Eigen meubelplan voor Zoeterwoude uit lijfsbehoud" Zomers burengerucht, wat kost je dat? Reactie op die in Leiden en Leiderdorp WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA 2 Br emmer voorspelt Het wordt binnen enkele dagen weer aangenaam zomerweer. Die "garantie" geeft de Val- kenburgse kapper/amateur- weerkundige Gerrit Bremmer de vele zon- en strandliefheb- bers die vanmorgen waar schijnlijk diep teleurgesteld opstonden en in plaats van zon een bewolkte lucht en aanzien lijk lagere temperaturen aan troffen. De figaro uit het Rijndorp geeft zelf te kennen de omslag van het weer een hele opluchting te vinden. "Maar zet dat maar niet in de krant", laat hij waar schijnlijk uit "angst" voor te leurgestelde knip- en scheerklanten weten. Het tijdelijk mindere weer is naar de mening van de haark- nippende weerkenner te wij ten aan een kleine storing die ten noordwesten van Schot land lag. Met een noordweste lijke wind komt dit gebied naar onze streken en zorgt van daag aan de kust voor een tem peratuur van rond de twintig graden. Mogelijk morgen al verwacht de kapper dat de temperaturen al weer enkele graden hoger stijgen en ook wat meer zon, die waarschijn lijk vandaag maar een enkele keer is te zien. Na donderdag ziet de Valken- burgse herenkapper het weer terugkeren naar de zomerse waarden van de afgelopen pe riode. "Zeker is dat nog niet helemaal, maar het al sinds en kele weken boven Scandinavië aanwezige hogedrukgebied is waarschijnlijk veel sterker dan de storing die nu het weer in ons land voor de zonners en baders bederft", verwacht Bremmer. Wandelen voor Malawi Het gaat ondanks wat kleine pro blemen uitstekend met de lo pers van de voettocht Rijns- burg-Siegen. Zaterdagmorgen vertrokken zes Rijnsburgse le den van het jongerencentrum Het Kraaienest voor een spon- sortocht naar het Westduitse Siegen. De zes maken de treis om te pogen geld bijeen te zamelen voor projecten in Ntonda in het Afrikaanse staatje Malawi. Al van de eerste dag af worden de Rijnsburgse wandelaars achtervolgd door de nodige problemen. Lag het in de be doeling de eerste nacht door te brengen op een camping de rivier de Lek in Schoonho ven, de drukte op die kampeer plaats gooide roet in het eten. Noodgedwongen liepen de wandelaars naar het in de buurt van het oude stadje gele gen Bergambacht om daar de tenten op te zetten. Ook de tweede dag van de tocht naar de Bondsrepubliek ver liep niet zoals de zes jonge Rijnsburgers wilden. Een aan tal voetveren over de rivieren die de provincie Zuid-Holland met Noord-Brabant scheidt bleken op zondag niet te varen. Het gevolg was dat zij weder om de nodige extra kilometers moesten maken om een pont te vinden die wel in bedrijf was. Een tweede tegenslag was dat zij daardoor ook het contact met de begeleidende volgauto ver loren. Na veel gezoek en telefo nisch contact met het Rijns burgse thuisfront zagen de lo pers pas in de avonduren de auto terug. Ook de warmte heeft haar uit werking niet gemist op de lo pers. Zondag tijdens een "tus senstop" sloegen de zes 30 gla zen melk en 12 glazen fris drank naar binnen. Het gevolg van het hete weer is dat door de lopers is besloten niet meer overdag te wandelen maar in de late avond en een deel van de nacht. De twee eerste ligfietsen die meerijden in de Laura. Links Anneke Jager, rechts Johan Waszink. Door dat besluit is het dagelijks contact met Rijnsburg wat moeilijker geworden. Cas Paauw de contactman van de lopers in Rijnsburg heeft sinds gistermorgen niets meer van de lopers vernomen. "Waar schijnlijk is, dat ze inmiddels in Limburg zijn beland. Zeker heid was daarover niet te krij gen". De lichamelijke conditie van de meeste lopers is prima. Hoewel alleen Gert van der Vijver nog blaarloos is voelen de meeste lopers, volgens Cas Paauw, zich prima. Alleen over Nico de Koning waren de geluiden gisteren minder positief. "Maar dat hij opgeeft daar ge loof ik niets van, hij zal er alles Met bijdragen van Kees van Kuilenburg, Raymond Peil. Ligfiets rijdt heter "Een ligfiets rijdt gewoon beter", concludeert Johan Waszink uit Velp kort, na een heel verhaal over dit rijwiel. De man uit Velp doet dit jaar mee aan de Alphense fietsvierdaagse Lau ra met een fiets die is voorzien van een comfortabele stoel en een klein voorwiel. Het stuur is praktisch onder de zitplaats gemonteerd waardoor een merkwaardig ogend rijwiel on tstaat dat wordt aangeduid met de naam "ligfiets". Waszink, die samen met Anneke Jager uit Doetinchem —ook op een ligfiets- de Laura rijdt, heeft veel bekijks op zijn rij wiel. Het voertuig is afkomstig uit Gaanderen, waar een aantal fabriekjes in combinatie de lig fiets produceert. Het geval is een ontwerp van een meneer Roulant, wiens naam levens groot op het frame staat. "Je fietst een stuk makkelijker en je zit veel meer ontspan nen", stipt Johan Waszink des- n gevraagd de eerste voordelen de ligfiets boven het tradi tionele model aan. "Je ziet de ligfiets is zelfs wat sneller". De man uit Velp re kent uit dat hij op de fiets van Velp naar Doetinchem ander half uur kwijt is, op de ligfiets vijf kwartier. "Het is wel wennen", vervolgt Waszink, die het rijwiel nu drie dagen in bezit heeft, maar daarvoor een week heeft kun nen oefenen op een prototype. "Vooral het wegrijden valt niet Je moet het gewoon leren zoals je vroeger ook ooit hebt leren fietsen. Ik heb er nu ruim driehonderd kilometer op ge reden en als je eenmaal ge wend bent gaat het veel beter". Het tweetal ligfietsers heeft dan ook allesbehalve moeite om de rest van het Laurapeloton bij te benen. Met name in de dui nen ondervonden zij veel voor deel van hun opmerkelijke rij wiel. "Je klimt makkelijker. Ik ben geen goed klimmer maar ga er zoveel voorbij in de dui nen. Je kunt je eenvoudig met je rug schrap zetten", aldus Jo han Waszink. Het tweetal doet aan de Laura mee om goed overweg te leren gaan met de fietsen. Manoeu vreren in het peloton op een paadje kost namelijk nog wel moeite, meldt Waszink. "Ik heb er al met bagage mee gere den" vervolgt hij. "Dat is ook goed gegaan. Als ik het hele maal onder de knie heb dan wil ik twee weken met de ligfiets gaan kamperen". Goedkoop is de ligfiets niet. Was zink heeft er bijna twaalfhon derd gulden voor moeten neer tellen. Maar je krijgt er wel een hoop comfort voor terug. "En een beetje wielrenner zal er vrij gemakkelijk 35 tot 40 kilome ter per uur mee kunnen ha len", besluit Waszink. WOENSDAG Endegeest, 17.30 Hooglandse kerk - pauzeorgelconcert door Marijke van Klaveren, 12.30- 13.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steentraat 1, Afrikaanse klanken (muziekinstrumenten), 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos en sport, 15-17 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe. en vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr. 8 juli tot 15 juli door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502 en door Apotheek Beker, Lijt weg 4, tel. 155482. WOENSDAG Endegeest, 17.30 Hooglandse kerk - pauzeorgelconcert door Marijke van Klaveren, 12.30- 13.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steentraat 1, Afrikaanse klanken (muziekinstrumenten), 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos en sport, 15-17 uur. DONDERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66, Film 'O Megalexandros' van de Griek Theo Angelopoulos, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - ZOETERWOUDE - "Wij moeten de bedrijven die in Zoeterwoude zijn gevestigd, hand haven. En handhaven betekent gezien dé ontwikkelingen in Leiderdorp uitbreiding van de bedrijven". Met deze woorden presenteerde burgemeester Houdijk gistermiddag het bestem mingsplan Industrieterrein Hoge Rijndijk, deelplan meubelboulevard Zoeterwoude. De plannen van twee meubelza ken, Casba en Leski, zijn een reactie "uit lijfsbehoud" op de Leiderdorpse plannen. Beide plannen vertonen wel wat over eenkomsten. Zo wordt er én in Zoeterwoude én in Leiderdorp gestreefd naar een concentratie van meubelzaken van zo'n 22.000 vierkante meter. Zowel de Lei derdorpse initiatiefnemer, Stou- tenbeek, als de Zoeterwoudse bedrijven vinden dat er een gat in de markt is. Bovendien zijn ze het er over eens dat een dergelij ke meubelconcentratie niet in de stad Leiden thuis hoort. "De ge meente Leiden heeft de binnen stad door verkeersmaatregelen afgesloten voor de consument", meent de Zoeterwoudse initia tiefnemer Beverwijk. "Ze heb ben daarmee de verkeerde weg gekozen". Grote verschilpunt tussen de twee initiatiefnemers is logischerwijs de vraag waar die meubelcon centratie dan moet komen. Gis termiddag probeerden initiatief nemers en gemeente duidelijk te maken dat Zoeterwoude de bes te plaats is. Een getekende toekomstvisie de Zoeterwoudse Rijndijk er uit gaat zien. Burgemeester Houdijk stelde bij voorbeeld dat de trek uit de stad al in gang was gezet door de komst van Casba en Leski naar Zoeterwoude. "Dat is een histori sche ontwikkeling", aldus Hou dijk, daarmee bedoelend dat het dan ook niet meer dan logisch is dat op die plaats de verdere uit breiding zal komen. Verder speelt voor de gemeente Zoeterwoude en de intiatiefne- mers het lijfsbehoud een grote rol. Gevreesd wordt dat de komst van een meubelconcen tratie in Leiderdorp grote gevol gen zal hebben voor de twee be drijven die in Zoeterwoude langs de Hoge Rijndijk staan. Een for se omzetdaling en een daarmee gepaard gaand verlies aan werk gelegenheid, zo schetst Bever wijk het beeld. "Ik geloof dat wat je in de afgelo pen jaren hebt opgebouwd, je niet zo maar moet laten afpak ken", verklaart Beverwijk de reactie van de twee bedrijven. Overigens bestonden er al langer plannen om te gaan uitbreiden. "Onder druk van de ontwikke lingen in Leiderdorp hebben we alleen een stapje harder moeten lopen. Maar we zitten al aan het plafond en hebben toestemming om de bestaande 6.300 vierkante meter uit te breiden tot 12.500 duizend", aldus Beverwijk. Die uitbreiding is mogelijk door de magazijnruimte van de Hoge Rijndijk te verplaatsen naar het industrieterrein "Grote Polder". In de gisteren gepresenteerde plannen is dan verder rekening gehouden met de bouw van twee nieuwe gebouwen, totaal zo'n 9.500 vierkante meter. De zo ont stane 22.000 vierkante meter ver- koopvloer zal voor meer dan de helft gevuld worden met meu belzaken uit de regio. "Er zijn al contacten met een aantal Leidse bedrijven die willen verhuizen. Zij laten de beslissing echter af hangen van de vraag of het gehe le plan doorgaat", aldus de aan wezige vertegenwoordiger van makelaarskantoor Smitsloo. De uiteindelijke beslissing of het Zoeterwoudse plan ook uitge voerd mag worden ligt bij de pro vincie. Zoals gisteren bekend werd zal die beslissing rond de jaarwisseling vallen. Commissie De plannnen voor een meubelcon centratie aan de Hoge Rijndijk werden gisteravond in de raads commissie voor ruimtelijke or dening welhaast juichend ont vangen. Woordvoerders van Pro gressief Zoeterwoude en het CDA prezen de meubelbestem ming van het gebied dat grenst aan Hazerswoude en de Oude Rijn. Het progressieve commis sielid C. Straver was "gelukkig met de ontwikkeling in dit ge bied". Hij meende namens zijn fractie te spreken toen hij uit sprak "zonder meer vóór te zijn". De christen-democraat C. Remijn- se noemde het onderhavige be stemmingsplan een voorbeeld van efficiënt planologisch beleid. Hij deed gisteravond de sugges tie om het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethou ders een brief te laten schrijven naar provinciale staten. "Er zit ten meer gemeenten op 't vinke- touw. We moeten onze argumen ten apart bij de provincie op tafel leggen zodat deze de discussie niet alleen vanuit de pers behoeft te volgen. Anders zou het wei eens zo kunnen zijn dat degenen die het hardste roepen het red den. We moeten de provincie er op wijzen dat hier een zinnige zaak aan de gang is die voor Zoe terwoude geen verregaande ge volgen heeft. In Leiden en Lei derdorp zijn de consequenties voor de gemeenten groter". Elk jaar hetzelfde liedje om streeks deze tijd: de politie wordt overspoeld met klach ten over geluidhinder, met na me burengerucht. Vanuit tui nen en openstaande ramen slingeren blijkbaar hardhoren de buren ongewenst versterkte muziek of schreeuwend gelal de buurt in. Ook nu weer. Nog maar net is de zomer goed doorgebroken of het gerucht en daarop de klachten zijn niet van de lucht. Wat hebben de veroorzakers van al die overlast nu eigenlijk te vrezen? door Hans Sonders Ten minste de komst van de poli tie, indien die wordt geallar- meerd, nog afgezien natuurlijk van verstoorde en toornige bu ren. Maar wat de politie dan onderneemt hangt geheel af van de bepalingen over geluid hinder in de algemene plaatse lijke verordening (apv). In de meeste gevallen houdt de politie het op waarschuwen. Dat helpt aardig, aldus een woordvoerder, van de politie in Oegstgeest. Pas als ze daar twee of drie keer op hetzelfde adres moet terugkomen, gaat ze er over tot bekeuren. Ook de politie in Leiderdorp zegt dat in negentig procent van de gevallen "bemiddeling" helpt. In beslag nemen van de ge luidsapparatuur waarmee de last wordt veroorzaakt is een uiterste noodmaatregel, zo me nen ze in Leiderdorp, en wordt pas getroffen na meer keren waarschuwen. Curieus is dat de apv er slechts spreekt van hinder veroorza kende geluidsproducerende of -versterkende middelen, waar tegen de politie mag optreden. Lallers op een barbecue-party vallen daaronder niet en daar tegen is dus een bemiddelings poging het enige machtsmid del waarover de politie er be schikt. Alleen in voor de nachtrust be stemde uren staat hiertegen als wettelijke bepaling artikel 431 van het wetboek van strafrecht de handhavers van orde en rust terzijde. Duidelijker De Warmondse apv is op dit punt duidelijker: geen menselijke stem of voorwerp mag geluid hinder veroorzaken. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten heeft echter nog niet zo lang geleden een standaard verordening over geluidhinder aan de leden aangeboden waarmee de Warmondse raad onlangs akkoord is gegaan. Of ficieel werkt deze nog niet, maar hij luidt ongeveer als volgt: Het is verboden met toe stellen of geluidsapparaten dan wel op een andere wijze handelingen te verrichten waardoor voor omwonenden of overigens in de omgeving geluidhinder wordt veroor zaakt of die handelingen toe te laten aan anderen. Ambtelijker is het nauwelijks in woorden te vatten, maar het is toch wel duidelijk: je mag géén geluidhinder veroorzaken. In Wassenaar is die vng-verorde- ning al in de apv opgenomen en de gemeentepolitie heeft hiermee in de hand sinds 1 ja nuari in 35 gevallen moeten op treden. Maar waarschuwen is voldoende geweest om een ein de aan de storing te maken, al dus de persvoorlichter, even min behoefde de politie appa ratuur in beslag te nemen. Ook hardnekkige gevallen zijn er niet bekend. Een begenadigd stille gemeente dus. Een agent die al vijf jaar in dienst is van de groep rijkspolitie in Zoeterwoude zegt dat het ook daar bij waarschuwen blijft. Maar als we terug zouden moe ten komen, wat volgens mij nog nooit is gebeurd, dan zou den we de apparatuur in beslag nemen, meent hij kordaat. Deze laatste werkwijze is dage lijkse praktijk voor de gemeen tepolitie van Leiden. Na één keer waarschuwen is het uit, daarna wordt de apparatuur in beslag genomen. Kort geleden liep zo'n actie trouwens bijna uit op een heus vuurgevecht omdat de eigenaar van de ap paratuur tevens in het bezit bleek van een griezelig goed nagemaakt geweer. De agen ten konden zo gauw nep niet van echt onderscheiden en trokken hun wapens. Het nu gerechtvaardigde geschreeuw van de geweerdrager dat hij niets kwaads kón aanrichten, behoedde hem net op tijd voor een lelijke verminking. "Waar op burengerucht al niet kan uitdraaien", verzucht Leidens politiewoordvoerder Graaf land dan ook. Uitzondering Een grote uitzondering op het nogal gematigde beleid in de regiogemeenten vormt dat van de rijkspolitiegroep Voorscho ten. Wij maken meteen proces verbaal op, al bij de eerste keer. Waarschuwen heeft in het verleden namelijk niets ge holpen. Moet de politie nog een keer op hetzelfde adres te rugkomen dan wordt ook nog de apparatuur in beslag geno men. En justitie steunt ons hierin door die in veel gevallen verbeurd te verklaren, aldus een woordvoerder. Vorig jaar is dat nog gebeurd met een te levisietoestel van iemand die blijkbaar hardnekkig de volu meknop van het apparaat niet kon vinden. Dat justitie geluidhinder niet licht opvat blijkt uit het gehan teerde vervolgingsbeleid in het district. "Wij vervolgen in prin cipe altijd en de gemiddelde geldboete voor iemand die is bekeurd wegens geluidhinder ligt rond zeventig gulden", al dus de woordvoerder van het kantongerecht in Den Haag. "Dat mag weinig lijken maar in veel gevallen moet je rekening gehouden met het feit dat de apparatuur al in beslag is geno men en een half jaar bij het kantongerecht heeft gestaan". Overigens heeft de officier van justitie de mogelijkheid om een geldboete van 5.000 gulden te vragen en de rechter de vrij heid om die ook op te leggen. Maar dan moet je het natuurlijk wel heel erg te bont hebben ge maakt. Fietser aangereden WASSENAAR - Een 46-jarige Ha genaar heeft gistermorgen rond elf uur beide onderarmen gebro ken toen hij, komende vanuit de richting Meijendell, op zijn fiets de Wassenaarse Slag overstak. Hij werd daarbij gegrepen door de auto van een 37-jarige vakan- tievierder uit het Brabantse Ar- cen en Velde. De onfortuinlijke Hagenaar is op genomen in het Bronovo-zieken- huis in zijn woonplaats. LEI DSC H £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen; tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur): zaterdag v, dageli|ks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Per post f 83,60 (Autom. betaling) 61.25 20.59 0.8 Directie: G Koopman Adj dir N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: 16 30-18 00 u J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) WC.H. Schrama (feature) tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Pari|s, Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2