T andheelkunde in Utrecht gaat weg 4: ONS DUBBELDIK ROOMIJS IS NU LEKKER SLANK GEPRIJSD. Komende dagen minder tropisch DEZE WEEK OUDE PRUS Subsidiekorting partijbureaus eerst overlegd Zigeuners moeten Utrecht verlaten Zaak beschoten politie auto wordt voortgezet DIGROS Definitief taakverdelingsplan: Haakmat advocaat Advocaat: zaak van Herrenberg "stinkt" Bevrijde gegijzelden beraamden ontsnapping "We zullen de boel in de fik steken" 95 WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het zeer war me weer van de laatste tien da gen, waarin de temperatuur rond de waarde van 30 graden schom melde, nadert zijn voorlopig ein de. De komende dagen zal het niet warmer worden dan 25 gra den. Dat is althans de verwach ting van het KNMI. Hoewel het de laatste week opmer kelijk warm is geweest, was er geen sprake van een echte hitte golf. Daarvoor zou de tempera tuur een aantal dagen langer 30 graden hebben moeten bereikt. De laatste hittegolf dateert van eind juni 1976. Niettemin is de tropische warmte van grote invloed geweest op het dagelijks leven. In diverse ge meenten en op enkele ministe ries is een tropenrooster inge voerd. Veel ambtenaren vatten het werk rond zes uur 's och tends aan en waren dan op het heetst van de dag vrij. Ook op scholen in Noord- en Zuid-Hol- land, waar de zomervakantie nog moet beginnen, werden tropen roosters gehanteerd. Op sommige wegen is een laagje asfalt gesmolten, waardoor spoorvorming is ontstaan. De bruggen over het Wilhelminaka- naal in Noord-Brabant moesten voortdurend worden nat gespo ten om uitzetting van het brugge- deelte te voorkomen. Op Schip hol werden de daken van de pie ren door de brandweer nat ge houden om de temperatuur voor de wachtende reizigers wat te veraangenamen. Het warme weer deed de Nederlan ders dagelijks vluchten naar de kust, waar de temperatuur enke le graden lager was. Toch is het niet alle dagen echt strandweer geweest, omdat binnendrijvende zeemist de badgasten regelmatig van het strand joeg. Het mooie weer heeft zijn invloed op de verkoop van frisdranken, ijs en bier niet gemist. Hoewel de verkoop met sprongen is geste gen, is de produktie niet in moei lijkheden geraakt. De voorraden waren groot genoeg om aan de vraag te kunnen voldoen. Tuinders hebben grote behoefte aan water als gevolg van de wate roverlast in het voorjaar, hoe vreemd dat ook mag klinken. Die overlast heeft de structuur van de grond vernietigd, waar door grote behoefte is aan water om groenten en fruit aan de nodi ge voeding te helpen. In de treinen naar Zandvoort is het gisteren "waanzinnig druk" ge weest, volgens de NS. De NS hebben naar schatting 10.000 mensen naar het Zandvoortse strand vervoerd. Ongeveer 2.500 mensen gingen per trein naar Hoek van Holland. De lijn Maastricht-Zandvoort had een gemiddelde bezetting van 110 tot 120 procent. De drukte is goed opgevangen door het inzet ten van extra treinen. UTRECHT (GPD/ANP) - De subfaculteit tandheelkunde in Utrecht gaat dicht, die van de Vrije Universiteit en de Universiteit van Amsterdam blijven beide gehandhaafd. Dit staat in het definitieve taakverdelingsplan voor het wetenschappelijk onder wijs, dat minister Deetman (onderwijs) vandaag aan de Tweede Kamer heeft aange boden. DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse ex-minister van justi tie mr. A. Haakmat zal bin nenkort worden beëdigd als advocaat in Amsterdam. Tegen de toelating van Haak mat was bezwaar gemaakt door het bestuur van de jon ge balie. Haakmat werd ver weten dat hij als voormalig minister decreten met een ondemocratisch karakter uit vaardigde en verhinderde dat twee Nederlandse advocaten in Paramaribo enkele Suri naamse militairen zouden verdedigen. AMSTERDAM (ANP) - "Deze zaak stinkt, niet alleen naar co caïne, maar ook naar een zeer on frisse poging om met behulp van het Nederlandse recht inzake de persvrijheid de kroon te zetten op het onrecht van de onder drukking van diezelfde vrijheid in Suriname". Dit zei raadsman mr. W.C. van Ma nen van Het Parool gisteren tij dens de voorzetting van het kort geding dat ambassadeur Herren- berg van Suriname heeft aange spannen tegen dit dagblad. Paroolredacteur Grijpma had op 17 januari in zijn blad gesugge- Het Utrechtse tandheelkundege bouw kan volgens de minister plaats bieden aan de nieuwe sub faculteit farmacie, die moet ont staan door de eerder aangekon digde fusie van farmacie in Utrecht, Leiden en Amsterdam. Op tandheelkunde wil de bewinds man ruim 25 miljoen gulden spa ren, op farmacie bijna tien mil joen, maar daar komt door ver nieuwingen weer 5 miljoen van terug. In totaal moet de taakver- Negen maanden cel geëist voor gooien brandbom ALMELO (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Alme lo, heeft gisteren 9 maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 20-jarige man. Hij wordt er van verdacht op het "Doe waf-festi val in Hengelo, twee maanden geleden, een molotov-cocktail naar een inwoner van Hengelo te hebben gegooid, waardoor het slachtoffer tweedegraads brand wonden aan gezicht en aan ar men opliep. De verdachte wilde naar zijn zeg gen de brandbom gebruiken bij mogelijke rellen bij de Centrum partij. delingsoperatie meer dan 318 miljoen opleveren, waarvan zo'n 60 miljoen gulden weer aan de universiteiten en hogescholen zal terugvloeien voor vernieu wingen. De gefaseerde tandheelkunde-sub- faculteit zal worden gehuisvest bij de Universiteit van Amster dam. De twee Amsterdamse uni versiteiten en de buiten de fusie - staande tandheelkunde van Gro ningen moeten het Utrechts tandheelkundepersoneel opne- Na de farmacie-fusie zullen er twee apothekersopleidingen overblij ven: een in Utrecht en een in Groningen. In Leiden blijft een onderzoeksafdeling gehand haafd. Wat geneeskunde betreft blijft Deetman bij zijn voorne men de opleiding aan de Amster damse VU en de universiteit in Limburg zodanig af te slanken, dat daar uitsluitend eerstelijns- gezondheidszorgopleidingen (huisartsen) overblijven. De ove rige medische faculteiten moe ten wel inleveren, maar mogen zowel de huisartsenopleiding als de opleidingen tot specialist in een ziekenhuis handhaven. Deetmans definitieve plan wijkt niet bijzonder af van zijn eerdere voornemens. De- grootste afwij- KHARTOUM (Reuter) - De vijf ontwikkelingswerkers, onder wie de Nederlander Wim Noort, die vorige week door het Soeda- nese leger bevrijd werden uit de handen van het Soedanese be vrijdingsfront, blijken kort voor hun bevrijding een ontsnap pingspoging te hebben onderno- Hun poging kwam hen te staan op een aframmeling, maar niette min zagen de gegijzelden er in de Soedanese hoofdstad Khartoum, waar ze de pers te woord ston- WEERRAPPORTEN 1 3 g Si ■2^ *1 1 Amsterdam geheel bew. 30 14 0 De Bilt 31 15 0 Deelen 31 15 0 Eelde motregen 27 14 01 Eindhoven 32 17 0 Den Helder 23 15 0 Rotterdam geheel bew. 29 15 0 Twente 30 13 0 Vlissingen geheel bew. 24 15 0 Zd.Limburg geheel bew. 30 16 0 Aberdeen geheel bew. 26 11 0 onbewolkt 29 20 0 Barcelona onbewolkt 32 18 0 Berlijn 33 16 0 Bordeaux 30 21 0 Brussel geheel bew. 31 16 0 Frankfort onbewolkt 32 17 0 Genève onbewolkt 30 16 0 Helsinki 29 14 0 Innsbruck licht bew. 28 17 0 Klagenfurt onbewolkt 28 16 0 Kopenhagen 29 17 0 Lissabon onbewolkt 27 15 0 Locarno onbewolkt 29 17 0 Londen onbewolkt 31 18 0 Luxemburg onbewolkt 31 18 0 Madrid onbewolkt 35 18 0 Malaga half bew. 27 18 0 Mallorca onbewolkt 31 15 0 Malta onbewolkt 33 21 0 München onbewolkt 27 14 0 onbewolkt 28 21 0 Oslo half bew. 31 18 12 onbewolkt 32 15 0 onbewolkt 31 18 0 Split 31 25 1 Stockholm regenbui 31 18 13 Wenen onbewolkt 28 19 3 onbewolkt 28 15 0 Casa Blanca 24 20 0 Istanbul onbewolkt 30 15 0 Las Palmas licht bew. 25 21 0 Tel-Aviv licht bew. 29 23 0 Tunis onbewolkt 35 18 0 den, na hun angstige avontuur gezond uit. De gegijzelden ondernamen hun ontsnappingspoging, toen zij zich ervan bewust werden, dat het Soedanese leger zou ingrij pen om hen te bevrijden. De vijf gijzelaars zouden worden ge dood indien niet voldaan zou worden aan de eisen van het be vrijdingsfront. De Amerikaanse missionaris John Haspels, een van de gegijzelden, vertelde dat de gegijzelden twee dagen voor de bevrijdingsactie slaappillen hadden gedaan in het eten van hun bewakers. Daar door konden zij ontsnappen. Op korte afstand van de plaats van de gijzeling wachten ze de komst van het Soedanese leger af. In de ochtend kwam echter niet het le ger, maar wel het bevrijdings front, dat de gegijzelden terug bracht. Bij de actie om de gegijzelden te bevrijden kwamen volgens het opperbevel van het Soedanese leger achttien opstandelingen om en raakten er twee gewond. Aan de zijde van het leger sneu velde een man en raakten er eveneens twee gewond. De vijf gegijzelden vertelden hun werk te willen voortzetten en wisten nog niet wanneer ze naar hun vaderlanden zouden terug keren. king is, dat de studie theologie aan de Universiteit van Amster dam mag blijven, terwijl de be windsman die eerst wilde ophef fen. Leiden en Utrecht mogen hun theologie uitbreiden. De studie Spaans in Leiden wordt opgeheven. Voor de Slavische ta len wil Deetman de studierich tingen in Utrecht en Leiden fuse ren, ten gunste van Leiden. Voor Indonesische studies worden de voorzieningen uitgebreid, waar voor Leiden voorstellen kan doen. De studie Scandinavische talen in Utrecht en Leiden wordt opgeheven, terwijl de Indische en Iraanse talen hier geconcen treerd moeten worden. Ook ver gelijkende taalwetenschap dient in Leiden te worden samenge bracht. De Leidse studierichting geologie wordt opgeheven. Dat gebeurt ook met het Instituut Radiologie en Stralenbescherming. Op het Rijksmuseum Geologie en Mine ralen kan 2 miljoen gulden wor den bespaard door het over te dragen aan het ministerie voor welzijn, volksgezondheid en cul tuur. De algemene diensten van de uni versiteiten moeten volgens Deet man met een bedrag van totaal bijna 27 miljoen bijdragen aan de besparingen. Een sociaal plan, om het verlies van ongeveer 3000 arbeidsplaatsen op te vangen ontbreekt nog. Deetman verze kert echter, dat dit plan er zal zijn voor met de reorganisaties wordt begonnen. De Tweede Kamer houdt eind au gustus hoorzittingen over het taakverdelingsplan en zal in sep tember haar oordeel uitspreken. De minister heeft echter een wetsontwerp ingediend, waar mee hü de openbare universitei ten en hogescholen kan dwingen tot een taakverdelingsbeslissing. De bijzondere instellingen van wetenschappelijk onderzoek, zo als de VU, kan de minister moei lijk dwingen tot het opheffen of fuseren van een studierichting. ADVERTENTIE IkoffïT "71 fl PRIJZEN OMHOOG k NOGVOOR ROTTERDAM - Niet alleen de mens, maar ook dieren raken enigszins oververhit door de tropische temperatu ren van de afgelopen dagen. In de Rotterdamse dierentuin werd de brandslang gebruikt om verkoeling te brengen. Enthousiast werd het frisse nat door deze aap in ontvangst genomen. TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg is op zoek naar een 37-jarige vrouw en haar ex-man die ervan worden verdacht gisteren brand te hebben gesticht in het ge bouw van de gemeentelijke sociale dienst. De vrouw had 's morgens te ho ren gekregen dat haar uitke ring met vijftig procent zou worden gekort, omdat zij weer met haar ex-man was gaan samenwonen. Daarop dreigde de vrouw de ambtenaar "van kant te zul len maken en de zaak in de fik te zullen steken". Kort na het middaguur keerde de vrouw terug met haar voormalige echtgenoot en een jerrican vol benzine. De benzine werd over de vloer gesprenkeld en aangestoken. De schade bleef beperkt. DEN HAAG (ANP) - Volgende maand zal minister Rietkerk (binnenlandse zaken) in overleg met de wetenschappelijke bu reaus van de politieke partijen vaststellen met welk percentage de subsidiëring van die bureaus zal worden verminderd. De mi nister zal de bureaus dan zijn ar gumenten overleggen voor een verlaging van de subsidiëring. De minister maakte deze afspraak gisteren tijdens een bijeenkomst met de vertegenwoordigers van alle bestaande wetenschappelij- UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft de Poolse zigeunergroep van ongeveer 150 mensen gezegd dat zij hun illegale standplaats bij de Veemarkthallen uiterlijk vandaag moeten verlaten. Als de veertig fami lies zich daar niet aan houden, zullen ze worden vervoerd naar "een plek waar het niet zo leuk is", aldus een gemeentewoordvoerder. De zigeuners hebben vorige week van het ministerie van justitie te horen gekregen dat zij binnen afzienbare tijd Nederland moeten verlaten. De Poolse zigeuners hadden de vluchtelingenstatus aangevraagd, maar volgens het ministerie kunnen zigeuners binnen Europa niet als ver volgd worden beschouwd. In Polen hebben anti-zigeuner-rellen van progrom-achtige aard plaatsge vonden, waarbij huizen zijn verwoest en in brand gestoken en mensen zijn gemolesteerd. De zigeuners leven in zeer armoedige omstandighe den en zijn nog slechter gehuisvest dan de rest van de bevolking. Dit heeft het Lau Mazirelfonds in Amsterdam bekend gemaakt na een onderzoek van enkele medewerkers in Polen. Het team kwam onder meer tot de conclusie dat hulpgoederen uit het Westen bestemd voor de Polen niet ten goede kwamen aan de zigeu ners. ke bureaus en vormingsinstitu ten van politieke partijen. Tij dens deze bijeenkomst wierp de minister de vraag op of op den duur niet tot afbouw van de sub sidiëring van de bureaus moet worden gekomen. Namens alle instellingen hield de voorzitter van de Wiardi Beck- manstichting een pleidooi voor handhaving van de bestaande si tuatie. Maar de minister hield het erop dat de benarde situatie van 's rijks financiën het noodzake lijk maakt de subsidieregeling te heroverwegen. Vorig jaar paste de vorige minister van binnenlandse zaken, Rood, al een korting van bijna 17 pro cent toe op de subsidiëring. Riet kerk wil overgaan tot verder gaande ombuigingen. De minister wil ook de tegemoet koming in de kosten van de Tweede-Kamerfracties in 1984 korten met 2 miljoen gulden. Het daarvoor door de Kamer geraam de bedrag beloopt ruim 15 mil joen gulden. Uit een financieel overzicht van de minister blijkt dat Rietkerk voorts de materiële uitgaven van de Kamer aanzienlijk wil verso beren. Op de geraamde uitgaven van bijna 15 miljoen gulden wil de minister voor 1984 en 1985 een korting toepassen van 10 pro cent. Voor de latere jaren zal de ze korting moeten oplopen tot 15 procent, of te wel een bezuini ging van 2,3 miljoen gulden. Uitgedrukt in het aantal perso neelsplaatsen betekenen de plannen van de minister een ver lies van 8 arbeidsplaatsen in 1984 en 16 in de periode van 1983- reerd dat Herrenberg samen met de zakenman Guno Chin a Sen (een broer van de oud-president en -premier) in Colombia contact had gelegd met de cocalnemaf- fia. Deze zou Suriname een le ning van 50 miljoen dollar ver strekken tegen een zeer lage ren te. In ruil daarvoor zou Suriname de cocaïnehandelaren een vrije doorvoerroute geven voor cocaï ne. Herrenberg ontkent dit alles en eist dat het blad de berichtge ving rectificeert. Mr. van Manen zag in de getuigen verhoren van vorige week don derdag een bevestiging van wat Het Parool had geschreven. Een belangrijke figuur bij deze getui genverhoren was de oud-direc teur van de centrale bank van Suriname, Jules Sedney, die in januari naar Nederland is ge vlucht, nadat hij had geweigerd in Paramaribo de "buitenlandse lening" goed te keuren. Sedney voegde er aan toe dat hij pas na aankomst in Nederland van een "hooggeplaatst, voor aanstaand en betrouwbaar per soon" had vernomen dat de le ning verband hield met cocaïne. Mr. van Manen zette grote vraag tekens bij deze verklaring. Hij wees in dit verband op de ver klaring van oud-minister Haak- maat, die had gezegd er zeker van te zijn dat Sedney hem had verteld al in januari in Paramari bo over de cocaïne-zaak verno men te hebben. Sedney was bang als bron aangezien te wor den voor het artikel van Grijpma, aldus mr. van Manen. Met nadruk stelde mr. van Manen dat Grijpma geheel andere bron nen had en zijn verhaal niet ge put heeft uit wat Sedney had ver teld. Volgens Herrenbergs advocaat, mr. Boukema, is tijdens de getui genverhoren "niets gebleken dat de juistheid van de aantijgingen" van Grijpma bevestigt. Er zijn drie feiten bekend: Herrenberg en Guno Chin A Sen hebben een reis naar Colombia gemaakt, Gu no Chin A Sen heeft een twijfel achtige reputatie en de herkomst van de lening is onbekend. "De lening ging trouwens niet door". Op deze feiten zijn slechts ver moedens gebaseerd. Het gehele samenweefsel van ver moedens die Het Parool als fei ten presenteert, zakt in elkaar als een kaartenhuis, betoogde mr. Boukema. Mr. Boukema bleef bij zijn eis dat de "grove aantijgin gen" van Het Parool gerectifi ceerd dienen te worden. De president van de rechtbank zal maandag 25 juli uitspraak doen. GROLLO - Verse melk deelde dit meisje uit aan de deelnemers van de fietsvierdaagse in Drenthe. (Foto anp> ASSEN (ANP) De officier van justitie in Assen, mr. Meijers, gaat twee personen die worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij de beschieting van een politie-auto in Assen juni vorig jaar, vervolgen met een gewijzig de dagvaarding. Zeven andere verdachten in dezelfde zaak wer den eerder door de Asser recht bank voor dit feit veroordeeld, maar later door het gerechtshof in Leeuwarden vrijgesproken. De beschuldiging van de twee ver dachten, die tijdens de rechts zaak tegen de zeven voortvluch tig waren, is uitgebreid omdat het hof in Leeuwarden in haar vonnis van de andere verdachten onder meer heeft overwogen dat niet is komen vast te staan wat met het schieten op de politie-au to is beoogd. "Wilde men geweld plegen tegen de politie-ambtenaren in de auto, wilde men hen bedreigen of was het geweld uitsluitend tegen de politie-auto gericht", aldus de Asser hoofdofficier. Hij wil ant woord op deze vragen en tevens de mogelijkheid openhouden de zaak later aan de Hoge Raad voor te leggen. De twee verdachten, S. en N., wa ren ten tijde van de rechtszaak tegen de andere verdachten voortvluchtig. De zaak tegen S. werd toen aangehouden wegens ADVERTENTIE het wijzigen van de dagvaarding ter zitting. De zaak tegen N. werd door de Asser rechtbank niet ontvankelijk verklaard, maar het gerechtshof in Leeuwarden acht te zaak later wel ontvankelijk. De uitgebreidere versie van de dagvaarding komt er volgens mr. Meijers op neer "dat naast de de licten van poging tot moord, po ging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en vuur wapenbezit, ook worden opgeno men openlijke geweldpleging, bedreiging met enig misdrijf te gen het leven gericht of zware mishandeling en beschadiging". S. en N. zullen op 9 september voor de rechtbank in Assen wor den gedagvaard. Niet op vakantie? Dan boft u, want zó'n ijs-aanbieding komt nooit meer terug. Familiepak dubbeldik room ijs puur (9 siuks) Geldig t/m 20 juli 1983.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7