jimni 'Potten Kijken Pillen Draaien' Zweilandbad wordt "fitness-centrum" i Rioolrechten mogelijk toch niet verhoogd Asbestplaten zijn verwijderd 11» M 4 HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht WOENSDAG 13 JULI 1983 Expositie Boerhaave geeft inzicht in werk apotheker De aardewerk potten. Vaak fraai versierd en de inhoud vermeld in 'potjeslatijn'. In het midden een pot met Populeum. Vervaardig uit populierenknoppen, gebruikt ter behandeling van wonden en a LEIDEN - Zelfs de geur die zo ken merkend is voor een oude apo theek, hangt in de zaal waar de tentoonstelling "Potten Kijken Pillen Draaien" te zien is. Deze tentoonstelling in het museum Boerhaave aan de Steenstraat geeft een indruk van het instru mentarium, waarvan de apothe ker zich in het verleden bediende bij het bereiden en bewaren van geneesmiddelen. Een jaar geleden verwierf het mu seum Boerhaave van de gemeen te Amsterdam een fraaie collec tie Delfstblauwe apothekerspot ten en ander instrumentarium waarmee een apotheker werkte. Van 1902 tot na de Tweede We reldoorlog berustte deze collec tie, toentertijd vergaard door en kele historische geïnteresseerde leden van de Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie, bij het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. Door de verzamelwoede van de le den ontstond al spoedig de toe stand van een museum binnen een museum. Na enige tijd kreeg deze wonderlijke gast zelfs de of ficiële benaming: 'Geschiedkun dig Medisch-Pharmaceutisch Museum'. Na de oorlog kon men echter niet langer tolereren dat in een Stede lijk Museum, dat zich steeds dui delijker manifesteerde als een toonaangevend museum voor moderne kunst, ook andersoorti ge collecties werden onderge bracht. Na enkele verhuizingen naar het gildehuis van de Amsterdamse wijnkopers en het Waaggebouw aan de Nieuwstraat in Amster dam. kreeg het museum Boer- LEIDEN - Aan de trieste ge laan in het Houtkwartier, dat vijf jaar geleden werd korte termijn verpachten a fitness-centrum. Volgens directeur Jan Duivesteijn van de gemeente-afdeling sport en recreatie worden er op dit mo ment onderhandelingen gevoerd met een aantal kandidaat-pach ters. Daarom kon hij nog niet zeggen hoe hoog de pachtsom zal uitvallen. Het in 1963 geopende Zweiland- bad, dat vooral dienst deed als instructiebad, moest in 1978 zijn poorten sluiten omdat een bezoe ker eternietplaten als bouwmate riaal had aangetroffen. Deze pla ten, aangebracht als geluidwe- rend materiaal, bevatten het zo genaamde 'blauwe asbest'. De platen dreigden los te laten, waardoor de kans bestond dat er onzichtbare asbestvezels zouden vrijkomen en terecht zouden ko men in de longen van zwembad personeel en gebruikers van het bad. Na een periode van twintig tot dertig jaar zou deze asbest- vergiftiging kunnen ontaarden in stoflongen of longkanker. De attente zwembadbezoeker tipte het ministerie van volksgezond heid dat vervolgens oordeelde dat het Zweilandbad een gevaar zou kunnen opleveren voor de volksgezondheid. Hierop werd het vijftien jaar oude bad geslo ten. Milieuramp Inmiddels heeft het bad enkele grondige schoonmaakbeurten achter de rug en zijn de platen door Saskia Stoelinga haave de verzameling in perma nente bruikleen. "Een prachtige aanwinst", volgens museummedewerker De Clercq, "die we helaas - wegens ruimte gebrek - nog geen vaste opstel ling kunnen geven. Vandaar de ze tijdelijke tentoonstelling, waarin we hebben geprobeerd voor de bezoekers een beeld te schetsen van het apothekersbe drijf in vroegere eeuwen". Potjeslatijn Al heel lang is de bereiding en afle vering van geneesmiddelen in handen van apothekers. Deze be trokken hun grondstoffen, de simplicia, veelal uit kruidentui nen. Daarnaast werden ook stof fen van dierlijke oorsprong en mineralen verwerkt. Van groot belang was dat de medicijnen op de juiste wijze werden bewaard. Oude apotheken stonden dan ook vol met flessen, dozen en - vooral - aardewerk potten. Deze waren dikwijls fraai versierd en de in .chiedenis van het Zweilandt jkt een einde te komen. De g< getroffen door een 'asbestrai in een particulier die het gaat verwijderd. Vijf jaar na wat hij "de eerste Nederlandse milieu ramp noemt", kan sportdirecteur Duivesteijn eindelijk verzuch ten: "Alles is er nu uit". De schoonmaakbeurten en de as- best-metingen kosten de ge meente in totaal 230.000 gulden. Enige mogelijkheid om de schade bij het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) te verhalen, bestaat er vol gens Duivesteijn niet. "We krij gen geen cent terug, terwijl er te genwoordig meteen een subsi- diela wordt opengetrokken, wan neer zich weer één of andere mi lieuramp openbaart. Het schoon maken wordt dan in één week einde gepiept, terwijl het in het geval van het Zweilandbad alle maal jaren heeft moeten duren. Dat kwam doordat het ministerie ontzettend omzichtig en om slachtig met dit geval is omge sprongen, omdat het de eerste keer was dat zoiets zich voor deed". Nu het Zweilandbad weer asbest- vrij is, kan er een nieuwe bestem ming aan het bad worden gege ven. "Geen zwembadbestem ming", aldus Duivesteijn, "want we willen onze eigen zwemba den natuurlijk geen concurrentie aandoen". (Na het sluiten van het Zweilandbad is het overdekte Vijf Meibad gebouwd red.) Het bad krijgt nu de bestemming 'gezondheidscentrum met be perkte sauna'. Duivesteijn hoopt houd stond erop vermeld in het zogenaamde "potjeslatijn". Over de collectie Delftse apothe kerspotten zei pharmacie-histo- l, gelegen aan de Zweiland- teente, eigenaar van het bad zal het waarschijnlijk op ïbouwen tot een zogenaamd de onderhandelingen met de kandidaat-pachters, die alle maal van plan zijn een 'fitness centrum' aan de Zweilandlaan te openen, nog deze zomer af te sluiten. Hij verwacht dat de ge lukkige 'gezondheids-onderne mer' die de pachtstrijd wint dan aan het eind van dit jaar zijn cen trum kan openen. Met bijna even grote regelmaa stadhuistoren klinkt, duikt d< kolommen. Steevast is de si van geschrijf. Tot grote frustr, fers' moet de tap binnen de st twee uur potdicht. Een achter raadsstapper Joop Walenkam den als "het Staphorst van hc Afdelingsbestuurders van de h< dat het conservatieve horeca kelijke stad uitjaagt. Is dat w stedelijke Stahorst dan zoal t We besloten de Leidse horeca e< ten 'röntgenfoto's' zullen de kt den afgedrukt. Dus geen opvc drama maar kijkjes in de vers horeca. De scheiding van het 1 aan de lezers over. Vandaag deel één over een ond« en gastheerschap hoog in zij heet deze vaandeldrager en h Rótisserie 'Oudt Leyden' aan De wildgroei van eetcafés, bi stro's, pizzeria's en shoarma- tenten duurt nog altijd voort. Volgens 'horecaffers' die zich zelf exlcusief vinden, dreigt dit 'onkruid' het verschijnsel 'top klasse-restaurant' te overwoe keren. Maar in een tijdperk dat zelfs de vermogende culinaire fijnproe vers hun broekriem wat strak ker moeten aanhalen, is het na tuurlijk niet zo verwonderlijk dat er af en toe eens een 'pizza Napolitana' in plaats van een 'tournedos au poivre' wordt verorberd. Top-restaurants zijn in Leiden bijna uitgestorven. Opmerke lijk is het daarom dat La Rótis serie 'Oudt Leyden', dat was afgegleden tot een bistro an nex pannekoekhuis, onlangs haar poorten heropende. De nieuwe eigenaren heten Hans en Hanny Martens. Een twee tal dat vast van-plan is de verlo ren gegane topklasse-status te heroveren. Van bistro/panne koekhuisje terug naar rötisse- rie/crêperie. Hans Martens werd 52 jaar gele den in Hillegom geboren. De kneepjes van het horecavak leerde hij achtereenvolgens in het Haagse Hotel Des Indes, in het Scheveningse Kurhaus, het Silveren Seepaerd in Eind hoven, het Grand Hotel Gooi land in Hilversum, bij Jan Ta bak in Bussum en als bedrijfs directeur in de Beukenhof in Oegstgeest, dat onder zijn lei ding onder meer een Michelin- ster veroverde. Als bestuurslid van de afdeling Den Haag en omstreken van de Horecaf kwam Martens in con tact met het echtpaar Hendrik- sen, eigenaar van Oudt Ley den. De Hendriksens zochten naar een opvolger omdat zij ricus dr. D.A. Wittop Koning ja ren geleden al: "Zonder overdrij ving kan ik wel zeggen dat dit de belangrijkste verzameling Delft- Het Zweilandbad, dat na de "i als er carillon-getingel uit de Leidse horeca op in de krante- itingstijdenaffaire onderwerp ie van de plaatselijke 'horecaf- Iswallen in het weekeinde om ike situatie die CDA-gemeente- als eens heeft verleid om Lei westen" te bestempelen, ecabond zijn er van overtuigd ;leid de klanten deze aantrek kelijk zo? Wat heeft het rand- bieden? s door te lichten en de gescho- lende weken op deze plek wor dingen van het sluitingstijden- tillende keukens van de Leidse f en het koren laten we daarbij aemer die kwaliteitsbewaking vaandel voert. Hans Martens is sinds kort eigenaar van La Steenstraat. zich wilden terugtrekken in Oostenrijk. Uiteindelijk kocht Martens de rótisserie (letter lijk: winkel van geroosterd vlees, grillroom) onder de voorwaarde dat hij het bedrijf kon omvormen naar zijn eigen ideeën. Dat bleek geen punt. En zo kon het gebeuren dat, ter wijl het al weer een tijdje gele den was dat hij oog in oog met Abraham stond, Hans Martens zijn eerste zaak kocht met de ambitie er een exclusief ster renrestaurant van te maken. Hij noemt het "eeuwig zonde" dat de rötisserrie, dat onder lei ding van S.M. Borgerding lan delijke faam had gekregen, was verworden tot een bistro. "Mijn voorganger heeft vooral het accent gelegd op de exploi tatie van het Pannekoeken- kuysje. Overigens met veel succes want het is inmiddels internationaal vermaard. Maar het restaurant, de rótisserie dus, kreeg te weinig aandacht waardoor de naam achteruit holde. Mijn doel is om juist het restaurant weer het aanzien te geven dat het pakweg tien jaar geleden nog had". Het aanzien waarvan een verlicht tableau met handtekeningen van prominente gasten een af spiegeling is. Daarop zijn de krabbels van Juliana, Beatrix, Luns, Ard Schenk en Wim van Hanegem zichtbaar. De heroveringstactiek die Hans Martens zegt te voeren, klinkt even logisch als simpel: "Het accent zal worden gelegd op kwaliteit en gastheerschap. De kwaliteit waarborg je door al tijd met verse produkten te werken en door vakbekwame mensen aan te trekken die die produkten kunnen omzetten in een goed gerecht. En die vakbekwame mensen heb ik". Daarnaast zegt Martens zich se potten ter wereld is. Hier vindt men de grootste verscheiden heid in motieven, hier zijn zeer veel gemerkte stukken, hier ko i-ramp" van 1978 gesloten is. De Hans en Hanny Martens voor hun 'topklasse-restau rant' aan de Steenstraat in de linkerflank gesteund door bedrijfsleider Van Pillen en chef-kok Van Duivenvoorde. (Foto Holvast)' voortdurend te oriënteren bij collega's in het binnen- en bui tenland om op de hoogte te blijven van de nieuwste keu kentechnieken. Hij wil zijn personeelsleden dan ook regel matig stage laten lopen. Zo heeft zijn chefkok onlangs een tijdje over de schouders van de Vlaamse meester Roger iSou- vereins mogen loeren. Martens, in zijn spaarzame vrije tijd een verwoed wielrenner en pianist, straalt zelfverzekerd heid uit. Hij is er van overtuigd dat hij en zijn medewerkers het in Leiden zullen maken. "Leiden mag dan een arme stad heten, restaurants van dit kaliber zijn hier heel dun ge zaaid dus ik heb nauwelijks concurrentie. Maar ik zal me niet uitsluitend op de Leidse bevolking richten want daar moet ik het niet van hebben. Ik moet mensen uit de wijde om geving trekken. Mond op mond reclame is daar in de ho reca het beste middel voor. Wanneer ik eerlijke kwaliteit men ook zeldzame verschillende versieringen voor, ja, zelfs rode inschriften op blauwe potten". Er waren in Delft verschillende fa brieken die farmaceutisch aarde werk maakten. Vanaf 1650 wor den hier talloze apothekerspot ten met het karakteristieke pau wenmotief vervaardigd. Bittere pil Dat het er in het apothekersvak heet aan toe kon gaan, laat de tentoonstelling ook zien. In dis tilleerketels werden alcohol en aromatische vloeistoffen ge stookt en op ovens pruttelden geneeskrachtige stropen. Voor het maken van pillen gebruikte de apotheker onder meer giet vormen en pillenplanken. Soms werd de pil verguld of verzilverd om de indruk te wekken van een 'onschuldig snoepje'. Dit gebeur de in een pillenvergulder, waarin zich goud- of zilverstof bevond. De pil werd daarin voorzichtig rondgeschud, zodat er zich een laagje van dit stof op kon afzet ten. (Daar komt ook de uitdruk king "Een vergulde pil slikken" vandaan.) Naast de houten potten - immers wil het nu verpachten. (archieffoto-Holvast) lever dan komen de klanten vanzelf'. Als bestuurslid van de Haagse af deling van de Horecaf, waartoe ook Leiden behoort, is Martens totaal onkundig van het Leidse horecatumult. Slechts enkele Leidse horeca-ondernemers, voornamelijk in de restaurant- sector, zijn lid van de Horecaf. Caféhouders zijn lid van de te genhanger van deze bond, Ho reca Nederland. In federatief verband wordt tegenwoordig overleg gevoerd door vertegen woordigers van beide bonden, die nog niet zo lang geleden lijnrecht tegenover elkaar stonden. Inmiddels wordt on der meer het beroepsonderwijs in de horeca gezamenlijk aan gepakt. Martens, die zelf deel uit maakt van de landelijke werkgroep middelbaar horeca-onderwijs, verwacht dat de federatieve sa menwerking tussen de Hore caf en Horeca Nederland blijft groeien waardoor beide bon niet alle apothekers konden zich de vrij kostbare Delftse potten veroorloven - is er ook een prach tige collectie receptenverzame lingen te aanschouwen. Zo'n voorschriftenboek met recepten, ook wel farmacopee genoemd, behoorde tot de standaarduitrus ting van elke apotheek. Dit om te waarborgen dat onder eenzelfde naam ook steeds hetzelfde ge neesmiddel werd afgeleverd. Natuurlijk ontbreken op deze ten toonstelling ook de vijzels, stam pers, weegschalen, flessen en de kleine, maar nauwkeurige balan sen niet. Catalogus In een betrekkelijk kleine ruimte is alles chronologisch en overzich telijk in vitrines opgesteld. Prak tijk en theorie van het apothe kersvak zijn voor de toeschou wer op geraffineerde wijze met elkaar in verband gebracht. Zelfs een leek krijgt al gauw een aar dig beeld van hoe het er in de apotheek aan toeging. Het is jammer dat de geïllustreerde catalogus bij aanvang van de ten toonstelling nog niet gereed is. Dat geeft een toch wat onbevre digend gevoel bij thuiskomst. Zeker als je de snavel-aan-kont- houding van de vogel die is afge beeld op de pot voor rabarber, dat in de geneeskunst wordt ge bruikt om zijn laxerende wer king, nog eens wilt bestuderen. Plinius en andere schrijvers be weerden namelijk dat de grote watervogels zichzelf met hun snavel een (zee)water klisma toe dienden. Deze tentoonstelling in Museum Boerhaave, Steenstraat la, duurt tot 27 februari 1984. Boten varen tegen elkaar LEIDEN - In de Haven zijn gister avond omstreeks tien over elf twee boten tegen elkaar aangeva ren. Het plezieijacht Atlantis botste tegen de rondvaartboot Jolanda. Van de laatste boot sneuvelde een grote ruit. Man overlijdt aan gevolgen van ongeluk LEIDEN - In het AZL is maandag de 84-jarige inwoner van Zoeter- woude overleden die vorige week dinsdag zwaar gewond raakte bij een ongeluk op de Voorschoterweg. Het ongeluk ontstond doordat de bejaarde man met zijn fiets aan de hand plotseling de rijbaan ter hoogte van de Rooseveltstraat overstak. Daardoor kwam hij on der een vrachtwagen. den op de duur in elkaar zullen opgaan. Maar voorlopig is het nog lang niet zo ver. Immers, volgens Martens, is de federatie totaal onwetend van de grote onenig heid die er heerst onder de le den en zelfs onder bestuursle den van de afdeling Leiden van Horeca Nederland met be trekking tot de sluitingstijden Martens hoopt, nu hij als Leid-j se ondernemer met de plaatse-J lijke horecastrijd is geconfron teerd, dat bestuursleden van Horeca Nederland hun interne problemen eens in de federa tie-groep gooien. Misschien is het nog niet zo'n gekke gedachte om Martens het roer van het op drift ge raakte Leidse horecabootje te laten overnemen van Wim Vis- scher, de bondsvoorzitter die binnenkort afzwaait. Wellicht dat een geïmporteerde en vol ledig neutrale 'horecaffer', die onbevangen tegenover de ma terie staat, de Leidse horeca uit het discussieslop kan halen. B en W: hopen op meevallers LEIDEN - Het college van B en W moet zoveel mogelijk eventuele finan ciële meevallers gebruiken om de nieuwbouw van de reinigingsdienst te betalen. Op die manier hoopt de gemeenteraad te voorkomen dat de reinigingsrechten voor dit doel andermaal moeten worden verhoogd. Maar mocht het college er niet in slagen om de financiële dekking van dit nieuwbouwplan op andere wijze rond te krijgen, dan mogen de rioolrechten wel omhoog. Dat is de uitkomst van de discussie die de gemeenteraad maandag- en dinsdagavond wijdde aan de voorgenomen nieuwbouw voor de ge meentelijke reinigingsdienst op het voormalige Olga-terrein aan de Evertsenstraat en aan de mogelijke tariefsverhoging voor het ophalen van vuil die daarmee gepaard gaat. Het nieuwe gebouw gaat volgens de huidige opzet ruim vijftien miljoen gulden kosten. De gemeente heeft een flink deel van dat bedrag de afgelopen jaren bijeen 'gespaard' - door eerdere verhogingen van de reinigingsrechten en door allerlei financiële meevallers voor de nieuw bouw te gebruiken. Toch resteert er nog een tekort; reden voor het college om opnieuw een tariefsverhoging van de reinigingsrechten in het vooruitzicht te stellen. Deze lastenverzwaring voor de burger schoot een aantal raadsleden in het verkeerde keelgat, zij het dat bij de uiteindelijke stemming in de gemeenteraad gisteravond alleen SP en CPN de tariefsverhoging hoe dan ook afwezen. Andere partijen volg den een voorstel van deze strekking van de raadsleden Vergeer en Brands niet, omdat zij vreesden daarmee de nieuwbouw van de reini gingsdienst op losse schroeven te zetten. De overige fracties vonden elkaar in een motie die namens PPR, D'66 en CDA werd ingediend. Daarin wordt uitgesproken dat de gemeente ge bruik moet maken van een eventuele opbrengst van de verkoop van de bestaande huisvesting van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat en van een eventuele subsidie van het rijk als de nieuwbouw als werkgele genheidsproject wordt aangewezen om de kosten mede te kunnen be talen. In zo'n geval zullen de reinigingsrechten minder of niet verhoogd hoeven te worden. Ook andere financiële meevallers, bijvoorbeeld uit de verkoop van onroerend goed, kunnen aan de reinigingsdienst ten goede komen, zij het dat ook de mogelijkheid blijft bestaan dat dit geld ergens anders aan wordt besteed. Wethouder Fase zei overigens dat de motie niet veel meer bevatte dan datgene wat het college al van plan was. T door JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3