Weer gevechten centrum Beiroet Omvangrijke handel in vrouwen ontdekt Kritiek op Strauss "Syrië wil een alternatieve PLO oprichten" Frankrijk kan De Gaulle niet vergeten Politie zoekt beroeps ontvoerders Bomaanslag tegen bouwen kerncentrales Doden bij watersnood en storm CIA achter aanslag op paus Protestmars Griekenland Hongerdood bedreigt panda's Buitenland ZATERDAG 16 JULI 1985 PEKING (Reuter/AFP) - In China heeft een man de doodstraf ge kregen en zijn 37 anderen tot dwangarbeid of zware gevange nisstraffen, variërend van 18 maanden tot levenslang, veroor deeld wegens het ontvoeren en verhandelen van vrouwen. De bende, die actief was in verschei dene provincies, had ruim 150 vrouwen verkocht. Veel van hen waren mishandeld en van som migen waren ook familieleden zwaar toegetakeld. De vrouwen waren afkomstig uit Sichuan en Shaanxi en werden verkocht in Shandong, Anhui, Gansu en Henan. De politie kwam de bende eind november vorig jaar op het spoor in Anyang, een spoorwegcentrum in het noorden van Henan waar van de bende gebruikmaakte. plekke waren, werd er al gescho ten. Een van de gepantserde wa gens werd door een anti-tankgra naat geraakt en dat was het teken voor het leger om op grotere schaal in te grijpen. Andere mili tieleden snelden hun kameraden te hulp - de hele wijk staat be kend als een bolwerk-van Amal - en de gevechten verspreidden zich al snel naar het noorden richting zee. Pas laat in de middag .had het le ger, het 61e bataljon van de in Beiroet gelegerde zesde brigade, de situatie in de wijk Wadi Abu Jmil weer onder controle. Zeker Valsemunter Een Keniaanse rechtbank heeft een man tot drie jaar cel ver oordeeld wegens het druk ken van bankbiljetten die wa ren opgesierd met zijn eigen portret. Mburu Njire werd op 2 juni op de nationale bank van Kenia gearresteerd terwijl hij in het bezit was van 10 namaakbil- jetten van 100 shilling. De bil jetten vertoonden een vage gelijkenis met de echte bank biljetten, maar waren grof na gemaakt en droegen in de lin kerhoek het bebaarde portret van Njire. Op die plaats hoort het portret van president Da niël Arap Moi te staan. Badkuip In een gewone badkuip, voor zien van een buitenboordmo tor en een roerpen, vaart de 22-jarige Brit William Heal op het ogenblik in Westduitse wateren. Hij is op 25 juni uit Londen vertrokken en wil de 1.500 zeemijl naar Leningrad halen. Onderweg zamelt hij geld in voor de kankerbestrij ding. Gisteren arriveerde Neal in Leer in Nedersaksen op de Westduitse Noordzeekust. Hij had toen het Kanaal, Frankrijk, België en Neder land erop zitten. Volgende aanlegplaats is Kiel en dat gaat het via Denemarken, Zweden en Finland verder. Neal wil in Stockholm om een visum voor de Sowjet- Unie vragen. Goudvervalsing In Frankfort zijn zes Roemenen in hechtenis genomen op ver denking van het vervalsen van baren goud met een no minale waarde van ongeveer een miljoen mark. Drie arrestanten zijn volgens een mededeling van het bu reau van de procureur-gene raal in Wiesbaden deze week gepakt toen zij 2,25 kilo goud- baren ter waarde van - in ge val van echtheid - 87.000 mark bij een goudhandelaar in Offenbach bij Frankfort wilden ruilen voor een auto en 45.000 mark in baar geld. De v^lse goudharen bestaan uit nikkel dat met een legering van koper en zink is beslagen en zij zijn voorzien van het ze gel van de Credit Suisse. De politie in Frankfort heeft nu 25 kilo van het valse goud in haar bezit. In de Chinese pers zijn herhaalde lijk gevallen gemeld van jonge vrouwen op het platteland die aan eenzame vrijgezellen waren verkocht. Zo werd in maart in Shaanxi in het noordwesten van het land een bende opgerold die vraagd te zijn. Het ministerie van defensie zei niet te kunnen uit leggen waarom de soldaten, on der wie een drietal officieren, zo heftig gereageerd hadden tegen mensen die allen perskaarten dragen van de Libanese rege ring. Het is de tweede keer deze week dat het Libanese leger in een strijd gewikkeld is met militiele den van een van de religieuze ge meenschappen. Donderdag raakten vier militairen gewond toen zij poogden een verken ningspatrouille uit te voeren in de bergen ten oosten van Bei roet. Zij werden toen tegenge houden door leden van de Dru- zen-militie. Beide incidenten vormen een se rieuze tegenslag voor de Libane se regering die de afgelopen zes maanden getracht heeft een le ger op te bouwen dat neutraal staat ten opzichte van de conven tionele strijd in het nog altijd ver deelde Libanon. Het leger wordt er nu van beschuldigd met chris tenen, die een minderheid in het land vormen, te sympathiseren - een beschuldiging die na de twee incidenten met eerst de Druzen en nu de sjiiten de komende da gen steeds vaker herhaald zal worden. Het bestuur van Amal, de meest belangrijke politieke partij onder de sjiiten die in Libanon de PARIJS - Colombey-les-deux-Egli- ses leunt tegen een glooiende heuvel die uitzicht biedt op alle andere glooiende heuvels hier op de grens van de Champagne, Lorraine en Bourgondië. Hoog boven het gras, het graan en de bossen tiereliert de leeuwerik. In de lage en opvallend gerestau reerde huisjes wonen nog geen zevenhonderd Colombijnen bij elkaar. Toch is het er in de hoofd straat constant kermis. Daar staan de tafels vol met souvenirs en kletteren er de briefkaarten- rekken, draait er alles om Char les de Gaulle, die vanaf 1933 in Colombey woonde'en er - na een leven dat heel wat in beweging bracht - op 9 november 1970 overleed. In '69 had de president de brui aan het regeren gegeven en trok hij zich zwijgend in zijn landhuis „La Boisserie" terug. Het ligt aan de rand van het dorp en zo half op de heuvel, dat het lijkt of het door Rudolph Bakker er elk ogenblik af zal vallen. Hier ontving het orakel dat laatste jaar bijna niemand meer. Een en keling mocht de lange weg nog afleggen, zoals zijn oud-minister, de schrijver en avonturier Mal- raux, die over hetgeen hij er hoorde meteen een boek schreef. Als op die negende november 1970 de oude man na een korte wandeling in zijn tuin achter zijn speeltafeltje gaat zitten voor een partijtje „solitaire", hoort zijn vrouw - bijgenaamd tante Yvon- 27 vrouwen had verkocht voor in totaal 14.000 yuan (ruim 20.000 gulden). Ofschoon in de kranten vaak veel over deze ontvoeringen te lezen is, zwijgt de familie van het MÜNCHEN (Reuter/DPA/UPD - Franz Josef Strauss, 22 jaar lang de onbetwiste voorman van de Beierse Christelijk Sociale Unie (CSU), kan kritische geluiden uit zijn achterban tegemoet zien op het gisteren geopende jaarcon gres van de CSU in München. Dat is een ongekend schouwspel in de CSU, die gewoonlijk haar leider in vrijwel blinde bewonde ring volgt. De kritiek betreft vooral de mede werking van Strauss aan een le ning van een miljard mark aan GLAND (AP) - Ongeveer 30 pro cent van de in het wild levende reuzen-panda's loopt het gevaar het komende jaar de hongerdood te sterven, zo waarschuwde gis teren het World Wildlife Fund. Het gevaar dat de dieren bedreigt is ditmaal niet in directe zin aan menselijk handelen te wijten, al dus het WWf, maar komt voort uit .de speciale groeiwijze van de zogenaamde pijl-bamboeboom, die het voedsel van de panda's vormt. ne - vanuit de bibliotheek een korte maar smartelijke kreet. Als ze binnenkomt ligt de generaal languit op het parket. De groot ste Fransman van de eeuw is dood. Drie jaar geleden werd „La Boisse rie" door de Gaulle's zoon, admi raal Philippe, voor het publiek opengesteld. Het jaar van de Gaulle's dood had Colombey een miljoen bezoekers ontvangen, die veertig miljoen francs in de boertige laadjes brachten. Nu wandelen nog twee- tot driehon derd duizend Fransen en buiten landers per jaar langs de souve nirswinkels op weg naar de heili ge plaatsen. Op zomerse dagen zijn het er wel eens drieduizend tegelijk. Geen wonder dat de Co lombijnen de moed nog niet la ten zakken. Ondanks al die drukte blijkt de ab solute rust, waarom de Gaulle het dorp beminde, nog door geen dozijn tourbussen klein te krij gen. Al moet er worden bijge zegd dat het „Institut de Gaulle", dat het hele gebeuren in handen heeft, er alles aan doet de bezoe ker duidelijk te maken dat hij niet in Colombey is om er een vrolijke dag van te maken. Eer bied is een eerste vereiste: de kledij dient daaraan te zijn aan gepast, harde of schuine woor den worden niet getolereerd en in „La Boisserie" moet iedereen met zijn vingers overal van afblij ven. (De toeristen rukken alles los wat ze als souvenirs mee kun nen sleuren). De pelgrimstocht begint nog enigs zins frivool in het hoofdstraatje met een inspectie van de uitge- slachtoffer. Een dochter wordt vaak verkocht ter aanvulling van het schamele inkomen en omdat ze dan tenminste een mond min der te vullen heeft. Boeren die een vrouw zoeken betalen tussen de 500 en 700 yuan (ca. 725 tot de DDR, die Bonn vorige maand zonder politieke voorwaarden verleende. In het verleden stond Strauss steeds op het standpunt dat alleen concessies worden ge daan aan Oost-Berlijn als er iets tegenover staat. Bondsdaglid Franz Handlos, verte genwoordiger van de uiterste rechtervleugel van de CSU, trad afgelopen weekeind na 27 jaar lidmaatschap uit de partij. Hij verweet Strauss dat hij van de partij een "eenmans-democra tie" heeft gemaakt, óok de de fensie-expert van de CSU, Ekke- De pijlbamboe bloeit eens in de 80 jaar en sterft daarna af. Het duurt dan verscheidene jaren voor er nieuwe bomen gegroeid zijn. Tweehonderd panda's in het Chi nese reservaat Wolong en nog eens 100 in een naburig reservaat dreigen hun voedingsbron kwijt te raken nu daar de bamboe's in bloei staan. In het midden van de jaren zeven tig stierven in een ander reser vaat 138 reuzenpanda's door de zelfde oorzaak. stalde waar: koekepannen met glas bedekt waarachter een uit geknipt plaatje van de president is geplakt, omgeven door kunst mos; een buste van de generaal in een glazen bol waarin de beel tenis geheel ondersneeuwt als je hem ondersteboven houdt; en dan natuurlijk de kampeermes- sen, thermometers, boekensteu nen, briefopeners en asbakken, allemaal voorzien van het lange, treurige gelaat van de man die met zijn bijziende blik de Fran sen tweemaal redde van de on dergang, toen ze niet over het ho gere politieke personeel beschik- De Gaulle: instituut... (foto ANP) 1015 gulden). Het gemiddelde jaarloon van een Chinese werk nemer lag in 1982 op 798 yuan (ca. 1160 gulden) en dat van een boer op 270 yuan (ruim 390 gul den). De bendes zijn vooral actief in het zuiden van het land waar de na tionale minderheden het geliefde doelwit zijn van de handelaren. Tussen 1976 en 1980 zijn zo 600 meisjes van de Zhuang-minder- heid ontvoerd en naar Tiapjin, een industriecentrum op 100 ki lometer ten zuidoosten van Pe king, vervoerd waar ze als horige van een boer werken. Het kopen van een vrouw is bovendien ge makkelijker en goedkoper dan een wettelijk huwelijk, dat ,met alles erop en eraan' ruim 2.000 yuan (2.900 gulden) kost. hard Voigt, schaarde zich in het koor van critici met de opmer king dat de partij "moreel mede schuldig" is aan het financieren van Sowjet-raketten in de DDR. Hij meende dat de geloofwaar digheid van de CSU is aangetast. Donderdag verscheen Strauss voor de Westduitse televisie met het verweer dat hij niets voor niets had weggegeven. Hij legde een rechtstreeks verband tussen het toekennen van de lening en de vrijlating van 80 gevangenen in de DDR die in juni naar de Bondsrepubliek mochten. Strauss' opmerking over de vrijla ting van de gevangenen in de DDR was de eerste officiële be vestiging van deze zaak. Niet duidelijk is nog welk bedrag de regering in Bonn op tafel heeft moeten leggen voor hun vrijla ting. Doorgaans betaalt Bonn tussen de 50.000 en 60.000 mark voor elke vrijgekochte gevange ne. Het staat overigens niet vast dat de meningsverschillen binnen de CSU ook openlijk uitgevochten zullen worden. Waarnemers hou den er rekening mee dat de con flicten binnenskamers gehouden worden. ten dat in staat was vast te stellen uit welke hoek de wind woei. Na de culturele spitsroedenloop in de hoofdstraat volgt het kerkje met het witstenen graf. Twee gendarmes in gestreken over hemden houden er dag en nacht, zomer en winter, de wacht. Het is dan nog maar een paar honderd meter naar het ingangshek van „la Boisserie", opnieuw door de gendarmerie bewaakt. Het kaar tje kost negen francs. Dat levert het „Institut de Gaulle" zo'n mil joen francs per jaar op. Dan volgt een duistere, mossige oprijlaan die heel wat Franse politici met kloppend hart moeten zijn ge-, gaan met aan het eind en onver wacht het huis. Een gepensioneerde brandweer man heeft hier het heft in han den. Drie kamers staan voor het publiek open, de eetkamer, de salon en de bibliotheek. Ze zijn allemaal keurig met koorden af gezet, net als in Versailles, maar zo luxe is het hier niet De Gaulle heeft zich zeker niet aan zijn Fransen verrijkt. Niet alleen was zijn smaak - zo blijkt - beschei den en wellicht zelfs zwak ont wikkeld, het ontroerendst is de loper op de trap naar de slaapka mers boven. Overal waar hij over de rand van de trede getrokken is, puilt een helwitte slijtplek uit het donkerrood te voorschijn. De bibliotheek is vol weinig op zienbarende boeken en er is een kanjer van een televisietoestel, dat de grote man eigenhandig wist te bedienen. De heiligste plek van het huis is echter de met glazen deuren gesloten to renkamer, van waaruit de Gaulle over de Champagne staarde en AMMAN/BAGDAD (UPI/DPA) - Een hooggeplaatste Palestijnse functionaris uit Arafats Al-Fatah organisatie heeft Syrië er giste ren van beschuldigd een alterna tieve PLO te willen stichten. Hij zei dat een aankondiging daar over spoedig zou volgen. Abu Al Tayyeb, commendant van Fatahs 17e-brigade en lid van de revolutionaire en van de militai re raad van Fatah, zei in een vraaggesprek met het Jordaanse dagblad "Sawt Al Sha'b" dat de Syrische regering opzettelijk de scheuring in Fatah had ontke tend. De 17e brigade is de speciale veilig heidseenheid van Yasser Arafat. Opstandelingen binnen Fatah beweerden vorige week in Da mascus dat de hele brigade zich had aangesloten bij de anti-Ara fat rebellie. Abu Al Tayyeb zei dat de Syriërs de problemen bin nen Fatah hadden "gecreëerd" om "onze strijders uit de Beka'a- vallei te verdrijven op verzoek van de Verenigde Staten en Is raël". Hij zei dat Arafat niet van plan was de PLO-commando's uit de Beka'a terug te trekken, en slechts zo'n voorstel had gedaan om bloedvergieten te voorko men bij voortgaande aanvallen van Syrische militairen en Fatah- dissidenten op posities van Ara- fat-getrouwen in dat gebied. "Fatah wordt nog steeds belaagd in de Beka'a, de wegen mogen niet worden gebruikt en de goe derenvoorziening wordt bemoei lijkt", aldus Abu Al Tayyeb. Hij zei dat de Syriërs leden van Abu Nidal-groep, die al jaren fel anti- Arafat is, hadden aangespoord samen het het pro-Libische volksfront voor de bevrijding van Palestina Algemeen Com mando (PFLP-GC), van Ahmad Jibril "onze bases aan te vallen die onder Syrische verdediging staan". Hij zei te verwachten dat "het kom- plot om een alternatieve PLO te stichten zonder Fatah" succesvol zou blijken, omdat de rest van de Arabische wereld 'een bedenke lijke stilte bewaart over hetgeen de PLO wordt aangedaan". "Een alternatieve PLO zal spoedig ROME (AP) - De politie van Rome zoekt twee "beroeps-kidnap pers" in verband met de ontvoe ring van de 15-jarige Emanuela Orlandi, wier ontvoerders vol gens berichten uit zouden zijn op vrijlating van de Turk Ali Agca, die een levenslange gevangenis straf uitzit voor de moordaanslag op paus Johannes Paulus H. De politie zei dat de twee mannen de dochter van een bode van het Vatikaan mogelijk gevolgd heb ben toen zij op 22 juni, de dag van haar verdwijning, van een muziekles in Rome naar huis ging. Woordvoerders van de politie zei den dat de twee mannen waar schijnlijk leden zijn van een "professionele" bende die gespe cialiseerd is in het ontvoeren van jonge meisjes voor losgeld. waar hij zijn beste gedachten had. Hier schreef hij de redevoe ringen waarmee hij zijn land ver anderde, en zijn memoires, die meteen bij de echte literatuur werden ingelijfd. Hier ook keer de hij terug met Yvonne die 22e augustus 1962, toen er - op weg naar het militaire vliegveld van waar hij naar Colombey vloog - een aanslag op hem werd ge pleegd op het verkeersknoop punt Le Petit Clamart. De aan slag kreeg een onverdiende roem met het succes van de film „The Night of the Jackal". De hoogste plek rond het dorp is een heuvel van bijna 400 meter. Daarop staat nu een uit 1800 ton graniet opgetrokken Kruis van Lotharingen (het teken waaron der de Gaulle ten strijde trok), dat net als de torens van de ka thedraal van Chartres al van heinde en verre zichtbaar is. Als de Gaulle in de zomer van '54 met een verslaggever van „Paris Match" door zijn tuin loopt, merkt hij grommend op: „Zie je die heuvel daar, straks zetten ze er nog een Lotharings kruis voor me neer. Het zal bezoek van de konijnen krijgen". Ook dit konijn ging er heen, langs een smal weggetje, omzoomd door wikke, klaproos en zuring. Het kruis is midden in een bos geplaatst, en wie er weer uit wil, botst tegen twee tourniquets op, zoals je die ook in de Parijse me tro ziet. Twee francs moeten er in de gleuf, allemaal voor het „Insti tut de Gaulle", en pas dan ben je vrij te gaan waar je wil. Later had de kluizenaar van Colombey nog een ander woord over voor zijn landgenoten. Bij die gelegenheid noemde hij ze kortweg „kalve ren". worden afgekondigd", zo besloot Tayyeb. PLO-leider Arafat heeft gisteren in Bagdad een onderhoud gehad met de Iraakse president Sad dam Hoessein over de huidige si tuatie in het Midden-Oosten. Het officiële Iraakse nieuws agent schap (INA) berichtte dat Hoes sein zijn Palestijnse gespreks partner had verzekerd dat Irak de PLO en haar "onafhankelijk heid" ondersteunt. TOULOUSE (Reuter) - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bommen ontploft bij de kan toren in Toulouse van twee fir ma's die betrokken zijn bij de bouw van een kerncentrale in Golfech, aan de Garonne in Zuidwest-Frankrijk. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. De explosie veroorzaakte zware schade bij de firma's ITN, een dochter van de grote constructie- onderneming Matra, en Fouge- rolles. Een groep die zich verzet tegen het gebruik van kernenergie heeft zich in een anonieme brief aan een persbureau in Parijs voor de aanslagen verantwoordelijk ge steld. Volgens de groep over weegt zij, meer acties te onderne men tegen de firma's. RIO DE JANEIRO (DPA/UPI) - De watersnood in het zuiden van Brazilië heeft tot gisteren meer dan 340.000 mensen dakloos ge maakt. Volgens officiële cijfers zijn 54 mensen omgekomen bij overstromingen die onstonden na hevige regenval. In het minis terie van binnenlandse zaken vreest men dat het aantal slacht offers nog zal vertienvoudigen. Hoewel het weer vrijdag opklaar de sluiten meteorologen nieuwe hevige regenval niet uit. De wervelwind "Vera" hield giste ren huis in de Filippijnse hoofd stad Manilla met windstoten van 130 km/uur en stortregens. Min stens 6 mensen, van wie 2 in Ma nilla, zijn om het leven gekomen en 34.000 zijn van huis en haard verdreven. Naar schatting 80 procent van de 7 miljoen Filippi- no's in Manilla zaten gisteravond zonder stroom. Russisch blad: MOSKOU (AFP) - Het Sowjetrus- sische blad Literaire Gazet be schuldigt de CIA, de Amerikaan se geheime inlichtingendienst, ervan medeplichtig te zijn ge weest aan de mislukte aanslag in mei 1981 op paus Johannes Pau lus II in Rome. Volgens de Literaire Gazet is de Turk, die voor de aanslag levens lange gevangenisstraf uitzit, Mechmet Ali Agca, niets anders geweest dan een handlanger van de CIA. ATHENE (DPA) - Duizenden Grieken hebben gisteravond in het centrum van Athene gede monstreerd tegen de nieuwe overeenkomst over de Ameri kaanse militaire bases in Grie kenland. In de protestmars naar het parlementsgebouw, die door een communistische organisatie was georganiseerd, werden leu zen meegedragen als: "Weg met de schepen des doods". De Griekse president, Konstanti- nos Karamanlis, heeft de socia listische premier, Andreas Pa- pandreo, gelukgewenst met de ondertekening van de oveeen- komst, waardoor de verdediging van Griekenland is versterkt, al dus de president. De conservatieve leider van de op positiepartij "Nieuwe Democra tie" (ND), Evangelos Averoff, noemde het akkoord een positie ve stap in de richting van een versterking van de verdediging van Griekenland. De Moskou-getrouwe communisti sche partij (KKE), onder leiding van Harilaos Florakis, vond dat de overeenkomst indruiste tegen de wensen van het Griekse volk en eiste een volksraadpleging over het akkoord. BEIROET - In het centrum van Beiroet hebben zich gisteren voor het eerst sinds het einde van de oorlog vorig jaar september grootscheepse gevechten voorgedaan. Bij de zeven uur durende gevechten tussen legereenheden en leden van de linkse sjiiti- sche militie Amal zijn twee mensen gedood en raakten zeker vijftien mensen, onder wie vier soldaten, gewond. De gevechten braken uit toen po litieagenten naar een school gin gen om de vluchtelingen die daar al enkele jaren bivakkeren, mede te delen dat het gebouw maan dag ontruimd zou worden. Er ontstonden daarop schermutse lingen tussen de vluchtelingen, allen sjiitische moslims uit of het zuiden of het oosten van Liba non, en de politieagenten. De au toriteiten stuurden een aantal ge pantserde voertuigen en een twintigtal soldaten naar de school, gelegen in de oude jood se wijk dicht bij het centrum van Beiroet, dat gedurende de bur geroorlog acht geleden vrijwel geheel verwoest werd.. Tegen de tijd dat de voertuigen ter Door Aernout van Lynden zeventig mensen zijn gearres teerd en werden op hardhandige wijze weggevoerd naar het hoofdkwartier van de militiare inlichtingendienst. Vijf journa listen, twee Engelsen en drie Amerikanen, zijn ook door het leger in de omstreden wijk gear resteerd. Allen werden geblin- doekt en een van hen, de Engelse cameraman Ken Jobson, in el kaar geschopt en geslagen. Het vijftal werd pas twee uur later vrijgelaten na grondig onder- grootste bevolkingsgroep vor men, heeft gisteren al geëist dat de huidige regering van premier Chafik el-Wazzan aftreedt omdat de regering het bevel gaf de school te ontruimen. Het bestuur beschuldigde niet slechts het le ger, maar ook de regering van partijdigheid. Hoewel het leger de situatie weer geheel onder controle heeft, werd gisteravond nog nu en dan geschoten door sluipschutters. Verwacht wordt dat de moslims vandaag een nationale staking zullen houden, waarbij nieuwe schermutselingen niet uitgeslo ten worden. Een jong Libanees meisje rent huilend weg van de gevechten tussen regeringstroepen en sjiitische moslims. (Foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8