Zoetemelk: „Ik ben misbruikt Simon: "Toch wil ik Parijs halen... Vakmanschap herken je zo. Huizen voor Columbianen Vader Kuiper overleden 99Als voorbeeld in de jacht op doping99 Materiaal 11 -|~| i «1 «i laat Pirard in de steek WOENSDAG 13 JULI 1983 FLEURANCE De eerste prijs in de Ronde van Frankrijk is een appartement ter waarde van 120.000 franken, een slor dige 45.000 gulden. Colum- biaanse amateurs, die dit jaar hun debuut maken en in drukwekkend hebben gere den in de Pyreneeën, behoe ven de Tour niet te winnen. Bij terugkeer in hun land krijgen ze allemaal een huis aangeboden. Een spaarbank in Bogota nam het initiatief. Op een speciale rekening werd door de bank een miljoen pesos (ongeveer 40.000 gulden) gestort. In de vier volgende uren was het bedrag door stortingen van het volk opgelopen tot twin tig miljoen pesos. Meer dan genoeg om alle elf Colum- biaanse wielrenners er rijdt er ook één een uur voor de karavaan uit - een riante wo ning aan te bieden... De uitslag van de elfde etappe van de ronde van Frankrijk, een rit over 177 kilometer van Luchon naar Fleuran- 1. Clere (Fra-Danguillaume) 177 km in 4 uur 27 minuten en 6 seconden. Ge middelde snelheid 39,760 km/uur; 2. Jourdan (Fra-Crepel) op 3 seconden; 3. Pirard (Ned-Poggiali) op 5 sec; 4. Ludwig Wijnants (Bel, Jossart) op 25 sec; 5. Laurent (Fra, Danguillaume) op 28 sec; 6. Van der Poel (Ned, De Bruyne) op 33 sec; 7. Demierre (Zwi, Girard) z.t.; 8. Lubberding (Ned, Post) z.t.; 9. Bazzo (Fra, Danguillaume) z.t.; 10. Delgado (Spa, Echevarri) z.t.; 11. Anderson (Aus, Berland) op 2.03 mi nuten; 12. Andersen (Den, Danguil laume) op 2.06 minuten; 13. Emonds (Bel, De Bruyne) z.t.; 14. Kelly (Ier, De Gribaldy) z.t.; 15. Vallet (Fra, Crepel) z.t.; 18. Manders (Ned/De Bruyne); 21. Van der Velde (Ned/Post); 39. De Keulenaer (Bel/Post); 53. Winnen (Ned/Post); 55. Zoetemelk (Ned/Dan- guillaume); 60. Lammerts (Ned/Post); 61. Simon (Fra/Berland) allen in de zelfde tijd als Andersen; 87. Veld- scholten (Ned/Post) op 9.56; 93. De Rooy (Ned/Post) z.t.; 94. Oosterbosch (Ned/Post) z.t.; 107. Van Houwelingen (Ned/Jossart) op 13.36; 113. en laatste Algemeen klassement 1. Simon (Fra/Berland) 53 uur 3 min 15 sec; 2. Fignon (Fra/Guimard) op 4.22; 3. Bernaudeau (Fra/Boishardy) op 5.34; 4. Kelly (Ier/De Gribaldy) op 5.57; 5. Michaud (Fra/Danguillaume) op 7.16; 6. Delgado (Spa/Echevarri) op 7.32; 7. Madiot (Fra/Guimard) op 7.36; 8. Alban (Fra/Crepel) op 9.09; 9. An derson (Aus/Berland) op 9.19; 10. Agostinho (Por/De Gribaldy) op 9.21; 11. Arroyo (Spa/Echevarri) op 9.34; 12. Van der Velde (Ned/Post) op 9.59; 13. Winnen (Ned/Post op 10.18; 14. Boyer (VSt/De Gribaldy) op 10.34; 15. Grezet (Zwi/De Gribaldy) op 11.17; 27. Zoete melk (Ned/Danguillaume) op 19.49; 33. Lubberding (Ned/Post) op 26.22; 38. De Rooy (Ned/Post) op 31.45; 46. Veldscholten (Ned/Post) op 36.44; 50. Pirard (Ned/Poggiali) op 38.44; 56. Van der Poel (Ned/De Bruyne) op 41.16; 77. De Keulenaer (Bel/Post) op 52.25; 86. Oosterbosch (Ned/Post) op 59.57; 94. Lammerts (Ned/Post) op 1.04.03; 95. Van Houwelingen (Ned/ Jossart) z.t.; 97. Manders (Ned/De Bruyne) op 1.06,35. Bergklassement: 1. Jimenez (Col) 81 punten; 2. Millar (GBr) 66; 3. Delgado (Spa) 57; 14. Veldscholten (Ned) 15. Puntenklassement: 1. Kelly (Ier) 219 punten; 2. De Wilde (Bel) 182; 3. Pirard (Ned) 101; 4. Van der Velde (Ned) 97. (Spa) op 3.10; 3. Arrovo (Spa) op 5.12. Dag ploegenklassement: 1. Ploeg Danguillaume 13.22,19; 2. Ploeg Crepel 13.25,33; 3. Ploeg Poggiali 13.25.35; 6. Ploeg Post. Algemeen ploegenklassement: 1. 1. Ploeg Berland 166.24,38; 2. Ploeg Danguillaume op 4.00; 3. Ploeg Post op 5.46. De tourarts probeert de pijn wat te verzachten. Ondanks een gebro ken schouderblad verscheen de Fransman vandaag aan de start. Ondanks hinder gebroken schouderblad FLEURANCE (GPD) - Een dag nadat hij „als in de Franse revo lutie", zoals de organiserende sportkrant l'Equipe het noem de, de Ronde van Frankrijk ver anderde in een compleet slag veld, ging gisteren na één uur gele trui de Tour voor Pascal Si mon al verloren. De triomferende veldheer van de helse Pyreneeënrit veranderde gisterochtend niet lang na het vertrek in Pau al in een gewonde frontsoldaat. Met een van pijn verwrongen gezicht en zijn rech terhand op zijn linkerschouder kroop hij uit een greppel. Hij had een, zoals pas 's avonds bleek, gebroken schouderblad. Tegen het advies van de dokter in besloot Simon, één dag de trots van een enigszins gekrenkte wie- Iernatie, vandaag toch te vertrek- OLDENZAAL De vader van Hennie Kuiper is gisteren in het gemeentelijk ziekenhuis van Ol- denzaal overleden. De 82-jarige heer Kuiper was vrijdag, vlak bij zijn huis in Denekamp, op de fiets aangereden door een perso nenauto. Na opname in het zie kenhuis van Oldenzaal leek het letsel (gebroken neus, hersen schudding) niet ernstig. In het weekeinde echter verslechterde zijn toestand. Hennie Kuiper, op de hoogte van het ongeval van zijn vader, staak te maandag in de Ronde van Frankrijk de strijd bij de beklim ming van de Aubisque. ken in de 12e etappe tussen Fleu- rance en Roquefort-sur-Soulzon. „Ik wil het einde halen", zei Simon gisteravond op het moment dat hij nog enig uitzicht had op een gunstig einde. De geconsulteer de Ronde-arts Gerard Porte im mers had kort na de tuimeling, in de afdeling van de Cote de Mon- trejeau. vastgesteld dat de bles sure van de bejubelde leider meeviel. „Twee dagen spierpijn en alles is voprbij", liet Porte we ten. „Alleen laten we voor alle ze kerheid vanavond in het zieken huis nog röntgenfoto's maken". Die maakten duidelijk dat een voortzetting van de Ronde voor Simon een medisch volstrekt on verantwoorde zaak zou zijn. „Een gebroken schouderblad", was de uitkomst. „Ik dacht al zoiets", zei Henk Lubberding. Maar hoewel je kon zien dat hij veel pijn had, reed hij na zijn val toch geweldig sterk". Voor een niet onaanzienlijk deel had hij dat te danken aan zijn ploeg. „Zoals zijn collega's heb ben gereden in deze etappe, dat houdt niemand vol", was de op vatting van Johan van der Velde nadat hij tussen Pau en Fleuran- ce met stijgende verbazing de ac tiviteiten van de Peugeot-forma- tie van Roland Berland had ga degeslagen. Joachim Agostinho, de 41-jarige Portugees, testte als eerste hoe hecht de eenheid was in de Franse ploeg van de gele truidrager. Hij ontsnapte onder escorte van Simons ploegmaat Gilbert Duclos-Lassale. De rest van de ploeg probeerde aan de kop van het peloton de zaak recht te trekken, terwijl de ploeg genoten van Agostinho met wringen en duwen probeerden die achtervolging te ontregelen. In dat gedrang ontstond de voor Simon fatale valpartij. Simon vloog door de lucht en kwam in een droge sloot terecht. Dank zij een ploegenachtervol- ging werd de kloof gedicht. Maar daarmee was de ellende niet ten einde. „Iedereen voelde dat het met deze Tour nog niet afgelo pen is", vertelde Johan van der Velde. Na de terugkeer van Simon in het peloton werd er dan ook onop houdelijk gedemarreerd. Op zul ke momenten namelijk zijn in de wielersport natuurwetten van kracht, die zeggen, dat zwakke exemplaren moeten worden af gemaakt. En inderdaad ontstond er een grote groep met Laurent Fignon en Sean Kelly, waar de leider niet bij was. Die Fietste in een tweede groep op twintig se conden en Joop Zoetemelk zwabberde zelfs op veertig se conden in een derde waaier. Slechts met de grootste moeite, Berland liet Duclos-Lassalle en Roche uit de eerste groep terug zakken om Simon te helpen en Jean-Pierre Danguillaume deed hetzelfde met renners uit zijn ploeg die in de tweede groep re den, kwam de groep bijeen. Bijeen via noodmaatregelen, die nodig waren om de Tour niet al meteen te laten ontsporen. Maar dat Simon en zijn ploeg getorpe deerd zullen worden staat wel vast. „Peugeot heeft geen vrien den in het peloton", stelde Johan van der Velde vast, „al die Fran se ploegen gunnen elkaar niets". Het bleek 40 km voor het einde toen toch weer een formatie (met o.a. de als achtste geklasseerde Spanjaard Belgado) wegreed. De voorsprong liep op tot meer dan twee minuten en deze boekte het dagsucces. Vakmanschap is Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. FLEURANCE (GPD) Naar de mening van het hoofd van de medische dienst van de Koninklijke Nederlande Wielren Unie (KNWU), de Lim burgse arts Lon Schattenberg, is er zoveel twijfel over het hormoonpre paraat dat Joop Zoetemelk voor de derde keer in zijn carrière in op spraak heeft gebracht als „dopinggeval", dat er niet gestraft had mogen worden. Schattenberg: „Er zijn wat wij noe men 'brokstukken' aangetroffen. In zo'n geval bestaat er altijd twijfel. De herkomst is dan niet voor honderd procent vast te stellen. Dus krijg je theorieën als: het is wellicht, eventueel, mogelijk, misschien, afkomstig van... Ik vind het onjuist dat er op zoveel onzekerheid zo reso luut wordt gereageerd door de internationale wielerbond". Mede naar aanleiding van Zoete melks vorige dopingzaken, heeft de KNWU bij de UCI (de over koepelende organisatie) voorge steld om in dit soort randgeval len niet in te grijpen. „De brief daarover", aldus bondsdirecteur Harrie Meuwese, „is tot op heden nooit beantwoord. Nu we op nieuw - en weer door eèn pro bleem rond Zoetemelk - zó met de neus op de feiten zijn gedrukt, zullen we dezer dagen appèl aan tekenen. Ik neem aan dat ons voorstel dan op een van de verga deringen tijdens de wereldkam pioenschappen in augustus be handeld zal worden". Klagen De wielerbond staat dus achter de klagende en mopperende Joop Zoetemelk („Ik weet van niks"; „het is net of ze me zoeken"; „do pingcontroles vind ik goed, maar dan moeten ze wel de juiste grens aanhouden"), hetgeen op merkelijk genoemd mag worden. Immers: er werd inbreuk ge maakt op het officiële UCI-regle- ment, waarvan de KNWU voor alle leden een speciale bijlage maakte in het blad De Wieler sport van 26 mei jl. In de urine van Zoetemelk werd een testosteron-produkt gevon den, behorend tot groep IV van de lijst met verboden middelen, de anabole steroide, ofwel hor moonpreparaten. Dokter Lon Schattenberg, die op verzoek van Zoetemelk samen met de Nijmeegse farmacoloog prof. dr. Joop van Rossum eergisteren in Parijs het tegenonderzoek bij woonde, spreekt onder voorbe houd van het produkt: Nandro- lon, nummer 7 op de lijst van niet toegestane anabolen. Schatten berg: „Professor Van Rossum en ik vermoeden dat het dat is. Ze ker weten doen we het niet. Over de hoeveelheid van de verbo den stof is niets bekend. „Want", aldus dokter Schattenberg, „het ging om een kwalitatief onder zoek. Wat me opviel: de pieken die werden geregistreerd liepen gelijkmatig; dat duidt op óf een geringe hoeveelheid, óf op eerde re inname dan op de bewuste dag". Dat laatste is één van de kenmer kende eigenschappen van het ge bruik van anabole steroide, stof fen afgeleid van het mannelijke hormoonpreparaat testosteron. Ze zijn nog niet zo erg lang op spoorbaar in de wielersport, waar men vanwege de hoge kos ten van het onderzoek steek proefsgewijs op dit onderdeel controleert. Eenvoudig gesteld komt het erop neer dat wat bij Joop Zoetemelk werd aangetrof fen een produkt is dat de eiwi- topbouw versterkt en daardoor de spierkracht doet toenemen. Een van de bijverschijnselen kan zijn. leverbeschadiging Doofpot FLEURANCE (GPD) - Frxts Pi rard was gisteren na de aan komst in Fleurance wel heel erg negatief. Woedend stapte hij van de fiets. „Het mag niet lukken", mopperde hij, ..de ene keer rijdt Raleigh achter me en nu is mijn derailleur kapot. Ik kon 'm gewoon niet op de grote versnelling krij gen. Daardoor was het onmo gelijk om het laatste stuk se rieus voor de overwinning te sprinten". Nu ging de zege naar de voormalige Franse kampioen Regis Clere, die in de laatste meters naar de aankomst net als Christian Jourdan de volledig ontred derd in zijn zadel terugplof- fende Pirard passeerde. Een Nederlandse ontgoocheling in een rit waarin gele-trui- drager Pascal Simon na een valpartij van kleur ver schoot. Simon bereikte met moeite zijn doel, de trui be waren, maar Pirard miste het. De winnaar van de eerste rit zag opnieuw hoe de etap pewinst door zijn vingers glipte. Na de gebeurtenissen tussen Le Havre en Le Mans, waar de ploeg van Peter Post een ontsnapping fnet de in Italiaanse dienst rijdende Brabander neutraliseerde, liet gistermiddag in de be langrijke slotfase het mate riaal hem in de steek. „Onbe grijpelijk", stamelde hij, „want normaal gesproken kon ik deze rit nooit meer ver liezen". Het gebeurde toch, hoewel Pi rard in de beslissende fase ij- zersterk reed. Samen met ne gen collega's werd veertig ki lometer voor het einde een kopgroep gevormd. Vandaar- uit demarreerde de Frans man Jourdan, die pal voor de meet door Pirard werd terug gehaald. De Brabander 'maalde' meteen door en leek naar zijn tweede Tourzege af te stevenen. Driehonderderd meter voor de finish weigerde het versnellingsapparaat echter dienst. Clere profiteer de dankbaar. De vorige keer dat Joop Zoetemelk op hetzelfde betrapt werd was in 1979 bij de controle van de laat ste Tour de France-etappe. Die zaak is overigens op een merk waardige manier in de doofpot gestopt. Joop Zoetemelk vToeg een tegenonderzoek aan, maar daar heeft de UCI nimmer op ge reageerd en Zoetemelk kreeg ook nooit de gebruikelijke boete van 1000 Zwitserse francs. Bij zijn verklaring toen stond hij volop in de publiciteit want hij reed op dat moment de Ronde van Nederland. Zoetemelk gaf zijn overtreding toe maar schreef die ook toe aan onwetendheid. Hij verwees naar zijn huisarts dokter Fuchs, die hem aan het einde van de Tour wat had gege- FLEURANCE (GPD) - Half weg de Tour de France zijn drie renners positief bevon den bij de dopingcontrole: Joop Zoetemelk, zijn ploegg- noot Pierre Bazzo en Jean- Francois Rodriguez uit de ploeg van Jean-René Bernau deau. De overtreding van Joop Zoetemelk vond plaats in de tijdrit die gewonnen werd door zijn ploeg, in wel ke uitslag door deze doping- affaire overigens geen veran dering komt. Pierre Bazzo reageerde positief op de controle na de etappe Nantes-Ile d'Oleron en met Jean-Francois Rodriguez ge beurde dat in Roubaix. Alle drie de renners kregen de zelfde straf, conform de inter nationale bepalingen: een boete van 1000 Zwitserse francs (bijna 1400 gulden), een maand voorwaaardelijke schorsing, terugzetting naar de laatste plaats van het dag klassement en tien strafmi- nuten in het algemeen klasse ment. ven om aan te sterken. „Ik was zo vermagerd". Onder verwijzing naar dat geval riep Joop Zoete melk nu ietwat fel: „Ik ben toch zeker niet zó gek dat ik voor de tweede keer hetzelfde neem wat verboden is, kom nou...". Zes jaar geleden, ook al in de Tour de France, was het Pemoline waar het om draaide; nummer 24 van groep III op de verboden lijst, de amfetaminen en verwan te stoffen. „Ik moet geflikt zijn", reageerde Zoetemelk toen in Avoriaz. „Er is iets gebeurd waarvan ik geen weet heb, an ders kan ik het niet uitleggen". Hij zong nu hetzelfde liedje. Had dezelfde reactie als indertijd. „Echt, ik heb niks genomen. Hoe vaak ben ik al niet zonder proble men gecontroleerd... Daarom, ik snap er niets van. Toen ze het me vertelden was ik compleet ver rast. Van professor Van Rossum heb ik intussen begrepen dat die hormonale stoffen op de meest onnozele manieren in je lichaam kunnen komen. Met eten bij voorbeeld". Joop Zoetemelk: "Ik weet i Joop Zoetemelk heeft met de ge dachte gespeeld om naar aanlei ding van deze affaire direct te stoppen met wielrennen. „Ik kreeg het donderdag na de indi viduele tijdrit te horen en ik klapte meteen in elkaar. Ik wou gelijk helemaal ophouden. Waar doe ik het allemaal nog voor, dacht ik. Maar tja, toen begon dat gedoe met het tegen-onderzoek en voor dat kon plaatsvinden was het weekeinde voorbij. Zo doende had ik vier dagen om het te verwerken". Ook daarbij blijken KNWU-offi- cials een flinke steun geweest. Zoetemelk: „Ze zeiden dat ik door moest gaan alsof er niets ge beurd was. Dat ik het er niet bij moest laten zitten". Hij kreeg er nog raad bij voor de onvermijde lijke vervelende persconferentie (dinsdagavond, aan de rand van zijn bed). „Ze zeiden: als die jour nalisten beginnen, moet je zeg gen: kijk eens hoe goed ik er nog uitzie. Dat is toch niet mogelijk als je doet waarvan ik beschul digd word". Misbruikt En Joop Zoetemelk repeteerde: „Ik heb de indruk dat ik mis bruikt ben als voorbeeld in de jacht op doping. Maar: ik ga door. Ómdat mijn omgeving, mijn vtouw en de KNWU. me duidelijk maakte dat ik niet by de pakken moet neerzitten. Het is dat ik zo van de wielersport houd. Daarom rijd ik door". Joop Zoetemelk doet dat op een onop vallend plaats (28e) met een op vallende achterstand: 20 minu ten en zes seconden, want hij kreeg in totaal een tijdstraf van 13 minuten en 45 seconden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15