1984 B en Wmoeten bakzeil halen Raad: gelijkspel bij stemming over minima Bouw binnenstadsschool begint voorjaar GESLAAGDEN va,ia )- Van der Putten (PSP) verlaat gemeenteraad Half uurtje nationale politiek voor reces File nadat Wethouder verwacht weinig problemen vrouw met auto over Inschrijving als woningzoekende blijft gratis de kop slaat niJBBELALBUM, DÜbbË^lbCIM. tVAaSO^ ;lAüsum dubbelalbum. QUBBE^^JI LEIDEN - Aan de Prof. Vliegenthart- school voor voortgezet individueel onderwijs slaagden voor het staatsex amen Mavo 4: J. Billinger, W. v.t Hart, H. Oostdam, P. Ouwerkerk, M. v.d Plas, A. Staudt, R. Sanders en R Tunzi. Mavo 3: P. Marijnus. LEIDEN - Aan de Louise de Coligny scholengemeenschap slaagden voor het eindexamen: MAVO: M. de Boer. R. HUlebrand, I. Hoek, M. de Jong, S. Akerboom, B. Demmink, A. Hemelop, S. de Jong, H. Zandvliet, J. Admiraal, J. v. Manen, H. Gouka. HAVO: H. van As. M. Flippo, M. Sibararu, S. Vaneveld, G. de Boeft, A. de Priester, Y. Prins. R. Michon, R. Noordervliet, L. Gregoire, G. Heus. O. v.d. Meer. VNO: J. Dykstra, J Rozier, C. Sardjoepersad, A. Sellink, M. Taverne, E. Betting. E. Masselink, M. de Roode, J. Korf- mann, A. Worst, P. Smak Gregoor, B. v. Wijk, S. Schagen v. Leeuwen. LEIDEN - Aan de Agnesscholenge- meenschap slaagden voor het diplo ma MAVO: HAARLEM - Aan de HTS in Haarlem slaagden voor het diploma bouwkun de: D. Dol, F. van der Meijden, R. Minnee, Q. van der Poel, M. van Tey- lingen. Civiele techniek: S. Eikelenboom, H. ten Kley, E. Lom- merse, G. Lommerse. A. Noest, R. Op- denberg. Werktuigbouwkunde: L- Aandewiel, W. de Haas, T Hazenoot. H. van Ingen Schenau, G. de Jong, W. Kok, F. Konings, T. Pet, R. van Ros- sum, J. Schouten, H. Schreuder. A. van Steijn, B. de Veer, A. van der Voort. Elektrotechniek F. Dreef, P. van Dijk, N. van Kampen, G. van Teylingen, H. van Teylingen, R. Veenman, H. de Wit, M. de Wolf. Vliegtuigbouwkunde: H. van Blooijs, P den Hollander, K. Jongbloed, H. Jongeleen, W. van Rijn, L. Zethof. VWO: M. Beker, N v.d. Heiden, B. Leertou wer, J. Tyssen. R. Berg, K. v.d. Berg, G. de Bouter, P. Does, P. van Dorp, H. Hagenaars, G. den Hollander, A. Kooloos, A. van Leeuwen, L. Lempers, N. Levarht, H. Mattie, E. Mol, G. Onderwater, M. van Rijn, G. Scheers, Y. Sieval, L. Swarte. M. v. Venrooij, J. Wesseling, E. van Zandwijk. HAVO: N. Brouwer, P. Bunning, H. Buys, A. van Dorth, S. v.d. Mark, H Raap horst, K. Reichert, L. Rob, S. v.d. Salm, C. Schoutsen, R. Veltman, S. Vrnk. J. Vnj bloed. LEIDEN PSP-Jos van der Putten verlaat in september de ge meenteraad. Hij wordt opgevolgd door de fractie-assistente van zijn partij, Paula Middendorp. Van der Putten had intern bij de PSP al de afspraak gemaakt dat hij na de verkiezingen van 1982 - waarbij de partij opnieuw twee zetels verwierf - nog één jaar in de raad zou blijven. Hij is gemeenteraadslid sinds 1978. Van der Putten wil per 25 septem ber ontslag nemen. Middendorp stond bij de verkiezingen vier de op de PSP-lijst. Nummer drie, Sybren de Hoo, heeft zich niet voor een zetel in de raad beschikbaar gesteld. LEIDEN - De stemmen staakten gisteravond in de gemeenteraad, toen in een motie de regering ge vraagd werd om de minima niet verder aan te tasten, de voorzie ningen op peil te houden en ar beidsplaatsen te scheppen. De motie van PvdA-raadslid Van Dongen werd gesteund door PvdA, PSP, PPR, CPN en SP. Ook D'66 - de partij had de mo tie niet ondertekend stemde uiteindelijk voor, ondanks be zwaren tegen de "ongenuanceer de tekst", zoals raadslid Hoeke- ma het noemde. Maar doordat ter linkerzijde al een aantal raadsleden met vakantie was of om een andere reden af wezig (De la Mar(PSP) en de PvdA-ers Eikerbout en Koning), haalde de motie het deze keer niet. Ook ter rechterzijde waren twee raadsleden afwezig (de WD-ers Elzenga en Jansen) zo dat de stemmen staakten. Dat heeft tot gevolg dat de besluit vorming in de volgende raads vergadering opnieuw plaats heeft. Gezien de steun van D'66 tot en met SP kan de motie toch op een meerderheid rekenen. Aanleiding voor de motie was een schrijven van de FNV en organi saties van ouderen, gehandicap ten, buitenlandse werknemers, werklozen, werkende jongeren, bijstandsmoeders en vrijwilli gers, gericht aan de gemeente raad. Deze organisaties wezen er op, dat in de zomermaanden door de SER belangrijke advie zen over de sociale wetgeving opgesteld zullen worden en dat daarom vóór de zomer een uit spraak van de gemeenteraad ge wenst is, als blijk van solidariteit met grote groepen burgers. Die uitspraak kwam er dus niet. De volgende raadsvergadering is eerst in september. Wel besloot de CDA-fractie, die tegen de mo tie stemde, zich in een brief tot hun partijgenoten in Den Haag en tot de SER te wenden. Daarin spreken zij hun grote zorg uit voor de steeds verslechterende situatie van diverse groepen zwaksten in de Leidse gemeen schap. Zij herinneren eraan dat het CDA als uitgangspunt van het gemeentelijk beleid heeft dat de sterkste schouders de zwaar ste lasten dienen te dragen, maar dat dit uitgangspunt in het colle geprogramma door toedoen van de WD werd afgezwakt. De re gering zou dit uitgangspunt ster ker in haar beleid tot uitdruk king moeten brengen, met name ook in het beleid ten aanzien van de laagste inkomens, aldus de Leidse CDA-fractie. 'Het CDA probeert gewoon zijn sociaal gezicht te redden", zei SP-raadslid Vergeer laconiek. Hij kritiseerde alle grote partijen. VVD-raadslid De Vries had de motie illusiepolitiek genoemd. Vergeer: "Inderdaad, meneer de Vries, dat ben ik helemaal met u eens, zolang de WD en het CDA in de regering zitten". Maar ook de PvdA kreeg een veeg uit de pan. "De PvdA maakt toch de verkeerde keuzes als het om las tenverzwaring gaat. Neem bij voorbeeld de tariefsverhoging voor het ophalen van huisvuil" Een half uurtje nationale politiek op gemeentelijk niveau, daarna ging het reces in. LEIDEN Inschrijving als woningzoekende bij het gemeentelijk bureau huis vesting blijft gratis. Daar entegen zal de gemeente in een aantal gevallen wel meer geld vragen bij de toewijzing van een wo ning voor het verstrekken van een woonvergunning. B en W hadden eerder aan de ge meenteraad voorgesteld om wo ningzoekenden die zich bij huis vesting laten registreren, daar voor per jaar een tientje te laten betalen. Dat geld was nodig om de automatisering van deze ge meentelijke afdeling mede te be talen. Nadat eerder in commis sievergaderingen al was geble ken dat voor deze gedachte geen meerderheid in de gemeenteraad te vinden zou zijn, trok het colle ge het voorstel in. Om gister avond in de raadsvergadering met een nieuw plan op de prop pen te komen: de leges voor het verstrekken van een woonver gunning van vijftig naar honderd gulden te verhogen voor mensen die een woning kopen van meer dan 100.000 gulden. Dat voorstel stuitte op bezwaren bij zowel het CDA (oppositiepar tij) als de WD (collegepartner). Deze twee partijen bleken bo vendien ditmaal in staat gemeen schappelijk een tegenvoorstel te formuleren, en wel om de leges voor alle woonvergunningen, dus ook voor huurwoningen, met een tientje naar zestig gul den te verhogen. PvdA-wethouder Tesselaar (volks huisvesting) was daar niet van gecharmeerd, ervan uitgaande dat huurders in het algemeen tot de lage(re) inkomenscategorieën behoren en dus moeten worden ontzien. Al koppen tellend - een aantal raadsleden ontbrak kwam hij tot de conclusie dat er wellicht toch deze avond een meerderheid voor het CDA/ WD-voorstel te vinden zou zijn en in elk geval geen meerderheid voor zijn voorstel. Dus ging hij sleutelen aan een compromis, daarbij in pinnige discussies verzeild rakend met WD-fractieleider Kuijers. De wethouder stelde in tweede in PAGINA 4 WOENSDAG 13 JULI 1983 bruik van moet gaan makcsi. De gedachten van de wethouder gaan voorlopig uit naar de Pie terskerkgracht. Welk bedrag met de bouw van de school is gemoeid, is nog ondui delijk. In september hoopt de di rectie onderwijs van de gemeen te alles precies op een rijtje te hebben en een aanvraag voor goedkeuring bij het ministerie van onderwijs en wetenschap pen in te dienen. Op korte termijn hoopt Peters nog in overleg te treden met het be stuur van de bijzonder neutrale Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg. De wethouder ziet nog een mogelijkheid voor Haan stra, die nog geen lagere school als koppelgenoot heeft en zo doende in 1984 niet kan uit groeien tot een wettelijk ver plichte basisschool, om opgeno men te worden in de binnen stadsschool. "Onderwijs-inhou- delijk kan het haast niet meer af ketsen", meent hij. "Ik heb het leerplan gezien en dat gaat de richting op van het Jenaplan-on- derwijs. En de ideeén van de grondlegger van het Jenaplan, Peter Petersen, willen wij ook gestalte geven in het onderwijs van de binnenstadsschool". stantie voor om de leges met tien in elk geval huurders van wonin- gulden te verhogen voor koop- gen met een huur van 425 gulden woningen boven de 100.000 gul- of lager niet extra voor de woon den én voor huurwoningen met vergunning hoeven te betalen, een kale maandhuur van boven Dat zijn de woningen die volgens de zeshonderd gulden (de toe- de gemeentelijke huisvestingsre- komstige huursubsidiegrens). gels worden gereserveerd voor de lagere inkomensgroepen. Het leeuwedeel van de jaarlijkse Ook deze suggestie stuitte op be- kosten van automatisering van zwaren van collegepartner WD bureau huisvesting (tegenwoor- (Tesselaar en Kuijers herinner- dig directie woonruimteverde- den elkaar er en passant aan dat ling genaamd) wordt overigens ze toch samen aan de wieg van opgebracht door een vacature het huidige college hebben ge- niet te vervullen. Dat levert staan). De leges voor woonver- 70.000 gulden op. Het bureau gunningen moet de gemeente in hoopt met behulp van de compu- elk geval 30.000 gulden extra op- ter sneller en nauwkeuriger te leveren om de automatisering kunnen werken, van bureau huisvesting mede te kunnen financieren. Zowel ko pers als huurders van woningen zullen daar een bijdrage aan moeten geven, zodra hun een woning wordt toegewezen. Het college van B en W zal nog met een nader voorstel komen met welk bedrag de leges worden verhoogd en welke categorieën (de goedkopere koopwoningen, de lagere huurwoningen) exact daarvan worden uitgezonderd. Tesselaar deed de toezegging dat Zoals het er nu uitziet krijgt de school negen lokalen plus twee speelwerklokalen voor de jong ste leerlingen. De gymzaal moet een meer strategische plaats krij gen omdat ook de toekomstige interconfessionele binnenstads school aan Caeciliastraat daar ge- inkomenscategorieën in elk geval ontzien. ADVERTENTIE LEIDEN - Op de Rijksweg A4 ontstond gisteravond omstreeks kwart voor zes een file nadat een vrouw met haar auto over de kop was geslagen. De vrouw kwam uit de richting Leidschendam en moest plotse ling remmen voor een auto voor haar. Ze wilde aanvankelijk naar rechts uitwijken, maar toen ze zag dat dat niet kon, draaide ze haar stuur naar links. Het resul taat hiervan was dat de auto over de kop ging. Een automobilist die het ongeluk zag gebeuren, ging ook op de rem ging staan waardoor een au to achter hem tegen zijn wagen botste. Een file was het gevolg en die bezorgde het verkeer zo'n twintig m.inuten overlast. De vrouw kon zonder noemens waardige verwondingen haar auot verlaten. Wethouder Peters vindt de plek aan de Vliet uitermate gunstig voor de twee scholen 'Drie Octo ber' en 'Lucas van Leyden', die straks in het nieuwe gebouw worden gehuisvest en één open bare basisschool gaan vormen. Ook het hoofd van de Lucas van Leydenschool, S.van Oosten, is erg te spreken over de voortva rendheid waarmee de gemeente nu plannen maakt. De architect die zich met de bouw van de school gaat belasten is W. Roling uit Haarlem. Volgens Pe ters is deze man gekozen omdat hij veel ervaring heeft met het bouwen van scholen in de bin nenstad. "Zoiets vereist vak werk. De school moet passen in de omgeving. Als de mogelijkhe den er zijn willen we uit stede bouwkundig oogpunt ook de pandjes op de hoek van Molen- steeg bij de bouw betrekken. Je krijgt dan één geheel". LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt, kan in het voorjaar 1984 worden begonnen met de bouw van de nieuwe openbare binnen stadsschool aan de Vliet. Hoewel de grond die is aangekocht van aannemersbedrijf De Bolster nu nog bestemd is voor woningen, verwacht wethouder Peters (on derwijs) niet al te veel bezwaar schriften tegen de wijziging van dit bestemmingsplan. Vorige week maakte het college van B en W bekend dat de bouw van de binnenstadsschool op de Garen- markt van de baan is, omdat er geen duidelijkheid bestaat over de komst van de parkeergarage aan het Levendaal. B en W wil den de bouw van de school ech ter niet langer in het onzekere la ten en besloten de plaats aan de Vliet te bestemmen voor de nieu we school.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4