LEIDSCH DAGBLAD Grieken en VS akkoord over bases Gemeente kan huisartsen straks weren Rechter gaat niet op eisen stakende parketwachters in Voor verf, behang engoeaeraad. ZELF AARDBEIEN PLUKKEN Haringvangst in Noordzee is voorbij [Ml Het Motorhuis Cocainekoning Suarez in Bolivia omsingeld GELOOFWAARDIG VnO minder dan de i halve prus! I __,k;.*ïk De Pelikaan VRIJDAG 15 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37137 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A6 Leiden Voor tel.nrs. zie colofon UTRECHT (GPD/ANP) - De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie wil een soepeler regeling voor het afdoen met een schikking van snelheidsovertredin gen op autowegen. Nu is dat mogelijk bij snelheidsovertredingen tot 130 km per uur. Om administratieve rompslomp - het opmaken van een proces-verbaal - zoveel mogelijk te vermijden, vindt de rijkspoli tie dat die grens moet worden verlegd naar 140 km. Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie leert de praktijk dat op autosnelwegen en doorgaande wegen vaak dertig tot veertig kilometer te hard wordt gereden. Automobilisten die tot dertig kilometer per uur harder rijden dan is toegestaan (100 km), kunnen met toegezonden ac cept-girokaarten de overtreding "afko-, pen". Boven deze grens moet nog steeds het tijdrovende proces-verbaal worden opgemaakt, aldus de woordvoerder. Als de grens voor snelheidsovertredingen met tien kilometer wordt verhoogd, dan kan met het onlangs bij de rijkspolitie in gebruik genomen bekeuring-afhande lingssysteem (BAS) de pakkans voor ver- keersovertreders worden vergroot, zo verwacht de Algemene Inspectie van de Rijkspolitie. In de districten die al op de computer zijn aangesloten, bleek dat het aantal geconstateerde verkeerslicht- en snelheidsovertredingen per maand was gestegen van 1500 naar 2500. Als alle ze ventien districten van de rijkspolitie op de computer van het nieuwe betalings systeem zijn aangesloten, kan dat volgens de politie dertig miljoen gulden aan be keuringen opleveren. 20 PAGINA'S ATHENE (AFP/AP) - Griekenland en de Verenigde Staten hebben vandaag een akkoord ondertekend over verlen ging van de huurcontracten van de Amerikaanse bases in Griekenland. METEREN - Onder het motto "Pluk 'm zelf' kan het publiek op diverse plaatsen in de Betuwe zelf aardbeien plukken. Deze foto werd gemaakt in Meteren nabij Geldermalsen waar drie kwekers hun velden toegankelijk maakten. De prijs van de zelfgeplukte zomerkoninkjes is twee gulden per kilo. (Foto ANP) Nieuwe vestigingsregels DEN HAAG (ANP) - Huisartsen die hun praktijk willen vestigen moeten met ingang van begin volgend jaar daarvoor toestem ming hebben van de gemeenten. Deze krijgen de bevoegdheid vestigingsvergunningen uit te geven. Gemeenten kunnen een arts die een praktijk wil begin nen alleen weigeren op grond van "ruimtegebrek". Daarbij is de norm één huisarts op 2600 in woners. Per gemeente zal eep vestigings commissie worden ingesteld, waarin onder anderen huisartsen en patiënten zitting hebben. De minimumpraktijkgrootte wordt 800 patiënten, terwijl de huisarts maximaal 3000 patiënten mag hebben. De vestigingsregeling, die is opgesteld in het kader van de wet voorzieningen gezond heidszorg, moet nog worden voorgelegd aan de beide Kamers. Tot voor kort was de vestiging van huisartsen vrij. Sinds 1 maart is, in afwachting van een wettelijke regeling, een eigen regeling van kracht, opgesteld door de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV). Bij de uitvoering spelen de plaatselijke huisartsenvereni gingen een grote rol. Zij registre ren de praktijkzoekende huisartsen en kiezen de meest geschikte arts, als ergen6 een plaats open valt. Het ministerie van welzijn, volks- Zonnige perioden. Droog weer en zonnige perioden. Mini mumtemperatuur circa 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Op de waddeneilanden 18 graden. Zwakke veranderlijke wind. Het ziet er naar uit dat ook zaterdag een droog en vrij zonnige dag zal worden. Restanten van een wolkengebied af komstig van de Noordzee kunnen voornamelijk in het noorden en oosten van ons land voor bewolking zorgen. Daarbij staat er maar weinig wind, in het noorden eerst nog een west tot noordwestenwind. Elders in het land mogelijk zelfs een matige zuidoosten wind. De tempertuur kan grote ver schillen opleveren. In het noorden van het land ongeveer 20 graden. In het zuiden en zuidoosten zijn temperatu ren van 25 tot 28 'graden mogelijk. Waterstanden te Katwijk: Hoogwater om 08.34 en 21.05 uur, laagwater om 04.22 en 16.36 uur. gezondheid en cultuur heeft eni ge tijd geleden al laten weten het niet eens te zijn met de grote rol die de huisartsen zelf spelen bij hun eigen vestigingsregeling. De nieuwe regeling, waarin de vesti gingsbeslissing bij de gemeenten ligt, heeft een overgangstermijn tot 1 januari 1990. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Nederlandse ha ringvissers kunnen niet onder het vangstverbod op haring in de Noordzee uitkomen, dat deze week door de EG is ingesteld. Het ministerie van landbouw en visserij en het Visserijschap heb ben tevergeefs naar juridische mogelijkheden gezocht om het verbod te ontduiken. Dit betekent dat de haringvissers aan de wal moeten blijven of hun schepen geheel moeten omtui- gen voor het vangen van andere vis. Ook bestaat de theoretische mogelijkheid tot haring vissen in de buurt van de Hebriden bij Schotland. Daar is de haring vangst wel toegestaan. Maar ge zien de grote afstand is dit een te kostbare zaak voor de kleine kot ters. Bovendien zou de prijs van de haring ook fors omhoog gaan. In oktober zal de EG opnieuw beslissen of een bepaalde hoe veelheid Noordzeeharing mag worden gevangen. Honderdvijftig miljoen kilo glas in bakken DEN HAAG (ANP) - Ruim één derde van al het glas waar geen statiegeld op rust komt terug via glasbakken. De na tionale glasbakkenactie van vorig jaar heeft ongeveer 150 miljoen kilo glas opgeleverd. Jaarlijks wordt ongeveer 450 miljoen kilo glas zonder sta tiegeld verkocht. In vrijwel alle gemeenten in ons land staat momenteel een glasbak. In september zal t zamelingsactie beginnen on der het motto 'Glas het inza melen waard. Hup in de glas bak'. De actie zal zich voorna melijk richten op levensmid delenzaken en slijterijen. De overheid verwacht met de nieuwe campagne de 200 mil joen kilo-grens te overschrij den. Op den duur hoopt men via de glasbakken ongeveer driekwart van al het gebruik te glas weer terug te krijgen. De vorig jaar oktober begonnen onderhandelingen betreffen vier grote bases, twee bij Athene en twee op Kreta, en twaalf klein tjes. Gisteren heeft de Griekse regering nog de Amerikaanse Zesde Vloot de toegang tot de havens ont zegd. De regeringswoordvoerder merkte op dat dit geen "uitzon derlijke gebeurtenis is", maar gaf verder geen verklaring over de weigering. Het grootste struikelblok in de on derhandelingen over de Ameri kaanse bases in Griekenland was de Griekse eis dat in een akkoord een tijdschema moet worden op genomen voor ontruiming van de bases. Vooral de linkervleugel van premier Papandreou's socia listische Pasok-partij hield vast aan die voorwaarde. Papandreou stelde daarom een overeenkomst met een looptijd van vijf jaar voor, met een over gangsperiode daarna van ander half jaar waarin de sluiting van de bases zou worden geregeld. Bovendien eiste Athene meer militaire hulp van Washington, om het machtsevenwicht tussen Griekenland en Turkije te kun nen handhaven. Griekenland verschilt met Turkije van me ning over de rechten in de Egeï- sche Zee. De vier grote Amerikaanse steun punten in Griekenland zijn de luchtmachtbasis in Hellikon bij de internationale luchthaven van Athene en het telecommunica- tiecentrum Nea Makri, op 60 ki lometer ten noordoosten van Athene. Dit centrum onderhoudt de verbindingen met bases in Spanje en Italië en dient als cen traal verkenningspunt voor de Balkan. Verder gaat het om het telecommunicatiecentrum van de Amerikaanse luchtmacht bij Heraklion op Kreta, dat het Mid den-Oosten, Noord-Afrika en het oostelijk bekken van de Middel landse Zee bestrijkt en de mari nebasis in de Golf van Suda, waarvan de Zesde Vloot gebruik maakt. In totaal werken er 3500 Amerika nen en 2500 Grieken. De totale Amerikaanse gemeenschap telt 9500 zielen. Doorgaan met wat op de rails staat Bevoegdheid Poolse politie uitgebreid PAGINA 6 Lubbers wil 12 miljard snoeien PAGINA 7 Lubberding weer in "oude" doen" vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Politiebond heeft het kort geding verloren dat was aange spannen tegen de overheid over disciplinaire maatregelen tegen stakende Amsterdamse parket- Vkegtuigkapers in Costa Rica gearresteerd LA PAZ (Reuter) - Militaire politie heeft Bolivia's meest gezochte misdadiger, de cocainekoning Roberto Suarez, omsingeld in de noordoostelijke provincie Beni. De Boliviaanse minister van bin nenlandse zaken, Mario Roncal, leidde de operatie en verklaarde dat de piloot van Suarez met diens vliegtuigje was opgepakt. Suarez' persoonlijke vermogen wordt geschat op ruim één mil jard gulden en zijn economische macht is groter dan die van de arme Boliviaanse regering. Hij bezit een vloot van twaalf vlieg tuigen. De cocainekoning wordt ook in de VS gezocht in verband met han del in verdovende middelen. Zelf ontkent hij echter zich op te hou den met dergelijke praktijken. Hij verdient zijn geld met het houden van vee, zo zei hij on langs op een persconferentie. SAN JOSE (AP) - Drie r een vrouw die zichzelf anti-San- dinistische rebellen noemen hebben gisteren in Nicaragua een klein vliegtuig gekaapt en de piloot gedwongen naar Costa Ri ca te vliegen. Daar werden ze door de politie gearresteerd. Het vliegtuig werd gekaapt toen het landde op een ranch in de provincie Matagalpa in Nicara gua. Zij dwongen de piloot in de richting van Honduras te vliegen. De piloot zei echter niet genoeg brandstof aan boord te hebben en de kapers besloten daarop naar Costa Rica te gaan. wachten. De president van de Haagse rechtbank heeft alle ei sen van de bond vandaag afge wezen op formele gronden. De president heeft het geschil niet op inhoudelijke gronden beoor deeld. De politiebond had het geding aan gespannen namens de parket wachten, die na een stakingsdag op 7 juni door minister Korthals Altes (justitie) met disciplinaire maatregelen werden bedreigd. De bond meent dat dit een in breuk is op het recht op vak bondsacties. De president van de Haagse recht bank, mr. Portheine, vindt ech ter dat de betrokken ambtena ren, indien ze door de minister worden gestraft, zich moeten wenden tot de ambtenarenrech ter of de raad van beroep. Deze instellingen kunnen beter de rechtmatigheid van de' staking beoordelen, aldus mr. Portheine. De president volgt hiermee de redenering van de landsadvo caat, die de parketwachten ook al naar de ambtenarenrechter jgïj. De Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikke ling heeft de Nederlandse regering voor de tweede keer in een half jaar tijd tegen de haren in weten te strij ken. Eind februari kon minister Van Aar- denne (economische zaken) ter nauwernood in het jaarlijkse OE- SO-advies over de Nederlandse economie een aanbeveling tegen houden waarin een stimuleringspo- litiek werd bepleit. Deze week was een soortgelijk advies vervat in het halfjaarlijkse rapport dat de OESO over de economische ontwikkeling in de 24 lidstaten heeft uitgebracht. Het staat elk kabinet vrij adviezen van de OESO terzijde te schuiven. In de praktijk is dat vaak genoeg en niet ten onrechte gebeurd. Zo heeft de organisatie in het verleden nog al omstreden en daarom niet uitge voerde ingrepen in de sociale ze kerheid voorgesteld. Ook het huidige verschil van mening tussen de OESO en het kabinet- Lubbers raakt een hoofdpunt van beleid, namelijk de vraag in welk tempo de overheid het financie ringstekort moet verminderen en loonmatiging moet afdwingen. Een wezenlijk thema, waarover het tweede kabinet Van Agt struikelde en dat ook vandaag nog aanleiding is tot soms hoogoplopende ruzies zowel in de boezem van als tussen de regeringsfracties. Het secretariaat van de OESO heeft berekend dat de werkloosheid in Nederland het volgend jaar tot meer dan twintig procent zal stij gen, als het kabinet het huidige be leid voortzet. Dit als gevolg van een verminderde binnenlandse con sumptie, teruglopende belastingop brengsten en hogere premielasten. Ook uit dit rapport blijkt de averechtse uitwerking van het regeringsbeleid: het overheidstekort zal niet vermin deren, althans niet in verhouding tot de bezuinigingsinspanning die er tegenover staat. De werkloos heid zal evenmin afnemen. Inte gendeel. als enige Westers land moet Nederland uitgaan van een vrij forse stijging. Daarbij mag wel even worden stilge staan, omdat 1984 het eerste jaar is dat Nederland op grote schaal zal inleveren voor arbeidstijdver korting met het doel meer werk te scheppen. De effecten daarvan zijn volgend jaar merkbaar in een sterk achterblijvende stijging van de uur lonen, 2,5 procent tegen 7 procent elders in Europa. Nieuwe banen zijn, als het daar al van komt, op zijn vroegst pas in 1985 beschik baar. Dus op een moment dat de werkloosheid nieuwe, dramatische records zal hebben gebroken. "Stimuleringsbeleid"' was een paar jaar geleden nog vooral een aardig gespreksthema voor congresse- rendê economen van sociaal-de mocratische huize. Inmiddels ech ter wordt steeds ^duidelijker hoe zeer een politiek, gericht op sane ring van overheidsfinanciën en her stel van werkgelegenheid, gekop peld dient te zijn aan een stimule rend beleid om een totale ontrege ling van de economie te voorko men. Het moet voor de regering een uiterst pijnlijke ervaring zijn dat een onaf hankelijk instituut dat in de praktijk veelal een ambassadeursfunctie bleek te kunnen vervullen voor ka binetten met een conservatief eco nomisch beleid ditmaal een funda menteel andere richting wil inslaan. Het Centraal Planbureau ging de OESO daarin eerder dit jaar al voor. Kritiek als deze brengt het ka- binet-Lubbers aan de vooravond van de opstelling van de begroting voor het volgend jaar aan de gren zen van zijn geloofwaardigheid. wil leder trimschoen die óók voor tennis geschikt is. Maten 35 45 winkelpr 59 95 Bristolpr. 45.- alléén morgen Unie BLHP uit overleg KT AT SCHIPHOL (GPD) - De Unie BLHP is vanochtend uit het overleg gestapt voor een nieuwe cao bij de KLM. De bond, waarin zich vooral grondwerktuigkun- digen hebben verenigd verwijt de KLM-directie niet te willen praten over hogere vergoedingen voor overwerk en het werken in ploegendienst. De leden van de Unie spreken zich vanmiddag en vanavond uit over een ultima tum dat de bond de KLM-direc tie wil stellen. Daarin staat dat de directie tot I augustus de tijd krijgt toezeggin gen te doen over hogere vergoe dingen. Gebeurt dat niet dan zul len de grondwerktuigkundigen weigeren nog langer overwerk te verrichten. I M BW WWC!r Êll£\W Lange Gracht 5 Leiden Pelikaanstraat 27, Leiden. Tel.: 071-125813.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1