Prost winnaar in ,Turbofestival' Nu hebben we twee wereldkampioenen Honkbalploeg dwingt Cuba van werper te wisselen... Vier stromingen.. Sax alleen aan de leiding Chaos troef na achtkamp of WK?dammen T>T> Seppenwoolde viert rentree Cricketteam Ajax blijft winnen Alphians verslaat koploper MAANDAG 18 JULI 1983 SILVERSTONE (Reuter) - De Fransman Alain Prost heeft zaterdag voor ongeveer 100.000 toeschouwers op het circuit van Silverstone voor de derde maal dit seizoen een Grand Prix voor het wereldkampioenschap formule één gewonnen. Met zijn Turbo Renault breidde hij zijn voorsprong in de stand voor de wereldtitel daardoor uit tot zes punten op de Braziliaan Nel son Piquet, die met een Brab ham in de race om de grote prijs van Groot-Brittannië tweede werd. Er staan nog zes races op het programma. Het was in feite in de moordende hitte een Turbofestival. Pas op de zesde plaats eindigde de eer ste coureur, die niet beschikte over een Turbowagen: de Oos tenrijker Niki Lauda met zijn McLaren. Het was de eerste keer sinds 1927 dat een Fransman de Grote Prijs van Groot-Brittannië Prost reed in de beginfase gedul dig achter zijn landgenoten Pa trick Tambay (met een nieuwe Ferrari) en René Arnoux (Re nault), die de beste trainingstijd had laten afdrukken. Toen de banden van de wagens van de leiders hun grip op het gloeiend hete wegdek begonnen te verlie zen nam Prost de kop over. In de 31e ronde moest Prost de eer ste plaats tijdelijk afstaan aan Pi quet wegens een pitsstop om bij te tanken en banden te verwisse len. Overigens had de Braziliaan se ex-wereldkampioen een keer een stop, die slechts 12.26 secon den duurde. En passant nam Prost in zijn hernieuwde jacht naar de koppositie in de 32e ron de het baanrecord mee met een tijd van 1.14,212. Het oude record stond met 1.14,000 sinds 1979 op naam van de Zwitser Clay Regaz- zoni. "Alles ging naar wens", aldus Prost later, "De banden waren fantastisch en de wagen gedroeg De uitslag van de race om de grote prijs van Groot-Brittannië over 67 ronden (316,15 km) is: 1. Alain Prost (Fra) Renault, 1.24.39,780 (gemiddelde snelheid 224,04 km/uur); 2. Nelson Piquet (Bra) Brabham 1.24.58,941; 3. Patrick Tambay (Fra) Ferrari 1.25.06,026; 4. Nigel Mansell (GBr) Lotus 1.25.18,732; 5. René Ar noux (Fra) Renault 1.25.38,654; 6. Niki Lauda (Oos) McLaren op een ronde; 6. Mauro Baldi (Ita) Alfa Romeo op een ronde; 8. Andrea de Cesaris (Ita) Alfa Romeo op een ronde; 9. John Watson (GBr) McLaren op een ronde; 10. Jean-Pierre Jarier (Fra) Ligier op twee ronden; 11. Keke Rosberg (Fin) Williams op twee ronden; 12. Jacques Laffite (Fra) Williams op twee ronden. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Alain Prost (Fra) 39 punten; 2. Nelson Piquet (Bra) 33; 3. Patrick Tambay (Fra) 31; 4. Keke Rosberg (Fin) 25; 5. René Arnoux (Fra) 19; 6. John Watson (Ier) 16; 7. Eddie Cheever (VSt) 14; 8. Niki Lauda (Oos) 11; 9. Jacques Laffi te (Fra) 10; 10. Michele Alboreto (Ita) jaar en voor zover we weten is dat legaal. Ik begrijp ook niet waarom niemand de kwestie eer der ter sprake heeft gebracht". Opvallend was de vierde plaats van de Brit Nigel Mansell met een Lotus. In de vijf weken tussen de Grote Prijs van Canada en die van Groot-Brittannië had het team hard gewerkt aan gloed nieuwe wagens. Stalgenoot Elio de Angelis had minder geluk. Na goede trainingsprestaties viel hij al in de tweede ronde uit met mo torproblemen. Ook de Italiaan Giacomelli, de Amerikaan Cheever, de Zweedse debutant Stefan Johansson (die in een Spirit met een Hondamo- tor reed) en de Italiaan Patrese vielen al snel uit. Regerend we reldkampioen Keke Rosberg bleef zijn rondjes meedraaien, maar kwam met een niet al te beste Williams op het supersnel le circuit niet verder dan de elfde plaats. Alain Prost: "Alles ging zich perfect ondanks de omstandigheden". Even sloeg de schrik Prost nog om het hart toen bleek dat Ken Tyr rell protest indiende omdat de teams van Renault en Ferrari volgens hem de regels hadden overtreden. Tyrrell had gecon stateerd dat bij de wagens van Renault en Ferrari water aan de brandstof werd toegevoegd om zo door de verkoelende invloed meer kracht te ontwikkelen. De jury wees het protest later op de avond echter af. Tyrrell besloot daarop de zaak aanhangig te ma ken bij de internationale auto mobiel sport federatie. Jean Sa ge, baas van het Renaultteam, begreep de opwinding niet. "We gebruiken waterinjectie al een ARNHEM (ANP) - Grootmeester Guyla Sax heeft na drie ronden alleen de leiding in het schaakfestival in Arnhem. Hij is de enige, die kan bogen op een maxi maal resultaat. Hij won zaterdag van Short. Sax mag dan wel alleen op de troon zetelen, hij weet zich bedreigd door een heel legertje achtervolgers. Op een half punt afstand slechts staan de Neder landse grootmeesters Jan Timman en John van der Wiel en de Amerikaan Henley, die voor het eerst in ons land speelt. Het Nederlandse duo speelde in de derde ronde on derling remise in een spektakelstuk van jewelste. Timman ging onverschrokken in op een nog ondui delijke variant van het Spaans. Hij deed er slechte zaken mee. Toch kreeg Timman de kans de zaken zodanig te vertroebelen dat de partij alsnog op een puntendeling uitmondde. Met favoriet Vlastimil Hort gaat het maar matigjes. Hij klaagt steen en been. Op zichzelf niets bijzonders bij de melancholieke Tsjechoslowaak. Maar zijn partij en zijn evenmin overtuigend. Zaterdag verloor hij van Short, vorig jaar met Hort medewinnaar van het toernooi. Vandaag is een rustdag. Morgen worden de partijen voor de vierde ronde afgewerkt. Stand aan kop na drie ronden: 1. Sax 3 punten; 2. Timman, Van der Wiel en Henley 2Vz\ 5. Ree, Short, Ligterink, Sunye Neto, Van der Vliet en Lobron 2; 11. Seirawan, Chandler en Van der Sterren IV2 en 1 afg. ANTWERPEN (ANP) - Voor de eerste keer tijdens een wedstrijd in het toernooi om de interconti nentale honkbalbeker werd de Cubaanse coach Juan Pineda ge dwongen een werper te wisselen, omdat deze niet was opgewassen tegen de slagploeg van de tegen stander. Zoiets zou verwacht mo gen worden in een wedstrijd te gen een andere wereldtopper. Maar de tegenstander van gister morgen was het toch niet op we reldniveau acterende Nederland. In de zevende slagbeurt mocht Martinez al weer vertrekken, na dat hij slechts vijf Nederlandse slagmensen tegenover zich had gehad. Die vijf man hadden de voorsprong verkleind tot 17-5 en de honken doen volstromen. Even dreigde Cuba de zaak niet te kunnen afmaken in zeven in nings, omdat één goede klap het verschil had kunnen terugbren gen tot onder de tien punten. Nederland wilde natuurlijk graag nog een extra rondje spelen te gen de sterkste ploeg ter wereld. Dat lukte bijna. Horeman en Hic- kinson scoorden op een klap van Bill Groot en Nederland zou kan sen op meer punten hebben ge kregen, als coach Cees Herkemij Charles Urbanus had tegenge houden bij het derde honk. Her kemij deed dat echter niet, om dat hij het achtste punt wilde for ceren. Urbanus ging dus door en sneuvelde op de thuisplaat. AMSTERDAM - Wie is op dit moment wereldkampioen dammen? Harm Wiersma, zeggen de Sowjet-dambond en het bestuur van de Werelddam- bond FMJD; volgens de Nederlandse Dam Bond is Jannes van der Wal echter nog steeds titelhouder. Kortom, veel misverstanden en ge kissebis afgelopen zaterdag bij de sluitingsceremonie van de kandidaten achtkamp (of was het nu een wereldkampioen schap, zoals de Sowjets en de FMJD beweren?) in het Amster damse hotel Krasnapolsky. Er ontspon zich een stevig potje bekvechten over dit thema. De Sowjets feliciteerden Wiersma als winnaar van het toernooi, in ieder geval als nieuwe wereld kampioen. Het was al met al een nogal kneute rige en lachwekkende bedoe ning, die sluitingsceremonie. De schuld daarvan kan bij diezelfde dam-autoriteiten gezocht wor den, omdat ze er nimmer in ge slaagd zijn duidelijkheid te ver schaffen in de chaotische ont wikkelingen na het WK afgelo pen december in Brazilië. Zoals gemeld verschenen de Sowjets niet in Zuid-Amerika, omdat ze geen visa van de Braziliaanse au toriteiten verkregen. Om die re den weigerden ze de wereldtitel van Jannes van der Wal te erken nen, terwijl het daar gehouden congres (zonder de Sowjets dus) besloot Van der Wal wel als rechtmatig kampioen aan te mer ken. Wat er zich in de maanden daarna afspeelde valt moeilijk te recon strueren, feit is dat de sluitings ceremonie meer weg had van een weinig verheffende padvinders bijeenkomst. Wybe Visser, oud- voorzitter van de Werelddam- bond en namens sponsor Vol- mac voorzitter van het acht- kamp-organisatiecomité, gooide op de hem bekende wijze olie op het vuur. „Nu zitten we hier met twee wereldkampioenen", stelde hij, „maar er is maar een echte en dat is Jannes van der Wal. Op reglementaire en democratische wijze heeft het congres in Brazi lië dat vastgesteld". Visser ging vervolgens nog even stevig te keer tegen de aanwezige Sowjets, omdat ze ondanks eer dere toezeggingen om deel te ne men aan vandaag en morgen te houden kloksimultaams in Am sterdam zondag toch richting Moskou vertrokken. „Gelukkig kunnen wij in Nederland zelf nog beslissen of we een dag lan ger in het buitenland willen blij ven, maar in een socialistische heilstaat kan dat blijkbaar niet", aldus Visser. Bairamov, de voorzitter van de Sowjet-dambond en vice-voor- zitter van de FMJD, liet zich evenmin onbetuigd. „Er behoeft helemaal geen twijfel meer over te bestaan, dat dit toernooi de echte wereldkampoen heeft op geleverd", meende Bairamov. „Je hoeft maar naar de ranglijst te kijken wie zich nu wereldkam pioen mag noemen (Van der Wal eindigde met afstand als laatste, red.)". De voorzitter van de Werelddam- bond, Wim Jurg, zei: „Ik meen te AMSTERDAM (GPD) - Binnen de Werelddambond heeft men mo menteel te maken met vier stro mingen, die stuk voor stuk een eigen visie hebben op de afwik keling van het wereldkampioen schap. Allereerst is er de uit spraak van het congres in Brazi lië (de algemene ledenvergade ring), die inhoudt dat Jannes van der Wal mondiaal titelhouder is en dat oud-wereldkampioen Harm Wiersma het recht heeft om hem uit te dagen voor een tweekamp. Die match begint overigens half oktober en wordt op verschillende plaatsen in Ne derland gespeeld. De meningen van de andere in stanties zijn als volgt: - FMJD-bestuur: de achtkamp in Amsterdam is een officieel we reldkampioenschap, zodat Wiersma nu titelhouder is en de nummer twee, Wirny, het recht heeft hem uit te dagen. Van der Wal was tot afgelopen zaterdag wereldkampioen en de twee kamp Wiersma-Van der Wal heeft straks een vriendschappe lijke status. Van der Wal heeft geen recht op een revanche match. - Sowjet-dambond: het wereldtoer- nooi in Brazilië is niet rechtsgel dig en Jannes van der Wal is daarom nooit wereldkampioen geweest. De achtkamp in Am sterdam is de officiële WK en dus is Wiersma titelhouder en Wirny straks zijn uitdager. De twee kamp Wiersma-Van der Wal is puur vriendschappelijk. - De Nederlandse Dam Bond: Jan nes van der Wal is tot en met de tweekamp Wiersma-Van der Wal de officiële wereldkampioen. De winnaar van de achtkamp in Am sterdam of de hoogst eindigende na Van der Wal of Wiersma heeft het recht om de winnaar van de tweekamp Van der Wal-Wiersma uit te dagen. Wie van deze instanties nu gelijk krijgt, zal dus blijken in decem ber '84, wanneer het eerstvolgen de congres van de Werelddam bond wordt gehouden. Daar zal de algemene ledenvergadering achteraf beslissen wat de status van de diverse evenementen is geweest. AMSTERDAM - De uitslagen van de veertiende en laatste ronde van de dam-achtkamp in Amsterdam zijn: Gantwarg (Sow)-Clerc (Ned) 1-1; Balja- kin (Sow)-Wiersma (Ned) 1-1; Kouassi (Ivo)-Van der Wal (Ned) 2-0; Wirny (Sow)-Kaplan (Sow) 1-1. Eindstand: 1. Wiersma 18 punten; 2. Wirny 17; 3. Clerc 16; 4. Gantwarg 16; 5. Baljakin 13; 6. Kouassi 13; 7. Kaplan 12; 8. Van der Wal 7. weten, dat we ooit eens twee pausen hebben gehad, nu zitten wij met twee dam-wereldkam- pioenen. We zullen moeten wachten tot eind '84 om te weten wie de echte kampioen is, want het congres zal dan vaststellen wat de exacte status van deze en andere evenementen is ge weest". De meest voor de hand liggende oplossing om helderheid in deze kwestie te verschaffen is om op een eerder tijdstip een buitenge woon congres uit te schrijven. „Dat is financieel onhaalbaar", aldus Jurg. De twee dammers om wie het alle maal draaide, Wiersma en Van der Wal, wisten zich eigenlijk geen raad met de hele situatie. Wiersma: „Het maakt mij niet uit wie van ons tweeën wereldkam pioen is. Van mij mag Jannes het zijn. Ik vind het een rotsituatie en voor Jannes is het jammer, dat hij nu tweemaal achter elkaar slechte resultaten (Wiersma be doelt het Nederlands kampioen schap en de achtkamp, red.) heeft geboekt, wat nu tegen hem wordt gebruikt. Iedereen denkt dan ook, dat Jannes tegen mij absoluut geen kans maakt, maar men vergeet wel dat hij zijn hele carrière al uiterst grillig heeft ge presteerd. Hij eindigt nooit in de middenmoot, altijd in de top of onderin. Dat komt omdat hij al leen maar voor de overwinning speelt. Zelf ben ik bang dat hij het me nogal lastig zal maken". Van der Wal, die de afgelopen maanden behoorlijk gebukt ging RIJSSEN - Motorcoureur Henk Seppenwoolde maakt woensdag 27 juli zijn rentree. De prof uit Rijssen, die begin dit jaar tijdens een trainingsrit zijn rechtervoet zo zwaar beschadigde dat deze voor een deel moest worden geamputeerd, neemt over tien dagen deel aan de zesde kam pioenscross in de 500 cc-klasse die in Volkel wordt gehouden. Wie is nu de echte wereldkampioen? Wiersma (links) of Van der Wal'. onder de heisa rond zijn titel, maakte zich zaterdag voorname lijk druk over zijn ondermaatse resultaten in de achtkamp. „Ik word te oud", zo stelde de 27-jari- ge Groninger. „In deze acht kamp heb ik in alle 14 partijen na drie uur op winst gestaan en in de slotfase heb ik het steeds uit handen gegeven". Overigens noemt Van der Wal zich tegenwoordig geen profdammer Zeven runs maken tegen Cuba was Nederland echter in de vooraf gaande tien wedstrijden nog nimmer gelukt. De statistiek van de onderlinge duels tussen Ne derland en Cuba gaf, behalve na tuurlijk tien nederlagen, een run- saldo van 8/128 te zien. De klein ste nederlaag in die serie werd in 1973 geleden tijdens het wereld kampioenschap in Havanna (0-7) en vijf jaar later werd het record aantal tegenpunten geprodu ceerd, toen Cuba in Haarlem met 16-4 won. Aanvallend dus een voldoende voor Nederland. Verdedigend was het echter minder, omdat de pitchers niet in staat waren de Cubanen af te stoppen. Jim Stoeckel gebruikte vijf werpers, waarbij hij echter zijn beste men sen spaarde voor de volgende wedstrijden. Normaal gesproken gaat Cuba het toernooi in Antwerpen gemakke lijk winnen. Zaterdag bleek ook de belangrijkste concurrent niet in staat echt tegenspel te bieden. De Verenigde Staten verloren met 1-6, zonder ook maar een moment een kans te hebben ge had. De Amerikaanse werpers kregen drie homeruns tegen. Daarbij ontbrak een stuk ervaring om de Cubaanse slagmensen af te stoppen. De gemiddelde leef tijd van de Amerikaanse ploeg is slechts twintig jaar en een paar weken en deze jonge knapen moeten het dus opnemen tegen de Cubanen, die stuk voor stuk ouder zijn en vooral veel meer er varing hebben. Een ongelijke strijd, waarvan de winnaar -een enorme verrassing daargelaten- nu al vaststaat. Cuba leidt met zés uit drie, Taiwan behaalde uit vier wedstrijden ook zes punten. Nederland bezet met vier uit drie de derde plaats. Met 0.443 kan Nederland bogen op het hoogste ploegslaggemiddelde. meer, maar presenteert hij zich zelf als artiest. Een dergelijke kwalificatie misstond niet bij de sluitingsceremonie, want het had allemaal weinig met dam men te maken. LEIDEN - In de strijd om het kampioenschap van de Over gangsklasse en om promotie naar de eerste klasse, heeft het cricketelftal van Ajax (de cric ketafdeling van ASC) een ver diende zege op het Amstelveense ACC 2 geboekt. Dat was een be langrijke overwinning, omdat ook concurrent HBS 2 won. Met die ploeg moet Ajax op zondag 7 augustus in de directe confronta tie uitmaken wie de titel van de Overgangklasse pakt. In elk ge val promoveren er twee teams naar de eerste klasse. Ajax heeft uiteraard uitstekende uitzichten op promotie en maak te de positie tegen AAC 2 ook waar. De Oegstgeester ploeg moest na de verloren toss als eer ste gaan fielden. Mede dankzij het accurate bowlen van de Aja- cieden en het bij vlagen uitste kende fielden waren de Amstel- veners niet in staat een hoog to taal in de boeken te krijgen. ACC kwam niet verder dan lib all out. Hiervoor was in het bijzon der captain Ton Eldering verant woordelijk, die met de cijfers 2- 13 in 12 overs zeer goed presteer de. Hij werd gevolgd door Johan Gordinou de Gouberville met 4- 22 in 11 overs, Frits de Jongh met 3-44 in 14 overs en Robert Loeli- ger met 1-12 in 6 overs. Door de Ajax-fïelders werden 4 vangen vastgehouden: Johan Gordinou, Daniël Eldering (2x) en Ton El dering. Het Oegstgeester Ajax heeft geen enkele moeite met de ACC-aan- val gehad. Hoewel op 15 Ajax het wicket van Daniel Eldering (10) Cijfers 1 de wedstrijd Cuba- verloor, waren het met name An dy Jackman en Huib Schotte die Ajax de uiteindelijke en welver diende overwinning bezorgden. Scotte moest pas bij een totaal van 103 retireren met een per soonlijke score van 26 runs: hij had zeer verstandig gespeeld. Andy Jackman bleef met 63 runs not out en zorgde met Ray v.d. Berg (8 not out) voor de Oegst geester overwinning. Ajax fungeert van 20 tot en met 29 juli overigens als gastheer van de North Abingdon cricketclub, die in die tijd op toernee is in Neder land. Ajax speelt in die periode twee wedstrijden tegen NACC, met welke club al sinds 1959 een twee jaarlijkse uitwisselingspro gramma bestaat. De duels wor den gespeeld op 21 en op 28 juli. Nederland 0003004 7 Weipers: Cuba: Rogelio Garcia (6 in nings) 12-1-6-0, Anselmo Martinez (5 man) 0-2-3-0 en Lasaro Delatorre (1 innings) 2-0-1-0. Nederland: Jan Venema (2 1/3 2 man) 1-1-5-2, Jerry Remmerswaal (1+4 man) 0-3-2-0, Ed Kruys (11/3 7) 1-2- 5-0, Ed Tromp (1 1/3) 1-0-5-0, Jim Sie- val (1) 0-0-1-0. Slagprestaties: Cubaanse homeruns van Lourdes Gourriel (tweede innings), Pedro Jova (3e, met 1 man en 5e), Vic tor Mesa (5e, met 2 man) en Antonio Munoz (6e, met 1 man). Fernando Hernandez 1.000 (1/1), Victor Mesa 0.800 (4/5), Lourdes Gourriel en Anto nio Pecheco 0.600 (3/5). Nederland Charles Urbanus 1.000 (3/3) en Bill Groot 0.5000 (2/4). ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phians Unique stelde pal voor de zomerstop deelname aan een ex tra serie wedstrijden om promo tie uit de eerste klasse rayon na genoeg veilig. De Alphense honkbalploeg versloeg liet giste ren koploper Bleu Birds 2 met 6—2. De voorsprong op Arrows, met Alphians het enige stan daardteam in de afdeling dat aanspraak maakt op een plaatsje in de promotie-competitie, bleef door die overwinning in tact. De Alphense pitcher Michel Grollé deed gistermiddag uitstekend werk, waarbij hij zich wist ge steund door het goede veldwerk. Alphians maakte slechts één veldfout. Aan slag onderscheidden zich Ro bert Grollé en Giovanni van Aan holt, die met hun honkslagen in de eerste innings de basis legden voor een 2—0 voorsprong. Na een 2-honkslag van Pim Hopman werd het in de volgende slag- beurt 3-0. In de derde innings kwam het Haagse Bleu Birds nog terug tot 3-2, maar al in de gelijkmakende beurt liep de Al phense formatie weg tot 6-2 door slecht veldwerk van de te genstander en een honkslag van Robert Grollé. Zijn broer Michel damde samen met korte stop Danny Ligtvoet het Haagse ver zet spoedig in, waardoor 6-2 ook als eindstand kon worden bijge tekend. Cijfers Alphians-pitcher Michel Grollé: 7x3-slag, lx4-wijd, 3 honkslagen tegen en het veld maakte 1 fout. Pitcher Bleu Birds 2: 6-3-7-4. Slaggemiddelde Alphians Robert Grollé 0.667, Giovanni van Aan holt 0.500 (2 uit 4), René Ligtvoet en Pim Hopman 0.500 (1 uit 2), Michel Grollé 0.333

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13