Protesten tegen bouw brug ter hoogte van Olga Politie voorkomt illegale handel in videobanden Opgeknapte muur- resten kerk beklad Bouwbedrijf dient plan in voor kantoorflat Van bedrijvenbewoners en watersporters Afscheid van 99de meester 9 Drie Leidenaren gepakt Op Vrouwenkerkplein Te weinigop. Vluchtpoging van racende bromfietser in Merenwijk loopt mis Nu bij p.c.-onderwijs Weer kleuterleidster hoofd van basisschool Op Schuttersveld LEIDEN - Het Amstelveense bouwbedrijf Holland Housing Corporation heeft bij de gemeen te een plan ingediend voor de bouw van een kantorenflat op het Schuttersveld. Het plan voor ziet in een kantoorgebouw van vijf tot zes verdiepingen en zou direct naast het nieuwe postkan toor komen. Het gebouw heeft een bruto vloeroppervlak van circa 5000 vierkante meter, ver deeld over 60 70 kleine eenhe den. Deze units hebben elk een oppervlakte van zestig tot hon derd vierkante meter. DONDERDAG 14 JULI 1983 LEIDEN - De bewoners van het Utrechtse Jaagpad tussen Rijnstroomstraat en Cathe- rinastraat, watersporters en eigenaren van scheepswerven en andere bedrijven in de buurt hebben grote bezwaren tegen de aanleg van een fiets- en voetgangersbrug over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de voormalige matrassenfabriek Olga. f Leiden Op de derde informatiebijeen komst, die de gemeente over dit onderwerp had belegd, werd gis teravond opnieuw duidelijk dat óf het belang van de fietsers in de wielen gereden wordt, óf een aanvaring met de watersporters onvermijdelijk is. Want de door- vaarthoogte van de nieuwe brug kan volgens de gemeente op die plaats niet hoger zijn dan één meter vijftig. "Dan kan je het wa ter net zo goed dempen", rea geerden de belanghebbenden. Het oplossen van de problemen is niet eenvoudig. Er is aan de kant van het Utrechtse Jaagpad zo weinig ruimte dat een hogere, brug niet goed mogelijk is, om dat de helling dan te steil wordt Bovendien zou zo'n hoge brug het uitzicht van de bewoners van de aldaar gesitueerde flat ernstig belemmeren. Elders, ter hoogte van de Rijnstroomstraat, is een brug met een doorvaarthoogte van 2.50 meter wel mogelijk. Maar daaraan kleven weer ande re overwegende bezwaren. Met name het voortbestaan van scheepswerf Tijssen zou dan in gevaar komen. Bij deze werf ko men veel (grote) woonboten. Het slepen van deze gevaarten vergt veel manoeuvreerruimte en de brug zou uitoefening van het be drijf praktisch onmogelijk ma ken. Mede op grond hiervan hebben B en W onlangs besloten de brug ter hoogte van het Olga-terrein aan te leggen. Een ander voor deel van deze plek is volgens de gemeente dat de dienst voor de reiniging, havens en warenmark ten hier binnenkort gehuisvest wordt. Dat betekent dat de ha vendienst gemakkelijk kan toe zien op de brug en de bediening van deze (ophaal)brug, althans op werkdagen, verzekerd is. In het weekeinde zou een beperkte bediening mogelijk zijn. Voor een beperkt aantal uren zou een brugwachter te bekostigen zijn, meent de gemeente, die hiervoor een bedrag van 70.000 gulden be schikbaar heeft. De openingstij den zouden in overleg met de watersporters geregeld kunnen worden. Kinderen Hoewel het probleem van de wa tersporters niet onoplosbaar lijkt, spelen er nog meer bezwa- (XCZC JJtCK. WIL UK yciliccinc w; UMNW j aa )rezen dat hun uitzicht er door wordt aangetast. ren. De verkeerssituatie op het Utrechtse Jaagpad is het voor naamste. Een aantal aan de Hoge Rijndijk gevestigde bedrijven bevoorraden hun ondernemin gen via de Rijnstroomstraat en het Utrechtse Jaagpad. Kinderen van bewoners spelen, bij het ont breken van speelterreinen en zelfs van een stoep, gewoon op de weg. Op die toch al smalle weg staan ook nog eens auto's geparkeerd. Kortom, de door de gemeente becijferde te verwach ten toeloop van 1500 (brom)fiet- sers per etmaal moet leiden tot gevaarlijke verkeerssituaties, menen de bewoners. Wethouder Waal van ruimtelijke ordening en verkeer bestreed de opvatting dat fietsers de oorzaak zijn van verkeersonveiligheid. "Het zijn eerder de auto's die te hard rijden". Ook wees hij er op dat de openbare weg niet ge schikt is als speelplaats. De sug gestie om een speelterrein aan te leggen aan de overkant van de brug, nabij de nieuwbouw van de reiniging, sprak hem wel aan. De wethouder wees erop dat de brug niet alleen van belang is voor de fietsers, maar dat het de bewoners van de Zeehelden buurt een goede verbinding geeft met de bushalte op de Hoge Rijndijk. De brug, die de naam Admiraals- (foto Holvast) brug krijgt, houdt de gemoede ren voorlopig nog bezig. Een wij ziging van het bestemmingsplan, die voor de bouw noodzakelijk is, ligt sinds gisteren ter inzage. De tegenstanders kunnen bin nen veertien dagen bezwaar aan tekenen. Na de bijeenkomst van gisteravond, die in een opgewon den sfeer verliep en waarin beide partijen nauwelijks tot elkaar kwamen, ligt het voor de hand dat van deze mogelijkheid gretig gebruik zal worden gemaakt. De politieke beslissing over de aan leg wordt in september geno men, wanneer de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening en verkeer het voorstel bespreekt LEIDEN - Zo vlak voor de school vakanties is het weer de tijd voor veel leerlingen om afscheid te ne men van hun leerkracht die om de meest uiteenlopende redenen vertrekt. Bij de ene school is de "vut" reden van vertrek en bij de andere school is het gebrek aan leerlingen de oorzaak daarvan. Bij de Eerste Leidse Schoolvereni ging aan de P.C. Hooftlaan in Leiden was het echter de wens van W.A. Goutier zelf om te ver trekken. Hij wil zijn handen vrij hebben om zich meer met zijn lief hebberijen zoals" bridgen, luie ren en naar muziek luisteren" te kunnen bezighouden. Gisteren namen de kinderen van de ELS afscheid van hun "mees ter". Zij voerden een circusvoor stelling voor hem uit. Ruim twin tig jaar stond Goutier op die school voor de vijfde klas. LEIDEN - Drie Leidenaars zijn in de afgelopen dagen aangehou den in verband met verduiste ring en heling van videobanden. Daarmee was een bedrag van on geveer tienduizend gulden ge moeid. Maandagavond hield de politie een 21-jarige Leidenaar aan. Een arrestatie die niet niet zo gemakkelijk verliep. De vader van de jongeman smeet de deur voor de agenten dicht. Met enig geweld werd die gefor ceerd, zodat de jongen alsnog in de kraag kon worden gevat. Wat eenvoudiger verliep de aanhou ding van een 35-jarige Leidenaar een dag later. Hij ging zonder problemen met de politie mee. LEIDEN - "Esthetisch zonde", noemt de gemeentelijke monu mentenverzorger G. de Klerk de schilderbeurt die de witte muur op het Vrouwenkerkplateau in De Camp (achter de Haarlem merstraat) heeft ondergaan. Net als op de zijmuur van het ABN-bankgebouw aan de Bree- straat werden eind vorige week muurschilderingen aangebracht op de spierwitte, onlangs hele maal opgeknapte, muur. LEIDEN - De politie bleek van nacht niet de beste en zeker niet hulpvaardigste vriend van een man die een flinke borrel had ge dronken. In de wetenschap dat de politie mensen naar huis brengt die in kennelijke staat op straat liggen, had hij zich op het wegdek van de Hogewoerd neer gevlijd. En inderdaad: even later arriveerde een politieauto. De man maakte direct aanstalten om in te stappen en zo mooi goedkoop thuis te komen. De agenten vonden echter dat hij maar voor eigen vervoer moest zorgen. Hij was niet dronken ge noeg... schoten, zijn aangehouden door de politie. Hun klad-actie was be doeld als een protest tegen de ve le graffiti-activiteiten die in Lei den en elders worden ontplooid. Dit tweetal blijkt, aldus politie- voorlichter Graveland, niet ver antwoordelijk te zijn voor het be werken van de Vrouwenkerk- muurresten, zoals gemeente ambtenaar De Klerk vermoedde. De muurschilderingen van het Vrouwenkerkplateau leken na melijk zeer veel op die van het bankgebouw. Wie de daders dan wel zijn, is niet bekend. Hoewel er nog geen definitieve be slissing is genomen, verwacht De Klerk dat de plateaumuur zal worden ondergewit. "Chemisch reinigen, lukt namelijk niet met zo'n ruwe muur. Om dezelfde re den is het technisch moeilijk om een zogenaamde grafitti-besten- dige laag aan te brengen zoals bij Vroom Dreesmann is gebeurd. Bovendien is de rijksdienst voor monumentenzorg daar geen voorstander van". De kalkwast gaat dus over de 'fres co's' van de gerestaureerde ruïne van de Vrouwenkerk, die nog niet zo lang geleden door cul tuurminister Brinkman werd onthuld. Het opknappen van het Vrouwenkerkplein, inclusies de restauratie van de muurresten, heeft ruim acht ton gekost. maand nadat ze door minister Brinkman werden 'onthuld De muurresten van de Vrouwenkerk, Dit tweetal wordt ervan verdacht begin deze maand bij een aantal videotheken banden te hebben gehuurd, ieder afzonderlijk elke keer vijf videobanden. Ze be zochten videotheken aan het Le vendaal, in de Doezastraat, de Driftstraat, de Kopermolen, twee in de Haarlemmerstraat en één in Zoeterwoude. Beiden zouden, al dus de politie, gewoon hun eigen naam bij de videotheken hebben opgegeven. Vervolgens zou een 21-jarige Lei denaar als heler in actie komen. Hij moest de vijftig banden met winst doorverkopen. De recher che had echter lucht van de ge plande transactie gekregen en kon hem gisteravond op een par keerterrein bij het Katoenpark aanhouden. Ook dat ging niet zonder problemen, anderen pro beerden de aanhouding te ver hinderen. Vrijwel alle banden heeft de politie teruggevonden. De heler wordt in verband met deze zaak nog vastgehouden. De twee anderen mochten gaan, ware het niet dat justitie met de 21-jarige nog een appeltje had te schillen. Hij staat nog voor drieduizend gulden in het krijt, dus kon nog niet ver trekken. Flat gekraakt LEIDEN - Vijf personen in de Kraaierhorst hebben gister avond een woning in de Kraaier horst gekraakt. De politie stelde vast dat de fiat onbewoond was. De krakers kunnen dus voorlo pig blijven zitten. Holland Housing Corporation is gespecialiseerd in de bouw van scholen en sportaccommodaties. De overheid is de belangrijkste opdrachtgever. Door bezuinigin gen van het rijk gedwongen is HHC zich sinds enkele jaren ook op de kantorenbouw gaan toe leggen. Hiervoor werd de doch termaatschappij Kantorenhuis BV in het leven geroepen. Het eerste kantoorgebouw is in Apel doorn in aanbouw, terwijl bin nenkort in Houthem gebouwd gaat worden. Volgens directeur Deerenberg van Kantorenhuis BV heeft men al jaren belangstel ling voor een project in Leiden. Deerenberg wijst erop dat het plan nog in een voorbereidend sta dium is. Er zijn nog onderhande lingen gaande met de eigenaar van de grond (de Nederlandse Spoorwegen) en met de gemeen telijke stedebouwkundigen en de Welstandscommissie. Als de besprekingen een succes worden en B en W toestemmen, dan zal in het najaar HHC het bouwplan presenteren en de Leidse make laar Smitsloo de werving van ge gadigden ter hand nemen. LEIDEN - De Vlietweg is vrijdag van 's morgens zeven uur tot in de middag afgesloten voor au toverkeer. Dat is het gevolg van dringende herstelwerkzaamhe den aan de Europabrug, een bruggetje aan het begin van de Vlietweg. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser heeft gisteravond rond half acht spektaculair, maar tever geefs geprobeerd aan een motor agent te ontkomen. De jongen reed op zijn opgevoerde brom mer met een vaartje van zo'n honderd kilometer over de rond weg in de Merenwijk. Nadat hij achter zich een motor agent ontdekte, stak hij op de Zwartemeerlaan via de midden berm over naar de andere rij strook. Hij zag daarbij een auto over het hoofd en schampte die aan de rechtervoorkant. Niette min kon hij zijn reis vervolgen, maar zag toen de motoragent voor de tweede maal: ditmaal recht voor zich. Hij keerde ter stond en zette zijn vluchtpoging voort. Daartoe moest hij de auto, die hij eerder had aangereden, passe ren. De 55-jarige automobilist gaf de bromfietser daarbij een licht duwtje. Slingerend kon de jon gen nog zo'n vijfendertig meter zijn weg vervolgen, maar beland de uiteindelijk in de bosjes. Daar kon de motoragent zijn prooi ein delijk aanhouden. parkeerruimte volop. 'LEIDEN - In navolging van het openbaar onderwijs heeft nu ook het protestants-christelijk een kleuterleidster benoemd tot hoofd van de basisschool. Me vrouw H.F. de Reede zal de alge mene leiding krijgen van de Kon Julianaschool en de kleuter school 'De Kiekeboe' aan de Oos terstraat. Het vertrekkende hoofd van deze school, R.D.G. Drop, zal de ver antwoordelijke man worden op de nieuwe Stevenshofschool, die tijdelijk wordt gehuisvest in het gebouw van de opgeheven Anto- niusschool aan de Boshuizer- laan. Hij zal daarbij terzijde wor den gestaan door kleuterleidster E.J. Wynia, die nu nog verbon den is aan de kleuterschool 'Het Kompas'. Alle drie de richtingen hebben de zaken wat betreft het hoofdschap rond. Voor het open baar onderwijs zal M. Zandber gen, nu nog hoofdleidster van de kleuterschool 'De Wigwam' het leiderschap op zich nemen, ter wijl voor het kathoüeke onder wijs het hoofd van de Antonius- school, H.H.C. Albersen, uitver koren is de Stevenshofschool op te bouwen. Het aantal leerlingen dat wordt op gegeven voor de nieuwe school groeit met de dag. Totaal zfjn er nu zo'n ruim 90 kinderen (open baar 45; protestants-christelijk 29 en katholiek 18) die dagelijks met de bus op en neer gaan van de Stevenshof naar Leiden-Zuid- west. Het schooljaar '84-'85 hoopt men de school in de nieu we wijk in gebruik kunnen ne men. gecomoineercLe Julianaschool en Kiekeboe; R.D.G. Drop (midden) wordt hoofd 1 bijgestaan door E.J. Wynia (rechts). :n de school in de Stevenshof (Foto. Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3