Block gokt op twintig procent van de markt 'Niet alleen zieltjes winnen' Reportage Luchtvaartmaatschappij en op hun achterste benen Graham op congres in Rai: WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA 21 Hebt u het ook gelezen? Het bestuur van de Westduitse Bundesligaclub FC Koln heeft zijn vertrouwen uitgesproken in trai ner Rinus Michels. De spelersgroep heeft daar teleurgesteld op gerea geerd. Met name de nationale doel man Toni Schuhmacher had de laatste tijd de nodige kritiek uit geoefend op het functioneren van de Nederlandse coach. Goedinge- lichte kringen lieten weten, dat er nu een onmogelijke werksfeer bij FC Koln is ontstaan, omdat elke vorm van vertrouwen tussen trai ner en spelers is verdwenen. Als ik zoiets lees ben ik blij dat het niet om Ajax of Feyenoord of PSV gaat, maar om een Duitse club waar ik in feite niets mee te schaf ten heb, zodat ik mij er ook niet druk om hoef te maken. Een hele op luchting! En hebt u ook gelezen (vast wel!) dat bisschop Simonis van Rotter dam naar Utrecht gaat, om daar als opvolger van Willebrands onze nieuwe kardinaal te worden? Wat een opschudding heeft dat weer ge geven! De voorzitter van de Vereni ging van Pastoraal werkenden in het aartsbidom Utrecht noemt het 'verschrikkelijk'. En een lid van de agendacommissie van de deken- vergadering in het aartsbisdom Utrecht (de functie lijkt me gewich tiger dan ze zo op het eerste gehoor klinkt), sprak van 'een pijnlijke ge schiedenis', en 'een kwestie van machtsuitoefening van het Vati- kaan'. Eerder week het Vatikaan al af van de voordracht van kandidaten door het kapittel bij de benoemin gen van Simonis, Gijsen en Wille brands. „Though this be madness, yet there is method in't", zei Polo- nius al in 'Hamlet'. Of in de verta ling van Bert Voeten: „Dit mag dan waanzin zijn, toch zit er lijn in". Of, in de vertaling van Nico van Suchtelen: „Al is dit waanzin, toch steekt er methode in". Of, in mijn eigen vertaling: „Dit mag dan gekkenwerk zijn, maar er zit toch wel een zekere methodiek in". Willebrands zelf heeft verklaard ook bezwaren tegen Simonis' be noeming te hebben, bisschop Zwartkruis noemde de benoeming 'teleurstellend', alleen bisschop Gij sen zei 'zeer verheugd' te zijn (maar God hoorde hem brommen dat hij het niet geworden was). Si monis zelf schijnt ook niet zo hap pig geweest te zijn, want hij voor zag de tegenzin waarmee hij in Utrecht ontvangen zou worden, en in dit verband weigert hij ook de onfeilbaarheid van de paus te er kennen: ,Mag ik er wel op wijzen dat de paus in bisschopsbenoemingen niet onfeilbaar is. In andere dingen zonder twijfel wel, hierin niet", zei hij tegen twee redacteuren van NRC-Handelsblad. Dat is het mooie van dat leerstuk der onfeilbaar heid - het geldt alleen maar voor grootse, oncontroleerbare zaken, niet voor simpeler dingen als de keuze van een bisschop of een schoensmeermiddel. En terwijl ik allengs kwader werd en mij steeds meer begon op te win den over de eigengereidheid van de paus ('die voor de Polen luid het recht opeist dat' zij Polen mogen zijn, maar de Nederlanders blijft behandelen als hadden zij schisma tieke bedoelingen en ketterse prak tijken', zoals de ex-katholieke Volkskrant in een hoofdartikel schreef), schoot mij plotseling te binnen dat ik absoluut niet katho liek was, zelfs niet rooms of toffele- moon, zodat ik in feite niets met die hele kardinaalsbenoeming te ma ken had en mij er dus ook niet druk over hoefde te maken. Een hele op luchting! Maar is dat nu eigenlijk wel waar? Heb ik, omdat ik toevallig niet gelo vig ben, inderdaad niets te maken met de manier waarop met mijn gelovige, rooms-katholieke landge noten wordt omgesprongen? Ik ben ook geen zigeuner, of jood, of Turk se gastarbeider, of woningzoeken de, of jeugdwerkloze, of gehandi capte, maar dat wil toch nog niet zeggen dat het mij onverschillig kan laten hoe die medeburgers door andere medeburgers, of door werkgevers of autoriteiten of ande re mensen of instanties die macht over hen kunnen uitoefenen wor den behandelen? Ik ben ook geen dissidente Pool of Rus of Argentijn of Zuidafrikaan, maar daarom kan ik het nog wel ten hemel schreiend vinden hoe Nel son Mandela, als oppositieleider, nu al ruim 20 jaar gevangen zit. Eerst in 1962 veroordeeld tot vijf jaar wegens opruiing en het onwet tig verlaten van het land, daarna in 1964 tot levenslang wegens sabo tage en een poging de regering om ver te werpen. Bovendien valt zijn vrouw nu al jarenlang onder de banning order, het huisarrest. Dat is toch allemaal je reinste stalinis me, al wordt het dan bedreven door mensen die grappig Nederlands spreken? Ik ben geen Zuidafrikaan, ik ben geen neger, maar ik vind dat ik al le reden heb om me over zoiets kwaad te maken, dus waarom zou ik mij eigenlijk niet druk hoeven te maken over katholieke landgeno ten als er met hen gesold wordt? Drie Nederlandse luchtvaartmaatschappijen staan op hun achterste benen nu minister Smit-Kroes van plan is John Block vergunning te geven voor zijn chartermaatschappij Air Holland, terwijl Block zelf erkent dat „op het ogenblik niemand zit te wachten op een vierde luchtvaartmaat schappij. Opwinding in de gelederen van KLM, Martinair en Transavia, want zij hebben het al moeilijk genoeg; een flink aantal banen staat op het spel. Broodnijd? De dokumenten, rapporten en brieven die KLM, Martinair en Transavia afgelopen dinsdag bij de Rijkslucht vaartdienst hebben achtergelaten om de minister ervan te overtuigen dat er volgens hun inzichten op het ogenblik echt geen ruimte is voor een vierde luchtvaartmaatschappij, geven een onthutsend beeld van de situatie waarin de drie maat schappijen zich op het ogenblik bevinden. Hetgeen tegelijk kan inhouden dat de minister in strijd met twee koninklijke besluiten zou handelen als Block desondanks de vergunning krijgt. De situatie, blijkens deze dokumenten, is dat terwijl KLM, Marti nair en Transavia enkele jaren geleden samen negentig (elk der tig) procent van het vakantievliegverkeer in Nederland verwerk ten, de vraag naar vliegtuigstoelen als gevolg van de recessie zo sterk is teruggelopen dat alleen al Martinair en Transavia op het ogenblik een capaciteit hebben die twintig procent boven de totale vraag ligt. Dat gegeven heeft er al toe geleid dat Transavia eind vorige week aankondigde 50 van de 421 arbeidsplaatsen te zullen opheffen. Bij Martinair konden ontslagen tot dusver vermeden worden, onder meer doordat de vliegers dit jaar geen vakantiegeld zullen ontvangen - ofschoon het een wezenlijk deel van hun salaris is. Geruislozer ging het toe bij de KLM, waar in de afgelopen ja ren flink wat afdelingen wer den afgeslankt terwijl enkele andere zijn opgeheven. Deson danks schreef minister Smit- Kroes John Block op 26 mei dit jaar een brief waarin zij stel de dat zij voornemens is de ge vraagde vergunning te verle nen, zodat Block zijn charter diensten kan uitvoeren met (eveneens in de brief genoemd) twee vliegtuigen van het type Boeing-727-200. Maar als nu zelfs Block zelf er kent dat „op het ogenblik nie mand op een vierde maat schappij zit te wachten", zoals hij woensdag nog verklaarde, hoe is dat dan te rijmen met het voornemen van de minis ter? Martin Per één miljoen Nedelanders hebben KLM, Martin Air en Transavia thans 1107 vliegtuigstoelen te bieden. In West-Duitsland is dat aantal minder dan de helft. Kartel In 1977 vroeg John N. Block, op richter en tot 1975 directeur van Transavia, de minister van verkeer en waterstaat vergun ning voor de uitvoering van ongeregelde vluchten. Niet om direct te beginnen, want in de verwerking van die aanvragen en het aantrekken van kapitaal gaat nogal wat tijd zitten, maar wel om van start te kunnen gaan zodra het hem was ver gund. Wat Block op het oog had was - en is - een charterbedrijf met twee vliegtuigen van het type Boeing-727-200, verouderende driemotorige toestellen met een capaciteit van 180 stoelen, voor vakantiegangers met rooskleurige bestemmingen als Zuid-Spanje, Canarische ei landen, Griekenland en Israel. Block was tot de bevinding ge komen dat KLM, Martinair en Transavia geen vliegtuigen met 180 toestellen hadden ter wijl de touroperators juist aan die hoeveelheid grote behoefte zouden hebben. Maar dat niet alleen. Block stelde ook dat achter de schermen de grote drie zulke innige prijsaf spraken maakten dat van een kartel gesproken kan worden. Dat beviel een aantal tourope rators, die zeker in een tijd van drastisch stijgende brandstof prijzen, zoals toen, vanzelf sprekend graag uitzien naar mogelijkheden om de vakan tieganger zo goedkoop moge lijke reizen aan te bieden. Blocks aanvraag kwam in han den van de toenmalige staats secretaris van verkeer en wa terstaat, mevrouw Smit-Kroes. Ofschoon KLM, Martinair en Transavia zich er niet tegen verzetten, zag de RLD niet zo grote noodzaak voor Blocks vierde luchtvaartmaatschappij en de staatssecretaris wees het verzoek in januari 1981 af. Gelijk Daarop stelde Block bij de Raad van State dat zijn aanvraag op oneigenlijke gronden was afge wezen. In oktober vorig jaar stelde de Raad van State Block in het gelijk: de staatssecreta ris had nagelaten een bereke ning te maken van de beschik bare capaciteit aan vliegstoe- len, zodat ook niet kon worden vastgesteld of, met Blocks Air Holland erbij, er teveel capaci teit zou zijn. De Raad van State leidde daaruit tevens af dat de staatssecreta ris, lees de Rijksluchtvaart dienst, had nagelaten zelf uit te zoeken hoe het zit met vraag en aanbod van vliegtuigstoelen in Nederland. Vormfouten, zegt de RLD, maar volgens anderen komt het erop neer dat het ap paraat van de RLD door de Raad van State met zoveel woorden ontoereikend werd genoemd voor de taak die de dienst moet verrichten en dat - nog kwalijker - de kwaliteit van de juristen bij de RLD on dermaats is. Met die uitspraak gewapend diende Block op nieuw een verzoek in voor zijn Air Holland, en afgaande op de brief die hij inmiddels van mi nister Smit-Kroes heeft ont vangen maakt hij dit keer meer kans. Intussen heeft de economische recessie in volle omvang toege slagen. Het aantal vakantie- vliegers vanaf Schiphol is sinds 1979 met 25 procent ge daald. Toen een miljoen, deze zomer 750.000. De schatting is dat het dieptepunt wel is be reikt, maar de vooruitzichten voor volgend jaar zijn dat het vakantievliegverkeer op het zelfde lage peil zal uitkomen als dit jaar. Reserves KLM, Martinair en Transavia zijn derhalve met veel te veel vliegtuigstoelen komen zitten, waardoor de opbrengst per vliegtuig is afgenomen. Maar dat niet alleen: het zijn geves tigde vervoersondernemingen en geen eendagsvlinders. Zij ondervinden als ieder ander de heftigheid van de recessie, maar teren nu op hun reserves om het einde van de recessie te kunnen halen. De woordvoerders van de drie maatschappijen, mr. K. Veen- stra namens de KLM, J. M. Schroeder van Martinair en P. J. Legro van Transavia, heb ben de juristen Schreurs en Troost van de RLD daarbij ge wezen op twee koninklijke be sluiten inzake het luchtver keer. De eerste, uit 1970, luidt dat de verlening van een vergunning (als waar Block om vraagt) af gestemd moet zijn op een voor ziening „in de huidige en rede lijkerwijs te verwachten ver voersbehoefte en mag niet lei den tot het scheppen van ver- voersgelegenheid die als over matig kan worden aange merkt. In een ander KB, uit 1975, wordt gesteld dat „gestreefd zal wor den naar de voorkoming van ongezonde mededinging, ter wijl als ongezond beschouwd moet worden „geregeld en on geregeld vervoer waarvan de opbrengsten de maatschappij op langere termijn niet in staat stellen tot het behalen van een redelijke rentabiliteit. Welnu zeggen de ane maat schappijen, ten aanzien van Blocks Air Holland ontbreekt die verwachting. En nog erger, wanneer hij toch een vergun ning krijgt, tast hij bovendien in elk geval het voortbestaan aan van Transavia, de kleinste van de drie en de meest kwets bare. Scheef Ter vergelijking met de situatie in omringende landen: per een miljoen Duitsers bieden de Westduitse luchtvaartmaat schappijen 494 stoelen. Per een miljoen Belgen bieden de Bel gische maatschappijen 620 stoelen. Per één miljoen Ne derlanders hebben KLM, Mar tinair en Transavia niet minder dan 1107 stoelen te bieden. Nu is die scheve verhouding voor een belangrijk deel ont staan doordat de KLM zichzelf heeft weten uit te bouwen tot een van de belangrijkste lucht vervoerders in het wereldver keer, maar tegelijk toont dit aan hoe scherp de snede is waarop het drietal thans balan ceert. Daarom ook voeren zij niet al leen de wettelijke eisen aan, maar ook de kwaliteit van hun vliegtuigen om erop te wijzen dat Block, met twee veroude rende 727s, aan die eisen niet voldoet. Tegelijk hebben vooral Martinair en Transavia de heren Schreurs en Troost van de RLD erop gewezen dat Blocks Air Holland, door verouderen de vliegtuigen in te zetten, niet alleen aanzienlijk lagere vloot- lasten, maar - zeker op dit mo ment - ook lagere personeels kosten heeft omdat een cao en pensioenvoorzieningen voor de werknemers ontbreken. Vrij Wat zegt Block daarvan? „Waar het om gaat is of in Nederland een vrij ondernemerschap mo gelijk is of niet. En ik denk dat dat bij deze minister wel kan. KLM, Martinair en Transavia hebben samen 90 procent van dit vliegverkeer in handen. Buitenlandse luchtvervoer ders hebben de resterende tien procent. Dat aandeel zal vol gens mij toenemen, dat eisen die landen gewoon." Block wijst verder op wat hij de kartelvorming binnen de Ne derlandse luchtvaart noemt, door de Raad van State voor zichtig erkend met de om schrijving van een „niet te ver waarlozen verwevenheid tus sen KLM, Martinair en Transa via. Block: „Ik hoef helemaal niet een overheersend deel van de Nederlandse markt te heb ben, ik wil alleen zon 15 tot 2G procent zien te bemachtigen. Dat moet volgens mij mogelijk zijn. "Toen ik met dit werk begon, dacht ik, dat evangelisatie niets anders was dan zieltjes winnen. Pas later ben ik me gaan realise ren, dat er meer vastzit aan de prediking van het christelijk ge loof. Evangelisatie heeft niet al leen te maken met verkondiging maar ook met dienstverlening, broederschap en maatschappelij ke betrokkenheid". Dat zei de Amerikaanse evangelist Billy Graham bij de opening van het internationale evangelisten congres in de Amsterdams Rai. In een zeer warm congrescen trum luisterden 3500 rondreizen de evangelisten uit de hele we reld gespannen naar de eerste van de vier toespraken die de 65- jarige Graham op deze conferen tie houdt. "De afgelopen vier jaar heb ik in mijn preken steeds meer nadruk gelegd op de navolging, op de prijs die de mens moet betalen als hij (zij) besluit Christus te vol gen". "Evangelisatie gaat in dit werk voorop, maar evangelisatie en sociale verantwoordelijkheid gaan wel hand in hand". Terug naar wortels De belangstelling van Nederlandse kant voor de breed en perfect op gezette conferentie is matig. Hoewel Graham de gastvrijheid van de Nederlandse kerken prees, waren deze bij de opening nauwelijks aanwezig. Alleen de kleinere, evangelisch gerichte kerken en organisaties als Youth for Christ, de Navigators en de Evangelische Omroep waren Een naaste medewerker van Gra ham vertelde nog, dat de evange list een uitnodiging heeft gekre gen om in China te preken. Of hy het doet, is nog niet zeker. Beroepen present. Maar de NCRV komt ook nog. Die zal Dinnenkprt een hele aflevering van 'Ander Nieuws' aan het congres wijden. Professor dr. H. Berkhof, oud voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, en professor dr. J. Verkuyl, oud-hoogleraar in de zendingswetenschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waren er wel. Verkuyl sprak de conferentie gis teravond toe. Hij constateerde, dat de evangelische christenen meer oog krijgen voor de samen hang tussen verkondiging, dienst, saamhorigheid en strijd tegen onrecht. Dan keren ze te rug naar hun wortels. Verkuyl verwees naar grote mannen uit het begin van de evangelische beweging, zoals John Wesley en John Mott. "Zij allen waren ten diepste evangelisch en daarom ook ten diepste oecumenisch, dat wil zeggen met aandacht voor sociale vragen". Pas later werd evangelisatie beperkt tot alleen verkondiging van de christelijke boodschap. Verkuyl sprak de hoop uit, dat dit congres een doorbraak mag bete kenen in de betrekkingen tussen beide groepen protestanten. Training Het doel van het congres is, evan gelisten te vormen en te trainen in evangelisatiemethoden. In het algemeen hebben zij betrekke lijk weinig opleiding genoten. Ongeveer 70 procent komt uit de Derde Wereld. Voor de organisatie van het con gres heeft Billy Graham aan zijn zwager Leighton Ford veel te danken. Ford is net als Graham overtuigd van het grote belang van de conferentie. De kerklei ders hebben, volgens Ford, de gave van de eenvoudige verkon diging in dorpen en steden, in bedrijven, gevangenissen en zie kenhuizen veel te lang miskend. Mensen die dit verantwoordelij ke werk op zich nemen moeten echter wel weten, wét ze moeten doen en hoé. Deze conferentie wil hun dat bijbrengen. Hervormde Kerk: beroepen te Borssele-Driewegen kandidaat A. M. Roest Wateringen, te Maas sluis H. A. van de Pol Wierden, te Welsrijp-Baijum (Fr.) kandidaat G. C. Officer Hattem; aangeno men naar Vlissingen J. D. de Boer Uitgeest-Akersloot ('Samen op weg'). Beroepbaar: mevr. J. F. van der Steen Ede. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Kornhorn (deelwerk) kandidaat A. Linde Gouda, de benoeming tot geestelijk verzor ger in bejaardentehuizen te Den Haag-Loosduinen (deelwerk) J.M. Vlijm, emeritus-predikant te Leiden. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Gronin gen R. W. J. Soeters Zutphen; be dankt voor Rotterdam-Capelle aan de IJssel B. de Graaf Zierik- zee. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoofddorp Chr. van der Poel Yerseke. Vervolging De stichting 'Friedensstimme Ne derland' heeft een rapport in de openbaarheid gebracht over godsdienstvervolging in de Sow- jet-Unie. De 'Raad van familiele den van gevangen evangelie christenen en baptisten uit de Sowjet-Unie' is er de samensteller van. Het document is de Russi sche autoriteiten nu aangeboden. Volgens het rapport is de toestand voor evangelie-christenen en baptisten die zich hebben ver enigd rond de 'Broederraad' vo rig jaar weer slechter geworden. De 'Broederraad' wordt wettelijk niet erkend, hoewel vele gelovi gen hem beschouwen als hun enige geestelijke centrum. Het wordt de dienaren van de raad onmogelijk gemaakt, hun taak te vervullen. Ook de leden van de raad van familieleden van gevan genen hebben vervolging te duchten. Vorig jaar zijn, volgens het rapport, 73 baptisten gearresteerd en op grond van de meest uiteenlopen de artikelen van het wetboek van strafrecht veroordeeld. Bij huis zoekingen zijn bijbels, geestelij ke lectuur en liedbundels in be slag genomen. Vreedzame bij eenkomsten van niet-geregi- streerde baptisten worden vaak verstoord, waarbij fysiek geweld niet wordt geschuwd. Autoritei ten zetten de bevolking aan tot haat tegen deze groepen christe- Het rapport besluit met een appèl op de autoriteiten om de vervol ging te stoppen en de wetten die gelovige burgers allerlei beper kingen opleggen radikaal te wij zigen. BILLE GRAHAM ...evangelisatie en sociale verant woordelijkheid hand in hand.... Bijna de helft van alle rooms-ka- tholieken in de wereld woont in Amerika, zo blijkt uit het statis tisch jaarboek over 1981. Ruim 41 procent in Latijns-Amerika en bijna 8 procent in Noord-Ameri- ka. Het Europese aandeel in de Rooms-Katholieke Kerk daalde van 38 procent in 1973 tot 34,4 in 1981. In Afrika woonde in 1981 ongeveer 7,5 procent tegenover 6.4 procent in 1973. Azië steeg in die periode van 7,5 naar 8,1 pro cent. Wie het theologisch seminarium in Góttingen West-Duitsland opbelt, wordt voortaan begroet met de woorden: 'Kernwapen- vrije zone theologisch semina rium, goede dag'. Daarmee willen de veertig studen ten zeggen, dat zij geen bescher ming wensen van atomaire, bio logische en chemische wapens

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21