Rembrandtbrug is te smal voor rondvaartboten Aanvoer op Leidse veemarkt gestegen Ongeluk op kruispunt bij Stationsplein "Een kwestie van stuurmanskunst Spoorbomen weer dicht door hitte Vakantie voor gehandicapten MAANDAG 18 JULI 1983 LEIDEN - Bij een aanrijding op het kruispunt Stationsplein/ Schuttersveld is gisteravond rond zes uur een 42-jarige inwo ner van Leiderdorp gewond ge raakt. De Leiderdorper zat in een auto die werd bestuurd door een 22-jarige inwoner van Aalten (Gld.), die in de richting van de Schipholweg reed. Onbekend met de onover zichtelijke verkeerssituatie ter plaatse, die is ontstaan door het uitschakelen van de verkeers lichteninstallatie, reed hij recht door het kruispunt over en ver zuimde voorrang te verlenen aan een van rechts komende perso nenauto die werd bestuurd door een 43-jarige Leiderdorper. De auto van de man uit Aalten sloeg bij de botsing over de kop waardoor de Leiderdorpse pas sagier letsel aan zijn rug opliep. De auto die bij de botsing over de kop sloeg. Een inzittende uit Leiderdorp raakte gewond. (Foto: Holvast) LEIDEN - De aanvoer op de Leid se veemarkt is in het eerste half jaar van 1983 flink gestegen. In vergelijking met de eerste zes maanden van vorig jaar kwam de aanvoer van 153.019 op 163.439, een stijging van 6,8 procent. Ver gelijkbare veemarkten in het land zagen hun aanvoer minder snel stijgen of teruglopen. In grootte is Leiden de derde vee markt van het land gebleven, na Den Bosch (aanvoer 199.781 stuks) en Zwolle (183.071 stuks). Leiden handhaafde zijn eerste plaats voor wat betreft de aan voer van nuchtere kalveren en bokken en geiten; bovendien werd Den Bosch van de eerste plaats verdrongen bij de aanvoer van varkens. Procentueel en absoluut gezien was de stijging in aanvoer voor Leiden het grootst bij de scha pen en lammeren: 4825 stuks, tot een totaal van 20.443. Een groei van 20,42 procent. Verder nam wat Leiden betreft de aanvoer toe bij de runderen, de nuchtere kalveren en de varkens. De aan voer liep terug bij de vette- en graskalveren; de biggen en lo pers; de bokken en geiten; de paarden, pony's en veulens. (Voor wat betreft de laatste cate gorie: in het eerste half jaar van 1982 nog 39, nu: 0.) LEIDEN - Bij een alcoholcontrole in de nacht van zaterdag op zon dag op de Rijnsburgerweg en de Lammenschansweg moesten in totaal elf automobilisten een blaastest ondergaan. Uiteinde lijk werd er bij twee 'blazers' een bloedproef gedaan. Tegen bei den werd een proces-verbaal op gemaakt. Van de vijftig automo bilisten die de politie aanhield, bleken er tien niet hun papieren bii zich te hebben. LEIDEN - De grote rondvaartboten van rederij Slingerland en rederij Avifauna kunnen niet onder de Rembrandtbrug door. Als het draaibare gedeelte van de brug omhoog gaat is de doorvaart te smal, zo beweren de kapiteins. De verantwoordelijke man, ir. L. Barendregt van de gemeente Leiden, meent dat het de kapiteins aan stuurmanskunst ontbreekt. "Veertien dagen geleden zei al te gen mijn vrouw: dat lukt nooit. Ik heb een oog daarvoor. Een blunder natuurlijk van de eer ste orde". De aanhef van een lange litanie van reder Slinger land tegen de gemeente Leiden. In zijn ogen grote "uilskuikens met poep in de ogen. Ze hebben geen verstand in hun kop". "Kijk", hij grijpt een pakje sigaret ten en een technische uiteenzet ting over de ophaalbrug volgt, "de ophang van het draaibare ge deelte valt in de zijkant van de poorten, dat had de buitenkant moeten zijn. Dan had het waar schijnlijk wel geklopt". Een jaar geleden hebben de rede rijen voor de bouw van de Rem brandtbrug exact de maten van hun grootste schepen doorgege ven. Een week geleden bleek wat daarvan klopte. De Avifauna boot moest voor anker gaan bij het Voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde in plaats van af te meren in de thuishaven aan het Galgewater bij de Beesten markt. Het was volgens een woordvoerder van de rederij on mogelijk voor de kapitein van dit schip om zonder averij onder de brug door te gaan. De rederij Avifauna, die dagelijks tweemaal de Rembrandtbrug moet doorkruisen, heeft haar route nu tijdelijk verlegd van het Galgewater naar de Zijlsingel in buurt van de Schrijversbrug. De klanten die een kaartje hebben LEIDEN - Een 28-jarige motorrij der uit Nieuwveen liep gisteren letsel aan zijn knie op bij een aanrijding met een NZH-bus. Op de Jan Luykenlaan passeerde de motorrijder de stilstaande bus die volgens hem plotseling be gon te rijden en hem van achte ren aanreed. De 52-jarige Leidse buschauffeur verklaarde dat hij zich door de motorrijder had la ten passeren, waarna deze zon der aanleiding plotseling remde. De motorrijder is overgebracht naar het Academisch Zieken huis. gekocht, worden met een busje naar die plaats gebracht. Het ge volg hiervan is dat er een uur korter wordt gevaren. Dit wordt gecompenseerd door de gasten een uur langer in het Avifauna- park te laten rondwandelen. "Nee. klachten hebben we hier over nog niet gehad", zegt woordvoerder Van Goozen, "maar een oplossing moet er wel komen". Berekeningen Ir. Barendregt stelt: "Je kunt varen of je kunt het niet De ruimte tus sen de boot en de vallen (draaiba re gedeelte) is ongeveer een hal ve meter. Daar moet men rede lijk doorheen kunnen. De bere keningen kloppen. En de vallen horen geplaatst te worden aan de zijkant van de poorten. Tja, het is natuurlijk plezierig als er wat meer ruimte is, maar dat lukt niet altijd. Als je auto rijdt, heb je ook niet altijd twee meter aan weerszijden over". Als Van Goozen met deze uit spraak wordt geconfronteerd zegt hy: "Ja, dat is mooi praten. We hebben het toch geprobeerd met enig wringen, toen sneuvel de er onmiddellijk een paar lam pen die aan de brug hangen. En als er wind is en de boot op drift raakt is er helemaal geen doorko men aan. Er is gewoon een kapi tale fout gemaakt". Barendregt: "Degene die stuurt, moet wel kunnen sturen. De ko mende dagen zullen we het één en ander - waar mogelijk - nog wat bijstellen. Slingerland is des duivels. "Met zulke onbenullen valt niet te pra ten. Vijftig jaar zitten we hier nu en van enige medewerking is nog nimmer sprake geweest". Hoewel Slingerland met zijn grote boot "De Olympia" slechts drie of vier keer per jaar naar het Gal gewater trekt - de standplaats van deze rondvaartboot die naar de plassen gaat is aan de Haven - weet hij al te vertellen dat dit een grote strop voor hem is. "Op drie Vakantie Buurthuis Groenoord (Pasteur straat) heeft voor de jeugd van vier tot en met twaalf jaar deze week allerlei activi teiten opgezet. Het program ma: dinsdag posters maken (10 uur) en een opdrachten- spel in de speeltuin (14 uur); woensdag bezoek aan Jeugd land in Rotterdam (vertrek 10 uur, terug 16 uur); donder dag sportdag in de Leidse Hout (vertrek 11 uur); vrij dag stripverhalen over sport maken (10 uur) en een wor stelwedstrijd in de speeltuin, waarbij de vloer en de deelne mers met groene zeep worden ingesmeerd (14 uur). Ook voor de weken 15-19 augustus en 22-26 augustus heeft buurt huis Groenoord vakantie-ac tiviteiten op het programma staan. Borstvoeding De maandelijkse bijeenkomst met voorlichting over borst voeding is niet, zoals eerder aangekondigd, dinsdag 19 juli, maar overmorgen, woensdag 20 juli, bij Anneke Kroon, Tomatenstraat 15 in Leiden. oktober nouden we altijd een feest hier op de boot. Dat is elk jaar weer een groots gebeuren, waar elke Leidenaar naar uit kijkt. Dat zijn inkomsten voor mij. Ik zit er hard over te denken om een proces tegen de gemeen- De nieuwe Rembrandtbrug over het Galgewater. Wanneer de brug wordt opgehaald, is de doorvaart te smal, te te beginnen als er met snel iets zeggen de kapiteins van de rondvaartboten. Gemeente-ambtenaar Barendregt daarentegen zegt: "Je kunt varen aan de Rembrandtbrug wordt 0f je kunt het niet". gedaan". (Foto: Holvast) LEIDEN - De spoorwegbomen van de overgang De Vink en de bo men van de overweg bij de He renstraat hebben dit weekeinde weer korte tijd dienst geweigerd. Waarschijnlijk waren deze sto ringen een gevolg van de warm te. Rond kwart over vijf zaterdagmid dag gingen de bomen van De Vink zonder aanleiding omlaag. De politie heeft ter plaatse rege lend opgetreden totdat de sto ring, na ruim een kwartier, was opgeheven. De storing bij de overgang bij De Herenstraat duurde zondagmid dag slechts enkele minuten. De vakantiegangers, gefotografeerd kort voor hun vertrek bij het Rode- Kruisgebouw aan de Apollolaan. (Foto: Holvast) LEIDEN - "Zo'n vakantie is voor de kinderen onvergetelijk. Elk jaar kijken ze hier weer naar uit". De ouders van achttien gehandicapte kinderen die zaterdagmorgen naar Terschelling togen, weten gewoon hoe hun kinderen dit waarderen. Een trip overigens die niet een, twee, drie is georganiseerd. Voor de achttien patiënten van het Zeehos pitium in Katwijk gaan dertig be geleiders en één arts mee. Daar naast twee aangepaste bussen voor het vervoer en een heleboel spullen die onontbeerlijk zijn voor een ge slaagde kampeervakantie. Het tentenkamp is aangeboden door de Leidse Christelijke Kam peervereniging. Al eerder in het jaar hebben alle begeleiders een speciale training gehad om het werken met gehandicapten tot een succes te maken. Bij vertrek had ie dereen daar het volste vertrouwen Deze zomer een serie van tien afleveringen over Leidse straten. Tamelijk willekeurig gekozen straten, in elk geval straten die zelden of nooit in het nieuws zijn. Stroten in de oude wijken, straten in de nieuwe wijken. Hebben die straten nog iets met elkaar gemeen, behalve dan dot ze toevallig binnen de gemeentegrenzen liggen? Hoe stoot het tegen woordig met de burenhulp, hoe is het wonen in Leiden Noord en hoe in Koppelstein? Daarover onder meer gaat de serie 'Straat'. 11 fr<$& - -K i w* - "Als je je adres moest opgeven dan zeiden ze wel: ja, Koren bloem. Maar wat Korenbloem? Korenbloemlaan? Koren bloemstraat"? Nu is iedereen, zo heeft me vrouw Standhart van nummer 42 gemerkt, wat meer gewend aan die nieuwe lichting straat namen. Het is gewoon Koren bloem, zonder meer Koren bloem. De Korenbloem in de Meren- wijk, maar dat spreekt haast vanzelf. Waar elders inmmers ging de gemeentelijke fantasie zo op de loop met namen van straten. Een grote bloem. Als een groot hoefijzer ligt de Ko renbloem tussen de Passie bloem, de Akkerhoornbloem, de Sleutelbloem en de Teunis bloem. Met andere woorden: wonen in een nieuwbouwwijk. Denkend aan een nieuwbouwwijk zie ik vierkante kilometers woonerf, radeloos dwalende vreemde lingen, biels en pergola's. Het lijkt ook Wel of je in een nieuwbouwwijk bij iedereen via de achtertuin binnenkomt. Fred van der Ruit van nummer 61 ziet dat niet zo: "O ja, vind je dat"? Maar Lies van der Ruit kan het zich wel voorstellen: "Met die berging in de voor tuin, hè". De Korenbloemers zijn blij met hun bloem. Alle oordelen en vooroordelen aangaande wo nen in een nieuwbouwwijk werpen zij verre van zich. Het is er rustig, het is er groen, de kinderen kunnen er zonder veel problemen spelen (behal ve dan de Korenbloem zelf, maar daarover later) en contac ten zijn ook zo gelegd. Me vrouw Ruygrok van nummer 53: "Ik wil hier voor geen prijs meer weg". Mevrouw Pleijsier van nummer 48: "Dit is echt door Bart Jungmann geen slaapwijk". En het echt paar Van der Ruit mag dan binnenkort verhuizen, maar wel met pijn in het hart. Ze gaan naar Zoetermeer, naar een groter huis. Lies van der Ruit: "Maar wel weer in een nieuwbouwwijk. Want ik wil alleen nog maar in een nieuw bouwwijk wonen". De Korenbloem is zo groot dat ze een beetje in stukken uiteen valt. In het eerste gedeelte zijn de contacten maar spaarzaam. A.C. Blom van nummer zeven: "De mensen zijn hier nogal op zich en eerlijk gezegd vinden we dat ook niet zo'n bezwaar. De Korenbloem in de Merenwijk of je via de achtertuin binnenkomt. Contacten hebben we wel met anderen in de Merenwijk". Die contacten worden in de Meren wijk dus vooral via de kinde ren gelegd. Blom: "En die zijn er in ons gedeelte niet zoveel. Ja, Wim Rijsbergen een paar huizen verder. Maar die woont hier maar een paar maanden. Die zit nu ook al weer in Ame rika". Kinderen zijn in het laatste deel van de Korenbloem juist bij zonder rijk gezaaid. Fred van der Ruit telt het even op zijn vingers na: "Zo'n kleine twin tig, schat ik". Echtgenote Lies: "Welnee joh, veel meer. Tussen de dertig en veertig". Hoe dan ook: er groeit daar een hele Ko renbloemgeneratie op. De meeste Korenbloemers wo nen er al vanaf het begin en dat is '74 of '75. Juist die categorie trekt veel met elkaar op. Me vrouw Ruygrok: "Ik denk dat als je hier later bent komen wo nen, dat het dan wel een pro bleem zal zijn. Al is het ook niet zo dat we de deur bij el kaar plat lopen". Behalve nogal wat import uit Den Haag en omgeving wonen er in de Korenbloem ook ook veel 'echte' Leidenaars. Wel in het algemeen een zelfde cate gorie mensen. Nu al aardig op weg in de dertig, destijds net getrouwd en in de Korenbloem vonden ze hun eerste huis. "Dus dat gaf al gelijk een band", zegt Lies van der Ruit. Haar man en zij zijn geboren Lei denaars. Ware positivo's als het gaat om de Merenwijk en in het bijzonder de Korenbloem. Geven hoog op van de gemeen schapszin en de gezelligheid. Dat begon eigenlijk zo'n beetje met de pergola's. Fred van der Ruit weet het nog: "Die pergo la's, dat was een eigen ontwerp van iemand, die zat in de bouw. Hij had een constructie gemaakt, een collectieve ver gunning van de gemeente ge vraagd en gekregen. Daar heb ben we toen met z'n allen twee weekends aan gewerkt. Een verfploeg, een meetploeg, een zaagploeg. Echt iedereen deed mee. Daarna hebben we toen nog een straatfeest gehad. Nou, dat is toch wel tekenend voor de gezelligheid". Nog twee dwingende vragen: 1. Kunnen Korenbloemers nu zelf ook nog wel eens de weg niet vinden in hun eigen Me renwijk? Ja. Mevrouw Stand- hart: "De rest van de Meren wijk ken ik ook niet zo" en buurman G.M. Nap van num mer 44: "Ik heb soms ook nog wel eens moeite om wat te vin den. Maar het is natuurlijk wel allemaal keurig onderver deeld: Bessen, Bloemen. Je bent al gauw in de buurt". 2. Hoe Leids voelen korenbloe mers zich? A.C. Blom: "Ik heb niet echt het gevoel buiten Lei den te vallen. Je houdt toch (Foto: Loek Zuyderduln) wel contact met de stad. Ik be doel: veel meer dan vijf minu ten fietsen is het niet". Me vrouw Pleijsier: "Eén van de redenen dat wij hiervoor geko zen hebben, is dat je er nu een echte binnenstad bij hebt In Zoetermeer heb je dat bijvoor beeld niet". Dus de Merenwijk is nog wel Leiden? Lies van der Ruit la chend: "Nee, gelukkig niet". Fred van der Ruit ziet twee kanten: "Ja, wacht nou even. Kijk: je bent er zo. Dus je profi teert van de infra-structuur. Toneel, warenhuizen, noem maar op. En aan de andere kant is het toch wel prettig dat je er buiten valt". Zo prettig dat ze hun huis waar schijnlijk wel kwijt zullen ra ken. Er is serieuze belangstel ling voor. Zij gaan zich in Zoe termeer weer aan een nieuw nieuwbouwwijk-avontuur wa gen. Van het waden door een modderpoel tot het samen ma ken van pergola's.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3