LEIDSCH iH DAGBLAD Britten tegen doodstraf Dieren in Volgermeerpolder besmet Elektriciteit kan goedkoper Leidse ijshal blijft bestaan Meerderheid Lagerhuis wijst herinvoering af Belg moet land uit Makelaar misbruikt miljoenen subsidie Noodbureau van politie gestolen DOODSTRAF Tienertoer van NS in trek Rijksarchief boycot boek DONDERDAG 14 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37136 ""■T tiaSSBBiÈSpS Postbus 54 Directeur: G. Koopman 2300 AB Leiden A^'SdSw'R d PaaMuwSe,aa' HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie cololon Dioxine-onderzoek wijst kansen op kanker uit (Van een onzer verslaggevers) BROEK IN WATERLAND - Men sen die geregeld paling hebben gegeten uit de Volgermeerpolder bij Amsterdam hebben daarbij ook een niet ongevaarlijke hoe veelheid dioxine binnengekre gen. Gevolgen op langere ter mijn, zoals het optreden van kan ker, mag niet worden uitgeslo ten. Uit nieuw onderzoek bij de voor malige stortplaats van Amster dam is gebleken dat het dumpen van vaten vol dioxine-afval ern stige gevolgen heeft gehad voor de dieren in en rond de polder. Konijnen, muizen en vis, waar onder paling, bleken besmet. Het onderzoek, uitgevoerd door de universiteit van Amsterdam en dr. Van Wijnen van de GG en GD in de hoofdstad, heeft zich ge richt op de aanwezigheid van ge vaarlijke stoffen in dieren, plan ten en vissen op en rond de oude vuilnisbelt. Van Wijnen heeft de risico's bekeken voor de gezond heid van de mensen die in de af gelopen jaren regelmatig vis, wild en vruchten hebben gege ten, die afkomstig waren uit het besmette gebied. Volgens de arts heeft het eten van vruchten en konijnen geen ge volgen voor de gezondheid, om dat de binnengekregen dosis dio xine erg laag is. Het eten van pa ling leidt echter wel tot het over schrijden van een ongevaarlijke dosis. Dat geldt ook voor het eten van snoek. De onderzoekers noemen het on waarschijnlijk dat mensen die op de stortplaats hebben gewerkt of er vlakbij wonen directe gevol gen hebben ondervonden van het gif, zoals het optreden van chlooracné. Effecten op langere termijn sluiten zij niet uit. Maar omdat het om een kleine groep mensen gaat, zal het achteraf sta tistisch moeilijk vast te stellen zijn, of er echt sprake is van een toenemend aantal kankergeval len rond de Volgermeer, aldus de onderzoekers. 18 PAGINA'S (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het voortbestaan van de ijshal aan de Leidse Vondellaan lijkt gewaarborgd. Directeur Beers van de Exploitatie Maat schappij Ijsbanen (EMIJ) zegt dat het "zo goed als zeker is" dat hij de nieuwe economische eige naar van de voormalige Menken- hal wordt. Beers, die de hal op dit moment al exploiteert in opdracht van de Westland Utrecht Hypotheek bank, heeft aangekondigd dat hij over ruim een maand een zoge naamd 'financial lease-contract' zal tekenen. Westland Utrecht-directeur Kool bevestigt dat de kans groot is dat er een dergelijk contract, een soort pachtovereenkomst waar bij de EMIJ economisch eige naar van de hal wordt en de Westland Utrecht het juridische eigendom behoudt, wordt gete kend. "Maar", zo voegt hij er aan toe, "de onderhandelingen zijn nog steeds gaande. Er kan ook nog een andere exploitatie-over eenkomst uit de bus rollen. Maar ik denk wel dat de EMIJ en wij tot zaken doen komen". De 'lease-overeenkomst' tussen de Westland Utrecht en de EMIJ zou voorlopig voor vijf jaar gel den. Oosterbosch stapt af ROQUEFORT (GPD) - Bert Oos terbosch is uit de Tour de Fran ce. Hij staakte vanochtend na 25 kilometer in de 13de etappe de strijd. Eerder stapten Jan Raas en Leo van Vliet van de ploeg Post af. Klacht tegen monopobe van energiebedrijven DEN HAAG (GPD) - Konsumen- ten Kontakt heeft bij minister Van Aardenne (economische za ken) een klacht ingediend tegen de elektriciteitsbedrijven vanwe ge hun monopoliepositie. De stroomtarieven worden volgens KK kunstmatig hoog gehouden en dat is in strijd met artikel 24 van de Wet Economische Mede dinging, waarin wordt bepaald dat een machtspositie niet in strijd mag zijn met het algemeen belang. Met deze klacht wil KK een algehele verlaging van de ta rieven bereiken. In de brief beschuldigt KK elektri citeitsbedrijven ervan, dat ze zich meer laten leiden door het streven hun greep op de energie- markt te behouden, dan door Zonnige perioden Zonnige perioden en droog, minimum temperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur van 20 graden ann zee tot 25 graden in het binnen land. Zwakke tot matige westelijke wind. De noordwestelijke stroming van de laatste dagen draait morgen geleide lijk naar het oosten tot zuidwesten. Hierdoor komt een eind aan de aan voer van lucht van de Noordzee. Er zullen meer opklaringen voorkomen zodat de temperatuur in de middag tot 25 graden kan oplopen. Het blijf*, droog. Dit weertype is te danken aan een hoge drukgebied boven de oceaan met een uitloper boven West-Europa. Ook in het weekeinde zijn de luchtdruk- verschillen klein, zodat er weinig wind zal zijn. De middagtempera- tuur blijft rond de 24-graden. Er is wel kans op een lokale bui. 15 juli 1983 Zon op: 05.37.uur, zon onder: 21.54 uur; Maan op: 11.57 uur, maan onder: 00.33 uur; Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.40 en 20.13 uur, laag- water 03.37 en 15.49 uur. energiebesparende motieven. Zo stoorde het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland de plannen van ge meenten om zelf energie op te wekken met warmtekrachtin stallaties. Als voorbeeld haalt de consumen tenorganisatie voorts aan in haar klaagbrief, dat het Gemeentelijk Eneergiebedrijf Rotterdam de verbruikers f 30 te veel per jaar laat betalen doordat het weigert een lagere brandstofprijs te bere kenen. Ook kan Rotterdam zich straffeloos onttrekken aan de af spraak tussen het ministerie van economische zaken en de elektri citeitsbedrijven om de tarieven te matigen. KK heeft uit onderzoek geconclu deerd dat de elektriciteitsbedrij ven in 1981 voor vier tot vijf mil jard gulden aan reserves hebben opgebouwd. Aan gemeenten en provincies werd voor f200 mil joen winst uitgekeerd. Rotter dam kreeg f 56 miljoen, Amster dam f31 miljoen, Den Haag f32 miljoen. Een andere afschrij- vingspolitiek en het aanspreken van de overvloedige reserves zal een lagere stroomprijs opleve ren. In dit verband wijst KK op de re- centie acties van de Brabantse en Zeeuwse stroomproducenten. Het Noordbrabantse bedrijf wij zigde zijn afschrijvingsbeleid, waardoor een financieringscor rectie van f35 miljoen tot stand kwam. In Zeeland werd f33 mil joen teruggestort naar de ver bruikers en werd f 50 miljoen be schikbaar gesteld voor de in pro blemen verkerende onderne ming De Schelde. Het terugge storte bedrag scheelt de Zeeuw se afnemers ruim f 100 per huis houden. Alphense zweefvlieger Musters ingehaald ALPHEN AAN DEN RIJN - De nieuwe wereldkampioen zweefvliegen Kees Musters is gisteren in zijn woonplaats Al phen feestelijk binnengehaald. In een oldtimer werd hij samen met zijn vrouw naar het ge meentehuis gereden, waar hij door het gemeentebestuur werd. ontvangen. Onderscheidingen, bloemen, toespraken en muziek vielen hem ten deel. In grote letters was boven de in gang van het Alphense raad huis te lezen, dat Musters de eerste wereldkampioen is die Alphen heeft. Reden voor een feestje. Op de foto de wereld kampioen met de felbegeerde bokaal, naast hem zijn echtge note Greta en verder op het bor des burgemeester Paats. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG (ANP)- De 45-jarige Belg D. zal aan de Belgische jus titie worden uitgeleverd. Dit be paalde de president van de Haag se rechtbank vandaag in het kort geding dat de naar Nederland ge vluchte Belg had aangespannen tegen zijn uitlevering. Volgens de rechter hoeft de Belg in zijn geboorteland geen onmenselijke en vernederende behandeling te vrezen. D. was vorig jaar naar ons land ge vlucht, na 24 jaar in de gevange nis te hebben gezeten. De man was veroordeeld wegens dood slag. Volgens zijn zeggen werd hij voor onbepaalde tijd opgeslo ten in een inrichting, waar hij 'onmenselijk' werd behandeld. Hij wist te ontsnappen naar Ne derland. LONDEN (GPD) - Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met een onverwacht grote meerderheid tegen de herin voering van de doodstraf gestemd. De motie die daarom vroeg, werd met 368 tegen 223 stemmen (een meerder heid van 145) verworpen. Ook vijf andere moties die aan drongen op de galg als vergelding voor verschillende ca tegorieën moord, haalden het niet. De galg werd in 1965 verbannen, maar na gisteravond is al vijf keer over terugkeer gestemd. Gezien het duidelijke resultaat is het niet waarschijnlijk, dat deze zaak de komende jaren weer in stemming zal worden gebracht. De grote meerderheid waarmee het Lagerhuis gisteravond herin voering afwees, stond haaks op alle voorspellingen. Algemeen was aangenomen dat het bij de stemmingen om hooguit enkele tientallen stemmen verschil zou gaan. In het geval van doodstraf als vergelding voor terroristische moorden dacht menigeen zelfs dat de motie die daarom vraagt, het zou halen. Maar deze motie, die als eerste in stemming werd gebracht, werd al direct met een meerderheid van 116 stemmen verworpen. Er ging een gejuich op onder de te genstanders van herinvoering van de doodstraf, toen dit resul taat even na kwart over elf gister avond werd bekend gemaakt. Gezien de grote meerderheid waar mee deze eerste motie was ver worpen, verwachtte niemand dat ook maar een van de vijf overige moties die voor terugkeer van de galg pleiten, het nog zou halen. Die verwachting werd ruim schoots bewaarheid. De stemming die nog het het dichtst de bedoelingen van de ij- veraars voor herinvoering bena derde, was over de motie die moord op politiemensen met de doodstraf wil bestraffen. Deze motie werd met een meerderheid van 81 stemmen van de hand ge wezen. Het Lagerhuis stemde na uitvoeri ge debatten, waarbij meer dan 60 parlementariërs een rede hiel den. Het meest ging de belang stelling uit naar de speech van de nieuwe minister van binnenland se zaken en justitie, Leon Brit tan, van wie nog niet bekend was hoe hij zich zou opstellen. Brittan verklaarde zich op prakti sche en juridische gronden tegen herinvoering van de doodstraf voor alle soorten moord, met uit zondering van terroristische moorden. Dat verdedigde hij met de woorden: „De terrorist is in oorlog met de staat, en geweld te gen de staat is iets anders als ge weld tegen het individu." De Lagerhuisleden hadden bij de stemmingen van gisteravond de vrije hand. De partijen hadden bepaald dat een ieder naar eigen geweten zijn stem mocht uit brengen. Zoals verwacht stemde premier mevrouw Thatcher vóór herinvoering. "Ik moet voor de bergen beter zijn" Demonstratierecht Duitsers beperkt PAGINA 6 Israël is willig werktuig van VS PAGINA 13 Holec boos over NMB-publicatie PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en de offi cier van justitie in Roermond on derzoeken mogelijke malversa ties met omvangrijke overheids subsidies door een makelaar in Sittard. De makelaar streek voor miljoenen guldens aan over heidssteun op met activiteiten in de gesubsidieerde woningbouw die in strijd waren met de voor schriften. De Stichting tot Bevordering van Bijzondere en Algemene Woon vormen en Dienstverlenende In stituten (SBDI), die de de make laar in het leven had geroepen, ontving miljoenen guldens aan Met grote koppen brachten de Britse bladen vandaag de beslis sing van het Lagerhuis over de her invoering van de doodstraf. (Foto AP) WOUDENBERG (GPD) - Het tijdelijk politiebureau van Woudenberg is woensdag nacht „gestolen". De omge bouwde vuilcontainer, waar in de politiemannen tijdens de verbouwing van hun echte bureau huisden, was naar Renswoude gebracht. De ontheemde politiemannen vonden na enige zoeken het plakkaat op het gemeente huis, waarin de „verhuizing" was aangekondigd. De on dertekenaar van het plak kaat; de „weldoener", is tot nu toe onbekend. Maar het moet een heel werk zijn ge weest om het noodbureau weg te krijgen. Er moest in ieder geval een containerwagen aan te pas zijn gekomen. Erg ongelukkig waren de poli tiemannen niet. Want de tem peratuur in de omgebouwde container steeg tijdens de hit te tot ruim 40 graden. subsidie voor de exploitatie en aankoop van huurwoningen. Een deel van dit geld is terecht gekomen bij besloten vennoot schappen van de makelaar. Volgens vorig jaar gestelde minis teriële voorschriften is het verbo den dat stichtingen als de SBDI verlengstuk zijn van een com mercieel bedrijf. Goede controle op naleving ontbrak to dusver. Het is nog niet bekend hoeveel geld precies is weggevloeid van de SBDI naar de bv's van de ma kelaar. In ieder geval heeft staatssecretaris Brokx inmiddels opdracht gegeven nieuwe activi teiten van de stichting tegen te houden. Binnenkort neemt hij een beslissing over de toekomst van de SBDI. Vandaag nog zou Brokx aan de SBDI een voorlo pig standpunt bekend maken. Het ministerie wilde vanmorgen niet meedelen wat de inhoud van de brief zal zijn. In zijn roman A Tale of fTw<> Cities, versche nen in 1859, beschrijft Charles Dickens hoe het in Londen toeging rond de jaarwisseling van 1775: Intussen had men de beul, altijd druk met zijn meer dan onnut werk, voortdurend nodig: nu eens moest hij hele rissen misdadigers van allerhande soort opknopen, dan weer zaterdags een inbreker ophangen die dinsdags gepakt wasVandaag het leven bene men aan een verfoeilijke moorde naar, morgen aan een arme krui meldief die een boerenjongen een paar stuivers ontstolen had". Sinds de dagen van Dickens is de af rekening met misdadigers van al lerhande soort' gelukkig humaner geworden, in die zin zou men kun nen stellen dat de beschaving in een aantal landen inderdaad is voortgeschreden. Het Verenigd Koninkrijk, wat klinkt dat niet prestigieus, leek evenwel een droeve stap terug te doen met het opnieuw invoeren van de dood straf. Aangevoerd door premier Thatcher en gedragen door een royale overwinning van de Conser vatieven leken de 'hangers' te kun nen afstevenen op een oud 'ideaal', het opnieuw oprichten van de galg. Een verheugend grote meerderheid van het Lagerhuis heeft zich echter niet laten meeslepen door een po pulistische stemming onder het En gelse publiek. Vele brave Britse burgers, verbijsterd deor de wan daden van de Noordierse terroris ten, geschokt door de aanslagen op ongewapende bobbies' en om wraak roepend zodra een geestes zieke zich vergreep aan vrouwen en kinderen, geloofden dat de galg een remedie zou zijn tegen deze verschrikkingen. Na de stemmingen van gisteravond heeft Groot-Brittanië zich echter niet geschaard onder de landen die de doodstraf nog herhaaldelijk toe passen om de omgang tussen bur gers en de staat in 'goede' banen te leiden. In de discussies vooraf gaand aan de beslissing in het La gerhuis werd al gesuggereerd dat mevrouw Thatcher maar een ad vertentie in de internationale pers zou moeten plaatsen voor de post van beul. Immers, de laatste 'hang man'. Pierrepont, die in een perio de van 25 jaar meer dan vierhon derd executies ten uitvoer bracht, is met pensioen. Misschien zouden zich wel sollicitanten melden uit de Sowjet-Unie, Zuid-Afrika of Turkije. Overigens hadden twee Conserva tieve leden van het Lagerhuis zich zelf al aangemeld voor de vacatu- Deze manier om op het publiek te spelen is een navrant aspect bij al les wat met de doodstraf samen hangt: de zwarte kap van de rech ter die het vonnis uitspreekt, de drommen mensen die bij de gevan genispoort samenkomen als het 'moment suprème' daar is, d§ priester die zijn plicht doet en de laatste geestelijke bijstand ver leent. Van de doodstraf en alles wat daar mee samenhangt gaat een morbi de invloed uit, die een hele samen leving aantast. Mevrouw Thatcher heeft intussen kunnen laten zien dat zij meevoelt met het volk, maar de afloop van het debat bespaart haar veel poli tieke problemen. Het is te hopen dat de discussie over de doodstraf nu is afgesloten, de Conservatieven hebben een unieke kans niet kunnen benutten. Zou de beschaving dan toch een bescheiden stap voorwaarts heb ben gemaakt? UTRECHT (GPD) - De belangstel ling van jongeren voor een tie nertoerkaart waarmee zij voor 40 gulden vier dagen onbeperkt kunnen treinrijden is dit jaar bij zonder groot. In juni zijn er 4000 meer verkocht dan in dezelfde maand van het vorige jaar, aldus NS. NS schrijfven dit toe aan de betere verkoopmethodiek. In de afgelo pen jaren was de verkoop van de tienertoerkaart wat aan de mage re kant. Dit jaar heeft NS bena drukt dat met de trein leuke be stemmingen kunnen worden be reikt. De tienertoerkaart is tien dagen geldig; de treinreizen kunnen op vier dagen worden gemaakt. DEN HAAG ANP) - De rijksar chiefdienst houdt al enkele maanden de publikatie tegen van het boek "Ons laatste oorlog je" van de auteur John Jansen van Galen. In het boek beschrijft de auteur de gebeurtenissen die vooraf gingen aan de soevereini teitsoverdracht van Nieuw-Gui- Volgens directeur mr. A. Ribbe- rink van de rijksarchiefdienst heeft de schrijver zich niet ge houden aan de voorwaarden, waaronder hij officiële stukken mocht inzien. "De privacy van ex-politici ten tijde van het kabi net-De Quay zou bij publikatie onevenredig worden geschaad", aldus Ribberink. De auteur probeert het rijksarchief al enkele weken te bewegen zijn bezwaren tegen publikatie over boord te zetten. Postcode Stuur <fcbO< 2)00 VB Le n 'II land H STRtt^ •n WERELD 1 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1