„Iedereen vindt het belachelijk" "In deze Ronde kan echt alles Pascal Simon: "Voor bergen moet ik genezen zijn" Peloton rijdt hard door, want: Ook Patrick Clerc Betrapt... Zelfs Tourdirecteuren Goddet en Lévitan steunen Zoetemelk Tour nu al hoogtepunt voor Deen Kim Andersen DONDERDAG 14 JULI 1983 ROQUEFORT (GPD) - De vraagte kens bleven. Dinsdagavond toen de onfortuinlijke gele-truidrager Pascal Simon liet weten dat hij ondanks een gebroken schou derblad de volgende dag zou ver trekken in de Ronde van Frank rijk, werd er onmiddellijk gesug gereerd dat het slechts een publi citeitsstunt was. Een dramatisch afscheid moest het worden, al in de eerste kilometers van de lasti ge rit tussen Fleurance en Ro quefort. Maar Simon reed de etappe uit, al moest hij soms los sen. Simon zei dat het een wondertje zou zijn als hij de komende zwa re dagen goed door zou komen. „Maar toch had ik onderweg al minder pijn dan gisteravond. Dat is dus al iets. Bovendien heeft de dokter van de ploeg gezegd dat ik kan rijden. Medisch gezien is er geen directe aanleiding om de strijd te staken, dus ga ik door zoals ik heb gezegd. Ik wil zover mogelijk komen in het geel", al dus de lange Fransman. Niet de breuk in het schouderblad bezorgt hem problemen, maar de spieren die er aan vastzitten. Si mon is dan ook beperkt in zijn bewegingsvrijheid. „Ik kan niet op de pedalen staan, maar ik kan ook de goede zit niet vinden", vertelde hij. De Nederlander Theo de Rooy, die na een aanval kort voor het einde blokkeerde en zelfs achter het peloton bij Si mon terechtkwam stelde vast: „Hij kan geen bruuske inspan ning doen. Als er dus gedemar reerd wordt verliest hij terrein en moet hij op zijn eigen tempo te rugkomen. En een groot nadeel voor hem is dat hij zelf geen eten uit zijn zakje kan pakken". De gele-truidrager is dus toch niet honderd procent fit, al wist hij gisteren de schade beperkt te houden. „Het gevaarlijkste zijn de ritten met steile bergjes, om over het hooggebergte maar niet te spreken. Voor we daar aan be ginnen zal ik helemaal hersteld moeten zijn". Hoe lang het zal duren voordat hij is opgeknapt kan niemand zeggen. „Wij kun nen alleen een medische vast stelling doen", lichtte ploegdok- ter Assenmacher toe, „maar waar het bij deze blessure vooral op aankomt is hoeveel pijn hij kan verdragen". Simon, die gisteren slechts op één moment heeft gedacht dat het beter was om af te stappen, kan kennelijk veel hebben. „Ik snap ook wel dat die breuk de kansen op mijn Tour-zege klein maakt. AJleen dacht ik gisteravond nog dat er een kans van een op hon derd was dat ik Parijs zou halen, nu is dat al weer iets groter ge worden". ROQUEFORT (GPD) - Het gezicht van de Tour is veranderd. Na de valpartij van gele- truidrager Pascal Simon hopen heel veel kopmannen dat de Ronde van Frankrijk van een fel realistische roman zal veranderen in een prachtig sprookjesboek, waarin voor hen een 'happy end' is weggelegd. Pascal Simon verscheen bijzonder opgewekt aan de start van de twaalf de etappe, ondanks zijn forse blessure. (Foto: AP) ROQUEFORT (GPD) - De Ronde van Frankrijk kreeg er gisteren weer een dopinggeval bij. Pa trick Clerc, uit de wielerploeg SEM van onder andere Sean Kelly, werd betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen tijdens een controle na de etappe van La Rochelle naar Bor deaux. Clerc, die geen tegenonderzoek heeft aangevraagd, is in deze Tour de vierde renner die op dopingge- bruik is betrapt. Eerder werden Joop Zoetemelk, Pierre Bazzo en Jean-Francois Rodriques posi tief bevonden. Clerc krijgt een boete van 1000 Zwitserse francs, een maand voorwaardelijke schorsing, 10 minuten straftijd in het algemeen klassement en hij wordt teruggezet naar de laat ste plaats in het dagklassement. Wanneer de geruchten in de karavaan bewaarheid worden, is het dopinggeval van Patrick Clerc ze ker niet het laatste. Gisteren werd zelfs gespro ken over een aantal van tien renners, waarbij dan ook weer de namen van enkele bekenden wor den genoemd. Want al zijn de verschillen in het. klassement nog altijd groot, het besef dat het leiderschap van Si mon wankelt heeft de strijd aan gewakkerd. „Iedereen voelt dat er mogelijkheden zijn", vertelde Peter Winnen gisteren in Roque- fort-sur-Soulzon, „daarom wordt er onvoorstelbaar hard gefietst". Johan van der Velde voegde er hijgend en puffend aan toe: „Nog twee van zulke dagen en we val len allemaal van pure vermoeid heid van onze fiets". Opvallend daarbij is echter dat vooral de buitenlanders het Si mon sinds hij dinsdagochtend na veertig kilometer wedstrijd in de sloot belandde, zwaar maken. Tussen Luchon en Fleurance sprong de Spanjaard Pedro Del- gado met een kopgroep mee, gis teren op weg naar Roquefort zorgde Belgisch kampioen Lu- cien van Impe voor opschud ding, door maar liefst zeven mi nuten voorprong te nemen. Dank zij de inspanningen van de Franse formatie-Wolber van Jean-René Bernaudeau werd Van Impe teruggepakt. De Deen Kim Andersen werd nu ritwin- De conclusie dat de Fransen hun geblesseerde landgenoot Simon te hulp schieten en de buitenlan ders schouder aan schouder staan om het te onttronen, werd van alle kanten ontkend. „Al die flauwekul over combines", zei Peter Winnen boos. Bijval op dat punt kreeg hij van zijn ploegmaat Johan van der Velde die stelde: „Er is al een dag geweest dat de Renault-ploeg en wij hebben gereden, nu was het Wolber. Niet om Simon te hel pen, maar om Bernaudeau in een goeie positie te houden. En zeg nu niet dat hij geen kans heeft om de Tour te winnen, want in deze Ronde kan echt alles". Dat bleek al weer toen Lucien van Impe na honderdtwintig kilome ter bij een tussensprint om de bergprijs met Adrie van der Poel doorging. „Dat was niet mijn vooropgezet plan hoor, maar toen ik omkeek en zag dat mijn ploeggenoot Franceschini er bij was heb ik maar hard doorge trapt. Ook al was er voor Simon als bewaker Millar bij. Van der Poel bleek zijn werk te willen doen en met zijn drieën moeten we ver kunnen komen". Een voorspelling die uitkwam. De voorsprong van het kwartet liep op tot zeven minuten en pas toen kwam er een tegenactie op gang in het peloton. Dank zij een ploegenachtervolging van het team van Jean-René Ber naudeau werd de vlucht nu vijf tien kilometer voor het einde te niet gedaan. „Wat hebben die jongens gereden", zei Van der Velde, „en ik vraag me af wie daar de komende dagen de tol voor gaat betalen, want rijden zo als de laatste dagen houdt nie mand vol". Adri van der Poel spaarde zich in elk geval in de slotfase. „Omdat ik mijn kansen voor morgen niet wilde verspelen. Ik was bang dat ik me over de kop zou draaien, als ik weer een keer zou weg- ROQUEFORT (GPD) - Het Tour de France-wereldje waarin Joop Zoetemelk rond rijdt, heeft het en bloc voor hem opgenomen. Van toeschouwers („Ik heb er niet één boe horen roepen,") tot sponsor („hij belde gisteravond om te zeggen dat hij me niet laat vallen") viel de reactie op het dopingbericht voor hem positief uit. Het meest opmerkelijke was de houding van de grijze Tour-emi nentie Jacques Goddet, bekend van vlammende hoofdartikelen tégen doping en daarmee samen hangende zaken als controles. In de Tour van 1980 haalde Goddet zich verontwaardiging en woede op de hals door na het uitvallen van Hinault te schrijven: „Wat Joop Zoetemelk alleen nog van de Tour-overwinning kan afhou den, is de bemoeienis van de mannen in de witte jssen". Waar mee hij duidelijk insinueerde dat er wel eens doping in' het spel zou kunnen zijn of komen. Over die alinea bood Goddet later ove rigens zijn verontschuldigen aan. Waar Goddet nooit de zijde van de renner heeft gekozen, deed hij dat nu wel. „Wij zijn geschokt", aldus Goddet in zijn hoofdartikel in l'Equipe, „want de beroeps renner, dat wil zeggen de arbei der die zijn beroep uitoefent, wordt erg getroffen in zijn belan gen en in zijn persoonlijkheid". Zoveel medelijden heeft Goddet nog nooit gehad. En hij vond do ping ook nooit zoiets betrekke lijks als hij nu schrijft: „We heb ben te maken met middelen op een lijst van verboden produkten die dikwijls onschadelijk zijn wanneer ze genomen worden in beperkte kwantiteit". Vervolgens krijgt een ander een flink deel van de schuld. „Want", aldus Goddet, „terwijl iedereen zijn best doet om binnen de mar ge van de voorschriften te blij ven, speurt de farmaceutische in dustrie alsmaar verder naar nieu we produkten. Men zoekt ver en diep, tot op plaatsen waar zelfs de duivel zijn kinderen niet zou terugvinden... Aan het slot van zijn betoog pleit hij voor een wetenschappelijke studie van het dopingvraagstuk. „Om de renners tegen zichzelf te beschermen en de wielersport te bevrijden van de schande waar van andere takken van sport be spaard blijven". Ook zijn collega Tour-directeur Fe lix Lévitan liet geen enkele twij fel: in het hoofdartikel van zijn krant (Le Parisien) stond hij pal achter Joop Zoetemelk. Na aan komst van de rit in Roquefort kwam hij het Zoetemelk per soonlijk vertellen, anders had die het nooit geweten. „Ik lees er geen enkele krant op na", zei Zoetemelk, „dan hoef ik me ook niet te ergeren. Ik ben niet zo gek op dit soort publiciteit". Lévitan schreef zinnen waar het hele Tour-peloton hem tot in lengte van jaren dankbaar voor zal zijn. Van hem was trouwens bekend dat hij in zijn standpunt dichter bij de renners stond dan bij de andere partijen. „Ik heb al vaak in deze woestijn gepredikt", al dus Lévitan, „en het geval Zoete melk geeft me nog eens een flin ke kans". Vragen Lévitan somt vier punten op: 1). Er wordt voornamelijk alleen bij wielrenners gecontroleerd op doping. Waarom niet elders? Bij de autocoureurs, de tennissers, de voetballers; 2). waarom worden de onderzoe ken niet uitgevoerd op kwaliteit en kwantiteit en waarom staat men niet een bepaalde grens toe zoals dat voor alcohol geldt bij automobilisten? 3). waarom werkt de internationale wielerbond met een dopinglijst van het olympisch comité? Men kan toch gewichthefers, roeiers en hoogspringers niet vergelij ken met een Tour-renner die uren in het zadel zit onder soms helse omstandigheden; 4). waarom niet een lijst gemaakt van produkten die men tot een bepaalde hoeveelheid mag ne men en produkten die absoluut verboden zijn omdat ze een ge vaar betekenen voor het li chaam? Dan kan men ook stren ger straffen. Geen voorwaardelij ke schorsing meer, maar meteen drie maanden of een half jaar". Dit soort bijval blijkt van alle kan ten gekomen te zijn. „Iedereen vindt het belachelijk", signaleer de Zoetemelk. En hij vertelt hoe de groten van het peloton, zijn directe concurrenten toen het verschil in tijd nog niet zo groot was, hem in de etappe naar Ro quefort kwamen opzoeken. „Dat jou dat nou moeten overkomen", zeiden ze en dat bedoelden ze na tuurlijk goed, maar ik blijf toch met de narigheid zitten. Ik kan het me nog niet voorstellen dat die uitslag positief was. Het is me een groot raadsel hoe dat spul in mijn lichaam kwam". Vergissing „Ik ben er zo van overtuigd dat er ergens een vergissing in het spel is, dat ik gevraagd heb of ik voor de contra-expertise nog een keer urine mocht inleveren. Dat ging niet. Ik hoop uit de grond van m'n hart dat ik in deze Tour nog een keer naar de dopingcontrole moet". Maar wat als er dan weer een op anabolen afgestemd on derzoek komt? De sporen blijven ten minste twee maanden in het lichaam. Zoetemelk: „Dat lijkt me sterk, dat ze me daar dan nog eens op pakken. Dat wil ik dan nog wel eens een keertje zien- Kom nou toch...". „Harrie Meuwese, de directeur van de KNWU, had gelijk toen hij zei: Joop, jij moet niet op die manier uit de wielersport gaan. Daar voor is je carrière te mooi ge weest. Dat heeft me over de drempel geholpen, want echt: ik heb op het punt gestaan m'n kof fers te pakken en naar huis te gaan om mijn vrouw en de kin deren op te halen voor een vakantie. Ver weg van al die el lende". Gek „Nu ik er overheen ben, zoek ik niet verder naar wat het geweest kan zijn en wat er bij een volgen de controle kan komen. Als ik dat wel doe, word ik gek. En ik ben niet in de Tour gebleven om gek te worden, maar om te pro beren me te revancheren door nog een etappe te winnen, het liefst in de Alpen. Dan zal ik zon der schrik naar de dopingcontro le stappen. Want denk erom: als ik de kans heb om een rit te win nen, zal ik uit angst voor de con trole niet in m'n remmen knij pen. Dat ze dat maar weten...". springen. Vooral ook omdat ik last heb van ontstoken voeten. Ik rij met rubber kussentjes in mijn schoenen en daardoor trap ik mijn tenen open. Je weet niet wat zo'n extra inspanning voor gevolgen heeft. Maar ik win nog wel een rit". Achteraf had hij er spijt van. „Ik dacht dat de laatste kilometers veel lastiger zouden zijn. Maar goed beschouwd was het ge knipt voor mij, met dat groepje van vier had ik niet kunnen ver liezen. Daar ben ik zeker van. En die tweede kans was de moeite waard geweest". Nu stortten van de Nederlanders Theo de Rooy en Gerard Veld- scholten zich in het strijdgewoel. Kim Andersen, de Deen die deze Ronde zes dagen de gele trui om de schouders had, en de Span jaard Pedro Delgado sprongen weg. De Rooy probeerde er naar toe te gaan, maar „ik blokkeerde volledig". Dat was jammer voor Gerard Veldscholten, die nu iets te lang de kat uit de boom keek en pas toen hij De Rooy terug zag komen naar het peloton zelf de marreerde. Negen seconden ach ter winnaar Andersen passeerde hij als derde de streep. zijn erelijst toe. Na zes gele ROQUEFORT-SUR-SOULZON (ANP) - Tijdens de laatste win ter kreeg Kim Andersen uit Aar- hus veel geld aangeboden om in de zesdaagsen van Hernig en Kopenhagen mee te rijden. An dersen weigerde. "Ik leg me dit jaar volledig toe op de weg. In de Ronde van Frankrijk moet ik prestaties boeken. Dat ligt me beter dan de winterbaan." Val Vorig jaar kreeg Kim Andersen het idee dat hij tot de betere Tour de France-renners behoor de. Hij werd zeventiende in het eindklassement. Een jaar eer der had hij een etappe gewon nen in de Ronde van Spanje. In de Ronde van Frankrijk kwam hij zwaar ten val tijdens een in dividuele tijdrit. Hij werd met een bekkenbreuk naar Kopen hagen gevlogen. Dit jaar, zijn vierde bij de profs, is het beste van de Deen. Hij won de grote prijs van Monaco en de klimmerstrofee in Chanteloup. De Tour moest het hoogtepunt worden en werd het ook. In Roubaix, de rit over de kas seien, trok de door de Belg Mat- thijs in de sprint verslagen An dersen de gele trui aan en bleef er een week in rondrijden. In Roquefort bekroonde Andersen zijn intensieve voorbereidingen met de overwinning in de twaalfde etappe. De uitslag van de twaalfde etappe over 254 kilometer van Fleurance naar Roquefort sur Soulzon is: 1. Andersen (Den/Danguillaume) 261 km in 7 uur 17 min 49 sec (tijdvergoe- ding 30 sec/gemiddelde snelheid 35,768 km per uur), 2. Delgado (Spa/ Echevarri) op 1 sec (20 sec), 3. Veld scholten (Ned/Post) op 9 sec (10 sec), 4. Poisson (Fra/Guimard) op 25 sec, 5. Agostinho (Por/De gribaldy) op 29 sec, 6. Kelly (Ier/Degribaldy) op 31 sec, 7. Fignon (Fra/Guimard). 8. Anderson (Aus/Berland), 9. Bernaudeau (Fra/ Boishardy), 10. Winnen (Ned/Post), 11. Van der Velde (Ned/Post), 12. Ar royo (Spa/Echevarri), 13. Vallet (Fra/ C re pel). 14. Seznec (Fra/Boishardy), 15. Martens (Bel/Debruyne), 20. Zoe temelk (Ned/Danguillaume), 22. Pi- rard (Ned/Poggiali), 28. Lubberding (Ned/Post), 40. De Rooy (Ned/Post) al len in dezelfde tijd als Kelly, 62. Van Houwelingen (Ned/Jossart) op 3.14, 71. Van der Poel (Ned/Debruyne) op 5.04,89. Lammerts (Ned/Post) op 9.41, 95. Manders (Ned/Debruyne) z.t, 111. De Keulenaer (Bel/Post) op 30.26,112. en laatste Oosterbosch (Ned/Post) z.t.. Opgegeven: Groppo (Ita/Poggiali). Algemeen klassement: 1. Simon (Fra/Berland) 60 uur 21 min 35 sec, 2. Fignon (fra/Guimard) op 4.14, 3. Kelly (Ier/Degribaldy) op 5.33, 4. Bernaudeau (Fra/Boishardy) op 5.34, 5. Delgado (Spa/Echevarri) op 6.42, 6. Michaud (Fra/Danguillaume) op 7.16, 7. Madiot (Fra/Guimard) op 7.28,9. Al- ban (Fra/Crepel) op 9.09,9. Agostinho (Por/Degrabaldy) op 9.19, 10. Ander son (Aus/Berland) z.L, 11. Arroyo (Spa/Echevarri) op 9.34, 12. Van der Velde (Ned/Post) op 9.59, 13. Winnen (Ned/Post) op 10.18, 14. Boyer (Vst/ Degrabaldy) op 10.34, 15. Van Impe (Bel/Poggiali) op 11.16, 26. Zoetemelk (Ned/Danguillaume) op 20.06, 33. Lubberding (Ned/Post) op 26.22, 37. De Rooy (Ned/Post) op 31.45, 43. Veldscholten (Ned/Post) op 36.12, 46. Pirard (Ned/Poggiali) op 38.44, 59. Van der Poel (Ned/Debruyne) op 45.25,84. Van Houwelingen (Ned/Jos sart) op 1.06.46, 91. Lammerts (Ned/ Post) op 1.13,13, 93. Manders (Ned/ Bruyne) op 1.15,45,101. De Keulenaar (Bel/Post) op 1.22,20, 105. Ooster bosch (Ned/Post) op 1.29,52, 112. en laatste Laurens (Bel/Debruyne) op 2.06,16. Debutantenklassement: 1. Fignon (Fra) 60.25,49,2. Delgado (Spa) op 2.28,3. Arroyo (Spa) op 5.20 4. Gre- zet (Zwi) op 7.03, 5. Roche (Ier) op 7.53. Bergklassement: 1. Jiminez (Col) 81 punten, 2. Miliar (Gbr) 72. 3. Delgado (Spa) 64. 4. Van Impe (Bel) 50,5. CorTedor (Col) 32,11. Veldscholten (Ned) 19. Dagploegenklassement: 1. Ploeg Danguillaume 21.54,29,2. ploeg Echevarri op 1 sec, 3. ploeg Post op 9 sec, 4. ploeg Guimard op 25 sec, 5. ploeg de Gribaldy op 29 sec. Algemeen ploegenklassement: 1. ploeg Berland 188.19,38, 2. ploeg Dan guillaume op 3.29, 3. ploeg Post op 5.24, 4. ploeg De Gribaldy op 7.58, 5. ploeg Guimard op 8.38, Puntenklassement: 1. Kelly (Ier) 250 punten, 2. De Wilde (Bel) 182, 3. Van der Velde (Ned) 102, 4. Pirard (Ned) 101, 5. Van Brabant (Bel) 87, 6. Andersen (Den) 80.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9