Spoedig herbouw zwembad Katwijk -c Woonwagenkampen in Hoge Klei en de Zijlwatering Brandstichting niet uitgesloten Gewond na botsing Twintig aanhoudingen in Noordwijk Fietser onder trein Geval van open tuberculose Stad en rand MAANDAG 18 JULI 1983 Br emmer voorspelt De maand juli belooft een van de droogste maanden in de weer kundige geschiedenis van ons land te worden. Tot op van daag is slechts 1.1 millimeter regenwater gevallen. Dat heeft kapper Bremmer tenminste gemeten in Valkenburg. Gerui- kelijk is dat in de maand juli gemiddeld zo'n 85 millimeter regen valt. juli 1983 belooft ook wat zonne schijn betreft een record te zet ten. Gemiddeld schijnt de zon in deze maand zo'n 205 uur. Bremmer heeft uitgerekend dat tot «.n met 14 juli de zon al 126 uur heeft geschenen. De daarop volgende dagen meege rekend reikt juli uit naar een aantal uren zon dat dik boven het gemiddelde komt te liggen. Overigens scheen de zon in ju ni 264 uur. Dat aantal ligt bijna 40 uur boven het gemiddelde. Overigens ziet het er voor de ko mende dagen ook weer goed uit. Weliswaar wat minder warm. aldus Bremmer. "Maar dat is niet zo heel erg. Het was zondag wel erg warm. In Val kenburg liep de thermometer op tot 31 graden Celsius. Dat komt in ons land niet zoveel De temperatuur loopt de komen de dagen op tot zo'n 22 a 23 gra den. In het binnenland liggen die waarden waarschijnlijk drie tot vier graden hoger. "Het wordt zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit het zuidwesten. Weer dat in elk ge val voor de meeste mensen be ter is uit te houden". Wandelen voor Malawi Het gaat voortreffelijk met de zes Rijnsburgers die een gespon sorde voettocht naar het West- duitse Siegen maken. Als alles meezit hopen ze donderdag al in de Rijnsburgse partnerge meente te arriveren. De jonge lui, allen lid van het jongeren centrum Het Kraaienest, pro beren met de wandeltocht geld bijeen te brengen voor ontwik kelingsprojecten in Ntonda in de Afrikaanse staat Malawi. Gisteravond vertrokken de Rijnsburgse lopers uit Keulen, waar zij het weekeinde hebben doorgebracht. Voor een deel om bij te komen van de ver moeienissen van de eerste wandelweek, maar voor drie van hen, die in het weekeinde achter de draaitafel in Het Kraaienest staan, was het be zoek aan Keulen een buiten kansje. Zij benutten de gehele zaterdag om de voorraad gram mofoonplaten niet onaanzien lijk uit te breiden. Conditioneel staan de zes er pri ma voor. De blaren waar zij al na enkele dagen last van kre gen zijn verdwenen. Alleen Gert van der Vijver die als eni ge gespaard was gebleven is nu ook het slachtoffer van blaren. Echter niet onder zijn voeten, maar in zijn mond. "De warm te is daar waarschijnlijk schul- De eerste foto van de wedstrijd die de krant van de zomer organiseert. Verschillende lezers hebben al gereageerd met het inzenden van hun vakantiefoto's. Om de keuzemogelijkheid groter te maken kunnen wij echter nog veel meer inzendingen gebruiken. Voor degenen die in de prijzen vallen liggen er aantrekkelijke geldprijzen te wachten, waaronder de hoofdprijs van 250 gulden. Op deze opname van P W. van Galen uit Leiden een blik op de Wijde Aa bij Hoogmade. KATWIJK - Er zal zo snel mogelijk een nieuw overdekt zwembad worden gebouwd in Katwijk. Dit besluit nam de raad van beheer van het Katwijkse bad "De Miereweide" gistermiddag na een bijeenkomst in het gemeentehuis. dig aan", meldde de contact man van de lopers Cas Paauw vanuit zijn vakantieadres in de omgeving van Siegen gister avond. Tegenslag ook voor Nico de Ko ning en Kees van den Bosch. De Koning heeft enkele dagen rondgelopen met een teenge wricht dat ontzet was en een van de knieën van Kees van den Bosch zat "op slot". "Dat laatste was na een dag rust ge lukkig voor Kees weer over en ook Nico stapt weer vrolijk verder", aldus Cas Paauw. Nog steeds lopen de Rijnsbur gers in de late avonduren en in de nacht. Dit in verband met de warmte overdag en dat be valt de lopers, na een moeilijk begin toen zij soms slaapwan delend verder trokken, uitste kend. Na aankomst afgelopen donderdag in Wassenberg (der tig kilometer over de grens) hebben de Rijnsburgers zich zelf getracteerd door in plaats van in de tent kamers te boe ken in een duur hotel. "Ze wil den een keer lekker slapen in een ruimte met aircontioning. Ook al omdat slapen in een tent overdag met de hitte geen pretje is". Leiderdorpse vakantie voor Noordierse kinderen LEIDERDORP Een aantal Noordierse kinderen geniet nu al weer bijna twee weken van een vakantie in Leiderdorp. Op vijf juli zijn de 22 kinderen per vliegtuig uit het door geweld geteisterde Noord-Ierland naar Nederland vertrokken en 's middags op het gemeentehuis van Leiderdorp onthaald door burgemeester Van der Have. Sinds die tijd verblijven de kinderen van zowel katholieke Met bijdragen van Kees van Kui lenburg, Henk van der Post en Ro nald Stevens. Noordierse kinderen waren afgelopen zaterdag te gast bij fiets- crossvereniging "De Rakkers" in Leiderdorp. Dat ze het fietsen niet allemaal onder de knie hebben blijkt uit bovenstaande foto. fiiïfoto's Holvast) als protestantse afkomst bij Leiderdorpse gastgezinnen. De afgelopen twee weken heb ben ze aan veel activiteiten meegedaan. Zo zijn ze onder meer te gast geweest bij tafel tennisvereniging "De Rijnsleu tels" en hebben ze zaterdag een bezoek gebracht aan de baan van fietscrossvereniging "De Rakkers". Op het pro gramma staan verder nog een trip naar Kaageiland en Avi fauna. Inmiddels zit de helft van de vakantie er ruim op, volgende week vertrekken de kinderen weer naar Noord-Ierland. Vol gens Beijer, een van de orgini- satoren achter de drieweekse vakantie, verloopt alles zeer voorspoedig. "Het verloopt zelfs opvallend goed. Twee jaar geleden heb ik dit ook georga niseerd voor een aantal kinde ren dat naar Wateringen kwam, maar toen hebben zich nog wel wat problemen voor gedaan. Je moet ook niet ver geten dat er twee kinderen, een protestants en een katholiek kind, bij elkaar worden gezet in een gezin. De kinderen ken nen noch elkaar noch de gas touders, dus dan kunnen er wel eens wrijvingen ontstaan. Nu hebben we daar geen last De kinderen zijn voornamelijk afkomstig uit Belfast en Lon donderry, twee hardnekkige brandhaarden. In het alge meen is er geen vader meer in het gezin. Hij is in veel geval len óf door geweld omgeko men óf zit in de gevangenis. Het aahtal kinderen van wie de ouders zijn gescheiden is ook erg groot", aldus Beijer. Hij denkt dat de vakantie positie ve resultaten kan hebbej voor de omgang tussen katholieken en protestanten. "Uit wat wij weten, kun je concluderen dat de vooringenomenheid bij de kinderen afneemt. Dat vijandi ge beeld van elkaar blijft wel bestaan, maar in hun achter hoofd onthouden ze ook de er varingen van de vakantie, toen ze uitstekend met elkaar om gingen. Ze blijven elkaar ook nog wel eens ontmoeten in Noord-Ierland, in de vrije ge bieden, waar zowel katholie ken als protestanten komen. Al met al is het dus een positieve ervaring voor die kinderen", besluit Beijer Op dinsdag 26 juli zullen de kin deren weer naar Noord-Ierland terugkeren. MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Rocky Horror Picture Show', griezelcomedie, 20 en 22.15 gemeenteraad, 19.15 DINSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, film 'Mensen tussen Hemel en Aarde (Nepal)', 11.30 uur; 'Bhoetan Tussen de Oude en Nieuwe Wereld', 14.30 uur; 'De Koning en de Maan' (sprookje uit Bhoetan), 16 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO. 14-16.30 uur, inl. 123271. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 juli tot 22 juli door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oe'gstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - Een 84-jarige Ha genaar moest gistermorgen met inwendige kneuzingen in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag worden opgenomen nadat de auto waarin hij zat op de Rijksstraatweg in Wassenaar te gen een lichtmast was gereden. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de auto, een 19- jarige Hagenaar, een op de in haalstrook rijdende auto rechts wilde inhalen. De bestuurder van deze auto, een 39-jarige in woner van Kamerik, week hier bij echter naar rechts uit en bot ste tegen de inhaler op. De beide auto's werden zwaar be schadigd. Het nieuwe bad moet in de plaats komen van het overdekte bad dat in de nacht van zaterdag op zondag door brand totaal werd vernield. Wanneer met de bouw wordt begonnen hangt af van het onderzoek naar de oorzaak van de brand en de afwikkeling van de geleden schade, die naar schatting tussen de zeven en acht miljoen gulden bedraagt. De voorzitter van de raad van be heer, wethouder J. Bergman, re kent er op dat er over ongeveer anderhalf jaar een nieuw bad zal staan. Vast staat dat de gemeente het bad voldoende heeft verze kerd. "Voor het geld dat we van de verzekering krijgen kunnen nen een minuut ter plaatse was. Aanvankelijk werd aangenomen dat de bouwkeet, die aan de ach terkant staat en waar ook de nieuwbouw voor het bad had moeten komen, in brand stond. Al snel werd duidelijk dat het zwembad zelf brandde stond en werd groot alarm gegeven. Assistentie kreeg de Katwijkse brandweer van de korpsen van Rijnsburg en Leiden. Naar schat ting waren bij de brand ongeveer zestig brandweerlieden in touw. Ook werden twee hoogwerkers ingezet om de brand te lijf te gaan. De politie kreeg assistentie van collega's uit Leiden, Wasse- en Noordwijk. i fraai bad neerzetten", al- Burgemeester Bos van Katwijk dus Bergman gistermiddag op een persconferentie, na afloop van de vergadering. "Bovendien hebben we nu de kans om een aantal leuke dingen te doen". al snel ter plaatse. "Het hele zwembad stond binnen de kort ste keren in lichter laaie. Het ge bouw brandde als een fakkel. Ongelofelijk". De brand in het bad is waarschijn- Niets lijk rond vier uur 's morgens ont staan in het administratieve ge deelte van het overdekte bad. Rond half vijf ontdekten bewo ners van de Vijverhof de brand. Zij roken een brandlucht en hoorden knallen. Daarop waar schuwden zij de politie, die bin- Inmiddels had de Katwijkse politie drie jongelui aangehouden die eerder in de nacht waren betrapt bij een illegale zwempartij in het buitenbad. Na een uitvoerig ver hoor legden zij, aldus korpschef P. de Jong op de persconferen- DEN HAAG/W ASSENAAR - De Provinciale Planologische Commissie, een belangrijk adviesorgaan voor het provinciebestuur op het gebied van de ruimtelijke ordening, heeft de Hoge Klei en de Zijlwatering aangewezen als plaatsen waar standplaatsen voor woonwagens in Was senaar moeten komen. Verwacht wordt dat de provincie dit advies z^l opvolgen en het gemeentebestuur van Wassenaar de opdracht zal ge ven de benodigde bestemmingsplannen hiervoor te maken. Op beide plaatsen kunnen kampen komen voor zeven woonwagens. Om dat Wassenaar voor slechts twaalf woonwagens plaatsen moet reser- ven, zal een van de kampen vijf standplaatsen krijgen. De gemeenteraad van Wassenaar heeft eerder de Ruigelaan aangewezen als standplaats voor twaalf woonwagens. Het daar al bestaande woon wagenkamp moest dan worden uitgebreid. De provincie heeft er echter nooit een geheim van gemaakt het met die plaats niet eens te zijn. Ook de woonwagenbewoners zelf willen van dit dichtbij vliegkamp Valken burg gelegen kamp weg. tie, een ordentelijke verklaring af voor hun gedrag in die nacht. Een groepje van zes late uitgaan ders werd eveneens door de poli tie voor verhoor naar het bureau meegenomen. Zij waren eerder die nacht al in aanraking geweest met de politie. Volgens hun ver klaring hadden zij vanaf de Zee weg de brand gezien en daarna een poging gedaan de politie te waarschuwen door op de deur van het bureau te bonzen. Het zestal bleek, aldus De Jong, niets met de brand uitstaande te heb ben. "Geruchten dat wij de da ders van een eventuele brand stichting in het bad hebben op gepakt zijn onwaar", deelde de korpschef mee. "De oorzaak van de brand staat nog niet vast". Eveneens werd het gerucht ontze nuwd door de Katwijkse korps chef dat de brand een wraakne ming was van iemand die eerder uit het zwembad was gestuurd. Gistermiddag begon de Katwijk se politie al wel met een uitge breid buurtonderzoek naar de oorzaak van de brand. Geschokt Assistent-beheerder A. Verlinden - die de met vakantie in Spanje verblijvende beheerder D. Tim mermans vervangt toonde zich geschokt door de enorme ravage. "Als dit opzet is staat het er slecht op met Katwijk", aldus Verlinden. Hij had goede hoop dat het technische gedeelte ge spaard is gebleven en dat hij dinsdag het buitenbad weer kon gaan gebruiken. Later op de dag bevestigde wethouder Bergman dat het bad morgen weer in ge bruik zal worden genomen. Van morgen begon personeel van openbare werken en het zwem bad met het verwijderen van de roetaanslag op het grasveld en van de kleedruimten. Ook deelde Bergman mee dat beheerder Timmermans wordt teruggeroe pen uit Spanje. De brand is een strop voor gebrui kers van het bad, zoals het Rijn lands Zeehospitium. Voor hen wordt een oplossing gezocht door de gemeente. "Er zijn plan nen om vervoer te regelen en zwemtijden af te huren in baden in de omgeving. Wij laten onze klanten niet in de steek, daar kunnen de mensen van op aan", aldus wethouder Bergman. Het uitgebrande overdekte zwembad in Katwijk. Volgens J. Bergman wordt op korte termijn begonnen met de nieuwbouw. <foto Hogewonti NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft het afgelopen week einde in totaal 20 mensen gear resteerd. Zij worden onder meer verdacht van diefstal van en in braak in auto's, diefstal van brommers, motoren en racefiet sen en diefstal uit winkels. Ver der wordt een aantal verdacht van openlijke geweldpleging, het stelen van bier en het illegaal "plakken" van affiches. Acht man zijn vrijdagavond al gearresteerd nadat zij volgens de politie hadden getracht auto's te stelen en in te breken in wagens. Volgens de politie komen de meeste arrestanten uit Rotter dam, Den Haag en Amsterdam. Zij zijn allemaal rond de 20 jaar oud. De arrestaties zijn onder meer te danken aan het feit dat politiemensen dit weekeinde be reid waren om op vrijwillige ba sis extra diensten te draaien. De politie wilde met deze extra man kracht actie ondernemen tegen het grote aantal diefstallen van en inbraken in voertuigen in de badplaats. De politie heeft een dergelijke ac tie voor het volgende weekeinde aangekondigd tegen het "vuurtje stoken" op het strand waarbij, al dus een woordvoerder van de po litie "de eigendommen van strandtenthouders niet worden ontzien". SASSENHEIM/OEGSTGEEST De 73-jarige Oegstgeester rector B. Bartels is zaterdag middag om het leven gekomen toen hij op de spoorwegover gang bij lakfabriek Sikkens in Sassenheim door een trein werd gegrepen. De rector was als geestelijk verzorger ver bonden aan verzorgingstehuis Van Wijckerslooth en bejaar denhuis Rustenborgh in Oegstgeest. Volgens de politie heeft hij ko mende van het aan de spoor baan paralLel lopende fiefspad onder de Klinkenberg in Sas senheim niet goed uitgekeken toen hij links-af de overgang wilde passeren. De spoorweg bomen waren naar beneden. Bartels was lid van de Goirlese congregatie van de Heilige Fa milie en was een groot deel van zijn leven missiepater in Chili. ALPHEN AAN DEN RIJN/ OEGSTGEEST - Het Oegst- geestse districtsconsultatiebu reau ter bestrijding van tubercu lose heeft in Alphen een geval van open tuberculose geconsta teerd. Het bureau is, om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen, een onderzoek begonnen naar mogelijke besmetting van men sen die in contact zijn geweest met de patiënt. Hoewel tuberculose tegenwoordig eenvoudig te genezen is komt de ziekte nog steeds voor. De afge lopen twee maanden zijn in Al phen vijf gevallen gesignaleerd. "Dat is beslist niet abnormaal", meent longarts C.I. Stegerhoek van het districtsbureau. "Er is geen reden voor paniek of be zorgdheid. Er zal alleen wat extra controle moeten worden uitge voerd". LEIDSCH -£l DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi| automatische overschrijving s/0.8 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) zaterdag v 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bi| Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op girc 3203571 1 n v Damiate Holding BV te Haarlem Directie G Koopman Adi dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W. E Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg R D Paauw, W F J Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman(plv) HIJ Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2