LEIDSCH DAGBLAD Kabinetsberaad loopt vast Oost en West vinden elkaar na drie jaar Wim Noort terug Celstraf kroegbaas voor dood van klant V\T)-ministers: meer korten op uitkeringen Veiligheidsconferentie in Madrid Bomaanslag op Orly: vijf doden DEETMAN BB volgend jaar al opgeheven Schietpartijen Do's waar ook ZATERDAG 16 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37139 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon f! 4 De grote boodschap SCS PAGINA 13 Het Limburgse landgoed Terworm is inzet geworden van een fikse milieurel. Er komt een pretpark, maar de vraag is of de bevolking daar nu wel zo gelukkig mee is. Een reportage. PAGINA 15 Is demonstreren nog wel zinvol? MIDDELBURG (ANP) - De recht bank in Middelburg heeft giste ren een 32-jarige caféhouder uit het Walcherse Serooskerke ver oordeeld tot zes weken gevange nisstraf waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter achtte dood door schuld bewezen. De caféhouder had op Nieuwjaars dag van dit jaar een 18-jarige jon gen uit Serooskerke zoveel drank verstrekt (vijftien glazen bier en 24 glazen jenever) dat hij enkele uren later in het zieken huis aan een alcoholvergiftiging overleed. De president van de rechtbank zei dat een caféhouder zijn verant woordelijkheid tegenover zijn klanten moet kennen. Boven dien kende hij deze jongen als vaste stamgast. Hij wist dat de jongen enorme hoeveelheden al cohol dronk. Dat had voor hem een reden moeten zijn om hem drank te weigeren, aldus mr. No- mes. MADRDID (GPD/Reuter/UPI) - Op de Veiligheidsconferentie in Madrid is gisteren een akkoord bereikt. Na bijna drie jaar debat teren bereikten 34 van de 35 lan den die aan de conferentie deel namen overeenstemming over het slotdocument. Gisteravond werden de laatste ob stakels die een akkoord nog in de weg stonden, geslecht. Rusland liet de laatste eis vallen, namelijk dat van de speciale bijeenkomst van experts over mensenrech ten, die in 1986 in Bern bij elkaar moeten komen, een afzonderlijk rapport moet komen, los van het slotdocument. Op de conferentie werd enige ver ruiming van de mensenrechten bereikt. Zo werd onder meer de erkenning van de vorming van vrije vakbonden vastgelegd. Bo vendien zullen conferenties wor den gehouden waarop de emi gratie uit de Sowjet-Unie en de gezinshereniging aan de orde ko- De enige reden dat het akkoord gisteren nog niet geformaliseerd werd was te wijten aan de oppo sitie van Malta. Malta hield voet bij stuk om in het slotdocument de aankondiging van een specia- Zonnige perioden Zonnige perioden, mogelijk met regen of onweersbui. Minimumtempera tuur ongeveer 16 graden. Middag- temperatuur van 22 graden aan de kust tot 28 graden in het zuidoosten. Matige zuidelijke wind, kracht 3. Ons land bevindt zich in de overgangs zone tussen warme lucht in het zuiden en wat koelere Noordzee lucht, die over het noorden van ons land is uit gestroomd. Hoewel er in dez weinig bewolking voorkomt, is de kans dat er zich juist in deze zone een regen of onweersbui tot ontwikkeling kan komen tamelijk groot. Toch blij ven de temperaturen in het weekeinde nog flink zomers. In de loop van de week moeten we echter rekening hou den met een temperatuursdaling. 17 JULI 1983 Zon op: 05.40 uur, zon onder: 21.52 uur. Maan op: 14.35 uur, maan onder; 01.09 05.14 en 17.29 i 18 JULI 1983 Zon op: 05.41 uur, zon onder: 21.51 uur. Maan op: 15.41 uur, maan onder: 01.26 Waterstanden te Katwijk: Hoogwater om 10.36 en 23.09 uur, laagwater om 06.12 en 18.37 uur. Ie conferentie over de veiligjheid van het Middellandse Zee-ge bied op te nemen. Maandag zal er een laatste poging worden gedaan om Malta met di plomatiek geschut tot andere ge dachten te brengen. Pogingen op initiatief van de Franse president Mitterrand leverden geen resul taten op. Wanneer Malta bij draait moet de conferentie alleen nog protocollair worden afgeslo ten door de ministers van buiten landse zaken. Als data zijn voor gesteld 27, 28 en 29 juli. Probleem is dat eind van deze maand zowel de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz als zijn Russische collega Gromiko verhinderd zijn. Omdat een dergelijke ontmoeting be langrijk wordt gedacht als voorb- rereding voor een eventuele top ontmoeting van Reagan en And ropov werd gisteren naarstig naar alternatieve data gezocht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - "Ik sta nog niet te trappelen van ongeduld om'te rug te gaan naar Soedan". Dat vertelde vanochtend de Rijns- burgse ontwikkelingswerker Wim Noort op de luchthaven na zijn aankomst uit Kenia. De Rijnsburger werd op 23 juni sa men met een viertal collega's ge gijzeld door het Soedanese be vrijdingsfront SSLF. Vorige week werd hij bevrijd. De Rijnsburger vertelde tijdens V.V 2ijn gevangenhouding goecl te zijn behandeld. "Tekenend voor de sfeer", aldus Wim Noort, "was dat een van de rebellen mij op een gegeven ogenblik een ge weer gaf om die te repareren. Angstig werd het alleen toen een leider arriveerde en begon met intimidatiepogingen". Volgens Wim Noort zal hij naar de medische kliniek in Boma terug gaan als daar ook een Ameri kaanse dominee terugkeert. Op de foto (ANP): de verwelkoming van Wim Noort op Schiphol door zijn moeder. PARIJS (GPD/ANP) - Bij een bomaanslag door het Ar meense bevrijdingsleger voor de balie van de Turkse luchtvaartmaatschappij Tur kish Airlines op het Parijse vliegveld Orly zijn gisteren 5 doden gevallen. Meer dan 40 mensen raakten ernstig ge wond, van wie 20 met ernsti ge brandwonden in levensge vaar verkeren. Onder de do den bevinden zich twee Tur ken, waarvan er een wellicht tot de terroristenorganisatie behoorde. De bomaanslag vond plaats rond kwart over twee. Op dat moment bevonden zich meer dan honderd vakantiegan gers voor de balie van Tur kish Airlines om zich aan te melden voor een vlucht naar Istanbul. Nadat de in een kof fer geplaatste bom was ont ploft, brak paniek uit in de zuidelijke hal van het vlieg veld. Nog uren na de aanslag zwierven duizenden bepakte en bezakte passagiers doel loos over de luchtaven. Volgens de politie bestond de bom uit rond 500 gram explo sieven met daaraan verbon den een gasfles met butaan. Dit zou het grote aantal brandwonden verklaren. Al snel na de explosie waren tientallen ambulances en meer dan 100 brandweerlie den druk aan het werk. Niet- gewonden werden soms hardhandig uit de hal verwij derd, terwijl de slachtoffers met de ernstigste verwondin gen per helikopter naar een brandwondencentrum wer den vervoerd. De Armeense bevrijdingsorga nisatie Asala is nog steeds op wraakoefening uit, omdat in 1915 anderhalf miljoen Arme niërs door de Turken zouden zijn afgeslacht. Op Schiphol is een extra zware bewaking ingesteld rond het vertrek en de aankomst van toestellen van de Turkse luchtvaartmaatschappij. Het definitieve bezuini gingsplan van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) voor de univer siteiten en hogescholen heeft niet zonder reden alom teleurstelling gewekt. Na het tumult rondom het advies van de zg. Taakverdelingscommissie - een club van universitaire verte genwoordigers - leek hij de instel lingen nog wel enige speelruimte te gunnen. Maar afgelopen woensdag bleek dat niet meer dan een illusie. Lubbers had voorgesteld. Vandaag wordt het beraad voortgezet. De premier heeft er gisteren van af gezien een nieuw compromis voorstel op te stellen, 's Middags nog kondigde Lubbers aan met een nieuw voorstel te zullen ko men. Maar hij zag daar in de loop van de avond, na een gesprek met vice-premier Van Aardenne (WD) van af, toen hem bleek dat zijn plannen door de WD-minis- ters toch niet zouden worden aanvaard. Volgens de woord voerder van de minister-presi dent zal Van Aardenne vanmor gen zelf met tegenvoorstellen ko- Het ziet niet ernaar uit dat het kabi net vandaag snel klaar zal zijn. Vooralsnog wordt ervan uitge gaan dat CDA-minister De Ko ning, die ook de Antillen in de portefeuille heeft, vanavond kan vertrekken voor een werkbezoek aan de Nederlandse Antillen. Volgens de woordvoerder zou het afzeggen van die reis beteke nen dat „de temperatuur in het kabinet wel heel hoog is opgelo pen". De problemen in het kabinet zijn gisteren min of meer verschoven van WD-minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) naar de CDA- bewindslieden De Koning en De Graaf, beiden van sociale zaken. In tegenstelling tot voorgaande dagen legde Rietkerk zich nu neer bij een bezuiniging van 3,5 miljard gulden op de ambtena rensalarissen. Maar de WD-ministers koppelden daaraan de eis dat dan wel de so ciale uitkeringen méér dan 3,5 miljard zouden moeten inleve ren. De liberalen zijn het niet eens met het CDA dat ambtena ren en uitkeringstrekkers even veel dienen in te leveren. Minis ter De Koning wees, gesteund door premier Lubbers, deze eis van de hand. De WD wil de laagste sociale uit keringen met minstens vijf pro cent verlagen, terwijl Lubbers en de CDA-bewindslieden niet ver der willen gaan dan 3,5 tot 4 pro cent. De WD vreest dat anders van een verlaging van het tekort van de overheid met minstens één procent niets terecht komt. Door deze problemen rond de be zuinigingen op ambtenarensala rissen en uitkeringen staat ook het totaal te bezuinigen bedrag nog niet vast. De WD zou nog steeds f13 tot 14 miljard aan „harde" bezuinigingen willen. Het CDA wil niet verder gaan dan f 10 tot 11 miljard. Premier Lubbers zat met zijn eer ste voorstel van ruim 11 miljard daar tussenin, en werd daarbij gesteund door CDA-minister Ru- ding (financiën). Volgens de WD-ministers bevatte het voor stel van premier Lubbers teveel „zachte", moeilijk te verwezenlij ken bezuinigingen. Lubbers heeft voorgesteld ruim f 11 miljard te bezuinigen, aange vuld met een verhoging van de btw, een beperking van de infla tiecorrectie in de inkomstenbe lasting, het handhaven van de tij delijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting en een verla ging van de uitkeringspercenta ges voor de hogere sociale uitke ringen (wao en wwv). Het kabinet is het gisteren overi gens wel eens geworden over de bezuinigingen van ongeveer f3 miljard op de begrotingen van de diverse ministeries. De uitgaven die de departementen volgend jaar en ook in 1985 mogen doen staan nu zo goed als vast. Voor „nieuw beleid" van de minis ters is nauwelijks ruimte. Vorige week zei Lubbers nog dat de di verse ministers voor honderden miljoenen aan wensen op tafel hadden gelegd. Daarvan zijn slechts enkele tientallen miljoe nen gehonoreerd. DEN HAAG (GPD)- Het kabinetsberaad over de bezuini gingen voor 1984 is gisteren vastgelopen. Het overleg liep stuk nadat WD-ministers een sterkere verlaging van de sociale uitkeringen hadden geelst dan premier ViaeTn^zg.'\vorgwetje'' wil debe- -_i-i i 'T "*-* - - windsman de universiteiten en ho gescholen aan strenge regels bin den. Zij mogen intern dan nog wel proberen de pijn van het bezuini gingsplan zo goed mogelijk te ver delen. Maar als hun dat niet binnen de gestelde termijn van zes maan den lukt, grijpt Deetman in en be paalt hij zelf hoe het plan moet wor den uitgevoerd. Uit deze procedure kan worden afgeleid dat de be windsman, desnoods met voorbij gaan aan de eigen verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid van de instellingen, de bezuinigingen in hoog tempo wil doorvoeren. Over de noodzaak en omvang van de bezuinigingen, bijna 260 miljoen gulden in drie jaar, valt overigens nauwelijks te redetwisten. In verge lijking met vele andere sectoren, zijn de universiteiten en hogescho len langdurig ontzien en konden de bomen groeien tot in de hemel. Uit een oogpunt van verdelende rechtvaardigheid moest aan deze situatie een keer een einde worden gemaakt. Daarom heeft Deetman er in principe goed aan gedaan met een taakverdelingsplan te komen, dat zowel een bezuiniging als een ingrijpende reorganisatie tot gevolg heeft. Het drukt de instellingen met de neus op de beperkte financiële mogelijkheden en dwingt hen tot weloverwogen keuzes waar het de kwaliteit van onderwijs en onder zoek betreft. Het zal echter duidelijk zijn dat een dergelijke grootscheepse operatie zorgvuldig dient te worden uitge voerd. Het is wrang te moeten con stateren dat de definitieve versie van het taakverdelingsplan daar voor bitter weinig garanties biedt. Niet alleen ontbreekt er een sociaal plan - dat Deetman overigens wel had toegezegd. Er is ook wat won derlijk geschoven met de studie richtingen die voor fusie of ophef fing in aanmerking moesten ko men. Want waarom moest bijvoor beeld de studierichting farmacie aanvankelijk uit Leiden verdwijnen en wordt zij nu. althans gedeeltelijk, gehandhaafd? En waarom zou de theologische faculteit in Amster dam eerst worden opgeheven en mag zij nu - met een gering weten schappelijk potentieel - plotseling blijven? De Raad van advies voor het Weten schapsbeleid heeft Deetman mis schien niet in alle opzichten terech te, maar wel gemotiveerde advie zen verstrekt. Het lijkt erop dat de minister zich daar weinig van heeft aangetrokken en met de natte vin ger naar de eindstreep is gesneld om zijn plannen tijdig door het par lement te kunnen loodsen. Als dat zo is - en zijn plannen geven geen aanleiding dit tegen te spreken - dient hij krachtig te worden gekapit teld. Want een minister van onder wijs dient niet alleen te bezuinigen maar ook beleid te maken. DEN HAAG (ANP) - De minis terraad heeft besloten de BB, Bescherming Bevolking, niet per 1 januari 1986, maar al op 1 januari volgend jaar op te heffen. Het budget voor ram penbestrijding, dat dit jaar nog 137 miljoen gulden be draagt, zal de komende jaren nog maar 105 miljoen gulden bedragen. De ministerraad heeft in het ka der van de voorbereiding voor de begroting voor vol gend jaar besloten verminde ringen en verschuivingen aan te brengen in de omvang van de rampenbestrijdingsorga nisatie, die de BB zal gaan vervangen. De ministerraad denkt het aan tal vrijwilligers bij de brand weer en het Rode Kruis terug te brengen, alsmede het be- roepspersoneel bij de ver schillende organisaties en bij het ministerie van binnen landse zaken. Met het redden en verzorgen van slachtoffers van rampen zal in hoofdzaak het corps mobiele colonnes worden be last. AMSTERDAM (ANP) - Bij twee schietpartijen in Amsterdam is afgelopen nacht een man zwaar gewond geraakt. De ene schiet partij speelde zich af op straat en de andere in een koffiehuis. De politie denkt dat beide gebeurte nissen met elkaar te maken heb ben. "Een afrekeningszaak tus sen buitenlanders", aldus politiewoordvoerder. - I „«n Tweeg0** 'v(Jeen<)bonnen*nt ^^enn-euws ^„^een Stuur mij uw krant vier weken op proef voor f 9.50. Daarna beslis ik. j Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61.25). Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis. Ze presenteerde het eerste vrou wenprogramma dat ons omroepbe stel rijk was. Thans blikt zij op 69- jarige leeftijd nog éénmaal terug. Mia Smelt. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1