LEIDSCH DAGBLAD Heftige kritiek op kabinet Schuttersfeest wordt drama WORTELTJES EN SPEKLAPJES "Adviseurs Cuba en VS weg uit Midden-Amerika" Bonden met korting op ambtenaren ongelukkig Werkgevers tevreden Brand verwoest overdekt zwem bad in Katwijk Simon stapt af Beroep Contadoragroep: BEZUINIGEN DRUKKERIJ DELTABACH Arrestatie Armeniërs in Parijs Hf n MAANDAG 18 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37140 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs zie colofon De chaos na de brand. (Van een van onze verslaggevers) KATWIJK Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zon- dagjiet overdekte zwembad "De Miereweide" in Katwijk vrijwel volledig verwoest. De schade wordt geraamd op zeven a acht miljoen gulden. De brandweer korpsen van Katwijk, Rijnsburg en Leiden hadden de brand na anderhalf uur onder controle. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Gis termorgen deden geruchten de ronde dat de politie al snel na de brand de vermoedelijke daders had aangehouden. Dit werd later op de dag door korpschef P.B.N. de Jong van de Katwijkse politie ontkend. Wel heeft de politie gis teren een buurtonderzoek ge houden dat nog niets heeft opge leverd. FEESTTENT STORT IN: DODE EN 60 GEWONDEN Alles ligt nog ondersteboven. Een enorme ravage rest nadat de dode en vele gewonden zijn afgevoerd. MONTFORT (GPD/ANP) - Het instorten van een grote feesttent in het Limburgse Montfort heeft gisteravond het le ven gekost aan een 39-ja- rige inwoner van Bruns- sum. Zestig mensen raakten hierbij gewond, van wie er drie in levens gevaar verkeren. Van morgen verbleven er nog twintig slachtoffers in het ziekenhuis. Wat gisteren een groot schutters feest had moeten worden ont wikkelde zich tot een drama toen een windhoos de immen se tent, waarin zich op dat mo ment ongeveer duizend men sen bevonden, de lucht in blies. Kort daarop stortte het stalen geraamte van de tent in elkaar, waarbij vele gewonden vielen. De omgekomen man kwam volgens de politie onder een hoogspanningskabel te recht en overleed vrijwel di rect. De reddingsactie kwam als ge volg van het plotselinge nood weer traag op gang. Tientallen ongewaaide bomen, onderge lopen straten en vernielde au to's hinderden ambulances, politie en brandweer op weg naar de plaats des onheils. Het noodweer kondigde zich te gen zeven uur gisteravond aan met een fikse regenbui. Op dat moment bovonden zich op het schuttersterrein zo'n 8000 be zoekers. Velen van hen zoch ten beschutting in de feesttent. Volgens ooggetuigen werd de tent, met een oppervlakte van 2400 m2, in enkele seconden weggevaagd. Grote paniek was het gevolg. Mensen zochten schreeuwend naar familieleden en trachtten een goed heenkomen te vin den. In afwachting van de hulpverlenende instanties wer den gewonden in naburige boerderijen ondergebracht. De verslagenheid na het instor ten van de feesttent in Mont- foort was gisteravond groot. Burgemeester J. Gijsen ver klaarde tijdens een persconfe rentie, dat het aantal dodelijke slachtoffers mogelijk nog zal oplopen. Vast staat wel dat een' aantal gewonden armen of be nen zal moeten missen, aldus Gijsen. Volgens weerkundige P. Rosier van het KNMI in De Bilt, was de windhoos van gisteren niet te voorzien. Voor Midden-Lim burg waren wel onweersbuien voorspeld. Volgens Rosier kan elke onweersbui windstoten, hagelbuien en slagregens met zich meebrengen. Koeler Wisselend bewolkt en in de loop van de dag kans op een regenbui. Minimum temperatuur rond 15 graden. Middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in Zuid- Limburg. Matige noordweste lijke wind. Morgen trekt bewolking van een depres sie ten westen van Noorwegen in de noordwestelijke stroming langzaam Het wordt iets minder warm. Aan zee ligt de middagtemperatuur rond de 18 graden. In Zuid-Limburg is de middagtemperatuur rond de 23 gra den. De temperatuur daalt vannacht tot omstreeks 15 gradeji. De noordwes tenwind is matig. 19 juli Zon op: 5.42, onder 21.50 uur. Maan op: 17.05, onder 1.46 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.49 uur, laagwater om 7.18 en 19.51 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y.*—! in de aanbieding. Ifi Nieuwe oogst: Worteltjes, 500 gram „es, kilo-«na® 9^8 5Ö0g5tf84.48 ,798 albert heijn DEN HAAG (GPD/ANP) - De vakcentrales FNV en CNV en de ambtenarenbonden hebben de plannen van het kabinet om volgend jaar 3,5 procent te korten op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, scherp veroordeeld. De FNV heeft al aangekondigd dat het kabinet op fel ver zet kan rekenen van de vakbeweging; het CNV vindt dat er over inkomensmatiging niet valt te praten als daar geen arbeidstijdverkorting tegenover staat. Volgens AbvaKabo-voorzitter digd over de aangekondigde sa- 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. Jaap van der Scheur zullen de ambtenaren er door de plannen van het kabinet zes tot acht pro cent in koopkracht op achteruit gaan. De christelijke ambtena renbond CFO voorziet ernstige maatschappelijke onrust als ambtenaren en trendvolgers niet op dezelfde manier worden be handeld als de werknemers in het particuliere bedrijfsleven. De werkgeversorganisaties toon den zich redelijk tevreden over de bezuinigingsplannen van het kabinet. Zij vinden dat het kabi net met de sanering van de over heidsuitgaven op de goede weg is. „Voor het eerst sinds vele ja ren lijkt een niet verder oplopen van de collectieve lastendruk en van het financieringstekort van de overheid binnen bereik", me nen zij. Wel vinden de werkgevers het te leurstellend dat er is geknibbeld aan de door het kabinet toege zegde lastenverlichting voor het bedrijfsleven van twee miljard gulden voor 1984. De werkgevers zeggen dat zij het kabinet onver kort zullen houden aan zijn eer dere toezegging en verder zullen vragen om extra overheidsinves teringen om de bedrijvigheid te bevorderen. De FNV noemt de aangekondigde bezuinigingen veel te fors en on aanvaardbaar. „Hiervan is alleen maar een averechts effect te ver wachten op de werkgelegenheid. Door dit bezuinigingsbeleid zul len er het komend jaar nog eens tienduizenden werklozen bij ko men", aldus de vakcentrale. Het CNV vindt het bedrag aan be zuinigingen niet zo interessant. Volgens vice-voorzitter Henk Hofstede is het veel belangrijker waar die bezuinigingen terecht komen. „Wij vinden dat de bezui nigingen hoe dan ook niet mo gen leiden tot verlies aan ar beidsplaatsen. Wat de korting op het ambtelijk inkomen betreft moeten er keiharde garanties ko men dat er arbeidsplaatsen te genover staan. Komen die garan ties er niet dan valt er niet over kortingen te praten", aldus Hof stede. De voorzitter van de AbvaKabo, Van der Scheur, noemt het on voorstelbaar en uitermate onbe schaafd dat het kabinet blijft doorgaan met het eenzijdig be lasten van steeds weer dezelfde groepen. „Het is volstrekt uitge sloten dat in het overleg met de minister van binnenlandse zaken deze plannen tot ook maar een spoor van overeenstemming kunnen leiden", zei hij. Ook de CFO is zeer verontwaar- MONTMELIAN (ANP) - Pascal Simon heeft de strijd in de Ron de van Frankrijk maandag ge staakt. In de zeventiende etap pe, een Alpenrit naar Alpe d'Huez, stapte de gele-truidra- ger na 95 kilometer van de fiets. Eerder had Simons landgenoot Michel Laurent opgegeven, die gisteren bij een val tijdens de eindsprint om de etappezege met Henk Lubberding een mid- denhandsbeentje bad gebroken. lariskorting van 3,5 procent. De bond is wel bereid de prijscom pensatie in te leveren in ruil voor arbeidstijdverkorting, maar wenst onder geen beding een ho gere korting op de inkomens om daarmee het overheidstekort te dekken. (Zie verder pagina 7) 16 PAGINA'S "Jij was fout Lubberding..." PAGINA S Vrijheid van Polen meer aan banden Noorts gijzeling werk "amateurs" Chaos troef na de achtkamp dammen PAGINA 13 CANCUN (Reuter/DPA/AP) - Vier Latijnsamerikaanse presiden ten hebben de Amerikaanse pre sident Reagan en de Cubaanse leider Fidel Castro opgeroepen tot steun voor hun pogingen een oorlog tussen Nicaragua en Honduras te voorkomen. De staatshoofden van de zoge naamde Contadoragroep (Mexi co, Venezuela, Colombia en Pa nama) drongen aan op verwij dering van alle buitenlandse adviseurs en militaire bases uit het gebied. Hun vredesplan voorziet ook in een onmmiddel- lijke bevriezing van het huidige bewapeningspeil en het instel len van gedemilitariseerde zo nes langs de grenzen. De vier staatshoofden hebben gis teren een topconferentie gehou den in het Mexicaanse Cancun. Het was de eerste bijeenkomst op topniveau van de Contadora groep sinds deze begin dit jaar werd ingesteld om onderhande lingen in Midden-Amerika op gang te brengen. De vier presidenten doen in hun slotverklaring een aanbeveling van tien punten, waartoe alle partijen in het conflict zich zou den moeten verplichten. De ver klaring komt erop neer dat in Midden-Amerika een oplossing moet worden gezocht in de dia loog, niet in de wapens. Bovendien zouden de regeringen van Midden-Amerika zich moe ten inspannen voor een verster king van de democratische in stellingen, voor het respecteren van de rechten van de mens en voor deelnemen van verschillen de politieke stromingen aan ver kiezingen. De nadere uitwerking van hun voorstellen willen de staatshoof den overlaten aan hun ministers van buitenlandse zaken, die op 28 en 29 juli in Panama bijeen komen. De Amerikaanse president Reagan zal vanavond (Ned. tijd) een plan bekendmaken om een studie commissie voor het beleid in Midden-Amerika in te stellen. Eventueel zal een Marshall-plan voor dit gebied worden ontwik keld. Volgens de Amerikaanse omroep ABC zal oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger tot voorzitter van die worden benoemd. Voor het begrotingsjaar 1984 heeft het kabinet Lubbers de eerste, moeizame stap gezet, het boek houdkundig vaststellen van een pakket bezuinigingen dat bijna twaalf miljard gulden beslaat. De precieze verdeling van de lasten over de verschillende groepen, (ambtenaren, trendvolgers, uitke ringstrekkers en werknemers in het vrije bedrijfsleven) moet nog wor den vastgesteld, maar het is nu al duidelijk waar de zwaarste klappen zullen vallen. Ter verdediging van de voorgenomen maatregelen heeft premier Lubbers onderstreept dat. overeenkomstig het regeerakkoord, de ambtenaren en trendvolgers ongeveer evenveel moeten inleveren als de uitkerings trekkers. Of de voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, De Vries, daar ook zo over denkt, is nog maar de vraag. Zijn eerste reactie op dit punt is in elk geval nogal terughoudend. De belangrijkste woordvoerders van de werknemers. Kok van de FNV en Van der Scheur van de ambte narenbonden AbvaKabo, waren duidelijker. Hun woede is niet ge speeld en het kabinet mag zichzelf niet voor de gek houden met de illu sie dat de beide heren voor de zo veelste keer weer een rituele dans opvoeren begeleid door de nodige ketelmuziek. Het kabinet heeft geprobeerd om de kortingen op ambtenarensalarissen en uitkeringen te verkopen onder de vlag van de verbetering van de werkgelegenheid, maar de getrof fen groepen zien tot nu toe meer afbraak dan enig gericht stimule ringsbeleid. Nu de ambtenaren en trendvolgers voor de zoveelste keer om een of fer wordt gevraagd, met de onver mijdelijke vermindering van de koopkracht, komt het overleg tus sen het kabinet als grootste werk gever en de ambtenarenbonden onder grote druk te staan. Eerdere pogingen om loon in te leve ren ten behoeve van arbeidstijdver korting hebben weinig resultaat op geleverd en ook nu ontbreken garanties terzake. Het kabinet heeft wel op deze kaart gespeeld, maar aan de bereidheid om in te leveren komt ooit een einde, en dat des te eerder naarmate elk zicht op een gericht stimuleringsbeleid ont breekt. In december van het vorig jaar heeft het kabinet ook al geprobeerd om het tij te keren met behulp van een fors pakket bezuinigingen, maar dat heeft toen ook al geen zoden aan de dijk gezet. Internationale or ganen, zoals de OESO, en het Centraal Planbureau beginnen nu te waarschuwen voor het verlies aan koopkracht en de gevaren die zijn verbonden aan geforceerde pogingen om het financieringste kort in een korte periode omlaag te drukken. Het lot van de uitkeringstrekkers is zo mogelijk nog somberder. Ondanks bezwerende opmerkingen van pre mier Lubbers, overigens niet ge staafd met harde cijfers, lijkt een koppeling op afstand tussen uitke ringstrekkers en de andere inko mensgroepen onafwendbaar. Een deel van deze pijnlijke operatie is verschoven naar juli 1984, dit in af wachting van de uitwerking van het nieuwe stelsel van de sociale ze kerheid. Staatssecretaris De Graaf mag dan betogen dat dit nieuwe stelsel niet primair is gericht op be zuinigingen, in de praktijk is dat wel degelijk het geval. CDA en VVD rekenen vooralsnog de uitkomst van het kabinetsberaad naar zichzelf toe, bij de uitwerking dit najaar zal blijken hoe ver beide partijen samen durven optrekken. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -899241 PARIJS (AP) - De Franse politie heeft in Parijs en omgeving on geveer 40 Armeense activisten aangehouden voor ondervraging in verband met de bomaanslag op het vliegveld Orly waarbij zes mensen om het leven zijn geko men en 55 anderen zijn gewond. Het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde dat de Arme niërs waren aangehouden, om dat werd aangenomen dat zij deel uitmaakten van de infra structuur of kennis hadden van "het geheime Armeense leger voor de bevrijding van Armenië" (Asala). Deze groep nam de verantwoorde lijkheid voor de aanslag van vrij dag op de Turkse balie op het vliegveld Orly. Twee"*" T SU :i| s i h S 1 )1

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1