LEIDSCH DAGBLAD STER-reclame loopt gevaar "Huren maar zelden echt onbetaalbaar" Zuinigheid met aardgas voorbij Waterleiding kan vraag goed aan Uitstel van beslissing over meubelboulevard Belgische plannen voor commercieel tv-net Federatie Woningcorporaties: Straf voor misdraging: 391 brieven... Nederlandse Gasunie voorziet "overschot" HUREN Koers van dollar weer hoger n stre£K ntTfllM83 DINSDAG 12 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: Ft. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37135 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon "Warmte op moment dat velen met vakantie zijn" (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/BOSKOOP - Het uit zonderlijk warme weer van de afgelopen dagen baart de ré gionale waterleidingbedrijven nog geen zorgen. Bij de LDM die een groot deel van de Leid- se regio en de kust- en bollen streek van drinkwater voorziet kan men de vraag op het ogen blik goed aan. "De warmte is gekomen op het ogenblik dat al veel mensen met vakantie zijn. De thuisblij vers gebruiken wel meer dan normaal, maar er zijn er zoveel die helemaal niets afnemen dat er geen problemen ontstaan", aldus een LDM-woordvoerder. Volgens de LDM is de meest kri tische periode die van half mei tot half juni. Waterleidingbe drijf De Rijnstreek spreekt sinds eind vorige week dage lijks de buffervoorraad van 5000 m3 aan die in kelders is opgeslagen. In nachtelijke uren worden deze reserves weer aangevuld. De laatste dagen signaleert De Rijnstreek wel een toenemend verbruik. "Vermoedelijk ver oorzaakt door mensen die ge wacht hebben met tuin- sproeien, maar nu zien dat er iets moeten gebeuren omdat planten en gras anders dood gaan". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zal pas eind '83 of begin '84 een beslissing nemen over de plaats van een nieuwe meubelboulevard in de Leidse regio. De vertraging bij Gedepu teerde Staten is te wijten aan het uitbleven van een advies van de Provinciale Planologische Commissie. Hoewel de bedoeling was dat de PPC deze week met een eindadvies zou komen heeft men daarvan afgezien "omdat er nog te veel onduidelijk heden zijn". Het belangrijkste adviesorgaan voor Gedeputeerde Staten op het punt van ruimtelijke ordening vindt dat er eerst een uitgebreid onderzoek moet komen, zodat een afgewogen keuze kan worden ge maakt tussen Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude. In eerste instantie heeft de PPC laten blijken dat een plaats dichter bij het Leidse centrum de voorkeur verdient boven het Leiderdorpse plan na bij het Elisabeth-ziekenhuis. BRUSSEL/DEN HAAG (GPD) - De STER-reclame loopt gevaar wanneer België begin volgend jaar met een commercieel televisienet begint. De komst van de reclamezender werd gisteren aangekon digd door Karei Poma. minister van cultuur in de Vlaam se deelregering. Het nieuwe televisienet gaat opereren naast de twee bestaande BRT-stations. AMSTERDAM (ANP) - Hu ren van woningen zijn, ob jectief gezien, slechts zel den echt "onbetaalbaar". Kennelijk vormt de huur een sluitpost die snel in het gedrang komt als het gezinsbudget daalt of stagneert. Minder warm ten tot 30 graden in het zuidoosten. Matige naar noordwest draaiende wind, windkracht 3. De hittegolf loopt nu ten einde. Morgen wordt de wind noord of noordwest en voert aanzienlijk koelere lucht van de Noordzee aan. Deze lucht dringt maar langzaam het land in, zodat het in Zuid-Limburg nog wel 30 graden kan worden, maar in het noord-westen van Nederland wordt het niet warmer dan 22 graden: In de kustprovincies bestaat bovendien kans op binnendrijvende mist. De windsterkte is morgen matig, wind kracht 3. Na morgen is de Noordzee lucht het hele land binnengedrongen en is het ook in het zuiden minder De middagtemperatuur wordt ongeveer 24 graden. Omdat het toch zonnig blijft, betekent dit, dat wij tot in het weekeinde een zomers weertype krij gen. 13 juli 1983 Zon op: 05.35 uur, zon onder: 21.56 uur. Maan op: 09.07 uur, maan onder Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.04 en 18.37 uur, laagwater 02.02 en 14JS9 uur. haar jaarverslag over 1982. Vol gens de federatie lopen de huu rachterstanden bij de verschil lende corporaties steeds sterker op. Die achterstanden doen zich eerder voor bü de modale en middengroepen dan bij de lagere inkomensgroepen, meent de fe deratie. Het gaat daarbij om evenveel duurdere als goedkope re woningen. Bij enkele corpora ties liep de huurachterstand te rug nadat de bewoners, die een beginnende huurschuld hadden, waren benaderd. Niettemin vormen de woonlasten volgens de federatie een onopge lost en sterk groeiend probleem. Als voorbeeld noemt zij de ver plichte huurharmonisatie, die onmiddellijk geldt als een wo ning leegkomt. De enige winst van de discussie over de woon lasten is dat deze lasten op lande lijk niveau als politiek probleem zijn onderkend, zegt de federatie. "De discussie is echter vastgelo pen en oplossingen zijn er niet". Wat de Amsterdamse situatie be treft stelt de federatie vast dat 1982 een somber jaar was. Als po sitief aspect noemt de federatie de grote stroom aankopen van particuliere huurwoningen en het record-aantal nieuwbouw- programma's. Maar dat wordt overschaduwd door de leegloop van de Bijlmermeer. "Het is helaas niet overdreven te stellen dat deze ontwikkelingen, indien zij niet door een gezamen lijke inspanning van alle betrok kenen worden gekeerd, uiteinde lijk het bestaan van ten minste een deel van de woningcorpora ties en daarmee van de sociale sector in Amsterdam bedrei gen", aldus de federatie.- APELDOORN Ruim 2000 wan delaars zijn vanmorgen vroeg begonnen aan de Apeldoornse vierdaagse. De hitte speelde me nige loper parten. Deze oudere deelnemer hoopte met behulp van een 'zonnedakje' het hoofd rede lijk koel te houden. Op diverse plaatsen in Nederland stapten enthousiaste fietsers op om al trappend vier sportieve dagen te beleven. De vele duizenden deelnemers aan de Drentse fietsvierdaagse kre gen het dringende advies van de organisatoren om toch niet zon der hoofddeksels op stap te gaan. Ook kregen zij vanwege de warmte de vrijheid het parcours vandaag wat in te korten. In Alphen aan den Rijn werd van ochtend het startsein gegeven voor zo'n kleine 1500 deelnemers aan de Laura-vierdaagse. Vorig jaar trok dit fietsfestijn nage noeg hetzelfde aantal enthou siastelingen. (Foto ANP). Genscher in VS: "Houding Russen wat soepeler" WASHINGTON (UPI) - De Sowjet- Unie is bereid af te zien van de eis dat de Franse en Britse kern- raketten moeten worden betrok ken bij het wapenbeheersings- overleg in Genève. De Westduit- se minister van buitenlandse za ken Hans Dietrich Genscher heeft dat gisteravond in Was hington gezegd. Genscher is in de Amerikaanse hoofdstad om verslag uit te bren gen van de reis van bondskanse-J lier Helmuth Kohl naar Moskou. Hij noemde de Russische hou ding "soepeler", maar een Ame rikaanse regeringsfunctionaris zei geen verandering in de Russi sche opstelling te bespeuren .Tot nu toe was die Russische voor waarde een belangrijk struikel blok in het Geneefse overleg. Het Belgische commerciële net biedt Nederlandse bedrijven de mogelijkheid om zich met tv- spots zowel op de Vlaamse als op de Nederlandse kijkers te rich ten. Volgens H. Jacobs, directeur van Kabeltelevisie Amsterdam kan als de auteursrechten een maal zijn geregeld - de minister van WVC het Belgische commer ciële programma niet meer we ren van de kabel. Zijn belangrijkste argument is dat het hier om een regulier televi sieprogramma gaat dat door de Belgische kijkers kan worden bekeken maar ook door ont vangst via eigen antennes door bewoners van de zuidelijke Ne derlandse provincies. Het is vergelijkbaar met de Duitse televisieprogramma's die ook re clameboodschappen bevatten, alleen bestaat daar de taalbarriè re. In eerste reactie zegt een woordvoerder van het ministe rie van WVC dat het volgens de huidige Omroepwet nog altijd verboden is tv-programma's met op ons land gerichte reclame via kabelnetten te verspreiden. Tot dusver kent België geen recla- me-tv. Om dat in te voeren zal er nog overleg worden gepleegd tussen minister Poma en de dag en weekbladpers. Volgens de be windsman staat niets invoering in de weg omdat christen democraten en liberalen het op dit punt eens zijn. Minister Poma verklaarde gisteren tevens dat vermoedelijk dit na jaar betaaltelevisie zal worden ingevoerd. De organisatie zal worden toevertrouwd aan een or ganisatie die losstaat van de BRT en de kabeldistributiemaat schappijen. EXPLOSIE - Bij een explosie die zich vanochtend heeft voorge daan in een Belgische munitiefa briek in Balen vlakbij de Neder landse grens zijn drie mensen om het leven gekomen. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld door het parket van Turnhout. De explo sie heeft ook grote schade aange richt OMAHA (GPD) - Een advocaat uit Los Angeles die zich tij dens een vlucht naar Chica go op 1 juli zo had misdra gen dat het vliegtuig een tussenlanding moest maken moet van de rechter alle me de-passagiers, vliegtuigbe manningsleden en de poli tiemannen van Omaha die hem na de tussenlanding hadden gearresteerd een ex cuusbrief schrijven - in to taal 391 stuks. De man, Charles O'Reilly, was met twee broers en een de tective op weg naar een trouwerij in Chicago. Tij dens de vlucht sprong hij op tafels, stak geld in brand, ge droeg zich onbehoorlijk te genover het cabinepersoneel en suggereerde dat hij het vliegtuig zou kapen voor een vlucht naar Cuba. De vliegers besloten daarop tot een tussenlanding in Om aha, Nebraska. Alle vier werden gearresteerd, maar alleen tegen de advocaat werd een aanklacht inge diend. O'Reilly werd, aldus een bericht in Aviation Week, door de rechter in Omaha verder veroordeeld tot het betalen van een scha devergoeding van 8.000 dol lar en een boete van 300 dol lar. De advocaat verklaarde zijn opvallend gedrag met het verhaal dat hij een grote vliegangst heeft en daarom zoveel had gedronken. BOA houdt toch NCO-subsidie LEIDEN (ANP)- De Nationale Commissie voor Ontwikkelings samenwerking zal de stichting Boycot Outspan Actie alsnog volledig blijven subsidiëren. Dit heeft een bezwaarschriftencom missie binnen de NCO besloten. Ruim een maand geleden bepaalde de Raad van State al dat de ge halveerde subsidie van de BOA moest worden aangevuld. Begin dit jaar had de NCO onverwachts besloten de subsidie aan de ac tiegroep te halveren. Als gevolg daarvan dreigden twee part-time krachten ontslagen te worden 16 PAGINA'S Winnen als een van velen in problemen (foto ANP) Ravage na eerste Pyreneeënetappe PAGINA 9 Dreigende stop haringvisserij PAGINA 6 Ziekenhuisbouw deels geschrapt PAGINA 7 Volvo Car koopt deel Van Doorne PAGINA 13 GRONINGEN (GPD) - Ne derland kan wat minder zuinig met zijn aardgas omspringen. Het verbruik is door isolatie- en bespa ringsprogramma's fors af genomen. De mogelijk heid om het overblijvende aardgas te exporteren is niet aanwezig. In West- Europa is er op het ogen blik geen land dit het wil hebben. Dat blijkt uit het vandaag versche nen Plan van Gasafzet 1983 van de Nederlandse Gasunie, waarin de gassituatie in Nederland voor de komende 25 jaar wordt ge schetst. Met het gas - dat zo goed als zeker nog gevonden zal worden in de Noordzee - heeft Nederland in die kwart eeuw (dus tot het jaar 2007) zeker de beschikking over 1530 miljard kubieke tneter aardgas. Daarvan zal 1340 miljard worden ver bruikt: 900 miljard in eigen land (in 1979 dacht de Gasunie nog dat dit 1200 miljard m3 zou wor den) en 440 miljard m3 voor de export. Structureel Net als in het buitenland zijn ook in eigen land de mogelijkheden om wat meer gas te verkopen be perkt. Het lagere verbruik is structureel en lag verleden jaar met 36 miljard m3 20 procent be neden het niveau van het eind van de jaren '70. In feite is Nederland met zijn aard gasverbruik terug op het niveau van 1972, het jaar vóór de eerste energiecrisis. De enige tot nu toe gebleken mogelijkheid om toch meer gas af te zetten is de extra toewijzing geweest van 20 mil jard kubieke meter aan de elek triciteitscentrales (in de periode 1982 tot 1987). Ook de industrie mag sinds kort weer meer gas verbruiken voor het stoken onder de ketels, maar gezien de economische terug gang zet dat voorlopig nog geen zoden aan de dijk, aldus de Gasu nie. Met een economische groei, die vanaf 1985 een procent per jaar hoger zal liggen, kan de energie vraag tot het jaar 2007 met 11 procent extra stijgen. Bij de raming van de gasafzet voor de komende 25 jaar is de Gasunie er van uitgegaan, dat voorlopig nog geen groei te verwachten valt en na 1985 een bescheiden groei van het nationaal produkt met anderhalf procent per jaar. De Amsterdamse Fede ratie van woningcor poraties heeft in haar jaarverslag over 1982 de knuppel in het hoenderhok gegooid: de hu ren van woningen zouden slechts zelden onbetaalbaar zijn, de huur is kennelijk een sluitpost van het huis houdboekje. Zijn al die protesten tegen onbetaal bare huren niet meer dan veel ge schreeuw en weinig wol? De Am sterdamse behartigers van de so ciale woningbouw lijken dat toch te beweren. Hier wreekt zich de heilloze spraak verwarring die er heerst als wie dan ook, bewoner, verhuurder, corpora tiebestuurder of politicus, de term woonlasten in de mond neemt. In het voetspoor van de Amsterdam se wethouder en oud-staatssecre taris Schaefer verstaat men in het Amsterdamse van alles en nog wat onder woonlasten zoals onder meer de stookkosten. Maar staatssecretaris Brokx bijvoor beeld, die zich gisteren in Voorhout nog bezorgd uitliet over de hoge huren in de nieuwbouw, wil van de ze royale Amsterdamse uitleg niets weten. Hij rekent met veel 'kalere' woonlasten, de stookkosten zijn dan eerder een zaak voor het de partement van economische zaken dat in eerste instantie verantwoor delijk is voor de prijzen van het aardgas. Eenzelfde probleem betreft de ge meentelijke tarieven voor elektrici teit en water en voor het ophalen van huisvuil, de reinigingsrechten, de onroerend goedbelasting en de lasten die de waterschappen op leggen ten behoeve van de water zuivering. Wie al deze lasten bij elkaar optelt komt voor bepaalde groepen bewo ners zonder veel problemen op woonlasten die 35 tot 40 procent van het huishoudgeld vergen. De huurachterstanden zijn echter niet alleen of zelfs in de eerste plaats te vinden bij de huurders met de lage re en laagste inkomens, ook in de modale en middengroepen komen deze betalingsproblemen voor. De Amsterdamse federatiebestuur ders trekken uit deze omstandighe den overigens niet de conclusie dat de woonlasten voor al deze onder scheiden groepen even ernstig en vooral ook even onoverkomenlijk zouden zijn. Juist de betalingsmoraal van de huur ders die financieel wat ruimer zitten dan de allerarmsten, laat te wen sen over. Blijkbaar zijn de laatstge noemden beter in staat en bereid om de tering naar de nering te zet ten. Voor de modale en midden groepen is het gewoon nog even wennen dat we een crisis beleven die ook gevolgen heeft voor de woonlasten, wat we daar verder ook precies onder verstaan. Immers, een hoge reële rente, lagere rijksbijdragen in de gesubsidieerde woningbouw, stijgende energieprij zen en allerhande tariefsverhogin gen stuwen de kosten van het wo nen omhoog. Enkele aanpassingen in het gezinsbudget worden dan onvermijdelijk. Al met al blijven de woonlasten een ernstig probleem, zij het dat de ver antwoordelijke politici daarbij scherp in het oog moeten houden welke groepen echt het moeilijkst zitten. In dit licht gezien heeft de Amster damse Federatie van woningcorpo raties een belangrijke nuancering aangebracht in de discussie over de woonlasten, een nuancering die de politici van rechts én links niet over het hoofd moeten zien. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar gaf tijdens de ochtendhan- del opnieuw een lichte stijging te zien, nadat de munt gisteren op de Europese wisselmarkten naar hoge waarden steeg. Op de Amsterdam se effectenbeurs verliep de koers van 2,899 tot 2,90 om later weer iets af te zakken naar 2,8975. De oorzaak van de koersstijging van de dollar komt voort uit de verwach ting dat de rente in de Verenigde Staten omhoog zal gaan. Gisteren bereikte de dollar in Parijs zelfs de hoogste waarde van de afgelopen jaren en in Frankfurt werd de hoogste Koers van de afgelo pen acht maanden genoteerd, (zie ook pag.13) _w krant vier weken op proel voor t 9,50. Daarna beslis ik. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis. 2 )00 VB Leiden Inplut»» PLAND "hë - -jm LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1