Dreigende stop haringvisserij i i C Glemp: wellicht 22 juli "de grote dag" Ministers bepleiten groei joodse gemeenschap Hebron >- "Carter-papers" naar Congres Mogelijk extra Franse troepen naar Libanon Rond middernacht EG-akkoord nodig 'GREENPEACE Rechter zaak Agca naar Bulgarije Britse zeelieden blokkeren storting radioactief afval Verzet Galieië tegen afval dumpen Conferentie Antarctica Droogte plaagt delen Afrika Onbezorgd op vakantie? Dan eerst alles goed regelen bij de Rabobank. Rabobank Q Buitenland DINSDAG 12 JULI 1983 JERUZALEM (Reuter) Rechtse ministers oefenen binnen de Is raëlische regering druk uit meer joden te sturen naar het centrum van de stad Hebron, op de bezet te Westelijke Jordaanoever, waar het de vorige week tot joods/Ara bische botsingen kwam. Uit de berichten in de Israëlische pers bleek gisteren dat de voor malige minister van defensie, Ariel Sharon, een groep van mi nisters leidt die zondag tijdens het wekelijkse kabinetsberaad opriep de kleine joodse gemeen schap in het oude centrum van Hebron op korte termijn uit te breiden. Vijf Israëlische nrtnis- ters bevalen volgens de Israëli sche pers tijdens de vergadering aan dat meer kolonisten in het oude deel van Hebron gaan wo nen. Daar leven nu een handvol joodse families onder zware be waking van Israëlische troepen tussen 80.000 Arabieren. Voor de Israëlische radio verklaarde vice- premier David Levy, die huisves ting beheert, dat de huidige rege ringsplannen voorzien in het uit breiden van de joodse gemeen schap met 500 families in de ko mende drie jaar. Enkele minis ters willen dat deze plannen ver sneld worden uitgevoerd. Sha ron, die nu minister zonder por tefeuille is, ging verder dan ande re ministers en vroeg de groot handelsmarkt en het busstation in Hebron in joodse handen te leggen en een hoofdweg aan te leggen door de stad. De Israëlische minister van defen sie, Moshe Arens, heeft de eis van de kolonisten op de Westelij ke Jordaanoever "zelfverdedi- gingsgroepen" te mogen vor men, van de hand gewezen. Ip besprak gisteren met de kolonis ten de veiligheid in het gebied. WASHINGTON (AP) - President Ronald Reagan heeft gisteren het ministerie van justitie gelast, congresleden inzage te geven in alle documenten bij hun onder zoek naar mogelijke politieke spionage gedurende de presiden tiële campagne in 1980. De betrokken congresleden "zul len toegang krijgen tot al het ma teriaal", aldus de persvoorlichter van het Witte Huis, Larry Spea- kes. De lijst van Reagan-medewerkers tijdens de verkiezingscampagne van 1980 die toegeven dat ze wis ten van of toegang hadden tot pa pieren uit het kamp van de toen malige president Jimmy Carter wordt met de dag langer. De papieren, waarin Carter's stra tegie werd uitgestippeld, zijn op nog onbekende manier in het re publikeinse kamp terechtgeko men en zijn gebruikt bij de voor bereiding van het belangrijkste televisiedebat enige dagen voor de verkiezingen. Een campagne-adviseur van Car ter, Timothy Smith, zei dat hij van tevoren was getipt dat de staf van Reagan beschikte over campagne-papieren van de de mocraten. Smith zei de tip gene geerd te hebben omdat "het te gek klonk om waar te zijn". Smith zei dat hij de tip een week of tien dagen voor het debat gekre gen had. De tip was afkomstig van zijn assistente Caral Darr, die het op haar beurt zou hebben gehoord van een kennis in het Reagan kamp. Smith zei dat de zegsman van me vrouw Darr Chuck Crawford is geweest, die nauw samenwerkte met de communicatie-chef van Reagan, Robert Keith Gray, nu eigenaar van een public relations firma in Washington waar ook Crawford werkt. Crawford noch Darr, een advocate, kon worden bereikt voor com mentaar. Herhaalde telefoontjes leverden niets op. Als Crawford, werkelijk op de hoogte was dan is hij de meest recente naam die op de lijst kan worden gezet van mensen met kennis van de "Carter-papers". Twee andere campagne-adviseurs van Reagan, William van Cleave en de voormalige veiligheidsad viseurs Richard Allen hebben het afgelopen weekeinde toege geven de papieren te hebben ge zien of van het bestaan ervan op de hoogte geweest te zijn. Andere medewerkers van Reagan die hebben toegegeven de papie ren te hebben gezien of een deel ervan ontvangen te hebben zijn de chefstaf van het Witte Huis, James Baker III, de communica tiedirecteur van het Witte Huis David Gergen, en Frank Hodsoll, het hoofd van het nationale kunstsubsidie-instituut. BEIROET (Reuter) - Frankrijk heeft er mee ingestemd nog 3.000 soldaten naar Libanon te sturen die het Libanese leger moeten bijstaan bij het patrouilleren in een onrustig bergachtig gebied, als Israël zich daaruit terugtrekt. Dit is gisteren vernomen uit bronnen van het ministerie van defensie in Beiroet. Volgens deze bronnen heeft de Franse minister van buitenland se zaken, Claude Cheysson, tij dens zijn bezoek aan Beiroet van afgelopen donderdag het besluit overgebracht aan de Libanese re gering. Van de Franse ambassa de in Beiroet was nog geen com mentaar te krijgen. In verband met het Islamitische Eid Al-Fitr- Feest was hij gesloten. Frankrijk heeft al 2.000 man, voor namelijk leden van het vreemde lingenlegioen, in Libanon die het Libanese leger in Beiroet steu nen. Zij behoren tot de multina tionale troepenmacht die verder bestaat uit Engelse, Amerikaan se en Italiaanse eenheden. Israël heeft gezegd zijn troepen te willen terugtrekken uit de omge ving van Beiroet en bergachtige Shouf-gebied ten zuidoosten van de Libanese hoofdstad. Het wil de troepen stationeren in het vei ligere zuiden. In het Shouf-ge bied vinden regelmatig gevech ten plaats tussen Christenen en Druzen. Volgens diplomaten wil de multinationale troepenmacht dit gebied alleen maar binnen trekken als ook het Libanese le ger daar stellingen betrekt. BRUSSEL - De Nederlandse haringvissers moeten vandaag om middernacht hun vangst staken als er dan in Brussel nog steeds geen akkoord is over de Europese visvangstver deling. De Europese visserijministers zijn gisteren een tweedaagse zitting begonnen om de visproblemen op te lossen, maar over de kans van slagen vandaag bestond geen uitgesproken optimisme. „Iedereen sprak zware taal", zei de Nederlandse minister van landbouw en visserij, Braks, gis teravond in Brussel. Het grote probleem vormt de ver deling van de haring. Volgens de laatste voorstellen kunnen de landen van de Europese Ge meenschap in totaal 84.300 ton haring vangen, waarvan 21.600 ton voor Nederland. Nederland eist echter, op grond van de vangsten in het verleden, op zijn minst 25.000 ton. „Daar zullen we hard aan vasthouden", zei minis ter Braks. Ook de Denen vragen veel meer dan de toegewezen 7600 ton haring. door Ferry Mingelen De Europese visserijbiologen kwa men al begin mei van dit jaar tot de conclusie dat de haringstand in de centrale Noordzee zich na zes jaar vangstverbod voldoende hersteld had van de overbevis- sing in de jaren '70. De haring vangst mocht weer worden ge opend, maar de Europese lidsta ten konden het tot nu toe niet eens worden over de verdeling. Om vlaggetjesdag op 28 mei voor Nederland mogelijk te maken, werd er een tussentijdse regeling getroffen, waarin Nederland als voorschot 3000 ton haring mocht vangen, evenals de Britten. De Noren (die niet in de Europese Gemeenschap zitten, maar wel samen de visstanden in de Noordzee beheren) kregen 3500 ton als voorschot, andere betrok ken visserij landen duizend ton. Nederland heeft inmiddels volgens officiële cijfers als 6000 ton uit de zee opgehaald en officieus wordt er over 14.000 ton gesproken. Ook de Britten en de Noren zit ten ver boven het voorschot. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft dit tot nu toe oogluikend toegestaan, maar heeft de betrokken landen giste ren gesommeerd de haring vangst vandaag om 24.00 uur te staken als er dan nog geen visse rijakkoord is. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse vissers zou er „wel erg slordig met de visserijbelan- gen worden omgesprongen als de vangst om politieke redenen gestopt moet worden, terwijl het biologisch volkomen verant woord is de haring aan wal te brengen. Desondanks zal de Nederlandse vloot zich volgens de woordvoer der aan de instructie houden om te stoppen met vissen, „anders kost het tonnen met geld". Een Britse woordvoerder deelde gis teren mee dat de Britse regering er scherp op zal toezien dat het vangstverbod ook wordt nage leefd. Veel haring wordt in de Britse wateren gevangen. In het visserijakkoord zit overi- LONDEN (Reuter) Britse zeelieden hebben gistern de plannen van de regering om radioactief afval in de Atlantische oceaan te dumpen door kruist door het schip te boycotten dat het afval had moeten vervoeren. Het Nationale Verbond van Zeelieden (Nus) riep de regering op twee jaar lang te stoppen met het storten van radioactief afval in zee om de we tenschap de tijd te geven na te gaan welke effecten deze stortingen hebben op het milieu. De zeelieden lopen voorop in de campagne van de Britse vakbonden tegen de dumpingspraktijken. Het geboycotte schip, de "Atlantic Fisher", had gisteren een begin moe ten maken met de storting van 4000 ton afval in de Atlantische Oceaan op meer dan 500 mijl ten zuidwesten van de Engelse Zuidwest-kust. Het afval, voornamelijk handschoenen en laarzen die bij radioactief werk in ziekenhuizen zijn gebruikt, is opgeslagen in betonnen en stalen vaten. Deze staan nu op het stationsterrein. De leider van de zeelieden, Jim Slater, verklaarde maandag dat het stor ten van radioactief afval Groot-Brittannië "te schande maakt in de ogen van de internationale zeevarende gemeenschap". Deze praktijken moesten zijns inziens onmiddellijk worden beëindigd. Vorig jaar stortten de Britten meer dan 2500 ton laag-radioactie afval in de Atlantische Oceaan ondanks pogingen van milieubeschermers om dit met behulp van boten te beletten. Etna-gas De binnenlandse luchtvaart maatschappijen van Italië hebben bekendgemaakt dat het vliegveld van Catania op Sicilië tot nader order is ge sloten vanwege het vulkani sche stof van de werkende vuurspuwende berg de Etna. In een gemeenschappelijke verklaring van de maatschap pijen stond dat door de vor ming van lagen stof op de startbanen panne in de vlieg tuigen kon optreden. Olifanten Bangladesj moet een bosreser- vaat inrichten om zijn afne mende olifantenbevolking op peil te brengen, aldus een rapport dat met geld van de Unesco is opgesteld door de dierkundige faculteit van de universiteit van Dhaka. Een onderzoek heeft uitgewezen dat Bangladesj nog maar 101 olifanten heeft, de 30 inbegre pen die uit het aangrenzende Burma zijn binnengekomen. "France" De veiling van kunstwerken van de "France", het grootste passagiersschip ter wereld en het laatste grote schip van de compagnie Generale Transat- lantique, heeft een kleine drie miljoen gulden opge bracht. In totaal werden 248 kunstwer ken verkocht. De hoogste prijs werd betaald voor twee schilderijen van havens aan de Middellandse Zee van Charles-Ferdinand de La- croix, bijgenaamd "Lacroix de Marseille" (1720-1782). MADRID - Tien leden van de Spaanse milieuorganisatie Ade- ga zijn gisteren in Gibraltar gear resteerd nadat zij zich, uit protest tegen het door Engeland dum pen van radioactief afval voor de kust van Galieië, met ketens had den vastgeklonken aan het hek van de residentie van de Britse gouverneur van de kroonkolo nie. Ook in Madrid en in Galieië bereik ten de acties tegen het lozen van radioactief afval gisteren een voorlopig hoogtepunt. Met als centra de Engelse ambassade in Madrid en het Britse consulaat in Vigo, waar grote hoeveelheden huisvuil op de stoep werden ge deponeerd. De Nederlandse am bassade in Madrid ontving daar entegen bloemen, als dankbetui ging voor het feit dat de Neder landse regering vorig jaar sep tember officieel het storten van radioactief afval in de Atlanti sche Oceaan had gestopt. Al bijna dertig jaar wordt licht en middelmatig radioactief afval, af komstig uit ziekenhuis, laborato ria en kerncentrales in Engeland, België, Zwitserland en tot vorig jaar Nederland, gedumpt in wat in de volksmond al is omgedoopt tot „kernbegraafplaats": een een paar honderd kilometer lange gleuf in de bodem van de Atlanti sche Oceaan, 315 mijl uit de kust van Galieië. Volgens officiële be cijferingen moet daar tussen 1967 en 1982 al bijna 100.000 ton afval zijn gedumpt, met een tota le graad aan radioactiviteit van gens niet alleen haring, maar ook andere vissoorten, zoals kabel jauw, schelvis en makreel, die voor de Nederlandse vissers zeer belangrijk is. De Nederlandse haringvloot heeft zich namelijk sinds het vangstverbod op de ha ring gespecialiseerd op de vangst van makreel. Terwijl er in de af gelopen jaren zo'n 35.000 ton mocht worden gevangen, werd dat in de praktijk tegen de 100.000 ton. Daardoor is de ma kreelstand in gevaar gekomen, en de Commissie heeft de toege stane vangsten dan ook aanzien lijk verlaagd. Volgens de laatste voorstellen zou Nederland slechts 30.800 ton ma kreel naar boven mogen halen. De vissers klagen hierover steen en been, maar visserijminister Braks is akkoord met deze voor stellen. „Ik ga ervan uit dat de Nederlandse makreelvloot hier mee kan overleven", aldus Braks. Hij hoopt dat de vissers nieuwe vissoorten en andere vis wateren zullen vinden om dat te realiseren. meer dan één miljoen curie. Ondanks dat de conferentie van de landen die in 1972 de Conventie van Londen ondertekenden, in februari van dit jaar met meer derheid een door Spanje inge diende motie aanvaardden om het dumpen van radioactief afval in de zee voorlopig op te schor ten (merkwaardig genoeg met de Nederlandse stem tegen), gaat het dumpen gewoon door. De re soluties van de Conventie van Londen zijn namelijk niet bin dend. Deze week stond een la ding van 3900 toh Brits afval op het programma; op 11 september a.s. zullen België en Zwitserland nog eens 4000 ton afval lozen. door Gerrit-Jan Hoek Dat de lozingen plaatshebben met toestemming van het Internatio nale Agentschap voor Atoom energie en volgens de officiële autoriteiten met voldoende garanties omkleed zijn dat ze geen gevaar voor radioactieve besmetting opleveren, heeft de gemoederen in Galieië aller minst gerustgesteld. Integen deel, enkele vaten die jaren gele den gedumpt zijn en onlangs naar boven gehaald zijn, vertoon den ernstig sporen van oxydatie, terwijl van sommige bidons het cement scheuren vertoonde als gevolg van de erosie door de golfstroom en het schuren over BONN (AFP/DPA) - Als pin- guins verklede milieube schermers hebben gisteren gedemonstreerd voor het ge bouw in Bonn waar de ope ning plaatshad van een inter nationale conferentie over de exploitatie van minerale bo- demvoorraden, die naar men aanneemt onder het ijs op de zuidpool aanwezig zijn. De demonstranten, leden van de milieu-organisatie Green- pece, hadden spandoeken bij zich waarop "geen commer ciële exploitatie van Antarcti ca" en "maak van Antarctica een internationaal be schermd gebied" stond. De conferentie, waaraan veer tien landen deelnemen en die twee weken zal duren, moet grondregels opstellen voor mijnbouwmaatschappijen die in het gebied van de zuid pool naar delfstoffen willen zoeken. Op de confentie zijn de Ver enigde Staten, Japan, Frank rijk, West-Duitsland, Enge land, België, Polen, Chili, Noorwegen, Argentinië, Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Afrika en de Sowjet- Unie vertegenwoordigd. De ze landen hebben het verdrag van 1959 ondetekend, waarin Antarctica tot een kernwa- penvrij niemandsland is ver klaard dat slechts voor we tenschappelijk onderzoek ge bruikt mag worden. de rotsbodem. Recente calcula ties van Engelse milieuorganisa ties, dat de radioactieve golf in een periode van twee a drie jaar de kust van Galieië kan berei ken, heeft de verontrusting al leen nog maar doen toenemen. Vandaar ook dat de campagne on der de bevolking van Galieië langzaam maar zeker begint aan te slaan. Vorige week vrijdag was door een aantal milieuorganisa ties, vakbonden en nationalisti sche partijen (die zich aanzien lijk militanter tonen dan de tradi tionele partijen) een actiedag georganiseerd. In meer dan 50 gemeenten in Galieië werd op grote schaal gedemonstreerd, sloten de winkels uit protest een uur en ging om elf uur 's avonds de stroom voor vijf minuten uit. Het gemeentebestuur van Lugo verklaarde de Engelse regering openlijk tot „vijand van Spanje", terwijl de radicale UPG erop aandrong dat de ambassadeurs van Engeland, België en Zwitser land tot persona non grata wer den verklaard en de diplomatie ke betrekkingen met deze lan den werden verbroken. In Vigo werd een kartonnen beeltenis van Margaret Thatcher, onder gezang van een speciaal gecom poneerd protestlied, met benzine overgoten en in brand gestoken. Dit omdat Engeland met 80 pro cent van het totale hoeveelheid afval het leeuwendeel van de dumping voor zijn rekening neemt. ROME (UPI/AP) - De Italiaanse rechter die de zaak van de aan slag op de paus in 1981 onder zoekt is gisteravond voor het eerst naar Bulgarije gevlogen. Dit twee dagen nadat de Turkse dader Mehmet Ali Agca in het openbaar verklaarde dat de Bul garen achter de aanslag, hadden gezeten. Het bezoek zou voor een week zijn. "Er gebeuren zeer vreemde dingen in de zaak", zo regeerde de advo caat van een op beschuldiging van medeplichtigheid in Italië gearresteerde Bulgaarse functio naris. "Er zijn bepaald nieuwe ontwikkelingen, waarover ik nu niet kan spreken. Rechter Ilario Martella vertrok overhaast sa men met een groep andere ge rechtelijke functionarissen plus één van Interpol', zo zei de advo caat, Giuseppe Consolo. Dit of schoon, naar Consolo zei, hij Martella al diverse malen had verzocht om naar Bulgarije te gaan, maar deze dit steeds had afgewezen. 'Onze beste getuigen zijn daar, maar hij wilde nooit gaan', zo zei Consolo. Agca verklaarde twee dagen tevo ren voor het eerst in het open baar dat de Bulgaarse geheime dienst en de Sowjet-KGB achter de aanslag op de paus zaten. Agca deed dit tegenover verslagge vers buiten het Romeinse hoofd bureau van politie. Hij zei ook dat Sergei Antanov, hoofd van het kantoor van de Bulgaarse luchtvaartmaatschappij in Ro me, zich met hem op het St. Pie tersplein bevond op de dag dat hij de paus neerschoot. Anatov was in november vorig jaar gear resteerd door de Italiaanse poli tie. De Turk gaf ook twee leden van de Bulgaarse ambassadestaf, Teo- dorov Aivazov en Juelio Vassilev Kolev, op als medeplichtigen. Ai vazov en Kolev verlieten Italië vorig jaar voordat zij door de Ita- MAPUTO (DPA) De landen die deel uitmaken van de ontwikke lingsgemeenschap van Zuidelijk Afrika (Sadcc) hebben een be roep gedaan op de industrielan den hulp te verlenen in verband met de rampzalige droogte die het gebied teistert. „Veel mensen op het platteland hebben tot de oogst van 1984 geen voedsel en zelfs dan dreigt de droogte op- nieuV de oogst te vernietigen", aldus een communiqué dat werd uitgegeven na afloop van een eendaagse confrontatie van de Sadcc in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo. De negen landen van de Sadcc (alle landen van Zuidelijk Afrika be halve Zuid-Afrika) hebben vol gens een voorlopige schatting 230 miljoen dollar nodig om de ergste gevolgen op te vangen. De Sadcc werd drie jaar geleden op gericht om door de ontwikkeling van de eigen mogelijkheden van de lidstaten de afhankelijkheid van Zuid-Afrika te verminderen. liaanse autoriteiten konden wor den ondervraagd. De ontvoerder van het dochtertje van een werknemer van het Vati- caan heeft geantwoord op smeekbeden van de familie en een briefje aangeboden waaruit zou blijken dat het meisje nog in leven is, aldus het in Rome ver schijnende dagblad Paesa Sera gisteren. De ontvoerder heeft gezegd het meisje pas te zullen laten gaan als Mehmet Ali Agca wordt vrij gelaten. WARSCHAU (AFP/UPI) De primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Rome in Warschau laten doorschemeren dat de staat van beleg in Polen wel eens op 22 juli, de nationale feestdag, opgeheven zou kunnen Worden en een algemene amnèstie zou kunnen worden afgekondigd. „Het zou wel eens kunnen zijn dat de nationale feestdag gepaard gaat met de opheffing van de staat van beleg en de afkondiging van een straf- kwijtschelding", zei Glemp op de luchthaven Okecie van Warschau. Gevraagd of Paus Johannes Paules n hem nieuwe instructies had meege geven voor de houding die de kerk zou moeten innemen tegenover Lech Walesa, ex-leider van de verboden vrije vakcentrale Solidariteit, antwoordde Glemp: „De kerk heeft geen richtlijn voor wie ook, noch voor de heer Walesa noch voor een sociale beweging (Solidariteit)". ADVERTENTIE Voor mijn vakantie heb ik alles prima geregeld. Bij mijn eigen Rabobank. Peseta's voor mijn ver blijf in Spanje, wat franse francs voor de doorreis en reischeques als reserve. En niet te vergeten 'n goede reisverzekering. Bovendien past de Rabo- - bank, voor 'n kleine vergoeding, op waardevolle spulletjes, die ik niet graag kwijt raak. Doe daarom zoals ik en regel alle vakantiezaken bij de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6