Transmissietechniek samen Omroep: overleg met minister stelt teleur c Topmensen British Airways op straat Dreigende stijging rentetarief VS >- Kort zakelijk Marktberichten Volvo Car koopt deel Van Doorne NMB verlaagt hypotheekrente DINSDAG 12 JULI 1983 Economie Elaion Er mocht niet woren gehandeld in de op de parallelmarkt genoteer- de aandelen Elaion I en conver teerbare notes Elaion Finance. De resultaten van dit fonds over 1982 zijn ver beneden de ver wachtingen gebleven en aan het voortbestaan van deze belegger in voornamelijk Amerikaanse oliewaarden wordt ernstig ge twijfeld. Nigeria Het op stapel staande Nigeriaanse projekt voor het vloeibaar ma ken van aardgas zal in 1990 wan neer de produktie moet begin nen ongeveer 28 miljoen kubieke meter vloeibaar aardgas (LNG) per dag opleveren, zo is van offi ciële zijde in Lagos meegedeeld. Die hoeveelheid is ongeveer de helft van wat oorspronkelijk in de bedoeling lag. De Nigeriaanse regering besloot het projekt te herzien nadat twee deelgenoten, de Amerikaanse Phillips Petroleum en British Petroleum, er in februari 1982 uit waren gestapt. De herziening werd vorige maand goedge keurd. De overgebleven deelge noten - de Nigerian National Pe troleum Corporation, Shell, Elf en Agip - voeren het projekt uit voor acht miljard naira (32 mil jard gulden). Nigeria, dat de beschikking heeft over zeer grote aardgasreserves, hoopt zijn LNG voor het grootste deel naar West-Europa uit te voe ren, vooral omdat Nederland en Noorwegen hun export van aard gas verminderen. BIB De Bank voor Internationale Beta lingen (BIB) is niet bereid de ui terste termijn voor de terugbeta ling van een bedrag van 400 mil joen dollar door Brazilië nog maals op te schuiven, zo heeft de president van de bank, de Zwit ser Fritz Leutwiler, gisteren ver klaard. Brazilië moet het bedrag uiterlijk aanstaande vrijdag 15 juli terugbetalen. Brazilië heeft al ongeveer negen maanden problemen met de be taling van aflossing en rente over zijn buitenlandse schuld van om streeks negentig miljard dollar. Deze problemen zijn nog grote geworden doordat het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) in mei weigerde een bedrag van 411 miljoen dollar beschikbaar te stellen omdat Brazilië niet had voldaan aan de door het fonds gestelde voorwaarden betreffen de sanering van de economie. De som van 411 miljoen dollar maakt deel uit van een door het IMF toegezegd krediet van 4,9 miljard dollar. RPS Bij de Postgiro-RPS is in de maand juni 655 min aan spaargeld in gelegd en 570 min opgenomen, waardoor er een positief spaarre- sultaat werd geboekt van 95 min. In dezelfde maand van vo rig jaar was het spaarverschil echter 190 min positief als sal do van 698 min gestorte en 508 min opgenomen spaargel den, aldus Postgiro-RPS. Het totale spaartegoed bij Postgi ro-RPS is met 195 min toegeno men tot ƒ20.588 min eind juni incl. de lopende rente over de af gelopen maand. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 11 juli. Andijvie per kg 0,19-0,30; tuinbonen 0,50; spitskool 0,33; bospeen II 1,04- 1,33; waspeen AI per kist 8,80-23,10; All 10,90-22,90; BI 21,--33,-; aanvoer 371/» ton. Uien per kg 0,23; peterselie (krul) 0,33-0,40; selderij 0,17-0,22; bloemkool 6 per bak I 1,20-1,55; 6 II 0,23-0,85; 810,78-1,28; 8II 0,23-0,49; 10 I 0,46; 12 I 0,56; aanvoer: 3818 stuks. LONDEN (GPD) - De Britse natio nale luchtvaartmaatschappij Bri tish Airways heeft 50 managers, onder wie een aantal zeer hoog geplaatste mensen met een lange staat van dienst, de laan uit ge stuurd. Nog 20 top-mensen zul len spoedig volgen bij deze grootste reorganisatie die het be drijf ooit heeft meegemaakt. Een aantal van de op straat gezette managers is met vervroegd pen sioen gestuurd, maar anderen zijn ontslagen met een gouden handdruk van onbekende om vang. Tegelijkertijd heeft British Airways gisteren bekendge maakt dat de organisatorische structuur van de onderneming ingrijpend zal worden gewijzigd. Zo zal het aantal divisies van drie op elf worden gebracht. Al deze veranderingen houden verband met het streven van de thans nog in staatshanden zijnde British Airways een maatschappij te ma ken die aantrekkelijk is voor par ticuliere kopers. De regering-Thatcher wil het be drijf, net als andere genationali seerde industrieën, zo spoedig mogelijk in particuliere handen brengen. Dat zal geen geringe opgave zijn, ondermeer omdat British Airways met een toren hoge schuld van 1 miljard pond (4,5 miljard gulden) is opgeza deld. Dat maakt de luchtvaartmaat schappij weinig aantrekkelijk voor investeerders, ondanks het feit dat British Airways onlangs bekend maakte het fmanciële boekjaar 82-83 met een positief saldo van 72 miljoen pond (324 mihoen gulden) te hebben afge sloten. Het jaar daarvoor leed het bedrijf nog een verlies van 544 miljoen pond (2,45 miljard gulden). Sir John King, voorzitter van de raad van bestuur, schatte bij het bekend worden van de laatste cijfers dat het bedrijf pas interes sant voor beleggers is, zodra het meer dan 1 miljard gulden winst per jaar maakt. TILBURG (GPD) - Volvo Car BV heeft een belang van 39,5 procent verwor ven in Van Doorne's Transmissie BV in Til burg. De aandelen zijn ge kocht van de familie Van Doorne. Dit heeft een woordvoerder van Volvo Car gisteren meegedeeld. Welk bedrag met de over name is gemoeid, is nog niet bekend. De resterende aandelen van Van Doorne's Transmissie zijn in handen van de Nederlandse Staat (12,5 procent), Fiat Auto Spa in Turijn (24 procent) en de Amerikaanse Borg Warner Cor poration in Chicago (eveneens 24 procent). Volvo Car zegt door het nu verwor ven belang in VDT in staat te zijn haar eigen kennis over de conti nu variabele transmissie (CVT) te combineren met de unieke techniek, zoals die door Van Doorne's Transmissie op dit ge bied werd ontwikkeld. Volvo Car is de enige personenautoprodu cent die de CVT in serieproduk- tie toepast. De CVT, of wel Transmatic, werkt volgens het gangbare principe van de V-riem variator. Het unie ke van de traploze variator die Van Doorne's Transmissie ont wikkelde, schuilt in de toepas sing van een duwende stalen drijfband. Kenmerkend voor de ze transmissie is de universele toepasbaarheid, het geringe vo lume en het lage gewicht. Be langrijk is vooral het hoge rende ment van de Transmatic. In rela tie tot andere transmissies zijn de overbrengingsverliezen ge ring. Hierdoor kan de motor on der alle rij-omstandigheden opti maal functioneren en wordt een aanzienlijke brandstofbesparing bereikt. De ontwikkelingen op het gebied van de continu variabele trans missie zijn vanouds een vooral Nederlands specialisme geweest (DAF). Volvo Car BV werd in 1981 weer een zelfstandige Ne derlandse onderneming. Door haar deelneming in Van Doorne's Transmissie is het nu mogelijk deze speciale techniek ook voor Volvo Car BV en te be houden en verder uit te bouwen. Momenteel beschikt Van Doorne's Transmissie over ruime leve ringscontracten aan de automo bielindustrie, zowel in Europa als in de VS en Japan. Op korte termijn zal een kapitaalsuitbrei ding van 25 miljoen gulden in Van Doorne's Transmissie plaatsvinden, zodat de massa- produktie van de Transmatic be gin volgend jaar kan beginnen. Bij Van Doorne's werken 160 mensen. Of dit aantal zal moeten worden uitgebreid, is nog niet bekend. DEN HAAG - Omroepmedewerkers demonstreerden gistermiddag in Den Haag tegen het voornemen van minister De Koning sociale zaken), om het omroeppersoneel tot trendvolgers te verklaren. Op de foto loopt minister Brinkman wvc) lachend langs de demonstranten. (Foto: ANP) HILVERSUM (GPD) - Zowel de af vaardiging van de omroepwerk- gevers als -werknemers toonden zich gistermiddag teleurgesteld na een gesprek met de ministers De Koning en Brinkman. Op het ministerie van sociale zaken wer den achtereenvolgens de werk gevers en de werknemers ont vangen om te praten over de be slissing van De Koning om het omroeppersoneel voortaan tot de trendvolgers te rekenen en zo doende dezelfde arbeidsvoor waarden te verschaffen als over heidspersoneel. Hans Verploeg van de journalis tenvakbond NVJ verklaarde dat het gesprek van de vakbondsde legatie met de ministers van so ciale zaken en WVC „verloren tijd" was geweest. De beide be windslieden waren weliswaar bereid om het principe van De Konings besluit ter discussie te stellen - „anders waren we met een weer weggelopen", aldus Verploeg - maar de minister gaf hen slechts te kennen voet bij stuk te zullen houden. „Toen ik de minister wees op de overbodigheid van het besluit, zette hij de blik op oneindig, en met het argument van kostenbe heersing zei hij ook in de toe komst bij zijn beslissing te zullen blijven", aldus de NVJ-bestuur- der. ADVERTENTIE De grootste serie persoonlijke computers en terminals nu bii uin de buurt. Kom naar de rijdende showroom tussen 9.30 en 17.00 uur. 13 juli. Motel Hoornwijk, J Thijssenweg 2, Rijswijk Op het argument van de bonden, dat trendvolgerschap kwaliteits verlies van de omroep, en door de greep van de overheid op de omroepjournalistiek zelfs verlies van democratische kwaliteit zou kunnen betekenen, luidde de reactie van De Koning: „Dat is ondenkbaar". De minister wees daarbij op de controlerende taak van de Tweede Kamer. De Koning illustreerde zijn stand punt met de mededeling dat de kwaliteit van „het stoomwezen" hem momenteel belangrijker voorkwam dan die van de om roep, en onderstreepte dat bezui niging momenteel een eerste ver eist was. Minister Brinkman zei het trend volgerschap niet als gevaar te be schouwen voor een samenhan gend mediabeleid. Zijn collega van sociale zaken beloofde zijn medewerking te zullen verlenen om de Arob-zaken die tegen hem zijn aangespannen, zo spoedig mogelijk te doen plaatsvinden. Een NOS-woordvoerder kon na mens de werkgevers slechts be vestigen dat de minister bij zijn standpunt zou blijven. Met de twee delegaties reisde een groepje demonstrerende perso neelsleden, voorzien van de leus „geen staatsgreep op de om roep", gistermiddag onverrich- terzake terug naar Hilversum. Het ziet ernaar uit dat de Ame rikaanse rentetarieven weer gaan stijgen. De Federale Re serve Bank vindt het nodig het tempo van het econo misch herstel in de VS enigs zins in te tomen, teneinde te voorkomen dat de inflatie weer wordt aangewakkerd. Daartoe zouden de krediet- voorwaarden moeten worden verscherpt, in omstandighe den waarbij meer geld be schikbaar is dan de nationale bankiers in hun beleid had den voorzien. Het Witte Huis heeft zich tegen deze voornemens gekeerd. Reagan meent dat de geld- massa geleidelijk kan wor den aangepast, zonder infla tie teweeg te brengen of de rente omhoog te jagen. Zijn woordvoerders hebben ech ter niet kunnen aangeven welke wondermiddelen de president daartoe beschik baar kan hebben. door Henk Kolb Economen, zowel onder Rea- gans adviseurs als buiten die kring, zijn ervan overtuigd dat alleen via hogere renteta rieven de beschikbare geld- massa kan worden inge damd. Naar het heet heeft Reagan een beleid, waarbij noch de inflatie noch de rente zou toenemen, „afgespro ken" met de onlangs voor een nieuwe ambtstermijn be noemde voorzitter van de Fe derale Reserve Bank, Paul Volcker, wiens strakke mo netaire beleid de inflatie on der controle heeft gebracht. Waar Volcker zich bekommert om de noodzaak volgend jaar veel scherpere maatregelen te moeten nemen als nu niet voorzichtig wordt ingegre pen, vreest het Witte Huis vooral de politieke conse quenties van vandaag. Rea- gans politieke aanzien is ge stegen door het verrassend snelle tempo van het econo misch herstel. Hogere rente nu, zou het presidentiële prestige kunnen schaden en het publiek aan het twijfelen kunnen brengen over de waarde van zijn voortduren de verzekering dat de reces sie is overwonnen. De Amerikaanse rentetarieven, en daarmee de prijs van de dollar, blijven hoog vanwege de enorme begrotingstekor ten. De volksvertegenwoor digers hebben Reagans be groting dan ook verworpen en er een eigen ontwerp voor in de plaats gezet, met anders gerichte uitgaven, minder te korten en meer belastingop brengsten. Reagan daarop heeft woedend gezegd toch zijn zin te zullen doordrijven en liet de begroting vervol gens de begroting. Bij een tekort van ruim 200 mil jard dollar per jaar wordt de overheid zo'n grootgebruiker van het schaars beschikbare geld, dat de rente weer gaat oplopen: geld wordt duur. Hoge rente in de VS betekent een dure dollar en een dure dollar betekent dat allerlei fi nancieel zwakke landen in Latijns-Amerika en Europa in nog grotere moeilijkheden raken dan zij al zijn. Herstel in de VS alléén, met een ho gere rente, trekt buitenlands kapitaal aan. Het betekent te vens dat de belastingbetalers elders de prijs zullen moeten opbrengen voor het feit dat Reagan in de Verenigde Sta ten de belasting omlaag brengt. Dergelijke ontwikkelingen zijn voor het Westen gevaarlijker dan de Sowjet-wapens. Rea gan zou, in plaats van zich morrend uit het zicht te hou den en van het mooie weer te genieten, moeten doen wat de leiders van zijn eigen par tij in de Senaat en het huis van afgevaardigden van hem vragen: in overleg treden met het parlement over een aan vaardbare begroting. Sneller dan verwacht blijkt dat de afspraken van Williams burg, met de leiders van de sterkste geïndustrialiseerde democratieën, een farce zijn: Reagan brengt de tekort niet omlaag - hü laat de rente stij gen en jaagt de Amerikaanse economie aan met vermin derde inkomstenbelasting. De VS worden zodoende wat het merendeel van hun bond genoten betreft, min of meer de baas over een armenhuis. En dat is politiek hoogst ge- vaarlijk. Cao-akkoord voor stukadoors AMSTERDAM (ANP) - Werkgevers en vakbonden in het stuca- doors-, afbouw- en terrazzobedrijf (8000 werknemers) hebben gisteren in Woerden overeenstemming bereikt over een nieuwe 2-jarige cao voor de bedrijfstak. De cao die inmiddels door de leden is goedgekeurd, loopt van 1 mei 1983 tot 1 mei 1985, aldus een woordvoerder van de bouwbond FNV. Enkele van de belangrijkste afspraken zijn het gebruik van de prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting en een nieuwe re geling voor de toetreding van jongeren tot de bedrijfstak. Arbeidstijdverkorting wordt geleidelijk ingevoerd via roostervrije dagen en een eenmalige verlaging van de vut-leeftijd tot 61 jaar. Gestreefd wordt op 1 mei 1985 de jaarlfjkste arbeidsduur met vijf procent te korten. Jongeren die in de bedrijfstak willen werken zullen met ingang van augustus een 32-urige werkweek krijgen tegen 32 maal het garantie-uurloon. Tevens wordt voor een beperkt aantal jonge ren een experiment opgezet met zogenaamde duobanen. Dit houdt in dat deze jongeren op basis van een leerarbeidsovereen- komst 20 uur werken en 20 uur les krijgen, waarvoor zij 24 maal het garantie-uurloon krijgen betaald. AMSTERDAM (ANP) - Ook de Nederlandsche Middenstands- bank heeft gisteren de hypo theektarieven verlaagd met 0,2 pet. De bank rekent thans tarie ven die variëren tussen de 8,2 pet voor een hypotheek voor één jaar vast met gemeentegarantie en de 9,8 pet voor een hypotheek voor vijfjaar vast bij (bij 90 pet van de executiewaarde) zonder gemeen tegarantie. Eerder waren ABN en Amro Bank al tot een hypotheekrenteverla ging overgegaan. Noteringen van dinsdag 12 juli 1983 (tot 12:28 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 165.00 165 00 69.50 68ZO 378.00 375.00 125 10 124.00 307.50 307 00 122.80 118.00 23500 23500 180.00 - 139 50 139 00 1220.00 1220 00 28250 282.00 68600 00 67800.00 6700.00 6500 00 7600.00 7450.00 460 00B 460 00B *Vk Iwnng 122.00 122.00 3900.00 B 3900.008 te leg raat c te*1 twenth Ubhyp c twkaöemc h*instra c 130.00 130.00 199 OOB 199.50 27.60 27 60 13000 130 GO 4200+ 4280 buitenland asas schlumberg shell oil beleggingslnst. leveraged 168.50 1 6 134.30 13600 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 125.00 ni 10V2 82-92 106.90 nl 10V? 82-89 105.60 nl 10 821-89 10360 nl 9 V? 83-90 102 20 019 79-94 100 80 bmh9Vi 83-93 10Z10 bvg 10 83-93 100.50 W\jh8-V<< 78-87 9960 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Inde» 978 Staatsleningen 872 nw 3 langl 9 08 - 3-5 |aar 8 47 - S-8 jaai 8 78 - meet dan 8 jr 8.95 BNG leningen 8 81 Bankleningen 874 Pandbrieven 9.19 goud en zilver Goud: 39780 - 40280 Deense kroon 11OO) 080+ Oost sMhng( 100) 155.00+ 156 00 VERKLARING DER TEKENS NG - cffoèie nol gestfersi STIL EN WAT LAGER Vandaag zijn de noteringen op de Amsterdamse Eflectenbeurs over wegend wat naar beneden ge gaan. De belangstelling om zaken te doen is vrij gering en op dat soort markten is het aanbod, dat er altijd wel is. voldoende om de pn|- zen wat te laten zakken, werd door een van de handelaren opgemerkt. Bij het begin moesten veel fondsen wat achteruit, hetgeen zowel voor de aandelenmarkt als de obligatie sector gold Mede als gevolg door winstnemin gen stonden de internationals on der druk. waarbij Unilever met f 1,70 naar beneden ging. Voor overige internationals waren er verliezen, uiteenlopend tot ruim f 1 De banken waren verdeeld en de verzekeringen gingen overwegend wat achteruit. Van de hypotheek- De uitgevers waren ca f 2 lager en de KLM daalde f 0.60 tot161.70 Gist-Brocades moest f 1 terug tot De scheepvaart brokkelde iets af en ook de bouw lag lager. Hier wer den verliezen geleden uiteenlo-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13