Onderzoek naar optreden ABP Voor zigeuners geen speciale maatregelen Invasie Suriname zou door toedoen BVD zijn afgelast s I Rabobank Q Video-spelletjes zijn nuttig voor kinderen Smeergeldpraktijken vermoed Grote ravage door aanvaring skutsjes Nijmeegse vierdaagse trekt meer wandelaars Belg door politie gedood in vuurgevecht Prima tip.Om niet alleen francs maar ook reischeques mee te nemen. Parket over omstreden uitspraken officier: DINSDAG 19 JULI 1983 PAGINA T Varkensraces DEN HAAG (ANP) - De katholie ke plattelandsjongeren in het Overijsselse Bentelo kunnen doorgaan met de voorbereidin gen voor de nationale varkensra ces op 21 augustus. Een poging van de dierenbescherming om de varkens en hun drijvers de pas af te snijden, strandde giste ren op de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, mr. J.M. Polak. Hij weigerde de door B en W van Ambt-Delden afgegeven vergun ning te schorsen. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren had Polak er afgelopen vrijdag van gepro beerd te overtuigen dat de races onnodige dierenkwelling opleve ren en derhalve in strijd zijn met het wetboek van strafrecht. ROTTERDAM (ANP) - In t genstelling tot de negatieve verwachtingen van ouders en opvoeders blijken video-spel letjes op grond van weten schappelijke onderzoekingen een gunstig effect te hebben op het sociale gedrag van kinde ren. In vele gevallen is zelfs verbetering van schoolpresta ties geconstateerd. Verder heb ben medici het nut ontdekt dat video-spelletjes kunnen heb ben bij de behandeling van geestelijk gehandicapten en mensen met hersenbeschadi ging. Veel mensen maken zich zorgen om de rage in video- en compu terspelletjes die in korte tijd een grote omvang heeft gekre gen. Ze zouden kinderen af houden van hun huiswerk, de criminaliteit bevorderen, het gezinsleven verstoren en lei den tot a-sociaal gedrag. De Amerikaanse psycholoog dr. Robert Olson, gespecialiseerd in het gedrag van kinderen, komt na uitgebreide studies tot de conclusie dat er hele maal geen sprake van is. "Geen enkel wetenschappelijk onder zoek heeft tot nu toe negatieve invloeden als gevolg van vi deo-spelletjes kunnen aanto nen", zo verklaarde hij tegen over het ANP. Volgens de deskundige, die al geruime tijd studie maakt van de vaardigheden van kinderen, is het tegendeel waar. Video en computerspelletjes brengen zelfs verbetering van het socia le gedrag met zich en oefenen een positieve invloed uit op het contact tussen ouders en kin deren. Zij bevorderen de stabi liteit van het gezinsleven en verminderen de agressiviteit. Schoolprestaties worden er zelfs door bevorderd. Prof. dr. J. Verhoeff van de vak groep automatische informa tieverwerking aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam, is een groot voorstander van het recreatieve gebruik van infor matica. "De computer als re creatiemiddel zit nog volop in het prille, onbegrepen sta dium. Het grote maatschappe lijke belang ervan wordt in het algemeen niet gezien. Men vindt dit soort toepassingen min of meer ongepast", aldus de hoogleraar. "Vele ouderen verwerpen de computerspel letjes, omdat zij er de lol niet van inzien. Dit is merkwaardig, daar zij de rammelaar wel aan vaarden". DEN HAAG (GPD) - Op verzoek van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is het openbaar ministerie een onderzoek begonnen naar het optreden van de leiding van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Afhankelijk hand van het resultaat van dit onder zoek zal worden besloten of de leiding strafrechtelijk moet worden vervolgd. Tegelij kertijd zal het beleid van het ABP op het gebied van de onroerend-goedbeleggingen worden onderzocht. Rietkerk schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Zijn be sluit om deze twee onderzoeken te laten verrichten is genomen op advies van oud-minister van volkshuisvesting, Gruijters. De ze heeft de afgelopen weken een eerste onderzoek ingesteld naar mogelijke onregelmatigheden bij de totstandkoming van beleg- zijn er met name problemen in de sector onroerend goed. Orga nisatorische, procedurele en per sonele verhoudingen laten hier veel te wensen over. DE VEENHOOP (GPD) - De skutsjeswedstrijd op De Veenhoop bij Drachten is gis teren in een grote ravage geëindigd. Zes skutsjes moesten na aanvaringen de wal opzoeken, terwijl van de overgebleven acht er ook nog een paar averij opliepen. Pe trus van der Veer van het Jouster skutsje raakte licht gewond. De grootste chaos ontstond toen, na de voordewindse start tal van skutsjes tegelijk de boei in de Stobbehoek wil den ronden. Daar was geen ruimte voor. Er waren skuts jes die met maar liefst vier andere in aanvaring kwamen. Lammert Zwaga van het skutsje Langweerder Zwaan zei na afloop: „Mijn vader heeft wel vier keer onder het helmhout gelegen. Dan riep ik maar weer: 'Dekken!". Overigens leek het erop dat vandaag alle veertien skuts jes weer in Eernewoude zul len starten. Toen de wed strijd op De Veenhoop nog aan de gang was, werd het herstel van de averij al druk ter hand genomen. De wedstrijd op De Veenhoop Joop Mink van Grouw won gingsoDjecten van het ABP. Tot dit eerste onderzoek werd besloten na geruchten over chan- tagepraktijken, het aannemen van steekpenningen, het te hoog waarderen van aangekocht on roerend goed en het samenvallen "Mistif?" van adviesfuncties. Volgens het 6 rapport van drs. Gruijters, lid J. Anneveld, lid van de raad van van de centrale beleggingsraad, toezicht van het ABP, heeft het besluit van minister Rietkerk „mistig" genoemd. In de eerste plaats schrijft de minister dat hij niet wil uitgaan van ongeoorloof de betrekkingen (waarmee Gruijters het aannemen van steekpenningen bedoelde) en toch meent hij dat de rijksrecher che moet onderzoeken of bij het ABP strafbare feiten zijn ge pleegd. Anneveld vindt het „be treurenswaardig" dat het ABP nu door zo'n justitieel onderzoek in een kwaad daglicht wordt ge steld. Minister Rietkerk schrijft in zijn brief aan de Kamer dat op ver zoek van minister Korthals Altes (justitie) de rijksrecherche een zgn. rapport van bevindingen zal opstellen. Aan de hand van dit rapport zal het openbaar ministe rie beslissen of een opsporings onderzoek dient te worden inge steld. Commissie Verder heeft Rietkerk, in overleg met minister Ruding (financiën), besloten tot een nader onderzoek naar de bedrijfsvoering door de leiding van het ABP. Hierbij zal bijzondere aandacht worden be steed aan het beleid op het ge bied van de onroerend-goedbe leggingen. Dit onderzoek zal worden verricht door een nog in te stellen commissie, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Het ABP is het grootste pensioen fonds van ons land. Alle ambte naren zijn hierbij aangesloten. Door deze constructie levert de rijksoverheid de grootste bijdra gen in de kas van het ABP. werd na een protest van on der anderen de schippers Jel- le Reijenga (Lemmer); Piet de Vreze (Joure); Hattum Hoekstra (Drachten) en Lo- dewijk Meeter (Huizum) on geldig verklaard. Deze vier schippers moesten voortijdig de wal opzoeken wegens ave rij. Volgens hen lag de ton bij De Stobbehoek te dicht bij de wal. Er zou te weinig ruim te zijn geweest. „Dat kon je bij de start al zien", zei Lode- wijk Meeter. Tegen de beslissing van de jury is echter later op de avond beroep aangetekend bij de Zeilraad. In de eerste plaats gebeurde dat door de wed strijdcommissie van De Veenhoop. Maar ook de gefi nishte schippers vinden dat de wedstrijd wèl mee moet tellen. „Daar ploeter je nu een hele middag voor", zei fokkeman Yde van der Veen van Grouw. Bij de ravage in De Stobbehoek waren vier skutsjes betrok ken. Een half uur later torpe deerde Siete Meeter van Bolsward (hij zeilde voor de wind) het kruisende Leeu warder skutsje van Albert van Akker. Onder de deelnemers aan de vierdaagse bevindt zich dit jaar ook een groep van 46 Polen, van wie Margozata Krejwska, Josef Kowalski en Mirostawie Data studeren aan de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding in Krakau. (Kolo AMn NIJMEGEN (ANP) - Er hebben zich 22.783 wandelaars aange meld voor de internationale vier daagse afstandsmars van Nijme gen. Dat betekent waarschijnlijk dat er vandaag een recordaantal lopers zal beginnen aan de eerste dag van de 67ste vierdaagse. De stijging met ongeveer 1.500, voornamelijk Nederlandse, wan delliefhebbers ten opzichte van vorig jaar komt volgens marslei der Van Donge ondermeer door de werkloosheid en de recessie in Nederland, waardoor men op een andere manier de vrije tijd en de vakantie gaat doorbren gen. Het Nijmeegse wandelfestijn werd gisteravond officieel geopend met de vlaggenparade, een 2Vfe uur durend evenement in het Goffert-stadion, waaraan dertien binnen- en buitenlandse militai re- en burgerorkesten meewerk ten. Veel bijval kreeg een groep van bij na veertig Poolse studenten uit Krakow, een stad waar Nijmegen in de afgelopen jaren geregeld voedseltransporten naar toe stuurde. Temidden van alle vrolijkheid viel één gewonde te betreuren. Een toeschouwer die op het dak van een tribune was geklommen, viel er af en liep een schedelbasis- fractuur op. DOORN (ANP) - Jhr.mr. A.B.F. Elias is met ingang van 20 juli eervol ontslag verleend als burgemeester van Doorn. Mr. Elias heeft zelf zijn ontslag aangevraagd naar aanleiding van de politieke situatie bin nen de gemeenteraad van Doorn over zijn lidmaatschap van D'66. Volgens gemeentesecretaris A. Everaars van Doorn kwam zijn benoe ming niet overeen met de profielschets van de raad, waarin een bur gemeester van WD-huize stond vermeld. De WD is met zes zetels de grootste partij in de raad. Dv66 heeft één zetel. Mr. Elias, die in november 1982 werd benoemd, was lid van D'66. On danks het feit dat de burgemeester zijn lidmaatschap van D'66 opzeg de, vond de raad de motieven waarom Elias de partij had verlaten niet voldoende. DEN HAAG (ANP) - Een invasie van Surinaamse ex-militairen en huurlingen uit de VS, die op 1 ju li zou plaatshebben, is op het laatste moment afgelast. De afge lasting volgde toen de organisa toren duidelijk was geworden, dat de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) van het plan op de hoogte was. Dat is gebleken uit verklaringen te genover het ANP van betrokke nen, onder wie een van de coör dinatoren van de actie, een van de financiers en enkele andere Surinamers die aan de actie di rect of indirect zouden meedoen. Voor de datum 1 juli was gekozen, omdat Suriname dan feest zou vieren ter gelegenheid van de Dag der Vrijheden. Betrokkenen konden niet zeggen of het plan nu volledig van de baan is. Zij maken Nederland grote verwij ten dat "dubbelhartig is". Omdat Den Haag het regime van Bou- terse kwijt wil en tegelijkertijd de BVD laat infiltreren in het Su rinaams verzet. Het plan van 1 juli was al volledig uitgewerkt. Zowel de financie- BREDA (ANP) - Een 32-jarige Belg is gistermiddag in Rijsber- gen (N.Br) overleden na gerichte schoten uit een politiepistool. Dat gebeurde na een wilde ach tervolging door de politie, nadat de man twee politiemannen in Breda had gedwongen hun pisto len en portofoon af te geven. De Rijkspolitie van Breda heeft dit vanochtend meegedeeld. De auto van de man had de aan dacht van beide agenten getrok ken, omdat er zich folders over vuurwapens in bevonden, plus een groot pak. De Belg in de auto beval daarop, onder bedreiging van een semi-automatisch vuur wapen, de pistolen en de porto foon af te geven, waaraan de poli tiemannen gevolg gaven. Daarna namen ze de vlucht. Telefonisch meldden zij het voorval, waarop groot alarm werd gegeven en de achtervolging werd ingezet. De Belg reed richting Rijsbergen waar de Belgische auto leeg werd terug gevonden. De man vluchtte te voet verder naar een tuinderij in Rijsbergen, waar hij gericht op de inmiddels gearri veerde politie schoot. Deze som meerde de Belg het wapen neer te leggen, waarbij een waarschu wingsschot werd gelost. Daarna vielen de gerichte schoten op de benen van de Belg met de fatale gevolgen. De rijkspolitie kon niet meedelen hoeveel politieschoten er zijn ge lost. Ook de initialen van de Belg wilde zij niet bekend maken. Dr. Zeldenrust zou vandaag sectie op het lichaam van de Belg ver richten. Het semi-automatisch vuurwapen van de Belg bleek met zeventien scherpe patronen geladen te zijn. ring als de logistiek was hele maal rond, aldus een van de coördinatoren van de actie. Zijn uitspraken worden bevestigd door andere betrokkenen. Het was de bedoeling via de lucht on geveer driehonderd man vanuit de Amerikaanse staat Florida aan te voeren naar Paramaribo. Ongeveer de helft van de man schappen zou bestaan uit Zuida- merikaanse en Amerikaanse huurlingen die in Florida verblij ven. De rest van de manschap pen zou bestaan uit Surinamers, onder wie ex-militairen. Voor de coördinatie van het plan was een staf gevormd, die in Flo rida zetelt, samengesteld uit Su rinaamse ex-militairen en een Amerikaanse huurlingendes- kundige. De groep van driehon derd zou fungeren als een voor hoede die de belangrijkte slag moest slaan en het regime omver werpen. Later zouden andere groepen, voornamelijk in Nederland ge ronselde Surinamers, via onder meer Frans Guyana de grens met Suriname oversteken. Voor de financiering was al meer dan twaalf miljoen gulden bij eengebracht, aldus een van de coördinatoren. Vier miljoen daarvan is afkomstig van Suri naamse zakenlieden in Neder land. De rest is opgebracht door Surinaamse zakenlieden uit de VS en uit Suriname zelf. Aan de actie zouden ook in Surina me gevormde verzetsgroepen meedoen. Vanuit Nederland wordt met deze groepen contact onderhouden via zendamateurs. De reden van de afgelasting was, aldus een coördinator van de ac tie, het feit dat de BVD op de hoogte bleek van het plan. "Ik vond dat ik onmogelijk verant woording kon dragen voor men senlevens, toen ik hoorde dat de BVD ervan wist. Ik hield het na melijk voor mogelijk dat Neder land het regime Bouterse zou in formeren over dit soort zaken, zoals de regering heeft ver klaard". Nederlandse omgekomen op Franse camping DEN HAAG/SARLAT (ANP) - Een zware storm in de Dordogne (zuidoosten van Frankrijk), waardoor ontwortelde bomen op caravans, tenten en auto's te rechtkwamen, heeft in de nacht van zondag op maandag het le ven gekost aan de 36-jarige me vrouw Van Kasteren uit Zoeter- meer. Haar zoontje ligt zwaarge wond in het ziekenhuis. De zware storm die gepaard ging met regen, sloeg bomen van de berghellingen. Sommige daar van kwamen terecht op de cara vans en tenten van kampeerders op de camping waar de vrouw verbleef. Dit heeft een woord voerder van de ANWB-alarmcen- trale gisteren bevestigd. Twee dorpjes in de buurt van de camping, St. Julien de Laton en Rouffillac de Carlux, werden eveneens door de storm getrof fen. Volgens woordvoerder Beems van de ANWB-alarmcen- trale heeft de storm in totaal vijf tig gezinnen gedupeerd. Daaron der bevinden zich vijftien Neder landse gezinnen. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft gisteren een 21-jarige man pas kunnen aanhouden na hem in zijn been te hebben geschoten. De man, die werd verdacht van het in be zit hebben van of handelen in heroïne, werd aanvankelijk in een pand bij het Weena aange houden, maar ontvluchtte kort daarna. WEERRAPPORTEN a g g E S E Amsterdam zwaar bew. 22 13 0 De Bilt 24 14 0 Deelen 26 13 0 Eelde 22 12 0 Eindhoven 25 16 0 Den Helder 19 13 0 Rotterdam 23 14 0 Twente licht bew. 26 12 0 Vlissingen 23 17 0 Zd.-Limburg 24 17 Aberdeen 15 6 0 Athene onbew. 32 26 0 Barcelona 30 23 0 licht bew. 31 19 4 Bordeaux licht bew. 32 17 20 Brussel 26 18 1 Frankfort 29 16 7 Genève onbew. 33 15 0 Helsinki 22 15 0.2 Innsbruck onbew. 31 14 2 Klagenfurt onbew. 33 17 0 Kopenhagen 27 15 0 Lissabon licht bew. 25 15 0 Locarno half bew. 30 18 0 Londen 29 17 0 Luxemburg 17 0.4 Madrid onbew. 32 15 0 Malaga licht bew. 32 20 0 Mallorca licht bew. 37 20 0 München onbew. 312 16 0 onbew. 29 23 0 Oslo 19 10 8 Parijs licht bew- 28 17 19 onbew. 20 Split 19 0 Stockholm 22 1 17 0.2 Wenen onbew. 34 19 0 half bew. 32 14 0 Istanbul onbew. 30 23 0 Toen ik bij de Rabobank kwam, om m'n vakantiegeld in francs om te wisselen, gaven ze me het advies een gedeelte van mijn geld in cheques mee te nemen. Ja, zeiden ze, dat is een veilige manier om wat geld achter de hand te hebben. Had ik nog niet eens aan gedacht: prima tip van de Rabobank. Ik heb er gelijk m'n reisverzeke ring en andere vakantiezaken gere geld. Makkelijk, die Rabobank. Altijd in de buurt en snel aan de beurt. geld en goede raad UTRECHT (GPD/ANP) - Het Utrechtse parket neemt geen speciale maatregelen voor zigeu ners. Voor hen geldt geen snel recht en dit wordt ook niet over wogen. „Zigeuners worden door justitie op dezelfde wijze behan deld als anderen. Niet harder en ook niet zachter". Dit zegt de plaatsvervangend hoofdofficier mr. R. Behling in een reactie op het artikel van de Utrechtse offi cier van justitie mr. A. van Capel- le in het Tijdschrift voor de Poli tie. Van Capelle besprak daar in loven de bewoordingen een rapport van de gemeente Epe over de op vang van zigeuners. In het rap port worden zigeuners afgeschil derd als criminelen die geen be grip van tijd hebben, zich niet houden aan afspraken en alles verslonzen en vernielen. „Ze blij ven zeuren en drammen tot ze eindelijk hun zin krijgen". Ook wordt in het rapport gepleit voor snelrecht voor zigeuners omdat zij „niet abstract kunnen den ken. Zigeuners leven van dag tot dag. Straf op overtreding dient dan ook direct te volgen". Privé-persoon Het Utrechtse Openbaar Ministerie stelt dat Van Capelle, die in de redactie van het Tijdschrift voor de Politie zit, dit artikel volstrekt als privé-persoon heeft geschre ven. „De pers heeft het feit dat Van Capelle officier van justitie is gekoppeld aan dit artikel. Maar Van Capelle kan als officier geen mening hebben over de op vang van zigeuners, omdat dit niet tot de competentie van het Openbaar Ministerie behoort. In het artikel trekt Van Capelle zelf ook geen conclusies ten aanzien van het justitieel beleid. Alle conclusies komen voor rekening van de opstellers van het rap port", aldus mr. Behling. Behling stelt dat er op het Utrecht se parket intern nog besproken zal worden hoe dit soort situaties in de toekomst te vermijden zijn. Behling: „Je kunt iemand die of ficier van justitie is natuurlijk niet muilkorven Wel is het dui delijk dat je met het geven van een mening over bepaalde zaken heel voorzichtig moet zijn, om dat de buitenwereld de verbin ding naar je beroep zal leggen". "Racisme" Het Lau Mazurelfonds, een organi satie die opkomt voor de belan gen van zigeuners, vindt dat de Utrechtse officier van justitie met zijn opmerkingen over zi geuners generalisaties heeft ge bezigd die een vorm zijn van ra cisme. Het fonds overweegt een aanklacht in te dienen tegen de officier en het Tijdschrift voor de Politie wegens racistische uitla tingen en het aanzetten tot ras sendiscriminatie. Dit heeft een woordvoerder van het fonds gis teravond meegedeeld. Het Lau Mazurelfonds vindt het verder "onverantwoord en onwe tenschappelijk dat de officier van justitie algemene uitspraken heeft gedaan over zigeuners op grond van een onofficieel rap port van twee ambtenaren over één zigeunersfamilie die in Epe woont". Een officier van justitie weet dat dit soort uitlatingen ver boden zijn en dus strafbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7