Vermeulen inzet bestuursrel LFC Bestemmingsplan sneller verwerkt Herman van der Capellen redt zich net Financieel overleg EG stelt Ruding tevreden 'Wild' kamperen Zege Timman Mark Gijswijk zeilt naar derde plaats LOTTO In tennistoernooi van Hillegom Spuitbusverf te hardnekkig "ZeelancLbrug wel stevig" Grote leegloop uit Spaanse gevangenis Leenrecht WOENSDAG 20 JULI 1983 LEIDEN - Zonder het zelf te beseffen is trainer Cees Vermeulen de aanleiding geweest van een bestuurs rel bij LFC, vorige week in de kantine van de Boshui- zerkadeclub. Tegenstan ders van het aanblijven van de Leidse oefenmees- ter confronteerden de clubleiding op de buiten gewone ledenvergadering met kritische opmerkin gen, waarop voorzitter Klunder en secretaris Nieuwenburg besloten hun functie neer te leg gen. Laatstgenoemde blijft voorlopig buiten bestuursverantwoording de administratieve handelingen verrichten, Klunder heeft met onmiddellijke ingang alle taken van zich afgeschoven. Inmiddels is een commissie van goede dien sten operationeel, die zo snel mo gelijk een volwaardig bestuur hoopt te formeren. "Als bestuurslid moetje een olifan tenhuid hebben", geeft Henk Nieuwenburg uitleg van zaken, "je moet veel kunnen verdragen. Vooral bij een vereniging als LFC, waar toch veel moeilijke jongens rondlopen. Maar de maat was vol. Op een gegeven moment was niets goed. Alles kregen we voor onze voeten ge gooid. Meteen dacht ik: ik stop ermee, dit kan ik niet meer aan. Even heb ik nog getwijfeld om aan te blijven, maar toen Albert (Klunder) met zün ontslagbrief ARNHEM - Jan Timman heeft zich gisteren weer naast de Hongaar Sax genesteld aan kop van de groep schakers die deelneemt aan het inter nationale grootmeestertoer- nooi in Arnhem. Terwijl John van der Wiel zijn concurrent Sax remise afdwong, won Timman van de Amerikaan Henley, waarmee hij zijn puntentotaal op 3,5 bracht na vier ronden. Van der Wiel kwam remise overeen met De Boer. kwam, besloot ik ook te stop pen". Waarmee voor LFC de zomer aan brak zonder zonneschijn. Het vertrek van de twee 'zwaarge wichten' maakte de derdeklasser stuurloos. En dat allemaal omdat een groep ontevreden 'kanaries' het hoofd van oefenmeester Ver meulen eiste. Diens contract ech ter was in februari met één jaar verlengd na een voor Vermeulen positief verlopen enquête onder de spelers. Veruit de meerder heid (83%) was voor het aanblij ven van de trainer. De wijze waarop het LFC-bestuur die enquête heeft uitgeschreven, was de reden voor de verhitte discussie. Oud-speler Aad Her mans, die in het afgelopen sei zoen als grensrechter en elftalbe geleider heeft gefunctioneerd, heeft helemaal geen formulier gezien. "En dat is toch belache lijk", vindt hij. "Met Nol Duffels was ik bij het eerste elftal betrok ken. Maar wij werden gewoon buitengesloten. Door de trainer en door het bestuur. Voor de jon gens hebben Duffels en ik het seizoen afgemaakt. Maar voor de nieuwe competitie zijn we niet meer beschikbaar. Samenwer king met Vermeulen is niet mo gelijk. Hij is onmenselijk". "Niet iedereen heeft zo'n formulier ontvangen", ontvouwt doelman Peter van der Wal. "Volgens die enquête waren twee, hooguit drie man tegen Vermeulen. In werkelijkheid waren er veel meer tegenstanders. Op een of andere manier hebben die jon gens niet mogen meebeslissen. Ik weet niet of dat opzet is ge weest van het bestuur. Maar het is in elk geval niet geheel eerlijk gegaan". Henk Nieuwenburg weerlegt de bewering van Van der Wal. "We hebben op een trainingsavond een aantal formulieren uitge deeld. De jongens moesten de "vragen beantwoorden en meteen hebben we ze weer ingenomen. De meesten waren vóór Vermeu len, waarop wij besloten het con tract met hem te verlengen. Achteraf zijn sommigen met ver wijten gekomen. Ze hadden graag mee willen beslissen. Wij vinden dat we het eerlijk hebben gedaan. Het bestuur heeft naar eer en geweten gehandeld. Wij konden er toch ook niets aan doen dat een aantal jongens niet op die bewuste avond aanwezig was". "Het is een ziek groepje", kwalifi ceert Nieuwenburg de tegen standers van het beleid, "het hele jaar hebben ze kritiek gehad. Daar moet je als bestuurder bo ven staan, maar als je er thuis wakker van ligt, moet je kappen. Eigenlijk wilde het hele bestuur na die kwestie opstappen. Ge lukkig hebben we dat nog tegen kunnen houden. LFC had dan helemaal op z'n kont gelegen. En dat is het laatste wat ik wil, ten slotte ben ik een echte club man". Voorlopig gaat Henk Nieuwen burg het "een jaartje" rustiger aan doen. Hij zal de verrichtin gen van het eerste elftal belang stellend volgen, terwijl hij op de achtergrond de zieke plekken in de vereniging wil opsporen en wegsnijden. "Wie weet keer ik dan wel weer terug", houdt Nieu wenburg de deur voor LFC op een kier. Albert Klunder. ROELOFARENDSVEEN - Mark Gijswijk uit Sassenheim is giste ren bij de Nederlandse kam pioenschappen zeilen in de Jeugdboot-klasse als derde geëindigd. Op de laatste wedstrijddag reikte de Sassenheimer naar een twee de plaats achter Daan Schutte (Reeuwijk), die onbedreigd titel- DEN HAAG - De uitslag van lotto 28 Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto 203.074,30, Tweede prijs: 2 win naars, elk bruto ƒ75.000,- Derde prijs: 169 winnaars, elk ƒ938,40, Vierde prijs: 6575 winnaars, elk ƒ24,10, Vijfde prijs: 94.110 win naars, elk 5.-. Cijferspel 28 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cij fers goed: 1 winnaar, bruto 10.000, 4 cijfers goed: 17 win naars, elk 1.000, 3 cijfers goed: 155 winnaars, elk 100, 2 cijfers goed: 1680 winnaars elk 10,-. houder werd. Frank van Kem pen (Den Haag) eindigde op de tweede plaats, de Rotterdammer Pieter van Reeuwijk werd vierde en als vijfde in het totaalklasse ment eindigde Rutger Helbing uit Wassenaar. Op het Braasse- mermeer deden de favorieten in de klasse der Twaalf voets Jollen het op de laatste wedstrijddag rustig aan. De laatste race werd een prooi voor Guus Moes uit Beckum, die Maarten van der Spek (Rotter dam) en Fred Drontman (Den Haag) naar respectievelijk de tweede en derde plaats verwees. Bij de eerste vier in het to taalklassement waren de Friezen met drie man uitstekend verte genwoordigd. Alleen Daan Da niels uit Leidschendam wist zich tussen hen in op de tweede plaats te nestelen. De titel ging naar Hans Prins. Titel verdediger Leen de Goederen werd derde en Jan Geertz de Jong legde beslag op vierde plaats. Door zijn overwinning in de zesde race kwam Guus Moes op de vijfde plaats van het to taalklassement terecht. LEIDEN - Freek van der Capellen heeft zich teruggetrokken uit het tennistoernooi in Hillegom. Hij meent dat een weekje vrijaf zijn spel ten goede zal komen. Een slag voor het toernooi want een kleurrijke speler als de jongste van de Van der Capellens kan ie der regionaal evenement best ge bruiken. Rik Hins, die overigens knap won van Hylkema (6-3, 6-1), profiteer de van het wegblijven van Freek van der Capellen en stapte met een walk over in de derde ronde. Bijna was Herman broer Freek gevolgd, zij het niet vrijwillig. Fred van Trigt, die naar zijn zeg gen nog maar weinig baan uren heeft gemaakt, miste op match- punt met een forehandvolley. Het scheelde centimeters, maar dat was voldoende om Herman van der Capellen een kick te ge ven. Hij won met 6-4, 6-7, 7-5. De nummer 1 geplaatste Hans Tön- jann was snel klaar met Badoux, die misschien met de gedachte aan een goedkope tennisles voor B heeft ingeschreven, maar wei nig plezier zal hebben beleefd van zijn inschrijfgeld: 6-1,6-0. De partij was voorbij voordat Ba doux het wist. De winnaar van Noordwijk, Ivar de Jong, in Hillegom als no 2 ge plaatst, ondervond van Marcel van Rijn meer tegenstand dan de score zou doen vermoeden, 6-2, 6-0. De Duitser Ludlage, no 8 ge plaatst, zou al uit het toernooi hebben gelegen als zijn tegen stander Roel Bosma niet bij de stand 6-2, 3-6, 6-6 en 4-6 in de tie break had opgegeven omdat hij met vakantie ging. Opgelucht ademhalen dus voor Ludlage. Bob van Overbeeke stond tegen de Duitser Stefan Rhode drie sets op de baan, maar problemen kende hij nauwelijks. De twee sets die hij won, won hij met overmacht: 6-2, 5-7. 6-1. Nu Freek van der Capellen er niet is zijn de kansen voor Bob van Overbeeke om naar de halve fi nale door te stoten aanzienlijk gestegen. Hij moet weliswaar nog een hindernis nemen om zover te komen, maar die 'hin dernis' Bub van der Zee is niet zo gedisponeerd. Maar je weet het nooit met de lange stijlvolle Roomburger. Hij kan ineens de kriebels krijgen, zoals tijdens het districtskampioenschap, waar hij spotte met de gevestigde or de. In het damesenkelspel B slaagde Evelien Krul waar zij in het da mesenkelspel C faalde. Zij klop te Rollka overtuigend: 6-2, 6-4. Hanneke Rother won van Nettie Weyermans, 1-6, 6-4, 6-3 en Van Balen had helemaal geen moeite met Den Hollander, 6-2, 6-0. In het herenenkelspel C handhaaf den zich alle geplaatsten, die in actie kwamen. De no 1 en no 2 geplaatste Tim van Dijk en Rud Warmerdam maakten korte met ten met de oppositie. Tim van Dijk klopte Van Balen (6-1,6-1) en Ruud Warmerdam stond Ba doux maar één spel toe: 6-1, 6-0. In het damesenkelspel C verdwe nen wel een aantal geplaatste speelsters. De no 1 geplaatste Brethouwer werd uitgeschakeld door Den Hollander, die vervol gens na harde strijd won van Es ther van Zuuren, 6-1,1-6,6-0. Bri gitte van de Maarel, no 3 ge plaatst, had weinig consideratie met Schulte: 6-1,6-1. Dat had Rollka ook niet met Stouten- beek, 6-1,6-1. Hillt, no 6 geplaatst, drong door naar de vierde ronde. Eerst won zij van Van Klaveren (6-0, 6-0) en vervolgens van Vreeswijk: 6-4, 6-1. De no 4 ge plaatste Grooff en de no 8 ge plaatste Den Otter gaven een walk over. Dat betekende voor Zimmerman en Endema vrije doorgang. Hazerswoude In Hazerswoude-Dorp vielen geen verrassingen te noteren. Bij de heren in C kwam de no 2 geplaat ste Rien Booy in actie tegen Edo Wening. Dat was snel bekeken, 6-1, 6-2. De no 8 geplaatste Engel had meer tijd nodig om zijn plaatsing waar te maken. Bakker hield hem drie sets aan de praat: 6-4, 2-6, 6-2 voor Engel. Bij de da mes plaatste Van Riet, als no 2 gekwalificeerd, zich via Leunisse voor de halve finale, 7-5, 6-3. Daar zal zij Van de Voort tegen over zich vinden. Struick, no 3 geplaatst in het herenenkelspel D, won van Jongatai, maar dat kostte wel zweetdruppels: 3-6, 6- 3, 6-2. Van de Winkel, no 2 ge plaatst bij de dames in D, had het heel moeilijk tegen Weerheim, 4- 6, 7-5, 6-4. Van Kleef, no 3 ge plaatst, was sneller klaar met Van Tol: 6-2, 6-3. FRANK BONTE DEN HAAG (ANP) De regering wil dat bestemmingsplannen in de toekomst binnen een jaar en een maand worden vastgesteld. Wie in beroep wil gaan tegen zo'n gemeente lijk plan, of een onderdeel ervan, moet na hooguit een jaar een uitspraak krijgen van de Raad van State. Dit zijn de belangrijkste verande ringen die minister Winsemius wil aanbrengen in de Wet op de ruimtelijke ordening. Hij heeft een nota met alle wijzigingsvoor stellen voor advies naar de Raad van State gestuurd.-In septem ber wil hij het volledige wetsont werp aan de Tweede Kamer aan bieden. Door de behandelingsduur van be stemmingsplannen sterk te be korten, kunnen particuliere en overheidsinitiatieven vooral in de bouw - sneller worden ver- Oud -voorzitter AVRO overleden LEIDEN - De oud-voorzitter van de AVRO M. J. Keyzer is zaterdag na een ernstige ziekte op 71-jari ge leeftijd overleden. Op verzoek van zijn familie is zijn overlijden pas vandaag bekend gemaakt. Keyzer was twee keer staatssecre taris van verkeer en waterstaat: in het kabinet-Marijnen (1963- '65) en in het kabinet-De Jong (1967-'71). Daarvóór vervulde hij diverse functies in diplomatieke dienst. Ook was hij een aantal ja ren lid van de Tweede Kamer voor de WD. Van 1971 tot 1981 was hij voorzitter van dë AVRO en tot zijn dood voorzitter van de Stichting Weg. wezenlijkt. In een bestemmings plan legt een gemeente vast wat er in een bepaalde wijk of op een ander stuk grond wel en niet mag. De verschillende bestem mingen van het bewuste gebied worden erin aangegeven. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse gemeente-reinigings dienst heeft geen geld en man kracht meer om de met spuitbus sen op muren en schuttingen aangebrachte leuzen in de stad te verwijderen. De geschilderde kreten worden alleen nog maar weggehaald, als het gemeentebe stuur vindt dat ze te ver gaan. Volgens de reinigingsdienst is de chemische samenstelling van de verf uit de spuitbussen van dien aard dat verwijdering te veel tijd gaat kosten. De reinigingsdienst heeft het ge meentebestuur nu voorgesteld om voor dit soort schoonmaak werk extra geld beschikbaar te stellen. Ook vindt de dienst dat het werk voortaan door gespecia liseerde vaklui moet worden ge daan. Op het ogenblik zijn er geen tijdsli mieten aan de totstandkoming van een bestemmingsplan ver bonden. Het gebeurt regelmatig dat een bestemmingsplan pas tien jaar na de presentatie defini tief wordt vastgelegd. De Raad van State moest in dergelijke ge vallen zoveel beroepsschriften behandelen, dat het niet sneller kon. In de nieuwe opzet krijgt de minis ter de bevoegdheid om gemeen ten direct een "aanwijzing" te ge ven: de bewindsman kan een ge meenteraad op de vingers tik ken, als hij vindt dat een bestem mingsplan niet overeenkomt met wat het rijk voor ogen staat. Hij moet dan wel eerst de Twee de Kamer van zijn voornemen op de hoogte stellen. Op dit moment kan de minister een gemeente alleen via een om weg 'berispen'. "Zeer ongewenst" noemt de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) het plan van mi nister Winsemius om gemeente raden voortaan maximaal drie maanden de tijd te geven voor vaststelling van bestemmings plannen. Zij vindt dat er dan te weinig tijd is voor inspraak van de bevolking. "Een behoorlijke afweging van belangen is niet meer mogelijk", stelt de VNG. SC1LLY-EILANDEN - Het wrak van de zaterdag ten zuiden van Enge- land verongelukte helikopter werd gisteren geborgen. Ook ae lijken van zeventien inzittenden zijn gevonden. Drie slachtoffers zijn nu nog niet geborgen. (Foto AP) VL1SS1NGEN (ANP) - Volgens Provinciale Waterstaat van Zeeland staat de Zeelandbrug wel degelijk stevig op haar pijlers. Dit heeft direc teur De Bijl gisteren meegedeeld na een onderzoek door duikers. De Bijl is uiterst verontwaardigd over de manier waarop D'66 een ander onderzoek van sportduikers in de publiciteit heeft gebracht. Volgens D'66 bleek daaruit dat een van de pijlers op drijfzand rustte. De Bijl vindt het onbegrijpelijk dat D'66 deze gegevens niet onmiddellijk aan waterstaat heeft doorgegevenmaar in plaats daarvan kamervragen heeft gesteld. Deze handelwijze getuigt volgens De Bijl van grote "onver antwoordelijkheid". Wat de sportduikers hebben gezien zijn volgens De Bijl de betonnen kra gen van zes centimeter dik, die rond de pijlers zijn aangebracht. Er is helemaal geen reden om in te grijpen. We controleren de pijlers en de grond vele malen per jaar, aldus De Bijl. De resultaten van die onderzoeken liggen voor iedereen ter inzage. MADRID (UPI) - De Spaanse autoriteiten zijn begonnen duizenden gevangenen vrij te laten. Dit is het gevolg van een ingrijpende hervorming van het Spaanse strafrecht door de socialistische rege ring. De nieuwe wetten zijn zondag in werking getreden. Deze zomer zullen ongeveer 5000 gevangenen worden vrijgelaten. Het betreft voor namelijk personen die zijn opgesloten op grond van de preventieve-detentiewet. On der deze wet, een overblijfsel uit het Franco-tijdperk, kon den personen maanden of zelfs jaren gevangen worden gehouden zonder proces of zonder dat er een formele aanklacht tegen hen was in gediend. De nieuwe wetten stroomlijnen de rechtspraak en garande ren een snelle afhandeling van alle gevallen die onder de preventieve-detentiewet val len. In de nieuwe wetgeving wordt preventieve detentie niet uitgesloten, maar de toe passing en de duur ervan zijn aan banden gelegd. De Spaanse minister van justi tie, Fernando Ledesma, zei dat de oude wetgeving "een aantal onjuiste, onmenselijke en anti-democratische aspec ten bevatte". Hij voegde er aan toe dat "preventieve de tentie alleen bij wijze van uit zondering mag worden toe gepast". DEN HAAG (GPD) - De Konink lijke Nederlandse Uitgevers bond heeft vanmiddag bij mi nister Brinkman (welzijn en cultuur) aangedrongen op snel le invoering van leenrecht. Dat gebeurde tijdens de overhandi ging van het eerste exemplaar van de brochure "Leenrecht nu, een cultuurpolitieke beslis sing". Schrijvers en uitgevers dringen al jaren aan op een reèle vergoe dingsregeling voor het uitlenen van boeken door bibliotheken. BRUSSEL - „Een goede start", zo kenschetste minister Ruding van financiën dinsdag in Brussel de eerste van een serie van vijf bij zondere vergaderingen van de Europese ministers van finan- ciën en buitenlandse zaken over de financiële toekomst van Euro pa. Die toekomst ziet er momen teel somber uit. Met een begro ting van ruim 60 miljard gulden voor 1984 zit de Europese Ge meenschap aan het plafond van zijn financiële middelen. De lidstaten buigen zich nu over twee mogelijkheden om het pro bleem aan te pakken: bezuinigen en meer geld naar Europa toe sluizen. Over bezuinigen en met name op de uit de hand lopende landbouwuitgaven zijn veel Eu ropese lidstaten het wel eens, minder echter over de vraag hoe dat precies moet gebeuren. Ne derland heeft zich in elk geval sterk bij de bezuinigers ge schaard. „Het gaat niet aan een straf begrotingsbeleid in Den Haag te voeren en niet in Brus sel, dat kan je politiek haast niet verkopen", zei minister Ruding. De bereidheid om later ook meer geld aan Europa te geven door uitbreiding van de eigen Europe se financiële middelen is voor de meeste lidstaten gekoppeld aan door Ferry Mingelen deze bezuinigingsoperatie. Enge land eist in dit verband ook dat de lusten en lasten die lidstaten uit de Gemeenschap krijgen re delijker verdeeld worden. Enge land klaagt er al jaren over dat het teveel aan de Europese be groting moet bijdragen. De Europese ministers van land bouw zullen op 30 augustus aan de volgende speciale zitting van de ministers van financiën en buitenlandse zaken mogen deel nemen omdat dan de bezuini gingsoperatie voor de landbouw aan de orde komt. De bedoeling is dat de Europese'regeringslei ders op hun topconfrentie begin december in Athene het defini tieve besluit nemen over de fi nanciële toekomst van Europa op basis van de voorbereidingen in deze speciale ministerraden het komende half jaar. Op de vraag of het in Athene werkelijk tot besluiten zal ko men, de besluiteloosheid is een groot probleem in Europa, ant woordde een hoge Nederlandse diplomaat in Brussel: „De Euro pese Gemeenschap heeft nog nooit zo met de rug tegen de muur gestaan als deze keer. Men kan niet veel verder meer terug, er moeten dus wel beslissingen worden genomen". SCHIERMONNIKOOG (GPD) De invasie van tienduizend vakantiegangers geeft de politie op Schiermonnikoog handen vol werk. De enige camping 8 Seedune 8 zit propvol. Ruim acht honderd vakantiegangers hebben er een plaatsje bemachtigd, omdat ze vier maanden tevoren al hebben gereserveerd. Op Lau- wersoog bij de afvaart naar Schier, staat nu dan ook een bord waarop duidelijk is aangegeven dat de camping tot circa 18 au gustus is volgeboekt. Toch wagen dagelijks tientallen vakantiegangers beladen met rug zak en tent „op de bonnefooi" de oversteek. Het zijn voorname lijk jongeren. Op de overvolle camping probeert men ze door te sturen naar een kampeerboederij, zoals die op de Kooiplaats. Maar dat is velen kennelijk te ver. Ze slaan de eerste weg bij het bos in om daar in de vrije natuur hun tentje op te slaan. Dit illegaal kamperen bezorgt de Rijkspolitie handen vol werk. Illegaal kamperen in de vrije natuur wordt op Schiermonnikoog soms gecombineerd met stropen: jonge kampeerders gaan met pijl en boog op jacht in de bossen. In samenwerking met een ambtenaar van de Domeinen kamt men 's morgens om een uur of zes het duingebied uit om overtreders van de Kampeerwet te betrappen. Als ze een uur later komen, is de zon op en zijn de overtreders gevlogen. De afgelopen week heeft de politie zo'n vijftig maid proces-verbaal op moeten ma ken. „Vrij" kamperen is verre van gratis. Het komt de overtreders op een boete van 25 gulden te staan, die contant moet worden vol daan. Als de 'dehnquente' buitenlander geen contanten heeft, wordt zijn paspoort ingenomen tot de boete is betaald. Overtre ders die voor een tweede maal worden gepakt, worden zonder pardon het eiland afgezet. Opperwachtmeester R. Lancee: „Buitenlanders die hier komen, denken kennelijk dat alles maar mag. We moeten dan ook blij ven optreden, anders loop het finaal uit de hand". Vorige zomer verbaliseerde de politie ook vakantiegangers die in hun levensonderhoud voorzagen door met pijl en boog in het bos op jacht te gaan en wild te schieten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13