CDA en WD beide tevreden "Amateurs" gijzelden Wim Noo y Nieuwe ambassadeur VS maakt carrière "Zigeuner vernielt, zeurt en weet niet wat tijd is -C Kabinet: 11 miljard snoeien in '84 Kritiek op vertraagde aanpak bouwsehandaal Rijnsburger: "Teruggaan naar Soedan eigenlijk wel nodig" MAANDAG 18 JULI 1983 WASHINGTON (GPD) - Paul Bremer III, de nieuwe Amerikaanse am bassadeur in Den Haag, is een carrière-diplomaat. Hij heeft hoge staf functies in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken be kleed en met zijn 41 jaar is hij een van de jongste carrière-ambassadeurs van de Verenigde Staten. Paul Bremer volgt komende donderdag Wil liam Dyess op, die wat vroeger is teruggeroepen vanwege zijn soms ondiplomatieke gedrag. Dat komt omdat carrièrediplomaat William Dyess, als oud-zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken, nogal vrijmoedig sprak. Dit leidde tot persoonlijke tegenstellingen. Paul Bremer de Derde is de tweede carrière-diplomaat die Nederland als ambassadeur krijgt. Daarvóór was er een lange rij politieke benoemin gen. De nieuwe ambassadeur was rechtstreeks verbonden aan de staf van de minister van buitenlandse zaken Shultz. Hij was een soort assis tent-secretaris-generaal van zijn departement. In die functie had hij controle over de voortdurende stroom adviezen die Shultz bereiken en hij kon mede het Amerikaanse buitenlandse beleid bepalen. Nu zit hij weer aan de andere kant van de lijn en ontvangt hij zijn directieven uit Washington. Eerder was Paul Bremer assistent van voormalig minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger. Verder bekleedde hij posten in Mala wi, Afghanistan en Noorwegen. Binnenland UTRECHT (ANP) - „Dit rap port heeft een verademende, no-nonsense strekking. Over weeg de woorden daaruit niet alleen in uw hart, maar doe er uw voordeel mee bij uw han delen". Dat schrijft de Utrechtse officier van justitie mr. M.A.A. van Capelle in het tijdschrift voor de politie in een commentaar op een ne gatief rapport van de ge meente Epe over de begelei ding van zigeuners in die ge meente. Dat rapport, getiteld „Niet alle zigeuners spelen mooi viool", kwam in december 1982 uit. Zigeuners worden er in afge schilderd als criminelen die geen begrip van tijd hebben, zich niet houden aan afspra ken, constant geldgebrek hebben, alles verslonzen en vernielen. Zij blijven zeuren en drammen en achtervolgen tot ze eindelijk hun zin krij gen, aldus de gemeentelijk voorlichter van Epe en een Officier van justitie looft rapport: VV sociaal werkster die het rap port schreven. „De zigeuners hebben ontdekt dat Nederland een zeer hu maan land is. Minderjarige kinderen, zwangere vrouwen en zogende moeders worden meestal niet in de gevangenis gestopt, maar voorwaardelijk veroordeeld. De opgelegde boetes worden in de regel of door CRM (tegenwoordig WVC) betaald of zijn aanlei ding tot een nieuwe stroop tocht door het land", aldus de nota. „Bij de zigeuners is in middels de indruk ontstaan dat ons land een luilekker land is. Uitkeringen zijn hoe dan ook gegarandeerd en wat je te kort komt kun je zonder al te veel problemen elders halen". „Zinloos" Met instemming van mr. V*»n Capelle wordt in het rapport geconcludeerd dat de bege leiding van de zigeuners zin loos is. Er is geen duidelijk justitieel beleid waardoor het onmogelijk is de criminaliteit bij de zigeuners in te dam men. Onder het motto „zach te heelmeesters maken stin kende wonden" en „boter bij de vis" wordt in het rapport gepleit voor snelrecht voor zi geuners. „Zigeuners kunnen niet ab stract denken, maar leven van dag tot dag. Straf op overtreding dient dan ook di rect te volgen, anders lijkt het opvangen van zigeuners in ons land een onmogelijke zaak", aldus de opstellers van de nota. Mr. Van Capelle is het met de samenstellers van het rap port eens dat het over de grens zetten van zigeuners niet de oplossing is. „Een sa menleving die dat zwaktebod moet doen ter oplossing van de problemen heeft een rechtsorde met weinig vitali teit. Maar elke deugdelijke rechtsorde verdient waakza me handhaving. En daar gaat het om", schrijft hij. Mr. Van Capelle constateert met spijt dat het rapport des tijds bij het voor het zigeu- nerbeleid verantwoordelijk ministerie van WVC min of meer onder tafel terecht is ge komen. Op dat departement heerst volgens mr. Van Ca pelle de „sterk doctrinaire en politiek veilige opvatting dat, zij het met vallen en opstaan, de integratie van zigeuners in de Nederlandse samenleving een succes mag worden ge noemd". Vakantie '83: veel campings vol, uittocht verliep goed DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfracties van CDA èn WD hebben met instem ming gereageerd op de bezuinigingsplannen van het kabinet-Lubbers. Maar beide doen dat op grond van een andere uitleg van het zaterdag in het kabinet bereikte akkoord. De PvdA-fractie wijst de plannen van de hand. Tien miljoen gld. schade door brand WD-woordvoerder De Korte zei dit weekeinde erover tevreden te zijn dat de sociale uitkerings trekkers f 1 miljard méér zullen inleveren dan de ambtenaren. CDA-fractieleider De Vries daar entegen was blij dat de ambtena ren en de uitkeringstrekkers evenveel aan de bezuinigingen bijdragen. Het kabinet besloot zaterdag tot een bezuinigingspakket dat in 1984 ruim f 11 miljard moet ople veren en waardoor het tekort van de overheid met 0,3 tot 10,5 pro cent zal dalen. Het leeuwedeel van de bezuinigingen (zo'n f8 miljard) komt voor rekening van ambtenaren, trendvolgers, uitke ringstrekkers en mensen met het minimumloon. Op 1 januari 1984 worden al deze inkomens met 3,5 procent ge kort. De al eerder aangekondig de korting van 2 procent op de sociale uitkeringen en de ambte narensalarissen per 1 oktober van dit jaar komt daarmee te ver vallen. Voorts wordt fors bezui nigd op de begrotingen van de diverse ministeries en de volks gezondheid. Verschil in uitleg Het verschil in uitleg tussen CDA en WD spitst zich toe op het be sluit van het kabinet om op 1 juli 1984 nog eens te bezuinigen op de sociale uitkeringen, door al vast een voorschot te nemen op de herziening van het sociale ze kerheidsstelsel. Die extra-korting levert bijna fl •VLISSINGEN (ANP) - Een 17-ja- rige jongen uit het Zeeuws- Vlaamse Vogelwaarde heeft be kend dat hij zaterdagavond in Vogelwaarde de 69-jarige al leenwonende Angela Ongena om het leven heeft gebracht. De politie heeft dat gisteren meege deeld. De jongen benaderde de vrouw, die in haar tuintje aan het werk was, zaterdagavond. Toen zij hem zag begon ze te gil len en daarna heeft hij haar vol gens zijn eigen verklaring met de hand haar mond dichtge- drukt totdat ze stikte. WEERRAPPORTEN a s E gisteren Amsterdam half bew. 32 16 0 De Bilt licht bew. 33 17 0 Deelen half bew. 33 16 0 Eelde onbewolkt 29 17 2 Eindhoven 32 17 01 Den Helder geheel bew. 28 17 0 Rotterdam 31 18 0 Twente licht bew. 32 17 02 Vlissingen geheel bew. 25 17 0 Zd. Limburg onbewolkt 32 17 47 Aberdeen 24 10 06 Barcelona half bew. 30 20 0 Berlijn 30 20 0 Bordeaux onbewolkt 30 18 Brussel onbewolkt 30 17 0 Frankfort 34 18 2 Genève onbewolkt 32 17 Helsinki onbewolkt 21 6 0 Innsbruck onbewolkt 31 16 0 Klagenfurt onbewolkt 31 14 0 Kopenhagen 20 16 2 Lissabon half bew. 16 0 Locarno geheel bew. 30 19 0 Londen 29 18 0 Luxemburg half bew. 32 17 5 Madrid onbewolkt 30 15 0 Malaga onbewolkt 32 17 0 Mallorca onbewolkt 33 17 0 Malta onbewolkt 29 19 0 München onbewolkt 31 13 0 Nice onbewolkt 28 22 0 Oslo onweer 21 13 06 Parijs 28 18 5 Rome onbewolkt 19 Split onbewolkt 20 Stockholm licht bew. 23 14 0 onbewolkt 31 16 0 half bew. 32 17 0 Las Palmas licht bew. 25 21 0 onbewolkt 29 23 0 Tel-Aviv licht bew. 24 Tunis onbewolkt 32 17 0 miljard op, en volgens de WD'er De Korte betekent dit dat de uit keringen meer worden gekort dan de ambtenarensalarissen. „Dat is terecht, want ambtenaren moeten immers werken voor de kost", aldus De Korte. De Vries wijst er echter op dat ambtenaren en uitkeringstrek kers per groep vrijwel evenveel inleveren. Omdat de som van alle uitkeringen lager is dan de som van alle ambtenarensalarissen, levert de algemene, en voor bei de groepen gelijke, korting per 1 januari bij de uitkeringen min der op. Dat verschil wordt goed gemaakt door het voorschot op de stelselherziening. Waarnemend PvdA-fractieleider Wim Meijer hekelde het ontbre ken van maatregelen die de eco nomie stimuleren. „De ambtena ren en uitkeringstrekkers gaan de hoogste prijs betalen". Meijer vreest dat nu bij de ambtenaren geen enkele bereidheid meer zal zijn om mee te werken aan inle veren van salaris voor korter werken. Hoofdlijnen De hoofdlijneh van het bezuini gingsprogramma zijn: - een verlaging met naar verwach ting 3,5 procent van de inkomens van ambtenaren, trendvolgers, uitkeringstrekkers en minimum loon op 1 januari 1984. Op brengst bijna f 4,5 miljard (waar van f2,5 miljard voor rekening van de ambtenaren); per 1 juli 1984 een extra beper king van de hogere sociale uitke ringen, by wijze van voorschot op de komende herziening van het stelsel van sociale zekerheid. SCHIPHOL - De Soedane- se rebellen van het front voor de bevrijding van zuid-Soedan, die geduren de twee weken vijf ont wikkelingswerkers gijzel den, waren amateurs. door Kees van Kuilenburg In hun eerste opzet waren ze geko men om een Mig-straaljager van de Soedanese luchtmacht, die een noodlanding had gemaakt, op te blazen. Op het moment dat bleek dat het vliegtuig inmiddels weer was vertrokken, besloten de rebellen het dorp Boma te "bevrijden" en gijzelden zij daar bij de ontwikkelingswerkers, on der wie de Rijnsburger Wim Noort, die op dat moment slechts drie maanden in Soedan werk zaam was. Dit vertelde Wim Noort zatermor- gen bij zijn aankomst op Schip hol. Noort werkte in dienst van de zendingsorganisatie Tear Fund als kinderverpleegkundige op een zendingspost in Boma in zuid-Soedan. Samen met vier collega's werd hij van 24 juni tot 8 juli door tussen de 60 en 80 le den van het bevrijdingsfront ge gijzeld. Een actie van het Soeda nese leger maakte een einde aan de gijzeling. Noort vertelde dat zij vooral in Zo zal de wao-uitkering van 80 naar 70 procent gaan, en de wwv- uitkering van 75 naar 70 procent van het laatstgenoten inkomen. Opbrengst f 590 miljoen in 1984; - bezuinigingen op de diverse mi nisteries (opbrengst totaal f2,8 miljard) en op de volksgezond heid (f 1,2 miljard); - diverse kleinere bezuinigingen in de sociale zekerheid, zoals het heffen van premies over zieken geld (opbrengst f400 miljoen), bevriezing van de kinderbijslag (f 150 miljoen); - kleinere bezuinigingen op de ambtenaren, zoals de versterkte personeelsreducties bij provin cies en gemeenten (f 200 miljoen) en nog enkele maatregelen die f 500 miljoen moeten opleveren, maar pas eind augustus zullen worden ingevuld. Daartegenover staat een lastenver lichting voor het bedrijfsleven van f 1,5 a f2 miljard, waarvan ongeveer de helft via directe las tenverlichtingen, en de rest via belastingverlaging. Het netto-be zuinigingsbedrag voor 1984 is dus ongeveer f10 miljard gul den. Eind augustus beslist het kabinet over het dekkingsplan, waarbij dan ook eventuele lastenverzwa ringen en -verschuivingen aan de orde komen, zoals een eventuele btw-verhoging en het verlagen van de inflatiecorrectie. Dan wil het kabinet ook beslissen over de verdeling van de lasten over de verschillende inkomens groepen. Premier Lubbers zei za terdag dat het kabinet „geen her haling van 1983 wil", waarbij de laagste inkomens het meest moe ten inleveren. de eerste week goed zijn behan deld. Hij kon eten en slapen in zijn eigen huis en gewoon zijn medisch werk voortzetten. Ook bezocht hij zijn patiënten in het dorp. De Rijnsburger meende dat de rebellen niet goed raad wisten met de gijzelaars en de si tuatie. Dat bleek vooral op het moment dat zij de eisen gingen stellen. Doordat de vijf gijzelaars voor vier verschillende organisaties werkten werd een bedrag van 100.000 Soedanese ponden per organisatie gevraagd. "Toen wij opmerkten dat we dat veel von den omdat ons werk uit giften wordt betaald vroegen ze of 30.000 mocht. Als er nog langer was gezeurd over dat geld was het nog veel minder geworden", is de stellige overtuiging van Rijnsburger. Daarnaast eisten de rebellen medicijnen, kleding en internationale bekendheid aan de actie. Tekenend voor de situatie was dat een van de rebellen aan Noort kwam vragen of hij kans zag zijn wapen te repareren. Een pal was afgebroken en het geweer was onbruikbaar geworden voor het bevrijdingsfrontlid. "Verder ver telden ze in die eerste week alles. Daaraan kon je merken dat ze dit soort acties niet gewend waren". Intimidatie Slechter werd het voor de gijze laars in de tweede week met de komst van één van de topman- TEGELEN (ANP) - Door nog onbekende oorzaak is gister middag een grote brand uit gebroken in de nieuwe ge bouwen van het internationa le expeditiebedrijf Ewals- Teeuwen in Tegelen. Het complex werd totaal ver nield. De schade van de brand wordt geschat op ten minste tien miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken hebben zich vol gens de politie niet voorge daan. De vrachtwagens van het bedrijf stonden niet in de loods geparkeerd, maar bui ten het gebouw waardoor zij behouden konden blijven. De brand was rond zeven uur bedwongen. (Foto ANP) •DELFT - Sinds zaterdagavond tien uur zit de helft van Delft zonder tv- en radio-ontvangst. Het betreft de wijken Buiten hof, Voorhof en Tanthof, die zijn aangesloten op de centrale an tenne inrichting. De oorzaak was vanochtend nog niet gevon den. Wim Noort: vluchtpoging. (Foto ANP) nen van het bevrijdingsfront. Noort: "Aan alles kon je merken dat hij een goed getrainde strij der was. Hij was zeer gevaarlijk en onbetrouwbaar". Volgens Noort beweerde de man dat hij in Libië was opgeleid om de Tanzaniaanse president Nye- rere te vermoorden. Zelf wilden ze zuid-Soedan bevrijden en daarom werden ze door de Li- biërs in de steek gelaten, was een van de verhalen van de rebellen leider aan de gijzelaars. Ook ver telde hij betrokken te zijn ge weest bij de gijzelingsactie van het Amerikaanse ambassadeper soneel in de Iraanse hoofdstad Teheran. SITTARD-DEN HAAG (GPD) - „Het is onbegrijpelijk dat het mi nisterie van volkshuisvesting nu pas ingrijpt in de handel en wan del van de SBDI-Ruyters bv- combinatie. De ambtenaren we ten al jaren dat wat er in de bouw in Limburg gebeurt, niet door de beugel kan. Ik ben verbaasd over de traagheid van het ministerie, temeer daar hoofdingenieur-di recteur Jacobs, de belangrijkste ambtenaar in Limburg voor de volkshuisvesting, volgens mij precies op de hoogte is van wat zich in zijn provincie in de bouw afspeelt. Hij is een van de schrij vers van het volkshuisvestings programma van het CDA". Dat zegt drs. B. Kempen, directeur van de Nationale Woningraad, op de berichten dat staatssecretaris Brokx van dit departement de subsidiestroom voor woning bouw naar de Stichting Bevorde ring Bouwvormen en Dienstver lenende Instituten (SBDI) in Sit- tard heeft geblokkeerd. Hoofdingenieur-directeur Jacobs gisteravond: „Die beschuldigin gen laat ik graag voor rekening van meneer Kempen. Hij is bo vendien niet erg goed op de Met de komst van de rebellenleider veranderde de situatie drastisch voor de vijf ontwikkelingswer kers. "Waarschijnlijk had hij pas later gehoord dat er gijzelaars waren gemaakt bij de actie in Bo ma", meent Noort. Vanaf dat mo ment werden de gijzelaars steeds vaker geïntimideerd en ook voortdurend bewaakt. Daarbij lekte er ook een vluchtplan uit, omdat de leider spionnen aan het werk had gezet om uit te horen wat de ontwikkelingswerkers van plan waren. Vólgens de Rijnsburger werd het op 5 juli duidelijk dat er een be vrijdingsactie van het Soedanese leger op komst was. Via de radio was gemeld dat er uit Kenia een vliegtuig met zaken die de rebel len hadden geëist, zou komen. Bij het spellen van het woord Ke nia werd voor de letter k niet het internationale woord kilo ge bruikt, maar het woord khaki. Voor de gijzelaars een teken dat er wat stond te gebeuren. "Toen besloten we te ontsnappen". Slaapmiddelen De gijzelaars deden slaapmiddelen in het eten van de bewakers en verstopten zich op ongeveer twee mijl van de missiepost in de bossen. Het leger kwam echter niet en zij werden gevonden door de rebellen. "Op het moment dat we zaten te overleggen of we ver der zouden vluchten of terug gaan naar de post, stonden ze voor ons neus". hoogte want weliwaar ben ik par tijraadslid van het CDA maar tot het schrijven van woningbouw programma's ben ik nooit geko men. Wat hij beweert, is zijn ver antwoordelijkheid. Ik ken in elk geval ook de dossiers van het mi nisterie over deze zaak niet", al dus Jacobs. De stichting SBDI zou onder de paraplu van de Limburgse make laar en projectontwikkelaar Ruy- ters de laatste twaalf jaar op on toelaatbare wijze rijkssubsidies en -garanties hebben binnenge haald. Deze week heeft Brokx het stichtingsbestuur laten we ten dat het voorlopig afgelopen is met de subsidies. „Het duurt kennelijk erg lang voor dat ambtenaren in Den Haag iets durven te ondernemen zodra zij weten dat er hoge(re) ambtena ren bij betrokken kunnen zijn", zegt Kempen. Doordat de staats secretaris de stichting geen fi nanciële steun meer geeft, dreigt in ongeveer veertig gemeenten de voortgang van de woning bouw in gevaar te komen. De stichting heeft in die gemeenten plannen in voorbereiding voor zo'n tweeduizend woningen. De vluchtpoging van de vijf wekte de woede op van de rebellen. "Ze waren erg boos en gaven ons een pak slaag. Mijn bril werd van mijn hoofd geslagen en ik kreeg een klap met een zweep", aldus Noort. Daarna werden de vijf ontwikkelingswerkers twee da gen opgesloten in hut. Op de morgen van vrijdag 8 juli hoorden zij helikopters en viel het leger aan. Volgens Noort ga ven de rebellen, die volledig in paniek waren, toestemming aan het vijftal om te vluchten. In de middaguren werden zij gevon den door leden van het Soedane se leger. Noort zei niet te weten of het juist is dat er achttien re bellen zijn gedood, zoals het Soe danese leger beweert. "Wij heb ben het in elk geval niet gezien". De Rijnsburger bevestigde dat een soldaat van het leger tijdens de schermutselingen was ge dood en twee waren gewond. Het is nog niet duidelijk of Noort terug gaat naar Soedan. Direct na de persconferentie op de luchthaven werd hij "ergens" in Nederland ondergebracht om bij te komen van zijn belevenissen in Afrika. "Op dit moment sta ik nog niet te trappelen van onge duld. Het hangt van de situatie ter plaatse af of de organisatie waarvoor ik werk, de arbeid weer ter hand neemt. Voor de be volking daar is het noodzakelijk dat wij weer teruggaan. Daar is ons werk in eerste instantie voor bedoeld". UTRECHT (GPD) - De campings en bungalowparken langs de kust, op de eilanden en in water rijke gebieden als Friesland en Zeeland zijn allemaal vol. Op de Veluwe, in Brabant en Noord- Limburg is 10 tot 20 procent van de vakantieplaatsen op die ter reinen onbezet. In Groningen, Drenthe, Overijssel en de Ach terhoek is nog volop plek te vin den: 20 tot 30 procent van de vakantiehuisjes en de kampeer- grond wordt niet gebruikt. Deze gegevens maakte de Recron, sa menwerkingsverband van re creatieondernemers, gisteravond bekend na een steekproef te heb ben gehouden onder haar leden. Anderhalve week geleden voorzag algemeen secretaris F. J. de Zee van de Recron nog dat de exploi tanten van vakantie-accommoca- ties dit jaar gemiddeld 10 pro cent minder omzet zouden halen dan in 1982. De bevindingen van het afgelopen weekeinden heb ben hem zijn mening enigszins doen veranderen: „Ik ben niet meer zo negatief. In het westen van het land zullen de onderne mers nog wel dezelfde omzet kunnen halen als vorig jaar. Al leen voor het oosten blijf ik toch rekenen op een omzetdaling van 10 procent". Naar schatting hebben nu tussen zeven tot acht miljoen Nederlan ders vakantie; tussen de vier en vyf mihoen van hen bleven in ei gen land. F. J. de Zee: „De ANWB en het Nationaal Bureau voor Toerisme denken dat het daarom heel goed gaat met de re- creatiebedrijven hier. Maar ver geten wordt dat veel mensen minder besteden, meer eet- en drinkwaren van huis meenemen. En het is ook zo dat bijna een half miljoen mensen thuis blij ven. En in streken waar weinig recreatie bestaat is dat goed merkbaar. De ondernemers in het oosten van het land hebben het zwaar". De derde grote vakantie-uittocht in ons land (vrijdag gingen de scho len in Noord- en Zuid Holland dicht) heeft over het algemeen weinig verkeersproblemen opge leverd. Bij de politie bestaat de indruk dat de mensen „ge spreid" (veel in de nacht) zijn vertrokken. Zaterdag en zondag ontstonden op de wegen naar de kust aanzienlijke files, maar die werden mede veroorzaakt door de vele dagjesmensen die strand en water opzochten. Zaterdag middag telde de verkeersdienst van de rijkspolitie vijftien files met een totale lengte van 80 kilo meter. Gisteren eenzelfde beeld. Op de bekende knelpunten (vooral richting de Zeeuwse wateren) kwam het tot een aantal opstop pingen. Een recordfile werd gis teravond gemeten op de weg Goes-Bergen op Zoom, waar de file tot een lengte van zeventien kilometer groeide. Tegen acht uur gisteravond waren de meeste files opgelost. Smit-Tak krimpt in: 50 banen weg ROTTERDAM (ANP) - Het Rot- terdamse sleep- en bergingsbe drijf Smit-Tak heeft besloten zijn zeesleepboten "Zwarte Zee" en "Witte Zee" uit de vaart te ne men. Door het verdwijnen van deze zusterschepen zullen bij het zeevarend personeel vijftig ar beidsplaatsen verdwijnen, zo heeft het bedrijf zaterdag bekend gemaakt. De vlootinkrimping is volgens Smit het gevolg van de aanhou dend zeer slechte marktsituatie, zowel op sleepvaart- als op ber- gingsgebied. Vooral een groot deel van de off-shore-markt ligt plat. Er valt volgens een woord voerder nog niets over te zeggen of er in de toekomst nog meer schepen uit de vaart moeten. De "Zwarte Zee" en Witte Zee", respectievelijk in 1963 en 1965 gebouwd, zijn de oudste schepen in de nu nog tien zeeslepers tel lende vloot van Smit-Tak.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7