c Nieuw overleg pont of brug „Moeilijk gedrag aangeboren" Lenny Duijvelaar studeert af op Landbouwschap tegen bouw villa/kennel Dorpsplein vrijwel autovrij Expositie Warmonds huisvlijt Stad en rand DINSDAG 19 JT"U 1983 WOUBRUGGE - "Ineens blijkt dat het niet die lieve roze baby is maar een driftig baasje dat vaak huilt. Je voelt je dan als ouder behoorlijk machteloos. Je weet niet wat je moet doen. Dit onderzoek is mede bedoeld als een ruggesteuntje voor die ouders. Het ligt niet aan hen. Zo is die baby nu eenmaal èn zo blijft 'ie". Lenny Duijvelaar uit Woubrugge is onlangs afgestudeerd in de sociale wetenschappen met haar doctoraalscriptie "Ouderperceptie in temperamentsonderzoek". Een dure omschrijving van haar onder zoek naar de factoren die ouders aangeven waarom zij hun kind mak kelijk dan wel moeilijk vinden. Het gaat dan om kinderen tot twee ënhalf jaar. Er hebben nog niet veel van dit soort wetenschappelijke onderzoekin gen plaatsgehad in ons land. De studie van de Woubrugse is geba seerd op een Amerikaans onderzoek door professor Bates en zijn me dewerkers van de Indiana University in Bloomington. Bates' vragenlijst werd vertaald en gepubliceerd in het blad Ouders van Nu. De lezers werd gevraagd de lijst in te vullen."We dachten dat we vijf- tot zeshonderd reacties zouden krijgen", vertelt Lenny. Het werden er ruim zevenduizend. Het verwerken van deze gegevens, waarbij de mogelijkheden van de computer ten volle werden benut, vormde een belangrijk onderdeel van haar afstudeeronderzoek. Zij begon in 1975 aan haar stu die psychologie aan de rijks universiteit van Leiden. Na haar kandidaatsexamen koos zij voor de vakgroep ontwik kelingspsychologie. Later kwam bij haar de idee voor genoemd onderzoek. Lenny: "Mijn interesse ging uit naar de computerverwerking van dit soort onderzoeken. Bij voorbeeld op welke manier je de gegevens het beste per computer kan verwerken. Mijn belangstelling voor juist dit onderzoek werd ook ge wekt door het temperament van mijn zoontje, dat zo heel anders is dan dat van mijn dochter." Werd in het verleden veel we tenschappelijk onderzoek verricht naar het peilen van de intelligentie van een kind, thans is de wetenschap hier min of meer op uitgekeken. Het braakliggende terrein dat in deze tijd wordt ontgonnen is het karakter, het tempera ment van het kind. Resultaten Wat zijn nu in het kort (de scriptie met zoontje Lennart op de omslag telt ruim twee honderd bladzijden) de resul taten van het onderzoek. De twee belangrijkste factoren die een moeder aangeeft waarom zij haar kind "moei lijk" vindt, zijn bij kinderen tot twee jaar het huilgedrag en bij kinderen ouder dan twee jaar het dreinen en niet luisteren. Een ander resultaat uit het on derzoek is dat (na zes maan den) jongens moeilijker zijn dan meisjes. "Meisjes laten zich makkelijker aankleden en zijn vaak ook meer terug houdend. Jongens zijn vaak agressiever, meer onderne mend en avontuurlijker", zegt Lenny. Op bijna alle vra gen over situaties die bij kin- door Huib Hikke deren voorkomen, zoals eten, slapen, huilen, spelen, aank leden en knuffelen was ver schil te zien tussen jongens en meisjes. Het is overigens niet zeker dat dit het hele le ven voortduurt. De statisti sche lijnen in de grafieken naderen elkaar aan het eind van de dertig maanden. Ver volgonderzoek zou volgens haar noodzakelijk zijn om te kijken of de verschillen er ook op latere leeftijd nog zijn. Lenny Duijvelaar uit Woubrugge met haar zoontje Lennart. "Het kan typisch peuterge drag zijn", vertelt Lenny. Een ander markant gegeven is dat ouders het tweede kind vaak moeilijker vinden dan het oudste kind. Naar het waarom zal nader onderzoek nodig zijn. Kanttekeningen Bij het scriptie-onderzoek zijn vele kanttekeningen te plaat sen. Zelf plaatst zij deze ook. Zo is het onderzoek niet re presentatief voor Nederland. "Over het algemeen komen de reacties op de enquête uit de hogere inkomensgroepen. Ouders van Nu is nu eenmaal een duur blad. Verder is het zo dat er veel jonge ouders hebben gereageerd. Voor driekwart van de moeders ging het om de eerste baby. De gemiddelde leeftijd van deze moeders is ruim 27 jaar. Om te kijken of de verstrekte gegevens betrouwbaar zijn, is een aantal ouders later bena derd om nogmaals de vragen lijst in te vullen. De lijst in vullen terwijl de baby het voortdurend op een brullen zet, kan invloed hebben op de antwoorden. De omvang rijke steekproef onder meer dan 7000 proefpersonen heft het probleem van subjectivi teit echter aardig op. Uit de herhaaltest bleek duidelijk dat de antwoorden te ver trouwen zijn. Afgezien van deze kanttekenin gen is Lenny Duijvelaar van één zaak overtuigd: het ka rakter van het kind ligt voor een groot deel in de genen be sloten. Als ouder kun je er weinig aan veranderen. De ouders zullen moeten leren zo goed mogelijk om te gaan met het karakter van hun kind. Tweelingen Het onderzoek van Lenny Duij velaar is een aanzet voor ver der wetenschappelijk onder zoek. Vakgenoten zijn en thousiast bezig en zelf is zij ook aan een nieuw onderzoek begonnen. Met dit onderzoek hoopt zij te bewijzen dat het karakter inderdaad al voor de geboorte vastligt. Het onder zoek hiervoor verricht zij sa men met een collega-student onder ruim veertig één- en twee-eiige tweelingen. Dit soort onderzoeken roept ve le vragen op. Schuilt er een potentieel schurkje in de con stant uit volle borst huilende baby? In het beantwoorden van dit soort vragen is men in Amerika reeds een eind gevorderd. Volgens Lenny staat wetenschappelijk vast (aan de hand van Amerikaan se onderzoekingen) dat als een kind al als baby "moei lijk" was en in lagere sociale milieu's opgroeit, er een gro tere kans is dat het op latere leeftijd gedragsproblemen krijgt. Wat je volgens Lenny Duijvelaar als ouder hierte gen kunt doen, is het zo goed mogelijk begeleiden van het kind. In de scriptie staan geen op voedkundige tips. Het onder zoek heeft slechts een beeld willen geven van moeilijk ge drag, zoals ouders dat bij hun kinderen op heel jonge leef tijd zien. Er zal meer onder zoek nodig zijn om daaruit mogelijke gedragslijnen en opvoedkundige tips te halen voor ouders die een kind met een zogenaamd "moeilijk" temperament hebben. DINSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1. film 'Mensen tussen Hemel en Aarde (Nepal)', 11.30 uur; 'Bhoetan Tussen de Oude en Nieuwe Wereld', 14.30 uur; 'De Koning en de Maan' (sprookje uit Bhoetan), 16 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert door Ronald Schollaart, 12.30 uur. Rijksmuseum voor volkenkunde - Steenstraat 1, film 'Himalaya' (Nepal), 11.30 uur; film 'De koning en de maan' (sprookje uit Bhoetan), 14.30 Warmond Kaagweekprogramma Ut Sloepie - finale 'Risk' kampioen schap, 14 uur, om 21 uur, swing- Park Groot Leerrust - kinder variété programma, 14.30 uur. Het Trefpunt - klaverjassen en sjoelen voor dames en heren vanaf 16 jaar, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 juli tot 22 juli door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer,* florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma-t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest.- Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Oeververbinding de Vliet weer in discussie DEN HAAG/VOORSCHOTEN/LEIDSCHENDAM - De provincie gaat eind volgende maand met de gemeenten Voorschoten en Leidschendam om de tafel zitten om te overleggen over welke oeververbinding er over de Vliet moet komen. Dit heeft een woordvoerder van de provincie vandaag bekendgemaakt. De provinciale statencommissie voor recreatie, natuur en land schap heeft zich vorige maand uitgesproken voor een pont ter hoogte van de Kniplaan in Voor schoten boven de voorgestelde brug. De verbinding tussen de oevers van Voorschoten en Leid schendam is volgens de provin cie noodzakelijk om het nieuwe recreatiegebied "De Vlietlan- den" beter bereikbaar te maken. Op dit moment wordt onder zocht of het gewenst is dat er een pont komt op deze plek. Onderdeel van dit onderzoek zijn de gesprekken met de gemeen ten. Het overleg moet de stand punten van provincie en beide gemeenten op elkaar afstemmen. "Leidschendam heeft veel liever een brug als oeververbinding", aldus een woordvoerder vanmor gen. "Het maakt de gemeente echter niet uit of die brug nu komt te liggen in het verlengde DEN HAAG/OEGSTGEEST - „Een uiterst vreemde zaak en hoogst on bevredigend". Zo karakteriseerde staatsraad Van der Lee gisteren de geschiedenis rond het echtpaar Mc Kenzie, dat in november 1980 van de gemeente Oegstgeest een vergunning kreeg om een landhuis annex hondenkennel te bouwen aan de Valkenburgseweg, nabij de Rijn. Het Landbouwschap vindt dit een bedenkelijke zaak. Reden waarom het gisteren beroep aantekende bij de Raad van State. De villa annex kennel - die overigens nog steeds niet is gebouwd - is gesitueerd in het bestemmingsplan Buitengebied 'Rijnfront'. „Dat is een agrarisch gebied", onderstreepte Landbouwschap-woordvoerder Van den Bosch. „Een hondenkennel hoort daar niet in thuis." Het beroep van het schap was feitelijk gericht tegen Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland: het college dat voor de bouw van de kennel een verklaring van geen bezwaar had afgegeven. Een van zijn argumenten was dat een mooie villa het rommelige landschap een welkome face-lift zou geven. Een tweede reden was het Streekplan Zuid-Holland West waarin de villa goed zou passen. Maar doorslaggevend was de overlast die het echtpaar Mc Kenzie en zijn zeven Afghaanse windhonden thans veroorzaken in de Oranjelaan waar zij nog altijd wonen. „Merkwaar dig", vond staatsraad Van der Lee, „men beschikt nota bene al driejaar over een bouwvergunning maar in plaats van daadwerkelijk te gaan bouwen, doet men niks en blijft men maar overlast veroorzaken aan de Oranjelaan." „Dat komt", verklaarde woordvoerder Noordermeer van de gemeente Oegstgeest, „doordat de Mc Kenzies geen overeenstemming met het energie- en waterleidingbedrijf kunnen bereiken over de aanleg van gas, water en licht. Daarover voeren zij al driejaar onderhandelingen." „Vreemd, uitermate vreemd", reageerde de staatsraad, die er niet bij ver meldde wanneer hij in deze zaak uitspraak zal doen. van de Kniplaan komt of bij de Knipmolen. Wij hebben al tegen de provincie gezegd dat we moei te hebben met de realisering van een pontverbinding, maar er niet echt tegen zullen protesteren in dien de provincie tot die varende oeververbinding besluit". Voorschoten heeft weinig proble men met de pontv, maar vindt dat deze beter kan worden gesi tueerd bij de Knipmolen, enkele honderden meters ten zuiden van de Kniplaan. Ook een brug zou de goedkeuring van de ge meente kunnen wegdragen, ver klaart de Voorschotense ge meentesecretaris G. De Graaff. Hij benadrukt dat wanneer de provincie besluit alsnog een brug aan te leggen de gemeente het liefst heeft dat die ter hoogte van de Knipmolen komt. "Een brug bij de Knip lijkt ons land schappelijk gezien minder ge lukkig", merkt hij op. Hij wordt hierin bijgevallen door de directie van het restaurant bij de Kniplaan die bovendien vreest dat de brug, die bestemd is voor voetgangers en fietsers, ook veelvuldig zal worden ge bruikt door mensen die met de auto komen en hun auto dan op de Kniplaan zullen parkeren. Dit zou de parkeermogelijkheid van restaurantbezoekers beperken. De provincie houdt de mogelijk heid van een brug nadrukkelijk open. Zo lanceerde gedeputeer de Borgman (PvdA) in de staten commissie het voorstel om het plan in twee fasen te splitsen. In zijn visie zou eerst moeten wor den begonnen met de pontver binding. Later zou dan kunnen worden bekeken of er alsnog een brug moet worden aangelegd: "Wanneer het veer goed loopt kunnen we de tweede fase mis schien vergeten. Dat bespaart ons een hoop kosten", aldus de gedeputeerde. Geparkeerde auto's ontsieren het oude Dorpsplein in Wassenaar zodanig dat de raad heeft besloten dit a banden te leggen. (foto Holv; WASSENAAR - Voor het 'luttele' bedrag van veertienduizend gul den zal het Wassenaarse Dorps plein vrijwel autovrij worden ge maakt en een kleine face-lift on dergaan. De gemeenteraad van Wassenaar heeft dit gisteravond met de steun van alle partijen be sloten. Slechts op ondergeschikte punten waren er aanmerkingen. Zo liet WD-woordvoerder Nieuws- zwaag weten niet gelukkig te zijn met de plaatsing van vijl par- keermeters aan de zijkant van het plein. "Wij zijn voorstander van een geheel autovrij Plein. Als Kloosterland drie (een gepro jecteerde parkeerhaven vlakbij de Langstraat, red.) gereed is zul len wij hiertoe voorstellen doen", aldus de liberaal, die tegelijker tijd de wethouder maande haast te maken. Het PvdA-raadslid Goulooze maakte van de gelegenheid ge bruik te vragen om de weg naar de parkeerhavens beter aan te geven. "Zodat ze beter worden gebruikt want vlak achter de Langstraat is er nogal wat par keergelegenheid' Wethouder Cocheret de la Moriniè- re deelde de algemene vreugde over het opknappen van het "fraaie stukje Wassenaar, met zijn unieke karakter", zoals ook dit plekje weer in de ambtelijke stukken wordt genoemd. WARMOND - "We kunnen het ook wel zonder Truusje", kalmeerde Clara Sikking, de vele verontrus te en verontwaardigde vragen stellers. En inderdaad, de ope ning van de in de kelder van 't Oude Raadhuis en de gymzaal ernaast gehouden tentoonstelling 'Warmonders voor Warmonders' liep op rolletjes. Ondanks de ge heel onverwachte afwezigheid van burgemeester Hendrickx- Vlaar, die de openingshandeling had moeten verrichten. Clara Sikking, ze wil het liever niet weten, maar zij is de grote ani mator van deze jaarlijkse ten toonstelling aan de vooravond van de Kaagweek, kon zich er verder niet over opwinden. "Ik heb haar gebeld en ze zei dat ze het hartstikke leuk vond om de voorstelling te openen. Ik ben niet boos, ze zal er best haq.r redenen voor hebben". Wat die redenen waren was gisteravond niet meer te achterhalen. Ook vanochtend was Warmonds eerste burger niet bereikbaar voor cbmmentaar. Hoe dan ook, 'Warmonders voor Warmonders' is het bekijken ze ker waard. De titel van de ten toonstelling dekt de lading voor de volle honderd procent: 63 War monders, van heel jong tot heel oud exposeren er met staaltjes van (kunstzinnige) huisvlijt. Te zien zijn aquarellen, poppen, zelfgemaakte kleding, dia's, teke ningen, keramiek, smeedwerk, foto's enz. Niet dat je er nu te recht kunt voor de nieuwe Rem brandt, wel sta je verbaasd van de blijkbaar vele creatieve uit barstingen van Warmonders. Opmerkingen als "Zijn die aqua rellen van die schoenmaker?" ge ven aan voor welke verrassingen je er kunt komen te staan. De ten toonstelling wint aan intimiteit omdat de exposanten voor de Warmonders veelal bekende men sen zijn. Ze kennen ze van de winkels waar ze komen of van de straat waar ze wonen. Clara kent ze ook allemaal en ze heeft ze persoonlijk benaderd en overge haald om te exposeren. Wat soms veel van haar overredingskracht kostte: "Je geeft per slot van reke ning iets van jezelf weg en dat is voor sommigen heel erg moeilijk. Maar het zou toch zonde zijn om al die werkstukken op vergeten zoldertjes te laten staan?" Veel bekijks trok de zelfgemaakte verrekijker van Kees Heemskerk. Door de geopende deur kijkje via de Straat ter Leede op 't Joppe. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) 0,85 ƒ61,25 Commentaren Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bt| vooruitbetaling te voldoen. Restitutie i6 niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Directie: G Koopman Ad| dir N Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) J Wirt (bin J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) I 071-144941. tst 219 correspondenten o a in Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cair<

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2