Leids duo redt zeilboten van de schroothoop actief in I vrije tijd I Jongerencentra presenteren weer gezamenlijk programma 'Ze passen gewoon in het landschap 'Herstel van woningen aan Oranjegracht en omgeving gaat nu vlot' De luimen van een plv. kantonrechter Huisvrouw opgelicht DINSDAG 19 JULI 1983 LEIDEN - Twee Leidenaars hebben het aangedurfd. Zij hebben een oude, antieke, zeilboot gekocht. Volkomen verwaarloosd. Nog net van de schroothoop gered. Over een jaar of tien moeten die schepen weer net als vroeger rondzeilen. Henks zeilaak werd in 1890 te water gelaten; Heins tjalk tien jaar eerder, in 1880. Wat bezielt hen om vele tienduizenden guldens te spenderen aan wat nu nog oogt als een roestbak? Hein Sommer (links) en Henk Dessens: jaren sleutelen aan een antieke roestbak. Het vooronder is somber. Middenin staat een potkachel, links een ta fel met drie versleten stoelen, rechts een oude canapé. De lichte verf op de muren is in de loop der jaren verweerd. Een streep zon licht dringt door een luik in het dek, de 'deur', naar binnen. Het hokje is niet groter dan tien vier kante meter. De situatie, zeg maar, zeventig jaar geleden: de schipper en zijn vrouw brachten er acht kinderen in groot. Foto's van toen sieren de wand. Een statig zeilschip. Om door een ringetje te halen. Hoe anders is het nu, een kleine honderd jaar later. De roest komt je van alle kanten tegemoet. Ja ren doelloos op het water dobbe ren heeft zijn tol geëist. De schroothandelaar had zich al over het oude schip ontfermd. Toen diende Henk Dessens, een geschiedkundige, zich aan: hij kocht de zeilaak. Zijn plan er mee: de boot in acht jaar restau reren. Helemaal in zijn eentje. En er dan weer mee gaan varen. Niet te veel hooi op zijn vork? "Soms weetje niet hoe je de eindjes aan elkaar moet knopen. Alles is zo verschrikkelijk duur. Je maakt veel dingen zelf, maar als het op echt ambachtelijk handwerk aankomt, dan zul'je toch naar een vakman moeten. Af en toe ben je het spuugzat, dan zie je het niet meer zitten. Dan stop je een paar weken. Als de accu weer is opgeladen pak je de draad weer op." Een stelling die Hein Sommer, le raar aan een middelbare school, volledig onderschrijft. Samen met zijn vrouw sleutelt hij van door Jan Westerlaken tijd tot tijd aan zijn honderd jaar oude tjalk die naast de aak van Henk ligt afgemeerd. Sloopprijs Hein kocht z'n tjalk van een parti culier; Henk haalde zijn aak weg van een sloperij. Niet voor een appel en een ei. "De schrootprijs is vijf cent per kilo", zegt Henk, "maar wij moesten het volle pond neertellen. Voor een kaal casco betaal je tussen de f. 5000 en f. 15.000. In het laatste geval hoef je praktisch niets aan het ij zerwerk op te knappen." De boten in oude staat terugbren gen is een vak apart. Vaklieden die de helpende hand kunnen toesteken zijn er nog nauwelijks te vinden. Het laatste scheeps werfje in de buurt waarop beide Leidenaars wel eens een beroep deden, sluit dit jaar. Dus zat er voor hen niets anders op dan zichzelf te bekwamen in het na maken van allerlei onderdelen. Zwaarden, een mastkoker, spe cialistische klussen die ze tot een goed einde hebben gebracht Zelfs een mast fabriceerden ze. Bij het opknappen gaan Hein en Henk niet over één nacht ijs. Eerst proberen ze er achter te ko men van wie het schip is geweest en hoe het er vroeger precies uit zag. Hebben ze geluk, dan zijn de kinderen van een schipper nog in leven en kunnen ze over foto's en andere gegevens DescniKKen. Waarom ze beiden al jarenlang dag in, dag uit bezig zijn met hun hobby, vertelt Henk: "Het is romantiek. Deze schepen heb ben heel lang het beeld van ons land bepaald. Ze passen gewoon in het landschap. Moet je zoiets verloren laten gaan? Dat is toch doodzonde? Je moet bewonde ring hebben voor de mensen die deze boten hebben gemaakt. Puur vakmanschap. In geen en kel land zul je ze vinden. Zo'n traditie moet koste wat het kost blijven." Monument Henk is er dan ook een vurig pleit bezorger van: hij wil dat de oude zeilschepen de status van monu ment krijgen. Net als veel mo lens. Geld hoeft hij niet van de overheid, slechts een plaats waar zijn schip kan liggen. Niet in een jachthaven, want die is onbetaal baar en biedt te weinig ruimte. Met de gemeente Leiden wordt druk over een ligplaats onder handeld. Henk en met hem enige anderen - willen met hun zeilschip een permanente plek in het Galgewater. Henk daarover: "Onze gedachte is er een soort binnenvaartmuseum te creëren. We willen laten zien hoe die oude onderdelen werden gemaakt en de mensen de gelegenheid geven binnen een kijkje te komen ne men. De verzameling oude sche pen is voorhanden, geld hoeft het dus niet of nauwelijks te kos ten." De VW is in elk geval voor dit plan te porren. "Als we dit er door krijgen, hebben we een leu ke attractie in huis", denkt direc teur Hugens. "Wat mij betreft: hoe eerder hoe liever. Het Galge water leent zich er uitstekend voor." Gemeentewoordvoerder Ed Cor- nelissen: "We zijn bezig om de centrumfunctie van Leiden te verstevigen. Wat deze mensen doen is, zeker bij de werkgroep die zich hiermee bezighoudt, in goede aarde gevallen. Het kan echter niet zomaar. Er zullen en kele problemen moeten worden opgelost. Op de kade wordt nu geparkeerd en er is een garage. Met die dingen zit je, die kun je niet van de ene op de andere dag veranderen. Het plannetje is leuk. Daarom werken we er se rieus aan. Misschien dat ook een andere plek voor dit doeleinde geschikt zou kunnen worden ge maakt." Een ton De gemeente een rapport uit met een aantal suggesties hoe Leiden voor de toerist aantrekkelijker kan worden. Onlangs bracht de komst van de antieke zeilsche pen naar de binnenstad heeft er een belangrijk hoofstuk in gekre gen. Tochten Wanneer Henk over een jaar of acht de laatste kwast teer over de boeg heeft gestreken, heeft het restaureren van de zeilaak hem meer dan honderdduizend gul den gekost. Denkt hij van dat geld nog iets terug te kunnen verdienen door, bijvoorbeeld, tochten met het schip te gaan maken? Behoedzaam zegt de Leidenaar: "Ik weet het nog niet. Dagjes- tochten met mensen zijn erg in spannend. Op het IJsselmeer va ren nogal wat charterschippers om hun boterham te verdienen. Maar het is geen dikbelegde. Ze blijven onder het minimum-in komen. Erg veel zie ik daar niet in. Of je moet af en toe eens uit varen om wat geld te verdienen waarvan je je verzekering kunt betalen." Bewonerscommissie LEIDEN De herstelwerkzaam heden aan de woningen in de wijk Herengracht-Zijlsingel ver lopen volgens de bewonerscom missie "nu vlot en zonder noe menswaardige problemen". Dit zegt de bewonerscommissie "Noord Rijndevest" in een ver klaring. De woningen van de Leidse Wo ning Stichting in het gebied Oranjegracht-Waardgracht ver toonden de afgelopen jaren grote gebreken, hoewel ze pas vijfjaar oud waren. Met name bij de aan leg van de centrale verwarming bleken grote fouten te zijn ge maakt. Volgens een gemeentelij ke onderzoekscommissie, die on langs een rapport uitbracht, zijn de bouwfouten vooral een gevolg van het slechte toezicht tijdens de werkzaamheden in deze bin- nenstadswijk. Het herstel van de fouten leidde in de buurt aanvankelijk tot nieuwe irritaties onder de bewoners. Er zou door de Amsterdamse Ver warmingsmaatschappij, die de cv had aangelegd, opnieuw slor dig werk zijn afgeleverd. Vervol gens besloot de gemeente met andere bedrijven in zee te gaan. De bewonerscommissie prijst de door wethouder Tesselaar geko zen procedure: het werk wordt gevoerd onder directie van de ge meentelijke afdeling volkshuis vesting, terwijl een medewerker van de LWS dagelijks toezicht houdt. "Het op aanwijzing van de wethouder gevolgde voorbe reidingsschema, de zorgvuldig door de stadsadvocaat gecontro leerde contractstukken en het optimaal ontwikkelde ontwerp laten, zoals nu blijkt, nauwelijks ruimte voor misverstanden", al dus de bewoners. "De beide met zorg gekozen installatiebedrij ven laten zien dat vakbekwame monteurs eersteklas werk kun nen leveren, ook in bewoonde woningen". De bewonerscommissie consta teert dat het werkschema - met een eindoplevering op 1 oktober van dit jaar - nauwgezet wordt gevolgd. LEIDEN - Een kantonrechter is natuurlijk ook maar een mens. Hij zal dus ook wel eens met het verkeerde been uit bed stappen. Wellicht is dat de re den waarom de plaatsvervan gend kantonrechter, die gister ochtend de zittingen leidde, sommige mensen ronduit on vriendelijk behandelde. Laten we het in elk geval hopen, want je moet er toch niet aan denken dat deze magistraat al tijd zo met sommige verdach ten omspringt. Een paar cita ten, geplukt uit verschillende zaken. "Ja, ja, dat snap ik nu ook wel zo langzamerhand". "Had u nog wat!" "Nee, u kunt nu gaan!" Tegen een paar gastarbeiders maakte hij het helemaal bont. De jongen die was meegeko men als tolk stond juist op het punt om de uitspraak te verta len toen hij op bitse toon te ho ren kreeg: "Gaat u nu maar even op de gang uitleggen wat ik precies bedoel; we hebben hier namelijk nog meer te doen". En wij in onze grenzeloze onno zelheid maar denken dat het vertalen van een uitspraak ge woon bij de normale rechterlij ke gang van zaken behoort. Overigens viel er niet zoveel meer te doen, want er was maar een handjevol verdach ten op komen dagen. Het was trouwens opmerkelijk dat de rechter voor korte tijd van humeur veranderde toen er een collega in de rol van ver dediger voor de balie stond. Deze advocaat werd verwel komd met een amicaal: "Wel kom in Leiden". Broeders onder elkaar, moeten we maar denken. Toegezonden Een tijdje geleden werd in deze rubriek geschreven over de man die in zijn auto geen Deel Drie zichtbaar had aange bracht, maar toch werd vrijge sproken omdat hij helemaal geen Deel Drie had en dat be wijs dus ook niet zichtbaar had kunnen aanbrengen. (Bent u daar nog?) Gisterochtend werd er een soort gelijk geval behandeld. Op de waag of hij een en ander kon uitleggen, antwoordde de ver dachte: "Ik had Deel Drie hele maal niet". Aha, weer vrijspraak? Nee, want even later eiste de officier van justitie een boete van zestig gulden. Ze zei: "U bent slordig geweest meneer". Zal wel, maar had hier het principe - ge lijke monniken, gelijke kappen - niet nageleefd moeten wor den? De officier van justitie: "Nee, want kijk: die man werd inder tijd vrijgesproken omdat hij helemaal geen Deel Drie had. De man die vanochtend moest voorkomen heeft wel een Deel door Wim Brands Drie toegezonden gekregen, maar is het bewijs kwijtge raakt. Het verschil zit 'm dus in dat ene woord: toegezonden". Het voorwerp Hij liep vorig jaar in een Spaanse plaats op de markt toen zijn oog op dat voorwerp viel. Hij reageerde zoals de toerist die iets leuks ziet meestal reageert: kopen, leuk voor thuis. Het voorwerp bleef echter in de wagen liggen. Goed, op een dag werd hij aangehouden door de politie. Bekeuring, want dat voorwerp mocht hij niet hebben. "Ik begreep er niets van", zei de verdachte gisterochtend tegen de rechter. "Ik wist echt niet wat ik nou precies had ge kocht; ik vond dat ding er wel leuk uitzien". De rechter wilde van dat niets weten. De jongeman kreeg een boete van negentig gulden, want een ploertendo der mag je niet in je bezit heb ben. Zelfs niet om een ploert mee dood te slaan. LEIDEN - Stafleden van de vier Leidse jongerencentra, het Leids Vrijetijdscentrum, Stats, Bree- huys en Augustinus hebben net als vorig jaar de handen ineen ge slagen en een gezamenlijk zo- merprogramma in elkaar gezet. Door intensief samen te werken, hebben de vier centra de perso nele onderbezetting, die het ge volg is van de vakanties, kunnen opvangen. De thuisblijvers hoe ven zich nu niet te vervelen want tot half augustus worden er bijna elke dag een of meer activiteiten in een van de centra georgani seerd. Vorig jaar liep het samenwerkings verband tussen het LVC, Stats, Breehuys en Augustinus op een groot succes uit. De activiteiten trokken vaak een paar honderd belangstellenden. "Het was ook leuk om te zien hoe goed de be zoekers van de verschillende centra met elkaar omgingen", al dus een van de samenstellers van het zomerprogramma. "Confron taties tussen de verschillende groepen bezoekers zijn uitgeble ven. Het is er allemaal heel gezel lig aan toegegaan. Vandaar dat we hebben besloten om de sa menwerking deze zomer voort te zetten". Programma Het programma voor de komende weken ziet er als volgt uit: - donderdag 21 juli LVC: sportcafé (van 20.00 tot 00.00 uur). - vrijdag 22 juli LVC: optreden van de Afrikaanse muziekgroep Tri- bu. Een in Utrecht gevestigde groep die is geformeerd rond zanger/percussionist Joseph Nganga. De muziek die het Tri- bu-vijftal maakt, wordt 'Sou kous' genoemd en valt te verge lijken met de muziek van de po pulaire Nigeriaan King Sunny Adé. Tribu heeft er al een uiter mate succesvol optreden in het LVC, in april van dit jaar, opzit ten (zaal open om 21.00 uur). - dinsdag 26 juli Stats: flipper- en voetbalcompetitie (van 13.00 tot 17.00 uur). - woensdag 27 juli Breehuys: speel film (19.00 uur), Stats: sport en spel (van 15 tot 17 uur). - donderdag 28 juli Breehuys: bij mooi weer naar zwembad, strand of park (13.00 tot 18.00 uur), Stats: video (van 15.00 tot 17.00 uur), LVC: sportcafé (van 20.00 tot 00.00 uur). - vrijdag 29 juli Breehuys: disco (van 13.00 tot 18.00 uur), LVC: swingavond (van 21.00 tot 02.00 uur). - dinsdag 2 augustus Breehuys: ta feltennistoernooi en video (van 13.00 tot 18.00 uur). - woensdag 3 augustus Stats: sport en spel (van 15.00 tot 17.00 uur), Breehuys: optreden van een nog onbekende band (van 19.00 tot 00.00 uur). - donderdag 4 augustus Breehuys: griezelfilm en lachfilm (van 13.00 tot 18.00 uur), Stats: video (van 15.00 tot 17.00 uur), LVC: sport café (van 20.00 tot 00.00 uur). - vrijdag 5 augustus Breehuys: dis co (van 13.00 tot 18.00 uur), LVC: optreden van de reggae-formatie Inity die muziek maakt die voor al is geïnspireerd door de Britse groep Steel Pulse en het muzi kanten/producersduo Sly Dun bar en Robbie Shakespeare (zaal open om 21.00 uur). - dinsdag 9 augustus LVC: zes kamp, kaartschieten, darts, ring- gooien, gewichtheffen etc. (van 13.00 tot 18.00 uur). - woensdag 10 augustus Breehuys: swingavond (van 19.00 tot 00.00 uur), Stats: sport en spel (van 15.00 tot 17.00 uur). - donderdag 11 augustus Breehuys: rondvaart door Leiden (van 13.00 tot 18.00 uur), Stats: video (van 15.00 tot 17.00 uur) en LVC: sportcafé (van 20.00 tot 00.00 uur). - vrijdag 12 augustus Breehuys: op treden van onder andere een vuurvreter en een buikdanseres (van 13.00 tot 18.00 uur), LVC: swingavond (van 21.00 tot 02.00 uur). LEIDEN - Vierhonderd gulden moest een vrouw uit de Hansen straat gistermiddag betalen aan twee Haagse schoorsteenvegers die haar schoorsteen hadden ge veegd en een paar tochtkapjes hadden gemonteerd. Pas later kwam de vrouw er achter dat het wel eens geen zuivere koffie zou kunnen zijn en stelde ze zich in verbinding met de politie. LEIDEN - Een personeelslid van Xenos betrapte vannacht om streeks half twee op heterdaad een inbreker in het pand aan de Breestraat. De inmiddels ge waarschuwde politie arresteerde even later de 20-jarige Leidenaar die was binnengekomen door langs de regenpijp te klimmen. Duivensport (1) De Blauwkras. Uitslag wed vlucht Chateauroux: 1, 6 P. Gijsman en zn.; 2, 4 H. Koome 3 L. v.d. Heyden; 5, 8 A. van Holst; 7 comb. Wetering; 9 F. v.d. Wetering, 10 G. v.d. Blom. Wedvlucht Moeskroen met jon ge duiven: 1, 7, 10 P. Landes- bergen; 2,5 G. v.d. Blom; 3, 9 R. Verhoogt; 4, 6 J. Rozier; 8 J. Schipper. Duivensport (2) Het Oosten. Uitslag wedvlucht uit Chateauroux: 1, 3 L. v.d. Nieuwendijk; 2 G. Hendrikse; 4 H. van Waveren; 5 H. Adali; 6, 8 A. Pracht en zn.; 7,10 T. van As en zn.; 9 W. v.d. Nieuwen dijk. Wedvlucht uit Moeskroen met jonge duiven: 1 W. van As; 2 H. Adali; 3 B. Singeling; 4 C. v.d. Berg; 5, 6 L. v.d. Nieuwen dijk; 7 J. Smit; 8 T. van As en zn.; 9 A. Pracht en zn.; 10 G. Hendrikse. Duivensport (3) LPC. Uitslag wedvlucht met oude duiven uit Chateauroux: 1 N. de Groot en zn.; 2,3,4,5, 7, 8 G. van Stein; 6 comb. Koster! Akerboom; 9, 10 W. Onstenk. Wedvlucht met jonge duiven uit Moeskroen: 1 comb. Koster! Akerboom2, 4 C. v.d. Horst; 3, 8,9 N. de Groot en zn.; 5 H. van Wezel; 6 H. Pen en zn. 7 J. v.d. Meyden; 10 mevr. De Groot. Duivensport (4) De Rijnklievers. Uitslag wed vlucht uit Chateauroux: 1 P. v.d. Wal; 2,4, J. v.d. Wal; 3, 7 J. Kok; 5 J. Zevenhoven; 8, 9 comb. Van Ley den; 10 P. VeeU enturf. Wedvlucht met jonge duiven uit Moeskroen: 1 P. v.d. Wal; 2 J. Kok; 3 S. van Goozen; 4 A. de Mey; 5 J. v.d. Wal; 6 P. Veelenturf; 7 C. Kop; 8 B. Brandt; 9,10 C. Dokkum. Duivensport (5) Columba. Uitslag wedvlucht uit Chateauroux: 1,3 C. v.d. Nieu wendijk; 2, 4, 5, 6, 7, 8,9, 10 L. Klein. Wedvlucht uit Moes kroen: 1,2,4,5,6,8,9,10 C. v.d. Nieuwendijk; 3, 7 L. Halewijn. Duivensport 6) Leiderdorp. Uitslag wedvlucht uit Chateauroux: 1 F. van Heusden;_2_D. Zwaan3 P. HHBHT Sloos; 4 E. Broug; 5, 9 D. van Seggelen; 6,10 J. van Alphen; 7 W. Jacobi; 8 J. Knijnenburg. Uitslag wedvlucht met jonge duiven uit Moeskroen: 1 J. Knijnenburg2, 4 J. van Al phen; 3,9, 10 J. van Laar; 5 A. Petit; 6, 7 D. van Seggelen; 8 T. Habraken. Duivensport (7) De Reisduif. Uitslag wedvlucht uit Chateauroux: 1,4,6 F. Pen seel; 2,3 StrikJV.d. Hart; 5, 7 W. Kop. Uitslag wedvlucht met jonge duiven uit Moeskroen: 1, 2 W. Hartevelt; 3, 6 S. v.d. Ho ven; 4 F. Penseel; 5, 9 W. v.d. Hoogt; 7 W. Tolboom; 8 W. Kop; 10 P. Mooten. Duivensport (8) De Snelvlieger. Uitslag wed vlucht uit Compiegne: 1. J. Schouten; 2. en 6. C. Verbonk: 3. A. van Dop; 4. comb. Groene- verf; 5. A. Witteveen; 7. en 9. G. van Leeuwen; 8. en 10. comb. B en S. Uitslag jonge duiven: 1. comb. Groeneverf; 2. en 6. J. v.d. Wal; 3., 4., 5., 7., 8., 9. en 10. A. van Dop Hengelsport (1) Hengelsportvereniging SOVPTT hield een wedstrijd in de Rijn. Uitslag1 N. Ravensbergen 4350 gram-67 stuks, 2 P. v d Voort 3725-88, 3 T. de Vink 2750-73, 4 J. Dool 2700-56: 5 W. van Klaveren 2025-26, 6 R. Kikkert 1950-51: 7 N. Massaar 1675-17, 8 M. Gnodde 1300-28: 9 P v.d. Bogaard 900-10: 10 P Kikkert 700-15. Hengelsport (2) HSV Zaalberg viste in het Noord- zeekanaal Uitslag 1 W. Hille- brand 31 stuks- 13.920 gram: 2. J. van Bemmel 24-8780: 3. J van Zeist 20-7510, 4. P. v.d. Vaari 18-7300, 5. J. van Went 11-3900; 6. W. Roest 3-640. Rechtsspreekuur In verband met vakantie is het vrouwenrechtsspreekuur van het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk de hele maand augus tus gesloten. Vrijdag twee sep tember wordt dan weer begon nen. Van half tien tot half twaalf 's morgens is het rechts spreekuur voor vrouwen dan weer geopend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3