c De nieuwe Peugeol 205 Verrassende Corolla Vakmanschap herken je zo. AUTO D- "Echt brand" bij Toyota Peugeot 205 GL: sober, degelijk en opvallend rustig Gemeenteraad Doorn tevreden Ford Orion >i V7TA V rVTUAU WOENSDAG 20 JULI 1983 Varia Samengesteld door Koos Post Middenklasser van Hyundai De Hyundai-fabrieken in Ko rea beginnen dezer dagen met de bouw van een nieuwe, grote middenklasser. De Ita liaanse ontwerper Giorgic Giugiaro tekende het model, Mitsubishi zorgde weer voor de techniek. De wagen gaat Stellar heten en zal voorlopig alleen op de Ko reaanse thuismarkt worden verkocht. Pas later in het jaar zal met de export worden be gonnen. Naar verwachting zal de Stellar in de loop van de komende herfst de Neder landse markt bereiken. Gegoochel met namen Er wordt in het autowereldje flink gegoocheld met namen. Men zal zich wellicht nog de moeizame weg herinneren die Simca heeft moeten gaan om Talbot te kunnen worden. De daarbij opgedane slechte ér- varingen heeft Nissan er toch niet van kunnen weerhouden de merknaam Datsun te laten schieten om over de hele we reld als Nissan te worden er kend. Nu lees ik in "De Autokam pioen" dat Toyo Kogyo in Hi- rosjima een omgekeerde pro cedure in werking gaat zet ten. Daar wil men die hier vrij onbekende fabriéksnaam laten vallen om alles geheel onder de noemer Mazda te kunnen brengen. En ik heb ook nog bericht gekre gen uit Gouda dat BL Neder land binnenkort geen British Leyland meer zal zijn maar "Austin Rover Nederland", de importeur van Austin, MG, Triumph, Rover, Jaguar, Land Rover en Range Rover. Continental-band voor snelle auto's Continental brengt een nieuwe band voor snelle tot zeer snel le auto's op de markt. Hoewel in Nèderland niet harder dan 100 km per uur mag worden gereden is het toch wettelijk verplicht HR ofVR banden te monteren op auto's die een topsnelheid hebben van meer dan 180 of 210 km per uur. Het aantal autotypen dat die snelheden kan bereiken is groeiende. Vandaar dat Con tinental met deze banden is gekomen, die herkenbaar zijn aan een gele Q op de zijkant. Contouren van een klaverblad werkzaamhed- De Leidse fotograaf Frans Rombout maakte kortgeleden deze indrukwekke nde plaat. Hij fotografeerde vanuit de richting Rijswijk in de richting Leiden. Rechts derhalve de autoweg naar Utrecht, links de aansluiting met de Utrechtsebaan in Den Haag. Het zal nog enkele jaren duren voor alle kunstwerken zijn voltooid. De autobranche is er zelf schuldig aan dat wat als "nieuw" wordt aange kondigd met de nodige reserve moet worden be jegend. Het begrip wordt te vaak en te ge makkelijk gehanteerd. "En dan gaat het net als met dat jongetje dat als maar brand riep. Toen er werkelijk brand was ge loofde niemand hem zei Toyota-importeur Evert Louwman dezer dagen toen hij de zoveel ste editie van de Toyota Corolla aan de pers pre senteerde. Een echt nieuwe auto. Louwman maakte er nog veel meer woor den aan vuil om zijn toehoor ders ervan te overtuigen dat "er werkelijk brand was bij Toyota". Dat alleen nog maar de naam is overgebleven van de verschillende voorgangers, die tezamen ervoor hebben ge zorgd dat de Corolla achter de kever van Volkswagen (20 mil joen) en de befaamde T-Ford (15 miljoen) met 10 miljoen ver kochte exemplaren de derde plaats op de wereldranglijst inneemt. Lange tijd was het ook de beste verkochte auto ter wereld, maar sinds de Escort als we- ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap Na opstappen burgemeester DOORN (ANP) - De gemeenteraad van Doorn vindt dat jhr. mr. A.B.F. Elias er wijs aan heeft gedaan ontslag te vragen als burgemeester van die plaats. In een verklaring zeggen de gezamenlijke fractieleiders van de raad dat met deze stap van Elias het goed functioneren van het gemeentebestuur wordt gediend en de nodige rust kan terugkeren. Aanleiding tot zijn verzoek tot ontslag was het recente bedanken van mr. Elias als lid van D'66. De raad was toch al niet gelukkig met zijn benoe ming omdat deze in het geheel niet overeen kwam met de door de raad gemaakte profielschets. De Peugeot 205 GL die ik enige tijd ter beschikking heb gehad, trok meer dan normale belang stelling. Niet zo gek, de wagen is hier nog niet eens te koop. Hij komt in september of okto ber. In Frankrijk wordt deze 205 al een tijdje geleverd. Officieel heet het dat de verkoop daar zo goed gaat dat de exportlanden nog niet kunnen worden be diend. Waarschijnlijker lijkt het dat Peugeot de weg volgt die meer automerken gaan: eerst een tijdje op de thuis markt proberen - zodat alle kinderziekten eruit zijn en dan pas de buitenlandse boer op. Peugeot Talbot Nederland (in Utrecht) had echter zo'n wagen in huis en natuurlijk wil je dan wel eens ervaren hoe die 205 is geworden. Het experimentele model VERA dat begin van dit jaar te zien was op de personenauto-RAI in Amsterdam - is duidelijk het prototype geweest van de ze 205, die volgens de fabriek tussen de 104 en de 305 moet worden geplaatst maar in feite een doorontwikkeling is van de 104, die hij te zijner tijd ook volledig zal gaan vervangen. Voorlopig blijft de 104 echter nog verkrijgbaar. Een nadeel aan het rijden van zo'n model vóór de officiële in troductie is echter dat er nog maar weinig over de prijs valt te zeggen. De beslissende auto bazen wachten altijd tot het laatste moment met het invul len van het prijskaartje. Vast staat wel dat de 205 vijf tot tien procent duurder wordt dan de 104. Geschat mag worden dat de kaalste editie in de buurt van de vijftien mille zal komen. Ik praat dan over een wagen met een motor van 954 cc inhoud en zonder enige luxe aan boord. Daarboven staan de L en de GL met een 1124 cc mo tor van 50 pk. De door mij gere den 205 GL heeft een kracht bron van 1360 cc van 60 pk en is al wat heel wat meer aange kleed. Later dit jaar komen ook nog een luxueuze SR met een eveneens 1360 cc motor, die echter 80 pk kan produceren, en een leuk in de luxe zittende diesel. Over de prijzen van deze duurdere mo dellen is echter helemaal nog niets te zeggen. Laat ik me derhalve maar bepa len tot de 205 GL. Een alleraar digste auto om te zien, dat moet ik zeggen. Een klein, wat bol model met een sterk aflo pende neus. Met een lengte van 371 cm nog net geen 10 cm langer dan de 104. De lucht- weerstand is laag: een cw- waarde van 0.35 is zeer gunstig voor een auto van dit formaat. RIJ- IMPRESSIE Dat vindt ook zijn weerslag in het brandstofverbruik. Met zelfs een uitschieter van 1 op 16. Gemiddeld zal het verbruik schommelen tussen de 1 op 14 tot 15. Ook al niet beroerd. De aankleding van deze GL vind ik echter uiterst sober. Wat echt noodzakelijk is zit er wel in maar toch ook nuttige en ze ker prettige informatie als tem peratuur, toerentallen en de tijd zal men vergeefs zoeken. Wie zulke aanwijzingen op het dashboard wil zal op de SR moeten wachten. De stoelen zitten goed. Bijna on Frans stevig. Lijnrecht afkom stig uit de reeds genoemde ex perimentele VERA. Voor mü hadden de zittingen wel wat langer gemogen en de leuning wat meer om de rug mogen sluiten, maar er is goed mee te leven. Temeer omdat de ruim te binnenin niet tegenvalt. Ook niet achterin. Zelfs een lange collega kon zijn benen daar goed kwijt en hij klaagde ook niet over de hoogte van het pla fond. ADVERTENTIE De Sedanversie van de nieuwe Toyota Corolla op de voorgrond, daarachter de z.g. liftback. De besturing (tandheugel) is erg direct en uiterst exact. Zelfs bij hogere snelheden kan men het stuur zo nodig met één vinger bedienen. De versnellingspook is heel gemakkelijk geplaatst, de rechterhand valt er als het ware bovenop. De schakeling gaat uiterst soepel, alleen zit de eerste versnelling wel erg diep in het vooronder. In de 205 GL heeft men de be schikking over een vjjfbak. Heel plezierig, alleen moet men er wel rekening mee hou den dat met het inschakelen van de vijfde versnelling elke trekkracht wordt ingeleverd. Om de naald sneller op de 150 km te krijgen (de uiterste top) moet men op de vierde ver snelling terugvallen, hoewel die ook al niet zo bijster veel heeft te bieden. Bovendien geeft dat meer geluid. En dat is nu juist de kracht van een vijf de versnelling: minder toeren en daardoor minder geluid en brandstof. Overigens valt steeds weer op hoe rustig en soepel die motor (met elektronische ontsteking) zijn werk blijft doen. Ook als men wat meer van zijn krach ten vergt. Zelfs al gaat men tot het uiterste, dan nog blijft het prettig stil in de cabine. We konden op die hoge snelheden zonder stemverheffing ons ge sprek voortzetten en dat is een luxe, een comfort die men niet in alle kleinere auto's tegen komt. Alles bij elkaar moet ik zeggen dat het een zeer aantrekkelijke, goed geveerde en leuk zuinige auto is geworden, die vast op de weg ligt en veel comfort heeft te bieden. De ruimte voor passagiers en bagage is zeer aanvaardbaar voor een auto van die toch geringe afmetin gen. De prijs zal ten slotte moeten uit maken hoe deze wagen mee kan in de strijd met zijn zeer uitgebreide concurrentie. En in die strijd zullen de niet al te royale prestaties en de wat kaal aandoende uitrusting natuur lijk wel meetellen. reldwagen is verschenen heeft Toyota die eer aan Ford moe ten laten. Totaal De grootste Japanse autofabriek heeft het aangedurfd het bij zonder populaire model totaal te vernieuwen. Zelfs de achter wielaandrijving is verlaten. De Corolla heeft nu een dwarsge- plaatste motor met voorwiel- aandrijving: Verder is de car rosserie ingrijpend veranderd, het interieur sterk gewijzigd en ook aan de techniek is heel wat gedokterd. Alles bij elkaar heeft Toyota een verrassend frisse en aantrekke lijke middenklasser gemaakt. Er zijn drie modellen. De se dan met een lage neus, sterk hellende voorruit, opvallend steile achterruit en vrij hoge achtersteven. Voorts is er een vijfdeurs (de z.g. liftback) en een supersnelle, zeer luxueuze coupé. De koper kan kiezen uit drie compacte lichte motoren: twee benzinemotoren van 1300 cc (69 pk - top 155 km per uur) en 1600 cc (84 pk - 170 km per uur) en een diesel van 1800 cc (50 pk - ook een top van 155 km per uur). De prijslijst begint bij 17Vfe mille voor de simpelste 1300. Voor een 1600-sedah moet men 20 mille of meer neertellen en de goedkoopste diesel ligt rond de 23 mille. Vuurverzinkt staal De fabriek heeft om roestvor- ming zoveel mogelijk tegen te gaan gekozen voor zogenaamd vuurverzinkt staal. Dat is staal dat bij 1300 graden Celsius wordt verzinkt waardoor de ij zer- en zinkmoleculen zich be ter met elkaar verenigen. Voorts is de bodemplaat voor zien van een pvc-bescherm- laag. Om zo nun mogelyK lawaai aan boord te hebben hebben de constructeurs niet alleen alles gedaan om de motoren zo rus tig mogelijk te maken maar zijn ook de uitlaten voorzien van flexibele verbindingen. De wagen heeft - natuurlijk, zou ik bijna zeggen - tandheugel besturing, en onafhankelijke wielophanging zowel voor als achter. Aan de achterkant zor gen dubbele draagarmen en veerpoten voor extra stabili teit. één met een vermogen van 124 pk, wat goed is voor een top snelheid van rond de 200 km per uur. Dat is dan te danken aan de totaal zestien kleppen (vier aan elke cilinder), die worden bediend door twee bo venliggende nokkenassen met getande voorwielaandrijving. Voorts heeft de motor een verfijnde elektronische benzi- ne-injectie en een elektroni sche ontsteking. Bijzonder is ook het variabele ïn- laatsysteem, de methode waar mee Toyota er voor zorgt dat zo'n sterke krachtbron ook in de lagere toerentallen doelma tig kan functioneren en gêen overcapaciteit produceert De prijs voor dit technische hoog staande snelheidsmonster is nog niet bekend. Nadelen Het is dus de eerste Corolla met aandrijving op de voorwielen. Ervaren automobilisten weten dat aan dat concept ook wat minpunten kleven. Chef-ont wikkelaar Agetsuma was spe ciaal naar Nederland overge komen om te vertellen hoe Toyota bijvoorbeeld de plotse linge overstuurneiging bij gas loslaten in een snelle bocht en het sterk centrerend effect op het stuur bij felle acceleratie technisch te lijf is gegaan. Maar opvallender is toch het re sultaat dat de Japanners heb ben behaald in hun poging de vaagheid van schakeling die de voorwielaandrijverskenmerkt weg te werken. Ze hebben z.g. "bowdenkabels" gebruikt Daarmee kunnen schakelbe wegingen zeer direct op de bak worden overgebracht Het is zeer duidelijk te merken bij het schakelen. De coupé - die wat later lever baar zal worden - heeft ook een 1600 cc motor, maar wel ♦Ford Orion. Heel wat minder nieuw dan de hierboven genoemde Corolla is de Orion van Ford, waarmee de dealers tegen het einde van deze week kennis zullen ma ken. De komst van deze Orion was al lang bekend. Heel betrouwba re tekeningen hebben al maan den geleden in autobladen ge staan. Bovendien heeft Ford ei geen echt geheim van gemaakt dat er een Escort-met-kont op komst was, al hebben de men sen van Ford wel bezwaar te gen zo'n populaire omschrij ving, die volgens hen geen recht doet aan de nieuwe ver schijning in de Ford-stal. Zij plaatsen de Orion in het gat dat zij zien tussen de Escort en de Sierra. Een feit is dat door de pittige prijsstelling van de Sierra voor velen, die eens heb ben geprofiteerd van de Bravo- aanbiedingen in de Taunus- klasse, de overstap van Taunus naar Sierra nu financieel te gortig bleek. "Voor hen is kennelijk de Orion bedoeld, die wat prijs betreft ook tussen de Escort en de Sierra terecht zal komen. In eerste instantie zullen de dea lers kennismaken met erg compleet aangeklede Orions met een 1300 of een 1600 cc motor. Later in het jaar waar schijnlijk in oktober) zal dan een uitvoering met een ir\jec- tie-mOtor volgen. Er staat ook een bijzonder zuini ge dieselversie op stapel. De daarin geplaatste 1600 diesel motor is geen aangepaste en tot diesel omgebouwde versie van een bestaande benzinemo tor, maar een geheel nieuwe krachtbron die is ontwikkeld zonder de noodzaak om van hetzelfde basisontwerp gelijk tijdig een benzineversie uit te brengen. Er zullen in het Britse Dagenham 150.000 van deze diesels elk jaar worden ge bouwd. Volgens de fabriek is de Orion met deze dieselmotor de eerste produktie-auto die by een con stante snelheid van 90 km per uur 1 op meer dan 25 kan ha len... A A f" staat in augustus klaar bij Uw maanden Bovag.garantle i'^WL I Donderdagavond koopavond. Financiering mogelijk. Oegstgeesterweg/Maredijk 175, Leiden. Tel. 071 -212911

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15