e wee "Er is 11 zware last van mijn schouders" Durf van Tönjann beloond met tenniszege \ceuB.eft va^ari Bouw/hu» ooB bi 3 Wereldkampioen Musters moe maar voldaan Sterke start honkbalteam Wiersma weer alleen op kop Record Moedig Twente klopt 'tweede team' Standard Luik DE TIJD ELSEVIERS Illegale videobanden 'crimineel gebeuren' De Koning: werkloosheid van 20% is te vermijden riv^art BouviY^a en \a3^en' Goedftar piavux2en j— V 4 Pfoedhart 2,00 DONDERDAG 14 JULI 1983 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Koninkiijke Nederlandse Vereniging van Luchtvaart verkeert in hoger sferen. "Dit moeten we uitbuiten", fluisterde gistermiddag één van de ontvangstbereiders, kort voor de huldiging van Nederlands nieuwste wereldkampioen Kees Musters. De 37-jarige Alphenaar veroverde dat predikaat en de bijbehorende tro- feêen afgelopen zondagnacht, duizenden meters hoog in de lucht boven het Amerikaan se Hobbs in New Mexico, als zweefvlieger. Gemeten naar de luttele centime ters die de dagbladen in den lan de spèhdeerden aan de verrich tingen van de Nederlandse zweefvlieg-equipe, in het bijzon der die vein Musters, viel de be langstelling gistermiddag op Schiphol mee. "Er moeten onge lukken gebeuren voordat 'ze' over zweefvliegen gaan schrij ven", mopperde nog één aanwe zige. Verder klaagde niemand, met een wereldtitel in het bezit was daar ook geen enkele reden toe. Kees Musters werd in elk geval waardig ontvangen, hoezeer het de KNVvL- en gemeente-be stuurders ook speet hem nog lan ger van zijn welverdiende rust moesten afhouden. Hij ontving de zilveren KNVvL-medaille ("Een gouden hebben we name lijk niet", zei voorzitter Wijting) en burgemeester M.Paats van Al phen reikte hem de zilveren ere penning van zijn woonplaats aan. "Het was slopend", zuchtte Mus ters moe maar voldaan. De Al phenaar vertrok een maand gele den al naar het wedstrijdgebied, waar het kwik in de afgelopen weken tot boven de veertig gra den steeg. Musters, voor velen de favoriet in de 15-meter klasse hoewel hij zelf de als tweede geëindigde Amerikaan Strie- dieck "moeilijk te kloppen" achtte, kwam goed geacclimati seerd aan de start van zijn vijfde wereldkampioenschap. De Transavia-piloot bracht voor de twaalf opdrachten, verspreid over veertien dagen, vijftig een zame uren in de Ventus a (15-me- ter klasse) door boven de boorto ren-velden en bosgebieden rond Hobbs. Hij zweefde zo'n zesdui zend kilometer totaal. Van begin af aan voerde Musters het klasse ment aan,."al was ik op de eerste dag fortuinlijk aan kop geko men". Op de vierde wedstrijddag legde hij de basis voor zijn totaal zege. "Het was het goed weer, toen heb ik aangetoond ook bij snel vliegweer bij de besten te door Gerard Haverkamp horen. Vanaf dat moment ben ik in mijn kansen gaan geloven. Ik heb iedere dag de voorsprong iets kunnen uitbouwen en later kon ik op zeker vliegen". "De laatste dag heb ik 'm nog vre selijk geknepen. Het zat allemaal een beetje tegen en ik verspeelde uiteindelijk de helft van mijn voorsprong. Maar toen ik met het vliegtuig binnenrolde, stonden ze al met champagne langs de baan. Dat was geweldig. Ik was enorm opgelucht, er viel een zware last van mijn schouders". Musters is na Baer Selen de tweede Nederlandse wereldkampioen zweefvliegen. Selen, toevallig plaatsgenoot van Musters, won 'onverwacht' in 1978. Selen pres teerde in Hobbs dit keer even eens goed met een zevende plaats in de standaardklasse, ter wijl ook Daan Paré (vierde in de 15-meter klasse) en Jaap van Steinfoorn (twaalfde in de open klasse) bewezen dat Nederland een belangrijke plaats inneemt aan de zweefvliegtop. Musters, lid van de Gelderse ANTWERPEN - Het Nederlands honkbalteam is in het vijfde toernooi om de intercontinentale beker uitstekend van start gegaan. In de ope ningswedstrijd werd het sterker geachte Canada met 14-9 verslagen. Dat is een resultaat dat er zijn mag. Tenslotte behoort Canada tot de sub-top van het wereldhonkbal, hetgeen de noord-Amerikanen vorig jaar tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Seoel duide lijk hebben bewezen. Toen ook werd Nederland nog vrij gemakkelijk met 4-8 verslagen. Gisteren nam Oranje revanche. zweefvliegclub, is kopman van het gezelschap dat voornamelijk uit beroepsvliegers bestaat. Daar schuilt ook het succes. Hun theo retische kennis is namelijk groot en als de piloten in het buiten land aan de grond staan, is het erg eenvoudig om er even tus senuit te zweven. Zo raken zij ook in het buitenlands luchtruim erg ervaren. Vorig jaar augustus werd Kees Musters al Europees kampioen en anderhalve maand geleden prolongeerde hij zijn nationale ti tel. In '62 stapte hij op 15-jarige leeftijd voor het eerst in de cock pit van een zweeftoestel. Zijn leermeesters herkenden in hem al spoedig een belofte. Nu is hij zelf instructeur. In totaal heeft hij 2500 uur zweefvliegen op zijn naam staan, plus 4100 uur motor- vliegen. "Het verschil? 't Is net als de schip per op de grote vaart die in zijn vrije tijd in een zeilboot stapt. Anders zou ik het niet kunnen zeggen". Vlucht Het is niet te verwachten dat Mus ters binnen enkele jaren in het luchtruim zal worden gekruist, zoals die zeiler nu wel overkomt door de talloze surfers. De zeil plank heeft na de wereldsucces sen van Stefan van der Berg een enorme vlucht genomen. Met het zweefvliegen zal dat, na de onder andere door het ministerie van WVC en ook het Koningshuis ge prezen resultaten van Musters en zijn gevolg, niet gebeuren. Vooral omdat de mogelijkheden beperkt zijn in Nederland, waar ruim veertig clubs zo'n 3500 zweefvliegers herbergen. Alle verenigingen hebben een wacht lijst. En met name in het ook door luchtverkeer drukbevolkte westen van het land is geen ruimte voor de aanleg van nieu we banen. Een wereldkampioen schap in Nederland organiseren is alleen al gezien het onstabiele weertype bijna ondenkbaar. Zweefvliegen is het als een vogel voortglijden, zonder motorge ruis, een spel van aerodynamiek- en thermiek (drijven op de op stijgende warmte). Kees Musters omschrijft het als "het zo slim mogelijk gebruik maken van na tuurlijke krachten. Tijdens wed strijden sta je voortdurend onder sterke druk. Je kunt dan echt niet op je gemak van het uitzicht genieten". Dat kan Musters, die met de ande re leden van de WK-groep nog enkele duizenden guldens op ta fel moest leggen om de trip naar de VS te kunnen bekostigen morgen wel. Dan gaat de wereld kampioen alweer de lucht in. Als verkeersvlieger. Voor zijn brood. LEIDEN - In het tennistoernooi in Noordwijk werden gisteren har de noten gekraakt. Zo moest Hans Tönjann, winnaar van het sterk bezette toernooi van Zand- voort en in Noordwijk tweede op de plaatsingslijst van het here nenkelspel B, alle reserves aan spreken om zich te handhaven tegen de Duitser Gutman.In de derde set werd hij met een 3-4 achterstand geconfronteerd, maar de durf om tot het uiterste te gaan werd beloond, 6-2, 3-6, 6- 4. Op het vierde matchpunt scoorde hij aan het net het win nende punt. Ronald Tepper (6) kwam tegen Dahling met de hakken over de sloot: 7-5, 5-7, 7-5. Een uit het achterveld ongekend sterk ten nissende Bob van Overbeeke greep tegen de solide Duitser Manz de zege in de derde set (3-6, 7-6, 6-4). Zijn passeerslagen en vooral zijn lobs gaven Van Over beeke in de derde set een 5-2 voorsprong. Maar Manz wist niet van wijken en liep met goed ge kozen netaanvallen in tot 4-5. Bob van Overbeeke kwam toen aan de goede kant aan de service en die kans liet hij niet voorbij gaan. Hij won de partij 6-4. •Marco Winter (3), ondervond geen probleem tegen Maier (6-4, 6-3), de Noordwijkse nummer één Sa- Marcel van Rhijn daaarentegen diende alle zeilen bij te zetten om zijn teamgenoot van de Leidsche Hout, Waldo Jansen, onder de duim te houden. Dat lukte met de minimale marge: 6-2, 3-6, 6-4. De netaanval van Van Rhijn werd door Jansen herhaaldelijk goed afgetroefd met passeersla gen en lobs. Freek van der Capel- len was technisch te sterk voor B. Colle (6-3, 6-2), maar broer Herman, die een set nodig had om van het trainingsritme over te schakelen op wedstrijdtennis, ging onderuit tegen R. Goeke: 0- 6, 6-3, 2-6. Voor Ivar de Jong verliepen de za ken erg rustig. Hij kreeg een walk over tegen H. Lindeman. Kees Heemskerk vond met 2-6, 4-6 zijn Waterloo in dit toernooi tegen Erik Jan Schreuder. Bij de dames in B won L. Moe rel van G. Hirt (6-2, 3-6, 0-6). Henny Fehling moest de eer laten aan Fleuscheuer: 3-6, 2-6. In het herenenkelspel C bleef de nummer één geplaatste Tim van Dijk zonder moeite overeind te gen Jan Hein Salman: 6-1, 6-3. Mattie Kantebeen rekende in twee sets (6—4, 6—2) af met B. van Overloop. In het damesenkelspel C moest de nummer één geplaatste Brigitte van der Maarel zich helaas terug trekken vanwege een polsblessu re. M. Moe rel ging zodoende over naar de tweede ronde. In Alkemade had Lodewijk Kal lenberg het niet al te moeilijk om een stap verder te doen in het he renenkelspel C. Hij klopte Leo Links, die geen raad wist met zijn vervaarlijke linkse topspin forehand met 6-0,6-2. Marcel van Galen verloor van K. van Uden in drie sets: 3-6, 7-6, 3-6. Bij de dames plaatste Esther van Zuu- ren zich tegen M. Leunisse knap voor de halve finale: 4-6, 6-1, 6-3. In het herenenkelspel D boekte Paardekoper zijn tweede zege te gen Gijsbers: 6-1, 6-2. FRANK BONTE AMSTERDAM (ANP) - Oud-we reldkampioen Harm Wiersma heeft in de elfde ronde van de eerste internationale achtkamp in Amsterdam weer alleen de lei ding genomen. De Friese groot meester kreeg binnen anderhalf uur de zege in de schoot gewor pen toen de Afrikaan Kouassi in een bekende combinatie liep. Wereldkampioen Jannes van der Wal behaalde als laatste speler zijn eerste overwinning ten koste van Bafjakin. Daarvoor had ook Gantwarg van Kaplan gewon nen, waardoor de wit-Rus achter Wiersma en Wirny (remise met Clerc) naar de derde plaats op rukte. 1. Wiersma 15 punten; 2. Wirny 14; 3. Gantwarg 13, 4. Clerc 12; 5. Kouassi 11; 6. Baljakin 10; 7. Kaplan 8; 8. Van der Wal 5 HENGELO - De Leidse rolstoelat leet André Moedig heeft tijdens de Fanny Bankers-Koen-games in Hengelo het Nederlands re cord op de 5000 meter verbeterd. Moedig noteerde een tijd van 17.44.35. Het oude record stond op naam van Han Beilaard met 17.59.07. De prestatie leverde Moedig een uitnodiging op voor de Nederlandse selectie, die in het weekeinde van 3 én 4 sep tember in het Belgische Hechto internationale wedstrijden af- werkt. ENSCHEDE (ANP) - Standard Luik, de Belgische kampioen, heeft gisteravond een slechte beurt gemaakt. Voor de wed strijd in groep 1 van de in tertoto- competitie tegen FC Twente (0—2) zette de Luikse club het tweede team in. De reden was, dat "Standard 1" een veel lucra tiever duel in Biarritz kon afwer ken tegen de Franse ploeg Bor deaux. Tahamata en zijn ploeg genoten konden daar aanzienlijk meer geld verdienen. Standart riskeert daarmee een boe te van 20.000 Zwitserse francs (28.000 gulden) en uitsluiting voor de intertoto-competitie in 1984. Twente, dat in groep 1 bo venaan staat met vijf punten uit drie wedstrijden, kwam al na ne gen minuten op 1-0. Koopman benutte een strafschop, die de of ficieel afscheid nemende scheidsrechter Weerink had toe gekend. In de slotfase bepaalde Roord met een kopbal de eind stand op 2-0. De geldverslindende gezondheids zorg moet aan banden worden gelegd. Dat kondigde in 1973 de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid, Hendriks al aan. Tien jaar later is er van de bezuinigingen wel iets, maar nog lang niet genoeg terecht geko men. HN inventariseert menin gen van o.a. Hendriks: "We zul len een aantal gegroeide gewoon ten moeten bijstellen. Laat ik eens zo'n gewoonte nemen: een blindedarmoperatie kost acht tot tien dagen in het ziekenhuis. Maar zou het nu echt zoveel pro blemen opleveren als we daar een dag afhalen?" Ook de arts en politicus Kruisinga, nu werkzaam bij de Wereldge zondheidsorganisatie, laat zijn licht over de problemen schij nen. Hij is van mening dat in het voorkomen van ziekten een be zuinigingsmogelijkheid ligt: "Daar doen we nu nog veel te weinig aan. De stichting Roken en volksgezondheid, die zich toe legt op een grotere bewustwor ding over de gevolgen van roken, krijgt bijvoorbeeld een half mil joen per jaar. En dat staat in vol strekte wanverhouding tot de hoeveelheid geld die we beste den aan het genezen van men sen. Hoewel ik natuurlijk niet zeg dat dat niet moet gebeuren". Ook het hervormde weekblad wijdt een artikel aan de benoe ming van bisschop Simonis tot opvolger van kardinaal Wille- brands. Verder in HNhet dagboek van Ca therine Keyl uit Zuid-Afrika, waarin zij beschrijft dat veel blanken die in hun auto's langs de wegen razen, de stroom zwar ten, die te voet gaat, niet eens op merkt. "Zwarten, welke zwar ten?", een antwoord dat haar de hele reis zal nagonzen. pens, en onderwierp een legerlje huurlingen aan een harde trai ning op de stormbaan van het militaire oefenterrein in Schip- borg (Drenthe). Hij haalde zijn spullen bij de foerier van de Jo- han Willem Friso-kazerne in As sen, ofschoon hij niet als militair te boek stond. Half juni ver dween hij spoorloos, met ruim drie ton op zak. VN suggereert dat een van de Nederlandse in lichtingendiensten Van Haperen aanvankelijk steunde - "De ge niaalste streek ooit door een Ne derlandse inlichtingendienst ge leverd?". Het omslagverhaal handelt over de concessieverlening door het ka binet aan de Franse maatschap pij Petroland voor de exploitatie van gas in Zuidwal, een land schappelijk waardevol deel van het Waddengebied. Bibeb inter viewde Willem van Hanegem, die vertelt dat een verregaande staar in zijn ogen - een bijna- blindheid - de belangrijkste re den was waarom hij met de voet ballerij is gestopt. Verder in VN een artikel over mishandelingen in de Bredase koepelgevangenis en een schets van de Spaanse so cialisten "na de grote vooijaars- schoonmaak'. Het blad gaat ver gezeld van een boekenbijlage. Gerard Driehuis en Frènk van de Linden hadden een interview met "de nestor van politiek Den Haag, de uitvinder van de gebal de vuist": Joop den Uyl. Den Uyl blijkt optimistisch over de toe komst van zijn partij: "er zit een stuk verjonging in, terwijl de harde conservatieve kern is ge bleven. Ik durf de uitspraak aan dat dit land wel zonder het CDA en de WD kan, maar niet zonder de PvdA. Omdat overal waar de maatschappij dreigt te kapsei zen, de PvdA in de bres springt". Den Uyl over het huidige kabi net, "verkeert in een mentali teitscrisis. Economisch gesproken zit Lub bers in het verkeerde kabinet: hij weet eigenlijk wel beter". Over de WD: "het meest opvallende en weerzinwekkende geluid in de politiek vandaag de dag is Ed Nijpels, die uitkeringsgerechtig den zo ongeveer als melaatsen af schildert". Den Uyl weet, dat het voor hem vrijwel zeker de laatste verkiezingen zijn geweest. Maar als het kabinet-Lubbers voor zijn tijd valt: "ja dan, dan is het heel' goed mogelijk, dat sluit ik niet uit. Het moet stil zijn in de Ka mer omdat ik iets te zeggen heb, niet omdat ik een oude man ben". Over kernwapens: "ik verwacht niet dat dit kabinet tot plaatsing zal besluiten. De argumenten van het verzet zullen te sterk blij ken. Maar als het toch gebeurt, dan zal een nieuw kabinet met daarin de PvdA dat besluit in 1986 ongedaan maken". Voorts een verslag van twaalf jaar touwtrekkerij rond de nieuwe ta bakswet, die eerst nu een feit is. De Nederlandse fabrikanten - goed voor een omzet van 4 mil joen per jaar - zullen daar nauwe lijks van te lijden hebben. Slechts het aantal bordjes met "verboden te roken" in openbare gebouwen zal toenemen. "Ne derland kan zich te barsten blij ven roken". Tenslotte een verhaal over het fe nomeen de ingezonden brieven schrijvers. Deze scribenten zijn er in alle soorten en maten. Geza menlijk zorgen zij voor "de Voorts in HP het tweede deel van de serie over de crisis, het af scheid van Michael Foot en een gesprek met de auteur Nol Gre- goor. Vernon Walters, reizend ambassa deur van de VS was deze week in Den Haag voor een goodwill-be- zoek. Hij deed een poging de vele "misverstanden" rond de Mid- den-Amerika-politiek van de re gering Reagan uit de wereld te helpen. Hij legt in HP de Amerikaanse angst uit voor een "destabilisa tie" van Mexico. "Als dat ge beurt, zou dat van ons een hoop aandacht vergen en dat zou de aandacht die we graag aan ande re delen van de wereld geven schaden. Midden-Amerika is niet onze backyard, maar onze fron tyard", aldus Walters. Een nieuwe HP-serie gaat over het leven in bejaardentehuizen. Het sombere beeld ("zorg dat je eruit blijft") van verlies van zelfstan digheid, betutteling en aftake ling. Van New York Magazine werd een omslagartikel overgenomen over Aids, de gevreesde ziekte die kringen van Amerikaanse homo- sexuelen in opschudding heeft gebracht. De ziekte is weliswaar dodelijk, maar de angst ervoor grenst ten onrechte aan para noia. De echte feiten rond Aids blijken, aldus het artikel, mee te vallen. Berkhouwer verhaalt van zijn pro blemen in de WD als Europarle mentariër. "Je ziet toch hoe ik hier rondloop. Juist vanwege de plezierige manier van met men sen omgaan. Mijn houding is er niet één van trots, eerder van be scheidenheid. Dit is een heerlijke tijd voor on dernemers", meent president-di recteur Kleermaeker van het Ni- mox-concern. Voor de goede ma nagers tenminste, want de slech ten gaat het momenteel bepaald niet voor de wind. Slechts mana gement is volgens Kleermaeker voornaamste oorzaak van het huidige bedrijfsverval. Goede ondernemers rooien het wel. Maar daarover hoor je niets, zegt Kleermaeker, "want de pers wil bij voorkeur negatieve berichten over ondernemers verkondi gen". Bron van ondernemersfrustaties is de volgens Kleermaeker overge- socialeerde samenleving. "Het /erken is de laatste jaren te 43 moeilijk gemaakt en het niet werken te gemakkelijk". De overheid moet de bedrijven met rust laten, ook met het toeken nen van subsidie. "Van subsidies is nog niet één bedrijf uiteinde lijk overeind gebleven". Binnenkort breekt een luchtoorlog los om de gunst van de passagier die goedkoop wil vliegen. Nieuwkomer Air Holland versus KLM, Transavia en Martinair. John Block, van Air Holland wordt verweten een prijzenslag te willen ontketenen met als on vermijdelijk gevolg het verlies van arbeidsplaatsen. Block maakt zich nog niet druk: "We zullen slagen". Deze week moeten knopen worden doorgehakt tijdens het kabinets beraad over de begroting voor volgend jaar. Er moet drastisch bezuinigd worden, maar waar op? Ambtenarensalarissen? Uit keringen? Of een belastingver hoging voor iedereen, om de pijn zo eerlijk mogelijk te verdelen? ARNHEM (ANP) - Het produce ren en door verhuur of verkoop in omloop brengen van illegale videofilms is de grootste inbreuk op het auteursrecht uit de ge schiedenis van dat recht. Het gaat om een puur crimineel ge beuren, waaronder binnen- en buitenlandse filmproduktie- en verhuurbedrijven danig lijden. De omvang van dit gigantische probleem is in korte tijd dusda nig geworden, dat er sprake is van regelrecht marktbederf. De afzet van legale videofilms stag neert in ernstige mate. Dat zei advocaat mr. J. Engels gis teren voor de rechtbank in Arn hem tijdens het kort geding dat de stichting Video Veilig, ruim 30 Nederlandse en 10 Ameri- kaanse filmproduktiebedrijven. de stichting Stemra (auteurs rechtenorganisatie) en 12 Neder landse videoproducenten en -distributeurs hadden aange spannen tegen negen Gelderse videobedrijven. Bij die bedrijven werden bij ver schillende politie-acties eerder dit jaar duizenden illegale video films in beslag genomen, waar onder kopieën van films die nog, niet eens in première waren ge gaan. Volgens mr. Engels wor den films door criminelen onder meer gestolen of door omkoping verkregen, waarna ze op video banden illegaal worden geko pieerd. Handelaren en verhuur bedrijven maken zich volgens hem met het bezit van zulke ille gale kopieën schuldig aan "he ling". DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) gelooft niet dat een stijging van de werk loosheid tot 20 procent in ons land onvermijdelijk is. Hij zei dit vanmorgen op de radio in een reactie op de voorspelling van de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), dat volgend jaar een op de vijf Nederlandse werknemers geen werk zal hebben. De Koning erkent dat de werkloos heid nog steeds stijgt. „We gaan een moeilijk jaar tegemoet", zei hij. Hij verwacht dat de maatre gelen die het kabinet zal treffen en het komende herstel van de wereldhandel voor wat compen satie zullen zorgen. De bewinds man wijst erop dat de stijging van de werkloosheid in de afge lopen maanden wat „afvlakt". De Koning hoopt dat die langzame tempovermindering zal doorzet ten en dat een stabilisatie zal worden bereikt op het huidige peil (ongeveer 800.000) of mis schien wat hoger. Dat de loon matiging in ons land oorzaak van de hoge werkloosheid zou zijn bestrijdt de minister. Volgens hem blijft de loonmatiging een goede zaak, al zijn we daarmee wat laat begonnen. Deze matiging immers moest onze concurrentiepositie ten opzichte van de voornaamste landen, waarheen we uitvoeren verbete ren. De Koning constateert dat die verbetering er is gekomen Hij zegt ook dat de hardheid van onze gulden wel weer „wat ver lies" te zien heeft gegeven, zodat iets van het succes van de loon matiging verloren is gegaan. Een vermeende commando-offi cier, invasieplannen voor de be vrijding van Suriname en het Su rinaamse verzet in Nederland, dat drie ton lichter wordt ge maakt: VN schetst in een kleur rijk verhaal de geschiedenis van de 34-jarige Peter van Haperen, ex-sportschoolhouder en oplich ter. In de periode tussen januari en medio juni wist hij tot de poli tieke en zakelijke top van het Su rinaamse verzet in Nederland (inclusief Chin A Sen en Haak mat) door te dringen. Hij gaf zich uit voor kapitein der comman do's en overlegde het verzet een ambitieus plan om het Suri naamse regime van bevelhebber Bouterse omver te werpen. Hij vroeg en kreeg geld voor wa- l lll „n ,26a ttegeno'22iOO

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11