Mogelijk smallere kruispunten op Lammenschansweg Toeloop scholieren op arbeidsmarkt dit jaar erg groot Kamerlingh Onnes laboratorium gaat wellicht verhuizen Geld provincie voor werkgelegenheid Om inhalen en hardrijden tegen te gaan p" Beroep tegen veroordeling wegens fraude Naar Wassenaarseweg Paling van ruim één meter Windvlaag met gevolgen Post gestolen HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht WOENSDAG 20 JULI 1983 LEIDEN - De gemeente denkt erover om de Lammenschansweg op de kruispunten te versmallen. Door de uitvoeg-strook voor verkeer dat linksaf slaat op te heffen, wordt de breedte van de rijweg bü de kruispunten teruggebracht van drie tot twee rijstroken. Hierdoor wordt inhalen en hardrijden tegengegaan. De maatregel zou bij alle vier de kruispunten (Leliestraat, Koninginnelaan, De Sitterlaan en de Tomatenstraat) genomen kunnen worden. De (on)veiligheid van de Lammen schansweg met name voor over stekende voetgangers werd dit voorjaar onder de aandacht ge bracht door het 'Komitee Lam menschansweg Veilig'. Dit comi té, dat op initiatief van bejaarden uit de omliggende woonwijken werd opgericht, hield een enquê te onder de buurtbewoners. Hieruit kwam naar voren dat het gevoel van onveiligheid prak tisch algemeen is. En dat het oversteken van de weg vooral voor bejaarden en schoolkinde ren levensgevaarlijk werd gevon den. De auto's rijden te hard en de weg is te breed, luidde het doorsnee-antwoord. Diverse op lossingen werden aangedragen. Het plaatsen van verkeerslichten op het kruispunt Koninginne- laan/Zeemanlaan werd door ve len geopperd. De resultaten van de enquête wer den eind mei door het comité be kend gemaakt. Een maand later vergaderde de gemeenteraad over het verkeersbeleid in Lei den. Unaniem was het gemeente bestuur van mening dat de vei ligheid van fietsers en voetgan gers op de Lammenschansweg moest worden verbeterd. Raads lid mevrouw Van der Molen (PvdA) meende dat het kruis punt Leliestraat het eerst voor beveiliging in aanmerking kwam. De raad liet het echter aan B en W over om concrete voorstellen te doen. Verkeersdeskundige Hans Ver woerd van de gemeente: "Eerst dachten we erover om bij de kruispunten de linksaf-strook te laten bestaan, maar de linker rij baan voor rechtdoor te vervan gen door een vluchtheuvel. Dat was een geheel nieuwe gedachte, die nog nergens in den lande was toegepast. Bij nader inzien vrees den we dat door een dergelijke reconstructie de kans op spook- rijden zou toenemen. De strook voor linksaf zou al gauw voor een Het kruispunt Lammenschansweg/Leliestraat, een van de vier die wel licht met een rijstrook worden verminderd. (Foto: Holvast) LEIDEN - De toeloop van school verlaters op de arbeidsmarkt is dit jaar erg groot. In de maand juni lieten zich in het rayon Lei den 905 schoolverlaters registre ren als werkzoekende. In het rayon Lisse was dat aantal 448. Vergeleken met vorig jaar juni is de groei van het aantal werkzoe kende vrouwen opvallend, het geen ook voornamelijk toe te schrijven is aan de schoolverla ters. DEN HAAG/LEIDEN - „Ik heb die werkbriefjes wel verkeerd in gevuld, maar onbewust". Aldus de 56-jarige van steunfraude ver dachte Leidenaar J.W. gisteren .voor het Haagse Gerechtshof, waar hij in beroep ging tegen de boete van 500 gulden die de poli tierechter hem had opgelegd. „Ik vind dat niet eerlijk. Ik heb im mers niemand benadeeld want ik heb al het geld weer netjes aan het GAK terugbetaald." In totaal had hij van het GAK meer dan 2.200 gulden aan werkloos heidsuitkering getoucheerd, ter wijl hij gewoon werkte bij een bedrijf. „Dat had u toch op uw werkbriefje kunnen invullen?", vroeg de president. „Ja maar mijn bedrijf is zo laat met uitbe talen dat ik dan helemaal geen inkomsten zou hebben gehad. Ik dacht: ik vul het wel in, maar eerst moet ik mijn salaris hebben gehad. Trouwens, het waren geen hele dagen hoor, die ik er werkte. Het waren zo nu en dan maar een paar uurtjes." „Dat neemt niet weg dat u de boel heeft geflest", reageerde de pro cureur-generaal. Deze eiste be vestiging het vonnis van de poli tierechter: 500 gulden boete. Uit spraak op 2 augustus. V erkeerslichten Verwoerd wijst erop dat de sugges tie om de linksaf-stroken op te heffen nog maar een idee is. Het voorstel moet nog worden be sproken met de projectgroep Tuinstadwijk, de wethouder en de raadscommissie voor verkeer. Mogelijk zal ook het plaatsen van verkeerslichten deel uitmaken van het voorstel, al verwacht Verwoerd niet alle heil van zo'n maatregel. "Ideaal wordt het nooit. Het rijden door rood licht neemt alleen maar toe. Dat is een landelijk verschijnsel. Welke maatregelen je ook neemt, het belangrijkste blijft toch, dat de mensen zelf uitkijken. Je leeft maar één keer en wacht dan lie ver even tot degene die blijkbaar zo'n haast heeft voorbij is". Verwoerd verwacht dat er met de reconstructie een heel bedrag ge moeid zal zijn. Komen daar nog verkeerslichten bij (kosten zo'n drie ton), dan krijgt de gemeente ook nog jaarlijkse exploitatielas ten te dragen. De vraag of er ver keerslichten geplaatst moeten worden, zal dan ook met name afhangen van de politieke beslis sing die de raadscommissie dit najaar neemt. (Een najaar waarin ook een extra bezuinigingsope- DEN HAAG De provincie Zuid. ratie van miljoenen guldens - - wordt doorgevoerd). Verkeerslichten komen er volgend jaar in elk geval als onderdeel van het busbanenplan Korevaar- straat/Levendaal/Hoge Rijndijk bij de Zoeterwoudse Singel. Ook wordt de Lammenschansro- tonde veranderd in twee T-krui- singen, voorzien van verkeers lichten. LEIDEN - "Ik denk dat het één van de grootste palingen is, die met een hengel zijn gevangen". Leidenaar L. ter Haar had maandagavond flink beet toen hij bij 't Joppe (De Kaag) aan het vissen was. Een paling met een gewicht van vijf pond en één ons en een lengte van 1.03 meter hapte rond tien voor tien toe. Bij het ouderlijk huis aan de Morsweg wilde hij gister morgen wel even met zijn buit voor de fotograaf poseren. Wat hij met de paling gaat doen, weet Ter Haar nog niet. Misschien schenkt hij hem aan een restaurant. Om te eten of anders, en daar denkt Ter Haar zelf aan, voor de show. (Foto Holvast) LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de Leid se universiteit onder zoekt op dit moment of het mo gelijk is om het Kamerlingh On nes laboratorium te verplaatsen. Bekeken wordt of dit laborato rium kan worden ondergebracht in het complex aan de Wasse naarseweg waar nu het Huygens laboratorium en het Centraal Re ken Instituut al zijn gevestigd. Een beslissing is nog niet geno men, zo vertelt een woordvoer der van de Leidse universiteit. "We zijn nu bezig met het bestu deren van de mogelijkheid. Ver plaatsen zal, zoals het er nu uit ziet, overigens ook niet gebeuren voor 1986". Of de verhuizing doorgaat hangt volgens de woordvoerder van een aantal factoren af. "Om te be ginnen moeten we kijken in wel ke mate de mensen die nu ge bruik maken van het complex aan de Wassenaarseweg kunnen inschikken. Anders gezegd: wat zijn de ruimtelijke mogelijheden. Dan is er nog een tweede factor: kan er aangebouwd worden? Als we dit allemaal op een rijtje heb ben staan kan er een besluit wor den genomen". Er zijn twee redenen waarom het Kamerlingh Onnes wellicht ver dwijnt uit de Leidse binnenstad. Om te beginnen vinden de be stuurders van de universiteit het een goed idee dat de twee labora toria in hetzelfde complex zitten. "We noemen dat een functionele koppeling", aldus de voorlichter, die vervolgt: "En we denken na tuurlijk ook over verplaatsing omdat we in deze tijd vinden dat er zo zuinig mogelijk met ruimte moet worden omgesprongen". Wordt het Kamerlingh Onnes labo ratorium inderdaad verplaatst, dan zal er voor het gebouw aan de Nieuws teeg een nieuwe be stemming moeten worden ge vonden. De voorlichter: "Nee, we weten nog niet wat we dan met dat gebouw gaan doen. Eerst dit - de verplaatsing dus - maar eens afhandelen, zou ik zo zeg gen". LEIDEN - Een windvlaag heeft gistermiddag verstrekkende ge volgen gehad voor een echtpaar aan de Willem de Zwijgerlaan. Toen de keukendeur dreigde dicht te waaien, probeerde de 33- jarige man dat te verhinderen. Gevolg van deze (mislukte) po ging was een slagaderlijke bloe ding en een shock voor zijn 27- jarige echtgenote. Beiden moes ten met de ambulance naar het Diaconessenhuis worden over gebracht. LEIDEN Een 20-jarige Duitse toerist zal waarschijnlijk niet al te beste herinneringen overhou den aan zijn bezoek aan Leiden. Op de Stationsweg werd hij gis termiddag beroofd van een blau we fotokoffer met daarin twee camera's, een lens en enkele fil ters en films. Een onbekende jongeman rukte hem de koffer van de schouder. Holland wil Leiden, Sassenheim, Hazerswoude, Alkemade en ze ven andere Zuidhollandse ge meenten in totaal 4,1 miljoen gul den geven uit het provinciale werkgelegenheidsfonds. Dit blijkt uit een voorlopige lijst die Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben opgesteld van vijftien projecten die voor subsi die uit dat fonds in aanmerking komen. Leiden krijgt 200.000 gulden geno teerd. De ene helft daarvan is be stemd voor een - wellicht in de Drie Octoberstraat - te vestigen administratief centrum. De an dere helft komt ten goede aan een leerlingbouwbedrijf. Sassenheim kan 300.000 gulden te gemoet zien. Dit bedrag is be stemd voor de ontsluiting van een bedrijfsterrein nabij de Jachtbiltkade. Driehonderddui zend gulden is ook uitgetrokken voor het toekomstige sierteelt- promotiecentrum Het Groene Hart in Hazerswoude. De ge meente Alkemade profiteert mee, waar het de reconstructie van de Alkemadelaan betreft. De provincie wil daarvoor 120.000 gulden uit het fonds beschikbaar stellen. De lijst met projecten wordt nu In de maand juni steeg de werk loosheid in de Leidse regio (in clusief rayon Lisse) tot 13.692 personen (9064 mannen en 4628 vrouwen). De toename ten op zichte van mei was bij de vrou wen veruit het grootst (+644, bij de mannen +285). Groei van de werkloosheid deed zich bij de mannen vooral voor in de metaalsector, waartoe ook au tomonteurs en elektromonteurs gerekend worden. Bij de vrou wen groeide het aantal werkzoe kenden in de sector verpleging en verzorging. In de sectoren kantoor, handel en onderwijs nam de werkloosheid onder zo wel mannen als vrouwen toe. In de bouwsector nam de werkloos heid 'iets af. Huisschilders, met selaars en timmerlieden vonden een baan. Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) registreerde en verwerkte het eerste half jaar van 1983 meer dan zevenhonderd vacatures. Het aantal open staande vacatu res bedraagt nu vierhonderd. On geveer negenduizend mensen lieten zich het eerste half jaar in schrijven als werkzoekende. In die periode vonden ruim 7300 uitschrijvingen plaats. Het aantal mannen dat zich liet uitschrijven was - ook naar verhouding - be langrijk groter dan het aantal vrouwen. Mannen vonden dus in de eerste helft van '83 gemakke lijker een weg terug naar de ar beidsmarkt dan vrouwen, zo concludeert het GAB. LEIDEN - Een aantal bewoners van de omgeving Rijnsburger- weg en Wassenaarseweg heeft het afgelopen weekeinde ver geefs op hun post gewacht. Een PTT-besteller werd zaterdagoch-' tend vroeg namelijk beroofd van een bundel poststukken. Terwijl de postbode aan het bezorgen was, werd de inhoud van zijn fietstas door een onbekende ge ledigd. De politie hoopt dat de dief de brieven alsnog retour zal sturen. Afdelingsbestuurders van Horeca Nederland zijn er van over tuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klan ten deze aantrekkelijke stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Leiden, door het CDA-raadslid Joop Walenkamp ooit smalend "het Staphorst van het westen" genoemd, dan zoal te bieden? We besloten de Leidse horeca eens door te lichten en de geschoten röntgenfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keukens van de Leidse horeca; een horeca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel twee over een uit Busto Arsizio afkomstige 'pizza- boer' die inmiddels een behoorlijk florerend restaurant met dubbele keuken runt en met een onvervalste Leidse is ge trouwd. Een verhaal over de opkomst en het aanstaande(?) verval van het pizza-rijk, de dreiging van de mafia en de typi sche ziekte van deze tijd waar de Leidse horeca aan lijdt: de bistrokwaal. Giovanni Aina werd veertig jaar geleden in Busto Arsizio, in de buurt van Milaan, geboren. Zijn vader was aannemer en Giovanni was voorbestemd de oude Aina in de bouwwereld op te volgen. Maar daar had de tenger gebouwde Giovanni weinig trek in. Als kind al hielp hij vrienden die een hotel be heerden en zo ontwikkelde zich op jeugdige leeftijd een grote liefde voor de horeca. Na zijn ouders uitdrukkelijk te hebben beloofd dat hij altijd het rechte pad zou bewande len, vertrok Giovanni Aina op 16-jarige leeftijd naar het Zwit serse Lausanne om daar de ho telschool te volgen. Na het behalen van zijn diploma begon hij aan een zwerftocht die hem via Frankrijk, Zwiter- land, Spanje, Canada, Zuid- Afrika en weer Zwitserland uiteindelijk in Nederland bracht. Daar meldde hij zich aan bij de voormalige Leidse Adlerfabriek in de hoop als monteur snel de Nederlandse taal machtig te worden. Na een half jaartje solliciteerde Giovanni bij Alberts Corner en een sollicitatiegesprek in ge brekkig Nederlands ten spijt werd hij aangenomen om het vervolgens naar eigen zeggen in vrij korte tijd tot assistent- manager te schoppen. "Bij de AC hebben ze mij met de taal en mijn carrière heel goed ge holpen. Ik heb daar veel ge leerd van de Nederlandse ma nier van werken en van wat Nederlanders in een restaurant verwachten". Van Alberts Corner maakte Aina een overstap naar het Voor- schotense Allemansgeest om vervolgens via het Palace Ho tel in Noordwijk en De Hout kamp in Leiderdorp in het on dernemerschap te rollen. Vijf jaar geleden opende hij zijn ei gen pizzeria: 'Tre Galli' op de hoek van de Hogewoerd en de Hooigracht. "Ik had al eerder een pizzeria willen beginnen maar durfde het nog niet aan. Toen ik me wel rijp genoeg voelde en wat geld had ge spaard, kon ik met hulp van de bank m'n eigen zaak begin nen". Net als elders in het land schoten in Leiden, dat al jarenlang slechts twee pizzeria's kende (Pinocchio op het Noordeinde en Costa Smeralda aan de Sta tionsweg) een jaar of vijf gele den de exotische eethuisjes, vooral pizzeria's, als paddes toelen uit de grond. Gianni, zo als Giovanni inmiddels door het Leidse leven gaat, kan de explosieve pizzeriagroei niet helemaal verklaren: "Ik denk dat het kwam omdat veel men sen op vakantie naar Italië gin gen en pizza's hadden leren eten. Er werd een paar jaar ge leden ook heel veel reclame ge maakt op de televisie voor Ita liaans eten. Verder, zou ik het niet weten". Gianni's boekhouder, die net is aangeschoven, zegt het wel te weten: "Eet- en drinkgewoon ten zijn aan veranderingen on derhevig. Hier in Nederland was men op een gegeven mo ment de Chinees zat en ging men andere keukens proberen. De Italiaanse keuken, omdat zij in de regel niet zulke vette produkten kent, werd daarbij als uitermate prettig ervaren. Vandaar". Eetgewoonten die aan verande ring onderhevig zijn. Het kan dus ook zo weer afgelopen zijn met de bovematige belangstel ling voor de Italiaanse keuken. Dat is Gianni door zijn boek houder kennelijk goed inge prent. Ruim een jaar geleden opende de nu zestien jaar in Nederland werkende Italiaan dan ook een restaurant met een Italiaans/Franse keuken en een Italiaans/Franse naam: 'Chez Gianni', op de hoek van de Doezastraat en de Boisotka- de. Gianni: "Na tweeënhalf jaar piz za's verkopen, waren er zeven pizzeria's in Leiden. Ik dacht: 'Hoe meer pizzeria's hoe klei ner de macht. Gianni, je moet weg wezen'. Let maar op mijn woorden: het duurt niet lang meer of de pizzeria's gaan el kaar opeten. Bovendien ging het samenwerken met mijn compagnon niet goed meer. Dat was eigenlijk een timmer man en die dacht over horeca heel anders dan ik. Vandaar dat we uit elkaar zijn gegaan en ik alleen verder ben gegaan. Na veel praten met mijn vrouw Jos en mijn boekhouder heb ik besloten om met dubbele keu ken te gaan werken. Ik ver koop nu pizza's als bijverkoop. Vlees en vis op z'n Frans en Italiaans klaargemaakt, dat is onze specialiteit. Ik heb mijn neef Vittorio voor de Italiaanse keuken en mijn eerste man is Ton Ouwerkerk. Die heb ik van 'd'Ouwe Kerck' in Leider dorp". De 'maestro' zelf ontvangt zijn gasten samen met zijn vrouw, Jos Erades. Gianni: "Ik heb Jos leren kennen in Club '70. We zijn negen jaar geleden ge trouwd. Jos heeft altijd kei hard met mij samengewerkt. Zij heeft zelfs het kappersvak opgegeven en een aantal hore- ar een restaurant met dubbele (Foto: Hohrmst) cadiploma's gehaald". Een liefhebberij van Gianni is het maandelijks struinen over de markt van Brussel, een soort tegenhanger van de vroe gere Parijse hallen, op zoek naar wat hij "primeurs" noemt. "In de winter verse asperges kopen, dat vind ik bijvoor beeld prachtig. Verder haal ik er wild en allerlei kruiden van daan. Mijn vlees koop ik via mijn schoonvader. Die werkt op het slachthuis. Inderdaad ja, ik ben met de juiste vrouw getrouwd". Van de Leidse horeca heeft Gian ni geen hoge pet op: "Ik vind dat ze in Leiden onvoldoende aandacht voor de gasten heb ben. Er wordt veel te weinig aan de tafel gewerkt. Bijna ner gens wordt er gefileerd of ge trancheerd. Het is hier alle maal plateservice waar ook nog eens veel te hoge prijzen voor worden gerekend. Leiden is een bistro-stad". Gianni's boekhouder noemt nog een bijverschijnsel van de 'bi- strokwaal': het werken met la ger gekwalificeerd personeel: "Er worden een paar studen ten in dienst genomen die al leen maar in hun spijkerbroe- kie een bord met een kant en klare hap op tafel hoeven te voorgelegd aan de vaste staten commissie voor economische za ken, die vervolgens advies zal uitbrengen. Onafhankelijk daar van zal de provincie 500.000 gul den uittrekken om binnen het apparaat tijdelijk werk te schep pen voor schoolverlaters die al langer dan tien maanden werk loos zijn. Gedurende zes maan den zullen zij bij de provincie werkervaring mogen opdoen. door JAAP VISSER zetten. Hier is dat wel anders. Bovendien is Gianni aangeslo ten bij de Stichting Vakonder wijs. Dit bedrijf is een zoge naamd leerlingbedrijf, een sta geplaats voor tweedejaarsleer lingen van de Hogere Hotel school. Er loopt hier altijd één stagiar rond. Wij willen op die manier meewerken aan het handhaven van de kwaliteit in de horeca". Gianni, die binnenkort in zijn restaurant in de voormalige so ciëteit Pardoeza ook lunches wil gaan serveren, zegt dat hij juist op tijd met het verkopen van pizza's is gestopt. "Er ko men nog steeds pizzeria's bij. Dat kan niet goed gaan. Van daag of morgen gaat er iets ge beuren, daar ben ik van over tuigd". Iets gebeuren? Doelt Gianni soms op de invloed van de ma fia in een keten van pizzeria's die zich steeds verder zou uit breiden. Immers, niet eens zo gek lang geleden liep een rel in Utrecht over bescherming van een pizzeria door de mafia in ruil voor geld uit op een schiet partij waarbij twee doden vie len. Wanneer we echter het woord mafia in de mond ne men, verslikt Gianni zich bijna in zijn sigaret: "Daar kun je maar beter niet over praten", drukt hij ons op het hart. "Dat is heel gevaarlijk. Er zijn inder daad pizzeria's die contacten hebben met de mafia". Gianni zegt bewust de contacten met zijn landgenoten in Leiden te vermijden. "Ik bemoei me niet met de Italiaanse kliek hier. Da's toch niet zo gek? Mijn familie hier is Nederlands en mijn beste vrienden zijn Ne derlanders. Zelf ben ik een Ita liaan die Nederlands denkt". "En telt", voegt zijn boekhou der er aan toe. Nederlands denken deed Gianni trouwens al voordat hij met Jos Erades in de echt werd ver bonden. Hij kan het zich als de dag van gisteren herinneren hoe hij vlak voor zijn trouwdag hartstochtelijk Ajax toejuichte dat in een wedstrijd om de zo genaamde Supercup korte metten maakte met AC Milan. Temidden van zijn televisie kijkende familieleden, die voor het huwelijk waren overgeko men, sprong hü bij alle zes Ajax-doelpunten met de han den in de lucht overeind. Gian ni: "Het enige wat m'n familie leden zeiden was: 'Giovanni, jij bent verkocht'. En ze hadden nog gelijk ook. Ha, ha!"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3