c Heimwee Restaurant m BOEKEN Schitterende gids voor bergwandelen Reisverhalen: populaire vorm van literatuur Van Duinkerken te beperkt bekeken Speciale edities Orwell Drie sterren voor ontroerend verhaal Biografie blijft te veel aan de oppervlakte WOENSDAG 13 JULI 1983 De Arbeiderspers brengt begin volgend jaar een speciale edi tie van George Orwell's be roemde roman "1984" uit met tekeningen van Peter Vos. Bij dezelfde uitgeverij ver schijnt bovendien dit najaar een "volks"-editie van het boek, die in prijs onder de 15 gulden zal blijven. Volgens AP-directeur Martin Ros, die vertelt dat "1984" in Nederlandse vertaling al aan zijn 33e druk toe is, is de sati rische roman van Orwell over de afschrikwekkendheid van het totalitaire systeem nog al tijd een boeiend boek. Ros: "Weliswaar is een heel aantal uiterst sinistere toe komstperspectieven, die Or well in zijn in 1949 versche nen boek beschreef, niet uit gekomen. Maar het Big Bro ther-aspect is technisch ge sproken nog verder ontwik keld dan Orwell vierendertig jaar geleden voorspelde. Toch heeft dit niet het vernie tigende effect op de vrijheid van het individu gehad die door Orwell wordt beschre ven". Met name de boekenwereld zal volgend jaar uitgebreid aan dacht besteden aan "1984" en Orwell in de vorm van expo sities, lezingen en symposia. Varia Literatuurminnaars! Mocht u op dit ogenblik al geknield zitten op het bovendeksel van uw koffer vol met Verzamelde Werken ten einde een afdoende vergrende ling te bewerkstelligen, stap er dan gerust maar weer vanaf. Dit om twee redenen. In de eerste plaats heeft uw reisgezel(lin) dan tenminste even de gelegenheid zijn of haar vingers te bevrijden. Bovendien kunt u het moeilijke boek, waarin zoals vanouds al leen de mediterrane wind zal bla deren, nog even verwisselen voor de roman "Het Heimwee Restaurant" van de Amerikaanse schrijfster Anne Tyler. Het boek dat onlangs is verschenen bij uit geverij Bert Bakker, stond niet ten onrechte 18 weken lang op de bestsellerslijst van de New York Times. In het eerste hoofdstuk maken wij kennis met de vijfentachtig-jari ge Pearl. Ze is stervende en kijkt verbitterd terug op haar leven. Bang om een oude vrijster te worden is ze op late leeftijd ge trouwd met Beek Tuil, een veel jongere handelsreiziger van wie ze twee zoons, Cody en Ezra, en één dochter, Jenny, heeft ge baard. De man, een doorsnee patjepeejer, wil carrière maken en sleept zijn gezin mee van stad naar stad. Op een zondagavond, als de 'grauw heid' van alledag hem teveel wordt, laat hij Pearl weten dat hij weggaat. "En de kinderen" zei ze, zich aan een nieuwe hoop vast klampend. "Je zal de kinderen wel eens willen opzoeken? Beek zei: "Nee". "Wat?" "Ik kom de kinderen niet opzoeken." Ze ging op het bed zitten. "Ik begrijp je niet", zei ze." Pearl neemt een baantje aan als caissière en houdt tegen de kin deren maandenlang vol dat hun vader op zakenreis is. Ondanks de verpletterende slag die haar is toegediend, blijft ze overeind. De opvoeding van de kinderen lijkt in redelijke harmonie te verlo pen. Maar "Vaak begluurt ze weemoedig andere gezinnen, als een kind dat over de schutting naar het feest van iemand an ders kijkt, en vraagt ze zich af wat hun geheim is." Hoe de kinderen hun jeugd heb ben ervaren wordt duidelijk in de volgende hoofdstukken. Co dy, de oudste zoon, is opgegroeid tot een agressieve, ontredderde jongen, die - ook later nog, als hij inmiddels een gewiekst zaken man is - geen middel schuwt om zijn zachtmoedige broer Ezra een hak te zetten. Hij steelt bijvoor beeld een sigaret van het merk dat Ruth, Ezra's aanstaande vrouw, rookt en drukt het peukje uit in de asbak op zijn eigen slaapkamer. Ezra, die daar 'toe vallig' binnenkomt, vermoedt niets; hij vertrouwt Ruth en Co dy onvoorwaardelijk. Toch weet Cody met zijn overrompelende taktieken Ruth in te palmen. Ze gaan er vandoor en trouwen, Ez ra gebroken achterlatend. Ook Jenny is het slachtoffer ge worden van het onvolledige ge zinsleven en vindt in zichzelf veel terug van de in haar ogen ti rannieke moeder. Als zij haar kind slaat, schrijft ze dit toe aan erfelijkheid. Ezra is de schlemiel in dit verhaal. Als eigenaar van 'Het Heimwee Restaurant' probeert hij wanho pig de familieband in stand te houden. Echter, elk etentje dat hij zijn familie aanbiedt, mislukt. Bergen oefenen op de mens een onweerstaanbare aan trekkingskracht uit. Echte bergbeklimmers kunnen geen grotere kick bedenken dan het beklimmen van de meest steile en hoge steenklompen. Uiterst ge vaarlijk, maar misschien is het juist die combinatie van spannning, schoonheid en uitdaging die de mens er toe drijft dergelijke giganten te bedwingen. Op bescheidener schaal geelt het wandelen in de Alpen een soortgelijke ervaring. De be sneeuwde toppen zijn on weerstaanbaar. Het bestijgen ervan vraagt vaak het nodige klim- en klauterwerk. Maar groot is de beloning voor de zwoegende wandelaar die ADVERTENTIE BOEKHANDEL DE kLER Alle op deze pagina bespro ken boeken zijn bij ons direkt leverbaar, óf via onze TERMI NAL te bestellen en dan bin nen drie dagen verkrijgbaar. eenmaal boven is beland. Het uitzicht op sneeuw, wolken, gletsjers, watervallen en be groeide hellingen is van een indrukwekkende schoon heid. Iets van dit lyrische gevoel keert terug bij het bekijken van Thieme's wandelgids voor de Alpen. Een gids van ruim 400 pagina's met 109 wandelroutes en ongeveer 400 kleurenfoto's. Vooral die laatste zijn bovenaards mooi en bezorgen menig bergwan delaar onder de lezers een licht gevoel van heimwee naar ijle lucht, ongerepte sneeuw en eindeloze verge zichten. Gidssamensteller Hans Heierli, natuurvriend en zelf ervaren bergwandelaar, geeft aller eerst een beschrijving van het geologische ontstaan en de geschiedenis van de Al pen. Voor de liefhebbers is er ook een moeilijk geschreven hoofdstuk over mineralen. Wie daarin niet is geïnteres seerd kan dit alles rustig overslaan en zich louter be perken tot de vele wandel routes met bijbehorende kleurenfoto's. Heierli's wan- deltips bestrijken het hele Al pengebied van Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Ita lië en Zuid-Duitsland. Elke streek - Provence, Walliser Alpen, Dolomieten, Kaiser- gebirge om maar wat te noe men - wordt eerst algemeen De uitgezochte wandelroutes zijn voor het merendeel wel bestemd voor de ervaren wandelaar, die al eens eerder met de bergen heeft kennis gemaakt of in ieder geval niet opziet tegen een stevige wan deling. De gemiddelde loop- duur is 6 tot 7 uur. Daarna moet nog de terugreis wor den aanvaard per bus of trein. Er zijn slechts enkele routes die uitkomen bij het beginpunt. Ook wordt aange raden eten en drinken mee te nemen, omdat de meeste rou tes door die streken voeren waar terrasjes zeldzaam zijn. Volgens de samensteller kun nen de meeste tochten ook met kinderen worden ge maakt. Bij veel routes wordt van te vo ren gewaarschuwd die alleen maar te volgen als men 'vast ter been' is. Om over hoogte vrees maar te zwijgen. Al valt dit laatste te overwinnen, mits het wandelpad voldoen de breed is en houvast biedt, is de ervaring. Voor deze pittige wandelingen raadt Heierli aan in de eerste plaats te zorgen voor goede schoenen. Toegegeven, berg schoenen zijn niet de meest elegante stappers, maar he laas onontbeerlijk. Onderge tekende wilde dit aanvanke lijk niet aannemen. Tot de al lereerste bergwandeling die voerde langs smalle paadjes met los grind, een angstwek kend steile helling en beekjes waar de loper dwars door heen moest. Na afloop gingen de verfomfaaide gympies in de koffer, de gemartelde voe ten in een bak water en werd een paar 'echte' bergschoe nen aangeschaft. Wie meer wil dan een ommetje na het eten kan er niet buiten. Laat dit alles u niet afschrik ken: lopen in de bergen is aan te raden voor iedereen die van wandelen houdt. Thie me's wandelgids is niet al leen bedoeld om letterlijk te worden gehanteerd. Het is ook een warmmaker voor het Helaas zet de forse prijs van ruim 70 gulden een domper op al dit enthousiasme. Mis schien had het aantal kleu renfoto's (400) beter kunnen worden gehalveerd. Dat had het prijskaartje wat draaglij ker gemaakt, zonder dat de visuele aantrekkingskracht van het boek er al te zeer on der geleden zou hebben. MARGOT KLOMP AKER Thieme's wandelgids voor de Alpen, Hans Heierli, bew. N.J.Rowaan, uitg. Thieme, I 72,50. Zelfs het maal ter ere van de be grafenis van zijn moeder loopt in het honderd. Anne Tyler's visie op het gezin is nogal pessimistisch maar wel reëel. Op ontroerende wijze heeft zij beschreven hoe de banden van liefde kunnen gaan knellen en ketenen worden, waaruit men niet meer ontsnapt. De per hoofdstuk wisselende optiek draagt veel bij tot de geloofwaar digheid van haar zienswijze. In deze tijden, waarin door prelaten het gezin weer wordt afgeschil derd als 'de hoeksteen van de sa menleving', telt een gewaar schuwd lezer voor twee. De vertaling van Ria Leigh-Looh- uizen lijkt mij redelijk, al zijn er een paar flagrante missers: (p. 137) "Wat voor soort zaken zou ik mee gemoeid ziin?", (p. 137) "Ze waren de kleur van sinaasappel ijs" en (p. 150) "...op zijn kruk rondwielde". Maar ach, het zijn schoonheidsfoutjes, die weinig of geen afbreuk doen aan dit boek. Jan Donkers schreef in de HP dat je dit boek hoofdstuk voor hoofdstuk zou moeten sa voureren. Dat heb ik gedaan. Wat mij betreft krijgt Het Heimwee Restaurant drie sterren. CEES VAN HOORE Het Heimwee Restaurant, Anne Tyler, Uitg. Bert Bakker, verta ling Ria Leigh-Loohuizen, Am sterdam 1983, 29,50. Reisverhalen zijn van oudsher een populaire vorm van literatuur geweest en ik vind het dan ook verwonderlijk dat de uitgevers zo weinig met het genre uitvoeren. Pas tegen de zomer- en vakantiemaanden volgen de verhalende reisboeken elkaar in hoog tempo op om de leesbeluste zwerver nog een extra duwtje in de rug te geven. Vergeten wordt dat het is als met alles wat je lekker vindt: graag veel, en zeker niet seizoengebonden Gelukkig is er voor de literaire reiziger deze zomer een pakketje extra attracties in de boekwinkels klaargelegd. Vooral uitgeverij Meulenhoff heeft een fraaie "bibliotheek voor de literaire reizi ger" op stapel gezet; de eerste drie boeken in deze reeks - verha len uit en over Dordogne, Ierland en New York - zijn stuk voor stuk opvallend goed samengestelde bundels. De vertellingen m.b.t. de Franse streek Dordogne bevielen me vooral om hun lieflijkheid en de trefzekerheid waarmee het landschap wordt uitgebeeld: sfeervolle verhalen van o.m. Eliza beth Mollison, Henry Miller of Eugène Le Roy, maar ook van oude meesters als Fénelon en Montaigne; de paar bijdragen van Henk Romijn Meijer (De Dordogne, een gemoedstoestand en Aux deux bouchons) vallen trouwens geen moment uit de toon. Psychologisch interessanter zijn de verhalen die New York en Ierland betreffen; de bundel New York, samengesteld door de redacteur van de reeks, Adriaan van Dis, bevat soms rauwe en sombere verhalen en fragmenten van o.m. Woody Allen, F. Scott Fitzgerald, Dorothy Parker, James Baldwin, Truman Capote en Gore Vidal: meeslepende literatuur met niet zelden een onder toon van waanzin: bevestiging van ons vermoeden dat New York een stad van en voor krankzinnigen moet zijn. Ook in "Ierland, verhalen van een eiland" zijn de bijdragen niet gespeend van de ongrijpbare en onbegrijpelijke Keltische ziel, zwaarmoedige humor en somberte om armoe en geweld, zowel vroeger als nu. Bevatte New York een inleidend verhaal van Hans Keiler, Ierland opent met een wat matige bijdrage van Marten Toonder, direct gevolgd overigens door soms prachtige, vaker bizarre verhalen en fragmenten van o.a. Edna O'Brien, W.B. Yeats, Flann O'Brien, James Joyce en Brendan Behan, om. enkele van de (in Nederland althans) bekendste auteurs te noe- Gelukkig - zo lijkt me - zijn de verhalen in alle bundels vooral gekozen om hun literaire kwaliteiten èn om het indringende typerende beeld dat ze van streek, stad of eiland geven; geen concessies aan de smaak van de oppervlakkige vakantieganger die niet verder kijkt dan tentpaal of barbecue, en geen andere interesse heeft dan Jopie Wint de Tour-vers lagen, de wekelijkse Donald Duck en de weerberichten. Niet alleen bij Meulenhoff, ook elders is men op het attente idee gekomen de gretige reiziger iets literairs en toch leerzaams mee te geven. Daarbij gaat Korte romaneske reis van de Italiaanse auteur Italo Svevo mij net iets te ver; Maarten 't Hart mag het boekje dan "een van Svevo's mooiste langere verhalen" noe men, zelf heb ik het verslag van de bejaarde Giacomo Aghios over zijn treinreis van Milaan naar Triëst niet tot het einde van de rit kunnen meemaken. Aanvankelijk wel aardig, interessant, amusant - na een kwart van de trip helaas vermoeiend, saai, slaapverwekkend. Een echte treinreis, dus. Wat tot slot in uw literaire reisbagage beslist niet mag ontbreken, zijn de bijzonder geestig en sober geschreven ervaringen van oud-Leidenaar Cas de Stoppelaar in De Lotus-eters en andere Nepalese zaken. Prachtige anekdotes en vertellingen van een aan Nepal verslingerd bioloog in een erg fraaie paperback, met aardige tekeningen van Erna Anema. Zo boeiend en vol terloop se, persoonlijke humor zijn de verhalen (deels eerder gepubli ceerd in de NRC) van De Stoppelaar, dat de lezer haast onge merkt méér over Nepal te weten komt dan enkel het feit dat de Himalaya er ergens in de buurt ligtOok aanbevolen voor lezers die toevallig minder ver van huis reizen. ROB VOOREN Dordogne, verhalen van een streek/Ierland, verhalen van een eiland/New York, verhalen van een stad, uitg. Meulenhoff, 25,- p.d. Korte romaneske reis, Italo Svevo, uitg. Veen, 17,90. De Lotus-eters en andere Nepalese zaken, Cas de Stoppelaar, Uitg. SijthofT, 19,50. Tachtig jaar geleden werd de journalist en letterkundige Anton van Duinkerken (pseudoniem voor W.J.M.A. Asselbergs) geboren en deze maand is het vijftien jaar ge leden dat hij overleed. Dat vormde voor Theo Kroon, medewerker aan de rubriek geestelijk leven van deze krant, de aanleiding de bio grafie van deze literaire vir tuoos te boek te stellen. Van Duinkerken was een veel zijdig en zeer produktief au teur. Boeken, gedichten, kri tieken, essays, beschouwin gen hij was van alle mark ten thuis. In 1940 werd hij bij zonder hoogleraar in Leiden in de Vondelwetenschap, in 1952 gewoon hoogleraar in de letterkunde in Nijmegen. Maar niet in die hoedanig heid maakte hij furore. Die benoemingen waren meer de kroon op zijn werk. Zijn grote betekenis lag vooral in de rol die hij speelde in de laatste fase van het rooms-ka- tholieke emancipatieproces (1925-1935). Als redactielid van bladen als Roeping en De Gemeenschap oefende hij met zijn speciale polemische stijl grote invloed uit op de r.k. jongeren. De^ katholieke beginselen bleef hij zijn hele leven trouw en naar buiten verdedigde hij de R.K. Kerk altijd van ganser harte. Maar naar binnen pakte hij scherp en vindingrijk uit als de ka tholieke leiders met halfzach te argumenten, enghartig en betuttelend in het gewone le ven hun gedragsregels wil den opleggen. Het viel ongetwijfeld voor een belangrijk deel terug te voe ren op de ervaringen in zijn jeugd, hoe vergoelijkend hij daar aan het eind van zijn le ven ook over schreef. Op het seminarie (hij wilde aanvan kelijk koste wat het koste missionaris worden) had men hem geestelijk zo ingesnoerd dat hij geen kant meer op kon. Al heel jong was hij met zijn onmiskenbare intelligen tie gaan schrijven en dichten. Dat viel bij hogerhand niet in goede aarde en leidde er op zeker moment toe dat hij een verbod kreeg om te schrij ven, te dichten, te correspon deren, ja zelfs om tijdschrif ten te lezen De kerk wilde wel de priester Asselbergs, niet de dichter en de schrijver. En zo is het in feite zijn hele leven gebleven. Het behoudende deel van de r.k. gemeenschap had weinig met hem op en dat liet men hem voelen ook. Van Duinkerken was een over tuigd democraat en tegen het fascisme heeft hij zich met kracht verweerd, wat be paald niet van alle leidende rooms-katholieken kon wor den gezegd. Hoe briljant veegde hij in het hekeldicht "Ballade van den Katholiek" Mussert de mantel uit. Hij nam in 1936 zitting in een Co mité van Waakzaamheid, maar trad daar helaas weer uit toen de aartsbisschop hem erop wees dat er nogal veel ongelovigen (communis ten) in het comité zaten. Want hij was en bleef als het erop aankwam een gehoorzaam katholiek. Zo trad hij in 1952 ook uit de PvdA omdat hij anders geen hoogleraar in Nijmegen kon worden (in 1948 had hij "de heren" daar voor nog de deur gewezen). Van Duinkerken was een boeiende persoonlijkheid, een levensgenieter (al had hij ook veel zwaarmoedige mo menten), een man gepokt en gemazeld beneden de Moer dijk, daarboven heeft hij nooit goed geaard. Theo Kroon schrijft in zijn in leiding dat Van Duinkerken totaal vergeten is; zo is in de boekhandel geen boek van hem meer voorhanden. Toch blijft hij volgens Kroon een uitermate belangwekkende figuur uit het katholieke verleden. En volgens de au teur moet men dat kennen om het katholieke heden te begrijpen. Daar is weinig op aan te merken, maar Kroon had dan wel moeten uitleg gen wéér de schakel precies ligt, want Van Duinkerken, de weerbarstige maar o, zo trouwe katholiek, zou voor de huidige staat van het ka tholicisme ongetwijfeld wei nig goede woorden over heb ben. Er valt nog wel wat meer over Kroons werkwijze op te mer ken. Als hij louter het oog merk heeft gehad duidelijk te maken wie of wat Van Duin kerken was, dan is hij daarin zeker geslaagd. Van wieg tot graf volgt hij hem op zijn pad en geeft wel een aardig beeld van de man. Maar voor een echte biografie blijft hij te veel aan de oppervlakte. Er staat voor ingewijden bitter weinig nieuws in. En je mag vijftien jaar na iemands dood (ik geef toe dat het vrij kort is) toch wel een bepaalde nieuwe visie verwachten op wat Rogier een "zwever tus sen droom en werkelijkheid" noemde. Kroon is lang met de biografie bezig geweest. Hij heeft vele personen geraadpleegd die van Duinkerken zeer goed hebben gekend en ongetwij- féld meer over hem hebben willen prijsgeven dan zij vlak na zijn dood wilden doen. Hoe komt het dan toch dat daarvan zo weinig tastbaars in het boek is terug te vin den? Soms krijg je de indruk dat Kroon niet dieper heeft willen spitten om niet al te onaardig uit te komen. Hij is, vrees ik, te veel bewonderaar geweest (hij kende Van Duin kerken persoonlijk) en te weinig de alles overhoop ha lende biograaf. RUUD PAAUW "Anton van Duinkerken" (prof. dr. W.J.M.A. Assel bergs) door Theo Kroon. Uit gegeven door Terra, Zut- phen. Prijs 139.00. Anton van Duinkerken

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25