c "Polen wordt nu een dictatuur" EG legt verband tussen hulp en mensenrechten Staalcrisis België blijft VN bezorgd over Nederlands Unifil-standpunt Bonn haalt oud plan uit de kast Walesa over maatregelen: Kissinger aan hoofd commissie M.-Amerika Telefoonlijn Vaticaan met ontvoerders Om impasse Genève te doorbreken Leden Greenpeace opgepakt Gemayel sprak met Hoessein Buitenland DINSDAG 19 JULI 1983 BRUSSEL (GPD) De Belgische staal- en begrotingsproblemen hebben de spanningen in poli tiek Brussel flink opgevoerd. Het kabinet-Martens is er na een weekend lang vergaderen onder soms tropische temperaturen (in een van de vergaderzalen begaf de koeling het) niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de aanpak van de staalcri- sis. Centrale vraag is hoe de mil jardenhulp voor de Waalse staal- gigant Cockerill Sambre precies geflnancieerd moet worden. De keus is ofwel door de Walen al leen, zoals de Belgische minister van financiën De Clerck eist met alle Vlamingen aan zijn zijde, of nationaal, zoals de Walen wen- De ministers kwamen er niet uit. Maandagochtend hebben zij daarom een poging gedaan het brandende probleem op de lange termijn te schuiven. Een delega tie van maar liefst vijf ministers onder leiding van premier Mar tens bracht daartoe een bezoek aan de Europese commissie. Zij wilden toestemming van de com missie om Cockerill Sambre voorlopig steun te geven zonder nu al gedwongen te zijn duidelij ke plannen voor de inkrimping van dit noodlijdende concern op tafel te leggen. De Belgische politici vrezen name lijk dat de meer dan 8000 staalar- beiders die volgens de laatste in krimpingsplannen op straat ko men te staan, hun lot niet rustig zullen aanvaarden en voor een hete zomer en herfst kunnen zor gen. De Europese commissie ging echter niet akkoord met uit stel. Zoals bij alle andere Euro pese landen eist de commissie op korte termijn plannen voor de herstructerering van de staalon- dernemingen alvorens toestem ming tot verdere steun te geven. De commissie heeft de pijn voor de Belgische regering wel wat ver zacht door België financiële steun toe te zeggen voor werkge legenheidsplannen in Wallonië. De Belgische regering zal twee miljard gulden geleend geld ge bruiken om 12.000 banen in Wal lonië te scheppen. De commissie zal vijf procent van de rente van deze leningen op zich nemen. WARSCHAU (Reuter) Lech Walesa, de leider van het verboden vakverbond Solidari teit, heeft de Poolse autoriteiten er gisteren van beschuldigd dat zij met het invoeren van nieuwe beperkende maatregelen een dictatuur vestigen in Polen. Volgens Walesa zijn de nieuwe maatregelen erger dan de staat van beleg, die naar wordt verwacht vrijdag zal worden opgeheven. De nieuwe wetten, die woensdag en donderdag door het Poolse parlement (de Sejm) moeten worden goedgekeurd, zullen veel van de vrijheden afschaffen die de bevolking de afgelopen jaren had verkregen, de wetten zullen de greep van de regering op de samenleving versterken, aldus parlementaire bronnen. Walesa voegde eraan toe dat de nieuwe wetten „een diepere kloof veroorzaken tussen de re gering en de geregeerden". Hij verklaarde weinig te weten over een mogelijke amnestie voor overtreders van de staat van be leg, ofschoon deze zaak hem naar eigen zeggen het meest aan het hart gaat. In parlementaire kringen is verno men dat op 40 personen na alle 450 gedetineerden zullen worden vrijgelaten. Onder diegenen die van de amnestie worden uitge zonderd, zouden zich enige voor aanstaande dissidenten en be langrijke Solidariteit-mensen be vinden. De afkondiging van de nieuwe wettelijke bepalingen en de am nestie zal naar verwachting voor afgaan aan de bekendmaking tij dens de parlementszitting dat de staat van beleg vrijdag zal wor den opgeheven op Polens natio nale feestdag. De staat van beleg werd door de Poolse militairen ingesteld op 13 december 1981. De militaire controle is sindsdien wel geleidelijk aan verzacht. Straffen Er wordt nauwelijks aan getwijfeld dat de Sejm haar goedkeuring zal geven aan het pakket wetten dat afgelopen vrijdag werd be handeld in een gemeenschappe lijke zitting van drie parlemen taire commissies. De wetgeving voorziet in zwaardere straffen voor tegen de staat gerichte acti viteit en drie jaar gevangenis voor het lidmaatschap van een il legale organisatie. Een bestaan de wet tegen het weigeren van een baan wordt verscherpt. Be staande bepalingen die ervoor moeten zorgen dat werknemers op sleutelposities niet van baan veranderen worden verlengd tot eind 1985, aldus parlementaire bronnen. Walesa keerde dit weekeinde terug naar Gdansk na een vakantie van twee weken. Hij had geen verlof gekregen voor die vakantie. Wa lesa verklaarde later dat de direc tie van de werf hem tot eind juli vakantie heeft gegeven. Veüig? Frankrijk is voor buitenlandse toeristen niet onveiliger dan andere Europese landen. Dit heeft het Franse ministerie van buitenlandse handel en toerisme meegedeeld in een reactie op berichten in de Ne derlandse pers dat in Zuid- Frankrijk een aantal toeris ten is beroofd. Ze waren overvallen door met bijlen, messen en knuppels bewa pende misdadigers die vaak opereren in bendes. Sinds be gin juli werden in het zuidelijke departement Gard in de omgeving van de stad Nimes 11 toeristen beroofd. Het Franse ministerie zegt deze incidenten te betreuren. Maar tegelijkerktijd beklem toont zij dat de veiligheids omstandigheden in Frankrijk voor toeristen op zijn minst gelijk zijn aan die in de ande re Europese landen. Het mi nisterie wijst er op dat dit jaar, net als in voorgaande ja ren, de aanwezigheid van de politie in de toeristische ge bieden is versterkt. Tot leven Een 13-jarige Belgische jongen, die vorige week donderdag in Zwitserland in een gletsjers pleet was gevallen en daar na ruim twee uur schijndood werd uitgehaald, is door Zwitserse artsen in Bern weer tot leven gewekt. De li chaamstemperatuur van de jongen was gedaald tot 17,5 graden en zijn hart heeft ruim drie uur stilgestaan. Aan een hart-longmachine werden de lichaamsfuncties weer op gang gebracht. Vrijdag kwam de jongen, Christoph Netels, bij bewustzijn en gisteren kon hij van de intensive care worden overgebracht naar een gewone afdeling in het ziekenhuis. Henry Kissinger. WASHINGTON (Reuter/AFP) - President Ronald Reagan heeft gisteren de oprichting aangekon digd van een nieuwe commissie, die de Amerikaanse regering moet adviseren over het beleid in Midden-Amerika. In de commis sie, die zal worden geleid door ex-minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger, hebben zo wel Republikeinen als Democra ten zitting. In de loop van dit jaar zal de com missie de president de eerste aanbevelingen doen. Volgens Reagan moet in de tussentijd echter niet worden toegestaan dat "het totalitaire communisme wint" doordat de Amerikanen "in gebreke blijven". De presi dent voegde daaraan toe dat "wij niet kunnen slagen tenzij het Congres de noodzakelijke mid delen goedkeurt". Hij doelde hiermee op de 110 miljoen dollar (ongeveer 320 miljoen gulden), die hij wil uitgeven aan extra mi litaire hulp voor El Salvador, en de 80 miljoen dollar (circa 230 miljoen gulden) voor geheime operaties van anti-Sandinisti- sche rebellen in Nicaragua. Rea- gans Midden-Amerikabeleid on dervindt tegenstand in het Con gres, waarvan veel leden vrezen dat de Verenigde Staten in een Vietnam-achtige oorlog worden gesleurd. ADVERTENCE ROME (Reuter/AFP) - Het Va ticaan heeft gisteren een eis van de ontvoerders van het 15-jarige meisje Emanuela Orlandi ingewilligd en een rechtstreekse telefoonverbin ding met kardinaal Agostina Casaroli toegezegd. De ont voerders hadden eerder te verstaan gegeven dat ze al leen met Casaroli, na de paus de hoogste functionaris van het Vaticaan, wilden praten over de vrijlating van Ema nuela. Emanuela, de dochter van een bode bij het Vaticaan, is sinds 22 juni in hun handen. In ruil voor haar vrijlating moet de Turk Ali Agca wor den vrijgelaten. Deze zit in Italië een levenslange gevan genisstraf uit wegens zijn moordaanslag op de paus van mei 1981. Als hij morgen niet vrijkomt zal Emanuela wor den gedood. Bij het Italiaanse persbureau Ansa kwam vlak na het com muniqué een anoniem tele foontje binnen dat via de tele foon alleen zal worden ge sproken over de maaier waarop Agca Italië zal verla ten, aldus de opbeller die vol gens de politie een Italiaans accent had. Een Ansa-journa- list vond zondag ria een ano niem telefoontje een bandje met opnamen van naar men aanneemt een om hulp sme kende Emanuela. Daarin werd opnieuw gedreigd met haar dood als Agca niet zou worden vrijgelaten. Slot van "Madrid" pas in september MADRID (DPA) - De vervolgcon ferentie over de veiligheid en sa menwerking in Europa, die al sinds 1980 in Madrid wordt ge houden, wordt waarschijnlijk pas begin september afgesloten met een slotzitting waarop de mi nisters van buitenlandse zaken van de 35 deelnemende landen aanwezig zijn. Dit is gisteren ver nomen uit de kring van waarne mers bij de vergadering in de Spaanse hoofdstad, waaraan alle Europese landen (behalve Alba nië en Canada) en de Verenigde Staten meedoen. Malta heeft ook gisteren overeen stemming over een slotdocu ment tegengehouden. Tijdens een plenaire zitting hield de lei der van de Maltezer delegatie, Evarist Saliva, vast aan zijn voor stellen voor veiligheid in het ge bied van de Middellandse Zee. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de CVSE, Max Kampeiman, verklaarde dat de Verenigde Staten - net als ande re landen - de voorstellen van de regering in La Valetta zullen blij ven afwijzen. Lech Walesa keerde gisteren, na twee weken vakantie, terug op de Le- nin-scheepswerf in Gdansk. Daar kreeg hij nog tot eind van deze maand toestemming om zijn verlof voort te zetten. NEW YORK (GPD) VN-le- den toonden zich uiterst be zorgd gisteren over de Neder landse aankondiging om zich over drie maanden uit het Unifil terug te trekken tenzij de situatie in Zuid-Libanon veranderd. Gisteren hield de Veiligheidsraad haar drie maandelijkse vergadering over verlenging van het man daat van de Unifil-troepen in Zuid-Libanon dat vandaag zou aflopen. De Nederlandse permanente vertegenwoordi ger bij de VN, ambassadeur Max van der Stoel, deelde het Nederlandse standpunt mee in een toespraak voor de Vei ligheidsraad. door Maarten Huygen De Veiligheidsraad koos uitein delijk voor een driemaande lijkse verlenging van het mandaat en wel met 13 stem men voor en met twee <oftt- houdingen van Polen en de Sowjet-Unie. Nederland staat voorlopig alleen in haar standpunt dat het Unifil-dé- tachement geen zin heeft als de situatie in het Midden- Oosten niet verandert. Geen van de andere deelnemers aan het Unifil-leger in Zuid- Libanon heeft al een besluit genomen over de toekomsti ge deelname aan het Unifil. De meeste andere leden zijn ook geen lid van de Veilig heidsraad. Met name de westerse VN-le- den toonden zich heel be zorgd over de Nederlandse houding. Nederland heeft een belangrijk aandeel in het Unifil en de angst bestaat dat eventuele Nederlandse terug trekking een kettingreactie zou veroorzaken. Met name Noorwegen en Ierland zou den dan ook kunnen uittre den. De ontwikkelingslanden die aan het Unifil deelnemen staan onder zware financiële druk. De Sowjet-Unie betaalt namelijk haar aandeel aan het Unifil niet. De Libanese minister van bui tenlandse zaken Salem be dankte het Unifil-leger en be nadrukte nogmaals het be lang van de troepen voor de bescherming van de burgers in Zuid-Libanon. Salem deed nogmaals een beroep op Is raël en Syrië om zich terug te trekken. Daarbij maakte hij geen melding van het ak koord tussen Libanon en Is raël. Amerika, Frankrijk en Enge land zegden tijdens het debat krachtige steun toe aan het Unifil. De Sowjet-Unie viel het akkoord tussen Israël en Libanon aan. Volgens de Sowjet-vertegenwoordiger werd Israël beloond voor haar inval in Zuid-Libanon door dit akkoord. Volgens hem was het een „capitulatie. Maar bij de stemming ont hield de Sowjet-Unie zich zo als gebruikelijk. Het land wil niet als spelbreker be schouwd worden door van het veto-recht gebruik te ma ken. Nederland is tot nu toe het eer ste Unifil-lid dat om politieke redenen wil opzeggen. Nepal en Nigeria zijn eerder uit Uni fil getreden maar die laden gaven technische redenen op voor hun vertrek. Zij hadden de troepen elders nodig. Over drie maanden komt Neder land voor die keuze te staan als het als lid van de Veilig heidsraad voor het Unifil moet stemmen. Ook als het zelf de troepen terugtrekt. BONN (DPA/Reuter) - De West- duitse regering probeert bewe ging te krijgen in de vastgelopen onderhandelingen over beper king van de middellange-af- standsraketten in Genève. Ze denkt daarbij aan het compro misakkoord dat de Amerikaanse en de Russische onderhande laars in de zomer van 1982 be reikten tijdens de inmiddels be roemd geworden wandeling in de bossen van Genève. Minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher sprak zich zondag voor het eerst in het openbaar uit als voorstander van dit akkoord. Het plan komt erop neer dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hun nucleair arsenaal in Europa beperken tot respectie velijk 75 kruisraketten en 75 SS- 20-raketten. Geen Pershings Een en ander zou betekenen dat de VS afzien van de plaatsing van de Pershing-2-raketten, waar voor de Russen gezien hun rei kwijdte zeer beducht zijn. Als "tegenprestatie" zou Moskou niet meer eisen dat de Franse en Britse raketten in Genève wor den opgeteld bij de te plaatsen Amerikaanse wapens. Indertijd kon het plan in de ogen van Mos kou noch Washington genade vinden. Regeringswoordvoerder Boenisch klonk evenwel optimistisch, om dat er naar zijn zeggen in de standpunten wellicht iets veran derd is. Enerzijds heeft de Russi sche leiding bekend dat ze "in ze kere mate tot flexibiliteit gene gen is". En aan de andere kant heeft de Amerikaanse delegatie leider, Paul Nitze, genoeg onder handelingsruimte, zo zei de woordvoerder. Boenisch stelde echter nadrukke lijk dat voor de Amerikanen de plaatsing van de Pershing-2-ra- ketten op dit moment niet ter discussie staat. Op dit punt viel hij'min of meer minister Gen-' scher af, die gezien zyn pleidooi voor het compromisakkoord er kennelijk geen bezwaar tegen heeft dat er geen Pershings in de Bondsrepubliek zullen worden geplaatst. Ook ambtenaren van Genschers ministerie zeiden dat Genscher nu ineens voorstander van het niet-plaatsen van Pershing-2-ra- ketten was. Zijn verklaring was volgens hen meer bedoeld als een oproep tot Moskou, niet lan ger te eisen dat de FYanse en Britse wapens worden meege teld. Als een terechtwijzing van Genscher zei Boenisch dat aan de besprekingen over het com promisakkoord in Moskou niet al te veel publiciteit is gegeven. Verwarring Genschers verklaring stichtte dus kennelijk verwarring in Bonn. Maar ook Westerse diplomaten in Bonn uitten zich totaal verrast omdat Moskou noch Washington nog oren leek te hebben naar het plan. De VS willen niet afzien van de plaatsing van de Pers- hings terwijl de Russen de voor gestelde vermindering van hun kernarsenaal niet leken te willen overwegen. De ontwapeningsdeskundige van de sociaaldemocratische SPD, Egon Bahr, zei gisteren, na een bezoek aan Moskou dat de Russi sche leiding geïnteresseerd is in een oplossing voor de onderhan delingen in Genève. Maar een ak koord is naar zijn zeggen van de baan zolang geen rekening wordt gehouden met de Britse en Fran- se raketsystemen. Demonstranten houden in Brighton, waar de jaarvergadering van de Internationale Walvisvaart Commissie wordt gehouden, een pleidooi voor deze bedreigde diersoort. (Foto AP) LONDEN (GPD) - Terwijl gisteren in de Britse badplaats Brighton de jaarvergadering van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) is begonnen, zijn zes medewerkers van Greenpeace die een onderzoek deden naar de Russische praktijken op het gebied van walvisvaart, in Siberië opgepakt. De medewerkers van Greenpeace werden gearresteerd, toen zij bij het plaatsje Loren, dat aan de Beringzee ligt en dat een walvis-verwerkend centrum is, aan land wilden gaan. Zij waren daartoe van hun schip Rainbow Warrior overgestapt op een kleiner bootje. Volgens een woordvoerder van Greenpeace in Brighton hebben mede werkers van de organisatie, die aan boord van de Rainbow Warrior waren gebleven, doorgegeven dat vanuit Loren op beschermde soorten walvissen wordt gejaagd. Het schip van Greenpeace is tot dusver onge moeid gelaten, aldus de woordvoerder gisteravond. NICE (Reuter) - De Libanese pre sident Amin Gemayel heeft gis teren in Nice een gesprek gehad met koning Hoessein van Jorda nië. Vandaag begint Gemayel een officieel bezoek aan de Ver enigde Staten. Het was Ge- mayels eerste onderhoud met Hoessein sinds hij in september vorig jaar president van Libanon werd. Na afloop van het gesprek zei Ge mayel dat het "nuttig is om het beleid met vrienden te coördine ren". Jordanië heeft zich her haaldelijk uitgesproken voor te rugtrekking van alle buitenland se troepen uit Libanon. Waarnemers menen dat koning Hoessein mogelijk behulpzaam kan zijn bij een toenadering tus sen Gemayel en de Druzenleider Walid Joumblatt, die zich verzet tegen het akkoord over troepen- terugtrekking dat Israël en Liba non hebben gesloten. Hij ver langt ook een politiek akkoord van zijn groepering met de Liba nese regering, alvorens de Liba nese regeringstroepen stellingen innemen die de Israëliërs ontrui men. Hoessein, die op goede voet staat met Joumblatt, zou er voor kunnen zorgen dat Gemayel en Joumblatt weer met elkaar in ge sprek komen. Een héél kilo in één pak BRUSSEL - De Europese ge meenschap wil een band gaan leggen tussen de ontwikkelings hulp en de mensenrechtensitua tie in de ontvangende landen. De Europese ministers van buiten landse zaken zijn het er gisteren in Brussel over eens geworden dat de ontwikkelingshulp bevro ren moet kunnen worden in ge val van voortdurende schending van de meest fundamentele men senrechten. Directe hulp aan de noodlijdende bevolking in zo'n land zou daarbij echter moeten kunnen doorgaan. Minister Van der Broek (buiten landse zaken) noemde de verkla ring waarin de ministers van bui tenlandse zaken dit hebben vast gelegd „een stap vooruit". Hij gaf echter toe dat het in concrete ge vallen nog moeilijk zal blijken te zijn om de Europese lidstaten over stopzetting van de hulp op één lijn te krijgen. De Europese gemeenschap wil nu gaan proberen een algemene ver klaring over de relatie tussen ontwikkelingshulp en mensen rechten opgenomen te krijgen in de inleiding op de nieuwe Lome conventie. De conventie regelt de ontwikkelingshulp tussen de Europese gemeenschap en 63 ontwikkelingslanden in Afrika, Azië en het Caribisch gebied. De conventie loopt in 1985 af en in oktober van dit jaar zullen de on derhandelingen over vernieu wing starten. Bekend is dat de Lome-landen zelf weinig voor een directe verwijzing naar de mensenrechten voelen omdat zij dit beschouwen als westerse be- moeinis met hun interne aange legenheden. door Ferry Mingelen Minister Van den Broek had in de nieuwe Lome-conventie behalve een algemene verwijzing ook duidelijk de mogelijkheid opge nomen willen zien van stopzet ting van de hulp. Dit echter von den de andere Europese lidsta ten te ver gaan gezien ook de weerstand van de ontwikkelings landen zelf. Vandaar dat deze meer scherpe verklaring over de mensenrechten nu uitsluitend is opgenomen in de uitspraak van de Europese ministers zelf. Die uitspraak wordt niet meer aan de Lome-landen voorgelegd. Deze aanpak kan volgens deskun digen in Brussel wel de vraag doen rijzen of er in voorkomend geval werkelijk een juridische basis voor de Europese gemeen schap is af te wijken van de ver plichtingen die in de Lome-con ventie zijn vastgelegd. De hulp kan namelijk niet zomaar ge stopt worden. In de huidige Lo me-conventie staat niets over mensenrechten en dat heeft al eerder tot problemen geleid. Zo wilden de Europese partners van Nederland, anders dan Den Haag, de hulp aan Suriname niet opschorten na de moordpartij in Paramaribo omdat dit in strijd zou zijn met de Lome-conventie. De Europese gemeenschap heeft indertijd wel de hulp aan Oegan da gestopt toen dictator Idi Amin daar huis hield, maar dat moest onder valse voordwendsels. De officiële reden toen was niet de schending van de mensenrech ten op grote schaal, maar het feit dat de hulpprogramma's gezien de chaos in het land niet meer goed konden worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6