-c Italië steunt staal- en elektronicasector Ruding somber over economische groei "Geen ruimte groene partij" Moordenaar in inrichting Boeing-737 ontploft Varia DINSDAG 12 JULI 1983 ROME (ANP) - De Italiaanse rege ring is akkoord gegaan met hulp tot een bedrag van 190 miljard li re (ongeveer 360 miljoen gulden) aan staalbedrijven en elektroni sche ondernemingen die ernstig lijden onder de economische re cessie. Dit is gisteren van officië le zijde bekendgemaakt in Ro me. Veertien staalondernemingen zul len in totaal 153 miljard lire (289 miljoen gulden) krijgen voor de financiering van bedrijfssluitin gen en andere maatregelen ter vermindering van de produktie- capaciteit. Zeven elektronische ondernemingen ontvangen sa men 37 miljard lire (71 miljoen gulden) aan overheidshulp. Dit bedrag, dat voor de helft uit kapi taalinjecties en voor de rest uit leningen bestaat, vormt de eerste uitkering van de staatshoudster- maatschappij Risanamento del- l'Eletronica, een financiële in stelling die is opgericht om de elektronische sector te saneren. De Italiaanse regering heeft vorige week laten weten vermindering van de produktiecapaciteit van de staalindustrie onvermijdelijk te achten. Zij is echter niet be reid akkoord te gaan met de door de Europese Commissie verlang de vermindering van 5,8 miljoen ton, maar wil slechts de helft daarvan. PARIJS (DPA) - De regering van Libië heeft Frankrijk er van beschuldigd dat het de regering van Tsjaad in ver sterkte mate steunt. In het licht hiervan zal Libië zich op zijn positie beraden. Dit zei de Libische ambassadeur in Parijs, Said Hafiana, gisteren in een interview met het dag blad "la croix". "Aangezien onze neutraliteit grenzen heeft, is het duidelijk dat wij onze positie zullen heroverwegen", zei Hafiana. Het sturen van Franse troe pen bestempelde hij als een "duidelijke oorlogshandeling tegen Libië", die dit land het recht geeft om te intervenië- Volgens de ambassadeur steu nen ook de Verenigde Staten, Israël, Egypte, Soedan en Zaïre de regering van Tsjaad Libië verwijt Frankrijk hulp aan Tsjaad en sturen troepen, technici, experts en vliegtuigen. Daar mee is zyns inziens sprake van een "rechtstreekse drei ging" voor de veiligheid en stabiliteit van Libië. "Wij be vinden ons in een noodweer situatie", aldus de ambassa deur. De ambassadeur voegde hier aan toe dat Libië evenwel een rechtstreekse confrontatie met Frankrijk uit de weg wil gaan en de betrekkingen op "normaal niveau" handha ven. Tripoli bestrijdt niet de bijzondere banden van Parijs met het Afrikaanse conti nent, maar wel de militaire presentie. Anderzijds vindt Libië dat zijn eigen veiligheid en stabiliteit afhangen van die van Tsjaad. Het Russische persbureau Tass citeerde gisteren het Libi sche persbureau Jana, dat heeft gezegd dat de gebeurte nissen in Tsjaad en de be trokkenheid daarbij van de Verenigde Staten, Frankrijk en "reactionaire regimes in Afrika", een "imperialisti sche samenzwering tegen Tsjaad" vormden, met als doel het conflict internatio naal te maken. Gevaarlijke stappen in die richting wor den volgens Jana, zoals aan gehaald door Tass, vooral ge zet door Parijs, dat uitgaat van kolonialistische belan gen. BRUSSEL (GPD) - De werkloosheid in Nederland zal in 1984 weer aan zienlijk toenemen. Deze verwachting sprak minister Ruding (finan ciën) maandag in Brussel uit, na overleg met de Europese ministers van financiën over de financieel-economische situatie in de Europese lid staten. Ruding verwacht voor 1984 een economische groei van „onge veer rondom het nulpunt". De Europese Commissie voorspelt voor Nederland een half procent economisch groei, en dat steekt mager af tegen de ruim twee procent die voor de Bondsrepubliek Duitsland, Engeland en Italië wordt verwacht. Voor die slechtere Nederlandse positie noemde Ruding twee belangrijke factoren: „De uitgaven in de collectieve sector zijn ongehoord meer gestegen dan in West-Duitsland. Bij ons zijn de particuliere investerin gen nog niet op gang gekomen, omdat de rentabiliteit van de onderne mingen zo slecht is door de extreem hoge sociale premies", aldus Ru ding. Als tweede factor benadrukte hij dat er ieder jaar weer zo'n 70.000 nieuwe banenzoekers bij komen. Dat aantal schoolverlaters ligt in Nederland relatief veel hoger dan in de andere Europese landen. AMSTERDAM (ANP) - De vereni ging Milieudefensie heeft twij fels over de wenselijkheid van een groene partij in Nederland. Naar haar mening geeft zo'n par tij geen antwoord op het gebrek aan politieke invloed van de mi lieubeweging. De vereniging schrijft dit in een ar tikel in het maandblad Milieude fensie, waarin een tussenbalans wordt opgemaakt van de discus sie binnen de vereniging over de verschillende "groene initiatie ven". Het succes van de Grünen in Duitsland en Agalev in België betekent volgens Milieudefensie niet dat er in Nederland ook ruimte is voor een aparte milieu partij. "In Nederland hebben de milieu-eisen al hun politieke ver taling gevonden in de program ma's van vooral de kleine linkse partijen. De milieubeweging heeft hier al een spreekbuis in het parlement", zo staat in het maandblad. Schietpartij in Haags café DEN HAAG (ANP) - Bij een schiet partij gisteren in een café in de Haagse binnenstad is een 33-jari- ge Hagenaar om het leven geko men. De dader, de 44-jarige eige naar van het cafe,' en twee bezoe kers zijn aangehouden. Aanleiding voor de schietpartij was een ruzie over geld, dat de bareigenaar aan drie bezoekers was verschuldigd. Na een scheldpartij verliet het drietal het etablissement en kwam na tien minuten gewapend met knuppels weer terug. Voor de deur ontstond opnieuw een discussie met de bareige naar, die plotseling een wapen trok en een aantal schoten loste. Een van de drie werd door drie schoten dodelijk getroffen, de andere twee bleven ongedeerd. Zij werden op verdenking van openlijke geweldpleging aange houden. Koffie duurder AMSTERDAM (ANP) - Een pak koffie van 250 gram wordt in de winkel met ingang van morgen zes cent duurder. Deze verho ging is een gevolg van een stij ging van de grondstoffenprijzen. De stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de duurdere dollar, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffïebranders en Theepakkers gisteren be kendgemaakt. Het ministerie van Economische Zaken is van de prijsverhoging op de hoogte gesteld. PARIJS (AFP) De Japanse stu dent die twee jaar geleden in Pa rijs een jonge Nederlandse vtouw doodde en delen van haar lichaam opat, zal worden geïnter neerd in een psychiatrische in richting en niet worden berecht. Dat is gisteren vernomen uit ge- rechterlijke bronnen in Parijs. Met het besluit worden verscheide ne psychiatrische onderzoekin gen bevestigd, waarin werd ge concludeerd dat de Japanner niet toerekeningsvatbaar was. QUITO (UPI) - Een Boeing-737 van de Ecuadoriaanse militaire luchtvaartmaatschappij ,Tame' ('Transportes Aereos Militares Ecuatorianos') is gisteren vlak voor de landing op het vliegveld van Cuenca ontploft en veronge lukt. Aan boord bevonden zich 110 pas sagiers en de zes- tienkoppige bemanning, van wie niemand het ongeluk zou hebben over leefd. Cuenca is de op twee na grootste stad van Ecuador, gelegen op 450 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Quito. Het toestel was hier. opgestegen voor een bin nenlandse vlucht naar Cuenca.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8