c ^eer EG-verbod op haringvangst WIEL Engeland komt in isolement contactlenzen, das pas fijn. van der Chili: avondklok tegen protesten Aanvaring Marchais met Joeri Andropov Regering-Reagan kampt nu ook met seks-schandaal PLO >- zoekt steun bij Gromiko Reagan vraagt tien miljoen voor hulp El Salvador Bij herinvoering doodstraf Twee parlementariërs willen wel beul zijn WOENSDAG 13 JULI 1983 LOS ANGELES (Reuter/AP/UPI) - Na het nog steeds spelende schandaal rond het gestolen draaiboek van president Carter, kampt de regering van president Reagan nu ook met een seks schandaal. De Amerikaanse advocaat Robert Steinberg verklaarde maandag avond in het bezit te zijn van vi deo-banden, waarop hoge rege ringsfunctionarissen zich te bui ten gaan op sado-masochistische feestjes. Maar gisteren verklaar de hij, op het moment dat de au toriteiten de banden opvroegen, dat zij verdwenen waren. Hoe dat kon gebeuren, vertelde Steinberg niet. Buitenland De advocaat is nu gelast op 25 juli voor de rechter te verschijnen. Een van de gasten tijdens het op beeldband vastgelegde sexfes- tijn was de inmiddels overleden multimiljonair Alfred Blooming- dale, een van de particuliere raadgevers van Ronald Reagan. Maar ook een aantal regerings functionarissen, van wie Stein berg de namen niet noemde, was op het partijtje actief. Wat de zaak rond het gestolen draaiboek, het zogenaamde 'De- bategate', betreft heeft de voor zitter van een subcommissie van het Amerikaanse Congres ge zegd dat alle originele documen ten van het verkiezingsteam van oud-president Carter die in de ar chieven van Reagan zijn ontdekt, aan hem moeten worden overge dragen. Don Albosta eist dat géén van de belangrijke stukken naar het Witte Huis of de Federa le Recherche (FBI) mag worden gestuurd. Albosta's stap toont volgens waar nemers aan dat het Congres het onderzoek niet uitsluitend wil overlaten aan de FBI. Doel van het onderzoek is erachter te ko men hoe in 1980 stukken van Carter voor de verkiezingscam pagne in handen van Reagans medewerkers zijn terechtgeko men. Er werd op gewezen dat de FBI afhankelijk is van het minis terie van justitie dat wordt geleid door William French Smith, een naaste vriend van president Rea gan. Er is daarom gevraagd een bijzondere aanklager aan te stel len. BRUSSEL - De haringvangst op de Noordzee is op last van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, met ingang van vandaag gestopt. De Commissie besloot daartoe omdat de Europese visserijministers het gisteren na twee dagen onderhandelen weer niet over een verdeling van de haring eens konden worden. „Het is triest", zei een duidelijk te leurgestelde minister Braks van landbouw en visserij in Brussel tegen verbolgen visserijverte genwoordigers. Hij opperde de mogelijkheid dat betrokken Ne derlandse vissers het vangstver bod negeren om te zien hoe het Europese Gerechtshof er vervol gens over denkt. door Ferry Mingelen De visserijministers zullen op 25 en 26 juli opnieuw een poging doen het over de haringverdeling eens te worden. Probleem is dat bijna alle betrokken landen meer haring willen vangen dan de 84.000 ton die de Europese Com missie nu als totale vangst had voorgesteld. Nederland eist in plaats van de toegedeelde 21.600 ton minstens 25.000 ton op grond van historische rechten. Het grote struikelblok in de onder handelingen is echter Denemar ken dat de toegewezen 7600 ton maar liefst tot zo'n 33.000 opge trokken wilde zien. Minister Braks ontkende overigens niet dat de Denen door hun halsstar rige houding een haringverbod op de Noordzee uitlokken en daarmee hun monopolie op de vangst en verkoop van haring uit andere, met name Scandinavi sche wateren, nog eens bevesti gen. Toen over de haringvangstverde ling geen overeenstemming mo gelijk bleek, weigerde Denemar ken ook in te stemmen met een nieuwe voorschotregeling voor de haringvangst. Denemarken vreest dat deze voorschotten te veel de uiteindelijke verdeling van de haring gaan bepalen. In mei stond de Europese Commis sie onder andere Nederland toe om zo'n 3000 ton haring als voor schot op te vissen en oogluikend werd toegestaan dat dit ver werd overschreden tot nu officieel 5600 ton. De Commissie had echter gewaar schuwd dat een vangstverbod zou ingaan als de visserijminis ters het opnieuw niet eens kon den worden. De Commissie stel- de gisteren wel weer een nieuw voorschot voor, maar Denemar ken blokkeerde een besluit daar over in de Europese Minister raad door zich te beroepen op het zogenaamde 'vitale belang' dat zij in deze zaak heeft. Engeland, Frankrijk, Ierland en Grieken land steunden Denemarken op dit punt, niet omdat zij het in houdelijk met de Denen eens wa ren, maar om politieke redenen. Deze landen willen Europa na melijk niet al te veel boven-natio- nale bevoegdheden geven en me nen daarom dat een land, dat zich tegen een beslissing verzet met het oog op de vitale belan gen, niet met een meerderheids besluit gedwongen kan worden. ,Het is puur gebrek aan besluitvor ming door de Raad", klaagde mi nister Braks. Nederland zelf wil overigens geen klacht bij het Ge rechtshof tegen het gedrag van Denemarken indienen omdat dit de Nederlandse onderhande lingspositie in de volgende visse rijronde zou kunnen schaden. Het visserij-akkoord gaat namelijk niet alleen om haring, maar ook over kabeljauw, schelvis, tong, schol en makreel, die ook heel belangrijk zijn voor de Neder landse visserij. De vangst van die vissoorten mag trouwens wel worden voortgezet. Zeewater De kwaliteit van het zeewater aan de Belgische kust is aan merkelijk verbeterd vergele ken met vorige jaren. Dat is gisteren meegedeeld door het Belgisch instituut voor hy giëne en epidemiologie. Een van de directeuren van dat instituut, zei dat de kwali teitsverbetering voor een groot deel te danken is aan de rioleringswerken die een aan tal kustgemeenten heeft uit gevoerd. In de laatste tijd zijn veel waterzuiveringsstations in gebruik genomen. Te koop In het Kanaal is een onafhanke lijk leengoed te koop, dat als uitvloeisel van de verovering van Engeland door de Noor mannen in 1066 alleen trouw is verschuldigd aan de Britse kroon, maar niet onder Brits bestuur of wet valt. Prijs ruim dertien miljoen gul den. Geen belastingen, geen wetten, geen misdaad, bevol king van zes zielen, te bevra gen bij een Londense make laar in onroerend eoed. Het is het eiland Brechou dat ligt tussen de Kanaaleilanden Guernsey en Jersey. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 *YALTA - De Amerikaanse Samantha Smith, die op uitnodiging van de Russische leider Andropov de Sowjet-Unie bezoekt, maakte gisteren een boottochtje op de Zwarte Zee. (Foto AP). MOSKOU (AFP/UPI) - Een hoge functionaris van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie - PLO heeft gisteren in Moskou bespre kingen gevoerd met de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, om te trachten de steun van Moskou te krijgen in het conflict met Syrië. Farouk Kaddoumi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO, en Gromiko bespraken „de hui dige politieke problemen tussen de PLO en Syrië", aldus de woordvoerder. Westerse waarne mers meenden eerder dat Kad doumi een bezoek van PLO-lei- der Jasser Arafat aan Moskou zou voorbereiden. Maar in Tune sië verklaarde Arafat tegenover de BBC dat hij „in elk geval in dit stadium" geen plannen heeft voor een bezoek aan Moskou. Kaddoumi blijft volgens plan nog drie dagen in de Russische hoofdstad en zal alleen spreken met Gromiko. Naar verwachting zal hij de Russische functionaris sen uitvoerig inlichten over de pogingen van Arafat om de lei ding te behouden van de PLO in de strijd met de dissidenten bin nen zijn eigen organisatie Fatah. De dissidenten krijgen in elk ge val passieve steun van Syrië. In Moskou leverden het kantoor van de PLO en de ambassade van Syrië slag met bijzonder vij andige verklaringen waarin ze el kaar de schuld van de scheuring binnen de PLO gaven. Het PLO- kantoor beschuldigde Syrië er gisterochtend van de medeplich tige te zijn van de Verenigde Sta ten en Israël „bij de totale vernie tiging van de Palestijnen". Volgens de PLO-verklaringen zou den de problemen binnen de or ganisatie van Arafat „binnen en kele uren kunnen zijn geregeld zonder manipulatie (van radicale PLO-elementen) door de Syri sche militaire inlichtingen dienst". MEXICO-STAD - De Chileense dictator Augusto Pinochet kon digde gisteren dinsdag een avondklok af om massale de monstraties ter gelegenheid van de derde nationale protestdag te voorkomen. Op het eerste ge zicht was het derde protest mati ger dan de voorgaande twee (op 14 juni en 11 mei), hoewel in de loop van de middag blijkbaar steeds meer Chilenen lucht kre gen van het protest. In de hoofd stad Santiago reden steeds min der bussen en taxi's, en behoor lijk veel winkels sloten de deu ren. door Rob Sprenkels WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse regering heeft aan het Congres ruim 10 miljoen gul den gevraagd om de verkiezin gen in El Salvador voor te berei den. Woordvoerder Hughes van het ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren in Washington dat het geld is bedoeld voor com puters, adviseurs en het aantrek ken van 200 internationale waar nemers. De Verenigde Staten gaan er over eenkomstig de aankondiging van de Salvadoriaanse president Magana vanuit dat de verkiezin gen nog dit jaar worden gehou den. De Amerikaanse president riep het Congres gisteren op de gevraag de uitbreiding van militaire hulp aan El Salvador goed te keuren en de voorgestelde beperkingen op Amerikaanse geheime hulp aan anti-Sandinistische opstan delingen in Nicaragua niet te aanvaarden. Tegenover Republi keinse leiders in het Congres herhaalde Reagan zijn oproep zijn beleid tegen linkse verzets bewegingen in Centraal-Ameri- ka te steunen. De woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat de toespraak ging over Reagans wens de voor gestelde resolutie te wijzigen waarin wordt gevraagd geheime hulp te staken. De president wil ook dat aanbevolen besnoeiin gen in toegevoegde militaire hulp aan El Salvador van 300 miljoen gulden worden terugge draaid. Senator Charles Percy van Illinois, voorzitter van de senaatscom missie van buitenlandse zaken, zei na de ontmoeting dat Reagan vooruitgang meldde in de strijd tegen Linkse guerrillastrijders in Centraal-Amerika. Percy zei te hopen dat leiders van het Salvadoriaanse verzet uitein delijk de Amrikaanse speciale af gezant Richard Stone vullen ont moeten. Het afgelopen weekein de ging een gesprek tussen Sto ne en verzetsleiders niet door. Volgens Percy ligt "de bal nu op hun helft" en blijft de deur voor besprekingen open. Pinochet had gehoopt de manifes tatie van ontevredenheid te kun nen minimaliseren door de pro- testoproepen uit de nationale pers te houden. Maar de bewo ners van Santiago die nog niet door de bij duizenden verspreide pamfletten of door kennissen van het derde protest op de hoogte waren gebracht, merkten reeds 's ochtends vroeg dat er iets aan de hand was. Honderden agenten van de oproerpolitie stonden in vol ornaat op strategi sche punten in de hoofdstad. En nadat de regering rond het mid daguur de. avondklok had aange kondigd vanwege „een operatie om de openbare rust te versto ren", wist iedereen waar het om ging. Bus- en taxichauffeurs besloten toen naar huis te gaan. Talloze winkeliers sloten hun zaken. En om zes uur 's middags was het centrum van Santiago zo goed als uitgestorven. De bewoners van de hoofdstad Santiago herin nerden zich blijkbaar nog van de twee voorgaande protesten dat men om aan de onvrede uiting te geven na zessen niet meer het huis moest verlaten, hoewel dit keer wellicht ook de avondklok (van acht uur 's avonds tot mid dernacht) een rol speelde. Eerder op de dag hadden er ver schillende demonstraties plaats. Een op de campus van de natio- Mislukte poging vliegtuigkaping MOSKOU (AFP/UPI) - Begin de- ze maand hebben twee gewapen de Russen geprobeerd een Rus sisch vliegtuig op een binnen landse vlucht te kapen. Door re soluut optreden van de beman ning en de passagiers mislukte de poging, zo meldde het Russi sche persbureau Tass. Een van de twee kapers werd gedood, de ander kon worden gearresteerd. De overige inzittenden bleven on gedeerd. De twee kapers hadden de beman ning willen dwingen buiten de Sowjet-Unie te landen en dreig den het toestel op te zullen bla zen. Alle Russische piloten dra gen pistolen. Tass maakte niet bekend waar de kapers heen wilden en gaf verder geen bijzonderheden. nale universitit, waar de politie traangas gebruikte om de stu denten uiteen te jagen, en ook voor het hoge gerechtshof kwam het tot een treffen tussen de op roerpolitie en zo'n 600 christen democratische militanten die de vrijlating eisten van hun partij leider Gabriel Valdes en vier an dere vooraanstaande christen democraten, die samen met Val des dit weekeinde werden opge pakt vanwege hun openlijke steun aan de derde nationale pro testdag. Terwijl de vakbonden van de ko- permijnwekers en de vrachtwa genchauffeurs, de promotors van de eerste twee protestdagen, zich dit keer aanzienlijk op de vlakte hielden, waren het de christen democraten die het derde protest leven probeerden in te blazen. De op internationaal niveau met grote verontwaardiging ontvan gen arrestatie van Valdes en vier van zijn naast medewerkers was dan ook ongetwijfeld een vergel dingsmaatregel van Pinochet te gen de christen-democratische rol bij de organisatie van het jongste protest. Het Britse Lagerhuis beslist vandaag in wat een van de meest spannende stemmin gen van het parlementaire seizoen belooft te worden, over de herinvoering van de doodstraf, die in 1965 werd afgeschaft. Ook de laatste peilingen hou den het erop, dat voor- en tegenstanders van het te rugbrengen van de galg el kaar ongeveer in evenwicht houden, waarbij de balans licht in het voordeel van de tegenstanders van herin voering lijkt door te slaan. Nadat het Lagerhuis zich eerst over een motie zal hebben gebogen, die pleit voor terugkeer van de doodstraf voor moord in al gemene zin, zullen nog zes amendementen ter stem ming worden gebracht. De ze amendementen eisen de doodstraf als bestraffing voor verschillende catego rieën moord. Het gaat daarbij onder meer om moorden op politie mensen. op kinderen, bij gewapende overvallen en om terroristische moorden. De algemene verwachting is dat vooral bij deze laatste categorie het heel span nend zal worden: sommige peilingen onder Lagerhuis- leden geven aan dat de voorstanders van de galg het hier kunnen winnen. door Henk Dam De parlementariërs wordt vandaag de vrijheid gela ten, om zo te stemmen als hun geweten hen ingeeft: er worden geen partijvoor schriften verstrekt, en ook de regering geeft geen stemadvies. Slechts zullen individuele leden van de regering-Thatcher hun per soonlijke voorkeur bekend maken. Minister Prior (Noord-Ier- land) deed dat dit weekein de al met een indrukwek kende brief waarin hij be toogde dat herinvoering van de doodstraf voor ter roristische moorden fnui kend kan worden voor de toestand in Noord-Ierland, en het werk van politie en leger daar. Met veel spanning wordt af gewacht, hoe de nieuwe minister Brittan (binnen landse zaken en justitie) zal stemmen. Vorig jaar stem de hij, bij een eerdere gele genheid, voor het terug brengen van de galg als straf voor terroristische moorden. Van premier mevrouw That cher staat het wel vast dat zij vóór herinvoering zal stemmen. Aan haar zijde staat onder meer de Fede ratie van Politiepersoneel, de rechtervleugel van de Conservatieve Partij en het overgrote deel van het Brit se volk zelf. Enquêtes to nen aan dat niet minder dan 80 procent van de Brit ten de galg weer terug wil. Het is echter de vraag of de premier erg gelukkig zal zijn met een uitslag van daag ten gunste van herin voering. Het zal haar grote politieke problemen in bin nen- en buitenland opleve ren. In het binnenland zal herinvoering vrijwel zeker leiden tot het ontslag van Prior en mogelijk meer mi nisters die op gewetens- gronden tegen de doodstraf zijn. Internationaal komt Enge land in een isolement te zit ten. In de Westerse landen wordt alleen in sommige Amerikaanse staten en in Zuid-Afrika de doodstraf nog toegepast, nergens el ders. Daarop doelde de voorzitter van het Europe se Parlement, Piet Dan- kert, in een brief die hij gis teren aan mevrouw That cher heeft gestuurd. In de open brief schrijft Dan- kert dat Engeland zijn ge zag op het gebied van de rechten van de mens zal verliezen als het de galg in zijn oude luister herstelt. „Het zou een buitenge woon verschrikkelijke be slissing zijn", aldus Dan- kert in zijn brief aan de Britse premier. Bij de tegenstanders van her invoering heeft zich giste ren ook de Anglicaanse kerk gevoegd. Bij een spe ciale vergadering van de Algemene Synode in York werd herinvoering van de doodstraf met overweldi gende meerderheid ver worpen. LONDEN (Reuter) - Twee parlementariërs van de Conservatieve partij van de Britse premier Thatcher hebben aangeboden per soonlijk als beul op te treden. Aan de vooravond van de stemming in het Brits Lagerhuis over herinvoering van de doodstraf, die 18 jaar geleden werd afge schaft, boden de conservatieve parlementsleden David Amess en Peter Bruinvels aan persoonlijk ophangingen uit te voeren als de doodstraf weer van kracht wordt De 31-jarige Amess ver klaarde: "Ik zou bereid zijn zelf de hendel over te halen". MOSKOU (AFP/DPA) - Sowjet- leider Joeri Andropov en de lei der van de Franse communisten Georges Marchais, zijn het niet helemaal eens kunnen worden over de kwestie van de Europese kernwapens. Dit bleek tijdens het korte bezoek dat Marchais gisteren onverwacht bracht aan Moskou. Het verschil in benadering leidde tot een tamelijk ongewoon inci dent, waarbij de delegatie van de Franse communisten zich dis tantieerde van een telexbericht van het officiële Russische pers bureau Tass. In een Franse ver klaring heette het dat Tass aan Marchais „standpunten toe schreef die hij helemaal niet hul digt". In een brief over de ontmoeting tussen Andropov en Marchais had Tass geschreven dat de plaatsing van nieuwe NAVO-ra- ketten „het voornaamste gevaar" vormt voor Europa. De delegatie van de Franse communistische partij (PCF) was het daar echter niet mee eens en eiste de intrek king van het bericht, hetgeen ook gebeurde. Het bericht zou worden vervangen door het ge meenschappelijke communiqué van de twee delegaties. In de verklaring die de PCF aan Tass zond, wees zij op de „groeiende zorg" over de even tuele plaatsing van Amerikaanse kernraketten in West-Europa. Maar zij onderstreepte tegelijker tijd dat de Franse communisten willen dat het in Europa komt tot „een evenwichtige vermindering van de bewapening, rekening houdend met alle wapens die er zowel in Oost als West al staan, en met eerbiediging van de vei ligheid van ieder volk en elk land". Waarnemers zagen in de eerste tekst van Tass een poging van de Russen de PCF-delegatie te over tuigen van het Russische stand punt. Het incident wekte in elk geval de wrevel van Georges Marchais. De PCF sloot haar bo venvermelde verklaring dan ook af met de zin: „Het is op grond van deze overwegingen dat de Franse delegatie een gemeen schappelijk communiqué heeft ondertekend dat het enige docu ment vormt dat bindend is voor de PCF". Over de besprekingen tussen Marchais en Andropov kwam verder niet veel naar bui ten. ADVERTENTIE Maak dit zinnetje af en stuur t voor 1 augustus in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 275.8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of Story Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9