lsra< el is willig werl stuig van VS in ]V Edden-Oosten Duidelijk standpunt over bewapening Achtergrond Nederlandse raad vraagt Westeuropese kerken Varia J- DONDERDAG 14 JULI 1983 Een jaar geleden ongeveer heb ik uw aandacht mogen vestigen op de oprichting van 'Les Archives Int. des Reves' door Pieter van Oud- heusden, die in dit Int. Dromenar- chief de dromen wil verzamelen van u, mij en hemzelf. Dromen zelf zijn nogal vluchtig, maar de be schrijvingen van die dromen ko men in zijn archief terecht, en uit dat archief heeft hij nu het dossier 'Nachtelijke Ontmoetingen' samen gesteld, een prachtig uitgevoerd boekje grafische vormgeving Coks Prins), dat in de Sonde-reeks ver schenen is en 78 opgetekende dro men bevat over ontmoetingen met bekende c.q. beroemde of beruchte persoonlijkheden. Zij laten iets zien van 'het vaudeville van de droom', zoals Pieter van Oudheus- den in de ook heel leesbare inlei ding schrijft. Hij blijkt zelf een be gaafd dromer van ontmoetingen te zijn, maar wordt daarin nog naar de kroon gestoken door Tim Krab bé, Anne Mieke Backer en Annette Schalkers. Ik begin met dromen van deze vier grootmeesters in het genre. AAD NUIS „Het was in verkiezingstijd. Het Kamerlid Aad Nuis (D'66) stuurde Annette en mij zijn voet toe. We kre gen hem thuis, in vetvrij papier verpakt. We maakten het pakje open en za gen een grote, heel erg schone en heel erg roze voet, die deed denken aan een stuk kaas of marsepein. We twijfelden wat we ermee moes ten doen: een plakje eraf snijden voor op de boterham, of hem direkt in de vuilniszak gooien. We zaten er nogal mee verlegen". (Pieter van Oudheusden, 8 decem ber 1981). CELINE ,Mijn moeder geeft mijn broer en mij allebei 'Reis naar het einde van de nacht' van Céline. Allebei moe ten we haar zeggen dat het een uit stekend bedacht cadeau is, maar dat we het al hebben. Daarna ben ik in een groot gebouw waar in de liften cassetterecorders zitten die je kunt laten spelen. Het boek staat er voorgelezen op. Iedere lift heeft een stukje ervan en door op iedere verdieping uit te stappen zou ik de hele 'Reis naar het einde van de nacht' kunnen horen. Steeds hoger en hoger reis ik, steeds verder gaat het verhaal tot ik tenslotte ze ker de verkeerde lift heb genomen, want nu hoor ik een ander verhao.l. Bij mijn zoektocht naar het juiste vervolg kom ik terecht in een grote receptie-hal waar ik als ik wegga nog bijna mijn tas vergeet ook". (Tim Krabbé). MUSIL „Ik logeerde bij Robert Musil en zijn vrouw in Zwitserland. Hij was toen ongeveer vijftig jaar oud en had al die prachtige geprononceer de wenkbrauwen. Op een mooie, zonnige winterdag zouden we een skitochtje gaan maken. Zo werd ik getuige van Musils ski techniek, die de merkwaardigste is die ik ooit heb aanschouwd. Met stramme knieën, de benen gebogen in een lichte spreidstand, ski's pa rallel, gleed hij onbeweeglijk een helling af. Nu kan je, wanneer je niet loodrecht maar zig-zaggend op het dal afstevent, je koers zo uitzoe ken, dat die weer iets bergop waarts eindigt. Dat deed Musil: had hij zo het dode punt bereikt dan liet hij zich weer achterwaarts glijden naar een lager liggend ge deelte, over zijn schouder omkij kend zonder uit zijn ineengedoken positie te komen. Toen gleed hij weer vooruit, achteruit, enzovoort, als de slinger van een klok. Met een triomfantelijke schittering in de ogen bereikte hij op de manier het dal. (Anne Mieke Backer, eind novem ber 1981). VAN DER LOUW „Van dichtbij zag ik het gezicht van André van der Louw. Lang zaam haalde hij eerst zijn snor er af, daarna zijn wenkbrauwen en tenslotte zijn hoofdhaar. Zonder zijn haar zag hij er heel gewoon uit". EUWE Mocht u ook over een opgetekende droom over een bekend iemand be schikken, dan zal ik die met alle liefde aan het Dromenarchief door geven. Ik zelf heb (op 29 juli 1982) een lange droom genoteerd, waarin ik bij vrienden op bezoek was. Ik citeer er dit fragment uit. „Mijn aandacht werd intussen ge trokken door een gele doos van het soort waarin kwartetten worden bewaard, maar dan twee keer zo groot. Hij stond op een plank met de bovenkant van de deksel naar voren, zodat je het etiket kon lezen. Daarop stond gedrukt: KIEW-EU- WE. Maar KIEW was doorgestreept (met de hand) en vervangen door Aljechin (met de hand geschre ven)". „Waren dit, vroeg ik blij verrast, de stukken waarmee die beroemde partij gespeeld was? Maarten ant woordde dat het wel het originele spel was van de partij Aljechin-Eu- we, maar dat het een partij betrof die na Euwes grote jaren was ver speeld. Ik pakte de doos van de plank, deed de deksel eraf en bla derde door de kaarten waarmee de beide grootmeesters gespeeld had den, en waarop zij met potlood hun annotaties hadden geschreven"! Is of wordt Israël Amerika's Cuba in het Midden- Oosten? In tegenstelling tot onder de vorige Ameri kaanse regering wordt Israël veel meer dan ooit te voren als de strategische vriend en bondgenoot ge prezen. Anderhalf jaar geleden tekende de toenma lige Israëlische minister van defensie Sharon een 'strategisch memorandum' waarin Israël en Ameri ka elkaar wederzijdse hulp en bijstand toezegden in geval van een gevaar dat Israël en Amerika zou bedreigen van buiten het Midden-Oosten: een ver bond tegen Rusland. De Israëli's wilden wel verder gaan: Israël biedt voortdurend zijn diensten aan voor de behartiging van alle Amerikaanse belan gen in het Midden-Oosten, niet alleen in Israël maar ook in de Arabische wereld. Zo wijzen Israëls pleitbezorgers in Washington erop hoe Israël in 1970 Jordanië heeft gered van een zekere ondergang toen ko ning Hoessein door Syrië en de PLO onder de voet dreigde te worden gelopen. Een Israëlische mobilisatie langs de Syrische grens was voldoen de om Syrië tot andere gedachten te brengen. Arabische landen als Saoedie-Arabië, Jordanië en de Golfstaten mogen dan steen en been klagen over de pro-Israëlische Mid- den-Oostenpolitiek van Amerika, als puntje bij paaltje komt en hun voortbestaan werkelijk op het spel staat, weten ze zich ver zekerd van Israëlische steun, al of niet in samenwerking met Amerika. De 2,3 miljard dollar aan militaire en economische steun aan Israël is goed besteed: het merendeel ervan komt weer terug in de kassa van de Amerikaanse wapenindustrie. (Foto AP) Vuile werk Die politiehondfunctie van Israël in het Midden-Oosten is na drukkelijk buiten het strategi sche samenwerkingsverband gehouden. Want Amerika kan zijn belangen in de Arabische wereld natuurlijk niet van Is raël laten afhangen. Maar hoe moeilijk militaire samenwer king binnen en buiten het Mid den-Oosten van de politiek te scheiden is, bleek al heel snel toen Israël anderhalf jaar gele den de Hoogten van Golan an nexeerde. Om misverstanden te voorkomen ging het 'strate gische memorandum' direct in de ijskast, al had Israël natuur lijk niets tegen Rusland onder- Vorige maand, na de tekening van het Libanees-Israëlische akkoord, is dat memorandum weer nieuw leven ingeblazen. Zelfs minister van defensie Weinberger, die in Washington en Jeruzalem niet als een vriend van Israël bekend staat, heeft het nu over Israël als een Waardevolle vriend en strategi sche bondgenoot. In de Israëli sche propaganda en de Ameri kaanse politiek wordt het on derscheid tussen strategische samenwerking in en buiten het Midden-Oosten niet gemaakt. Senatoren, congresleden en hun assistenten roepen dan ook in koor dat Israël prima werk verricht. De subversieve Sowjetsatellie- ten in het Midden-Oosten, Sy rië en de PLO, hebben door Is raëls activiteiten van het afge lopen jaar in Libanon een ge voelige klap gekregen. In Liba non zelf is met Israëlische hulp een pro-Amerikaans regime gevestigd. Meer nog: Israël test in het Midden-Oosten moder ne Amerikaanse wapens tegen T ••1 *11* het laatste Russische wapen tuig. De F-15-gevechtsvliegen tegen Russische vliegtuigen, radarinstallaties en anti-lucht- doelraketten. Dat alles zonder dat het de levens van Ameri kaanse 'boys' kost. Is er een be tere situatie denkbaar: een bondgenoot die voor Amerika het vuile werk opknapt? Keerzijde Er is natuurlijk een keerzijde aan de medaille. Israëls militaire acties verhogen de instabiliteit in de Arabische wereld. Pro- westerse regimes hebben grote moeite om hun onderdanen uit te leggen dat er geen alterna tief is voor Amerika, dat Israël zozeer steunt. Amerika is dan ook weinig populair in pro- westerse landen als Jordanië, Saoedie-Arabië en de Golfsta ten. Vandaar dat zij een schijn moeten ophouden van neutra liteit: geen Amerikaanse bases, hoogstens militaire 'facilitei ten'. Op het Pentagon wordt een drie deling gemaakt als het over de Amerikaanse belangen aan de Perzische Golf gaat. In de eerst plaats moet de aanvoer van olie verzekerd blijven. Dan moet Amerika zich wapenen tegen een bedreiging van bui tenaf door Rusland en eventu eel Iran. En tenslotte bestaat er immer het gevaar van revolutie in deze onstabiele landen, een proces waar Iran eveneens bij behulpzaam kan zijn. Met die gevaren voor ogen is de Rapid Deployment Force, ae snelle interventiemacht, in het leven geroepen. In tegenstelling tot de politici in Washington zijn op het Penta gon de ambtenaren uiterst te rughoudend over de rol die Is raël in dat alles kan spelen. Is raël kan van nut zijn als het gaat om een directe Russische aanval op het Oostelijke Mid- dellandse-Zeebekken, zeggen defensiespecialisten. Israël ligt te ver van de Perzische Golf af om de Rapid Deployment For ce van directe dienst te kunnen zijn - strikt militair gesproken. Alleen voor een eenmalige snelle operatie zouden de Is raëli's een beperkte bijdrage kunnen leveren, dat alles strict militair gesproken. Politieagent Maar het is heel moeilijk in Was hington om de scheidslijn tus sen politiek en militair te trek ken. „Er zijn bij de Amerikaan se regering twee mogelijke strategieën", zegt Meir Paiel, een linkse Israëlisch politicus van de Sheli-partij, nu in New York voor wetenschappelijk onderzoek. De veiligheidsadvi seur van president Carter, Brzezinsky, ging ervan uit dat Israël vanwege zijn militaire suprematie een uitstekende politieagent van een pro-wes terse alliantie in het Midden- Oosten kan zijn, om de Pax Americana tegen Russische ondermijning te vrijwaren. Maar dan moet die Pax America na volledig zijn en dan moet Is raël temidden van de Arabi sche landen zijn plaats vinden en geaccepteerd worden. Es sentieel is daarom in het con cept van Brzezinsky dat Israël concessies moet doen op de Westelijke Jordaanoever. Al leen op die manier kan Israël een integraal deel van het Mid den-Oosten worden. Ook Weinberger is aanvankelijk van dat concept uitgegaan - vandaar zijn geringe populari teit bij de Israëli's. Zo'n Israëlische brandwacht in het Midden-Oosten is echter niet de enige optie die Amerika heeft. Israël onder druk zetten teneinde territoriale conces sies te bewerkstelligen, is in de Amerikaanse binnenland poli tiek een moeilijke en weinig aantrekkelijke zaak. Hoe kun je het Amerikaanse volk en de Amerikaanse politici verkopen dat Israël van zo grote, waarde is en tegelijkertijd concessies moet doen. Waarom zou je ru zie maken met een politiek zo belangrijke Amerikaans-jood se gemeenschap als je ook zon der een dergelijke ruzie van Is raël kunt profiteren? Profijt Paiel wijst erop dat tot dusver Amerika de politieke vruchten heeft geplukt van Israëls oorlo gen, te beginnen met de Jom- Kippoeroorlog van 1973. Die oorlog opende de deur voor Kissingers diplomatie en weekte uiteindelijk Egypte uit het Russische kamp los. Ook door Jaap van Wesel van ae L.iDanese oonog proli- teert Amerika politiek. De re gering in Beiroet is nu vol strekt afhankelijk geworden van de Verenigde Staten, en dat in een strategisch belang rijk gebied als het oostelijk Middellandse-Zeegebied ook voor de NAVO nog steeds is. Het is volgens Paiel even goed denkbaar dat Amerika ook van een volgende oorlog tussen Is raël en Syrië profiteert. Een Syrisch-Libanees defensiepact zou dan gesloten kunnen wor den op voorwaarden dat de Russische rol in Syrië dras tisch verminderd wordt. En waarom zou een dergelijke door Isragl bevocht oorlog niet tot resultaat mogen hebben dat ook Syrië uit het Russische kamp wordt losgeweekt? Het is immers Amerika en niet Rusland dat in staat is politiek concessies van Israël los te krijgen na een gewonnen oor log. Niet alleen Israëls oorlogen leve ren Amerika politieke winst op, Israël kan zich voor Ameri ka tevens nuttig maken als tus senpersoon buiten het Mid den-Oosten in gebieden waar Amerika politieke problemen heeft. Zo komt het heel goed uit dat Israël wapens levert aan landen als Zuid-Afrika, Tai wan, Argentinië, Guatemala, Honduras, Chili, Zaire, en zelfs Indonesië. Indonesische Kfir- gevechtsvliegtuigen, afge dankte Skyhawks, oude Mira ges, moderne kanonneerboten uitgerust met Gabriël-raket- ten. Zelfs een islamitisch land als Indonesië profiteert in het geheim van Israëls afgedankte vliegtuigen, met inbegrip van Israëlische instructeurs. Goed besteed Israël knapt dus het vuile werk op voor Amerika. De 2,3 mil jard dollar militaire en econo mische steun die jaarlijks Is raël wordt ingepompt, is dus goed besteed. Zolang er ten minste Israëlische soldaten en geen Amerikaanse soldaten sneuvelen. Trouwens, het grootste deel van die 2,3 mil jard dollar blijft in Amerika en gaat rechtstreeks naar de Ame rikaanse wapenindustrie. Israël is dus een waardevolle bondgenoot in oorlog en in vrede. En pro-Arabische wes terse regimes kunnen geen te genwicht leveren. En Shultz gaat ervan uit dat Israël zich met zijn expansiepolitiek in de bezette gebieden uiteindelijk zelf toch ophangt. Waarom zou je van datzelfde Israël intussen niet profiteren? De gedachte en uitspraak om Israël tot een Amerikaans Cuba te maken, is van Sharon afkomstig. Prima voor Amerika, als het maar niet al te openlijk gaat. Of het ook voor Israël goed is, de idee van een Groot-Israël aan Ame rikaanse belangen te koppelen, is weer een andere vraag. De Raad van Kerken in Neder land. vraagt in een brief aan ker ken, raden van kerken en bis schoppenconferenties in West-Eu ropa, openlijk een standpunt in te nemen aangaande de toene mende bewapening in de wereld. De brief bevat ook een uiteenzet ting van het eigen standpunt van de Nederlandse raad. Dat komt erop neer, dat kernbewa pening immoreel is en dat uit breiding, in welke vorm ook, moet worden afgewezen. Toen de Raad van Kerken dit standpunt aan de Nederlandse regering had overgebracht, ant woordde deze, dat het machtse venwicht tussen de Navo en het Warschau-pakt moet worden ge handhaafd. De Raad van Kerken blijft erbij: de huidige wapen wedloop kan geen bijdrage zijn aan de wereldvrede, wat de uit komst van de onderhandelincan in Genève ook mag zijn. Daar voor zijn de arsenalen aan kern wapens veel te groot. De Nederlandse raad weet zich in dit standpunt gesteund door de internationale oecumenische be weging, met name de kerken in de Derde Wereld. "De armen smeken ons, de enorme bedra gen, de energie en de menselijke talenten die nü worden besteed aan de waanzin van de wapen wedloop, te bestemmen voor de voortgang van hun ontwikke ling". Hoewel niemand in deze kwestie kan beweren het laatste woord te hebben, en hoewel de kerk be hoedzaam moet omgaan met die genen die er anders over denken, dient - volgens de Raad van Kerken verdere uitbreiding en modernisering van kernwapens te worden afgewezen. De brief vraagt de Westeuropese kerken om een duidelijk standpunt. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ederveen F. van Roest Uddel, te Roosendaal kandidaat mevrouw M. Beekhuis-Wassenburg Mon- nickendam, te Waarde (Z.) kandi daat L. den Breejen Vianen, te Voorhout kandidaat C. J. de Jong Noordwijk; aangenomen de benoeming tot voorganger- evangelist te Baardwijk (Waal wijk-oost) N. Raatgever (pasto raal medewerker) Nes en Wie rum (Fr.); bedankt voor Berkel- Rodenrijs J. J. Ruitenberg Via nen. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot zieken huispredikant (Ikazia-zieken- huis) te Rotterdam W. de Vries Amersfoort. Overleden. In Bussum is op 73- jarige leeftijd de taalgeleerde J. J. Kijne overleden. Bij het Ne derlands Bijbelgenootschap werkte hij mee aan de Nieuwe Vertaling van 1951 en aan bijbel vertalingen in het Indonesisch, negen regionale talen van dit land, de vier talen van Suriname, de 23 talen van Kameroen en het Papiamento (Antillen). Behalve secretaris van het Neder lands Bijbelgenootschap voor de vertaalarbeid was Kijne ook lid van de vertaalcommissie van de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen. Vier jaar beoefende hij het hoofdredacteurschap van het internationale tijdschrift voor bijbelvertalers The Bible Translator'. Felicitatie De Raad van Kerken in het Frie se Garijp wordt opgeheven. Dat is geen slecht nieuws, want de kerkeraden van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk hebben de raad. daarmee ge feliciteerd. De raad heeft zichzelf overbodig gemaakt. En dat is het hoogst bereikbare dat een orga niserend lichaam kan presteren. In 1969 werd de Garijpse Raad van Kerken opgericht. Hij heeft er in de afgelopen jaren voor gezorgd, dat de hervormden en gerefor meerden steeds meer gingen sa menwerken. Het enige dat de raad nu nog doet is het bezoeken van nieuw-ingekomenen. Ook dat kunnen de twee kerken best zelf. Geen treurnis dus bij dit overlij den, schrijven de twee kerkera den in een mededeling over het besluit. In Garijp doen de kerken veel samen. Zij willen dat nu uit breiden tot gezamenlijke avond- maals- en doopdiensten. Het Diepgangcentrum 'Karmel' in Hazerswoude-Rijndijk heeft een cursus opgezet over 'vijf ac tuele tegenstrijdigheden in het christelijke leven'. Titel: 'Niet of- of maar en-en; leven met schijn bare tegenstrijdigheden'. De cursus behandelt onderwerpen als 'troost en uitdaging', 'inkeer en inzet', 'ik en de ander' en 'ster ven, wie lééft ermee?' Er zijn zes cursusplaatsen, waaron der Leiden: 'Het Bruggehoofd', Steenschuur 11, op woensdagen in oktober, november, januari, februari en maart. Het Diepgangcentrum - Rijndijk 108, 2394 AJ Hazerswoude-Rijn dijk - kan nadere inlichtingen geven. Laag pitje Het gereformeerde gebedsleven staat op een angstig laag pitje, schrijft de predikant L. H. Kwast (Kollum) in een voorpagina-ver haal in 'Centraal Weekbad' van vandaag. "Ons gereformeerde verleden wreekt zich. We hebben leren debatteren. Hebben we ook leren bidden?" "In de zondagse eredienst draait het om de preek. Als de preek- voorziening maar geregeld is. De rest wordt op de koop toe geno men. We hebben het gebed stief moederlijk bedeeld. Het gesprek met God is gerantsoeneerd tot het formeel allernoodzakelijkste. Voornamelijk aan de etenstafel en soms vlak voor de nachtrust. En in de eredienst neemt de pre dikant als professionele bidder het gebed voor zijn rekening. We zijn dat gewoon en denken er nauwelijks over na". Ds. Kwast ziet als keerzijde van de geloofscrisis waarover wél al gemeen wordt gepraat - de ge bedscrisis. "Toen Ans Salomon- son enkele weken geleden in NRC/Handelsblad forse kritiek uitoefende op de hedendaagse kerk - ik laat de waarde van die kritiek nu in het midden -, schreef ze onder meer: 'De kerk is er om te bidden'. Daarin heeft ze volstrekt gelijk. Een gebedslo- ze kerk heeft dezelfde waarde als een viool zonder snaren". "Vandaag", zegt ds. Kwast, "moe ten we elkaar eraan herinneren, dat bidden moét. "Als wij dét verleren, mag de tent wel geslo ten worden. Dan wordt de kerk een ijdele vertoning, waarbinnen op den duur niemand zich meer thuis voelt". "In één opzicht zijn gereformeer den zichzelf gebleven: nogal acti vistisch en sterk geneigd tot de bat en discussie. De verborgen omgang met God is bij ons zeer zwak ontwikkeld. Daarom moet de koers van ons kerkschip in grijpend gewijzigd worden". Standbeeld Ter gelegenheid van het Luther- jaar zal de Evangelisch-Lutherse Kerk van Hongarije in oktober een standbeeld plaatsen voor het gebouw van de Lutherse theolo gische hogeschool in Boedapest. Het beeld werd al gedeeltelijk in 1940 vervaardigd door de beeld houwer Elek Lux. Wegens de oorlog zag die echter geen kans, zijn werk af te maken. Nu zal de beeldhouwer Bara Buza de ko mende maanden de laatste hand aan het beeld leggen. Het 'Verbond van zwarte her vormde christenen in Zuid-Afri ka' zal voor zijn nieuwe geloofs belijdenis rekening houden met de uitspraak van de Hervormde Wereldbond tegen de apartheid. De Wereldbond verklaarde in au gustus vorig jaar de apartheid tot zonde en schorste de blanke ker ken die het apartheidsbeleid steunen. Het dagelijks bestuur van het ver bond van zwarte hervormde christenen heeft een nieuwe ge loofsbelijdenis ontworpen, die na goedkeuring aan de hervorm de kerken in Zuid-Afrika zal worden voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14