c "Binnensport komt er bekaaid af" Statenlid wantrouwt stort Put van Menten >- Voorschotense gymnastiekvereniging klaagt nood Oorzaak van zwembadbrand nog onbekend Felle brand woonhuis Voorschoten "Engelenbak" sluit en wordt gesloopt Begin bouw tijdelijk bejaardenhuis Stad en rand WOENSDAG 20 JULI 1983 Br emmer voorspelt Het mooie weer van vanmiddag en dat van morgen en overmor gen is slechts van korte duur. Na vrijdag wordt het zomer weer bedreigd door een de pressie die nu nog in de buurt van de Britse eilanden ligt. Dat verwacht de Valkenburgse he renkapper Gerrit Bremmer van het weer voor de komende dagen. De Valkenburger was vanmor gen ondanks de donkere lucht zeer optimistisch over het weer in de loop van de middag en voor de rest van de werkweek. Dit weertype, met temperatu ren van rond de 25 graden,, hebben we, volgens de kapper, te danken aan het "Azoren- hoog". Dit hogedrukgebied zorgt al weken voor het mooie weer in ons land en de rest van Europa. Het zomerse weer dat de haar snijder uit het Rijndorp ver wacht voor de laatste dagen van de week is te danken aan het draaien van de wind naar oost/noord-oost. Hierdoor krijgt het hogedrukgebied de kans zijn invloed in onze stre ken uit te breiden. Bovendien stijgt de luchtdruk sinds giste ren ook weer en vanmorgen gaf de apparatuur bij Bremmer al weer 1026 millibar aan. Al met al geeft het weer geen re den tot klagen. Ondanks de op het oog wat mindere weer gaf de thermometer in de tuin bij de kapper gisteren nog als hoogste temperatuur 23 gra- n den aan. Vannacht daalde het kwik tot 11 graden. Opvallend is volgens de haarsnij der dat het aantal millimeters regen nog steeds zeer laag is. Nu op het moment dat twee derde van de julimaand al weer is gepasseerd heeft Bremmer slechts 1,1 millimeter regenval gemeten. Ergernis door hond en surfplank Waaraan ergert u zich het meest op het strand? Die vraag is in het kader van de zomerrubriek twee jaar geleden ook al eens aan een aantal badgasten ge steld. De antwoorden varieer den toen van "ze lopen er te genwoordig veel te bloot bij" tot "ik heb een hekel aan al dat zand tussen mijn tenen". Het Katwijkse CDA-raadslid A. Berkheij gaf onlangs, onge vraagd, zijn antwoord op die vraag. Alleen ergert hij zich Met bijdragen van Kees van Kuilenburg en Adriaan Bran denburg. In het kader van de vakantie-foto prijsvraag nu eens een komische kiek. Vorige week op het Noordwijkse strand gemaakt. Olijkerds zijn de Leidenaren Richard van Velzen en Onno Matheysen. Bij wie het hoofd hoort en bij wie het lijf vermeldt het nieuwbakken komische duo niet. niet zozeer aan het zand of de topless zonnende dames als wel aan de honden en de surf planken waarmee wordt ge zeuld over het strand. "Er gebeuren nog eens dodelijke ongelukken met die surfplan ken". zo vreest hij zelfs. De Katwijkse politie onderkent de overlast waarover Berkheij spreekt. Zij heeft intussen be loofd nog meer oogjes in het zeil te houden opdat iedereen zich zoveel mogelijk aan de re gels houdt. Wat Katwijk be treft moeten de surfplanken dus op de daarvoor bestemde plaatsen worden "afgemeerd", terwijl honden zich tussen ze ven 's morgens en zeven uur 's avonds in het geheel niet op het strand mogen vertonen. Hoe zit dat eigenlijk in Noord- wijk? Struikelt de badgast daar ook over de dartelende viervoerters en houten plan ken? "Ach", zegt een politie man op de standpost, "het valt hier allemaal best mee. Ja, op hele drukke dagen is het wel eens moeilijk om alles goed in de gaten te houden. Je kunt moeilijk achter elke surfplank aanlopen". In Noord wijk is een artikel in de plaatselijke verordening opge nomen waardoor het surfers in feite alleen bij slecht weer is toegestaan overal de zee op te gaan. In alle andere omstan digheden moeten zij gebruik maken van de officiële opgang bij de surfclub. En wat de hon den betreft: die mogen van 09.00 tot 18.00 uur niet op het stand komen. "Maar", conclu deert de Noordwijkse politie man schertsend, "er zullen al tijd raadsleden blijven die zich ergens druk over maken". En dan met name in Katwijk, zie je hem denken... VOORSCHOTEN - "Wanneer wethouder Marselis niet vlug wat doet aan de scheefgroei tussen binnensport en buitensport, zullen we hem duidelijk maken dat hij wel kan opstappen. Het is natuurlijk niet in de haak dat de buitensport de afgelopen jaren voor vele tientallen miljoenen aan subsidie heeft ontvangen terwijl de binnensport bijna niets heeft gekregen". De voorzitter van de Voorschoten se gymnastiekvereniging Avanti, J. van Gent, is duidelijk niet erg te spreken over het beleid van de wethouder voor sportzaken, L. Marselis. Op welke manier hij de bestuurder ertoe wil bewegen op te stappen, weet hij nog niet. Wél weet hij dat de binnensport er in Voor schoten in vergelijking met de buitensport uiterst bekaaid van af komt. "Hierdoor doet de ge meente een deel van het volk te kort", vindt Van Gent, wiens ver- eniging 650 leden telt. "Er is een toenemende vraag naar zaalspor ten zoals handbal en hockey, maar er is geen ruimte voor deze sporten. Met name overdag is het voor binnensportverenigingen bijna onmogelijk om een zaal te huren. Deze worden dan name lijk bezet door scholieren". "Dit is heel jammer", zegt van Gent, "omdat sport overdag steeds belangrijker wordt in deze tijd van werkloosheid en deel tijdbanen". Maar ook 's avonds is het naar zijn zeggen dringen ge blazen in de zaaltjes en de sport hal: "De verenigingen moeten vaak nee verkopen tegen leden omdat de zalen vol zitten. Enkele verenigingen moeten uitwijken naar omliggende gemeenten. Zo trainen Blitz en Gemini Kange- roes in Leiden". Van Gent con cludeert dat er "twee maal zo veel vraag is naar ruimte als aan bod". Een tweede sporthal is vol gens hem dan ook geen luxe. En met een verbeten trek rond zijn mond vervolgt hij: "Toen Voor schoten vorig jaar een derde voetbalvereniging kreeg, wreef de gemeente zich in de handen omdat ze grasvelden in de uitver koop had. Want ze hadden er te veel aangelegd". Niet alleen zijn volgens de voorzit ter de buitensportaccommoda ties veel rianter dan de binnen- sportaccomodaties, ook steken naar zijn zeggen de sociale ruim- door Paul van der Kooij tes van de binnensport armoedig af tegen die van de buitensport. Gevolg van dit alles is volgens hem dat veel mensen de binnensport links laten liggen omdat in de buitensport "alles veel rianter is. Ik kwam laatst een jongen tegen die van handbal naar voetbal was overgestapt. Toen ik hem vroeg waarom hij dat had gedaan zei hij dat hij bij de voetbalclub kan tafeltennissen en biljarten terwijl hij bij de handbalvereniging in een schuurtje moet zitten". Ander gevolg is naar zijn zeggen dat de binnensport haar contri butie hoger moet stellen dan de buitensport omdat de eerste veel minder inkomsten heeft uit kan tine-opbrengsten dan de buiten sport. Het argument dat de gemeente geen geld meer heeft voor dure accomodaties, noemt Van Gent "buitengewoon slap. Jarenlang is in de buitensport miljoenen gestopt, en nu is de beurs opeens leeg. Dat is toch absurd.De ge meente voert gewoon een beleid van de dag". Dit bleek volgens hem overduidelijk tijdens de kwestie van de bestemming van het leegstaande instrctiebad. In een brief van 3 december 1982 sprak de commissie van sport en recreatie haar voorkeur uit voor de volgende oplossing: sport school Goederaad en gymnas tiekvereniging Avanti maken ge zamenlijk gebruik van het in- structiebad. Begin januari blijken de kaarten plotsklaps heel anders te liggen. Van Gent: "In tien dagen gaat het college om. Zonder zich vol ledig te informeren adviseert het de raad om het instructiebad te verhuren aan sportschool Goe deraad en deze toestemming te geven in de grote zaal een spor- school annex fitnesscentrum te realiseren, onder het mom dat de gezamenlijke variant te duur is. Als troost mag Avanti de voor malige toegangshal gebruiken als kantine". "Een rare gang van zaken", vindt de voorzitter en hij heeft hier slechts één verklaring voor: "wethouder Marselis heeft zich binnen het college niet hard ge noeg gemaakt voor een turnzaal. Tijdens de vergadering van de raad zei hij ten onrechte dat Avanti die zaal alleen voor top sport zou gebruiken. Van Gent zegt niet te begrijpen waarom de wethouder zich "zo slap" opstelde in de zaak. Even min begrijpt hii Marselis hou ding ten opzichte van de binnen sport. Na lang denken voert hij aan dat "wellicht van belang is dat bij de buitensport veel supporters zijn dan bij binnen sport, ik heb er geen andere ver klaring voor". Ook de besprekingen die de ge meente drie weken geleden is be gonnen met de voorzitters van de binnensportverenigingen om te bekijken of er sprake is van een scheefgroei, boezemen hem niet al te veel vertrouwen in. Dit over leg moet begin september uit monden in de notitie. In deze no titie zal worden aangegeven hoe veel behoefte er is aan binnen- sportaccommadaties. Van Gent betwijfelt of langs deze weg kan worden aangeven of er sprake is van scheefgroei, zoals Marselis aanvoert. Overigens wil de wethouder op dit moment wil hij niet ingaan op de vraag of er sprake is van scheef groei. In een telefoongesprek vanmorgen verklaarde hij "er geen behoefte aan te hebben via de telefoon in polemiek te gaan met de heer Van Gent". Liever geeft hij een reactie wanneer het interview met de voorzitter is ge- plaatst, zegt hij. WARMOND/SASSENHEIM - De langdurige onduidelijkheid over welke regeling van toepassing is op puinstort laat de storterfs) te veel de vrije hand. Dit stelt het Leidse Statenlid J. Steegh (PSP CPN/PPR) in vragen aan het da gelijks bestuur van de provincie. De vragen gaan over verontrei nigde grond die eind maart zou zijn gestort in de zogenaamde Put van Menten op de grens van Oegstgeest, Warmond en Sassen- heim. Ofschoon daar uitsluitend schoon puin mag worden gestort, heb ben provinciale ambtenaren er op 25 maart twee vrachtwagens met verdacht stinkende lading weggestuurd. Verontreinigde grond, waarvan wordt aangeno men dat die in Voorschoten is af gegraven. Niet alleen wil Steegh nu weten waar die stinkende grond is ge bleven, ook vraagt hij zich - even als de Oegstgeester wethouder Kohlbeck - af welke regeling voor de puinstort geldt. Daar over wenst hij duidelijkheid, te meer omdat de toezichtsmoge- lijkheden bij de stort nogal be perkt zijn. Tevens is dat de reden waarom Steegh een onderzoek toejuicht naar de hoedanigheid van het reeds gestorte puin in de WOENSDAG WASSENAAR - De oude Berkhei, gelegen aan de gelijknamige straat in Wassenaar, is voor het eerst sinds jaren weer gehuld in bloemenpracht. Afsluiting voor auto- en vakantieverkeer en een opknapbeurt door de gemeente hebben de onder beschermd dorpsgezicht vallende woestijn haar fleurige uiterlijk gegeven. Slechts lelijke hekken en borden storen de landelijke rust van wat eens een hei is geweest. (foto Holvast) put. Gezien de huidige onzekerheid daaromtrent dringt hij er bij het provinciebestuur op aan om bij de eventuele overname van de Put van Menten als voorwaarde te stellen, dat de verkoper op draait voor de verwijderingskos- ten van mogelijk verontreinigde grond. Ut Sloepie - finale 'Risk' kampioen schap, 14 uur, om 21 uur, swing- avond. DONDERDAG Leiden Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, ope ning foto-tentoonstelling Wim Lam- boo, 17 uur, 's avonds optreden Old Stars. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, film 'Novitenschool' j (Nepal), 11.30 uur; 'Bhutan, Trom der Goden'. 14.30 uur; 'De koning en de maan'. 16 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, Russi- sche film 'Stalker' van Adrej Tar- kowski, 20 uur. Warmond Park Groot Leerust - kindermarkt voor jeugdige kooplui t/m 13 jaar, 14 uur; nationale touwtrekwedstrijd voor da mes en heren, 19 uur. Ut Sloepie - optreden Jo Lemaire en Flouze, 21. uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 juli tot 22 juli door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. KATWIJK - De Katwijkse politie tast nog altijd in het duister naar de oorzaak van de brand die het j overdekte zwembad De Miere- weide afgelopen zondag volledig in as legde. Het onderzoek, dat wordt geleid door het gerechte lijk laboratorium, is nog in volle gang. Intussen is met man en macht ge werkt om het buitenbad te ont doen van de sporen die het vuur daar heeft achtergelaten. Giste ren kon het buitenbad weer voor het publiek worden opengesteld. Zwembaddirecteur Timmermans gelooft niet dat de brand is ont staan door kortsluiting in het ad- ministatieve gedeelte van het bad. "Toen ik wegging'heb ik daar alles uitgeschakeld. Maar het onderzoek door het team van het gerechtelijke laboratorium zal moeten uitwijzen wat de werkelijk oorzaak is geweest. Ik wacht maar af'. VOORSCHOTEN - Een felle brand heeft vanmorgen een woonhuis aan de Frederik Hen driklaan in Voorschoten voor een groot deel verwoest. De brand is omstreeks half twaalf ontstaan in de keuken toen daar een pan met boter vlam vatte. Het vuur werd aangewakkerd door de afzuigkap boven het for nuis. De zeer snel aanwezige vrijwillige brandweer kon niet voorkomen dat keuken, hal, de slaapkamers op de. eerste etage en de zolder verdieping uitbrandden. Om twaalf uur was de brandweer de brand meester. GEWOND Een 50-jarige Leide- naar is gisteravond gewond ge raakt aan het linkeroog bij een botsing aan de Rooseveltstraat in Leiden. Ook zijn bril, met een waarde van 700 gulden, werd daarbij vernield. De LeidenaaF fietste op de Rooseveltstraat en draaide linksaf de ventweg langs de Vijf Meilaan op. Hij werd daarbij gesneden door een 12-ja- rige andere fietser en kwam ten val. LEIDERDORP - Kleuterschool de "Engelenbak" in Leiderdorp zal worden gesloopt. Volgens een woordvoerder van de ge meente Leiderdorp verkeert de school in zodanig slechte staat dat opknappen zinloos is. Het college van B en W van Leider dorp heeft het besluit om het ge bouw te slopen in een extra ver gadering genomen. De kleuter school zal worden samenge voegd met de "Engelendael- school". Als gevolg van het verdwijnen van de school van de Mauritssingel zullen de verkeerslichten bij de oversteekplaats eveneens wor den verwijderd. Door de sluiting van "De Engelenbak is er name lijk geen sprake meer van grote aantallen kinderen die de singel dagelijks moeten oversteken. Volgens de gemeente zal voor de verkeerslichten een bestemming elders in Leiderdorp worden ge zocht. Er wordt ondermeer ge dacht aan de "beruchte" over steekplaats op de Voorhoflaan. "Maar de plaatsing is een politie ke beslissing", aldus een ambte naar van de gemeente. Een van de units voor de tijdelijke huisvesting t wordt op zijn plaats gezet. bewoners van het Oegstgeester bejaardenhuis Hofwijck OEGSTGEEST - De eerste zeven vervangende woningen voor het Oegstgeester bejaardentehuis Hofwijck zijn gisteren op het grasveld aan de Irislaan in Oegst geest geplaatst. De tijdelijke huisvesting, die ongeveer twee jaar gebruikt gaat worden, is no dig omdat het bejaardencentrum aan de Hazenboslaan een zeer grondige opknapbeurt moet on- dergaan. De bedoeling is dat op 1 oktober alle 84 bejaarden van het hoofd gebouw naar de dan uit ongeveer 100 units bestaande tijdelijke huisvesting zijn verhuisd. Naast de kamers zal het gehele com plex bestaan uit een openbare ruimte, een personeels- en dienstruimte, een ziekenafdeling en een keuken. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per oost f 322.90 Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers 0.05 Directie: G. Koopman Adj.dir N Quakemaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren R D Paauw. WFJ Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) W F J Wirtz P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schiama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen irrespondenten o

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2