgeld om zo de problemen rondom de ontslagen over meer mensen te spreiden. Daarbij geldt als voorwaarde dat deeltijd-ontslag ten minste één dag per week moet omvatten, en het wachtgeld, van meet af aan, niet meer mag zijn dan 70 pro cent van het salaris voor de niet- gewerkte deeltijd. "Redelijke basis" Bestuurder A. Kool van de CFO (de CNV-bond voor overheids personeel) noemde het sociale beleidsplan van de minister in een reactie "een redelijke basis voor verder overleg". Hij toonde zich erover verheugd dat de mi nister nog vóór de zomervakan tie met een beslissing is geko men: "Men weet nu in het uni versitair onderwijs tenminste waar men aan toe is". De voorstellen komen volgens Kool voor een belangrijk deel overeen met wat de bonden in maart van dit jaar met de minis ter hadden afgesproken. Minder gelukkig toonde Kool zich over het financiële offer dat oudere leerkrachten in het eerste jaar na hun ontslag moeten gaan bren gen (80 in plaats van de huidige 90 procent). Ook had de bond lie ver gezien dat er voor alle leer krachten die worden ontslagen, op basis van de huidige wacht geldregeling een inkomen op langere termijn zou zijn deerd. Nijmeegse Vierdaagse NIJMEGEN (ANP) - De eerste dag van de internationale Vierdaagse van Nijmegen kende 342 uitvallers en niet gestarte deelnemers. Toch blijft nog een recordaantal wandelaars "in de race". Een nieuwe mijlpaal voor het wandelfestijn is ook het aan tal van 32 nationaliteiten, waaronder de debutanten Haïti en Singapore. Het enige incident op deze eer ste dag die door Eist voerde, betrof een deelnemer in een rolstoel die zich tegen de reglementen in had laten in schrijven. De hoofdcontro leur van de Vierdaagse haal de de man na dertig kilome ter van het parkoers en nam zijn controlekaart in. Tijdens de eerste wandeldag vielen ook deze Romeinen te bewonderen. Het is een stunt van in West-Duitsland werk zame Amerikanen, die laten zien hoe de echte Romeinen destijds naar Nijmegen trok ken. (Foto ANP) d 1 c slag 24 S jü c fcgj. Ia E Amsterdam geheel bew 21 11 0 De Bilt regenbui 23 13 0.1 Deelen 24 12 2 Eelde 19 12 0 Eindhoven 25 12 0 Derl Helder zwaar bew. 18 13 0 Rotterdam 23 11 0 Twente 22 12 0 Vissingen licht bew. 25 14 0 Zd.-Limburg licht bew. 25 13 0 Aberdeen 13 7 0 Athene onbew. 34 25 0 Barcelona half bew. 33 23 0 Berlijn 25 12. 0.3 Bordeaux 28 18 9 Brussel licht bew. 26 14 0 Frankfort zwaar bew. 25 16 2 Genève 33 20 0 Helsinki licht bew. 22 7 0 Innsbruck 32 15 0 Klagenfurt onbew. 35 16 7 Kopenhagen licht bew. 19 10 0 Lissabon licht bew. 25 16 0 Locarno onbew. 31 18 0 Londen 26 16 0 Madrid onbew. 32 15 0 Malaga onbew. 28 19 0 Mallorca onbew. 35 23 0 Malta onbew. 33 21 0 München 32 17 0 licht bew. 30 22 0 Oslo 18 8 0 29 18 0 onbew. 25 6 0 Split onbew. 35 21 0 Stockholm onbew. 20 8 0 Wenen onbew. 33 20 0 Zürich licht bew. 31 17 0.3 Istanbul onbew. 30 22 0 Las Palmas licht bew. 27 21 0 Beiroet onbew. 28 21 0 Tel-Aviv licht bew. 29 23 0 Tunis onbew. 33 20 0 ROTTERDAM - Bij de oprit van rijksweg 19 in de richting van Bene- luxtunnel had gisteren een merkwaardig "ongeval" plaats. De bestuurder van een vrachtwagencombinatie, die 2 opleggers vervoerde, had niet in de gaten dat hij een van de wagens verloor. Pas bij Vlaardingen maakte de Wegenwagenwacht de chauffeur attent op het feit dat zijn vrachtwagen onbedoeld een stuk lichter was geworden. Daarop werd omgekeerd en het enigszins beschadigde verloren voorwerp rechts op de foto) weer opge pikt. "Gedwongen ontslagen bij de BB" DEN HAAG (GPD) Aangezien het kabinet al per 1 januari 1984 de organisatie Bescherming Be volking wil opheffen, zijn ge dwongen ontslagen niet te ver mijden. Volgens de FNV-ambte- narenbond AbvaKabo moeten er 200 ambtenaren vervroegd wor den ontslagen en nog eens 160 die door de overhaaste opheffing niet kunnen worden herplaatst, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Volgens de bond is overplaatsing naar regionale brandweerkorp sen slechts voor 100 BB-functio- narissen mogelijk. Bij het Rode Kruis en bij de basisgezond heidsdienst vallen nog eens 50 arbeidsplaatsen weg. ROTTERDAM (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft een commissie op dracht gegeven te onderzoeken of een goedkope spoortunnel kan worden aangelegd onder de Nieuwe Maas in Rotterdam. Daarmee komt de minister terug op haar eerdere beslissing de voorkeur te geven aan een spoor brug boven een tunnel. Dit tegen de wens van de NS, de gemeente Rotterdam en de Tweede Kamer bestaat uit vertegen woordigers van het departement, de spoorwegen en de gemeente Rotterdam en zal eind augustus met voorstellen moeten komen. De gemeente Rotterdam heeft de indruk dat de minister op deze wijze toch een unanieme motie van de Tweede Kamer, waarin werd gepleit voor de aanleg voor een tunnel, wil uitvoeren. De mi nister besloot eerder tegen de wens van de NS en Rotterdam uit bezuinigingsoverwegingen tot de aanleg van een nieuwe tweesporige brug. De viersporige tunnel is 330 mil joen gulden duurder dan een tweesporige brug (kosten respec tievelijk 760 en 430 miljoen gul den). Het is volgens een woord voerder van de gemeente Rotter dam de bedoeling te onderzoe ken of kan worden bezuinigd op de plannen voor een tunnel. Daarbij wordt gekeken naar ver eenvoudiging van het technisch ontwerp en aanpassing van de door Rotterdam gestelde rand voorwaarden. Het instellen van de ambtelijke commissie is het resultaat van overleg vorige week, op het de partement van verkeer en water staat. Daarin maakte de top van het ministerie de gemeente en NS duidelijk dat alleen met aan zienlijke bezuiniging op de hui dige kosten een tunnelverbin ding haalbaar is. Premier Lubbers heeft onlangs de toezegging in 1979 van de toen malige minister van verkeer en waterstaat Tuijnman om in prin cipe tot een tunnel te besluiten, gelaakt. Volgens de premier ont braken de financiën voor die toe zegging. Koningin betrokken bij. ongeval BEETSTERZWAAG (GPD) - Het Friese Opsterland is een eigen zinnige gemeente. Nog maar pas slaagde men erin de landelijke pers te halen met het voorstel de minima in de gemeente te ont heffen van betaling van gemeen telijke belastingen, nu komt de gemeente weer in het nieuws met vrijwilligers aan het werk op de scholen. Dank zij een initiatief van het Opsterlandse Onderwijs kundig Adviesbureau kunnen twintig werkloze onderwijzers met behoud van hun uitkering een cursusjaar lang op scholen meedraaien. „Eigenlijk een grapje", zo meent Joop Bergman van het Opster landse adviesbureau. Hij is een beetje verbaasd over de publici teit. „Zo'n project levert niet zo veel op, behalve een beetje zinni ge tijdsinvulling De kritiek van de onderwijsbon den op het laten meedraaien van twintig werkloze onderwijzers op de scholen, noemt Bergman in wezen terecht. „Natuurlijk is het een illusie te geloven dat al leen hierdoor mensen aan het werk zullen komen in het onder wijs". Hij vindt de kritiek van de bonden een beetje het intrappen van een open deur. „Ze kunnen beter de hand in eigen boezem steken. Tot nu toe hebben ze geen enkel machtsmiddel gehad om de bezuinigingen in het on derwijs tegen te houden". Het Onderwijskundig Adviesbu reau is een beetje een vreemde vogel in de Friese onderwijsbe- geleidingsbijt. Opsterland is de enige gemeente met een eigen onderwijsbegeleidingsdienst, die ook voor de toekomst geen plannen heeft op te gaan in het Gemeenschappelijk Centrum voor Onderwijsbegeleidings diensten in Friesland. De ge meenteraad stelt daar elk jaar zonder morren weer vier ton voor beschikbaar. Filosofie achter het bureau is vol gens de heer Bergman dat de be geleiding niet goed kan werken zonder echte invloed op het be leid. Begeleiding en beleid horen binnen één instelling, meent hij. Er moet inspraak zijn op het ge bied van financiën en inrichting van het onderwijs. Het bureau heeft zeven man aan het werk en werkt met een minimum aan ap paraatkosten door huisvesting in het oude gemeentehuis van Op sterland. Het inschakelen van werklozen is een oud gebruik voor het bureau. Naast de zeven medewerkers heeft men al lange tijd zo'n zeven tot acht man in dienst via de werkverruimende maatregel (wvm). Toen het bureau te ma ken kreeg met de voorbereiding op de vorming van basisscholen ging er een brief naar Den Haag. Extra geld en extra mankracht, zo luidde de vraag. Dat extra geld kwam er en ook een verruiming in het wettelijke ka der waar binnen men kon werken. De heer Bergman is daarop naar het arbeidsbureau gestapt. Twaalf werkloze onder wijzers kregen op die manier voor een jaar werk in Opsterland. Dit jaar werd het duidelijk dat er nu minder plaats was voor on derwijzers. Daarop is het idee ge boren van het inschakelen van werkloze onderwijzers als vrij willigers in het onderwijs. De vrijwilligers krijgen aparte pro jecten naast het werk dat de be taalde wvm'ers blijven doen. „We krijgen nu ook gelegenheid iets te doen voor extra begaafde kinderen. Normaal werken we toch alleen maar voor probleem kinderen", meent de heer Berg man. In ruil voor het werk in de school gedurende drie dagen in de week krijgen de onderwijzers één dag scholing in de week. DEN HAAG (ANP) - Konigin Bea trix heeft gisteren in d^. buurt van haar vakantie-adres Taver- nelle in Italië een auto-ongeluk. De koningin bleef ongedeerd, evenals haar twee zoons Johan Fnso en Constantijn, die bij haar in de auto zaten. De auto werd begeleid door een escorte van de veiligheidsdienst. In de andere auto die bij de botsing t was betrokken zaten twee Italia nen, die licht gewond raakten. Volgens de politie heeft de konin gin het gewonde Italiaanse echt paar zelf, samen met haar escor te, naar het ziekenhuis gebracht. De juiste toedracht van het onge luk is niet bekend. De koningin is na het ongeluk sa men met haar twee jongste zoons doorgereden naar het vakantiea dres in de Italiaanse provincie Toscane. Geld voor kleuters ging naar renpaarden ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie heeft begin deze week een 36-jarige administra teur uit Krimpen aan de IJssel aangehouden die ervan wordt verdacht 650.000 gulden te heb ben verduisterd van zijn werkge ver. de Stichting Medische Kleu terdagverblijven in de Maasstad. De man belegde het geld in zijn dure hobby: de paardensport. Hij kocht er twintig draf- en ren paarden voor die op verschillen de plaatsen in het land werden ondergebracht en nam ook een vaste trainer in dienst. De fraude werd vorige week ont dekt toen een accountantsonder zoek uitwees dat er sinds mei vo rig jaar grote sommen geld bij de Stichting.waren verdwenen. De administrateur had in veertien maanden tijd de 650.000 gulden overgeboekt op de rekening van zijn ouders. De fraudeur meldde zich bij de politie, nadat zijn ou ders waren gearresteerd. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens medeplichtigheid. De stichting heeft inmiddels be slag laten leggen op de paarden en probeert de 650.000 gulden te rug te krijgen door ze te verko pen. Tot de in beslag genomen dieren behoort ook de draver Uwe, die afgelopen zondag nog DVERTENTIE Zachte fruitgom voetjes van Jamin in allerlei kleuren. Ook thuisblijvers kunnen zich voor een prikkie de QO 2. In wezen vallen sommige activitei ten van de werkloze onderwij zers te vergelijken met ouderpar ticipatie. Alleen, zo meent de heer Bergman, hebben we nu mensen met deskundigheid in huis. De scholing van de onder wijzers bestaat voornamelijk uit didactische, orthodidactische en -pedagogische bijscholing. Voor de inschakeling van werklozen stond één voorwaarde voorop de toestemming van de scholen een stukje van de begeleiding te leveren, zodat het bureau in staat zou zijn de scholing aan de vrij willigers te geven Overigens bestaat er in Opsterland nog een werklozenproject in het onderwijs. Ongeveer op dezelfde manier zijn ook jongeren met la ger beroeps onderwijs en mavo als vrijwilligers binnen de scho len aan het werk. Alleen werken die voornamelijk aan admimstra tieve en aanverwante klussen. 350 gram voor JAMIN Geldig t/m 27 juli 1983 ALMELO (ANP) - Voor het wer pen van een brandbom naar een 26-jarige inwoner van Hengelo heeft de rechtbank in Almelo gisteren een 20-jarige man ver oordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk. Het slachtoffer liep tweedegraads brandwonden over het hele ge zicht en aan zijn armen op. Door zich snel in zand te rollen werd erger voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7