Steve Ovett zorgt voor anti-climax ■c Kabinet nog steeds verdeeld Jaap Uittenbogaard strijdend ten onder in Noordwijk WK-honkbal 1986 in Nederland 395.- 545.- 469.- 270.- 223.- 295.- 240.- -C Gantwarg rukt op Surinamers staken politie-opleiding 3- Medailleregen voor Sowjet-studenten Kila amateur Brits plan moet macht vakbonden betengelen D- Bezuinigingen op inkomens groot probleem Fransen gaan te ver Verduistering: 3 jaar geëist WOENSDAG 13 JULI 1983 Sport LEIDEN - Jaap Uittenbogaard ver kocht zijn huid gisteren in het tennistoernooi in Noordwijk duur. Natuurlijk moest hij tegen de in het herenenkelspel B als nummer 1 geplaatste Salari het onderspit delven, maar de favo riet voor de eindzege diende ge ducht op zijn tellen te passen: 6- 3, 7-5. Kees Heemskerk staat momenteel goed te slaan. De solide Grasser mocht dan de eerste set met 6-4 voor zich opeisen, maar daarna troefde Heemskerk hem op de kritieke punten steeds weer af: 6- 3, 6-3. Hans Tonjann, als tweede geplaatst, kon de Roomburger Joost van Leeuwen in de eerste set ternauwernood afstoppen: 7- 5. Omdat Van Leeuwen in het be gin van de tweede set zijn knie verdraaide, kon hij het loopwerk, dat de als altijd op tempo tennis sende Tonjann hem opdrong niet meer aan: 6-0 voor Tonjann. Jas per van Marwijk was kansloos te gen de door Marco Winter opge trokken tennismuur: 6-1, 6-0 voor Winter. De niet geplaatste Herman en Freek van der Capellen hadden met hun respectievelijke tegen standers (Kuys, 6-3,6-2)(Jansen, 6-4, 7-5) geen problemen. Zij zul len in Noordwijk stellig nog wel langer aan de bak blijven. Henk Janse van De Munnik leek tegen vastheidspecialist Kruyt kans loos ten onder te zullen gaan Maar de no 1 van de Munnik was niet van plan zich bij een 3-6 en 0-3 achterstand neer te leggen. Hij ging het duel met Kruyt aan en dreef deze zowaar met diens eigen spelletje tot wanhoop: 6-3, 6-0. Tim van Dijk, no 1 geplaatst in het herenenkelspel C, moest ervaren dat er voor succes in B nog wel wat meer komt kijken. Tegen Koenings bood hij weliswaar goede tegenstand, maar hij kreeg geen voet aan de grond: 4-6, 1-6. Bij de dames in B was de als twee de geplaatste Manon Beltgens veel te sterk voor Ingrid Voskuil: 6-0, 6-0. Nancy Toole won met duidelijke cijfers van Brigitte van de Maarel, die bij Forescate nog zo knap voor de dag kwam met een halve finale plaats. In het herendubbelspel B wonnen Hans Tonjann en Charlie Assel- bergs zoals verwacht van het koppel Jan Willem Lugthart en Kees Heemskerk, maar wat niet werd verwacht is de taaie tegen stand van laatstgenoemden: 6-3, 4-6, 6-3. Freek van der Capellen en Frans Grimbergen speelden Van der As en Van Noort snel en vakkundig uit het toernooi: 6-1, 6-1. Michael van der Berg, die in B kansloos verloor van Bob van Overbeeke, 2-6, 0-6, maakte in C zyn plaatsing als no 2 overtui gend waar door W. Taat met 6-2, 6-2 het bos in te sturen. Met deze zege bereikte hij als eerste de kwartfinale. Evelien Krul beant woordde de sterke opening van Grooff, 6-0, even sterk in de tweede set, 6-1, maar'maakte in de derde reeks teveel onnodige fouten, 6-2 voor Grooff. In Alkemade verdween gisteren de no 1 geplaatste Ed Hedeman zon der te spelen uit het toernooi. He deman, die eerst pas komende maandag met vakantie zou gaan had zich vergist in de afreisda tum. Omdat hij zaterdag vertrekt wilde hij zijn tegenstander in de tweede ronde niet de weg ver- sperren.Tegenstander Arbman won van H. Zwier, 4-6,6-1,6-3 en staat nu door een walk over via Hedeman in de kwartfinale van het herenenkelspel C. De wed strijdleiding in Alkemade, die eerder de no 4 geplaatste Dick Heemskerk aan de kant zag zet ten door Erik Rooderkerk, is na tuurlijk weinig opgetogen met het vertrek van Hedeman. De als nummer 2 geplaatste Henk van der Berg maakte geen fout tegen C. Duivendak: 6-2, 6-0. De onder ste helft van het wedstrijdsche ma belooft nu de meeste strijd. In de bovenste helft lijkt de fina leplaats nu te zijn weggelegd voor Erik Rooderkerk. FRANK BONTE HENGELO (GPD) - Al halverwe ge de met veel bombarie aange kondigde race over 1500 meter konden de organisatoren van de FBK-Games gisteravond in Hen gelo alle hoop op een wereldre cord opgeven. Op dat moment lag Steve Ovett al rond de vijf se conden boven de tussentijd die de weg zou kunnen markeren naar een verbetering van zijn ei gen wereldrecord. In de derde 400 meter werd het tempo welis waar iets opgeschroefd, maar het kwaad was toen allang geschied. Uiteindelijk kwam de nukkige Brit, voor wie Rob Kerkhoven, de directeur-sportief van deze at- letiekmeeting, heel diep in de geldbuidel heeft moeten tasten, uit op een tijd van 3.38,94. Met die chrono bleef de wereldre cordhouder op deze afstand niet alleen ver boven het vorig jaar door zijn landgenoot David Moorcroft gevestigde baanre cord (3.33,79), maar hij wekte bo venal de woede op van zyn land genoot Steve Cramm. „Kennelijk kwam Ovett alleen naar Hengelo om mij te pesten", foeterde de Europees kampioen op de 1500 meter. „Want deze tijd had hij ook thuis kunnen lopen". De wrevel bij Ovett's landgenoot was alleszins verklaarbaar. Al maandenlang botert het niet meer tussen deze midden-af standlopers, die beiden hun ogen gericht houden op de 1500 meter bij het komend wereldkam pioenschap in Helsinki. Bevreesd als het tweetal voor el kaar is, moest Steve Cramm daardoor gisteravond noodge dwongen uitwijken naar de - me de door de absentie van Rob Druppers - aanzienlijk minder sterk bezette 800 meter. Want on der geen beding wil de 22-jarige Cramm één van zijn grootste ri valen in eigen land voor Helsinki op de baan ontmoeten. Tot dusver weet Cramm zich ech ter nog steeds niet verzekerd van een startbewijs voor het mondia le titelgevecht in de Finse hoofd stad, zodat hij zich gisteravond van een kans beroofd waande om te voldoen aan de limiet. AMSTERDAM (ANP) - Oud-we reldkampioen Anatoli Gantwarg heeft zich in de tiende ronde van de internationale dam-achtkamp in Amsterdam bij de naaste ach tervolgers van het nog steeds lei dende duo Wirny-Wiersma ge voegd. De wit-Rus versloeg in een magi straal gespeelde partij zijn land genoot Alexander Baljakin, die door die nederlaag naar een voor de eindzege zo goed als kansloze zesde plaats zakte. De beide koplopers Wiersma en Wirny, moesten met een remise genoegen nemen en consolideer den daarmee hun voorsprong van twee punten, terwijl Jannes van der Wal tegen Vladimir Ka- plan voor de zevende keer in de ze achtkamp tegen een nederlaag opliep. Op de 800 meter had hij geen kind aan de concurrentie, van wie Ar no Kormeling als 'haas' fungeer de. Kormeling kon er evenmin voor zorgen dat er een snelle tijd op het scorebord kwam. Niette min was Cramm met zijn chrono van 1.46,36 redelijk tevreden. „In aanmerking genomen althans, dat ik hier zuiver aan de start ben gekomen om snelheid op te doen. Want mijn voorkeur blijft toch uitgaan naar de 1500 me ter". Even verderop schreef Ovett zijn ronduit teleurstellende tijd voor een niet gering deel toe aan de wind die hem in zijn jacht op een wereldtijd flink parten zou heb ben gespeeld. Hoe het ook zij, wat de apotheose van dit derde Twentse atletiek- gala had moeten worden, eindig de in een pure anticlimax. In de luwte van het gevecht van Ovett tegen de klok sprak een aantal andere prestaties gisteravond heel wat meer tot de verbeelding. De beste prestatie van de avond kwam ontegenzeglijk op naam van de Keniaan Richard Tuwei, die met zijn tijd van 8.18,22 de op twee na beste wereldseizoen- prestatie noteerde. Alleen de Amerikaan Marsh en de Pool De prestaties op de overige onder delen vielen bijna zonder uitzon dering bitter tegen, mede als ge volg van de subtropische tempe ratuur. Die handicap kon Ria Stalman echter niet aanvoeren als oorzaak voor haar matige ver richtingen bij het kogelstoten, waarbij zij niet verder kwam dan een afstand van 16.71. Daarmee bleef zij ver verwijderd van het stokoude record van Els van Noorduyn, dat al sinds 1971 op 17.87 staat. Steve Ovett wint de 1500 meter met overmacht, maar dat gebeurde aller minst in een goede tijd. (Foto ANP) EDMONTON - Eerst de Sowjet- Unie, dan een tijd niets, en dan de rest van de wereld. Zo lag de verdeling van de medailles bij de studenten wereldspelen (Univer- siade) in de afgelopen week in Edmonton. De Canadese stad was de plaats waar de Sowjet-Unie overheerste by het zwemmen, turnen, wielre- nen en de atletiek. In elf dagen topsport verzamelden de atleten uit de Sowjet-Unie maar liefst 59 gouden plakken: 47 meer dan de belangrijkste concurrent de Ver enigde Staten. Hun suprematie werd echter over schaduwd door het ongeval van schoonspringer Sergei Sjalibasj- wili, die na drie dagen in coma nog steeds aan machines ligt die hem in leven houden. De kleine Nederlandse afvaardi ging moest het van de eigenlijk met topzwemmen gestopte An- nelies Kraus-Maas en het kwar tet wielrenners in de ploegentijd rit hebben. De in het afgelopen jaar met de Westduitse Michael Kraus in het huwelijk getreden Nederlandse zwemster zorgde voor twee van de drie zil veren plakken voor de oranje-af vaardiging: op de 100 en 200 me ter vrije slag. Het wielerviertal, onder aanvoe ring van Maarten Ducrot die vo rig jaar met het Orarye-kwartet al wereldkampioen in de ploegen tijdrit werd, fietste achter de winnaars uit de Sowjet-Unie naar de tweede plaats. DEN HAAG (GPD) - Aad Kila zal volgend seizoen niet meer terug keren in het betaalde voetbal. De 29-jarige middenvelder die aan het eind van vorig seizoen FC Twente wegens familie-omstan digheden de rug toekeerde en daarna lange tijd in de belang stelling stond van FC Den Haag en Sparta, keert terug bij de ama teurclub waar hij ooit zijn carriè re begon, de Haagse eersteklas ser ADO. BOEKAREST - Voorzitter Ra- dulescu en secretaris Dumi- trescu van de Roemeense voetbalbond zijn door de re gering van hun land ontsla gen. De officials werden op straat gezet omdat ze "verge ten" waren de bekerfinale te laten spelen voor de inschrij vingstermijn voor Europees voetbal verlopen was. Uiterlijk 30 juni moeten bij de Europese Voetbalunie (UE- Fout kost Roemenen EC-plaats FA) de ploegen voor de ver schillende toernooien bekend zijn, maar de Roemeense be kerfinale Universitatea Craiova - Politehnica Timi- soara (uitlag 2-1) werd pas op 6 juli afgewerkt. Enkele uren na de loting voor de Eu ropese toernooien... Voor Craiova geen ramp, dat was als tweede van de rang lijst al ingeschreven voor het UEFA Cuptoernooi. Slachtof fer werd Arges Pitesidat als vierde van de ranglijst ook Europees had kunnen spelen als de bekerwinnaar tijdig was aangemeld. LOTTO baar v Eerste prijs: geen prys: geen winnaars; derde prijs: 94 winnaars, bruto 4.638,70; vierde prijs: 5104 winnaars, ƒ85,40; vyfde prijs: 79.987 keer 5,-. Naar de jackpot van lotto 28 gat een be drag van 89.000 gulden. ANTWERPEN (ANP) - Het con gres van de internationale honk balfederatie (AINBA) heeft giste ren in Antwerpen de organisatie van het wereldkampioenschap 1986 definitief aan Nederland ge geven. Op de algemene vergade ring, die aan de vooravond van de strijd om de intercontinentale beker werd gehouden, stond de organisatie van het eerste Olym pische demonstratie-honkbal- toernooi tijdens de Zomerspelen van 1984 in Los Angeles centraal. Aan de competitie in de Californi- sche metropool zullen zes landen deelnemen. In actie komen in ie-' der geval gastland Verenigde Staten en wereldkampioen Zuid- Korea. Voor de overige vier plaatsen komen de eerste twee landen van de PAN-Amerikaan- se Spelen, een tweede Aziatisch land en de winnaar van de strijd om het Europese kampioen schap, dat op 29 juli in Italië be gint, in aanmerking. Op het olympisch toernooi zullen de zes teams verdeeld over twee poules van drie, die elkaar in een hele competitie zullen bestrij den. Alle wedstrijden worden ge speeld in het stadion van de Los Angeles Dodgers. Het toernooi zal acht dagen duren. In Antwerpen werden drie nieuwe leden begroet: Indonesië, Malta en Joegoslavië. Daarmee groeide het ledenbestand van de AINBA tot 48. Het congres ging akkoord met de organisatie van een we reldkampioenschap voor junio ren. Het voorstel kwam uit de Canadese provincie Saskatche wan. Daar (Kindersley) zal van 19 tot 24 juli 1984 het eerste WK Ju nioren worden gehouden. LONDEN - De Britse minister Teb- bit (werkgelegenheid) heeft gis teren bij het Lagerhuis zijn lang verwachte wetsvoorstellen inge diend die de macht van de vak- bonden moeten beteugelen. door Henk Dam De voorstellen schrijven onder meer verplichte vijfjaarlijkse ge heime stemmingen voor, waarbij de vakbondsleden een nieuw be stuur kunnen kiezen. Dat zou een eind maken aan de huidige praktijk bij sommige bonden, waarbij bestuursleden voor zeer lange perioden, soms zelfs voor het leven, worden gekozen. Verder staat in de voorstellen dat de bonden voortaan verplicht zullen zijn hun leden per gehei me stemming te raadplegen over de wenselijkheid van stakingen. Dat moet zowel een eind maken aan de bij sommige bonden gel dende gewoonte, dat alleen be stuurders daarover mogen stem men, als aan de „open stemmin gen" bij handopsteken, die aan alle kanten gemanipuleerd kun nen worden. Tebbit wil voorts, dat^onden door werkgevers financieel aanspra kelijk kunnen worden gesteld als zij onrechtmatige stakingen uit roepen. Zijn voorstellen behel zen verder dat alle bonden elke tien jaar een enquête moeten uit schrijven, waarbij de leden kun nen beslissen of zij al dan niet geld willen stoppen in het „poli tieke fonds" van hun bond. Dat laatste is een klap voor de La- bour-partij, die financieel vrijwel geheel afhankelijk is van het geld van de bonden. De huidige praktijk is dat de besturen van die bonden autonomie hebben inzake de vraag of en met welke bedragen zij de Labour-party willen steunen. Tebbit wil dat de vakbondsleden zelf die keuze maken. Varia DEN HAAG (GPD) - In het kabinet heersen nog steeds grote me ningsverschillen over de bezuini gingen op de inkomens voor vol gend jaar. De ministers hebben vooral problemen met de ver houding tussen de inkomens in het particuliere bedrijfsleven en die van de ambtenaren en trend volgers, zo verklaarde de woord voerder van premier Lubbers gisteravond. De premier heeft hierop besloten het overleg over de begroting voor 1984 vandaag in kleiné kring voort te zetten. Dit gesprek moet uitmonden in een voorstel, waarover de ministerraad zich morgen zal uitspreken. Zoals be kend hebben topambtenaren vo rige week gadviseerd de bezuini gingen op de inkomens te laten variëren tussen min 2,5 procent in de particuliere sector en min zes procent voor de ambtenaren. Trendvolgers zouden moeten re kenen op een daling van 4,5 pro cent. Vooral minister Rietkerk (binnen landse zaken) verzet zich fel te gen deze verschillende behande ling van werknemers in het be drijfsleven en de ambtenaren. Tot nu toe heeft hij geweigerd deze positie te verlaten. Ook pre mier Lubbers heeft afgelopen vrijdag laten doorschemeren dat gelijke behandeling van de amb tenaren en de uitkeringstrek kers, zoals het CDA wil, tech- nisch wel eens moeilijk uitvoer baar kan blijken te zijn. Bij de bespreking van de voorstel len van de topambtenaren zijn ook plannen aan de orde geweest om voor de collectieve sector een vorm van betaald educatief ver lof in te voeren. Ook het opvullen van arbeidsplaatsen, die vrijko men door het korter werken in deze sector, vormde een onder deel van de besprekingen. Behalve over de inkomensverde ling heeft het kabinet verder ge sproken over nieuwe bezuinigin gen op de verschillende departe menten. Naar verwachting kan hierover morgen al een beslis sing vallen. In het overleg van gisteren is ver der gesproken over voorstellen om de inflatiecorrectie in de in komstenbelasting (vergoeding voor gestegen prijzen in de belas tingtarieven) geheel of gedeelte lijk in 1984 te laten vervallen. Ook is een mogelijke btw-verho- ging aan de orde geweest. Het kabinet heeft nog geen beslis sing genomen over de hoogte van de bezuinigingen voor vol gend jaar. De woordvoerder zei dat daarover ook geen apart be sluit te verwachten valt, omdat deze een optelsom zal zijn van een aantal afzonderlijke beslis singen. Evenmin is een besluit genomen over de mate waarin het kabinet het overheidstekort in 1984 denkt te verlagen. De woordvoerder van premier Lubbers benadrukte dat de be zuinigingen volgend jaar in elk geval een fors bedrag zullen moeten opleveren. Daarbij gaat het om bedragen tussen elf en dertien miljard gulden, zei hij. Over bedragen in deze orde van grootte verschilden de ministers niet wezenlijk van mening, zei hij. GENEVE (Reuter) - De beperking van de Franse invoer van kwartshorlo ges en andere artikelen uit Hongkong is in strijd met de internationale wetgeving op het gebied van de vrije handel, zo meent de raad van de* GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). De raad stelt zich achter de opvatting van een geschillencommissie van de GATT, die de Franse maatregel heeft veroordeeld als een overtre ding van het verbod van invoercontingenten. De leden van de GATT „dienen er bij Frankrijk op aan te dringen dat de kwantitatieve beper kingen die onderwerp van de klacht van Hongkong zyn worden opge heven", aldus de GATT-raad. Behalve kwartshorloges worden in de klacht van Hongkong radio's en radio-onderdelen, microscopen, speelgoed en onderdelen daarvan, sport- en toervaartuigen voor gebruik op zee, paraplu's en kleding ge noemd. ADVERTENTIE UW VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM'M BIJ DE ANWB TE BOEKEN. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren 3 jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalig administrateur uit Rijswijk van het Letterkundig Museum in Den Haag. De man zou er in september 1981 vandoor gegaan zijn met meer dan 600.000 gulden van het museum. Bijna de helft van dit bedrag werd volgens de officier aangewend om de bloemetjes eens flink buiten te zetten tijdens een negen maanden durende reis in het verre oosten. Volgens rapporten van het Leger des Heils en een psychiater, die tijdens de zitting werden behandeld, is het uit de band sprihgen van de boek houder toe te schrijven aan het plotselinge overlijden van zijn zoontje. De officier van justitie zei hoogst verbaasd te zijn over het advies van de psychiater. "Wat meneer in het buitenland allemaal heeft gedaan met het geld heeft natuurlijk niets met een rouwproces te maken". Spanje Costa Brava. 10-daagse busreis. Hotel met volpension. 2 en 16 september p.p. J 435.-14 oktober Griekenland. Wij hebben de ingrediënten voor uw "eilanden-menu". Vliegreis Athene p.p. v.a. HS 710.-LS Frankrijk. Fréjus. Rivièra. Compleet ingerichte tenten. Incl. staanplaats. Per week HS 598.- LS Nederland. Voorthuizen. Veluwe. Compleet ingerichte tenten. Vanaf 5 aug. Per week incl. staanplacts HS 440.-LS Italië. Piet ra Ligure, Alassio, Diano Marina. Aan de Rivièra. Diverse studio's. Per week vanaf HS 491.- LS APELDOORN (ANP) - De vier Surinaamse studenten aan de Politie Academie in Apeldoorn hebben besloten om met onmid dellijke ingang af te zien van ver dere opleiding in Nederland. Er zijn deze week al eerder proble men gerezen over de opleiding van de Surinamers. Begin deze week werd door het ministerie van binnenlandse zaken te ken nen gegeven dat de vier studen ten hun opleiding niet mochten afmaken. Gisteren werd dit inge trokken, en mochten de Surina mers blijven, zolang minister Rietkerk (binnenlandse zaken) nog geen beslissing had geno men. Een en ander had te maken met het bekoelen van de betrek- kingen met Suriname na de ge beurtenissen daar eind vorig jaar. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zou, afhankelijk van de si tuatie in Suriname, een besluit nemen over het wel of niet door gaan van de studie van de Suri naamse studenten. Deze zouden met ingang van augustus een sta ge van een half jaar in Suriname lopen en daarna met een afron dende studie van een half jaar in Nederland hun opleiding vol tooien. De Nederlandse politiebond had de regering in mei gewezen op de opleiding van de vier Surinaam se studenten. Na de politieke moorden in Suriname op 9 en 10 december vorig jaar had de rege ring al besloten de opleiding van Surinaamse militairen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda te stoppen. De vier studenten aan de politie academie menen echter dat hun studie in geen enkel verband staat met de politieke situatie in Suriname. De vier kunnen de on zekere situatie waarin zij zich al enkele maanden bevinden en "de willekeur van het ministerie van binnenlandse zaken niet lan ger tolereren". Ze kiezen derhal ve voor onmiddellijke terugkeer naar Suriname. Zij willen hun studie in dat land of elders afron den. Duitsland. Saarburg. Moezel. Bij de Franseen Luxemburgse grens. Apparte menten. Per week vanaf HS 525.- LS Oostenrijk. Reith. Tyrol. Appartementen. Vanaf 30juli. Per week vanaf HS 532.-LS ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241. UIT EN THUIS MET DE ANWB ANWB Prijswijzigingen voorbehouden. (Hs - Hoogseizoen. Ls Laagseizoen.)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19