Provincie: voorkeur voor Leiden Tropische start Laura Keuken één steen te lang: gevel onder slopershamer Vrees voor aanpak enquête -C J- Tegengestelde reacties op uitstel plaatsbepaling meubelboulevard Gemeente Leiderdorp houdt voet bij stuk DINSDAG 12 JULI 1983 Stad ert rand PAGINA 2 Alphense fietsvierdaagse voor de 36ste keer ALPHEN AAN DEN RIJN - De 1470 deelnemers aan de zesen dertigste aflevering van de Al phense fietsvierdaagse de Lau ra zijn vanmorgen met schitte rend weer vertrokken. Zij zul len het vooral moeten opne men tegen de tropische tempe raturen, maar Laurianen zijn als vanouds doorzetters. De 63- jarige Alphenaar Poedel van Dam, die alle tot nu toe verre den Laura's op zijn naam heeft staan, gaf vandaag het voor beeld door met een uitstekend humeur aan zijn 36ste fietsvier daagse te beginnen. In gebouw Nabij werd gister avond door burgemeester M. Paats het fietsfestijn voor ge opend verklaard. De burgerva der, die toegaf zelf nooit verder dan een half Laura-fietsdagje te zijn gekomen, achtte het re creatieve element aan het eve nement van doorslaggevend belang. Hoewel grootse plan nen uit het verleden om van Alphen een recreatiestad te maken niet zijn doorgegaan, kon Paats niet nalaten om er op te wijzen dat de gemeente veel geld aan recreatieve voor zieningen uitgeeft. Hij noemde het recreatiegebied Zegersloot een uniek bezit, dat door velen uit Alphen en omgeving wordt bezocht. Afgelopen zondag zochten met name rond de Ze- gerplas zo'n achtduizend men sen verkoeling, zo wist Paats te melden. Voorzitter J. Vol werk van de Laura-organisatie hoopte dat de 36ste Laura niet onder tem peraturen van 36 graden verre den hoeft te worden. Hij wekte verder de honderden deelne mers, die over peperdure race fietsen beschikken, op niet alle aandacht op de snelheid maar meer op de mooie omgeving te richten. Daarvoor is de Laura bedoeld, aldus Volwerk. Na de openingsceremonie, die met het hijsen van een tiental vlaggen en het spelen van het volkslied gepaard ging, gaf het muziekkorps Wilhelmina uit Zwammerdam een show op het Lauraplein, zoals de offi ciële naam wel degelijk luidt. Deelnemers van buiten Alphen kunnen traditiegetrouw op een geïmproviseerd kampeerter rein hun tenten opslaan. Dank zij het fraaie weer heeft zich dit jaar een record-aantal kam peerders op het ijsclubterrein aan de Prins Bernhardlaan geïnstalleerd. Gelegenheids- campingbaas is voor de der tiende keer in successie het echtpaar Cock en Gerrie Ver- kade. Eén deelnemer maakt dit jaar een wel heel merkwaardige Laura-vierdaagse mee. Het echtpaar Sterk uit Amsterdam kon eigenlijk niet meedoen omdat de heer Sterk vanwege de nasleep van een oogoperatie zich iedere dag in het Wilhel mina Gasthuis in Amsterdam moet laten behandelen. Zijn echtgenote wilde toch graag de Laura fietsen en zo besloot Sterk voor de ziekenhuisbe handeling iedere dag per fiets van Alphen naar Amsterdam en weer terug te rijden. De Laura-organisatie weet derge- m- en toervereniging Avanti Alphen. Hier l Katijk. (Foto Wim Dijkman) staande vrijdag toch de herin- Laura aan de Amsterdammer neringsmedaille van de 36ste uit te reiken. DINSDAG Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, Traditional Music of Ja pan (met theater-scène). 15 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. WOENSDAG pauzeorgelconcert n Klaveren, 12.30- Hooglandse kerk door Marijke i 13.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steentraat 1, Afrikaanse klanken (muziekinstrumenten), 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos en sport, 15-17 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe. en vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr. 8 juli tot 15 juli door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502 en door Apotheek Beker, Lyt weg 4, tel. 155482. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/REGIO - Als er een plaats is dichter bij het Leidse centrum voor een meubelconcentratie heeft die de voorkeur bo ven het Leiderdorpse plan. Dat zei een woord voerder van de provincie Zuid-Holland gistermid dag desgevraagd. De Provinciale Planologische Commissie (PPC), het belang rijkste adviesorgaan op het ge bied van ruimtelijke ordening van Gedeputeerde Staten (GS), heeft "in het algemeen" verga derd over de meubelplannen in de Leidse regio. Besloten is om het advies uit te stellen, zodat er tijd komt voor de Provinciale Planologische Qienst (PPD) om naar alternatieve plaatsen te zoe- der het houc ken. zoek. "De PPC deelt de bezorgheid van het Leidse gemeentebestuur dat Verheugd de binnenstad aantrekkings kracht gaat verliezen als er een meubelconcentratie komt in de Leiderdorpse Elisabethhofal dus de woordvoerder. Ook de vraag hoe groot de meubelcon centratie moet worden zal ter discussie staan in het onderzoek van de PPD. De PPC zou eigenlijk deze week al komen met een advies aan GS. Maar dat is nu uitgesteld omdat de PPC vindt dat de komst van een meubelconcentratie zo in grijpend is en omdat de provin cie nog nooit met een dergelijke ontwikkeling te maken heeft ge had. "De vraag wat er op het ge bied van de meubeldetailhandel moet gebeuren in de Leidse re gio staat nu eigenlijk ter discus sie. Dat wil de PPC heel degelijk doen", verklaart de woordvoer- Economisch ambtenaar Keyser van de gemeente Leiden is dui delijk verheugd met de beslis sing van de PPC om eerst een uitgebreid onderzoek te houden. Hij schetst de situatie: "In feite werd er tot nu toe ad-hoc plano logie bedreven. Ik vind dat onge hoord. Dat krijg je dit soort in dianenverhalen, iedereen gaat plaatsen noemen. Daar zijn wij tegen, omdat iedereen zich gaat wapenen. Je moetje eerst bezin nen over de vraag hoeveel vier kante meters meubelverkoopop- pervlak er nodig zijn. En dan moet je je pas afvragen waar die dan zouden moeten komen". Keijser vindt dat de overheid in eerste instantie zou moeten be palen hoeveel vierkante meter er nodig is. "En niet andersom. Dat een ondernemer zegt: er is een markt voor 22.000 vierkante me ter. Natuurlijk is die markt er, maar je moet je wel afvragen waar die koopkracht dan van daan komt. In dit geval zelfs van uit het Rotterdamse. Dat zijn gi gantische ontwikkelingen. Die moeten goed afgewogen worden en eindigen in een wijziging van het streekplan". Hij is ook duidelijk blij met de voorlopige voorkeur van de PPC voor een plaats dichter bij de Leidse binnenstad. "Wij hopen natuurlijk ook dat dat het uitein delijk wordt". Minder Minder verheugd is de Leiderdorp se wethouder Meerburg. "In feite wordt het oude beleid weer ge voerd. Een stad als Leiden wil de provincie beschermen. Maar de tendens in de meubelbranche is dat steeds meer winkels buiten grote gemeenten worden geves tigd", aldus Meerburg. Vooral het verkeerstechnische as pect telt voor Meerburg zwaar. "Verkeerstechnisch is Leider dorp de beste plaats", meent de wethouder. Zwaar telt voor hem ook dat hier ondernemers zijn die Leiderdorp uitgekozen heb ben. Meerburg: "Er zijn hier een stelletje ondernemers en die zeg gen: dit is de plek. Dan kun je wel zeggen dat ze naar de bin nenstad toe moeten, maar als ze dat niet willen? Ik vraag me af of er wel ondernemers zijn in de meubelbranche die nu een nieu we zaak willen beginnen midden in een stad. Ik vraag me af of ze dat wel aandurven". Door het nieuwe onderzoek wordt de gehele procedure vertraagd. Ook het steeds noemen van nieu we locaties door de gemeente Leiden (nu al vijf, waarvan drie de voorkeur hebben) heeft de procedure niet bespoedigd. Meerburg gaat niet zover Leiden te beschuldigen met opzet de zaak te vertragen en op die ma nier het Leiderdorpse plan zo dwars te zitten dat de onderne mers afhaken. "Wat de één doel bewust vertragen noemt, is voor de ander het zoeken naar een goed alternatief. Het is wel een feit dat tijdwinst in hun voordeel- werkt", aldus Meerburg. De tijd vormt een zeer belangrijke factor. Initiatiefnemer voor de Leiderdorpse, Stoutenbeek be heer bv, heeft laten weten aan het eind van dit jaar duidelijk heid te willen hebben. Meerburg: "Gedeputeerde Borgman heeft ons in een gesprek toegezegd dat in december of hooguit in janua ri of februari volgend jaar (als er veel bezwaren zijn) een besluit wordt genomen". Totdat het besluit is genomen zul len ook andere plannen worden tegengehouden door de provin cie, zo is afgesproken. Dat bete kent dat over het Zoeterwoudse plan tot die tijd ook nog geen be^ slissing wordt genomen. Geluidoverlast door warme weer STAD EN RAND De centrale meldkamer van de rijkspoli tie in Leiderdorp wordt mo menteel overspoeld met klachten over geluid over last. "Sinds het warme weer de mensen uitnodigt om van de tuin te genieten, staan on ze meldkaarten ermee vol", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Het merendeel van de klachten betreft muziekoverlast on dervonden vanuit aangren zende tuinen. De politie moet dan opdraven om de hardho rende buren tot wat ingeto genheid te bewegen. V oorschotenaar verdacht van verkrachting NOORDWIJKERHOUT - Een 30- jarige inwoner van Voorschoten is vannacht in zijn woonplaats aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht eerder in de nacht een poging te hebben ge daan een 20-jarig meisje in Noord wij kerhout te verkrach ten. Het meisje werd vannacht om streeks een uur in de buurt van het Congrescentrum Leeuwen horst door de man van haar fiets getrokken en in de bosjes ge sleurd. Door tussenkomst van een voorbij ganger werd het meisje ontzet. Omdat het nummer van de auto van de aangehouden Voorscho tenaar was opgenomen, kon de dader later in de nacht door de Voorschotense politie van zijn bed worden gelicht. De Noord wij kerhoutse politie ver zoekt eventuele getuigen van de misdaad contact op te nemen met nummer 02523-5342. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: S. Floor en H. Janssen, N. Bodrij en M. van Rossen, H.M. Wesselman en M. Polders, R.C.B.A. Kramer en S.M. de Swijger, R.J.J. Henzing en I.S.C. Kientz, A.A.F.M. Franssen en K.M. van Weegen, M. van der Keur en N.H. Engelbert van Bevervoorde, L.J. Van Zuiden en J.G. van Beusekom. Geboren: Vera Maria Dorothea dv. C.J. van der Horst en M.E. Bink, Gerrit Wijbe zv. F. de Mare en P. Noort, Hendrik Wou ter zv. L.C. Haasnoot en S. Weber, Grietje Jannie dv. H.G. de Jong en J.A. de Vreugd, Stefan Léon zv. J.H. Visser en A.A. de Wit, Sofieke Elisa beth dv. D. Klamer en T.T. van Eke- ren, Wikash zv. J. Jawalapersad en C. Pahladsingh, Femme Maria Cathari- na dv. W. Zuijderduijn en M.M.A. Glas, Joyce dv. H.M. van der Zalm en G.J.M. Hoogervorst, Rick zv. A. Zin- tel en J.J. van Veen, Martin zv. T.M. Reedijk en E. Mak, Yvette Caroline dv. A.J. Mulder en J.P. Groenheijde, Jeffrey Paul zv. J.J. Laman en C.J.M. Reniers, Annelied Margot dv. P. van de Weg en M.A. Bark, Johanna Alida Elisabeth dv. R.S. Sijmonsma en J.A.M. van der Weijden, Gerardus Ja cobus zv. W. Glasbergen en J. van Iterson, Yanna Naomi dv. J.A.M.M. van Tol en J.M. Willems, Jojanneke Catharina Maria dv. W.M. de Haas en A.M.M. van der Goes, Fouad zv. B. El Aissati en Z. Oualla, Suzanna Johan na dv. F A.M. Hoes en J.M.T. Boerrig- ter. Ellen Elisabeth dv. A.C.A. Slin gerland en E. Mieloo, Tarik zv. M. Moufid en M. Ismaïli-Alaoui, Carel zv. C. Labrujère en A.J. Ouwehand, Ine ke Marijke dv. F.N. Nimuscoli en M.K. van der Velde, Jacob Hendrik zv. H. van der Vegte en M. Bos. k Mevrouw Pieterse: "Over zo'n lullig stukje blijft de gemeente zeuren (Foto Holvast) Over autovrij centrum VOORSCHOTEN - De Voorscho tense centrumwinkeliers zien met angst en beven de enquête tegemoet die de gemeente in het najaar wil houden onder klanten en winkeliers over de gevolgen van het eventueel autovrij ma ken van de Schoolstraat. Weliswaar zijn ze ervan overtuigd dat 99 procent van de winkeliers en 80 procent van de klanten te gen de plannen is, maar het is volgens hen verre van zeker dat dit ook uit de enquête zal blijken. En autovrij maken van de Schoolstraat heeft volgens de on dernemers desastreuze gevol gen: "Minstens twee winkeliers stappen dan op", zegt De la Mar van de Ondernemers Vereniging Voorschoten (OW). "Het ligt helemaal aan de opzet van de enquête, hoe de uitkomst zal uitpakken", voert hij aan: "Wan neer bij de enquête alleen de me ning wordt gevraagd van men sen die met een boodschappen tas boodschappen doen, en die twintig procent uitmaken van het klantenbestand, is de uitslag heel anders dan wanneer de me ning wordt gevraagd aan de gro te groep mensen die zojuist hun auto heeft geparkeerd voor de deur van de winkel en geen tijd heeft om hun auto op een veraf gelegen parkeerplaats neer te zetten". De toezegging van de gemeente dat de winkeliers inspraak mo gen hebben bij de opzet van de enquête stelt ze niet gerust: "Tot nu toe heeft de gemeente zeer slecht naar ons geluisterd. Zo hadden we tijdens de vergade ring van de middenstandscom missie heel genuanceerd kritiek geleverd op de plannen van de gemeente om eenrichtingsver keer in te stellen in een groot deel van het centrum, in het ver slag van de vergadering werd echter alleen opgenomen dat we voor of tegen waren. Geen enkel raadslid heeft ons toen gevraagd waarom we nu eigenlijk voor of tegen waren". Hierdoor voelden de winkeliers zich genoodzaakt om een boze brief te schrijven. Ook deze boze brief miste naar zijn zegen doel: "Als privé aan mij zou worden gevraagd of ik zou willen dat de Schoolstraat autovrij zou wor den zou ik meteen zeggen: "Weg met dat blik uit de straat. Maar als ondernemer kijk ik daar an ders tegenaan en zeg ik: we moe ten ervan leven. Je moet beden ken dat 90 procent van de cen trumwinkeliers in het krijt staat bij de bank. Ik zeg wel eens: "Er hoeft bij de centrumwinkeliers ook maar een scheet dwars te zit ten en de hele zaak klapt uit el kaar". LEIDERDORP Eén steen te lang. Dat is de nieuw gebouwde keuken van de familie Pieterse aan de Leiderdorpse Rijnenburg. En daarom moet die wor den ingekort, zo heeft de gemeente besloten. "Juri disch heeft de gemeente helemaal gelijk, maar praktisch en menselijk zit ten ze helemaal fout", zo reageert de gedupeerde Pieterse hierop. Drie jaar geleden vroeg de familie een vergunning aan voor de uit bouw van de keuken. Die werd daarop zonder problemen ver leend. De nieuwe keuken mocht 2,5 meter lang worden, gemeten aan de buitenkant. Al passend en metend kwam de familie Pieter se tot de conclusie dat het oude aanrecht en het gasfornuis dan net niet naast elkaar pasten. Maar de aannemer kon die twee er wel in krijgen. "Het was niet onze bedoeling om het stiekem langer te maken. Het was om praktische redenen, zodat het oude aanrecht en het gasfornuis er tussen konden. Anders had den we nog veel meer kosten moeten maken omdat we dan een nieuw aanrecht moesten ko pen", legt Pieterse uit. Dossier De uitbouw werd gemaakt, aan de binnenkant 2,5 meter lang, maar aan de buitenkant 2,8 meter. Na dat de aannemer ruim een maand bezig was geweest, sta ken de Pietersen nog weken in het schilderen, timmeren en ver der afwerken. Er leek niets aan de hand. Totdat de afdeling bouw- en woningtoezicht langs kwam voor een routinecontrole. "Toen ontdekte die dat de keu ken iets te lang was". Eén steen, zo'n dertig centimeter. De ge meente stuurde daarop een brief waarin opdracht werd gegeven om de uitbouw in overeenstem ming met de bouwvergunning en het bestemmingsplan te ma ken. door Henny van Egmond De familie Pieterse ging daartegen in beroep tot in hoogste instantie maar verloor dat. "Ik heb een ruim vijf centimeter dik dossier over deze zaak. Moet je nagaan wat dat heeft gekost, vooral voor de gemeente". Deze week was er een gesprek tus sen de gemeente en de Pietersen. Duidelijk werd dat Leiderdorp voet bij stuk houdt om prece dentwerking te voorkomen, maar wel wilde meewerken om de kosten zo beperkt mogelijk te houden. Bovendien werd deze week een brief gestuurd dat bin nen drie maanden de zaak in or de moest zijn. Doen de bewoners het niet zelf dan zal de gemeente het doen desnoods met politie- dwang op kosten van de bewo- Een vermogen De familie Pieterse zit intussen met de handen in het haar. Pie terse: "Ik zou niet weten hoe ik zoiets af moet breken en dan ook nog de kosten laag moet houden. Ik heb wel eens aan een aanne mer gevraagd wat dat moet gaan kosten en die zei:- een vermogen. Ik denk zelf zo'n 15.000 gulden. Ik ga wel proberen iemand te zoeken die het voor me kan doen, maar dat zal heel moeilijk zyn". De opstelling van de gemeente is in de ogen van Pieterse te star. "Ze had bijvoorbeeld ook een boete kunnen geven, maar dat heeft ze niet gedaan". En zijn vrouw: "We leggen niemand een strobreed in de weg. De buren hebben een verklaring onderte kend dat ze er helemaal geen last van hebben, maar de gemeente blijft dan zitten zeuren over zo'n lullig stukje". Volgens de familie hadden de moeilijkheden ook voorkomen kunnen worden. "Toen het nog ruwbouw was, alles moest nog geschilderd en afgetimmerd worden, is er een controle ge weest van bouw- en woningtoe zicht. Op dat moment was het nog gemakkelijk af te breken, maar toen is er niets gezegd". "Achteraf is het stom van ons ge weest met dat oude aanrecht en gasfornuis. Maar het was onze eerste verbouwing. Als we dat al lemaal geweten hadden dan had den we gewoon een nieuw pas send aanrecht gekocht Dat was veel goedkoper geweest en dan hadden we niet drie jaar in deze ellende gezeten". De familie Pieterse zal wel pogin gen doen om de uitbouw op maat te maken, maar van harte gaat het niet. "Ik maak nog liever geld over naar een ontwikkelingsland dan dat ik het laat afbreken en in de vlikobak gooien". LEI DSC H -SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pos» uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij Restitutie is met toegestaan Indien éen n verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Directie G Koopman Adj dir N. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: A van Leeuwen Plv Alg redactiechef J M J. Post Commentaren P C Rosier R D Paauw, (radio, televisie, kunst) W F J Wirlz en A A van Brussel S J. de Groot Rubnekchefs: (geestelijk leven) J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) Redactie stad en H I J Veldhuizen randgemeenten (regio) tel. 071-144941.1st 219 H v d Post (plv) W F J Wirtz Aangesloten bi| de (bin buit ec i Gemeenschappelijke J Ruygrok-Hoogeveen Persdienst met eigen (plv) correspondenten o a. in: P J. de Tombe (sport) Bonn, Brussel, Londen, A, van Kaam (plv) Parijs, Washington. Cairc W C. H Schrama Rome, Madrid, Mexico (feature) en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2