Gereed voor 'Vancouver' Uitkomst Wereldraad moeilijk te voorspellen ZATERDAG 16 JULI 1983 "Het wordt een geweldige happening in Van couver". Met die hoge verwachting gaat dr. A. Kruys- wijk, een van de ongeveer zestig Nederlan ders, straks naar de zesde algemene vergade ring van de Wereldraad van Kerken, van 24 juli tot 10 augustus in deze Canadese stad. Nederland zal daar met een delegatie van ruim dertig mensen plus nog een dertigtal journalisten goed vertegenwoordigd zijn. Als officiële afgevaardigden namens de zes Ne derlandse lid-kerken van de Wereldraad rei zen negentien personen naar Canada's oost kust. De anderen in de delegatie zijn waarne mers en adviseurs. Onder hen drie in ons land studerende Zuidafrikaanse predikan ten, die allen lid zijn van de 'Broederkimg', een vereniging van predikanten tegen de apartheid. Voor deze assemblee zijn in totaal rond 4000 deelnemers ingeschreven. Ruim 900 af gevaardigden van de 300 lid-kerken, 1000 waarnemers en gasten, 1000 journalisten en nog eens 1000 individuele bezoekers. Deze cijfers breken alle records van vorige assem blees. En dat allemaal rond het ene thema: 'Jezus Christus, het leven der wereld'. Vancouver Canada. Stad aan de Stille Oceaan. Er zullen in Vancouver beleidslij nen worden getrokken, waar de vele afdelingen van de Wereld raad in Genève de volgende acht jaar mee moeten werken. Op het gebied van theologische bezin ning, gemeentevorming, wereld- diakonaat en zending, strijd te gen militarisme en racisme en dienst aan de naaste in de breed ste zin van het woord. "Maar", schrijft dr. Kruyswijk in 'Centraal Weekblad' van de Ge reformeerde Kerken in Neder land, "deze besluiten krijgen pas werkelijk effect als ze gaan door werken naar het grondvlak van de kerk". (Kruyswijk is secreta ris van de gereformeerde syno decommissie 'Oecumene buiten land'. Het weekblad wijdt een heel nummer aan de komende assemblee in Vancouver). Krachten Mevrouw ds. M. J. van der Veen- Schenkeveld (Rotterdam), die ook op de vorige assemblee in Nairobi (Kenia) van de partij was, vindt de uitkomst van Van couver moeilijk te voorspellen. De Wereldraad is een groot li chaam, maar vertegenwoordigt slechts een kwart van de chris tenheid. Er zijn ruim 1,3 miljard christenen op de wereld. De 300 bij de Wereldraad aangesloten kerken hebben bij elkaar 400 miljoen leden. De 800 miljoen rooms-katholieken en de paar honderd miljoen evangelische christenen doen niet mee. En de kerken die wél meedoen denken over allerlei religieuze, kerkelij ke, maatschappelijke en politie ke zaken lang niet gelijk. "Helaas moet er ook binnen de Wereld raad gesproken worden van krachtsverhoudingen', erkent mevrouw Van der Veen. "De oosters-orthodoxen bijvoor beeld zullen proberen, hun in breng zo groot mogelijk te ma ken". Zij voelen zich in de We reldraad nog steeds op het twee de plan. Het gesprek met hen loopt soms stroef. Eenheid zon der overeenstemming kunnen zij zich maar moeilijk voorstellen. Mevrouw Van der Veen: "In het protestantisme zien zij te veel wereldse tendenzen". Vrede Er wordt een grote Russische dele gatie verwacht. Mevrouw Van der Veen weet niet, wat voor in vloed dié zal hebben als zaken van oorlog en vrede aan de orde komen, van bewapening en men senrechten, van racisme en een rechtvaardige samenleving. Trouwens, ook de vrouwen zul len zich sterk maken als het over vredesvraagstukken gaat. In Vancouver komt de verhouding tussen kerk en vredesbeweging zeker ter tafel. Een klacht in vre- deskringen is, dat het program ma van de Wereldraad voor ont wapening en tegen het militaris me de vredesbeweging niet werkelijk heeft vooruit gehol pen. Verandering zal niet komen van de regeringen maar van de bewe gingen, was een conclusie op de publieke hoorzitting van de We reldraad in Amsterdam (1981). "In dien zin heeft de Wereldraad nog niet zo actief gewerkt", zegt drs. C. M. Boerma, staffunctiona ris in Genève voor ontwikkelings samenwerking. "Vancouver kan impulsen geven voor een derge lijk programma. Maar het kan zo'n opzet ook verhinderen". In een Appèl dat verscheidene vre desbewegingen uit Noord en Zuid de Wereldraad straks zullen aanbieden, wordt de raad én de lid-kerken gevraagd, hun inspan ningen voor vrede en gerechtig heid te vergroten. Beklaagdenbankj e Was de Wereldraad tot 1961 prak tisch een westerse aangelegen heid, toen de oosters-orthodoxe kerken en veel kerken uit de Derde Wereld erbij kwamen, ver anderde hij steeds meer van ka rakter en richting. Het ging niet meer alleen om kerkelijke een heid. "Dat was aan de ene kant een ver rijking. Maar het bracht ook al lerlei tegenstellingen en span ningen mee. De niet-westerse kerken staan zeer kritisch tegen over het Westen met zijn politie ke, economische en culturele macht". (Professor dr. K. Runia, Kampen, in 'Centraal Week blad'). Europa zal in Vancouver weieens naar het 'beklaagdenbankje' worden verwezen. Dat bleek al, toen begin dit jaar een deel van de Europese afvaardiging in We nen bijeen was. Secretaris-gene raal dr. Philip Potter zei daar, dat Europa vijf eeuwen lang in poli tiek, technisch en kerkelijk op zicht de rest van de wereld heeft gedomineerd. Zonder onderscheid te maken tus sen Oost- en West-Europa zullen vooral de deelnemers uit de Der de Wereld de rekening van hun onderdrukking willen presente ren. Politiek is men weliswaar 'vrij' geworden, maar econo misch voelt men zich nog steeds in de houdgreep van het Westen. Het resultaat van de Unctad-con- ferentie in Belgrado kan dat al leen maar bevestigen. Ook kerkelijk en theologisch krijgt de Derde Wereld nauwelijks de kans, op eigen benen te staan. Sympathie Uit begrip voor de positie van de kerken in de Oosteuropese lan den - ze staan onder druk van de staat - is de Wereldraad zeer voorzichtig met zijn oordeel over deze landen. Bovendien doet de raad zelf vaak mee aan de scher pe kritiek op het Westen. Volgens de Kamper theoloog Ru nia wekt dat de indruk, dat 'Ge nève' meer sympathie heeft voor het Oosten dan voor het Westen. Hij vindt dat 'bijna onvermijde lijk'. "De kerk moet zich echter met geen enkel politiek of econo misch systeem vereenzelvigen. Ze moet telkens weer wijzen in de richting van het Koninkrijk van God, dat geen enkel systeem vertegenwoordigt, maar wel al tijd tot gerechtigheid oproept". Runia verwacht alleen iets van Vancouver, als de assemblee de eigenlijke taak van de kerk cen traal stelt. En dat is niét allerlei door S.J. de Groot sociale en politieke strategieën ontwikkelen, "maar het licht van het evangelie laten schijnen over de gecompliceerde werkelijk heid van deze wereld". "Waarbij uiteraard zeer kritisch mag wor den gesproken over wat er in de wereld fout is". Het geeft Runia's collega in Kam pen G. P. Hartvelt overigens wel te denken, dat het verwijt van marxisme aan het adres van de Wereldraad bijna altijd van het 'blanke Westen' komt. Men geeft gemakkelijk af op politieke uit spraken zónder de vragen en problemen échter die uitspraken te kennen. Hartvelt: "Wie een catalogus inziet van alles wat de Wereldraad heeft gepubliceerd, komt onder de indruk hoe groot de problemen zijn en wat er gedaan is om er enigszins orde in te brengen". Wereldraad-mensen pleiten op hun beurt de westerse kerken niet vrij van 'vereenzelviging'. Potter zei in Wenen, dat de Europese kerken, vergeleken met kerken in de Derde Wereld, vaak nog de 'gevangene' zijn van het staat kundig bestel waarin zij leven of van hun geschiedenis. "Dat belet ze om echt kérk te zijn, open voor het evangelie in zijn totali teit en betrokken op de tijd en situatie waarin wij leven". Stagnatie Over de 'grote oecumene' hoort men tegenwoordig weinig opti mistische geluiden. Er is stagna- AlTOOede tie. Professor Runia: "De grote confes sionele families, zoals luthera nen, hervormden, gereformeer den en anglikanen, worden hoe langer hoe actiever en willen on getwijfeld meedoen in wijdere verbanden. Maar tegelijk worden zij zich meer bewust van hun ei gen erfenis en traditie. En dat kan weer een belemmering wor den voor verdere eenheid". Hetzelfde geldt voor de relatie We reldraad-Rome. "Terwijl de theo logen druk bezig zijn om boven oude verschillen uit te komen, zijn de officiële instanties zeer te rughoudend. Ook Rome is niet bereid, de eigen identiteit zelfs maar in de waagschaal te stel len". Zo stelt Runia vast. Hij heeft geen ongelijk. De Rooms- Katholieke Kerk in Vancouver straks met twintig waarnemers present doet sinds twintig jaar in veel programma's van de We reldraad volop mee, maar heeft het volledige lidmaatschap nog nooit serieus overwogen. (Heeft de Wereldraad er zelf al voldoen de over nagedacht, wat de gevol gen zullen zijn voor zijn organi satie en beleid als daar ineens 800 miljoen rooms-katholieken binnenkomen?) Toch moet de samenwerking niet alleen worden afgemeten aan de vorderingen op officieel niveau. Konrad Raiser, plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Wereldraad, ziet meer winst in de gemeenschappelijke inzichten die door de jaren heen zijn ge groeid. Kerkelijke hereniging is voor de oecumenische beweging niet meer het een en het al. Wel gaan er stemmen op om de ko mende zeven jaren (na Vancou ver dus) met de Rooms-Katholie- ke Kerk tot meer resultaten te komen. Nederland is een van de weinige landen waar de Rooms- Katholieke Kerk volledig lid is van de Raad van Kerken. Bij de Nederlandse delegatie hoort ook de econoom Gerrit Terpstra van het Christelijk Nationaal Vakverbond. "Als hulp voor de genen die namens de kerk daar het woord voeren", zo verklaarde hij zelf in 'Centraal Weekblad' zijn aanwezigheid. "Ik help verhinderen, dat de kerk uitspraken gaat doen, waarvan de wereld zegt, dat het uitspra ken-van-niks zijn". Terpstra zou graag zien, dat 'Vancouver' zich uitspreekt over een beperkt aan tal zaken. Vooral niet te veel overhoop halen. Armoedebestrij ding is voor hem het voornaam ste punt op sociaal-economisch gebied. Daarmee hangt samen de vrijheid om zich te organiseren. "Als er over deze twee onderwer pen duidelijke uitspraken ko men, ben ik al reuze tevreden". Christus De Wereldraad - die ook waarne mers van andere godsdiensten heeft uitgenodigd - komt bijeen op het uitgestrekte terrein van de universiteit van Brits Columbia, grenzend aan de Stille Oceaan. De eerste week wordt helemaal be steed aan het thema en de daar van afgeleide subthema's: 'Jezus Christus, het leven der wereld', 'Leven in confrontatie met de dood', 'Leven in volheid' en 'Le ven in eenheid'. Opnieuw dus een thema met de naam van Jezus Christus in het centrum. Niet om tegenover an dere gelovigen onbescheiden te zijn, maar omdat er geen sprake is van een echte ontmoeting als de eigen overtuiging in vaaghe den wordt weggestopt. Dat is een eerste principe van het gods dienstgesprek. Maar ook een ge loofsbelijdenis. Die is echter al leen mogelijk, als christenen tege lijk erkennen, dat ze doorgaans slechte getuigen zijn geweest van hun geloof. Het thema kan ook de evangeli sche beweging aanspreken. Die staat nu nog ter zijde. Misscnien brengt 'Vancouver' oecumeni- schen en evangelischen het blijft een ongerijmde tegenstel ling iets nader tot elkaar. De tweede week wordt een werk week met een groot aantal groe pen. De week wordt onderbro ken voor een centrale bijeen komst over 'vrede en gerechtig heid', compleet met een nacht wake ter herdenking van Hiros hima. Het is de bedoeling, dat dit beraad een duidelijke verklaring oplevert. Drie dagen Voor het samenstellen van de con clusies de beleidslijnen voor de komende zeven jaren - heeft de Wereldraad de laatste drie da gen gereserveerd. Het zullen niet de gemakkelijkste zijn. Daarvoor is de werkelijk heid te ingewikkeld en te onze ker en zijn de verschillen tussen Noord en Zuid en Oost en West te groot. De afgevaardigden ko men niet alleen met hun geloof naar deze assemblee maar ook met hun belangen. En die lopen soms heel ver uiteen. Als 'Vancouver' een ruim en be weeglijk kader oplevert voor een doelmatig functioneren van het instituut Wereldraad, en de af gevaardigden hun aandeel daar in meenemen naar hun kerken - om het déér in de praktijk toe te passen - dan zijn de miljoenen die deze happening kost niet te vergeefs uitgegeven. Overigens vallen die miljoenen naar verhouding nogal mee. De kosten van de assemblee bedra gen, naar schatting, ongeveer tien miljoen gulden. Pauline Webb, voorzitter van het organi satiecomité, vindt dat maar een schijntje als je het vergelijkt met bijvoorbeeld het bezoek van de paus aan Engeland. Dat kostte maar liefst f26 miljoen. "En dat om slechts één man naar Engeland te brengen, terwijl er nu 4000 mensen naar Canada ko men". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. v. Leeuwen, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, dankdienst tgv 40-jarig ambtsjubileum, 5 ds. Koe- lewijn, Woubrugge; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- Bevrüdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) zie Zuiderkerk; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, vol gende week zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. De Mey. Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan; Oude Vest 10 ds. Koolstra. Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem., Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Riet veld. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steanschuur): 9.30 ds. Den Hertog. 5 ds. Witzier, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Rave. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr 10 ds. v. Bilderbeek, Arnhem. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Riekerk. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 nam. in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, Zeist, 6.30 ds. v. Echten, Vlaardingen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Maris, Soest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 9.30 ds. Ver heul, Zegveld; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Salv.kerk 6.30 ds. Bogers, gez. dienst; G. Herderk. 10 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 9. 10.30 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Oost hoek; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. Nieuwenhuis; Driehoorne 7 nam.; Oudshoornse kerk 10 ds. Koelewijn, Woubrugge; Sionskerk (Planetensin- gel) 9.30 ds. Geluk, Baarn, 6.30 ds. Schipaanboord, Everdingen. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. v. Ech ten, Vlaardingen, 6.30 ds. Stolk, zang- dienst; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Bogers. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 ds. Veldman, 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Venderbos, 4.30 ds. De Jong Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 dienst, di. 19 juli 7.15 ds. v.d. Meer. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Wijmenga, 6.30 ds. Bosveld. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. H. v.d. Brink. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. J. v.d. Brink. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Hooykaas. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11; BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 dr. v. Eek, Lexmond. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN Herv Gem Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Berg. Aalburg, 6.30 ds. Tan Napel. Wageningen; Salv.kerk 9.30 os. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 kand. v.d. Ham, Zeist. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. Aalders, Woubrugge. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. Geesink, Noordwyk. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vries, Den Haag, 6.30 ds. Groenendijk, Scheve- ningen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. De Gier, 20 juli 7.30 ds. Hage. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. Bakker, Maassluis, 6.30 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Baas, S.heim. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. v.d. Wal. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 9 ds. v.d. Wal, 7 ds. Kris pijn; Parkwijk 7 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 leesd., 7 ds. Den Hertog, Leiden. HOOGMADE: Herv. .Gem. 10 dr. v. Vliet. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- ents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Bree- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem. N. Kerk 10 dr. Bezemer, Scheveningen, 6 ds. v. Sliedregt; O. Kerk 8.30 en 10 ds. Visser, Wierden, 6 ds. v. Roon. Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 dr. Be- aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. De Jong; kapel 'Overduin' 2.15 ds. Baas; 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 do- vendienst, hr. C. Haaring, 's Graven- zande, 10 ook Duitse dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 ds. N. van Egmond, Utrecht. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kuiper, Noordwijk; Triumfatork. 9.30 ds. Janssens, R.dam, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Janse, 7 ds. Biewenga, Z.meer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 mevr. ds. Westera. Leythenrode 10 ds. Soepboer, Amstel- Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. Schouten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Camping 'Drecht' 10.30 hr. Noordam, Zoetermeer. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elgersma, Noord- wijk, 5 ds. Bol, Vijfhuizen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. 't Hooft, Pauluskerk 10.30 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. v. Veen, Soest, 7 ds. Ferwerda. Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 3 ds. Kamphuis. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 leesd., 7 ds. Visser, N.-Vennep. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem.. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9,10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Stam, 6.30 ds. v. Doorn. Geref. Kerk: 9.30 hr. v.d. Mey, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, Alphen, 6.30 ds. Nicolai, Nieu- wendijk. Geref. Kerk: 9.30 kand. De Lange, Lei den, 7 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 dr. Schram, Abcoude. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoornstra, Hoofd dorp, 6.30 dienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geluk, Woerden, 7 ds. Roelofsen, Zeist. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 ds. Key- zer, Utrecht, 7 hr. Vermeer. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Krispijn, H.gom, ha, 5 hr. Visser, 7 ds. Gesink; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Germans, Sassen- heim; Buurtkerk 7 kand. G. de Lang, O.geest; Sole Mio 9 kand. C. J. de Jong; De Rank (Golfbaan) 10 kand. A. Baas, 8 nam. Duitse dienst. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ko- renhoff, 7 kand. De Lang; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Kuiper; zie ook herv. gem. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) buiten dag (dienst in Zw.dam). Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr v. Es, Alphen. Rk Kerk: Victork zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. DEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10.30 oecum. dienst, pastor Koster; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. D Oosten, 7 dr. Cramer. Geref. Kerk: 10 ds. Rang, N.-Vennep. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 ds. Kamphuis, Voorburg. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 br. v.d. Ven, 4 br. Moleveld. Van Wijckerslooth: 4 ds. Hemmes. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voor schoten. Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, Zw.dam, 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: 10 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk: 1 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Bonting, Zutphen. Camping 'Koningshof: 10 Gert-Jan Ravens bergen. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Heule, Wassenaar; Imm.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel, Mar.kerk 9.30 ds. Heule, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Bouws- ma (zendingspred.). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge Evang. Christengem. (aula mavo): 10 hr. C. Vork, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 hr Hoffenaar, 7 ds. Germans. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 hr. Wolf. Al phen, 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 kand. Houtkoop-Fa- ber. A.dam. 6.30 kand. v. Wallingas, L.dorp. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langer aar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG. Herv Gem 10 ds. Flinterman, Den Haag, 6.30 ds. Ver meulen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Snel. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Dyke- ma, Hengelo. Rk Kerk: zat 7, zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot 7 ds. Heynen, Delft; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 hr. P. Terheul; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. v. Leusden. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.30 ds. Houtman. Lei den, 3 ds. Mouissie. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30, M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Prosman, Genderen, 7 ds. Den Hoed, Sliedrecht; Hoeksteen 9.30 hr. Vroegindewey, Mid- delharnis, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 hr. Vroegin dewey; Imm.kerk 9.30 dr. De Ru, Schevenin gen, 7 ds. De Bruin, Reeuwijk. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. Vliegenthart; Ontm.kerk 10.15 ds. v.d. Berg. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 mevr. Schlimmer, Den Haag, 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 prof. dr. Schulte Nordholt; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, Drachten; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 mevr. ds. Kolff, Naarden WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Koelewijn Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Van der Lage Maat, Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 hr. Vermeer, 7 ds. Cou- vee. Voorburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10, H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem 9 30 kand. Vuijst, Noordwijkerhout 6.30 ds. Jansen, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders. 6.30 ds. Buikema. Remonstr. Gem.: 10 ds. Thieme, Goude rak, gez. dienst met Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11