Verdelingsplan fel afgewezen Petitie tegen Franse kernproeven c Invasiegroep Suriname oefende in Nederland CDA: geen grote verschillen in inkomensverlies Aanklacht Booy Clean overwogen contact lenzen... Volgens weekblad Vrij Nederland: Betere behuizingsactie varkens in fokkerijen Directeur Azivo voor de rechter Uitstel voor zigeuners Fatale gevolgen door Polynesische eilanden Berovers homofielen aangehouden DONDERDAG 14 JULI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Een invasie peloton, dat de Surinaamse le gerleider Desi Bouterse had moeten verdrijven, heeft dit vooijaar getraind op de storm baan van het militair oefenter rein in het Drentse Schipborg. Ook heeft de groep een para-op leiding gehad op het terrein van de paraclub Texel. Dat heeft het weekblad Vrij Nederland giste ren onthuld. Het invasiepeloton stond, aldus het weekblad, onder leiding van de Nederlander Peter van Hape ren (34), die zich uitgaf als mili tair sportinstructeur in Assen. De man blijkt echter nooit als militair sportinstructeur in As sen te hebben gewerkt. In het Nederlandse leger komt boven dien helemaal geen officier Van Haperen voor. Inmiddels is Van Haperen van de aardbodem ver dwenen met medeneming van een bedrag van 310.000 gulden, dat hem door het Surinaams ver zet voor de invasie beschikbaar was gesteld. Van Haperen, die in 1969 als dienstplichtig militair in Surina me is geweest, bleek alles van Suriname af te weten. Hij was in het bezit van foto's van de mis lukte coup tegen Bouterse door Rambocus. Bovendien kende hij namen van mensen, die aan die coup hadden deelgenomen. Het is dan ook niet uitgesloten, dat Van Haperen werkzaam is voor de Nederlandse Contra Inlichtin gendienst (CID), het broertje van de BVD met dit verschil dat de CID een militaire inlichtingen dienst is. Van Haperen had een commando groep van 79 man geformeerd, die uit vooral Nederlanders, Bel gen en enkele Molukkers be stond. Het merendeel van de groep was nog in actieve dienst. Met deze groep zou de invasie plaatsvinden, gevolgd door een tweede groep van zo'n vijftig Su- rinamers, zodat de indruk zou ontstaan dat die tweede groep de hebben gepleegd. Voor zijn plan wist Van Haperen de belangstelling te winnen van André Haakmat, die zich inmid dels had verzoend met de voor zitter van de Bevrijdingsraad voor Suriname, Henk Chin A Sen. Als beloning voor de invasie wilde Van Haperen bevelhebber in Suriname worden. Hij moest dan wel Surinamer worden, maar dat zou volgens Haakmat geen punt zijn. Ook sprak Van Haperen met Chin A Sen, die volgens Vrij Nederland wel oren had naar de plannen. Toen Van Haperen in mei van dit jaar eenmaal over het geld be schikte, werd het trainingskamp georganiseerd. Een groep van 19 man verbleef gedurende veertien dagen in drie bungalows op een kampeerterrein in Gasselte. Zij hadden zich voorgesteld als atle ten, die zich kwamen voorberei den op de Koninkrijksspelen. De avondoefeningen werden geüni formeerd gehouden op de storm baan van het militair oefenter rein Schipborg. Alle groepsleden waren in het bezit van een plun- jezak met een complete ge vechtsuitrusting. Van Haperen had zich zelfs, aldus getuigen in VN, bij de foerier van de Johan Willem Friso kazerne in Assen gemeld om minder geschikte spullen uit de plunjezakken om te ruilen. In de weken na Pinksteren volgde onder leiding van Van Haperen een parachutistenopleiding op de paraclub Texel. Toen de fatale dag van 15 juni naderde - de dag waarop naar Suriname zou wor den vertrokken - was Van Hape ren plotseling verdwenen. Ook het geld dat hij als voorbereiding op de invasie nodig had, en dat inmiddels tot ruim drie ton was opgelopen, bleek spoorloos. Over het trainingskamp op de stormbaan in Schipborg zegt het ministerie van defensie niets te weten. „Als dat gebeurd is, heb ben ze getraind zonder dat wij er van wisten", aldus woordvoerder Van Tussenbroek van de leger- voorlichtingsdienst. Volgens luitenant-kolonel Reure- kas, de regionaal militair com mandant noord, dienen burgers geregeld verzoeken in om ge bruik te maken van de storm baan. Maar volgens hem zijn de laatste tijd geen aanvragen ge weest van groepen, die de arg waan kunnen wekken. De Surinaamse ambassade in Den Haag hult zich in stilzwijgen. „Wij volgen de onthullingen in de Nederlandse pers met interes se", zegt de secretaris van de am bassade. „Maar wat wij wel of niet weten, hangen we de Neder landse journalisten niet aan hun neus". DEN HAAG (ANP) - De Dieren bescherming en Stichting Lek ker Dier zijn een actie begonnen om de ongeveer 1 miljoen fok- zeugen in ons land te „ontkete nen". Beide organisaties hebben ernstige bezwaren tegen de wijze waarop fokzeugen worden ge houden. De fokzeugen, die de biggen voor de varkensmesterij produceren, staan tijdens hun dracht tussen ijzeren stangen in hokken, ter wijl zij met een vijftig centimeter lange ketting aan een soort borst band staan „vastgeketend,, aan de betonnen vloer van de stal. Ook in het kraamhok, waar zij de biggen moeten werpen, is dat het geval. „Ze kunnen het kraamhok niet verkennen en stro om een werp- nest te bouwen ontbreekt. Hier door wordt de zeug erg onrustig en soms bijt zij zelfs in paniek haar pasgeboren jongen dood". DEN HAAG/LEIDEN (SPD/ANP) - De universiteiten van Utrecht en Groningen en de vakbonden, waarbij het universiteitspersoneel is aangesloten, hebben afwijzend ge reageerd op de taakverdelingsvoorstellen van minister Deetman (onderwijs). Vol gens de bonden gaan bij de operatie veel meer dan de drieduizend banen verloren, die Deetman noemt. Bovendien heeft Deetman geen sociaal plan klaar om het verlies aan arbeidsplaatsen zo veel mogelijk op te vangen. Om die reden heeft de universiteit van Groningen haar aanvankelij ke instemming met de plannen van de bewindsman ingetrok ken. Ook de rijksuniversiteit van Utrecht heeft bezwaar aangete kend tegen de opheffing van de studie tandheelkunde. Het be stuur noemt het een moeilijk te verteren besluit, vooral door de sluiting van de 9 jaar oude behui zing van de opleiding. De minister heeft besloten de theo logische faculteit in Amsterdam niet te sluiten, ondanks de hoge kosten, het kleine aantal gepro moveerde medewerkers en de scherpe onderlinge tegenstellin gen. Bezwaren van wetenschap pelijke aard tegen sluiting heb ben daarbij de doorslag gegeven. Bovendien kan de faculteit niet worden opgeheven zonder over leg met de betrokken kerkge nootschappen. DEN HAAG (GPD) - Het CDA vindt dat de koopkracht van ambtenaren, trendvolgers en uit keringstrekkers volgend jaar hooguit 2,5 procent meer mag dalen ten opzichte van die van de werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Het gevolg daarvan is dat op de ambtenaren, trendvolgers en de uitkeringstrekkers niet 4 miljard gulden per categorie zou worden bezuinigd, maar ongeveer 3 mil jard gulden. Het CDA wil dat op vangen door de btw te verhogen en de inflatiecorrectie in de in komstenbelasting af te schaften. Daartegenover staat dat volgens het CDA de sociale premies in 1984 omlaag kunnen. Het CDA houdt volgens fractielei der De Vries vast aan het uit gangspunt dat ambtenaren en trendvolgers evenveel moeten inleveren als de uitkeringstrek kers. De WD (met minister Riet kerk van binnenlandse zaken voorop) wil dat de uitkerings trekkers méér aan de bezuinigin gen bijdragen dan de ambtena- WEERRAPPORTEN ren, zodat een zo klein mogelijk verschil ontstaat tussen ambte naren en werknemers in het be drijfsleven. Het CDA vindt ech ter dat die norm ook voor de uit keringen moet gelden. In Elseviers Magazine van deze week stelt De Vries dat 2,5 pro cent meer koopkrachtverlies voor beide categorieën het maxi mum moet zijn. „Als je nog ver der gaat dan ontstaan er grote spanningen in de samenleving. Om redenen van solidariteit mag je deze grens niet overschrij den", vindt hij. De Vries noemt dit 'randvoorwaarden' voor de bezuinigingsplannen voor 1984. Ook premier Lubbers en de CDA- ministers vinden dat het totale bezuinigingsbedrag voor ambte naren en uitkeringstrekkers ge lijk moet zijn. Maar Lubbers zei vorige week al dat dit niet hoeft te betekenen dat beide groepen precies evenveel koopkracht zul len inleveren. Omdat er meer ambtenaren en trendvolgers zijn dan uitkerings trekkers zouden de laatsten ook meer moeten inleveren. De Vries denkt dit te kunnen opvangen door bij de bezuinigingen op de sociale uitkeringen al vast voor uit te lopen op de aangekondigde herziening van het sociale zeker heidsstelsel. Het kabinet beslist vrijdag over de totale omvang van de bezuinigin gen en de verdeling ervan over de diverse categorieën werkne mers. Wel moet de Amsterdamse facul teit 1 miljoen bezuinigen. De studie Spaans aan de Leidse universiteit wordt niet opgehe ven, maar er komt een experi mentele propaedeuse Spaans, gevolgd door een doctoraal op leiding waarin de studie van La tijns-Amerika centraal staat. Het bestuur van de Vrije Universi teit en de directie van het daar aan verbonden academisch zie kenhuis van Amsterdam willen rectificatie van het eerder uitge sproken advies van de raad voor wetenschapsbeleid. De raad had minister Deetman eerst aanbevo len de medische faculteit en het ziekenhuis van de VU op te hef fen. Dit omdat de raad meende dat het medisch wetenschappe lijk onderzoek aan de VU zou achterblijven bij dat van andere instellingen. Later zwakte de raad dit advies af door te stellen dat opheffing van de medische faculteit geen automatische op heffing hoefde te betekenen van het academisch ziekenhuis. Het ziekenhuis zou alleen zijn acade mische status verliezen en een 'gewoon' ziekenhuis worden. Het VU-bestuur zegt de indruk te hebben dat de raad, geschrokken door de heftige protesten, nu probeert zijn oorspronkelijke ad vies zo onschuldig mogelijk voor te stellen. Het bestuur meent ook dat het oordeel van de raad onge fundeerd is en dat door het rap port schade is toegebracht. De raad heeft zich door zijn werk wijze 'gediskwalificeerd' als hoog adviesorgaan voor de rege ring, aldus het VU-bestuur. De minister heeft het advies van de raad overigens niet opgevolgd. i Hoorn de lunch, die voor hen werd geserveerd tijdens de aldus beide organisaties. Tijdens de dracht staan de dieren bloot aan verveling wat onder andere leidt tot afwijkende ge dragingen (bijten op de stangen, slingerbewegingen met de kop, tandenknarsen). De varkens hebben, zo menen de organisaties, bewegingsvrijheid, daglicht, stro, huisvesting in groepen, en een aparte mest- plaats nodig. Economisch is dit haalbaar, zoals in het Gelderse Huissen bewezen is. „Het bedrijfsresultaat daar is beter dan het gemiddelde bedrijfsre sultaat van een gangbaar bedrijf, terwijl de varkens onder betere omstandigheden leven", aldus de organisaties. DEN HAAG (ANP) - De directeur van het Haagse ziekenfonds Azi vo, Van der Hoeven, zal zich dit najaar toch voor de Haagse rechtbank moeten verantwoor den wegens verduistering. Het bezwaarschrift dat van der Hoe ven tegen zijn dagvaarding had ingebracht, is ongegrond ver klaard. Azivo zelf zal op verzoek van de of ficier van justitie en de FIOD aangifte doen van verduistering in dienstverband tegen twee ex- apothekers van het fonds. De twee apothekers werden vorige week gearresteerd. Zij worden er van verdacht voor honderddui zenden guldens aan omzetbo- nussen van farmaceutische groothandels in eigen zak te heb ben gestoken. In een verklaring die gisteren werd uitgegeven zegt het bestuur van Azivo erop te vertrouwen dat de arrestaties van de twee ex-werk nemers voor justitie aanleiding zullen zijn de zaak van der Hoe ven in een totaal ander licht te plaatsen. Een van de aangehou den apothekers zou in het verle den altijd hebben verklaard dat hij de zwarte contantkortingen altijd aan Van der Hoeven had af gedragen. Minister Deetman. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam gaat mogelijk toch het tankschoonmaakbedrijf Booy Clean voor de rechter da gen voor vergoeding van extra te maken baggerkosten. De jurisi- che haalbaarheid daarvan wordt nog onderzocht. Daarna zal het college van B en W een beslis sing nemen. Deze toezegging deed wethouder Den Dunnen gisteren in een ge meenteraadsvergadering van Rotterdam op aandrang van de PvdA en klein links. Deze partij en nemen geen genoegen met de gereserveerde houding van Rot- Rookverbod op school in studie DEN HAAG (ANP) De minister raad moet zich morgen opnieuw buigen over de ontwerp-tabaks- wet. Het rookverbod voor scho len, zoals dat in het wetsontwerp wordt voorgesteld, zou namelijk op gespannen voet staan met de Grondwet, die bepaalt dat de mi nister van onderwijs geen recht streekse bevoegdheid heeft ten aanzien van bijzondere (protes tants-christelijke en katholieke) scholen. Minister Deetman (onderwijs) heeft de afgelopen dagen ge werkt aan een notitie over de vraag of het wel of niet mogelijk is niet-openbare scholen een rookverbod op te leggen. De in houd van de notitie is nog onbe kend. terdam en een eerdere beslissing van de gemeente om van een proces tegen Booy Clean af te In de Geulhaven moet zo'n 125.000 kubieke meter slib worden weg- gebaggerd. Ruim tien procent daarvan is ernstig verontreinigd. De verontreiniging in de Geulha ven, waaraan uitsluitend Booy Clean is gevestigd, is met name in 1982 schrikbarend toegeno- In het meeste verontreinigde deel van de haven is al tien jaar niet meer gebaggerd. De gemeente heeft Booy Clean in 1974 tever geefs een rekening van 35.000 gulden gestuurd, die nodig zou den zijn om de verontreinigde haven schoon te maken. Eind 1982 concludeerde de gemeente, na jarenlang touwtrekken, van de claim af te zien. Volgens het gemeentelijk havenbedrijf is de verontreiniging van het bedrijf afkomstig. De gemeente heeft tot op heden ge wacht op de afloop van het straf rechtelijk onderzoek dat mo menteel tegen het bedrijf en twee topmensen loopt, op ver denking van valsheid in geschrif te en oplichting. In werkelijk heid is justitie op zoek naar be wijzen voor illegale lozingen. Dat vooronderzoek wordt in septem ber afgesloten. Volgens raadslid Van Middelkoop (PvdA) is het wachten op de af loop van dat onderzoek voor de gemeente niet interessant en on nodig, omdat er voldoende aan wijzingen zijn voor de schuld van Booy. Ook het argument van de wethou ders dat het bedrijf mogelijk een positieve rol kan spelen in de tot standkoming van een nieuwe ha veninstallatie voor de verwer king van olie en andere resten in tanks van zee- en binnensche- UTRECHT (ANP) De gemeente Utrecht stelt de verwijdering van de Poolse zigeuners op het terrein bij de Veemarkthallen uit, totdat het schorsingsverzoek van de advocaten van de zigeuners door de Raad van State is behandeld. De gemeente had de veertig zigeunerfamilies begin deze week aangezegd het terrein te verlaten. Aanleiding was volgens de gemeente de overlast die de zigeuners in de aangrenzende wijken veroorzaakten. De advocaten van de zigeuners dienden daarop een schorsingsverzoek bij de Raad van State in. In afwachting van de behandeling van het schorsingsverzoek kunnen de zigeuners op het terrein blijven staan. geheel bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven zwaar bew. Den Helder zwaar bew. Rotterdam zwaar bew. Twente geheel bew. half bew. onbew. onbew. geheel bew. Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Wenen geheel bew. Zurich zwaar bew. Casa Blanca zwaar bew. Istanbul onbew. Las Palmas bcht bew. Tel-Aviv licht bew. 29 23 Tunis onbew. 33 16 onbew. 32 18 zwar bew. 25 14 half bew. 30 18 onbew. 26 13 regenbui 25 15 half bew. 30 14 onbew. 25 17 onbew. 27 15 nbew. 32 15 onbew. 26 12 onbew. 341 19 onbew. 32 22 zwaar bew. 27 15 zwaar bew. 289 22 zwaar bew. 25 15 geheel bew. 28 15 29 19 29 16 24 20 28 21 DEN HAAG (GPD) - „U bemoeit zich met interne Franse zaken die u niets aangaan". Dat kreeg een delegatie van de Nederland se vredesbeweging en enkele ontwikkelingsorganisaties gis termiddag op de Franse ambas sade te horen, toen zij een petitie aanbood tegen de Franse kern proeven in de Stille Zuidzee. Pas na lang aandringen wilde de persattaché van de ambassade gehoor geven aan de wens om de meer dan 35.000 handtekeningen door te sturen naar de Franse president Mitterrand. De actie voerders kregen de ambassadeur echter niet te spreken. „Tekenend voor de Franse ar rogantie en het atoomkolonialis- me dat zij bedrijven", aldus later Laurens Hogenbrink van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). En Madeleen Helmer, van Vrou wen voor Vrede uit Nijmegen, zag er hetzelfde cynisme in dat generaal de Gaulle in 1963 ten toonspreidde, toen hij een dele gatie uit Frans-Polynesië toever trouwde dat de eilandengroep was „uitverkoren" als proefge bied voor Frankrijks force de frappe. „We zijn de 3000 Polyne siërs die met ons in de Tweede Wereldoorlog hebben gestreden niet vergeten", moet de roem ruchte Franse president bij die gelegenheid hebben gezegd. De Nederlandse organisaties, beT halve het IKV onder meer ook Kerk en Vrede, NOVIB en zijn kerkelijke tegenhanger ICCO, hebben de actie opgezet omdat deze week in de voormalige Franse eilandenkolonie Vanuatu een conferentie van actiegroepen uit het Pacific-gebied wordt ge houden. Doel ervan is de Stille Zuidzee, die in het verleden door zowel de Verenigde Staten als Frankrijk werd gebruikt voor bo vengrondse kernproeven, kern wapen vrij te krijgen. Ds. Jan van Veen, secretaris van de Nederlands Hervormde Raad voor Kerk en Samenleving, zegt dat de kerken wakker zijn ge schud door de oproep van de Evangelische Kerken van Poly- nesië om een eind te maken aan de kernproeven. In het hele ge bied met zijn duizenden eilan den, ten noordoosten van Au stralië, zijn er sinds 1966 alleen al van Franse zijde bijna honderd geweest, eerst bovengronds, en later, ondergronds. De gevolgen zijn volgens de actievoerders een enorme toename van kanker- en leukemiegevallen, verregaande radio-actieve vervuiling van het (eens zo paradijselijke) milieu. De Franse autoriteiten hebben, al dus Hogenbrink, de gezond heidsstatistieken „militair ge heim" verklaard. Officiële sterf te- en ziektecijfers zijn er derhal ve niet, onderzoek ter plekke wordt, eveneens met verwijzing naar „militaire geheimen", niet toegestaan. Maar uit kerkelijke bronnen in Tahiti en Frans-Poly nesië wordt gemeld dat zo'n 200 eilandbewoners de afgelopen ja ren „met geheimzinnige ziekten" naar Frankrijk werden overge vlogen. De Nederlandse actie voerders wijzen erop dat de Fransen, net als de Amerikanen, de gevolgen bagatelliseren, maar dat ondertussen wel sprake is ge weest van gedwongen verhuizin gen naar eilanden buiten de be dreigde zones. De Polynesische kerk treft het niet dat de Franse katholieke kerk zich nog nauwelijks met deze kwestie heeft bemoeid. Ener zijds omdat de eiland bevolking in overgrote meerderheid protes tant is, anderzijds omdat het Franse nationalisme nauwelijks kritiek op de eigen atoommacht toelaat. Dat geldt zelfs voor de vredesbeweging van de Franse communistische partij, die zich het liefst keert tegen de Ameri kaanse atoomwapens en als het dan moet tegen de Russische, maar de eigen kernbommen koestert, aldus Hogenbrink. pen, maakte op de commissiele den geen indruk. "Elk vertrou wen in dit bedrijf is weg", aldus Van Middelkoop. De raadsleden bepleitten dan ook dat de overheid invloed zou moe ten hebben in een nieuw te stich ten bedrijf, omdat volgens Van Middelkoop "het particuliere ini tiatief het heeft laten afweten om deze taak goed te vervullen". DEN BOSCH (ANP) - Door het opzetten van een val heeft de po litie van Den Bosch drie inwo ners van die stad kunnen aan houden (23, 26 en 28 jaar), op ver denking van het geregeld bero ven en afpersen van homofielen. Bij de politie was een anoniem te lefoontje binnengekomen dat een groep bezig was in Den Bosch homofielen te bedreigen. Rechercheurs zetten daarop een val, waar de drie argeloos intip- pelden. Zij zagen de recher cheurs eveneens voor homofie len aan en kwamen dreigend op hen af. De politie moest het vuur wapen trekken om de drie man nen in de arrestantenwagen te krijgen. Ook onderweg naar het politiebureau bleven de mannen agressief. In de auto van een van de verdach ten werd een stuk hout aange troffen met een rubber handvat dat dinsdagvond laat nog ge bruikt bleek te zijn voor het mis handelen van een 42-jange ho mofiel die ook nog 42 gulden was kwijtgeraakt. Een tweede verdachte die de poli tie aanhield bleek nog een von nis te goed te hebben en is on middellijk doorgestuurd naar het huis van bewaring in Den Bosch. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 Katwijk Binnenweg 114 - Heemstede. Haarlemmerstraat 58 - Leiden Hoofdstraat 253 - Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7