Wonderlijke lotgevallen van een apotheker Hotel Rossija staat bezijden van het Rode Plein in het hartje Moskou. Het dichtstbijzijnde me trostation, Nogina, bevindt zich op een afstand van vijf minuten lo pen. Als je de metro uitkomt, moet je eerst een zeer lange ondergrond se gang doorlopen. Ik herinner mij die gang nog goed. Toneelspelers zeggen vaak dat het lopen op het toneel, terwijl je weet dat je wordt gadegeslagen, een van de moeilijk ste onderdelen van het acteurschap is. Ik wist (we spreken nu van au gustus 1980) dat ik door minstens één KGBer van een jaar of dertig werd gevolgd. In de metro had ik hem, door enkele simpele manoeu vres, met zekerheid „gespot. Maar het leek me nuttig om hem niet te laten merken dat ik wist dat ik ge volgd werd (die zondagochtend had ik samen met Alexander Mun- ninghoff Jelena Bonner ofte wel mevrouw Sacharov bezocht), en daarom keek ik, in die honderd me ters lange gang van metrostation Nogina niet één keer, ook niet quasi toevallig of even stilhoudend om zo genaamd mijn veter vast te maken, achterom. Ik liep gewoon door maar merkte toen dat het heel moeilijk is om „gewoon, op de non chalante manier van iemand die zojuist uit de metro is gestapt en nu op weg is naar zijn hotel, door te stappen. Als je weet dat ondertus sen iemand naar je loopt te kijken, word je je namelijk bewust van al je lichaamsdelen: je benen, je ar men (zwaai ik daar nou te veel mee of te weinig?), je nek, je rug... In diezelfde ondergrondse door gang hebben Inger Elzinga (21 jaar, ze studeert geschiedenis) en Eric Brassem (24 jaar, hij is portier en studeerde tot voor anderhalf jaar geschiedenis) een honderdtal witte plastic draagtassen uitge deeld aan de voorbijlopende Mos- kovieten. „Het was duifjes voeren op de Dam, we waren ze binnen en kele minuten allemaal kwijt, zegt Eric. Dat verbaast me niks. Plastic tasjes zijn in de Sowjet-Unie een even gewild en schaars artikel als nylon kousen in het Nederland van vlak na de oorlog. In het warenhuis GUM stond tijdens de Olympische Spelen van 1980 een tientallen me ters lange rij voor een stalletje waar ze plastic tasjes met O.S.-op- druk verkochten voor een rijks daalder per stuk. Het was dan ook een wijze en praktische raad van Sergej Batovrin, een van de oprich ters van de onafhankelijke vredes groep in Moskou (hij werd een week of zes geleden met vrouw en kind de Sowjet-Unie uitgezet), om bij wijze van protestdemonstratie niet ge woon pamfletten uit te delen in Moskou, maar plastic tasjes met daarop een sticker geplakt met een foto van Oleg Radzinsky, en daar onder de tekst: „Oleg Radzinsky. Who next?. Duizend van die plastic tasjes had den ze, een beetje handig verpakt in een koffer met ook nog buttons en vredesoproepen van het IKV als af leidingsmanoeuvre (en als dekking een aanbevelingsbrief van Mient Jan Faber), mee de grens over ge nomen, negenhonderd daarvan hebben ze, in pakketjes van 7 a 10 stuks s nachts tussen 12 en 1 uur verspreid in het verlaten park bij de Lomonosov Universiteit, maar de laatste honderd wilden ze open lijk uitdelen, om te voorkomen dat de leden van de Moskouse vredes groep ervan beschuldigd zouden worden de tasjes te hebben ver spreid. Deze „Grupa Doverija, de „Groep van Vertrouwen, die voor een betere verstandhouding tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten pleit, stelt zich heel behoed zaam en Gandhiaans op. Ze wil noch ageren, noch protesteren, ze wil alleen maar ijveren voor de vrede. De leden ervan hadden de draagtasjes wel openlijk willen helpen uitdelen als de tekst erop niet zo „provocerend was geweest. „Oleg Radzinsky. Wie volgt? sugge reert immers iets van onvrede met diens arrestatie op 26 oktober van het vorig jaar, en dat past niet in de „andere wang-strategie van de Moskouse vredesgroep. Als Rad- zinskys voorstel gedaan vóór zijn arrestatie), om op 1 januari om 15.00 uur Greenwich-tijd een inter nationale vredesdemonstratie van tien minuten stilte, gebed en alge- mene meditatie over de vrede te houden als oproep op de plastic tas jes was geplaatst, hadden ze die tasjes graag helpen verspreiden, maar „Oleg Radzinsky. Who next? vonden ze toch wat al te oorlogs- zuchtig... ,Je reinste flower power, zegt Eric Brassem. „Die mensen zijn abso luut niet gewend om acties te voe ren, zoals wij. Ik vertel hem hoe Andrej en Gjoezel Amalrik in de zomer van 1968, voor de Britse am- bassade in Moskou demonstreerden tegen de Engelse regering-Wilson. Andrej droeg een bord met de Rus sische tekst, zijn mouw Gjoezel met j de Engelse tekst: „Gowon doodt kinderen. Wilson, help Gewon niet. i Zon particuliere demonstratie was I hoogst ongebruikelijk in Moskou, men liet ze ook begaan omdat het tegen de Britten was, maar de iro nie van de demonstratie was, dat i Gowon van Nigeria in zijn meedo- j genloze strijd tegen Biafra even zeer gesteund werd door de Sowjet- j Russische regering als door Wilson. j Het was dus een indirecte demon stratie tegen de USSR! Iets dergelijks heeft ook de Grupa Doverije gedaan, vertellen Eric en Inger nu. Ze heeft gedemonstreerd tegen de onderdrukking van de vredesbeweging in Turkije Dat mocht... Het was een kleine advertentie in een krant, zoals dage lijks kan voor komen. In gortdroog proza werd het fail lissement van Blomberg bv te Rijswijk gemeld. Een zestigtal personeelsleden kreeg ontslag. Niets bijzon ders in deze tijd. Maar is bet bedrijf wel bet zoveelste slachtoffer van de economische recessie? De werkelijkheid is ontbutsender. Blomberg, een ver pakkingsbedrijf voor geneesmiddelen, ging kapot, on danks een uitstekende basis en in principe goede kan sen. Centraal in de neergang van Blomberg staat de een van Den Haags grootste apothekers met ook nog eens een deeltijd baan bij de rijksoverheid, de 40-jarige drs. J. Pezie. Een recent onderzoek wees uit dat bijna 80 procent van de faillissementen niets met de recessie van doen beeft, maar bet gevolg is van slecht management. Dit is bet verbaal van zo'n faillissement. Over een ambtenaar-in- zaken met grootse plannhn, die over bet 'onderne mingsklimaat' niets bad te klagen maar nu op de rand van de afgrond staat. Boven: Het voormalige fa briekje van Blomberg BV in Rijswijk. Het personeel van Blom berg heeft inmiddels het gelag betaald. Twee jaar geleden hadden ze nog het idee bij een gezond bedrijf met een degelijke reputatie te werken. De basis daarvoor werd ge legd door de onderne mende Haagse apothe ker dr. J. Blomberg, net na de Tweede Wereld oorlog. Blomberg ging in licentie verdo vingsmiddelen produceren voor het Zweedse farmaceuti sche bedrijf Astra. In 1960 ging Astra zelf produceren. De pro- duktieafdeling van Blomberg werd losgemaakt van de apo theek en onderdeel van het snel uitdijende Zweedse be drijf. Twee jaar geleden besloot de concernleiding van de multi- national in Zweden de fabrica- ge-afdeling in Nederland te sluiten. De produktie moest worden overgeheveld naar de nieuwe fabriek in Zweden die een overcapaciteit had. Medio 1981 kwam Astra in con tact met drs. J. Pezie, die in 1977 de apotheek Blomberg al had gekocht en sindsdien ex ploiteerde onder de naam Hof stad Apotheek. Pezie was be reid de werkgelegenheid van alle personeelsleden van de fa- brikage-afdeling met een nieu we bv te redden. Pezie zag voor het bedrijf grote mogelijkheden. Met het ver pakken van geneesmiddelen was geld te verdienen en de produktie-afdeling zou behal ve humane middelen ook dier geneeskundige middelen moe ten gaan fabriceren. De interesse van Pezie kwam Astra goed uit. Een eventuele verkoop zou de Zweden een miljoenen verslindende af vloeiingsoperatie besparen. Bovendien kon als gevolg van een overdracht een grote boek winst worden gerealiseerd. Daarom was Astra bereid Pezie een zeer hoge startpremie te verschaffen (een bijdrage in de algemene kosten). Bovendien kreeg hij een driejarig contract voor het verpakken van ge neesmiddelen voor Astra. Ie dereen was het er over eens: een gouden overeenkomst. Uitputting Handelsonderneming Den Heyer bv, eigendom van Pezie, kocht de fabricage-afdeling van Astra-Blomberg voor 4,5 miljoen gulden. Twee miljoen kwam van van verzekerings maatschappij De Centrale waarvoor een hypotheek werd gegeven op het gebouw in Rijs wijk. Het resterende bedrag, geba seerd op de inventaris, zou vol gens de koopovereenkomst in maandelijkse termijnen in 1982 worden voldaan. Al bij de overdracht op 31 december 1981 bleek Pezie niet aan zijn betalingsverplichting te kun nen voldoen, maar dat vormde kennelijk geen beletsel. Op 1 januari 1982 begon het dra ma voor het personeel van Blomberg. Al snel kwamen de financiële problemen aan het licht. Er kwam geen geld bin nen omdat er geen werk was dat rendement opleverde. Pezie zelf bleek geen cent te be zitten. De banken wilden nau welijks krediet geven, omdat de belangrijkste zekerheid, het gebouw, in handen van De Centrale was. De tijden waren voorbij om op basis van voor uitzichten geld te geven. Met de startpremie van Astra be taalde Pezie zijn koopsom af. Daarmee begon de uitputting van het bedrijfje. Geld voor in vesteringen was er niet. De ge plande veterinaire lijn kwam nauwelijks op gang bij gebrek aan geschoold personeel. Met moeite konden de salarissen worden opgebracht. Blomberg kon desondanks blijven draai en mede dankzij de investe ringspremie van het rijk. Intussen kreeg Blomberg echter te kampen met andere Pezie- bedrijven. Debiteuren betaal den hun rekening minus de schuld die andere bv's van Pe zie bij hen hadden. Ook lever de Blomberg goederen aan Pe- zie's handelsonderneming Den Heyer, waarvoor niet werd be taald. Op deze manier werd volgens de curatoren bijna 600.000 gulden aan Blomberg onttrokken. Half februari van dit jaar zat de zaak muurvast. Er werd uitstel van betaling aangevraagd. Zelfs op dat moment wilde Pe zie nog doen voorkomen alsof het allemaal meeviel en er slechts sprake was van een tij delijke crisis. Tot dan toe was het personeel niet op de hoogte van de wanhopige financiële situatie. Twee weken later, op 2 maart 1983, werd het faillissement van Blomberg bv uitgespro ken. Totale schuld: ruim 3 mil joen gulden. Het personeel stond verbouwereerd op straat. Daarbij waren mensen die 34 jaar voor Blomberg had den gewerkt. Jan Pezie, zoon van een textielfa brikant in Hengelo, legde met de handel in geneesmiddelen de belangrijkste basis voor zijn avonturen. Met behulp van EG-bepalingen bouwde hij een lucratieve handel op. Verder won hij uit capsules van gepa tenteerde geneesmiddelen de grondstof terug. Dat bracht goud op. Deze handel heeft eenmaal ge leid tot een niet afgerond kort geding tegen Pezie. Ook is er justitieel onderzoek geweest naar overtredingen van de an- ti-bioticawet, maar die zaak werd geseponeerd. Bij het ministerie van justitie is Pezie meer om andere redenen bekend. In opdracht van de Rijksgeneeskundige Dienst dient hij de minister van justi tie twaalf uur per week als far maceutisch adviseur voor het gevangeniswezen. Hij moet toezicht houden op het ver strekken van geneesmiddelen. Op het departement heeft hij een eigen bureau (waar hij zelden gebruik van maakt). Voor zijn adviezen ontvangt hij maande lijks ongeveer 3000 gulden. Zijn status als hoge ambtenaar versterkte zijn positie tegen over de banken. Zijn belangrijkste inkomsten haalde Pezie uit zijn twee apo theken in Den Haag, die opere ren onder de naam Apotheek Den Heyer en Hofstad Apo theek. Bij Apotheek Den Heyer staat Pezie op de loon lijst voor 150.000 gulden per jaar. De uitstekend lopende apotheek Den Heyer in Scheveningen was de kurk waarop Pezie's koninkrijkje dreef. Pezie haal de deze apotheek volledig leeg. De bedrijfsvereniging en de belastingen legden eind vorig jaar beslag op de apotheek. In mei was dat handelsonderne ming Dgi Heyer ook al overko men. De totale schuld van apo theek Den Heyer, die aan de groothandel meegerekend, be draagt nu twee miljoen gulden. De Hofstad Apotheek en de handelsonderneming staan voor 1,4 miljoen in het krijt. Pezie had bij apotheek Den Heyer een prive-rekening met een huidig negatief saldo van enkele tonnen. Van deze reke ning onderhield hij zijn Ja guar-cabriolet - zijn andere Jaguar stond op naam van de zaak - en betaalde hij de rente en aflossing van zijn woning. Dit pand aan de duurste laan in Wassenaar met 14 kamers en veel schilderijen en tapijten, kostte ruim één miljoen gul den. De Rijksaccountantsdienst sig naleerde deze en andere via de kas verkregen en eveneens verzwegen inkomsten onlangs tijdens een routine-onderzoek. Pezie kreeg een extra belas tingaanslag van 475.000 gul den. Hij kon niet betalen, zodat op al zijn prive-bezittingen ook beslag werd gelegd. Onroerend goed Pezie stortte zich aan het eind van de jaren zeventig, ook in het onroerend goed. Terwijl de rente vrij hoog stond en de hui zen duur waren, ontstond bij de apotheker het idee om de binnenstad van Den Haag te verrijken met een concertge bouw of een ander groot pro ject. Hij kocht diverse afbraak panden. In Scheveningen kocht hij panden om apotheek Den Heyer te verbouwen en uit te breiden. In totaal sloot hij in de periode '79-'82 voor ruim 7 miljoen gul den aan leningen met hypothe ken af. Daarin is niet begrepen de 2 miljoen van Blomberg, maar wel apotheek Den Heyer (het pand van de Hofstad Apo theek is niet zijn eigendom) en zijn woning in Wassenaar. De panden brengen bij elkaar drie ton per jaar op. Er zijn 7 verschillende hypo theeknemers, waarbij de naam van de NMB er uit springt. De ze bank stelde voor de onroe- rend-goeda ctiviteiten bijna vijf miljoen gulden beschik baar. Daarnaast had Pezie een krediet bij deze bank van bijna twee miljoen gulden, waarvan 400.000 gulden werd afgelost Pezie leek zelf de gevolgen van alle leningen niet te beseffen. De NMB ook niet Pezie had veel goodwill dankzij zijn maatschappelijke status als apotheker en had kennelijk vrienden op de juiste plaats. Eind 1981 verbood de NMB Pe zie grote investeringen te doen. Hij trok zich daar niets van aan, net zo min als van de ad viezen van zijn accountant en zijn naaste medewerkers. Hij zette gewoon zijn handteke ning onder het koopcontract met Astra voor de fabricage-af deling. De NMB heeft daar waarschijn lijk geen weet van gehad. De apotheker betaalde de oprich ting van Blomberg met 2 ton die het ziekenfonds als voor schot aan apotheek Den Heyer bij de NMB had gestort Hij haalde het geld er af onder het mom dat hij groothandel Inter- pharm moest betalen. Met het geld ging hij naar een an dere bank en stortte het als ei gen kapitaal van Blomberg. Nog dezelfde dag, er heeft niet veel tijd tussen gezeten, haalde hij dit geld, wat in feite een ze kerheid was voor crediteuren, weer bij de bank op en bracht dat inderdaad naar Inter- pharm. Nog in juni van dit jaar kreeg Pe- zie van huisbankier NMB nog een bedrag van 50.000 gulden waardoor hij de openbare ver koping van zijn eigendommen weer enige tijd kon uitstellen. Weet de bank van het beslag op zijn privebezit? De NMB geeft geen commentaar. Puinhoop Nog een ander zakelijk avontuur van Pezie dat speelde zich af rondom Alfasan bv, een fa briek voor veterinaire midde len te Woerden. In november 1980 verkreeg Pezie met een bedrag van 850.000 gulden 80 procent van de aandelen. Het was een puinhoop, ofschoon het potentieel een goed bedrijf was. Pezie liet de zaak door een des kundige reorganiseren. Niet lang daarna, m juli 1981, begon Pezie geld uit Alfasan weg te trekken. In totaal haalde hij 750.000 gulden uit het bedrijf, voordat de Amro-bank Pezie onder druk zette om zijn aan delen te verkopen. In de loop van vorige zomer nam het per soneel Alfasan over. Het draait nu met winst. Pezie had het plan om de goedin- gerichte veterinaire productie lijn van Alfasan over te bren gen naar Blomberg, waar nog helemaal niets was. Dat zou ten koste gaan van de 25 werk nemers in Woerden. Pezie behandelde zijn werkne mers soms zoals het geld van de rekening-courant die hij tussen de verschillende bv's had. Zo had Pezie de gewoon te, teneinde de kosten te druk ken, onderhoudspersoneel dan bij de ene en dan weer bij de andere bv onder te brengen, zonder rekening te houden met de veranderende rechtspo sitie van deze mensen. Nadat een eenvoudige veterinai re lijn bij Blomberg was opge zet, verliep de productie zo slecht dat orders niet konden worden nagekomen. De verte genwoordiger van handelson derneming Den Heyer in Duitsland sleepte voor miljoe nen guldens aan orders bin nen, die niet werden uitge voerd. Geloof De ondergang van Pezie's rijk is nu nabij. Het is alleen nog de vraag hoelang de faillissemen ten van de apotheken en de handelsonderneming nog op zich laten wachten. Geen van de betrokkenen ge looft dat Pezie een oplichter is. Men vindt hem wel onbe kwaam, naief en een dromer, maar beslist geen kwaad mens. De Industriebond FNV heeft zich steeds terughoudend op gesteld. De publicteit is niet gezocht om het gedrag van Pe zie aan de kaak te stellen. Duidt dit op medeverantwoor delijkheid? Districtbestuurder De Jong: „Het overnemen van de grote organisatie en de zwa re top van Blomberg was een fout van Pezie. Maar hij dacht dat de kassa wel zou gaan rin kelen. De mensen geloofden hem. Hadden wij dan moeten zeggen dat de boel afgeslankt moest worden? Tot op de laat ste dag dachten ze dat hij het zou redden. Daarom wilden ze geen actie". Pezie wenst zijn rol in de Blom berg-zaak niet toe te lichten Hij zegt er een streep onder te hebben gezet Wel wil hij kwijt dat er sprake was van een ge forceerd faillissement en scheldt vervolgens op de cura toren die nu, met instemming vem de vakbond, in zee gaan met de kapitaalkrachtige Ha genaar Stevers, ook al een han delaar in onroerend goed. Deze wil Blomberg onder een ande re naam met 25 mensen voort zetten. En het commentaar van het nisterie van binnenlandse «i- ken, waaronder de rijksgenees kundige dienst valt? (Pezie is immers naast alles ook hoge ambtenaar in deeltijddienst.) „Deze publicatie is aanleiding tot een gesprek met Pezie"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13