„Het zit nu wel goed" De Jong: sterk slot in Noordwijk |Lendl gespaard 'Beleid klopt van geen kant" MarjonWij nsma m Lisse [et schorsing en boete Higueras winnaar in Stuttgart Nijboer doorstaat laatste test voor Helsinki met glans Bijna record met polsstok HAANDAG 18 JULI 1983 triOORD WIJK Ivar de Jong is niet snel uitgeteld. Dat is de conclusie na het tennistoer nooi in Noordwijk, waar de jonge Alphenaar, die zijn tennisdomicilie heeft bij Unicum furore maakte door het sterk bezette herenenkelspel B op zijn naam te brengen. In de eindstrijd rekende hij af met Nico Salari, al was hij erg dicht bij een nederlaag. d >n e Jong troefde in de kwartfinale Mqprco Winter af, die om zijn ;riji moordende spelletje vanuit het Mi achterveld de bijnaam 'de muur' heeft verworven in de Leidse re gio. In drie sets moest Winter hij gend afhaken. Zater'dag was het de beurt aan Tönjann, de aanval ler van Unicum, om te ervaren hoe enorm gevaarlijk Ivar de Jong uit het achterveld is gewor den en hoe hoog zijn moreel is. In zijn bekende stijl raasde Tön jann in de eerste set over de gra vel. toch wat geïntimideerde Ivar de Jong moest heel diep adem- halen, maar bij 1-4 voor Tönjann had hij zichzelf onder controle en voerde de druk op. Bij 6-5 ver speelde Tönjann, vorig jaar de glorieuze winnaar op Noordwijk tegen Marco Winter, drie setpun- j ten op in wezen helemaal niet zo j moeilijke kansen. De weten- schap dat Ivar de Jong in zijn huidige vorm iedere bal waar hij abaj bij kan tot een 'winner' kan pro moveren, leek hem in zijn acties te verlammen. De Alphenaar for- lin ceerde een tie-break en won: 7-6 j (7-2), om vervolgens de strijd te 35 beheersen: 6-2. 6. Mn de finale tegen de gedegen Nico Salari van het Rotterdamse Vic- ïmai toria leek het jonge Unicum-ta- lent toch zijn Waterloo in dit toernooi te zullen vinden. De Rotterdammer mengde spel van uit het achterveld slim met dropshots en een spaarzame ne- texcursie, waar hij overigens wel bekwaam scoorde. Hij won de eerste set met 6-2, kwam in de tweede set met 2-5 achter, nivel leerde de score en kwam zelfs op 6-5 met de eigen service te vol gen. En juist toen werd Salari ge stuit. Hij verloor de service, werd in een tiebreak gesleept en zag die royaal door Ivar de Jong ge wonnen: 7-6 (7-3 In de derde set wandelde Ivar de Jong naar een 5-0 voorsprong. Salari zweepte zich nog even op naar 5-2. Toen was het gebeurd. Met 6-2 kwam er een sterk slot aan een even sterk toernooi. De damesfinale was een 'buiten landse' aangelegenheid. Manon Beltgens bevestigde de Lim burgse reputatie op tennisgebied door in een op hoog peil staande partij te winnen van Connie Lugt, op het oog een kwalitatief betere speelster met meer slagen op haar repertoire. Zij had na de tweede set, die zij met 6-4 bin nenhaalde, de beste papieren voor de zege met haar allround spel en sterke service. Maar haar rivale zette zich schrap met haar backhandzoevers als grote wa pen en Beltgens haalde de buit binnen: 6-3, 4-6, 6-3. De dubbelspelen werden beheerst door, hoe kan het anders, de Van der CaDellens' Freek en Herman. Freek trad tweemaal aan. In het herendubbelspel met zijn maat uit de 'piepjonge jaren', Frans Grimbergen. Een combinatie die nog steeds klikt. De oppositie, zwaar geschut van Hans Tönjann en 'Charlie' Asselbergs, werd in de tweede set subtiel wegge speeld: 7-6 (7-2), 6-2. Jammer dat door een incident de concentra tie van Tönjann en Asselbergs grof werd angetast. Freek van der Capellen leverde een tweede seryice af toen Charles Assel bergs een hinderlijk achter hem liggende bal juist wilde verwijde ren. Niet dat de uiteindelijke ze ge van Van der Capellen/Grim- bergen in gevaar zou zijn geko men, maar de strijd zou er leven diger door zijn gebleven. In het gemengd dubbelspel moest Freek van der Capellen, geflan keerd door Manon Beltgens, zich gewonnen geven aan broer Her man die Henny Fehling naast zich had. Cadeautjes gaven de broers elkaar niet. Het werd een driesetter met de veelzeggende score 5-7, 7-5, 6-2 voor Herman van der Capellen en Henny Feh ling. Jacqueline van Wijk bleef ook in Noordwijk niet zonder winst. Met Marijke Guyt pakte zij het damesdubbelspel door in de fi nale te winnen van het koppel Henny Fehling en Inge Fleu- scheuer: 2-6, 6-4, 6-2. Nico Salari is met het donkere shirt kansloos aan het net. Ivar de Jong heerst. Tim van Dijk won, zoals verwacht, het herenenkelspel C. Wynand Nuyts bood sterke tegenstand, maar kon hem niet afstoppen: 6- 1, 6-4. Suzanne Veismann zorgde bij de dames voor een ontgoo cheling van Maijan Moerel: 6-0, 6-0. Van Dijk won ook het heren dubbelspel C met Michael van der Berg. Niet zonder moeite want de Groot en Wong Chung verzetten zich hardnekkig: 6-4,7- 5. Overige uitslagen: GDC Rasch/De Jong-Kuyt/Den Otter 6-1, 7-6; DDC Bandman/Veismann-Moe- rel/Moerel 0-6, 7-5, 6-1; HED van Daal-Moerel 0-6, 4-6; DED Beu- mer-Reurink 6-0, 6-3; HDD de Boer/Kraay-Moerel/Montijn 1-6, 7-5, 3-6; DDD Liebich/Van 't Wout-Luitingh/Vierhout 3-6, 6-4, 6-1. In Alkemade viste Karei van Uden tweemaal achter het net bij de herenenkelspelen. In C ging hij onderuit tegen Lodewijk Kallen berg (1-6, 1-6) en in D zette Mar cel van Galen hem de voet dwars: 7-5, 3-6, 6-3. Joan Zonne vylle haalde bij de dames twee maal de winst binnen. In het en kelspel klopte zij Tine van Vel- zen (6-3,6-3) en in het dubbelspel won zij met Jannie Goudsmit van Marjan Leunisse en Thea Hartwijk: 6-4,6-2. Marcel van Ga len won behalve het herenenkel spel D ook het herendubbelspel C. Met Evert Arbman was hij duidelijk te sterk voor Piet van der Berg en Erik Rooderkerk: 6- 0, 6-2. Voor Joan Zonnevylle kreeg het succes in Alkemade nog een be vestiging in het gemengd dub belspel C. En weer moest Tine van Velzen het onderspit delven. Joan Zonnevylle combineerde met Hage naar een 7-6, 3-6, 6-1 winst op Tine en Jan van Velzen. Annemiek Kalf was bij de dames in D sterker dan Ingrid Thjo: 7-5, 6-1. Horbach en Van der Broek klopten Poots en de Feyter: 5-7, 6-3, 6-3. Ada Thjo was ook in het gemengd dubbelspel D niet suc cesvol. Met Jilke de Jong verloor zij van Yvonne en Theo de Jong met 3-6, 4-6. Het damesdubbel spel was voor Hetty Kok en Syl via Rones, die Anne van Reeu- wijk en Wil Ruis klopten: 7-6,6-4. FRANK BONTE L^RAAG (AFP) - De regering van va Tsjechoslowakije heeft bij de o straffen van top-tennisser Ivan -Pos Lendl de kool en de geit ge- spaard. De regering in Praag had "*£5 Lendl verboden uit te komen in de Zuidafrikaanse Bantoestan Bophutatswana in een demon- 1. De stratietoernooi met onder andere 62, Jimmy Connors, irdiipe media hebben ook weinig aan dacht besteed aan de straffen. De i televisie heeft één keer meege- deeld dat Lendl geschorst is voor een Periode van twee maanden 79. voor het toernooi om de Davis- beker en dat hij schriftelijk uit- >(Spi leg zal moeten geven voor zijn 4. R( handelwijze die duidelijk in ol>0 strijd is met de politiek van zijn vaderland. ^gyPe radio meldde het feit in zijn laatste sportmededelingen op vrijdag, niet in de gewoonlijk in tensiever beluisterde uitzendin gen vroeger op de dag. De straf van Lendl betekent dat hij niet zal kunnen uitkomen in de wedstrijd voor de Davis-beker tegen de Sowjet-Unie, waarbij ook zonder Lendl op winst mag worden gerekend. Tsjechoslowa kije voorkomt daarmee tevens een weigering van de Sowjet- spelers uit te komen tegen een man, die getennist heeft in hef land van de apartheid. De hoogte van de boete, die hem is; opgelegd, werd niet vermeld, Aangenomen mag worden dat de; boete aanzienlijk beneden het. bedrag van 880.000 gulden ligt. dat Lendl na zijn nederlaag tegen. Connors in de strijd om de eerste plaats heeft opgestreken in Zuid- Afrika. 'Praag' wil kennelijk geen maatre gelen nemen die de kip van de gouden eieren tegen de veren in strijkt. Lendl draagt namelijk nog steeds trouw twintig procent van zijn inkomsten, in dollars, af aan de regering. In officiële toer nooien alleen incaseerde Lendl in 1982 meer-dan twee miljoen dollar, ruim 5,5 miljoen gulden. De dollars, die dank zij hem naar Praag vloeiden, waren talrijker dan het totale bedrag dat Tsje choslowakije verwierf door bij voorbeeld de export van zijn au to-industrie naar het westen. Lendl heeft bovendien het uit zonderlijke voorrecht dat hij toe stemming heeft gekregen het ge hele jaar in het buitenland te ver blijven. Lendl wordt de hand boven het hoofd gehouden door het staats hoofd Lubomir Strougal, die Lendl beschouwt als een van de weinigen, die prestaties levert in een tak van sport waarin Tsje choslowakije meer presteert dan de Sowjet-Unie en Oost-Duits- land. Praag wil ook daarom niet verder gaan dan het fronsen van de wenkbrauwen bij misstapjes van Lendl en hem nog niet voor de keuze stellen tussen zijn spor tieve loopbaan en zijn staatsbur gerschap. HILVERSUM (GPD) „Het is weliswaar moeilijk om in deze vakantietijd voldoende mensen op de been te krijgen, maar we laten dit beslist niet over onze kant gaan. We komen in ieder geval naar het Melkhuisje". Francesco Mascini, woordvoerder van de stichting 'VN-jaar voor sancties tegen Zuid-Afrika', spreekt duidelijke taal wat be treft zijn mening over de deelna me van Freddie Sauer en Mike Myburg aan het toernooi om de open Nederlandse tenniskam pioenschappen, dat vandaag in Hilversum begint. De twee Zuid afrikanen hebben daartoe inmid dels een visum gekregen van het ministerie van buitenlandse za ken. De reden waarom er in het geval van het tennisduo een uitzonde ring wordt gemaakt op de zoge naamde restrictieve beleidsregel, is omdat het Melkhuisje-toernooi deel uitmaakt van een internatio naal circuit met een puntentel ling voor de wereldranglijst en vanwege haar Grand Prix-status. Overigens nam buitenlandse za ken die beslissing na een positief advies van het ministerie van welzijn, volksgevondheid en cul tuur. Sportzegsman Happel: „We mogen de internationale ver plichtingen niet uit het oog ver liezen. De regering heeft nu een maal een standpunt gekozen waarbij, zij het in beperkte mate, openingen gevonden kunnen worden". „Daarom moeten we het van geval tot geval bekijken", vervolgt Happel. „De belangrijkheid van het evenement speelt in dat op zicht een vooraanstaande rol bij de afweging. Met deze kwestie lag het wat ingewikkelder omdat de tennissport geen wereldkam pioenschappen kent. Maar moet je dat dan de organisatie aanwrij ven? Die situatie is historisch ge groeid en daar dien je in zekere zin rekening mee te houden". Op dezelfde gronden werd afgelo pen juni, mede naar aandringen van WVC, een visum verleend aan de Zuidafrikaanse motor coureur Alan North, die daar door kon uitkomen in de Asser TT. Aan de andere kant weigerde het ministerie van buitenlandse za ken eerder vorige week toestem ming aan Ian Palmer, de Zuid afrikaanse golfer die wilde deel nemen aan de open Nederlandse kampioenschappen in Zand- voort. „Die wedstrijd is toch ook onderdeel van een circuit", vraagt Mascini zich af. „Ach, de regering voert gewoon een con sequent zigzag-beleid, het klopt van geen kant. Bij die golfer zijn ze niet bang geweest voor straf maatregelen, in deze tennisaffai- re wel. Er wordt nu gekozen voor de weg van de minste weer stand". Met die represailles doelt Mascini op de gevolgen, die onder andere de toernooi-organisatoren van Kopenhagen en Stockholm trof fen, toen de Zuidafrikanen de toegang wilden weigeren. De in ternationale tennisregels verbie den dat, waardoor het evene ment in Kopenhagen alsnog werd afgelast en Stockholm 25.000 gulden boete kreeg. Melk- huisje-directeur Piet van Eijsden voorzag derhalve het ergste („Als die jongens hier niet mogen spe len, wordt dit het laatste Grand Prix-toernooi in Hilversum"), maar kan inmiddels weer rustig ademhalen. En wat eventuele ac tievoerders betreft, „die zijn har telijk welkom, alleen wil ik geen rotzooi op mijn toernooi". Terwijl zesvoudig winnaar Balasz Taroczy op een van de bijbanen een beetje trainde en zijn eerste handtekeningen uitdeelde, werkten in totaal acht tennissers zich zaterdag om een andere re den in het zweet op het centre- court van het Melkhuisje. Hun doel was een plaats te bemachti gen in het Hilversumse hoofdtoernooi om de open Ne derlandse kampioenschappen. Dat lukte uiteindelijk Rolf Geh- ring, Martin Ronneberg, Jerome Vanier en Rory Chappeil. De laatste plaatste zich ten koste van Frank Lapré, de enige Ne derlander die de derde en beslis sende ronde van de kwalificatie- strijd haalde. Lapré leek aanvan kelijk voor een verrassing te gaan zorgen door na maar liefst vijf setpunten de eerste omloop in de tiebreak naar zich toe te trekken, maar zijn weinig impo nerende Amerikaanse tegenstan der sloeg vervolgens alsnog toe: 6—3, 6—2. an STUTTGART (ANP) - Miguel Hi ie- gueras, eerste geplaatst op het Melkhuisje, heeft gisteren het toernooi van Stuttgart gewon en 0- nen- De Spaanse topspeler ver- 3a sloeg in de finale Heinz Gün- in drie sets, 6-1,6-1,7-6. Zweed Mat Wilander won het PE internationale tennistoernooi van Baastad. In de finale ver- 'as b s*oeg hü °P overtuigende wijze n VJ zijn landgenoot Anders Jarryd in leng. twee sets, 6-1, 6-2. war<Pe Italiaan Furente Rocchi heeft Re het satelliettoernooi in Deventer elms gewonnen. Hij won in de finale met 7-6, 6-3 van de Amerikaan a Dany Leal. De tiebreak in de eer ste set werd 7-2. In de finale van het dubbelspel gingen de Neder landers Frits Don en Robert Jan rd, Bierens met 1-6, 6-4, 2-6 ten as- onder tegen de Chileen Ales- ns sandro Fillol en de Argentijn Andres Molina. Gerard Nijboer: uitgezonden naar Helsinki ISSE - Niet Tineke Hidding en gen bij deze NK en vooral voor serie prestaties noteerde: 5701 •ïw Robert de Wit, Neerlands sterk- de prima organiserende vereni- punten via 100 m horden in ste meerkampers van dit mo- ging De Spartaan die beter had 14.32, hoog 1.78, kogel 12.19, ment, gingen het afgelopen verdiend. Met name het optre- 200m 26.05, ver 6.09, speer 28.52 lisp weekeinde in Lisse met de natio- den van Tineke Hidding was on- en 800 m 2.13.42. De show bij de nale titels zevenkamp en tien- begrijpelijk. Na de eerste dag dames werd echter gestolen door kamp strijken, maar het Amster- leek zij op een nieuw Nederlands juniore Marjon Wijnsma (Lioni- damse duo Els Stolk en Guido zevenkamprecord af te stevenen tas) die maar 2 punten bij Els van de Sluys. Hidding en De Wit, maar een volledige zevenkamp Stolk achter bleef en met haar die zich beiden reeds hebben ge- zou te zwaar zijn in het kader van 5699 punten een nieuw Neder- plaatst voor de volgende maand de voorbereiding op de WK. En- lands jeugd record vestigde. Haar te houden wereldkampioen- kele tempolopen, schaamteloos serie was: 100 m horden 14.16, schappen in Helsinki, gingen wel voor het oog van iedereen op de hoog 1.78, kogel 10.19, 200m van start op de Lisser kunststof- tweede dag afgewerkt, waren 24.77, ver 6.00, speer 28.60 en baan maar hielden het op de kennelijk niet te vermoeiend. 800 m 2.12.30. De Alphense Mar- tweede dag voor gezien. De titel kwam nu terecht bij Els jan Goedhart (AAV'36) legde be ien teleurstelling voor de aanwezi- Stolk (Sagitta) die een gedegen slag op een derde plaats met 5456 DORDRECHT (ANP) - Gerard Nijboer heeft niet voldoende aan dertig kilometer. Nadat de Euro pese marathonkampioen zater dag in Dordrecht de jaarlijkse zeslandenwedstrijd over die af stand had gewonnen, zette hij de training 's middags in de bran dende zon voort. Vier weken voor de marathon om het wereldkampioenschap in Helsinki slaagde Nijboer in 1 uur 32 minuten en 29 seconden voor de laatste test. De als derde ein digende Rudi Verriet legde even eens met goed gevolg zijn exa men af. Na Nijboer en Cor Lam- bregts werd Verriet als derde lo per aangewezen voor de mara thon in Helsinki. Ook de van een voetblessure her stelde Carla Beurskens verzeker de zich van een startbewijs. Bij na zo overtuigend als Nijboer, ze gevierde zij in een 25-kilometer- loop (1.28.16). De landenwed- strijd leverde een overwinning op voor Italië. Halverwege de wegens de verdach te hitte in de ochtenduren ver werkte wedstrijd plaatste Nij boer een dubbele demarrage, die zijn medekoplopers, de West duitser Ralf Salzmann en Cor Lambregts te machtig was. Dit trio had zich al na zes kilometer gevormd, nadat een vroege vluchter, de Zwitser Werner Meier, door het loperspeloton was opgeslokt. Eenmaal voorop, bleek hoe hard de tikken van Nijboer waren aan gekomen. Lambregts (pijnlijke bovenbenen) en Salzmann staak ten de race, waardoor een voor zichtig begonnen groepje met Verriet voor ereprijzen in aan- merking kwam. In de eindsprint griste de Westduitser Eberhard Weyel de tweede plaats net voor de Nijmeegse atleet weg. Voor aanvang van de Dordtse test punten. Haar sterkste nummers waren ver (6.03), speer (35.82) en 800 m (2.17.70). Bij de heren had Guido van de Sluys (AAC) vrij spel nadat Ro bert de Wit halverwege de tien kamp met rugklachten afhaakte. Van de Sluys kwam met 7492 punten als enige boven de 7000 punten. Zijn serie: 100 m 11.30, ver 7.03, kogel 12.78, hoog 2.04, 400 m 51.63, 110 m horden 15.28, discus 42.94, polshoog 4.20, speer 56.44 en 1500 m 4.51.14. Hage naar Chris Leeuwenburg (Spar ta) scoorde 6983 punten met als beste prestaties een 100 m in 10.90, een 400 m in 50.02 en een 110 m horden in 15.13. Derde werd Frans van de Ham (V&LTC) met 6974 punten. Hij sprong o.m. 4.40 m met de pols stok. De Leidse jeugdatlete Yvonne van Dorp (AV Holland) is er zaterdag tijdens internationale wedstrij den in Koblenz niet in geslaagd de limiet op de 200 meter voor de Europese jeugdkampioenschap pen te halen. Hoewel goed lo pend bleef zij vooralsnog steken op 24.68 seconden (de limiet is 24.50). was Verriet een belangrijke con current kwijtgeraakt. Jacques Valentin, ook kandidaat voor „Helsinki", trok zich terug. In een te laat stadium zou zijn vast gesteld dat het resultaat in Dor drecht selectiecriterium zou zijn en bovendien was de Westlander van mening dat de uitslag van een dertig-kilometerloop lang niet alles over de verhoudingen op de marathon zegt. Verriet en Valentin hadden in zeer uiteenlopende omstandigheden vrijwel dezelfde tijd (2.13.48 om 2.13.51) gelopen. Verriet, student medicijnen en druk bezig met tijd opslokkende co-schappen, had laten weten na zijn onder gunstige condities gelopen top tijd niet meer tot een testmara thon bereid te zijn. Nijboer zou er de voorkeur aan hebben gegeven twee weken eer der de laatste, zelfgekozen, test te ondergaan. „Een 25 kilometer was me liever geweest Ik had niet in de gaten dat ik in de laat ste vijf kilometer (16.20) zo veel snelheid heb verloren. Ik heb steeds voor het 1 andenklasse ment gelopen. Toen Salzmann en ik los kwamen van Lam bregts, heb ik Cor in eerste in stantie gelegenheid gegeven te rug te komen". Het in Dordrecht bij 28 graden on derhouden tempo (tien kilome ter in 30.48, twintig kilomter in 1.00.45) is goed voor een tijd van 2.08 op de marathon. „Ik geloof dat dat dus wel goed zit", zegt Nijboer. „De warmte hindert mij niet, ik train nu vaak bij een hitte van 35 graden op de Holterberg. Ik ben er aan gewend in deze om standigheden te lopen". Carla Beurskens had nog niet eer der onder deze condities haar ki lometers gemaakt. De 15.59 van een week geleden op de vijf kilo meter in Oslo had haar het ver trouwen gegeven voor een nieuw marathonavontuur. Door haar vijfde plaats tijdens de Europese titelstrijd in Athene behoefde de Limburgse atlete niet aan een li miet te voldoen. In de laatste vijf kilometer slonk haar zeer riante voorsprong tot een minuut „De ze week heb ik gewoon doorge- traind. Ik denk dat ik de mara thon van Helsinki aan kan". Uitslagen: landenwedstrijd: 1. Italië, 2. Nederland, 3. West-Duitsland. 4. Frank rijk, 5. Zwitserland, 6. België. Individueel: 1. Gerard Nijboer (Ned) 30 km in 1 uur 32 min. 29 sec, 2. Eberhard Weyel (Wdl) 1.34.40, 3. Rudy Verriet (Ned) 1.34,43, 4. Bernard Faure (Fra) 1.34,49, 5. Osvaldo Fautine (Ita) 1.35,04, 6. Ronny Agten (Bel) 1.35,46, 7. Giusep pe Moretti (Ita) 1.35,48,8. Arturo Jacona (Ita) 1.36,12, 9. Jacques Lefranc (Fra) 1.36,26,10. JQrgen Dachert (Wdl) 1.36,42. Dames: 1. Carla Beurskens (Ned) 25 km in 1.28,16, 2. Alba Milana (Ita) 1.29,16, 3. Heidi Hütterer (Wdl) 1.31.26. DEN HAAG (ANP) - De Ameri kaanse atleet Juff Buckingham heeft tijdens wedstrijden in Law rence in de staat Kansas het we reldrecord polsstokhoogsprin gen tot op vijf centimeter bena derd. Buckingham, die daarmee zijn kandidatuur stelde voor de wereldkampioenschappen in Helsinki, overmeesterde een hoogte van 5,76 meter. Op 5,82 meter faalde Buckingham drie keer. Het wereldrecord blijft met 5,81 meter in handen van de Sowjet-springer Poijakov. De Amerikaan plaatste zich op de tweede plaats van de wereld ranglijst van dit seizoen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11