Minister moet nota vrijgeven HET WEDEKA STELLINGENSYSTEEM DAT U NIET INDE STEEKLAAT t D— Dioxineproducent in Linz staakt produlttie "Homo's wel bloeddonor" Over Markerwaard "Mensenrechten in Westen geschonden Bij ramp in Montfoort Dood schutter mogelijk door defecte zekering Protestaktie bij Hoogovens Bij Haaghuishof Zweeds 'Pelly-de ideale wand voor uw huis. daarmee bouwt u dóór jaar na jaar Varia WENEN (GPD) Het Oostenrijk se chemische bedrijf Chemie Linz AG heeft besloten een pro- duktieafdeling waar het uiterst giftige dioxine als bijprodukt vrijkomt, eigener beweging met ingang van vandaag stil te leg gen. Het bedrijf zit nog met een voorraad dioxine, die opgeslagen is in spoortankwagons op het fa brieksterrein in Linz. De regering en de gemeenteraad hadden het bedrijf een ultima tum gesteld dat de dioxine vóór vanmiddag uit Oostenrijk weg moest zijn, anders zou de fabriek worden stilgelegd. De directie van Chemie Linz AG beweert nu dat binnenkort het uiterst giftige produkt via Oostbloklanden naar een Baltische haven zal worden afgevoerd. Van daaruit zou het op een speciaal verbran dingsschip moeten worden ver nietigd. Om het gif, dezelfde sub stantie die zoek raakte na de ont ploffing in de chemische fabriek van Seveso, onschadelijk te ma- door Anton Koene ken, is een zeer hoge tempera tuur nodig. Uit nieuwe inlichtingen van het be drijf blijkt dat zeven jaar gele den, toen de produktie op gang werd gebracht, meer dan hon derd arbeiders door dioxine zijn vergiftigd en dat zij nog steeds medisch behandeld worden te gen een bijna ongeneeslijke huidziekte. De directie heeft meegedeeld dat de sluiting van een deel van het bedrijf een voorlopig karakter heeft, totdat er een oplossing is om het afval af te voorheen via West-Duitsland naar zee werd getransporteerd. Sinds kort wil Duitsland deze giftige transporten niet meer hebben. De Oostenrijkse regering, en in het bijzonder de plaatselijke Groene Partijen rondom Linz, zien liever dat het bedrijf voorgoed wordt gesloten, maar de plaatselijke en provinciale bestuurders hebben het laatste woord over dit onder werp. DINSDAG 19 JULI 1983 DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis is niet van plan gevolg te geven aan de oproep van de Raad van Europa om geen bloed meer te accepteren van bepaalde homoseksuele donors. Dit heeft woordvoerder D. Anema van deze organisatie gisteren meegedeeld. Het Rode Kruis geeft er de voorkeur aan via een uitgebreide voor lichtingscampagne de verspreiding van de nieuwe ziekte Aids (Acquired immune deficiency syndrome) tegen te gaan. Zo'n campagne is overigens al sinds eind juni van dit jaar aan de gang, aldus de woordvoerder. De Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 20 westerse landen, adviseerde zijn leden vorige week bepaalde homosek suele bloeddonors te weren omdat zij een verhoogde kans lopen dragers te zijn van deze dodelijke ziekte. UTRECHT (ANP) Minister Smit Kroes (verkeer en waterstaat) moet een rapport over de gevolgen van de aanleg van de Markerwaard voor de waterkwaliteit van de westelij ke randmeren alsnog openbaar maken. Dat heeft de Raad van State beslist op een beroep van de stichting Natuur en Milieu. De minister had openbaarmaking geweigerd omdat het rapport nog onvolledig zou zijn en een vertekend beeld zou geven, maar de Raad van State stelde haar in het ongelijk, aldus Natuur en Mi lieu. Het gaat om een rapport van de Rijksdienst IJsselmeerpolders (RIJP) over de te verwachten al- genbloei in de westelijke rand meren na aanleg van de Marker waard. Tegenstanders van de Markerwaard stellen dat in die meren grote problemen kunnen optreden met blauwalgen. die het water minder geschikt ma ken voor recreatie en visserij en als grondstof voor drinkwater. Ook is blauwalgengroei nadelig voor de bodemfauna en vermin dert zij het voedselaanbod voor vissen en vogels. Toen bekend werd dat de RIJP een rapport over de te verwachten blauwalgengroei in de westelijke randmeren had samengesteld, vroeg Natuur en Milieu dat rap port op. Maar de minister weiger de dat op grond van een artikel in de wet openbaarheid bestuur waarin sprake is van gegevens die nog in bewerking of onvolle dig zijn. Smit-Kroes: rapport geweigerd. MOSKOU (Reuter/ANP) - De "Prawda", het dagblad van de communistische partij van de Sowjet-Unie, heeft gisteren de Verenigde Staten en de overige Westerse landen van schending van de elementaire mensenrech ten beschuldigd. Het paginagro te artikel heeft waarschijnlijk te maken met het naderende einde van de conferentie over veilig heid en samenwerking in Europa (CVSE) die in Madrid plaats heeft. Volgens het artikel "mensenrech ten, werkelijke en denkbeeldige" worden menselijke vrijheid, en politieke en sociale grondrech ten alleen binnen het communis tisch kamp gegarandeerd. De Prawda merkt op dat politiek actieve mensen in de VS het ge vaar lopen willekeurig te worden gearresteerd of zelfs met de dood worden bedreigd. Het blad voegt er aan toe dat een derde van de Amerikaanse bevolking wordt getroffen door armoede, ziekte of andere moeilijkheden, omdat de staat niet voor hen zorgt. De Duitse Bondsrepubliek en Groot-Brittannië worden even eens aangeklaagd. In de BRD gelden de zogenoemde "Berufs- verbote" voor communisten in een overheidsbetrekking en Groot-Brittannië ontzegt de rooms-katholieke bevolking van Noord-Ierland het recht op zelf beschikking en godsdienstvrij heid. ROTTERDAM - Een fikse brand brak gisteren uit in een schoolgebouw in Rotterdam Overschie. De school werd totaal verwoest. (Foto ANP). IJMUIDEN (ANP) - De directie van Hoogovens in IJmuiden heeft van morgen ongeveer 700 handtekeningen van verontruste Hoogovens- werknemers aangeboden gekregen. Zij eisen een grotere zekerheid over het behoud van werk. Het handteke ningencomité zegt er genoeg van te hebben in te leveren en te betalen voor onzekerheid. "De Hoogovens-directie goochelt met ons werk en met getallen. Eerst moesten er 1300 mensen weg, toen 1900 en nu 2900. De getallen worden steeds hoger en niemand is nog zeker van zijn of haar baan". MONTFORT (GPD) - De dood van een 39-jarige man bij de ramp zondagavond tijdens het schuttersfeest in het Limburgse Montfort is mogelijk het gevolg van een defecte veiligheidszeke ring. Bij het breken van een hoogspanningskabel valt de stroom normaal automatisch uit. Dat is zondagavond niet ge beurd. De inwoner van Bruns- sum werd geëlectrokuteerd toen hij de ijzeren omheinig aanraak te waarop een hoogspanningska bel terecht was gekomen. De Provinciale Limburgse Electri- citeitsmaatschappij verklaarde gisteravond dat twee van de drie veiligheidszekeringen wel heb ben gewerkt, maar de derde niet. De technische recherche en bouw en woningtoezicht van de ge meente Montfort zijn een nader onderzoek begonnen naar de oorzaak van de ramp waarbij een dode en 61 gewonden vielen. De resultaten van het onderzoek worden pas volgende week ver wacht. i gisteren gehouden eerste onderzoek van de arbeidsinspec tie is niet gebleken dat het instor ten van de feestent te wijten was aan technische mankementen. De windhoos diende zich geheel onverwacht aan en tegen die na tuurkracht kon de grote tent on mogelijk bestand zijn, zo werd geconcludeerd. Ook bij het KNMI in De Bilt wordt gezegd dat de windstoten niet waren te voorzien. Gistermiddag verkeerden nog drie mensen in levensgevaar. Zestien lichtgewonden lagen nog in zie kenhuizen. In het Dijkzigt zie- kenhuis in Rotterdam is de afge rukte hand van een van de slachtoffers aangehecht. De omvang van de totale schade is nog steeds niet bekend. Het be stuur van de organiserende schutterij wil over schade en ver zekeringaspecten niets zeggen. Burgemeester Gij sen van Mont fort vertelde gisteren tijdens een persconferentie dat de organise rende vereniging, schutterij Sint Urbanus, wel was verzekerd. De gemeente is volgens hem niet aansprakelijk omdat het om een particuliere organisatie gaat. Het in werking gestelde rampen plan voldeed volgens de burge meester'uitstekend. Binnen een uur waren alle gewonden afge voerd. Het was een geluk dat de meeste bezoekers van het schut tersfeest al naar huis waren toen het ongeluk gebeurde. Van de achtduizend toeschouwers wa ren er nog 3000 over toen de ramp zich voltrok. ATLETIEK - De Fransman Quinon heeft gisteren bij atletiekwed strijden in Nice het wereldrecord polsstokhoogspringen op één centimeter gemist. Het record van 5.81 meter staat sinds 1981 op naam van de Rus Poljakov. VOETBAL - FC VW heeft giste ren een oefenwedstrijd tegen de derdeklasser EW met 7-0 ge wonnen. VOETBAL - Steve Goble speelt volgend seizoen bij Veendam. De speler van FC Groningen on dertekende een eenjarig contract bij de club uit de eerstedivisie. Compleet vurehouten rek van f 119,* voor incl. BTW Blank, massief vurehouten rolluikburo 3 laden en 3 opbergvakken normale prijs t 750,- nu voor incl. BTW

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8