LEIDSCH DAGBLAD België sluit grens voor vuil Geruchten over aftreden Begin Zevende militair overleden na ontploffing mijn Noordwijk geplaagd door veel kleine criminaliteit Afvalresten Leidse regio niet meer naar Wallonië Psychologische druk van Amerika op Cuba en Nicaragua 1001 uitlaten. ~SPS -AUTOWARENHUIS Israëlische troepen voor deel uit Libanon Hartoperaties niet vergoed Oproep aan toeristen: geen foto's met apen ZIGEUNERS (Ml Het Motorhuis WOENSDAG 20 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37142 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A0 Leiden Voor tel.nrs. zie colofon JERUZALEM (GPD) Er wordt in Jeruzalem hardnekkig over gespeculeerd dat premier Be gin binnenkort zal aftreden. Officieel wordt dit nadrukke lijk ontkend. Begin wordt za terdag 70 jaar en heeft bij het begin van zijn tweede ambts termijn, twee jaar geleden, ge zegd zich op zijn 70ste veijaar- dag te zullen terugtrekken. Later is hij daar echter weer op terug gekomen. Maar binnen het kabinet en ook binnen Be gins Cheroet-partij wint de me ning grond dat de premier van wege zijn psychische zowel als zijn lichamelijke gesteldheid binnenkort zijn aftreden zal aankondigen. Als belangrijkste kandidaat om Begin op te volgen, wordt minister van buitenlandse za ken Shamir genoemd. Deze wordt gezien als overgangs premier. Andere kanshebbers zijn minister van defensie Arens, vice-premier Levi en minister van financiën Arridor allen van Begins Cheroet-par tij. (zie ook pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/SCHEVËNINGEN De badplaatsen Noordwijk en Scheveningen zijn deze zomer het doelwit van kleine crimine len. Diefstallen van fietsen en bromfietsen, stelen uit auto's, vechtpartijen en beschonken au tomobilisten bezorgen de politie korpsen van beide badplaatsen handenvol werk. In Noordwijk heeft de politie vanaf vorige week vrijdag tot gisteren 32 aanhoudingen verricht. Vol gens een woordvoerder van de Noordwijkse politie worden vrij willigers ingezet om de crimina liteit te lijf te gaan. Bij de Sche- veningse politie wordt onder zocht hoe groot de omvang is en wat er tegen kan worden gedaan. Volgens de Noordwijkse politie zijn de meeste arrestanten af komstig uit de grote steden. Het betreft vooral jongeren rond de twintig jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - België gaat zijn grenzen sluiten voor de invoer van Nederlands afval. In navolging van Vlaanderen heeft nu ook de deelregering van Wallo nië besloten een halt toe te roepen aan het onbeperkt storten van Nederlands vuil, dat voor het grootste deel uit Zuid-Holland afkom stig is. SANTIAGO Omringd, door vra gende journalisten verliet de Chi leense vakbondsleider Rodolfo Seguél vannacht de gevangenis. Seguel, de voorzitter van de Chi leense vakbond van kopermijn werkers, werd vorige week vrij dag gearresteerd, een dag na de eerste nationale protestactie te gen het bewind-Pinochet. Seguel had die georganiseerd. Seguel werd tegen betaling van een borgsom van 5000 peso ongeveer 190 gulden) vrijgelaten op last van het Hof van Beroep in San tiago. Het gerechtelijk onderzoek tegen hem loopt echter gewoon door. Hij wordt ervan beschul digd de binnenlandse veilig heidswetten te hebben geschon den. De staatskopermaatschappij heeft Seguel en een dertigtal andere vakbondsleiders ontslagen, maar desondanks handhaaft de bond hem als voorzitter. (foto anp> Valpartij Johan van der Velde ALPE DHUEZ (GPD) Johan van der Velde is vanochtend tijdens de achttiende etappe van de Tour de France van Alpe dHuez naar Morzine gevallen. Volgens de eerste berichten zou hij bij die valpartij hersenletsel heb ben opgelopen. Van der Velde kwam ten val tij dens de afdaling van de Made leine na 84 kilometer koers. Via de Tourradio werd onmiddel lijk om een helikopter ge vraagd. De Nederlandse cou reur, die momenteel de dertien de plaats in het algemeen klas sement bezet was na zijn val nog wel bij bewustzijn. Zonnig Droog en zonnig, minimumtempera tuur omstreeks 12 graden, middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige wind, wind kracht 3 uit uiteenlopende richtin gen. Morgen is het droog en zonnig. Een hoge- drukgebied is boven de Noordzee in ons land tot ontwikkeling gekomen en geeft het weer opnieuw een zomers ka- Vannacht daalt de temperatuur in de koele lucht die zich nog boven ons land bevindt tot onar"tnr 12 graden. Morgen dringt warmere lucht het land binnen en stijgt de temperatuur in de middag tot rond de 24 graden. Zon op 5.45, onder 21.47 uur; maan op 19.24, onder 2.37 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.24 en 14.05 uur, laagwater om 9.28 en 22.09 uur. WASHINGTON (UPI/DPA) - De Verenigde Staten zullen binnen kort grootscheepse militaire oe feningen houden in Midden- Amerika en het Caribisch ge bied. Deze oefeningen zijn be doeld als "een psychologische dreiging" tegenover Nicaragua en Cuba. Met de oefening willen de VS aantonen in staat te zijn de wapenleveranties, die vol gens president Reagan van Cu ba via Nicaragua naar het linkse verzet in El Salvador gaan, te verhinderen, (zie pagi na 9). Nicaragua lanceerde gisteren een vredesplan voor Midden-Ameri- ka. In grote lijnen stemt dit over een met de voorstellen van de presidenten van de Contadora- groep. In een rede tijdens de vierde veijaardag van de Sandi- nistische revolutie zei Daniel Or tega, leider van de junta van Ni caragua, dat zijn land onmiddel lijk bereid is met alle betrokken landen in Midden-Amerika over leg te plegen. Tot dusver was de regering in Ma nagua alleen bereid tot een ge sprek met de Verenigde Staten en met Honduras, landen die vol gens de regering de veiligheid van Nicaragua bedreigen. Ook wil Ortega dat alle landen de wapenleveranties aan de strij dende partijen in El Salvador stopzetten, dat militaire hulp in welke vorm dan ook wordt beëindigd en dat er een verbod komt op alle buitenlandse mili taire bases in Middenamerikaan- se landen. Ortega wil dat het vredesplan wordt besproken met de leden van de Contadoragroep, die op 28 en 29 juli weer vergadert in Panama. Met ingang van 14 augustus is het alleen met een speciale vergun ning nog mogelijk het afval naar Wallonië af te voeren. Daardoor dreigt de Leidse vuilverbranding in moeilijkheden te komen. Het onverbrandbare residu aan vuil uit de Leidse ovens (vliegas en slakken) werd tot nu toe naar België afgevoerd; eerst naar Vlaanderen en toen dat per 1 april van dit jaar werd verboden, naar Wallonië. De directeur van de vuilverbran ding, F. van Overmeire, consta teerde enige tijd geleden dat de vuilverbranding dicht zal moe ten gaan als er geen uitweg meer is voor het residu. Hij onderzoekt in opdracht van de negen ge meenten die samen het regionale bestuur van de vuilverbranding vormen de mogelijkheid om het afval dan meer in zijn geheel in België te verwerken. Het besluit van de Waalse deelre gering lijkt dat bij voorbaat on mogelijk te maken. Tot genoe gen overigens van het provincie bestuur van Zuid-Holland. "Met zorg" heeft de provincie de laat ste jaren geconstateerd dat niet alleen onverbrandbaar vuil naar België is afgevoerd, maar ook af val dat wel via de installaties in de provincie zou kunnen worden verwerkt. Deze installaties, met name in Rijnmond en Den Haag hebben nog capaciteit over. Het feit dat afval naar België kon gaan, is er volgens het provincie bestuur ook debet aan dat het oprichten van stortplaatsen voor moeilijk verwerkbaar afval tot nu toe zo moeizaam van de grond is gekomen. Op dit moment is het totstandbrengen van zo'n stortplaats in Dordrecht in voor bereiding. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, vinden dat binnen twee jaar de stortcapaciteit in Zuid-Holland op peil moet zijn. Daarom moet er in het noordelijk deel van de provincie een stortplaats bijko men; onderhandelingen daar over zijn gaande met de gemeen te Zoetermeer. Tot zolang moet het mogelijk zijn, aldus het pro vincie-bestuur, om ontheffing te krijgen van het verbod om vuil in Wallonië te storten. De negen gemeenten die van de Leidse vuilverbranding en dus van de afvoermogelijkheid naar Wallonië gebruik maken, zijn: Leiden, Leiderdorp, Voorscho ten, Zoeterwoude, Alkemade, Sassenheim, Valkenburg, Oegst- geest en Warmond. Het vuil uit de meeste gemeenten in de Bol len- en Kuststreek wordt naar Drente afgevoerd. Het afval uit Alphen aan den Rijn en omlig gende gemeenten wordt via de installatie in Rijnmond ver werkt; het residu hiervan wordt ook naar Wallonië gebracht. 22 PAGINA'S Desi Bouterse "Ik ben 's werelds liefste Dracula" PAGINA 5 Wachtgeld voor ambtenaren lager PAGINA 7 "Debategate" nog geen "Watergate" Verkoop auto's 16 procent hoger PAGINA 19 Bel voor de scherpste prijzen HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). JERUZALEM (UPI) - De regering van Israël heeft vandaag de plan nen goedgekeurd voor een ge deeltelijke terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten in Li banon. De secretaris van het kabinet, Dan Meridor, liet weten dat "de rege- UTRECHT (ANP) - De Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft haar leden laten weten dat harttransplantaties niet in het zieken fondspakket zitten. De kosten worden dus niet vergoed. De VNZ concludeert dat uit een brief van voormalig minister Gardeniers van volksgezondheid aan de Ziekenfondsraad. Daarin stelde zij dat zij ervan uit gaat dat voor het opnemen van hart transplantaties in het ziekenfondspakket een aparte wijziging nodig is. Vorige maand ontstond rumoer rond een 27-jarige hartpatiënt, die zijn ruilhart niet door het ziekenfonds vergoed kreeg, waarna de sociale dienst in zijn woonplaats insprong om de operatie alsnog mogelijk te maken. ring het plan heeft goedgekeurd tot herstationering van de Israë lische strijdkrachten in Libanon zoals voorgesteld door de gene rale staf'. De details van dit plan zullen worden vastgesteld door de premier, de ministers van de fensie en van buitenlandse za ken. Volgens berichten in de Israëlische pers zal het terugtrekken van de troepen uit het Shouf-gebergte in Centraal-Libanon en uit de omgeving van Beiroet in fasen worden uitgevoerd en ongeveer twee maanden duren. Eerder liet Israël weten dat het niet zou overgaan tot gedeeltelijke te rugtrekking zonder overleg met de Verenigde Staten en Libanon. Een Israëlisch dagblad schreef dat de regering in Beiroet onoffi cieel heeft ingestemd met hersta tionering van Israëls leger. 'T HARDE (GPD) - Het aantal doden na de ont ploffing van een mortier mijn maandag in het schietkamp 't Harde is op gelopen tot zeven. Zes van hen werden op slag ge dood, gisteravond bezweek in het ziekenhuis de 21-jarige sol daat N. Schumacher uit Den Hel der. Eén militair verkeert nog in levensgevaar. Van de acht min der zwaargewonden mogen van daag enkelen naar huis. Het is voor de militaire onderzoe- kinstanties nog steeds een raad sel hoe de mijn in het oefenlo kaal is terecht gekomen. De Ex plosieven Opruimings Dienst heeft in het leslokaal inmiddels een kistje met twee mortiermij nen gevonden; een echte en een oefenexemplaar. In afwachting van de resultaten van het onder zoek naar het gebeuren in 't Har de mogen geen mortiermijnen gebruikt worden. Deze dienstor der geldt zowel voor scherpe als voor oefenmijnen. Verwacht wordt dat de uitslag van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp volgende week be- kehd is. De marechaussee houdt het voorlopig op een „dramati sche vergissing". Men houdt rekening met de moge lijkheid dat het kistje per abuis verkeerd is gevuld (scherpe en oefenmijnen zijn duidelijk in kleur en vorm van elkaar te on derscheiden) of dat de mijn niet in de goede kleur was geverfd. Volgens collega's in de legerplaats 't Harde was de omgekomen wachtmeester De Bakker een er varen en serieuze instructeur. Een van hen verklaarde gisteren dat in 't Harde pas sinds kort bij de les over mijnen ook een mor tiermijn wordt gedemonstreerd. Volgens de legervoorlichtings- dienst gebeurt dat echter al sinds 1971. Minister De Ruiter (defensie) heeft toegezegd de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk te informeren over de resultaten van het onder zoek. Bouwmaterlalenhandel BENNINK Velux dakramen met 5% korting Velux rolgordijnen grlndtegels v.a. 3,95 Hoofdstraat 130 Leiderdorp Tel. 071-895420 DEN HAAG (GPD)- Het We- reldnatuurfonds heeft een op roep gedaan aan toeristen in Spanje om zich in dat land niet te laten fotograferen met jonge chimpansees. Volgens de natuurorganisatie worden de jonge apen illegaal uit Afrika gesmokkeld. Om ze te vangen worden de moeders en ook andere leden van de apengroep doodgeschoten. De chimpansees worden door de fotografen in kinderkleren gestoken en vervolgens in de armen van argeloze toeristen gedrukt. De dieren worden tn bedwang gehouden met be hulp van kalmeringsmidde len en gedood als ze volwas sen zijn, aldus het Wereldna- tuurfonds. De Spaanse wet verbiedt derge lijke praktijken, maar de controle is onvoldoende. Het fonds vraagt de toeristen plaatselijke autoriteiten in te lichten bij het zien van foto grafen met chimpansees. Meestal worden de dieren dan in beslag genomen en on dergebracht in een opvang centrum. De Utrechtse officier van J&yjgL justitie mr. M.A.A. van Capelle heeft zich in het Tijdschrift voor de Politie een opmerkelijke generalisatie laten ontvallen ten opzichte van "de zi geuners". De officier heeft zich in lovende be woordingen uitgelaten over een rapport van de gemeente Epe, waarin zigeuners als onbetrouwba re sujetten worden afgeschilderd: ze hebben geen begrip van tijd, houden zich niet aan afspraken, hebben constant geldgebrek, en verslonzen en vernielen alles. De karakterschets is daarmee niet compleet, want ze kunnen ook niet abstract denken, maar leven van dag tot dag. De officier sluit zich vervolgens aan bij de conclusie van het rapport: de begeleiding van zi geuners deugt niet, ze moeten har der worden aangepakt en, in het geval overtreding, direct worden Hoewel academici is geleerd genera lisaties zorgvuldig te vermijden, waren de colleges hierover kenne lijk niet aan de Utrechtse officier besteed. Zijn pleidooi voor een an dere benadering van een bepaalde bevolkingsgroep is gebaseerd op een rapport dat is voortgekomen uit de ervaringen met slechts één zi geunergezin in de gemeente Epe. Het behoeft geen betoog dat dit een te smalle basis vormt voor een oor deel over een hele minderheid, nog afgezien van de vraag of het niet zinniger zou zijn de begeleiding van zigeuners per geval te bekij ken. Juist van een officier van justitie mag worden verwacht dat hij zorgvuldig omspringt met de feiten alvorens tot een oordeel te komen. Mr. Van Capelle is wat dat betreft duidelijk in gebreke gebleven. Zijn bewering dat het ministerie van WVC het rap port van de gemeente Epe "min of meer" heeft verdonkeremaand, is een slag in de lucht. Bovendien ontbreekt hem het bewijs voor zijn stelling dat elk rapport dat strijdig is met de opvattingen van het depar tement, daar onder tafel wordt ge werkt. Bedenkelijker is het dat Van Capelle de generalisaties en naar racisme riekende terminologie in het rapport deelt. Hij mag zijn bijdrage in het Tijdschrift voor de Politie dan op persoonlijke titel hebben geschre ven. als lid van het Openbaar Mi nisterie kan hij het zich niet veroor loven onvoldragen uitspraken te bezigen op een gebied waar hij, in functie, een uitgesproken verant woordelijkheid heeft. Dat brengt verwarring, doet afbreuk aan de geloofwaardigheid van het justieel apparaat en bevestigt vooroorde len. Het verdient daarom wellicht aanbe veling dat het Openbaar Ministerie alsnog een onderzoek instelt naar de uitspraken en beweegredenen van mr. Van Capelle. Dat zou de duidelijkheid ten goede kunnen ko men. Bovendien zou het soortgelij ke generalisaties in de toekomst tot een minimum kunnen beperken. Tenslotte zou het ook voor het Open baar Ministerie reuze vervelend zijn als alle officieren van justitie racis ten werden genoemd naar aanlei ding van de uitspraken van één en kele officier. UTOVERHUU Luxe en bestel Gratis Inzittenden verzekering vondellaan80. Leiden Tel 071-769313 Twee m abonnee®"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1